راه ترقی

آخرين مطالب

دستور رییس جمهوری به وزیر صنعت برای کاهش قیمت کالاها سياسي

دستور رییس جمهوری به وزیر صنعت برای کاهش قیمت کالاها

  بزرگنمايي:

راه ترقی- «محمود واعظی» امروز - چهارشنبه - پس از پایان جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران مهم ترین بحث امروز هیات وزیران را بودجه سال 98 عنوان کرد و اظهارداشت: با توجه به رهنمودی که رهبر معظم انقلاب در مورد بودجه سال آینده داشتند، رییس جمهوری امروز بحث مفصلی درباره لایحه بودجه سال آتی و ابعاد مختلف آن مطرح کرد و این که وزرا، روسای دستگاه ها ، اعضای کابینه و سازمان برنامه و بودجه در این زمینه هماهنگ کنند.
وی به نشست روز گذشته سران قوا و توافق دولت و مجلس اشاره کرد و اظهارداشت: جلسات مفصلی بین نمایندگان مجلس و دولت برگزار شد و امروز هم این جلسات ادامه دارد.
رییس دفتر رییس جمهوری خاطرنشان کرد: فردا هم جلسه بسیار مهمی برگزار می شود و امیدواریم بتوانیم بودجه بسیار خوبی داشته باشیم که در آن هم امورات کشور پیش برود و هم رسیدگی به طبقه کارمند، بازنشسته در آن دیده شود.
واعظی همچنین در پاسخ به سوالی درباره برخی مباحث مبنی بر افزایش یارانه گفت: بودجه چهارچوبی دارد ، در حال حاضر شرایط تحریمی بسیار سختی وجود دارد، این که بخواهیم به سبکی که در حال حاضر حدود 78 میلیون نفر یارانه می دهیم، افزایش یارانه داشته باشیم ، به کسی چیزی نمی رسد.
وی ادامه داد: روش ما در دولت این است که پرداختی به افراد تحت پوشش کمیته امداد امام (ره) و بهزیستی و حتی کسانی که در نوبت قرار دارند و شناسایی شدند، اضافه کنیم، این روش بهتر جواب می‌دهد تا این که رقم کمی را به همه ملت بدهیم.
وی درباره دونرخی شدن قیمت بنزین هم گفت: برنامه ما این است که همه کسانی که خودرو دارند کارت سوخت داشته باشند، هدف اصلی ما جلوگیری از قاچاق سوخت به کشورهای همسایه است و این مهم ترین اقدام است.
رییس دفتر رییس جمهوری با بیان این که بنزین ثروت ملی است، بر لزوم صرفه جویی تاکید کرد و گفت: بنزین در ایران لیتری هزار تومان فروخته می شود در حالی که در برخی کشورهای همسایه تا 10 هزار تومان هم خریداری می شود.
وی اضافه کرد: اگر بنزین کالایی مثل نان بود که به طور مساوی همه مردم استفاده می کردند طبیعی بود که هرچقدر هم پایین نگه می داشتیم، باز هم پول مردم در جیب مردم بود ولی در شرایطی که درصدی از مردم از بنزین استفاده می کنند و درصدی اصلا استفاده نمی کنند ما باید بتوانیم یارانه‌ای که از بنزین کسب می شود در جهت کمک به کسانی که نیازمند رسیدگی بیشتر هستند،به اینها داده شود.
رییس دفتر رییس جمهوری همچنین درباره اظهارات مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره برقراری خط مالی ایران و اروپا هم گفت: رهبران کشورهای اروپایی، وزرای خارجه و مقامات اقتصادی آنها درهمه تماس هایی که با سفرا و مقامات و وزیر امور خارجه ما دارند، این که سازوکار ویژه مالی برقرار شود، تردید ندارند و مکانیزم آن را طراحی می کنند و به ما هم گفتند که حداکثر دو تا سه هفته دیگر انجام خواهد شد.
واعظی ادامه داد: اروپایی ها مذاکرات و مشکلاتشان و و فشارهای آمریکا را به ما منتقل کردند و ما هیچ اراده ای که به صورت عمدی عقب بیاندازند ندیده ایم.
وی درباره برخی اظهار نظرها درباره آب و برق مجانی هم گفت: نمایندگان مجلس هم مثل افراد دیگر در جامعه نظرات خود را می گویند ولی وقتی به تصویب مجلس می رسد داستان آن فرق می کند، ما چنین چیزی را در بودجه ندیده ایم و هر کسی هم بخواهد آن را در بودجه بگذارد باید مشخص کند چیزی که از بودجه کم می شود از کجا جبران می شود.
