راه ترقی

آخرين مطالب

حمل و نقل در شرایط تحریم نقش برجسته ای دارد سياسي

حمل و نقل در شرایط تحریم نقش برجسته ای دارد

  بزرگنمايي:

راه ترقی- رئیس جمهور امروز در وزارت راه و شهرسازی و در نشست هم اندیشی با مسئولان بخش‌های مختلف این وزارتخانه پس از استماع گزارش‌های ارائه شده از فعالیت‌ها که حدود یک ساعت و 20 دقیقه به طول انجامید، این گزارش‌ها را بسیار امیدوار کننده عنوان کرد.
آقای روحانی با اشاره به اینکه وزارت راه و شهرسازی، وزارتخانه بزرگی است و اداره آن هم سخت است، گفت: از اواسط دولت یازدهم به این نتیجه رسیدیم که برخی وزارتخانه ها باید به دو وزارتخانه تبدیل شود و به همین خاطر ما لایحه آن را به مجلس بردیم که در مجلس نمایندگان در این زمینه به هر دلیلی همراهی نکردند.
وی جدا شدن بخش راه و شهرسازی از حمل و نقل و همچنین جدا شدن بخش بازرگانی از صنعت و معدن را از جمله این لوایح دانست که باید براساس قانون اساسی به مجلس ارائه می شد.
رئیس جمهور با اشاره به نقش تعیین کننده برخی وزارتخانه های اقتصادی در شرایط تحریم افزود: ما در شرایط تحریم نیاز داریم به یک وزارتخانه بسیار مهم بازرگانی و این در حالیست که ما این وزارتخانه بزرگ صنعت و معدن را در آن گنجانده ایم که کارها با توجه به حجم و گستردگی پیش نمی رود و این یک واقعیت است.
وی افزود: بخش مسکن و شهرسازی خود معقوله مهمی است. بحث حمل و نقل هم یک دنیای بسیار بزرگیست و ما در شرایط تحریم نیاز به یک کار ویژه ای در بحث حمل و نقل داریم. در بخش های مختلف هوایی، دریایی، جاده ای کار بسیار سنگین است.
آقای روحانی گفت: در شرایطی که ما داریم، بار سنگینی بر عهده این دو وزیر است هم وزیر راه و شهرسازی و هم وزیر صنعت، معدن و تجارت. هر دوی وزرا تازه نفس هستند و امیدواریم مردم بهتر از گذشته شاهد خدمات باشند.
آقای روحانی همچنین از وزرا و تیم قبلی این دو وزارتخانه تقدیر کرد و گفت: این افراد به سهم خود و در زمان خودشان کارهای بزرگی انجام داده اند.
رئیس جمهور گفت: در حوزه حمل و نقل، اولویت دولت همچنان با راه آهن است.
آقای روحانی در ادامه سخنان خود در جمع مدیران ارشد وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اینکه در پنج سال گذشته در حوزه حمل و نقل کار بزرگی صورت گرفته است، افزود: در دولت های یازدهم و دوازدهم حدود دو هزار کیلومتر راه آهن احداث شده است در صورتی که در کل دوره های قبل، 9 هزار کیلومتر راه آهن ساخته شده است.
وی با اشاره به اینکه حدود 20 در صد راه آهن کشور در پنج سال گذشته ساخته شده است، خاطرنشان کرد: این نشان دهنده آن است که در پنج سال گذشته کار بزرگی در این حوزه انجام شده است.
رئیس جمهور با تأکید بر اینکه راه آهن همچنان اولویت دولت است تصریح کرد: به ویژه اتصال راه آهن به مسیرهای ترانزیتی به لحاظ اقتصادی بسیار با اهمیت است.
آقای روحانی از راه آهن چابهار به زاهدان و سرخس به عنوان یکی از مسیرهای ترانزیتی مهم یاد کرد و گفت: راه آهن قزوین به رشت هم اسفند امسال راه اندازی می شود که با اتصال آن به آستارا بر اهمیت آن افزوده خواهد شد.
وی افزود: در تلاش هستیم تا راه آهن اینچه برون به گرمسار نیز در همین دولت به پایان برسد.
رئیس جمهور گفت: راه آهن قم به تهران و قم به مشهد هم اعتباراتش آماده شده است و تنها مقداری مشکلات حقوقی دارد که با حل آن احداث راه آهن این مسیر هم سرعت می گیرد.
آقای روحانی برقی کردن و پرسرعت کردن راه اهن را از برنامه های بعدی دولت اعلام کرد و افزود: قطار وسیله ای راحت تر، ارزانتر و امن تر در مقایسه با سایر وسایل نقلیه است که مسلما ما باید راه آهن را بیشتر توسعه دهیم. یکی از مشکلات در سال های قبل همین بود که به راه آهن کمتر توجه شد.
