راه ترقی

آخرين مطالب

ظریف منطق نیرومندی برای دفاع از حرف های خود دارد انديشه

ظریف منطق نیرومندی برای دفاع از حرف های خود دارد

  بزرگنمايي:

راه ترقی- «جاوید قربان اوغلی» درباره درخواست استیضاح محمدجواد ظریف در مجلس شورای اسلامی و تاثیر آن در مذاکراتی که دستگاه دیپلماسی دارد، گفت:تصور نمی‌کنم که طرح استیضاح وزیر امور خارجه تأثیر آنچنانی در فضای مذاکرات آقای ظریف و تیم اقتصادی کشور با دست اندرکاران ساز و کار ویژه مالی داشته باشد.
وی اضافه کرد: به نظر می رسد این درخواست بیشتر یک دعوا و مناقشه داخلی است که توسط گروهی که از ابتدا هم علیه برجام و هم اقدامات دولت برای بهره مندی از منافع برجام موضع گیری داشتند،صورت می گیرد و بهانه و مستمسک آنها هم اظهارات اخیر آقای ظریف در مورد پولشویی است.
مدیر کل پیشین آفریقای وزارت امور خارجه ادامه داد: البته این اقدام از این نظر می‌تواند تأثیرگذار باشد که اگر چنانچه به هر دلیلی لوایح چهارگانه - که مهم ترین آن CFT است - تصویب نشود، روند کار مذاکره را عملاً با بن بست روبرو خواهد کرد و ما را در شرایط بسیار پیچیده ای از لحاظ بین المللی قرار می دهد.
وی یادآورشد: بعد از خروج آمریکا از برجام، اروپا و ایران به طور مشترک تلاش می‌کنند راهکارهای برون رفت از این بحران و عبور از تحریم های آمریکا پیدا کنند و از این بابت عدم تصویب این لوایح ممکن است مشکلاتی ایجاد کند.
وی در پاسخ به این سوال که آیا استیضاح وزیر امور خارجه در چهار دهه اخیر سابقه داشته است، گفت: باید بپذیریم که نمی توانیم حقی را از قوه قانونگذاری و یا نمایندگان سلب بکنیم چرا که سوال و یا استیضاح جزو حقوق مصرح نمایندگان مجلس است و تا اینجای کار محل ایراد نیست.
قربان اوغلی اضافه کرد: از طرف دیگر آقای ظریف مستندات، شواهد و منطق نیرومندی برای دفاع از حرف هایی که گفته و الان محل مناقشه و اتهام زنی به ایشان شده دارد چرا که پولشویی مسئله‌ای نیست که از دید کسی پنهان باشد و از این جهت نه آقای ظریف بلکه بسیاری دیگر در کشور این مسئله را کاملاً می دانند و اطلاع دارند.
این دیپلمات پیشین کشورمان افزود: آقای ظریف خیلی راحت می‌تواند از این مسئله عبور کند و استدلال های بسیار نیرومندی هم داشته باشد و ما نباید نگران موقعیت آقای ظریف باشیم.علاوه براین در مجلس چهره ها و فراکسیون هایی وجود دارند که حتما بعنوان مخالف استیضاح چنین مسائلی را مطرح خواهند کرد.
این کارشناس مسائل بین الملل گفت: اگر حرف شما به این معنی است که بعضی از مسائل در مجلس رو خواهد شد اتفاقا به نظر من شاید از این نظر کار آقای ظریف را باید تحسین کرد که بالاخره این مسائل به صحن مجلس بیاید و تکلیف آن روشن شود.
وی خاطرنشان کرد: خیلی ها در کشور در این مسئله با آقای ظریف هم نظرند اما جرات و شجاعت بیان این مسائل را نداشتند کما اینکه من فکر می کنم مجلس و مدیریت مجلس به گونه‌ای نیست که نگران لو رفتن اطلاعات محرمانه باشیم.
