راه ترقی

آخرين مطالب

پایان تلخ زندگی فست فودی مقالات

پایان تلخ زندگی فست فودی

  بزرگنمايي:

راه ترقی- دکترت هشدار داده بود زخم های معده ات به سمت خطرناکی می رود، فست فود و سیگار امان از معده ات بریده اند، بدجوری چاق شده ای و سرطان به پیشوازت آمده و تو همچنان اسیر وسوسه ها نه از سیگار چشم می پوشی و نه از فست فود.
این روزها آمار، رقم های نگران کننده ای از سرطان گوارشی در استان اردبیل ارایه می کند و این در حالی است که تعداد مغازه های شیک فست فودی و سفره خانه های به ظاهر سنتی و بیشتر با طعم قلیان میوه ای در اردبیل رو به افزایش است.
چاقی بدجوری در اردبیل شایع شده و این زمانی نگران کننده است که کفه سنگین آن به سمت کودکان تمایل دارد، کافی است لحظه ای در کنار مدارس چشم به کودکان بدوزی، آنان به طرز بدقواره ای چاق هستند و همچنان مادران و پدران کیف هایشان را با چیپس و ساندویچ پر می کنند.
زندگی فست فودی این روزها بیماری جدید اردبیلی هاست، مغازه های بسیاری در همین چند سال اخیر در اردبیل به عرضه خدمات فست فودی به ویژه پیتزا تغییر شغل داده اند و همچنان این روند ادامه دارد، پیک ها نیز در حال افزایش است تا انواع پیتزاها را دم خانه تحویل مشتریان دهد و زحمت آنها را برای زیان به جسم و جانشان کمتر کند.

** اردبیل صاحب رتبه نخست مصرف فست فود در کشور
به گفته استاندار اردبیل، این استان رتبه نخست مصرف فست فود در کشور را دارد، مصرف بیش از حد غذاهای آماده و فست فود موجب بروز بیماری های مختلفی می شود و باید این شیوه مصرف در استان مدیریت شود.
اکبر بهنامجو بیان کرد: بر اساس آمار، میزان مرگ و میر در اثر بیماری های غیر واگیردار از جمله قلبی، سرطان ها و حوادث در استان بیشتر شده که می توان با انجام کارهای پیشگیرانه از میزان تلفات کاست.
وی گفت: با توجه به بررسی ها، 85 درصد فوتی ها در کشور و استان اردبیل در اثر بیماری های غیر واگیر بوده که با مراقبت های بهداشتی و اصلاح روش های تغذیه ای می توان به حفظ سلامت افراد کمک کرد.

** بیش از 90 درصد مردم اردبیل به تغذیه سالم بی‌توجه هستند
به گفته کارشناسان امور بهداشت و تغذیه، بیش از 90 درصد مردم استان اردبیل نسبت به تغذیه سالم بی ‌توجه هستند و به همین دلیل انواع بیماری های غیر واگیر در استان در حال افزایش است.
دکتر «قدرت اخوان‌ اکبری» رییس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل گفت: به علت نبود تغذیه درست و سالم امروز بیماری هایی مانند چاقی، دیابت، فشار خون، قلبی و عروقی در جامعه افزایش یافته و باید برای غلبه بر این مشکل فرهنگ تغذیه اصولی و سالم افزایش یابد.
وی تاکید کرد که تغییر و اصلاح الگوی تغذیه در استان ضروری است و این مهم سبب حفظ و افزایش سلامت جامعه می شود.
او اضافه کرد: در ایران 29 میلیون نفر یعنی حدود 40 درصد مردم اضافه وزن دارند و این وضعیت باعث به هم خوردن تعادل در جامعه شده است.

** افزایش سرطان گوارشی در اردبیل
بی توجهی به تغذیه سالم در کنار برخی از عوامل دیگر سبب شده تا استان اردبیل همچنان در زمینه سرطان ها بویژه از نوع گوارشی رتبه نخست کشور را داشته باشد معضلی که می توان با کارهای پیشگیرانه از جمله تغذیه سالم با آن مقابله کرد.
رییس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل گفت: این استان در کل آمار سرطان ها، ردیف 13یا 14 کشور را دارد ولی در سرطان گوارش متاسفانه رتبه نخست کشوری را داراست.
دکتر اخوان اکبری افزود: مصرف مواد غذایی فست فودی، نمک، گوشت قرمز، سیگار و مصرف کم میوه و سبزی از مهمترین عوامل موثر در ابتلا به سرطان گوارش در ایران و اردبیل است.

