راه ترقی

آخرين مطالب

حمل و نقل در شرایط تحریم نقش برجسته ای دارد سياسي

حمل و نقل در شرایط تحریم نقش برجسته ای دارد

  بزرگنمايي:

راه ترقی- رئیس جمهور امروز در وزارت راه و شهرسازی و در نشست هم اندیشی با مسئولان بخش‌های مختلف این وزارتخانه پس از استماع گزارش‌های ارائه شده از فعالیت‌ها که حدود یک ساعت و 20 دقیقه به طول انجامید، این گزارش‌ها را بسیار امیدوار کننده عنوان کرد.
آقای روحانی با اشاره به اینکه وزارت راه و شهرسازی، وزارتخانه بزرگی است و اداره آن هم سخت است، گفت: از اواسط دولت یازدهم به این نتیجه رسیدیم که برخی وزارتخانه ها باید به دو وزارتخانه تبدیل شود و به همین خاطر ما لایحه آن را به مجلس بردیم که در مجلس نمایندگان در این زمینه به هر دلیلی همراهی نکردند.
وی جدا شدن بخش راه و شهرسازی از حمل و نقل و همچنین جدا شدن بخش بازرگانی از صنعت و معدن را از جمله این لوایح دانست که باید براساس قانون اساسی به مجلس ارائه می شد.
رئیس جمهور با اشاره به نقش تعیین کننده برخی وزارتخانه های اقتصادی در شرایط تحریم افزود: ما در شرایط تحریم نیاز داریم به یک وزارتخانه بسیار مهم بازرگانی و این در حالیست که ما این وزارتخانه بزرگ صنعت و معدن را در آن گنجانده ایم که کارها با توجه به حجم و گستردگی پیش نمی رود و این یک واقعیت است.
وی افزود: بخش مسکن و شهرسازی خود معقوله مهمی است. بحث حمل و نقل هم یک دنیای بسیار بزرگیست و ما در شرایط تحریم نیاز به یک کار ویژه ای در بحث حمل و نقل داریم. در بخش های مختلف هوایی، دریایی، جاده ای کار بسیار سنگین است.
آقای روحانی گفت: در شرایطی که ما داریم، بار سنگینی بر عهده این دو وزیر است هم وزیر راه و شهرسازی و هم وزیر صنعت، معدن و تجارت. هر دوی وزرا تازه نفس هستند و امیدواریم مردم بهتر از گذشته شاهد خدمات باشند.
آقای روحانی همچنین از وزرا و تیم قبلی این دو وزارتخانه تقدیر کرد و گفت: این افراد به سهم خود و در زمان خودشان کارهای بزرگی انجام داده اند.
رئیس جمهور گفت: در حوزه حمل و نقل، اولویت دولت همچنان با راه آهن است.
آقای روحانی در ادامه سخنان خود در جمع مدیران ارشد وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اینکه در پنج سال گذشته در حوزه حمل و نقل کار بزرگی صورت گرفته است، افزود: در دولت های یازدهم و دوازدهم حدود دو هزار کیلومتر راه آهن احداث شده است در صورتی که در کل دوره های قبل، 9 هزار کیلومتر راه آهن ساخته شده است.
وی با اشاره به اینکه حدود 20 در صد راه آهن کشور در پنج سال گذشته ساخته شده است، خاطرنشان کرد: این نشان دهنده آن است که در پنج سال گذشته کار بزرگی در این حوزه انجام شده است.
رئیس جمهور با تأکید بر اینکه راه آهن همچنان اولویت دولت است تصریح کرد: به ویژه اتصال راه آهن به مسیرهای ترانزیتی به لحاظ اقتصادی بسیار با اهمیت است.
آقای روحانی از راه آهن چابهار به زاهدان و سرخس به عنوان یکی از مسیرهای ترانزیتی مهم یاد کرد و گفت: راه آهن قزوین به رشت هم اسفند امسال راه اندازی می شود که با اتصال آن به آستارا بر اهمیت آن افزوده خواهد شد.
وی افزود: در تلاش هستیم تا راه آهن اینچه برون به گرمسار نیز در همین دولت به پایان برسد.
رئیس جمهور گفت: راه آهن قم به تهران و قم به مشهد هم اعتباراتش آماده شده است و تنها مقداری مشکلات حقوقی دارد که با حل آن احداث راه آهن این مسیر هم سرعت می گیرد.
آقای روحانی برقی کردن و پرسرعت کردن راه اهن را از برنامه های بعدی دولت اعلام کرد و افزود: قطار وسیله ای راحت تر، ارزانتر و امن تر در مقایسه با سایر وسایل نقلیه است که مسلما ما باید راه آهن را بیشتر توسعه دهیم. یکی از مشکلات در سال های قبل همین بود که به راه آهن کمتر توجه شد.