رئیس جمهور از وزارت راه و شهرسازی خواست تا با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سیستم هوشمند را در جاده ها عملیاتی کند.
آقای روحانی در دیدار با وزیر و مدیران ارشد وزارت راه و شهرسازی افزود: در جاده ها وقتی سیستم هوشمند پیاده شد باید رانندگانی که قانون را رعایت می کنند با رانندگانی که احتیاط نمی کنند تشخیص داده شوند و اولی تشویق و به دومی هم تذکر داده شود.
وی گفت: حتی می توان سوخت را برای هر دو گروه از رانندگان دو نرخی کرد البته نرخ سوخت در کشور ما ثابت است اما در دنیا بستگی به روز کاری، تعطیلی و یا ایام شلوغ، متغییر است.
رئیس جمهور تأکید کرد: باید کاری کرد که با عملیاتی کردن سیستم هوشمند جاده ها امن شود.
آقای روحانی بر ضرورت نوسازی مسیر های جاده ای، ریلی و همچنین واگن ها تأکید کرد و افزود: در این زمینه باید قدم های سریع تری برداشته شود چرا که نتیجه اش رفاه و آسایش مردم است.
وی همچنین خواستار تسریع در اتصال راه آهن خرمشهر به بصره عراق و پیگیری خط آهن خاف به هرات افغانستان شد.
رئیس جمهور در ادامه بنادر را در ترانزیت کشور بسیار مهم ارزیابی کرد و بندر چابهار را در این زمینه دارای جایگاه ویژه دانست و گفت: خوشبختانه ترانزیت در بندر چابهار از 2/5 میلیون تن به 8/5 میلیون تن رسیده است و این بندر با توجه به موقعیتش محل تلاقی و ارتباطات ترانزیتی مهمی در منطقه خواهد بود.
رئیس جمهور گفت: برای توسعه اقتصاد باید از سرمایه گذار خارجی حمایت کنیم.
آقای روحانی افزود: ما در بخش های هوایی برخی سرمایه گذاری ها را انجام داده ایم که از بُعد سیاسی، اجتماعی بوده و وجه اقتصادی نداشته است.
وی گفت: 80 درصد پروازهای ما از 10 فرودگاه انجام می شود و سایر فرودگاه هایی که ساخته شده است، پروازهای محدودی دارند.
رئیس جمهور ادامه داد: برخی فرودگاه ها بُعد اقتصادی ندارند و ما نیاز به فرودگاه هایی مجهز در شهرهایی مثل تهران هستیم تا بتوانیم حمل و نقل جهانی و منطقه ای داشته باشیم.
وی تصریح کرد: خاطرم هست زمانی یک سرمایه گذار خارجی می خواست فرودگاهی را با سرمایه خودش ظرف مدت دو سال بسازد اما وزیر وقت مخالفت کرد.
رئیس جمهور تأکید کرد: مشکلاتی در حال حاضر در کشور وجود دارد که باید برطرف شود. وقتی می گوییم سرمایه گذار خارجی بیاید برخی می گویند اشکال دارد و این در حالی است که مربی فوتبال را از خارج به کشور دعوت می کنیم پس اگر یک مربی فوتبال خارجی می تواند بدون اشکال وارد کشور شود چرا حضور سرمایه گذار خارجی را حرام می دانیم؟
آقای روحانی تصریح کرد: ما فرصت ها را می سوزانیم و هدر می دهیم. بدون همکاری با بانک های خارجی مشکل اقتصاد ما حل می شود اما 20 درصد گران تر، اگر با سیستم بانکی انجام شود قطعاً ارزان تر خواهد بود. حالا یک نفر نمی آید بگوید اگر fatf باشد 20 درصد ارزان تر می شود و اگر نباشد 20 درصد گران تر و فقط شعار می دهند.
وی گفت: نمی شود شعار بدهیم و آثار شعارمان را ترجمه نکنیم. وقتی می گوییم برجام باشد باید دلیل بیاوریم و وقتی می گوییم برجام نباشد نیز باید ترجمه کنیم که به چه علت نمی خواهیم باشد نکته مهم این است که باید بپرسیم زندگی گران می خواهید یا ارزان؟
رئیس جمهور افزود: مگر می شود ما در دنیای امروز با بانک های جهانی کار نکنیم؟ برخی می آیند در گوشه ای مردم را تحریک می کنند که اگر فلان قرارداد امضا شود، اسلام از دست می رود کجا اسلام از بین می رود؟ بیایید ترجمه کنید. از مردم بپرسید که آیا می خواهند گران زندگی کنند، هزینه ها را به آن ها بگویید که اگر فلان کار را انجام دهیم چه می شود و اگر انجام ندهیم چه شرایطی را ایجاد می کند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بودجه اختصاصی آمریکا برای «معامله قرن» و «مقابله با ایران»

