راه ترقی

آخرين مطالب

جهانگیری: توسعه علمی رمز بقای کشور و نظام است سياسي

جهانگیری: توسعه علمی رمز بقای کشور و نظام است

  بزرگنمايي:

راه ترقی- اسحاق جهانگیری صبح شنبه در مراسم اختتامیه سومین جشنواره ملی و کنگره بین‌المللی علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادین و پزشکی بازساختی با بیان این‌که کشور در حوزه علوم و فناوری‌های نوین نیازمند انجام اقدامات مهم و اساسی است، خاطرنشان کرد: در گذشته زمانی که در دولت‌ها قصد تشکیل ستادهایی علمی مانند ستاد نانو یا بایو را داشتیم، تعداد متخصصان و اساتید این حوزه‌ها بسیار کم بود، همچنین رشته‌های دانشگاهی و دانشجویان کمی در این زمینه فعالیت می‌کردند، اما امروز خوشبختانه در بسیاری از بخش‌های فناوری‌های نوین به دستاوردهای بزرگی دست یافتیم و دانشگاه‌ها، متخصصان و دانشجویان زیادی در این زمینه حضور فعال دارند.  

وی اظهار کرد: محققان مختلف اعم از محققان ایرانی و غیرایرانی امروز این فرصت را ایجاد کرده‌اند که ایران به سطح بالایی در حوزه علوم نوین دست یابند و دستاوردهای ارزشمندی کسب کنند.

معاون اول رییس جمهوری با تاکید بر لزوم توجه دولت و جامعه به حوزه علوم نوین، ادامه داد: حوزه سلول‌های بنیادین از رشته‌هایی بود که نیازمند انجام اقداماتی جدی بود. خوشبختانه با توجهی که به این بخش شد در سال‌های اخیر شاهد رشد قابل توجهی در این زمینه بوده‌ایم و امروز نیز در حال برداشتن گام‌های بلند در این بخش هستیم.

جهانگیری با بیان این‌که حرکت قدرتمندی که در حوزه سلول‌های بنیادین آغاز شده با برگزاری کنگره‌های مختلف علمی می‌تواند به شتاب و سرعت بهتری دست یابد، خاطرنشان کرد: مطمئنا با برگزاری کنگره‌های علمی نظیر کنگره بین‌المللی علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادین که در حال برگزاری است علاوه بر آنکه فرصتی بهتر برای تبادلات علم و دانش و تجربه در سطح کشور و بین‌الملل ایجاد می‌شود حضور صاحبنظران در این کنگره پیام قابل توجهی دارد که کشور در این بخش می‌تواند عقب‌ماندگی‌های گذشته را جبران نماید و شتاب مناسبی در توسعه علم و فناوری به ویژه در بخش سلول‌های بنیادین ایجاد کند.

معاون اول رییس جمهوری سیاست‌گذاری‌های حوزه علم و فناوری را مکمل کار متخصصان و دانشمندان در حوزه‌های مختلف علم و فناوری به ویژه در زمینه‌ی سلول‌های بنیادین عنوان و تاکید کرد: باید در سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌های توسعه‌ای کشور، توسعه علوم و فناوری روز مانند سلول‌های بنیادین جایگاه خود را پیدا کند. از سوی دیگر باید بتوانیم با برگزاری جلسات و جشنواره‌های مختلف عوامل مساعد یا نامساعد پیشرفت علم و فناوری را به طور دقیق شناسایی کنیم و با مسئولان سیاست‌گذاری کشور در این زمینه به گفت‌وگو بنشینیم تا موانع پیش‌روی توسعه علم و فناوری را برطرف نماییم.

وی همچنین توسعه پایدار، متوازن و همه‌جانبه را به عنوان یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های کشور عنوان کرد و گفت: امروز آنچه که هم از نظر تجربی و هم از نظر نظری ثابت شده، آن است که توسعه پایدار در کشور محقق نمی‌شود مگر آنکه به توسعه علمی به عنوان اولویت اول پرداخته شود. در ایران تجربه کرده‌اید که همواره توسعه پایدار، متکی بر توسعه علمی بوده و توسعه علمی رمز بقای جامعه، کشور و نظام است.  

جهانگیری ادامه داد: مهم‌ترین عاملی که می‌تواند از جایگاه ایران در فضای بین‌الملل حفاظت کند، پرداختن جدی به موضوع توسعه علمی و در دستور کار قرار دادن این موضوع است.

