راه ترقی

آخرين مطالب

مناسب های ملی و مذهبی؛ زمانی برای احیای بازی های بومی محلی ورزشی

مناسب های ملی و مذهبی؛ زمانی برای احیای بازی های بومی محلی

  بزرگنمايي:

راه ترقی- در جشنواره تهران که با حضور «عبدالحمیدی احمدی» معاون فرهنگی وزارت ورزش و امور جوانان، «غلامرضا جعفری» رییس فدراسیون ورزش روستایی و بازی های بومی محلی، «رضا گل محمدی» مدیرکل ورزش استان تهران و «حسن داورزنی» رییس هیات بازی های بومی محلی استان تهران برگزار شد، هنرنمایی اقوام بیشتر به بخش فرهنگی و عرصه آداب و رسوم ایرانی بود اما در جشنواره ای که در شهر «گرمسار» استان سمنان برگزار شد بیش از 300 ورزشکار از 15 استان مختلف حضور داشتند که اغلب آنان از اقوام لر، کرد، کرمانج، گیلک، ترک و ترکمن بودند.
«غلامرضا جعفری» رییس فدراسیون ورزش های روستایی و بازی های بومی و محلی در زمینه چرایی برگزاری این جشنواره ها در ماه ربیع الاول گفت: برخی از مناسبت های ملی و مذهبی ایران، حوزه ای گسترده تر از مرز جغرافیایی دارند و برد آنان جهانی است لذا برای استفاده از ظرفیت این جشن ها، فدراسیون با کمک وزارت ورزش و امور جوانان، به دنبال آن است تا به بهترین شیوه از این جشن ها در جهت ترویج و احیای بازی های بومی و محلی بهره گیری کند.
جعفری با یادآوری ضرورت احیای بازی های بومی و محلی به عنوان عنصری نشاط بخش در جامعه گفت: هدف دولت و دست اندرکاران ورزش کشور آن است که با احیای این بازی ها که برگرفته از عمق فرهنگ ایرانی و اسلامی هستند به نوعی برخی از کاستی های شور و نشاط اجتماعی در جامعه را جبران کند.
تاکید بر احیای بازی های بومی محلی به عنوان بخش جدایی ناپذیر فرهنگ ایرانی یکی دیگر از انگیزه های برگزاری جشنواره های فرهنگی ورزشی در تهران و گرمسار بود.
«حسن داورزنی» رییس هیات ورزش روستایی و بازی های بومی محلی استان تهران که میزبان جشنواره اقوام در تهران بود گفت: یکی از مهمترین اهداف اصلی دولتمردان و سایر دست اندرکاران ایجاد نشاط برای شهروندان است لذا هیات ورزش روستایی استان تهران با همکاری فدراسیون بومی و محلی اقدام به برگزاری جشن های آیینی اقوام کرد که شامل نمایش آداب و رسوم و بازی های خاص اقوام مختلف ایرانی است.
وی تصریح کرد: تمام مراسم ها که در چند روز گذشته برگزار شد در راستای اهداف و راهبردهای تعیین شده وزارت ورزش و امور جوانان برای احیای بازی های بومی محلی بود زیرا وزارت و هیات ورزش روستایی استان تهران به این امر واقفند که بازی های بومی محلی خالی از هیجان های کاذب هستند و می تواند نشاط واقعی را در سطح جامعه تزریق کند.
رییس هیات ورزش روستایی و بازی های بومی محلی استان تهران ادامه داد: اما تنها بعد فرهنگی این جشنواره ها نیست که می تواند زمینه را برای احیای بازی های بومی و محلی فراهم کند بلکه آنچه در شرایط کنونی به عنوان یک ضرورت باید به آن نگریسته شود بعد ورزشی و سلامت جسمانی افراد جامعه به ویژه نسل جوان است. نسلی که با توجه به سبک جدید زندگی و فرهنگ آپارتمان نشینی، نسبت به گذشتگان تحرک کمتری دارند و سرگرمی آنان بیشتر بازی های رایانه ای است.
«محمد رسول کلهر» رییس دپارتمان توسعه بازی های بومی و محلی فدراسیون ورزش روستایی یکی از ضرورت های کنونی جامعه را ترویج سواد حرکتی می داند و می افزاید: چنانچه سواد حرکتی را به معنای آموزش و پیگیری تحرک فردی برای آمادگی جسمانی تعریف کنیم، باید گفت سواد حرکتی در بازی های بومی محلی یک اصل و ضرورت است و فرد این بازی ها را از مرحله آسان به سخت می آموزد.
رییس دپارتمان توسعه بازی های بومی محلی فدراسیون ورزش روستایی در ادامه تصریح کرد: شهروندان با مشاهده بازی های بومی و محلی در جشنواره های اقوام، به خوبی به این واقعیت پی خواهند برد که این بازی ها تنها بعد آمادگی جسمانی مورد نظر نیست بلکه برخی از بازی های اقوام در کنار جسم فکر و روح فرد را نیز تقویت می کند.
با این شرایط و در حالی که جشنواره اقوام ایرانی به عنوان احیای بخشی از فرهنگ معنوی کشور در دستور کار وزارت ورزش و فدراسیون مربوطه قرار گرفته است می توان امیدوار بود که این جشنواره ها با توجه به جذابیت های فرهنگی و ورزشی که دارند زمینه را برای گسترش نشاط اجتماعی فراهم خواهند کرد؛ نشاطی که تحت تاثیر مشکلات اقتصادی و کاری این روزهای کشور قرار گرفته است و این همان واقعیتی است که مدیر کل ورزش استان تهران از آن به عنوان نشاط واقعی یاد می کند.
«رضا گل محمدی» در حاشیه جشنواره فرهنگی ورزشی تهران که در فرهنگسرای اشراق برگزار شد گفت: تزریق نشاط به جامعه در شرایط کنونی یک واقعیت و ضرورت به شمار می رود و این یک واقعیت غیر قابل انکار است که برگزاری جشنواره های فرهنگی که در آن ورزش و آداب و رسوم اقوام مختلف کشور به نمایش در خواهد آمد نشاط واقعی را به جامعه تزریق می کند زیرا رشته های بومی محلی در گذشته بخش از زندگی مردم بودند و امروزه نیز برگزاری آنان یک حس خاص در مردم ایجاد خواهد کرد و این حس به صورت خودجش به نشاط اجتماعی منتهی می شود که فراتر از هیجان های زودگذر ورزش های وارداتی می باشد.
در پایان و با توجه به آنچه گفته شد، ورزش روستایی و بازی های بومی محلی بخشی از فرهنگ ایرانی اسلامی هستند که کارکردی فراتر از یک سرگرمی دارند. لذا احیای این بازی ها با برنامه های مستمر و بلند مدت می تواند افزون بر آنکه زمینه را برای نشاط واقعی فراهم کند میزان تحرک جسمی کودک و نوجوان را افزایش خواهد داد.
با فراگیر شدن این بازی ها و همکاری فدراسیون دانش آموزی در اجرای آن در مدارس، انتظار می رود که طرح «سواد حرکتی» مورد نظر حمیدی معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت ورزش و امور جوانان در مدارس کشور اجرایی شود.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سرمربیان سابق تیم ملی مدرس دوره مشترک UEFA و AFC