تکذیب خبر دستگیری قریب الوقوع وزیر نفت

واشنگتن از تاثیر سیاسی اقتصادی سفر روحانی به عراق ناراحت است

قدردانی دفتر رییس جمهوری از استقبال صمیمی مردم استان بوشهر از کاروان دولت تدبیر و امید

ضدیت آمریکا با برجام به حفظ آن می‌انجامد

دیدار ظریف با آیت‌الله صافی گلپایگانی

سفر رئیس جمهوری به عراق گره روابط 2 کشور را باز کرد

حقوق کارگران بیش از 20 درصد افزایش می یابد

رئیس جمهوری وارد استان بوشهر شد

جهانگیری: باید منابع نفرت، خشونت و افراطی گری خشکانده شود

روحانی با آیت الله سیستانی دیدار کرد

روحانی کربلا را به مقصد نجف اشرف ترک کرد

«رئیسی» جانشین «شاهرودی» شد

رئیس جمهوری با حضور در عراق قدرت ایران را به نمایش گذاشت

ظریف، دریافت نشان ذوالفقار را به سرلشکر سلیمانی تبریک گفت

نقطه اختلافی وجود ندارد

برادری ایران در حق عراق در یادها باقی می ماند

روحانی به عراق رفت

سازمان انرژی اتمی ایران 98 دستاورد جدید علمی را به نمایش می گذارد

سفر تاریخی روحانی به عراق؛ فرصتی برای تفاهم های جدی

عربستانی‌ها پیام دادند، مسائل منطقه ربطی به ایران ندارد/ استعفایم ربطی به سفر " اسد " نداشت

برنامه‌ها و محورهای مذاکرات روحانی در سفر به عراق

رییس جمهوری روز دوشنبه به بغداد سفر می کند

دولت موافق استانی شدن انتخابات مجلس است

خبرگزاری فرانسه: بهرام قاسمی سفیر جدید تهران در پاریس می‌شود

روحانی: ما به عقب برنمی‌گردیم

رییس‌جمهور: پروژه‌های مهمی در گیلان اجرایی می شود

حسن روحانی فرا رسیدن روز استقلال غنا را تبریک گفت

عراقچی: هنوز نمی‌دانیم اینستکس چطور کار می‌کند/ اروپایی‌ها جدی‌تر عمل کنند

عراقچی عازم وین شد/ حضور در نشست کمیسیون مشترک برجام

ظریف به سوریه سفر می‌کند

رویش امید بر پهنه سبز گیلان

سیاسیون به جوانان بی‌اعتماد هستند/ نباید دچار آفت پیرشدگی شویم

حمایت برلین از برنامه هسته ای ایران

«ظریف» از سفر «بشار اسد» به تهران اطلاعی نداشت

هیات عالی رتبه اروپا درباره سازوکار ویژه مالی به ایران می آید

مقام معظم رهبری: اقتصاد کشور را به بسته‌ اروپایی موکول نکنید

قاسمی: امنیت اروپایی ها مرهون تلاش های ایران است

توضیح سخنگوی وزارت خارجه در مورد متن استعفای ظریف

ظریف: مجمع تشخیص مصلحت برای حل مشکلات اقتصادی لوایح مربوط به FATF را تایید کند

قاسمی: برخی کشورها به طرح ادعاهای واهی عادت کرده اند

سختی تصمیم گیری و تمدید تعویق پالرمو

لایحه پالرمو، همچنان ابهام در تصمیم گیری

توئیت جالب دکتر امیر محبیان پس از بازگشت ظریف؛ همه گره ها با انگشت تدبیر و نیت خیر باز می شود

دو سند همکاری مشترک میان ایران و ارمنستان امضا شد

پذیرش استعفای شما را بر خلاف مصالح کشور می دانم و با آن موافقت نمی کنم

ایران همواره خواهان توسعه روابط و همکاری ها با ارمنستان است

نخست وزیر ارمنستان وارد تهران شد

انتخابات مجلس آتی دوم اسفند 98 برگزار می شود

رییس جمهوری با استعفای ظریف موافقت نکند