راه ترقی

آخرين مطالب

مناسب های ملی و مذهبی؛ زمانی برای احیای بازی های بومی محلی ورزشی

مناسب های ملی و مذهبی؛ زمانی برای احیای بازی های بومی محلی

  بزرگنمايي:

راه ترقی- در جشنواره تهران که با حضور «عبدالحمیدی احمدی» معاون فرهنگی وزارت ورزش و امور جوانان، «غلامرضا جعفری» رییس فدراسیون ورزش روستایی و بازی های بومی محلی، «رضا گل محمدی» مدیرکل ورزش استان تهران و «حسن داورزنی» رییس هیات بازی های بومی محلی استان تهران برگزار شد، هنرنمایی اقوام بیشتر به بخش فرهنگی و عرصه آداب و رسوم ایرانی بود اما در جشنواره ای که در شهر «گرمسار» استان سمنان برگزار شد بیش از 300 ورزشکار از 15 استان مختلف حضور داشتند که اغلب آنان از اقوام لر، کرد، کرمانج، گیلک، ترک و ترکمن بودند.
«غلامرضا جعفری» رییس فدراسیون ورزش های روستایی و بازی های بومی و محلی در زمینه چرایی برگزاری این جشنواره ها در ماه ربیع الاول گفت: برخی از مناسبت های ملی و مذهبی ایران، حوزه ای گسترده تر از مرز جغرافیایی دارند و برد آنان جهانی است لذا برای استفاده از ظرفیت این جشن ها، فدراسیون با کمک وزارت ورزش و امور جوانان، به دنبال آن است تا به بهترین شیوه از این جشن ها در جهت ترویج و احیای بازی های بومی و محلی بهره گیری کند.
جعفری با یادآوری ضرورت احیای بازی های بومی و محلی به عنوان عنصری نشاط بخش در جامعه گفت: هدف دولت و دست اندرکاران ورزش کشور آن است که با احیای این بازی ها که برگرفته از عمق فرهنگ ایرانی و اسلامی هستند به نوعی برخی از کاستی های شور و نشاط اجتماعی در جامعه را جبران کند.
تاکید بر احیای بازی های بومی محلی به عنوان بخش جدایی ناپذیر فرهنگ ایرانی یکی دیگر از انگیزه های برگزاری جشنواره های فرهنگی ورزشی در تهران و گرمسار بود.
«حسن داورزنی» رییس هیات ورزش روستایی و بازی های بومی محلی استان تهران که میزبان جشنواره اقوام در تهران بود گفت: یکی از مهمترین اهداف اصلی دولتمردان و سایر دست اندرکاران ایجاد نشاط برای شهروندان است لذا هیات ورزش روستایی استان تهران با همکاری فدراسیون بومی و محلی اقدام به برگزاری جشن های آیینی اقوام کرد که شامل نمایش آداب و رسوم و بازی های خاص اقوام مختلف ایرانی است.
وی تصریح کرد: تمام مراسم ها که در چند روز گذشته برگزار شد در راستای اهداف و راهبردهای تعیین شده وزارت ورزش و امور جوانان برای احیای بازی های بومی محلی بود زیرا وزارت و هیات ورزش روستایی استان تهران به این امر واقفند که بازی های بومی محلی خالی از هیجان های کاذب هستند و می تواند نشاط واقعی را در سطح جامعه تزریق کند.
رییس هیات ورزش روستایی و بازی های بومی محلی استان تهران ادامه داد: اما تنها بعد فرهنگی این جشنواره ها نیست که می تواند زمینه را برای احیای بازی های بومی و محلی فراهم کند بلکه آنچه در شرایط کنونی به عنوان یک ضرورت باید به آن نگریسته شود بعد ورزشی و سلامت جسمانی افراد جامعه به ویژه نسل جوان است. نسلی که با توجه به سبک جدید زندگی و فرهنگ آپارتمان نشینی، نسبت به گذشتگان تحرک کمتری دارند و سرگرمی آنان بیشتر بازی های رایانه ای است.