قربان اوغلی اضافه کرد: در مسئله پولشویی و فساد گسترده اقتصادی هرچقدر شفاف‌سازی شود و نیشتر بر این دمل های چرکی زده شود،به سالم سازی فضای کشور کمک خواهد کرد ضمن اینکه ما برای نجات برجام و برون‌رفت از دام آمریکا هم نیاز داریم فضا شفاف شود.
این دیپلمات پیشین در بخش دیگر از این گفت و گو اظهارداشت: آقای ظریف و تیمش در حقیقت کشور پرچمدار کاری بود که کشور در مورد آن تصمیم گرفته بود؛ حاکمیت و نظام به این تصمیم رسیده بود که از بحران هسته ای بیرون بیاید و نتیجه آن برجام شد.دستگاه دیپلماسی این کار را با موفقیت انجام داد که واقعا قابل تحسین است.
وی گفت: امروز هم اگر چنانچه آقای ترامپ اراده اش بر این است آمریکا را از این توافق بیرون بکشد تقصیری متوجه آقای ظریف و آقای روحانی نیست. امروز باید این دستاورد بزرگ حفظ شود و همه دنیا هم در کنار ایران ایستاده است تا برجام را نجات دهد.
قربان اوغلی ادامه داد: یکی از ملزومات نجات برجام ایجاد سازوکارهایی است که ایران از منافع اقتصادی این توافق استفاده کند.از این نظر مسئله FATF مطرح می شود و برای این که اروپایی ها بتوانند در مقابل آمریکا استدلال داشته باشند پولهایی که ایران از طریق تجارت، سرمایه گذاری و خرید و فروش ها و پروژه ها به دست می آورد این ها تبدیل به پول کثیف نمی شود.
سفیر پیشین ایران در آفریقای جنوبی با اشاره به طراحی سازوکار ویژه مالی اروپا اظهارداشت: در چنین شرایطی هر اقدامی از جانب ایران باعث تضعیف موضع اروپا در مقابل آمریکا شود، نوعی خودزنی و خود تحریمی است و ما باید در کنار اروپا هم از نظر اقتصادی، هم از طریق مشوق های سیاسی - که اعتقاد دارم بسیار هم زیاد است –همکاری کنیم و چفت و بست های توافق با اروپا را قوی تر کنیم.
این دیپلمات پیشین کشورمان اضافه کرد: در مورد CFT فکر می کنم اراده نظام بر این هست که این اتفاق خواهد افتاد منتها مشکل ما در این است که ما با تأخیر هزینه‌های این کار را بالا می بریم در حالی که اگر نظام در کلیت خود بتواند زودتر از این پل عبور کند راحت‌تر بتوان با اروپایی ها به توافق رسید.
وی افزود: اروپایی ها هم نباید احساس کنند که ما کاملاً دستهایمان بسته است و کاری نمی‌توانیم بکنیم و تصویب این لوایح هم باید در قالب مذاکرات کاملا جدی با اروپا باشد.اروپایی ها بالاخره 28 کشور هستند که قدرت مالی بسیار بالایی دارند و باید در مذاکراتی که داریم به آنها گفته شود که شرکت‌های اروپایی هم باید از طریق خود دولتها که حاکمیت دارند وادار شوند وارد فاز همکاری اقتصادی با ایران شوند و این مطالبه جدی ما از اروپا باشد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ذخیره‌سازی سلول‌های مزانشیمی بافت بند ناف به‌زودی ممکن می‌شود

