راه ترقی

آخرين مطالب

مناسب های ملی و مذهبی؛ زمانی برای احیای بازی های بومی محلی ورزشی

مناسب های ملی و مذهبی؛ زمانی برای احیای بازی های بومی محلی

  بزرگنمايي:

راه ترقی- در جشنواره تهران که با حضور «عبدالحمیدی احمدی» معاون فرهنگی وزارت ورزش و امور جوانان، «غلامرضا جعفری» رییس فدراسیون ورزش روستایی و بازی های بومی محلی، «رضا گل محمدی» مدیرکل ورزش استان تهران و «حسن داورزنی» رییس هیات بازی های بومی محلی استان تهران برگزار شد، هنرنمایی اقوام بیشتر به بخش فرهنگی و عرصه آداب و رسوم ایرانی بود اما در جشنواره ای که در شهر «گرمسار» استان سمنان برگزار شد بیش از 300 ورزشکار از 15 استان مختلف حضور داشتند که اغلب آنان از اقوام لر، کرد، کرمانج، گیلک، ترک و ترکمن بودند.
«غلامرضا جعفری» رییس فدراسیون ورزش های روستایی و بازی های بومی و محلی در زمینه چرایی برگزاری این جشنواره ها در ماه ربیع الاول گفت: برخی از مناسبت های ملی و مذهبی ایران، حوزه ای گسترده تر از مرز جغرافیایی دارند و برد آنان جهانی است لذا برای استفاده از ظرفیت این جشن ها، فدراسیون با کمک وزارت ورزش و امور جوانان، به دنبال آن است تا به بهترین شیوه از این جشن ها در جهت ترویج و احیای بازی های بومی و محلی بهره گیری کند.
جعفری با یادآوری ضرورت احیای بازی های بومی و محلی به عنوان عنصری نشاط بخش در جامعه گفت: هدف دولت و دست اندرکاران ورزش کشور آن است که با احیای این بازی ها که برگرفته از عمق فرهنگ ایرانی و اسلامی هستند به نوعی برخی از کاستی های شور و نشاط اجتماعی در جامعه را جبران کند.
تاکید بر احیای بازی های بومی محلی به عنوان بخش جدایی ناپذیر فرهنگ ایرانی یکی دیگر از انگیزه های برگزاری جشنواره های فرهنگی ورزشی در تهران و گرمسار بود.
«حسن داورزنی» رییس هیات ورزش روستایی و بازی های بومی محلی استان تهران که میزبان جشنواره اقوام در تهران بود گفت: یکی از مهمترین اهداف اصلی دولتمردان و سایر دست اندرکاران ایجاد نشاط برای شهروندان است لذا هیات ورزش روستایی استان تهران با همکاری فدراسیون بومی و محلی اقدام به برگزاری جشن های آیینی اقوام کرد که شامل نمایش آداب و رسوم و بازی های خاص اقوام مختلف ایرانی است.
وی تصریح کرد: تمام مراسم ها که در چند روز گذشته برگزار شد در راستای اهداف و راهبردهای تعیین شده وزارت ورزش و امور جوانان برای احیای بازی های بومی محلی بود زیرا وزارت و هیات ورزش روستایی استان تهران به این امر واقفند که بازی های بومی محلی خالی از هیجان های کاذب هستند و می تواند نشاط واقعی را در سطح جامعه تزریق کند.
رییس هیات ورزش روستایی و بازی های بومی محلی استان تهران ادامه داد: اما تنها بعد فرهنگی این جشنواره ها نیست که می تواند زمینه را برای احیای بازی های بومی و محلی فراهم کند بلکه آنچه در شرایط کنونی به عنوان یک ضرورت باید به آن نگریسته شود بعد ورزشی و سلامت جسمانی افراد جامعه به ویژه نسل جوان است. نسلی که با توجه به سبک جدید زندگی و فرهنگ آپارتمان نشینی، نسبت به گذشتگان تحرک کمتری دارند و سرگرمی آنان بیشتر بازی های رایانه ای است.