** پیشگیری از بیماری ها با تغذیه سالم
کارشناسان می گویند به غیر از دلایل ژنتیکی که حداکثر 10 درصد موارد را شامل می شود عوامل محیطی و عادت های غذایی نامناسب عامل اصلی شیوع سرطان معده در استان اردبیل است.
به گفته دکتر «عباس عباس یزدان بد» فوق تخصص بیماری های گوارش، مصرف دخانیات، غذاهای آماده، نمک زیاد، غذاهای مانده و داغ از عوامل بروز سرطان معده است.
وی افزود: غذاهای پرچرب، مصرف زیاد کباب های زغال پز، استفاده از غذاهای دودی و غذاهایی که مواد نگهدارنده در آن به کار برده شده از جمله دلایل رشد و تکثیر هلیکو باکتری ها در معده تشخیص داده شده است.
او بیان کرد: رعایت بهداشت فردی، اصلاح عادات غذایی، دوری از مصرف دخانیات و مشروبات الکلی، داشتن رژیم غذایی مناسب و استفاده روزانه از سبزی، اجتناب از مصرف چای و غذای داغ در کنار ورزش منظم و پیاده روی تا حدود زیادی می توانند احتمال کاهش سرطان های گوارشی را کاهش دهد.
«محمد امانی» استادیار پژوهشکده گوارش و کبد دانشگاه تهران نیز با اشاره به زیاد بودن موارد سرطان گوارشی در استان اردبیل گفت: مصرف فراوان فست فود، نمک، مصرف پایین میوه و سبزی، چاقی و کم‌تحرکی و مصرف بالای گوشت‌ های کبابی از مهمترین عوامل تشدید کننده سرطان معده است.

** ضرورت مدیریت فست فودی ها و ترویج استفاده از غذاهای سنتی
استاندار اردبیل می گوید: برای جلوگیری از بیماری های غیرواگیر در استان، مراکز عرضه فست فود و نظارت بر نحوه تهیه این غذاها باید توسط دانشگاه علوم پزشکی اردبیل مدیریت شود.
بهنامجو با اشاره به قابلیت های استان در زمینه غذاهای سالم و سنتی اظهار کرد: حوزه سلامت و گردشگری باید اماکن اغذیه فروشی ها را به تهیه غذاهای سنتی و ارایه آن به مردم ترغیب کند.
وی توسعه ورزش های همگانی و مشارکت مردم و مسوولان در طرح آمایش سلامت افراد بالای 30 سال را در شناسایی و کاهش عوامل خطر ساز سلامت از جمله فشار خون، دیابت و بیماری های قلبی موثر دانست.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل هم با بیان اینکه دهها نوع غذای سنتی در شهرهای مختلف استان اردبیل شناسایی شده، گفت: بسیاری از غذاهای سنتی و در عین حال سالم استان در گذر زمان فراموش شده و یا به دلیل استفاده از فست فودها کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.
«نادر فلاحی» بیان کرد: معرفی غذاهای سنتی شهرهای مختلف این استان در قالب برنامه های توسعه گردشگری استان اردبیل مورد توجه قرار گرفته است.
وی با بیان اینکه بخشی از برنامه های این اداره کل مربوط به معرفی جاذبه های گردشگری غذا است افزود: غذاهای سنتی استان افزون بر تاثیر در سلامتی می تواند ماندگاری مسافران را افزایش دهد.
او اضافه کرد: کمیته ای برای مطالعه و معرفی غذاهای سنتی و بومی محلی در اردبیل تشکیل می شود و از ظرفیت رستوران ها و غذاخوری های سنتی نیز در این راستا استفاده خواهد شد.
به گفته کارشناسان، تغذیه غذاهای محلی شهرهای استان اردبیل از تنوع زیادی برخوردار بوده و هر یک از شهرستان های استان برخوردار از غذاهای سنتی متعدد است.
این کارشناسان به وجود بیش از 30 نوع آش و غذای محلی در استان اشاره می کنند و می گویند: متاسفانه بیشتر این غذاها در سیاهه و منوی رستوران ها جایی ندارد و باید در این زمینه اقدام اساسی انجام گیرد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مغز نوزاد خود را قربانی آرامش نکنید

بازیابی بینایی در بیماران مبتلا به سکته مغزی

قبای آیینی کهن بر تن متکدیان!