ایده های ثروت آفرین جایگزین کسب و کارهای سنتی می شوند

واردات محصولات زیستی با توسعه فعالیت شتاب‌دهنده‌ها کاهش می‌یابد

آبروی روحانیت و نظام باید حفظ شود

کیش جزیره هوشمند و قطب اقتصاد نوآور در منطقه خلیج فارس می‌شود

آذری جهرمی: تلاشم را کردم، مردم قضاوت کنند

دفاع از جامعه؛ نهاد ملت-دولت

شرکت‌های دانش بنیان در حوزه غذا ورود کنند

بررسی زنان، صلح و هویت ایرانی

پذیرش دانشجوی دکتری توسط دانشگاه‌ها؛ اعمال سلیقه یا انتخاب اصلح

دانشگاه آزاد مکلف به پیروی از تصمیمات شورای سنجش و پذیرش شد

از فرصت عرفه استفاده کنیم

دانش‌آموزان را برای زندگی سعادتمند آماده کنیم

ناباروری با آندومتریوز به سراغ زنان می‌آید

نمکی، به مقام شهدای اصحاب رسانه ادای احترام کرد

جهانگیری: راهبرد دولت برگزاری انتخابات پرشور است

لاریجانی: تحریم ظریف به دلیل نقش وی در افشای مسیر غلط آمریکا بود

لرزش بدن، التهاب ناشی از دیابت را کاهش می‌دهد

دولت در کمال بی‌طرفی، تسهیل‌گر برگزاری انتخابات است

بیانات رهبر انقلاب در دیدار جمعی از زوج‌های جوان

معیارهای جوانان امروزی برای «ازدواج»

پذیرش دانشجو بر اساس نیاز جامعه انجام می‌شود/چارچوب‌هایی در حوزه اخلاق پزشکی در حال تدوین است

یک فعال سیاسی : عده‌ای در ظاهر سنگ دفاع از ملت را بر سینه می‌زنند

حذف پلیپ روده با کمترین آسیب به کمک مواد جدید

جذب اعضای هیات علمی؛ انتخاب اصلح یا سلیقه‌ای

معرفی رشته‌های فنی و علوم پایه در دانشگاه امیرکبیر

ظریف: انتقاد با تخریب، توهین و افترا فرق بسیار دارد

از تلاش نیروهای امنیتی و قضایی در پرونده جاسوسان آمریکایی تشکر می‌کنم

مدیران کشور جوان می شوند

جهاد دانشگاهی به دنبال الگوسازی فرهنگی و علمی است

ایران رتبه دوم تربیت نیروی انسانی در جهان دارد

ایران کمترین شیوع هپاتیت را در منطقه دارد

انقلاب، سنگ محک مهمی است برای پالایش اساسی در انسان‌ها/آیت الله جعفری در همه فتنه‌ها از اصول خارج نشد و روی آنها ایستادگی کرد

کروکی کشی آمریکا و پل‌سازی ظریف

امسال 1200 دانشجو به فرصت‌های مطالعاتی اعزام می‌شوند

آموزش عالی نیازمند تحولات بنیادین است

سفیر ایران در سازمان ملل: آرمان ملت ها را نمی‌توان خرید

ظریف: ایران و نیکاراگوئه در برابر تروریسم اقتصادی آمریکا ایستادگی کرده‌اند

11 شرکت به کنسرسیوم تحقیقات نانو MIT پیوستند

تمایز تروریسم، تحریم و تیم «بی» از زبان ظریف

بازگشت بیش از هزار نخبه ایرانی به کشور

اگر مدیران به قرآن مراجعه کنند، وضعمان وضع فعلی نخواهد بود

دولت در سرمایه‌گذاری خطرپذیر، سهیم می‌شود

نگاه به انتخابات شورایاری‌ها نباید سیاسی و جناحی باشد

ارائه خدمات پنج دفتر حمایت از نوآوری بانکی به دانش‌بنیان‌ها

فلاحت پیشه: دید حداکثری در انتخابات پیش رو نیاز جامعه است

پیام‌رسان بومی کشورهای دیگر می‌شویم

دیپلماسی در سه نقطه نیویورک

تابستان داغ ایده‌ها و تازه‌های فناوری‌ دیجیتال در الکامپ 98

ظریف: گفت وگوهای بیشتری با رسانه ها در راه است