«محمد رسول کلهر» رییس دپارتمان توسعه بازی های بومی و محلی فدراسیون ورزش روستایی یکی از ضرورت های کنونی جامعه را ترویج سواد حرکتی می داند و می افزاید: چنانچه سواد حرکتی را به معنای آموزش و پیگیری تحرک فردی برای آمادگی جسمانی تعریف کنیم، باید گفت سواد حرکتی در بازی های بومی محلی یک اصل و ضرورت است و فرد این بازی ها را از مرحله آسان به سخت می آموزد.
رییس دپارتمان توسعه بازی های بومی محلی فدراسیون ورزش روستایی در ادامه تصریح کرد: شهروندان با مشاهده بازی های بومی و محلی در جشنواره های اقوام، به خوبی به این واقعیت پی خواهند برد که این بازی ها تنها بعد آمادگی جسمانی مورد نظر نیست بلکه برخی از بازی های اقوام در کنار جسم فکر و روح فرد را نیز تقویت می کند.
با این شرایط و در حالی که جشنواره اقوام ایرانی به عنوان احیای بخشی از فرهنگ معنوی کشور در دستور کار وزارت ورزش و فدراسیون مربوطه قرار گرفته است می توان امیدوار بود که این جشنواره ها با توجه به جذابیت های فرهنگی و ورزشی که دارند زمینه را برای گسترش نشاط اجتماعی فراهم خواهند کرد؛ نشاطی که تحت تاثیر مشکلات اقتصادی و کاری این روزهای کشور قرار گرفته است و این همان واقعیتی است که مدیر کل ورزش استان تهران از آن به عنوان نشاط واقعی یاد می کند.
«رضا گل محمدی» در حاشیه جشنواره فرهنگی ورزشی تهران که در فرهنگسرای اشراق برگزار شد گفت: تزریق نشاط به جامعه در شرایط کنونی یک واقعیت و ضرورت به شمار می رود و این یک واقعیت غیر قابل انکار است که برگزاری جشنواره های فرهنگی که در آن ورزش و آداب و رسوم اقوام مختلف کشور به نمایش در خواهد آمد نشاط واقعی را به جامعه تزریق می کند زیرا رشته های بومی محلی در گذشته بخش از زندگی مردم بودند و امروزه نیز برگزاری آنان یک حس خاص در مردم ایجاد خواهد کرد و این حس به صورت خودجش به نشاط اجتماعی منتهی می شود که فراتر از هیجان های زودگذر ورزش های وارداتی می باشد.
در پایان و با توجه به آنچه گفته شد، ورزش روستایی و بازی های بومی محلی بخشی از فرهنگ ایرانی اسلامی هستند که کارکردی فراتر از یک سرگرمی دارند. لذا احیای این بازی ها با برنامه های مستمر و بلند مدت می تواند افزون بر آنکه زمینه را برای نشاط واقعی فراهم کند میزان تحرک جسمی کودک و نوجوان را افزایش خواهد داد.
با فراگیر شدن این بازی ها و همکاری فدراسیون دانش آموزی در اجرای آن در مدارس، انتظار می رود که طرح «سواد حرکتی» مورد نظر حمیدی معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت ورزش و امور جوانان در مدارس کشور اجرایی شود.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سرپرست جدید باشگاه پرسپولیس در تمرین سرخپوشان