خوشی و ناخوشی های چهارشنبه آخر سال

بی‌وزنی بر نحوه تصمیم‌گیری فضانوردان تأثیر می‌گذارد؟

دوازده فایده و زیان موادغذایی تراریخته را بشناسید

روند افزایش دما در قطب شمال از کنترل خارج شده است

دانشمندان با نور و صدا، پلاک‌های مرتبط با بیماری آلزایمر را پاک کردند

داستان برند نستله؛ بزرگ‌ترین شرکت صنایع غذایی جهان

تشریح نحوه‌ی تاثیر امواج بر بدن انسان به تفکیک مضر یا غیر مضر

فواید مواد خوراکی حاوی پتاسیم بر سیستم عصبی و قدرت عضلات

ظرفیت حمل‌ونقل ریلی کشور به کمک فناوری افزایش می‌یابد

جوانان بی‌تجربه یا کهنه‌کاران باتجربه؟

از بیماری تا "توهم" بیماری

این پیامک‌ها را با دقت بیش‌تری بخوانید

چهارشنبه سوری از اصالت تا بدعت

آسیب به جنین از بدو شکل‌گیری بر اثر قرار گرفتن در معرض دود سیگار

فوائد مصرف روزانه سه عدد خرما برای سلامت

خواص ضدسرطانی گیاهی فراوان ولی ناشناخته

چطور می‌توان در دنیایی ناامیدکننده، شاد بود؟

مصرف غذاهای ارگانیک و کاهش خطر ابتلا به سرطان

ورزش روزانه از بروز سنگ کلیه جلوگیری می کند

زنان در خانواده فقر را بیشتر از سایر اعضا درک می کنند

ماهی‌های قرمز در قفس‌های بلورین

وقتی سرمای شدید و سوزان دریاچه‌ی بالاتون را به سرزمین یخی تبدیل می‌کند

درمان آلزایمر، دیابت و کلسترول در دست پژوهشگران ایرانی

اگر فیسبوک نباشد چه اتفاقی می‌افتد

استفاده از حیوانات اصلاح ژنتیکی‌شده برای کاهش فقر در آفریقا

آیا رژیم غذایی وگان برای حفظ سلامت قلب بهتر است؟

آیا کم‌خوابی منجر به افزایش دردهای بدن می‌شود؟

ایران ایر از کجا و چگونه شکل گرفت؟

تأثیر مخرب ترس از پشیمانی روی زندگی

احتمال پیش‌بینی نجات بیماران مبتلا به سرطان تخمدان با هوش مصنوعی

برنامه‌ریزی مجدد سلول‌های انسانی برای تولید انسولین

پیشگیری از افسردگی گاهی اوقات ممکن است

چگونه استونی جای پای خود را در عرصه‌ تولید علم محکم کرد

استفاده از برگ‌های مصنوعی در محیط بیرون از آزمایشگاه

بلند کردن ساختمان توسط سوپرمن، تعبیری هجوآمیز از فیزیک

بی خوابی؛ عارضه‌ای با چند حالت عملکردی متفاوت

ایمنی طبیعی دربرابر عفونت مزیتی دارد؟

هوش مصنوعی و کپی رایت چه رابطه‌ای دارند؟

انزوای سیاست ضدایرانی ترامپ در ورشو

دوره کوتاه‌تر پرتودرمانی در مبتلایان به سرطان پروستات روشی مؤثرتر است

فضا-زمان: توهم یا واقعیت؛ نگاهی جامع به مفاهیم و نظریه‌ها

چگونه با کسی که دوستش نداریم کار کنیم

داروی جدیدی که 6 نوع سرطان را درمان می‌کند

هوای آلوده چگونه می‌تواند بر سلامت شکم تأثیر بگذارد

انواع روزه داری متناوب در رژیم غذایی

دانستنی‌های سفر به مشهد

کاردینال کمیابی که نصف ماده و نصف نر است