راه ترقی

آخرين مطالب

تلویزیون با این عملکرد، 10 سال به عقب بازخواهد گشت فرهنگی

تلویزیون با این عملکرد، 10 سال به عقب بازخواهد گشت

  بزرگنمايي:

راه ترقی- «ارشا اقدسی» که از ابتدای سال تا به امروز در پنج فیلم بین المللی فعالیت داشته است  در مورد ادامه فعالیت‌های سیما در سریال‌سازی به شکل کنونی هشدار داد و بر تلاش برای نزدیک شدن به استاندارهای بین‌المللی این صنعت، تاکید کرد.
مشروح این گفت‌وگو را در ادامه بخوانید:
 سوال: امسال بیشتر در خارج از کشور فعال بودید تا ایران، نکند قرار است ارشا اقدسی قید فعالیت در تلویزیون و سینمای ایران را بزند و فقط در پروژه‌های بین المللی کار کند؟
-اقدسی: بله، این روزها من بیشتر در فیلم های بین المللی حضور داشتم. فکر می کنم در طول 9 ماه در پنج فیلم هالیوودی، هندی، صربستانی و عربی کار کردم اما فعلا قصد ندارم برای همیشه از ایران بروم.

 سوال: گفتید فعلا، آیا ممکن است روزی وسوسه شوید تا برای همیشه در خارج از کشور فعالیت کنید؟
-اقدسی: زنده یاد «پیمان ابدی» از آلمان به ایران آمد تا سینما و تلویزیون ایران را در عرصه اکشن و بدلکاری متحول کند. او سالها برای این هدف جنگید و من باید امروز راهش را ادامه دهم. این روزها یکی از این اهداف، افتتاح یک آکادمی حرفه ای در ایران است.

 سوال: آکادمی حرفه‌ای بدلکاری؟
-اقدسی: بله، ما درایران آکادمی بازیگری داریم، آکادمی فیلم‌سازی داریم اما آکادمی بدلکاری نداریم، حتی باشگاهی با تجهیزات کامل در اختیار نداریم که بتوانیم این رشته را به دیگر استعدادها آموزش دهیم. اعتقاد دارم باید همه تلاشم را به کار بگیرم تا یک آکادمی حرفه‌ای بدلکاری در ایران بسازم. من نتیجه عملکرد زنده یاد ابدی هستم. فکر، ایده و تلاش او نباید بی‌نتیجه بماند باید ادامه پیدا کند. خیلی وقت‌ها سعی کردم با کمک تجربه و دانشی که درباره بدلکاری دارم به سریال سازها و فیلم سازها کمک کنم تا در پروژه هایی که ساخته می شود تغییرات مثبت اساسی رخ دهد، به سمت استاندارد های جهانی پیش برود و بتواند اینگونه مخاطب جذب کند اما خب باید قبول کرد تا مسئولان نخواهند و البته قدمی در این راستا بر ندارند من و کسانی که دوست داریم هنر فیلم سازی و سریال سازی در ایران پیشرفت کند راه به جایی نخواهیم برد.

 سوال: فکر می‌کنید سریال‌سازی در ایران چقدر با استانداردهای جهانی فاصله دارد؟
-اقدسی: خیلی، قابل قیاس نیست. یک سوال از شما دارم چرا این روزها مخاطبان تلویزیون آنقدر کم شده است؟

 سوال: به خاطر اینکه مخاطب کار کیفی جدید و خوبی در تلویزیون نمی‌بیند؟
-اقدسی: دقیقا، مخاطب ترجیح می دهد برود هزینه تهیه سریالهای خارجی را بدهد و این سریال ها را ببیند و اما پای تلویزیون ننشیند. بیشتر جوانان ایرانی اعتقاد دارند بهتر است هزینه برقی که می‌دهند را صرف دیدن سریال‌های تلویزیونی نکنند. این یک حقیقت است ابتدا باید باورش کرد و بعد راه حلی برایش در نظر گرفت.

 سوال: این روزها تلویزیون خیلی سعی دارد سریال‌سازی کند و مخاطبان را راضی نگه دارد. فکر می‌کنید این اقدام مسئولان سیما نتوانسته مخاطب را پای تلویزیون بکشاند؟
-اقدسی: خیر، چون مخاطب بازهم همان روش های ساخت با همان بازیگرها و همان داستان های تکراری را خواهد دید، به نظر من کمیت مهم نیست کیفیت اهمیت دارد. جوان های امروز سریال هایی می خواهند که هیجان انگیز باشد نه داستان های تکراری با روش ساخت قدیمی. ما سالها است که هیجان انگیزترین سکانس سریال‌هایمان شده است ماشین چپ کردن. خب جوان ایرانی می رود یک سریال خارجی دانلود می کند و صد سکانس بدلکاری و اکشن حرفه‌ای می‌بیند. چرا باید ترجیح دهد سریال‌هایی با ساختار تکراری ببیند؟

