راه ترقی

آخرين مطالب

تحریم‌های ظالمانه بر سلامت مردم ایران تاثیر منفی دارد انديشه

تحریم‌های ظالمانه بر سلامت مردم ایران تاثیر منفی دارد

  بزرگنمايي:

راه ترقی- سید حسن هاشمی روز چهارشنبه در پنل ابتکارات تامین مالی در اجلاس بین المللی سلامت مادر، کودک و تغذیه در دهلی نو افزود: لازم است که سازمان جهانی بهداشت همراه با سایر سازمان‌های بین المللی و دولت ها، جلوی این تحریم‌ها را بگیرد، چون تحریم‌ها بر دسترسی مردم به دارو و فناوری‌های پزشکی تاثیرگذار است.
وزیر بهداشت بیان کرد: پیشنهاد می کنم که از این اجلاس به عنوان فرصتی برای صلح کامل در جهان استفاده کنیم و همه سازمانهای جهانی و کشورها را دعوت می کنیم که علیه بی عدالتی اقدام و مقابله کرده و دولت ها را متقاعد کنند که سلامت و تغذیه را به ویژه برای مادران و کودکان، در اولویت اصلی کار خود قرار دهند.

* طرح تحول سلامت و افزایش دسترسی مادران به خدمات سلامت
وی ادامه داد: در سال‌های اخیر با اجرای طرح تحول سلامت، دسترسی مادران و نوزادان در مناطق شهری و حاشیه شهری افزایش قابل توجهی پیدا کرده است. در طرح تحول سلامت، اولویت با فقرا، نیازمندان و اقشار آسیب پذیر است. 916 پایگاه جدید سلامت به ویژه در مناطق حاشیه شهرها ایجاد کردیم که با بکارگیری مراقبان سلامت، هر یک از این پایگاه ها، 12 هزار و 500 نفر از مردم مناطق شهری و حاشیه شهرها را تحت پوشش قرار می دهند. بنابراین در طرح تحول سلامت بیش از 10 میلیون نفر از حاشیه نشینان شهری تحت پوشش خدمات بهداشتی و درمانی قرار گرفتند.
هاشمی با اشاره به ایجاد 374 مرکز جامع خدمات سلامت در مناطق شهری در طول سال‌های اخیر در کشور، بیان کرد: بیش از 17 هزار نفر از مراقبان سلامت از طریق خرید خدمت در این مراکز مشغول به کار و ارائه خدمات بهداشتی و درمانی مورد نیاز مردم شدند.

* ساخت 24 هزار تخت بیمارستانی در کشور و تقویت اورژانس هوایی
وزیر بهداشت اظهار داشت: در طرح تحول سلامت به بیمارستان‌های مناطق دوردست، محروم و مرزی توجه ویژه ای شد و علاوه بر تامین تجهیزات پزشکی مورد نیاز، 6500 پزشک متخصص در این بیمارستان‌ها توزیع شدند و خوشبختانه 24 هزار تخت بیمارستانی جدید به ظرفیت کشور به ویژه در مناطق کمتر برخوردار اضافه شد و تمام مدیران بیمارستانی، توانمند شده و آموزش های لازم را فراگرفتند.
هاشمی درباره تقویت اورژانس هوایی نیز گفت: حدود 40 پایگاه اورژانس هوایی در کشور تاسیس شد که نقش مهمی در ارائه خدمات به مادران باردار، نوزادان و مصدومان و بیماران حوادث ترافیکی و غیرترافیکی داشته است.

* ساخت واحدهای اختصاصی زایمان
وزیر بهداشت اظهار داشت: اکثر بخش های اورژانس بیمارستانی در ایران نوسازی شد و توسعه بخش مراقبت های ویژه نوزادان (NICU) مورد توجه جدی وزارت بهداشت قرار گرفت که نقش بسیار زیادی در تامین سلامت نوزادان ایفا کرده است. علاوه بر این در ایران در طول سال‌های گذشته بیش از دو هزار واحد اختصاصی زایمان (LDR) جهت تکریم مادران باردار و حضور همراهان وی در اتاق های مجزا ساخته شده است.