«محمد رسول کلهر» رییس دپارتمان توسعه بازی های بومی و محلی فدراسیون ورزش روستایی یکی از ضرورت های کنونی جامعه را ترویج سواد حرکتی می داند و می افزاید: چنانچه سواد حرکتی را به معنای آموزش و پیگیری تحرک فردی برای آمادگی جسمانی تعریف کنیم، باید گفت سواد حرکتی در بازی های بومی محلی یک اصل و ضرورت است و فرد این بازی ها را از مرحله آسان به سخت می آموزد.
رییس دپارتمان توسعه بازی های بومی محلی فدراسیون ورزش روستایی در ادامه تصریح کرد: شهروندان با مشاهده بازی های بومی و محلی در جشنواره های اقوام، به خوبی به این واقعیت پی خواهند برد که این بازی ها تنها بعد آمادگی جسمانی مورد نظر نیست بلکه برخی از بازی های اقوام در کنار جسم فکر و روح فرد را نیز تقویت می کند.
با این شرایط و در حالی که جشنواره اقوام ایرانی به عنوان احیای بخشی از فرهنگ معنوی کشور در دستور کار وزارت ورزش و فدراسیون مربوطه قرار گرفته است می توان امیدوار بود که این جشنواره ها با توجه به جذابیت های فرهنگی و ورزشی که دارند زمینه را برای گسترش نشاط اجتماعی فراهم خواهند کرد؛ نشاطی که تحت تاثیر مشکلات اقتصادی و کاری این روزهای کشور قرار گرفته است و این همان واقعیتی است که مدیر کل ورزش استان تهران از آن به عنوان نشاط واقعی یاد می کند.
«رضا گل محمدی» در حاشیه جشنواره فرهنگی ورزشی تهران که در فرهنگسرای اشراق برگزار شد گفت: تزریق نشاط به جامعه در شرایط کنونی یک واقعیت و ضرورت به شمار می رود و این یک واقعیت غیر قابل انکار است که برگزاری جشنواره های فرهنگی که در آن ورزش و آداب و رسوم اقوام مختلف کشور به نمایش در خواهد آمد نشاط واقعی را به جامعه تزریق می کند زیرا رشته های بومی محلی در گذشته بخش از زندگی مردم بودند و امروزه نیز برگزاری آنان یک حس خاص در مردم ایجاد خواهد کرد و این حس به صورت خودجش به نشاط اجتماعی منتهی می شود که فراتر از هیجان های زودگذر ورزش های وارداتی می باشد.
در پایان و با توجه به آنچه گفته شد، ورزش روستایی و بازی های بومی محلی بخشی از فرهنگ ایرانی اسلامی هستند که کارکردی فراتر از یک سرگرمی دارند. لذا احیای این بازی ها با برنامه های مستمر و بلند مدت می تواند افزون بر آنکه زمینه را برای نشاط واقعی فراهم کند میزان تحرک جسمی کودک و نوجوان را افزایش خواهد داد.
با فراگیر شدن این بازی ها و همکاری فدراسیون دانش آموزی در اجرای آن در مدارس، انتظار می رود که طرح «سواد حرکتی» مورد نظر حمیدی معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت ورزش و امور جوانان در مدارس کشور اجرایی شود.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