 سوال: آیا دانش و امکانات ساخت سریال هایی اینگونه اکشن و هیجان انگیز را داریم؟
-اقدسی: داریم اما از آن استفاده نمی کنیم. اخیرا من در کشور صربستان در یک فیلم به عنوان بدلکار فعالیت داشتم و پس از مسیری رانندگی کردن یک ماشین چپ کردم. فیلمبرداری این کار که فیلمبردار سری فیلم‌های «سریع و خشن» بود رو به من گفت که فقط چنین راندن و چپ کردن ماشین را در «سریع و خشن» دیده است که همه بدلکاران آن فیلم ها رانندگان حرفه ای بدلکاری بودند. خب حالا من بخواهم چنین ماشین چپ کردنی را در ایران کار کنم هم می‌توانم و هم تجهیزات زیادی نمی‌خواهد اما مسئولان سلیقه شان این نیست.
مساله دیگر ممیزی‌ها است باید ممیزی‌ها برای ساخت سریال کم شود. من این روزها سعی می کنم با هزینه شخصی فیلم های کوتاه اکشن بسازم تا به کارگردان‌های ایرانی نشان دهم که می توان از دانش ساخت چنین کارهایی استفاده کرد. در همین راستا چندی پیش در صربستان یک فیلم اکشن سه دقیقه‌ای ساختم. باید سطح سلیقه مردم را بالا برد.

 سوال: چگونه؟
-اقدسی: با کسب دانش و تجربه کردنش با خلاق بودن. باید یک مثال درباره با این موضوع بزنم که تلویزیون با عملکرد امروزی خود دارد سطح سلیقه مردم را پایین می آورد. ما امروز شاهد حضور برخی کاربران اینستاگرامی در برنامه های زنده سیما هستیم. خیلی از این کاربران در کل شخصیت ممیزی دارند. باید پرسید چگونه به این افراد اجازه حضور در برنامه تلویزیونی آن هم زنده داده می شود. ذائقه مخاطب را نباید به این سمت برد. این اشتباه امروز تلویزیون است افرادی را وارد برنامه‌های تلویزیونی می‌کند که سلیقه مخاطب را پایین می‌آورند. اگر سیما همین راه را ادامه دهد مطمئن باشید به 10 سال عقب باز خواهد گشت. این افراد بدون ممیزی برنامه می گیرند اما برای سریال ساختن صدها ممیزی پیش روی فیلمساز و طراح صحنه‌های اکشن گذاشته می شود. باید ممیزی‌ها را درست انتخاب کرد تا مردم دوباره به تلویزیون علاقمند شوند و سلیقه مخاطب را بالا برد.

 سوال: این روزها در حیطه بدلکاری با پروژه‌های تلویزیونی با چه مشکلاتی رو به رو هستید؟
-اقدسی: بگذارید از مسائل کوچک شروع کنم. در همه جای جهان در تیتراژ آخر سریال‌ها ابتدا نام بازیگر و بعد نام بدلکار ثبت می شود اما ما بدلکاران باید دراین مورد دائم با تیم سازنده بحث داشته باشیم. گاهی به سر صحنه می رویم و می بینیم ماشین آتش نشانی و آمبولانس سر صحنه بدلکاری آفیش نشده اند؛ مجبور می‌شویم بگویم تا آمبولانس نیاید کار کلید نمی‌خورد. در همه جای دنیا کانکسی برای بدلکاران در قسمتی از صحنه درنظرمی گیرند تا تیم استراحت و خود را برای صحنه بعد آماده کند اما در ایران بدلکار باید در مسیر رفت و آمد عوامل، روی زمین بنشیند و انتظار بکشد تا نوبت حضورش مقابل دوربین برسد و البته مهم تر از همه بدلکاران با مشکل دستمزد هم روبه‌رو هستند.

 سوال: منظورتان مقدار دستمزد است ؟
-اقدسی: هم مقدار و هم نحوه پرداخت. تهیه کننده به صد روش سعی دارد از دستمزدت کم کند و بعد همان دستمزد را چندین ماه پس از اتمام کار هم به بدلکار نمی پردازد. اگر هم حرفی بزنیم می‌گویند صدا و سیما چک نداده است. در صورتی که بدلکار با صدا و سیما قرار داد نبسته است بلکه با تهیه کننده قرارداد بسته است. موضوع دیگری که این روزها باب شده این است که تهیه کننده و مدیر تولید حتی قرارداد را به بدلکاران تحویل نمی‌دهند تا مقابل شکایت را گرفته باشند.

 سوال: یعنی قرار داد بسته می‌شود ولی به شما ارائه نمی‌شود؟
-اقدسی: بله، مدیرتولید می گوید که به خاطر مسائل حسابداری قرارداد فعلا آرشیو حسابداری است. به این ترتیب بدلکار حتی مدرکی در دست ندارد که بگوید در این پروژه فعالیت کرده است. اگر هم شکایت کنی دیگر نمی‌توانی کار بگیری. به هر حال همه چیز باید ریشه‌ای حل شود.