معاون اول رییس جمهوری گفت: توسعه علمی به معنای  حفاظت و حراست از ظرفیت‌های جدیدی است که متکی به علم هستند و ما باید آنها را در خدمت توسعه کشور قرار دهیم.

 جهانگیری در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اعمال تحریم‌های جدید از سوی ایالات متحده آمریکا علیه ایران و مواجه کشور با شرایط جدید، اظهار کرد: چه در شرایط عادی و چه در شرایط ویژه‌ای که در مقطع فعلی با آن مواجهیم و تحریم‌های ظالمانه‌ای که از سوی آمریکا اعمال شده و تلاش دارد تا مانع دستیابی ما به بسیاری از ابزارهایی که می‌تواند در مسیر توسعه و پیشرفت به خدمت ملت ایران بیاید، شود، یکی از زمینه‌هایی که می‌تواند تهدید را به فرصت تبدیل نماید حوزه فناوری‌های نوین است.

وی با اشاره به حضور نیروی انسانی متخصص در کشور، خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران ظرفیت‌های نیروی انسانی کم‌نظیری دارد و یقینا این ظرفیت فرصت‌های جدید علمی ایجاد می‌کند. با بهره‌گیری از این سرمایه نیروی انسانی در همه حوزه‌های علوم از جمله پزشکی، فنی و حتی علوم انسانی می‌توانیم با دانش بنیان کردن امور ظرفیت‌های بسیاری به روی کشور باز کنیم. همچنین باید تلاش کنیم تا این ظرفیت‌ها را با سرمایه‌گذاران مختلف مرتبط نماییم.

معاون اول رییس جمهوری با بیان این‌که باید در شرایط کنونی سوق‌ دادن سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌های کشور به سمت فرصت‌های علمی در دستور کار دولت قرار بگیرد، خاطر نشان کرد: دولت دوازدهم به طور جدی، اصولی و علمی به این موضوع رسیده که باید به تحرک بخشی به پژوهش‌ها و کارهای تحقیقاتی، علم و فناوری را تبدیل به موضوع جدی در کشور کند. خوشبختانه امروز موضوع توسعه علم و فناوری در عالی‌ترین سطوح به اراده‌ای جدی تبدیل شده است و مساله‌ توسعه علم و فناوری در دستور کار اصلی دولت قرار گرفته است.

وی با تاکید بر این که یکی از اصول مورد توجه دولت در حوزه توسعه علم و فناوری توسعه صلح‌آمیز علوم و فناوری‌های نوین است، اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه به دنبال فناوری‌های غیراخلاقی، تجاوزطلبانه و مخرب نخواهد رفت و خوشبختانه با وجود اتهاماتی که در حوزه هسته‌ای به کشور وارد شد، امروز معتبرترین‌ سازمان‌های بین‌المللی در گزارش‌های خود از فعالیت‌های هسته‌ای ایران، این فعالیت‌ها را کاملا در چارچوب مقررات بین‌المللی می‌دانند و تصریح می‌کنند که نه تنها ایران به هیچ وقت به دنبال سلاح هسته‌ای نبوده، بلکه به دنبال استفاده صلح‌آمیز از فناوری هسته‌ای در بخش‌های مختلف است.

جهانگیری تصریح کرد: دست دولت و ملت ایران در زمینه‌ی توسعه علم و فناوری به سوی همه مراکز علمی جهان دراز است و ما از هرگونه همکاری علمی با نهادهای علمی استقبال می‌کنیم.

وی همچنین با درخواست از دانشمندان ایرانی که خارج از کشور زندگی می‌کنند برای همکاری با دانشجویان، صاحبنظران و محققان ایرانی خاطرنشان کرد: دولت تمام تلاش خود را انجام داده تا بسیاری از موانع پیش‌روی دانشمندان ایرانی با کشور خود را برطرف نماید. علاوه بر این موضوع همه دستگاه‌ها اعم از دستگاه‌های اجرایی، قضایی، امنیتی باید در تحقق سیاست‌گذاری‌های علم و فناوری در کشور همراهی کاملی با دانشمندان داشته باشند و موانع پیش‌روی توسعه علم و فناوری در کشور را برطرف نمایند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تنش فزاینده با تهران و گسست شتابنده در واشنگتن

بیانیه مجلس به مناسبت روز جهانی "قدس"