رئیس جمهور از وزارت راه و شهرسازی خواست تا با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سیستم هوشمند را در جاده ها عملیاتی کند.
آقای روحانی در دیدار با وزیر و مدیران ارشد وزارت راه و شهرسازی افزود: در جاده ها وقتی سیستم هوشمند پیاده شد باید رانندگانی که قانون را رعایت می کنند با رانندگانی که احتیاط نمی کنند تشخیص داده شوند و اولی تشویق و به دومی هم تذکر داده شود.
وی گفت: حتی می توان سوخت را برای هر دو گروه از رانندگان دو نرخی کرد البته نرخ سوخت در کشور ما ثابت است اما در دنیا بستگی به روز کاری، تعطیلی و یا ایام شلوغ، متغییر است.
رئیس جمهور تأکید کرد: باید کاری کرد که با عملیاتی کردن سیستم هوشمند جاده ها امن شود.
آقای روحانی بر ضرورت نوسازی مسیر های جاده ای، ریلی و همچنین واگن ها تأکید کرد و افزود: در این زمینه باید قدم های سریع تری برداشته شود چرا که نتیجه اش رفاه و آسایش مردم است.
وی همچنین خواستار تسریع در اتصال راه آهن خرمشهر به بصره عراق و پیگیری خط آهن خاف به هرات افغانستان شد.
رئیس جمهور در ادامه بنادر را در ترانزیت کشور بسیار مهم ارزیابی کرد و بندر چابهار را در این زمینه دارای جایگاه ویژه دانست و گفت: خوشبختانه ترانزیت در بندر چابهار از 2/5 میلیون تن به 8/5 میلیون تن رسیده است و این بندر با توجه به موقعیتش محل تلاقی و ارتباطات ترانزیتی مهمی در منطقه خواهد بود.
رئیس جمهور گفت: برای توسعه اقتصاد باید از سرمایه گذار خارجی حمایت کنیم.
آقای روحانی افزود: ما در بخش های هوایی برخی سرمایه گذاری ها را انجام داده ایم که از بُعد سیاسی، اجتماعی بوده و وجه اقتصادی نداشته است.
وی گفت: 80 درصد پروازهای ما از 10 فرودگاه انجام می شود و سایر فرودگاه هایی که ساخته شده است، پروازهای محدودی دارند.
رئیس جمهور ادامه داد: برخی فرودگاه ها بُعد اقتصادی ندارند و ما نیاز به فرودگاه هایی مجهز در شهرهایی مثل تهران هستیم تا بتوانیم حمل و نقل جهانی و منطقه ای داشته باشیم.
وی تصریح کرد: خاطرم هست زمانی یک سرمایه گذار خارجی می خواست فرودگاهی را با سرمایه خودش ظرف مدت دو سال بسازد اما وزیر وقت مخالفت کرد.
رئیس جمهور تأکید کرد: مشکلاتی در حال حاضر در کشور وجود دارد که باید برطرف شود. وقتی می گوییم سرمایه گذار خارجی بیاید برخی می گویند اشکال دارد و این در حالی است که مربی فوتبال را از خارج به کشور دعوت می کنیم پس اگر یک مربی فوتبال خارجی می تواند بدون اشکال وارد کشور شود چرا حضور سرمایه گذار خارجی را حرام می دانیم؟
آقای روحانی تصریح کرد: ما فرصت ها را می سوزانیم و هدر می دهیم. بدون همکاری با بانک های خارجی مشکل اقتصاد ما حل می شود اما 20 درصد گران تر، اگر با سیستم بانکی انجام شود قطعاً ارزان تر خواهد بود. حالا یک نفر نمی آید بگوید اگر fatf باشد 20 درصد ارزان تر می شود و اگر نباشد 20 درصد گران تر و فقط شعار می دهند.
وی گفت: نمی شود شعار بدهیم و آثار شعارمان را ترجمه نکنیم. وقتی می گوییم برجام باشد باید دلیل بیاوریم و وقتی می گوییم برجام نباشد نیز باید ترجمه کنیم که به چه علت نمی خواهیم باشد نکته مهم این است که باید بپرسیم زندگی گران می خواهید یا ارزان؟
رئیس جمهور افزود: مگر می شود ما در دنیای امروز با بانک های جهانی کار نکنیم؟ برخی می آیند در گوشه ای مردم را تحریک می کنند که اگر فلان قرارداد امضا شود، اسلام از دست می رود کجا اسلام از بین می رود؟ بیایید ترجمه کنید. از مردم بپرسید که آیا می خواهند گران زندگی کنند، هزینه ها را به آن ها بگویید که اگر فلان کار را انجام دهیم چه می شود و اگر انجام ندهیم چه شرایطی را ایجاد می کند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