ارشا اقدسی طراح و مجری صحنه‌های اکشن بیش از صد پروژه تلویزیونی و سینمایی است. او تا کنون موفق به کسب چندین جایزه بین المللی شده است. این بدلکار همچنین اولین مربی بانجی جامپینگ، اولین مربی تونل باد در کشور، اولین مجری حرکت بانجی جامپینگ از پل، دره و هلیکوپتر، رکورددار پرش روی تشک در ایران (15 متر- بر روی تشک 2×3)، سقوط از روی هلیکوپتر از ارتفاع 50 متری، معلق زدن ماشین با چهار دور کامل، بیشترین دفعات چپ کردن ماشین (35 بار)، طولانی‌ترین پرش با ماشین در ایران، پرش با ماشین از روی کامیون به طول سی و پنج متر (برای فیلم هرج و مرج) و رکورددار چرخیدن ماشین دو دور روی هوا پیش از برخورد با زمین است که تنها پنج نفر در جهان به این رکورد دست یافته‌ اند. وی همچنین رکورددار طولانی‌ترین مدت سوختن در آتش (یک دقیقه و هفده ثانیه) و خوانندگی در حال سوختن ( بیست و پنج ثانیه) است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

رییس مجلس با آیت الله العظمی میلانی و آیت الله مددی الموسوی دیدار کرد

آموزشگاه‌های کنکور به حال خود رها شده‌اند

75 درصد کتاب‌های منتشرشده در سال 97 تالیفی هستند

چهارشنبه سوری منحرف شده است

هنر انقلاب، سفارشی نیست

امکان ثبت نام در کاروان‌های فوق العاده عتبات نوروزی

رایزنی فرهنگی لازمه فرصت سازی برای اقتصاد فضای مجازی

21 میلیون نفر از موزه‌های کشور بازدید کردند

«مشتاق» را از زندگی در کرمان سیر کردند

همایش برنامه ویژه مدرسه محور بوم آغاز به کار کرد

جشنواره زنان و تولید ملی، عرصه حضور کارآفرینان اجتماعی است

بالا و پایین هزینه‌های حج/ راه‌ حل‌هایی برای کاهش هزینه‌ها

توهین به شورای عالی حوزه اهانت به مراجع و رهبری است

بطحائی خبر داد: پرداخت مطالبات حق‌التدریسی‌ها تا پایان سال

چگونه با عکس‌هایمان داستان بگوییم؟

رویکرد جدید وزارت علوم تربیت دانشجویان خودباور و خوداتکا است

افزایش سرعت واگذاری بناهای تاریخی به بخش خصوصی

فرهنگ و هنر کشور برای درخشان ماندن نیاز به زیرساخت علمی دارد

جشنواره ای در سایه

مرگ در جزیره لهجه‌ها قدم می‌زند

مردم باید زمانی که به ما می رسند احساس آرامش کنند

حضرت فاطمه(س)؛ طلایه دار دفاع از حریم ولایت

بررسی شیوه نامه‌های انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات

جشن جهانی نوروز برگزار می‌شود

تیغ تحریم حوزه هنری بر گردن آشغال‌ها دوست داشتنی

بطحائی: با اجرای رتبه‌بندی، حقوق‌ تمامی فرهنگیان دو سه برابر نمی‌شود

رستم خواندن بازیگران معلول از سوی وزیر

تجربه‌هایی بدیع برای ورود به جهان تئاتر نوین

ابلاغ بخشنامه نقل و انتقالات فرهنگیان برای سال تحصیلی آینده

«چیدمان» فرانسه پاسخی هوشمندانه به مخاطبان تشنه ایده‌های بکر

رابطه دانشجویان موسیقی با جشنواره فجر چگونه است؟

نمایش‌هایی از بلژیک، آذربایجان و رومانی

دو‌ کنسرت با یک بلیت

آموزش و پرورش باید با شجاعت موانع راه نشاط را کنار بزند

«هنر» تماشاگه چگونه زیستن یک ملت است

قدرت نمایی هنرمندان استانی در تئاتر خیابانی جشنواره فجر

بطحائی: به برخی اظهاراتم برچسب سیاسی می‌زنند

شرایط پذیرش دانشجوی بورسیه جهت تصدی منصب قضا

کرشندو «فرهت» در رپرتوار موسیقی فجر 97

حق التدریس‌ها نمی‌توانند معلم شوند

خاطره بازی با 37 دوره جشنواره تئاتر فجر

چهار هزار جایزه جهانی در 40 سال تاریخ سینمای بعد از انقلاب

85 درصد داوطلبان بدون تاثیر نمره کنکور وارد دانشگاه شدند

فیلم‌هایی به رنگ خون؛ تماشاگرانی در برزخ جشن و عزا

اسامی رشته‌های بدون کنکور امروز اعلام می‌شود

می‌توان مشکلات کشور را با اتکا به دین حل کرد

بطحائی: همچنان با ایده‌آل‌های بودجه‌ای فاصله‌ داریم

آموزش‌ مهارتی دانشجویان حقوق موجب تکامل دستگاه قضائی می‌شود

امام و رهبری حامیان اصلی اقلیت‌های دینی ایران بوده‌اند

بازگشت جشنواره فیلم فجر به بنیاد سینمایی فارابی