عرب مدیرعامل پرسپولیس شد

استقلال- پارس جنوبی جم؛ هنوز امیدهایی زنده است

آزادی در انتظار جشن صعود بسکتبال ایران به جام جهانی

مصاف فرنگی‌کاران منتخب ایران با برترین‌های جهان

شفر در جایگاهی نیست که بگوید کمیته فنی نمی خواهم

سرمربی تیم فوتبال جوانان: برای تیم ملی مربی پرورش نداده ایم

اشتباه‌هایی که همچنان دامن استقلال را می‌گیرد

انتقاد پدر ملی‌پوش شطرنج از فدراسیون: قائم‌مقامی که نهم شد را انتخاب کردند اما آرین را نه

وزارت ورزش مکلف به عرضه سهام باشگاه پرسپولیس و استقلال در بورس شد

تیم کشتی فرنگی‌ ایران بدون محمدبنا راهی مجارستان شد

نگاه ویژه «بنا» به فرنگی‌کاران جوان/ تورنمنت مجارستان زیرذره‌بین

صعود یک پله‌ای بدمینتون بازان ایران در آسیا

تیراندازان ایرانی با دست خالی در راه جام جهانی

دور مقدماتی لیگ قهرمانان آسیا 2019؛ ذوب آهن و سایپا به دنبال صعود به مرحله گروهی

دستان خالی کشتی آزاد ایران در سبک وزن

سه مدال و یک پناهنده، دستاورد بوکس ایران در مجارستان

وزارت ورزش مخالف کاهش اعتبارات هیات های استانی است

تاریخ بازی‌های پرسپولیس و استقلال در لیگ قهرمانان

پرسپولیس - پدیده؛ نبرد برای صدر جدول/ رونمایی از تراکتور جدید

درخواست برای ممنوع کردن حجاب در المپیک 2024

سوریان مقصر اصلی شکست تیم ملی در جام ملت ها

پاسخ وزیر ورزش به اختلاف فوتبالی‌ها و غیر فوتبالی‌ها در مورد پاداش‌ها: از خودشان بپرسید!

سرمربی تیم بسکتبال شهرداری گرگان: بدون حاشیه و با ثبات هستیم

حمایت گسترده قهرمانان از بهداد سلیمی در مقابله با فوتبالیستها

اعلام زمان انتخابات 3 فدراسیون و ثبت نام 4 فدراسیون ورزشی

پیروزی کی روش در نبرد با مار و عقرب‌ها

بیسبال و سافتبال؛ غریبه‌هایی که دیده نمی‌شوند

بازگشت شاگردان بنا به خانه کشتی/ 16 اردو تا رقابتهای جهانی

جام ملت‌های 2019 آسیا؛ جام ناکامی مربیان بزرگ

دهه چهارم انقلاب، شکوفایی ورزش بانوان

زیدان، مورینیو و کلینزمن در صف مذاکره با ایران!

کی روش: نشان خواهیم داد که ما ایران هستیم

دهه سوم انقلاب، سکوی پرواز ورزش بانوان

دهه دوم انقلاب، دهه تحول ورزش بانوان

قهرمان کوبایی جام تختی: کشتی گرفتن "گرایی" را دوست دارم / لوپز خداحافظی نکرده است

ایران دومین تیم گرانقیمت نیمه نهایی جام ملت‌های آسیا

داور دیدار ایران- ژاپن مشخص شد

کمانداران برتر رنکینگ کشوری معرفی شدند

رییس فدراسیون کلمبیا: مذاکره با کی‌روش خوب پیش رفته است

ایران و قطر تنها تیمی‌هایی که در آسیا گل نمی‌خورند

درخواست کی‌روش از شاگردانش پیش از دیدار برابر چین

پیشنهاد رسمی نیوکاسل برای مدافع ایرانی

نماینده اتحادیه جهانی کشتی به ایران می‌آید

نظرسنجی AFC بین بیرانوند و دروازه‌بان عربستان

واکنش رسانه‌های عربی به پیروزی ایران برابر عمان

آزمون سخت تیم ملی عمان مقابل شاگردان «کی روش»

سخنان عجیب تحلیل‌گر عمانی درباره تیم ملی ایران!

الغرافه بی‌خیال فروش طارمی شد؟

قهرمان سنگ‌نوردی جهان: نمی‌خواهم در المپیک شرکت کنم

جهانبخش: 6 امتیازی بودن عراق اهمیت ندارد/ نمی‌خواهیم دوباره اشتباه کنیم