* بودجه نظام سلامت
هاشمی به افزایش 37 درصدی بودجه نظام سلامت اشاره کرد و افزود: بودجه سازمان بیمه سلامت 67 درصد افزایش یافت و در سال 1394 حدود 92 درصد از مردم ایران تحت پوشش بیمه بودند و برای حدود 90 درصد از مردم کشور در قالب سامانه سیب (سامانه یکپارچه بهداشت) و سایر سامانه های مشابه، پرونده تشکیل شده است.

* کاهش پرداختی از جیب مردم
وزیر بهداشت یکی از خدمات طرح تحول سلامت را کاهش پرداختی از جیب مردم برای هزینه های بهداشتی و درمانی از حدود 58 درصد به حدود 37 درصد عنوان کرد و گفت: مردم ساکن در مناطق شهری حدود 10 درصد و مردم ساکن در مناطق روستایی ایران حدود 5 درصد از هزینه های بستری را پرداخت می کنند.
هاشمی ادامه داد: ارائه خدمات در مناطق شهری و حاشیه شهرها به طور قابل توجهی ارتقا پیدا کرد و در طول سال‌های گذشته، شبکه بهداشتی و درمانی شهری مورد بازطراحی قرار گرفت.

* کاهش مرگ مادران و نوزادان در ایران
وزیر بهداشت گفت: مرگ و میر مادران در جمهوری اسلامی ایران از 25 در هر صد هزار تولد زنده در سال 87 به 19 در هر صد هزار تولد زنده در سال 96 کاهش یافت و مرگ و میر نوزادان از 14 در هر هزار تولد زنده در سال 89 به 9 در هر هزار تولد زنده در سال 96 کاهش پیدا کرد.
هاشمی ترویج زایمان طبیعی و تغذیه با شیرمادر را یکی از مهمترین اهداف طرح تحول سلامت عنوان کرد و افزود: مطالعه جدیدی که برای بررسی خدمات ارائه شده به مادر و کودک در ایران انجام شد و نشان داد که برنامه های ایران در این حوزه به شدت کارآمد بوده و پوشش برنامه های سلامت مادران و کودکان در ایران مناسب است.
وزیر بهداشت ادامه داد: تمام مادران باردار تحت پوشش شبکه بهداشتی درمانی کشور، مکمل‌هایی نظیر قرص آهن، اسیدفولیک و مولتی ویتامین و نوزادان کمتر از دو سال نیز قطره آهن و مولتی ویتامین را دریافت می کنند و مکمل یاری در این نوزادان جهت جلوگیری از بروز کمبود ویتامین‌های A و D و پیشگیری از کم خونی و کمبود آهن تا 24 ماهگی ادامه می یابد.

* توجه به سلامت نوجوانان
هاشمی با اشاره به توجه ویژه وزارت بهداشت ایران به سلامت نوجوانان اظهار داشت: تمام خدمات مورد نیاز نوجوانان در نظام مراقبت های اولیه سلامت ادغام شده و با توجه به کمبود ویتامین D در دختران، در مدارس دخترانه علاوه بر ارائه آموزش های مرتبط با تغذیه صحیح و توجه به نکات مورد نیاز برای پیشگیری از کمبود آهن، کم خونی و پوکی استخوان قرص آهن و ویتامین D توزیع شده است.

* تعهد جمهوری اسلامی ایران در پوشش همگانی سلامت
وزیر بهداشت درباره تعهد جمهوری اسلامی ایران برای پوشش همگانی سلامت در کشور بیان کرد: ایران به ویژه در زمینه اجرای برنامه تکامل اولیه کودکان (ECD) توجه جدی دارد و امیدواریم که همه چالش های پیش رو برای تامین سلامت مادران، نوزدان، کودکان و نوجوانان را پشت سر بگذاریم.
هاشمی از آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای انتقال تجربیات خود به سایر کشورها در حوزه سلامت خبر داد و گفت: ایران در زمینه بهداشت باروری، سلامت مادران، نوزدان و کودکان تجربیات ارزشمندی دارد و آماده به اشتراک گذاشتن این تجربیات است تا به کاهش مرگ مادران و نوزادان کمتر از 5 سال در سایر کشورها کمک کند.