لایحه اصلاح قانون انتخابات در هیات دولت تصویب شد

عقب‌نشینی آمریکا از تمرکز ضدایرانی نشست لهستان

این همه بانک یعنی این همه رباخواری

لاریجانی: اعلام دریافتی مدیران موجب ایجاد آرامش می‌شود

لاریجانی: نشست ورشو کنفرانس بازی دشمنان است

لایحه پالرمو در کمیسیون امنیتی مجمع تشخیص بررسی شد

درخواست استرداد یک لایحه از سوی دولت

معاون وزیر خارجه لهستان گفت‌وگو با مقامات ایران را سازنده خواند

مصائب سیاست ورزی جریانی

سخنگوی وزارت خارجه حمله انتحاری در کابل را محکوم کرد

روحانی: با خواست عمومی نمی توان مبارزه کرد

بازدید رییس‌جمهور از نمایشگاه «کسب و کارهای آینده»

اصلاح‌طلبان خواستار اهتمام بیش‌تر دولت و مجلس برای رفع مشکلات اقتصادی شدند

رفتار آمریکا نسبت به خبرنگار پرس تی وی نمونه سیاست ورزی دروغین آنهاست

لایحه پالرمو به کمیسیون های مجمع تشخیص ارجاع شد

دادگاه آمریکا: مرضیه هاشمی به هیچ جرمی متهم نیست/ مجری پرس تی وی همچنان در بند

حضور ظریف در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام

پیام اروپا به ایران در نشست دیپلمات‌های اروپایی با مقامات ایرانی در تهران

همراهی نکردن اروپا با آمریکا بر سرنشست ضدایرانی لهستان

بی انصافی به هاشمی از قبل انقلاب تاکنون ادامه دارد

چهل سالگی فجر انقلاب با افتخار به گذشته، امید به آینده

پیشنهادهای صادق خرازی به جهانگیری

ظریف: شریک مطمئنی برای همه شرکا و اقلیم کردستان عراق هستیم

روحانی: ترسی از تحریم نداریم

ظریف و نیچروان بارزانی دیدار کردند

پیام تسلیت معاون اول رییس‌جمهور در پی سانحه هواپیمای نیروی هوایی ارتش

افتتاح مرکز تروما و اورژانس 152 تختخوابی شهید نبوی گرگان

ظریف وارد اربیل شد

نمایندگان اقوام و ادیان مختلف عراق با وزیر خارجه ایران دیدار کردند

قاسمی: برای پرتاب ماهواره معطل نظر و خواست دیگران نخواهیم بود

دولت از انتقاد سازنده و راهگشا صمیمانه استقبال می‌کند

روحانی: ماهواره پیام به‌زودی به فضا پرتاب می‌شود

رییس جمهوری وارد گلستان شد

ظریف: روحانی اسفندماه به عراق سفر می‌کند

رییس جمهوری فردا عازم استان گلستان می شود

وزیر امور خارجه تهران را به مقصد بغداد ترک کرد

برنامه‌های ظریف در سفر به عراق

کاردار لهستان به وزارت امور خارجه فراخوانده شد

علت انتقادات و دلخوری این روزهای اصلاح طلبان از آقای رئیس جمهور/ واعظی باعث جدایی روحانی از اصلاح طلبان می شود؟

ظریف فردا عازم عراق می شود

جهانگیری فردا به کاشان می رود

شهروندان ایرانی تا اطلاع ثانوی به گرجستان سفر نکنند

در جهاد بی‌نیاز کردن کامل کشور از بیگانگان پیشگام باشید

فلاحت‌پیشه: آمریکا به‌دنبال جنگ روانی است/ایران با لهستان برخورد قاطع کند

گزارش برجامی وزارت خارجه 26 دی به مجلس ارائه می شود

جـزئـیـات طـرح اسـتـانـی شـدن انـتـخابـات مـجلـس و مـزایـا و مـعـایـب آن

تعادل بودجه و منطق حکمرانی

دمکرات های سنای آمریکا لایحه تحریم جدید علیه ایران را تایید نکردند

اشتغال جوانان و معیشت مردم دو اولویت دولت است

در مقابل توپ و تشر های آمریکا و اروپا بایستید