داوران 4 دیدار هفته 15 لیگ برتر فوتبال و دیدار استقلال-پدیده

مهد کشتی آزاد ایران میزبان جام باشگاههای جهان

بعد از ورزش شیر کاکائو بنوشید

پرسپولیس در نظرسنجی محبوب‌ترین و منفورترین‌های جهان

سرمربی تیم فوتبال دختران در جنوب ایران به دنبال کشف استعدادها

قیمت عجیب بلیت دیدار تراکتورسازی و فولادخوزستان

واکنش فغان‌پور به شکایت "انحلال فدراسیون فوتبال"

دبیر فدراسیون کشتی: منتظر اعلام وزارت ورزش برای ثبت‌نام از کاندیداها هستیم

برانکو: تمام تیم‌ها آرزوی شکست نایب قهرمان آسیا را دارند

حسن‌زاده: با تخلفات بازی سپاهان-پرسپولیس به شدت برخورد می‌کنیم

گرشاسبی از باشگاه پرسپولیس رفت/ در انتظار معرفی سرپرست جدید

فوتسال زنان ایران؛ در جمع برترین‌ها با آینده‌ای خاکستری

طیبی و توکلی کاندیدای برترین فوتسالیست جهان شدند

دیدار مسوولان فدراسیون فوتبال کلمبیا با کی‌روش در اروپا

واکنش معاون وزیر ورزش به موضع جدید مدیران بازنشسته فوتبال

تمجید FIBA از درخشش ملی‌پوشان بسکتبال ایران

مناسب های ملی و مذهبی؛ زمانی برای احیای بازی های بومی محلی

چرا کار دختران فوتبالیست ایران در آسیا دشوار است؟

درخشان از نایب رییسی جودو هم استعفا کرد

کشتی با ایرانی ها همیشه جذاب و غیرقابل پیش بینی است

تنیس روی میز جوانان ایران به جمع هشت تیم برتر جهان صعود کرد

10 دقیقه طناب زدن برابر 45 دقیقه دویدن است

کی روش فقط باید تیم ملی را قهرمان جام ملت ها کند

دستیاران قطبی در فولاد چه کسانی هستند؟

سیدجلال: هنوز هم هوادار تیم ملی هستم/ حسرت بزرگم بازی نکردن در جام جهانی روسیه بود

رونمایی از نسلی جدید در فوتبال زنان ایران

ایران - فیلیپین / بسکتبال در مانیل جهانی می‌شود؟

هشدار هیات‌های کشتی درباره اجرای قانون بازنشستگی

معاون ورزشی استقلال: با استوکس مذاکره نکردیم

چه ورزش‌هایی برای تنگی کانال نخاعی مناسب است؟

باشگاه پرسپولیس از زیان‌دهی به سمت سوددهی می‌رود

میرهاشم حسینی: تکواندوکاران در فینال گرندپری خسته بودند/ به انتقادات نادرست نباید توجه کرد

رحمتی: خدا را شکر بازیکنان جایگاه‌شان را فهمیدند/ گل صیادمنش اروپایی بود

مشکل «برانکو» و «کی‌روش» نباید به فوتبال ایران ضربه بزند

جدیدترین رده‌بندی فدراسیون جهانی تیراندازی/ تغییرات اندک در رده‌بندی ایرانی‌ها

موفقیت رشته‌های تیمی در گرو توجه به ورزش دانش‌آموزی است

بسکتبال ایران یا استرالیا، کدامیک رستگار می‌شوند

هفته چهاردهم لیگ برتر فوتبال و جدال برای صدرنشینی

بازگشت کیانوش رستمی به اردوی تیم ملی/ اختلافات حل شد

رئیس AFC: حضور 100 هزار تماشاگر در فینال آسیا موجب افتخار بود

اعطای فرصت به «تاج» تا پایان جام ملت‌های آسیا

اردبیل و بابل میزبان جام باشگاههای کشتی جهان شدند

خواب فدراسیون تیراندازی در آستانه دومین توزیع سهمیه المپیک

اشتباهات رایج ورزشکاران در مصرف مکمل‌های ورزشی و تبلیغات گمراه کننده

هشدار شورای حقوق بشر فیفا و تهدید به تعلیق فوتبال ایران

کاپیتان پرسپولیس به دیدار گرشاسبی می‌رود

خانلرخانی: در میان قدرتهای برتر تکواندو دنیا قهرمان شدیم

برانکو: از اعتصاب بازیکنانم حمایت می‌کنم/ به 20 بازیکن نیاز داریم

AFC: کی‌روش بدنبال اولین قهرمانی بعد از 40 سال