* دستاوردهای نظام سلامت در چهارچوب سیاست‌های کلی سلامت
وزیر بهداشت با اشاره به دستاوردهای نظام سلامت ایران در 5 سال گذشته گفت: این دستاوردها در چهارچوب سیاست های کلی سلامت ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری بوده که شامل نظام سلامت جامع مبتنی بر عدالت، تقدم پیشگیری بر درمان و تامین پایدار منابع مالی برای نظام سلامت است.
هاشمی افزود: طرح تحول سلامت در دوره اول ریاست جمهوری دکتر روحانی با حمایت رئیس جمهوری از سال 1393 در کشور اجرایی شد و این طرح تلاش دارد که تا سال 1404 به هدف پوشش همگانی سلامت برسد. تامین پایدار منابع مالی نظام سلامت، حفاظت مالی آحاد مردم در برابر هزینه های سلامت و ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به ویژه به اقشار آسیب پذیر از جمله مادران و کودکان از اهداف اصلی طرح تحول سلامت است و خوشبختانه در اجرای این طرح، دولت و مجلس شورای اسلامی در ایران، ابتکارات متعددی در طول سالهای گذشته داشته اند.

* ابتکارات ایران در حوزه سلامت
وزیر بهداشت اظهار داشت: اختصاص یک درصد از مالیات بر ارزش افزوده و 10 درصد از منابع حاصل از هدفمندی یارانه ها به حوزه سلامت، اختصاص بخشی از مالیات کالاهای زیان آور و آسیب زننده به سلامت مردم مانند دخانیات و نوشیدنی های حاوی مقدار بالای شکر به حوزه سلامت، خرید خدمت از بخش خصوصی و بکارگیری 17 هزار نیروی حوزه بهداشت در قالب مراقبان سلامت، کنترل قیمت دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی، مصرف منطقی دارو، حمایت از تولید دارو و تجهیزات پزشکی، کاهش پرداختی از جیب مردم از طریق همکاری با ارگانهای ذیربط و پزشکان، سازماندهی و مشارکت مردم و خیریه ها در حوزه سلامت (بیش از هزار میلیارد تومان) و تامین منابع از سرمایه گذاران خارجی، بخشی از ابتکارات دولت ایران در حوزه سلامت است.
به گفته هاشمی در حال حاضر بیش از 7 بیمارستان بزرگ در کشور با استفاده از منابع مالی خارجی در حال ساخت است.
وی بیان کرد: در طول سه سال گذشته 2.7 درصد به سهم سلامت از تولید ناخالص داخلی (GDP) اضافه شده که این رقم قابل توجه بوده و تاثیرات بسیار زیادی به همراه داشته است. البته حفظ چنین منابع مالی در آینده، نیازمند توجه و تعهد دولت جمهوری اسلامی ایران است.





نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جهانگیری: همکاری مردم در کاهش خسارت های سیل تأثیرگذار است