رییس جمهوری فرا رسیدن روز ملی گرجستان را تبریک گفت

فشار به دولت و ناچیز شمردن تلاش‌های آن خیانت به تاریخ و ملت ایران است

دعوت «روحانی» از رئیس‌جمهور عراق برای سفر به تهران

علی لاریجانی رییس مجلس شد

توضیح سخنگوی وزارت خارجه در مورد رایزنی اخیر ظریف با یک سناتور آمریکایی

ظریف احتمال گفت وگوی تلفنی با پمپئو را رد کرد

دکتر امیر محبیان در گفتگو با روزنامه ابتکار: هنوز برای داغ شدن تنور انتخابات زود است

ظریف فردا به پاکستان می‌رود

سی ان ان: آمریکا فاقد جایگاه حقوقی برای جنگ اقتصادی علیه ایران است

گفتگوی روزنامه شرق با دکتر امیر محبیان درباره بهنگامی و نابهنگامی تصمیمات سیاسی

دومین پیام تهدید آمیز ترامپ علیه ایران/ واکنش ایران به تهدیدهای رئیس جمهور آمریکا

آیا دبیر مجمع تشخیص می‌تواند لوایح پالرمو و CFT را از دستور خارج کند

آسیب تحریم‌ها به سلامت بیماران ایرانی/ جامعه بین‌الملل، آمریکا را بازخواست کند

امید، تدبیر دولت در نیمه دوم فعالیت

ایران نسبت به تلاش های فتنه جویانه خارج از منطقه هشدار داد

افزایش اعتماد مردم به نظام موجب اقتدار ملی خواهد شد

استانی شدن انتخابات مجلس و لایحه ای که باز هم به انتخابات نرسید!

دستور رییس جمهوری به دستگاه‌ها برای رونق تولید

ترامپ: کسی نیستم که با ایران وارد جنگ شود

واکنش های جهانی به سیاست جنگ طلبانه ترامپ در قبال ایران/ فشار حداکثری آمریکا علیه ایران جواب نمی دهد

پایان سفر منطقه‌ای ظریف

انتخابات هیات رییسه؛ ایستگاه پایانی مجلس دهم

ظریف در خط مقدم کارزار دیپلماتیک

وزارت امور خارجه: اتهامات مغرضانه امیراحمدی ارزش پاسخ ندارد

محمد جواد ظریف عازم توکیو شد

لایحه شفافیت در جلسه هیات دولت تصویب شد

جنگ نخواهد شد

طرح آمریکا برای اعزام 120 هزار نیرو به خاورمیانه برای تقابل با ایران/ پامپئو: هدفمان جنگ نیست

دیدار وزیران خارجه ایران و هند در دهلی نو

ظریف: سفر به هند در راستای گفت‌وگوها بین مقامات انجام شده است

بیانیه وزارت امور خارجه به مناسبت یوم النکبه

دکتر امیر محبیان: مؤثر بودن ایده گفتگوی ملی زیر سؤال است

لودریان: اروپا کماکان خواهان باقی ماندن ایران در توافق هسته‌ای است

120روز برای اثبات پایبندی به برجام زمان نیاز داریم/ اروپا مانند آمریکا اهداف پنهانی ندارد

نشست مشترک تجاری ایران و ترکمنستان برگزار شد

ظریف: مشترکات ما با ترکمنستان بیش از همسایگی است

در نشست روحانی با فعالان سیاسی کشور چه گذشت؟/ دکتر محبیان: دولت برای مردم پناهگاه اقتصادی ایجاد کند

موسوی:ابعادحادثه برای چند کشتی در دریای عمان روشن شود

هشدار رئیس ستاد انتخابات استان تهران نسبت به تبلیغات زودهنگام انتخاباتی

مطهری: موضع ایران در قبال بدعهدی آمریکا شجاعانه بود

ایران ضرب الاجل خود را اجرا خواهد کرد

نشست مشترک مجلس و قوه قضائیه برگزار می‌شود

عراقچی: دیگرانی که مسبب مشکلات افغانستان هستند به مسئولیت خود عمل کنند

سازمان همکاری اسلامی ازمان هم خواستار خروج صهیونیست ها از جولان شد

لاوروف: وضعیت موجود درباره برجام، حاصل سیاست‌های غیرمسئولانه آمریکاست

صالحی: از امروز ملزم به رعایت300 کیلو اورانیوم غنی شده نیستیم

ایران از امروز 18 اردیبهشت 98 برخی اقدامات خود در توافق برجام را متوقف می کند

نامه رییس جمهوری تسلیم سفیران کشورهای عضو برجام شد