مهندسی فوتبال؛ واژه ای برای فرار از پاسخگویی

دیوار چین دروازه ورود زنان وزنه بردار ایرانی به المپیک

تیم کشتی آزاد جوانان ایران فردا راهی ترکیه می‌شود

بازیکنانی می‌خواهیم که برای‌کشور بجنگند/باید باور داشته باشیم

مکمل، تاثیر مثبتی در افزایش حجم عضلانی ورزشکاران جوان و نوجوان ندارد

برانکو: در قهرمانی‌های پرسپولیس نقشی نداشتم

سرمربی جدید تیم ملی فوتبال قطعا بزرگ‌تر از کی‌روش است

سرمربی تیم ملی تکواندو: نمی توانستیم به نام ها اکتفا کنیم

اعتراض می کنم، پس هستم

عطایی: اردونشینان تیم والیبال جوانان تغییر نمی‌کنند/ به دنبال سکوی جهانی هستیم

بقا، هدف نمایندگان فوتبال ایران در لیگ قهرمانان آسیا

انتخاب سرمربی تیم ملی در چرخه نام های تکراری

داربی 89 با طعم قهرمانی؛ حالا وقت برنده شدن است

روند کُند توسعه ورزش همگانی از طرح تا اجرا

برانکو: برای نخستین‌بار در داربی با استقلال برای صدر جدول می‌جنگیم

شهرآورد 89؛ رقابتی برای رسیدن به جام

سردار آزمون به خانه برگشته است

ستاره های کشتی ایران در رقابت های امیدهای آسیا از نگاه اتحادیه جهانی

کادرفنی تیم ملی والیبال بدون تغییر می‌ماند

وزیر ورزش:سرخآبی ها باید به دور حذفی لیگ قهرمانان صعود کنند

مسیر المپیکی شدن بسکتبال ایران

اعضای هیات مدیره پرسپولیس معرفی شدند

سهراب مرادی در آلمان معاینه شد/ نیاز به عمل جراحی نیست

تیم ملی کشتی آزاد به فینال جام جهانی راه یافت

پیروزی قاطعانه آزادکاران ایران مقابل مغولستان

پروین: پرسپولیس می تواند در لیگ قهرمانان صعود کند

فدراسیون فوتبال ملوک الطوایفی اداره می‌شود/ تیم امید ملک کسی نیست

معاون وزیر ورزش: اینچه‌ درگاهی باید پاسخگو باشد/ موضوع پیگیری خواهد شد

برای انتخاب سرمربی تیم ملی فوتبال نباید عجله کرد

برنامه فشرده تیم ملی والیبال ایران در سال 98

برانکو: السد قوی تر از تیم ملی قطر است

AFC پاسخ پرسپولیس را داد

واکنش وزیر ورزش به ادعای نامه ارسالی از فیفا

مجمع کشتی بدنبال بهترین گزینه ریاست/ در انتظار برنامه کاندیداها

22 بازیکن پرسپولیس راهی قطر می‌شوند

اصفهانیان: استفاده از کمک داور ویدیویی نیاز به تایید فیفا دارد

فرنگی‌کاران ایران روز عید به میدان می‌روند/ برنامه کامل مسابقات

ثبت نام خادم برای انتخابات فدراسیون کشتی

ملی‌پوش شمشیربازی: می‌خواهیم در المپیک توکیو شگفتی‌ساز شویم

تیم ملی وزنه برداری ایران قهرمان جام بین المللی فجر شد

کشتی ایران در "دان‌کلوف" جان گرفت

دوچرخه‌سواری زنان؛ شکل‌گیری تردیدها در سایه نگاه جنسیت‌زده

آسیا در انتظارهنرنمایی نمایندگان فوتبال ایران

آزادکار ملی پوش: رنگ مدال هایم از این پس باید طلا باشد

دومین برد قاطع رضا و حسن یزدانی در جام دان‌کلوف

مردان تکواندوی ایران قهرمان جام ریاست فدراسیون جهانی شدند

پلنگ جویبار: برای صحبت در مورد المپیک زود است

ترکیب پرسپولیس بازهم تغییر می‌کند

اعلام اسامی بازیکنان دعوت شده به اردوی تیم ملی فوتسال