چه چیزی در چنته‌ داری؟

نقوی حسینی: مجلس و دولت رونق تولید را در دستور کار قرار دهند

3 خوراکی برای پیشگیری از گرفتگی عروق

لحظه ای از توطئه‌های دشمن و مشکلات مردم غفلت نمی کنیم

برپایی جشنواره بین‌المللی پروژه‌های دانش‌آموزی سینا

معافیت کارفرمایان از پرداخت حق بیمه کارکنان زن سرپرست خانوار

اجازه ندادیم افرادی از تجمعات اقشار مختلف مردم سوءاستفاده کنند

نسبتی با هیچ جریان سیاسی ندارم/برای حضور در انتخابات تصمیم نگرفتم

تاکید «لاریجانی» بر لزوم همکاری همه کشورها در مبارزه با تروریسم

راهکار رفع مشکلات اقتصادی توجه به شرکت‌های دانش‌بنیان است

مکارم اخلاق را از خدا بدانید/ ژن خوب اعتباری ندارد

انتشار لیست رشته های پرطرفدار جذب هیئت علمی/ شیمی در صدر تقاضاها

سفر روحانی به عراق؛ فصل جدیدی در مناسبات تهران - بغداد

هیچکس حق دور زدن قانون را ندارد

جمالی: سفر رئیس‌جمهور به عراق راه را برای اقدامات سازنده‌تر در ابعاد مختلف باز می‌کند

عدم توجه به حفظ لسان و حرمت زبان از ابتلائات بشر در روزگار ما است

دولت خود را به خواب زده است

22 اسفند آخرین مهلت ثبت‌نام در المپیاد دانش‌آموزی نانو فناوری

لاریجانی: رسانه‌ها توجه مردم را به موضوع محیط زیست جلب کنند

بایسته های «خانه تکانی» برای گذر به سال نو

سیاست حفاظت از منابع آبی زیرزمینی نیازمند بازنگری است

معاون پارلمانی رییس جمهوری: دولت با استانی شدن انتخابات موافق است

نیمکت‌های سخت و تنگ جای خود را به میدان‌ وسیع پرورشی دهند

تولید نانوپوشش‌های ضدخوردگی با همکاری پژوهشگاه رنگ و بخش خصوصی

تشکیل جلسات فوق‌العاده برای اعلام نظر درباره بودجه 98/ کسی از اصل رفراندوم هراسی ندارد اما..

داروهای تولید داخل مجوز واردات نمی گیرند

غنی سازی آرد از تولد سالانه 50 هزار نوزاد با نقص مادرزادی پیشگیری کرد

واکنش زنگنه به تهدیدات تندروها: بگردند تا بگردیم

ظریف مورد حمایت مقامات عالی نظام است

تضمین اختیارات قانونی وزارت خارجه؛ مهمترین پیش‌شرط بازگشت «ظریف»

ایران تنها یک سیاست خارجی و یک وزیر امورخارجه دارد

ظریف: امیدوارم استعفایم تلنگری برای بازگشت وزارت خارجه به جایگاه قانونی‌اش باشد

بختیار: مردم با حضور در صحنه‌های مختلف، انقلاب را از گذرگاه‌های سخت عبور دادند

آذری جهرمی: نمی‌خواهم وارد مسائل حاشیه‌ای شوم

کنوانسیون‌هایی را که به ضرر مردم باشد، قبول نخواهیم کرد

ذوالقدر: دولت برای حل مشکلات اقتصادی و معیشتی اقدامی فوری و ضربتی انجام دهد

تصمیم‌گیری در خصوص آیین نامه طرح خبرنگاران در کمیسیون مشترک

افزایش وام مسکن در دستور کار نیست

صالحی: در رابطه با برجام ، لحظه ای و احساسی تصمیم نمی گیریم

منکر بزرگ، دروغ گفتن مسئولان به مردم است

تاکید آیت الله مکارم شیرازی بر لزوم کاهش سفرهای خارجی در ایام نوروز

آموزش پزشکی در وزارت بهداشت، فرزند 33 ساله

آیت الله مکارم شیرازی:تقویت بنیه دفاعی و نظامی کشور مبنای قرآنی دارد

باید قدرت نظامی خود را در مقابل دشمنان تقویت کنیم

عربستان زادگاه تروریسم تکفیری است‌

تیغ دولبه افزایش حقوق زیرگلوی تولید

ظریف: نشست های ورشو و مونیخ آوردگاه انزوای آمریکا بود

صادرات 40 محصول دانش بنیان پارک فناوری پردیس به 20 کشور

آیت الله مکارم شیرازی: تندروها مردم را از انقلاب جدا می کنند