رییس دفتر رییس جمهوری خاطرنشان کرد: بودجه ای که امروز بررسی می‌کنیم توانایی این که رقم بزرگ به این گونه از آن کم شود را ندارد ضمن این که در هر کشوری در دنیا وقتی هر چیزی رایگان شد دیگر کسی نمی‌تواند مصرف آن را کنترل کند.
واعظی درپاسخ به سوالی دیگر درباره حقوق های نجومی نیز اظهارداشت: باید این موضوع در کل کشور با هم انجام شود، در قصه حقوق نجومی در بسیاری از جاها رقم های 10 و 20 میلیون پرداخت می شد و ما در آن زمان نجابت کردیم و نخواستیم به این موضوع دامن بزنیم. گفتیم ما خودمان آن را اعلام کردیم و خودمان هم این موضوع را حل می کنیم.
وی اضافه کرد: در حال حاضر بحث این است که باید مجلس، قوه قضاییه و نهادهای مختلف حضور داشته باشند و کل حقوقی که دریافت می کنند را اعلام کنند. چیزی که در حال حاضر خیلی معلوم و شفاف است و زیر میزی هم ندارد، حقوق افراد دولتی است.اگر بقیه هم حضور پیدا کنند دولت هم در این زمینه پیش قدم است.
رییس دفتر رییس جمهوری خاطرنشان کرد: رییس جمهوری دستور هم دادند و بر روی دستور خود هم هستند و این موضوع را اجرا می کنند.
واعظی یادآورشد: وقتی موضوعی قانون می شود همه باید آن را اجرا کنند، نه این که فقط دولت آن را اجرا کند، مگر می شود که دولت اجرا کند اما جاهای دیگر آن را اجرا نکنند.
وی در پاسخ به پرسشی درباره اختصاص بنزین به افرادی که خودرو ندارند، افزود: این طرح در دولت مورد بررسی قرار گرفت، نقطه قوتش این است که همه به اندازه هم مصرف می کنند اما نقاط ضعف این طرح بر نقاط مثبتش غلبه دارد به همین دلیلی دولت وارد این بحث نشده است.
رییس دفتر رییس جمهوری درباره ورود کالا با ارز دولتی اظهار داشت: کمیته ای در این خصوص دو هفته درباره کالاهای مورد نیاز مردم بحث کرد که 25 قلم کالا را شامل می شد امسال این اقلام با ارز 4200 تومان وارد می شود و به دستور رییس جمهوری در بودجه سال 98 هم 4200 تومان دیده شده است.
واعظی افزود: از نظر دولت تعداد و رقم آن افزایش پیدا نمی کند چون برای ما بسیار مهم است نیازمندی های مردم ارزان به دستشان برسد؛ در این باره رییس جمهوری وزارت صنعت را مسئول این کار کرده است.
وی یادآور شد: اینجا دو اتفاق خواهد افتاد نخست اینکه به دلیل ارزان بودن این اقلام در شهرهای مرزی قاچاق می شود که باید جلوی این کار گرفته شود و دیگر اینکه به دلیل آن که دست به دست می شود، اقلام گران تر به دست مردم می رسد.
وی تاکید کرد: زمانی که ارز 17 تا 19 هزار تومان بود قیمت کالاها افزایش یافت، الان نرخ ارز نصف شده است به طوری که دیروز زیر 10 هزار تومان خرید و فروش شده است.
رییس دفتر رییس جمهوری تصریح کرد: طبیعی است که در این وضعیت قیمت کالاها کاهش یابد رییس جمهوری به وزارت صمت در این خصوص دستوراتی را داده است و اصناف و تجار هم در این زمینه باید کمک کنند و مردم هم در خریدها به شکلی کمک کنند تا قیمت کالاها کاهش یابد.
واعظی با یادآوری این که سه استاندار تهران، البرز و سمنان در جلسه هیات دولت منصوب شدند و پس از اعمال قانون منع به کارگیری بازنشستگان و استعفای برخی استانداران، تنها چهار استان باقی مانده است که با تلاش وزارت کشور در اسرع وقت استانداران جدید را معرفی کنند.
وی در پاسخ به پرسشی در خصوص برخورد گرجستان با اتباع ایرانی هم گفت: وزارت امور خارجه این موضوع را با قدرت بررسی و پیگیری کرد، سفیر این کشور در این خصوص احضار شد و سفیر ایران در گرجستان پیگیر این ماجراست.
رییس دفتر رییس جمهوری افزود: وزارت امور خارجه در این باره از مردم خواست تا زمان اصلاح روش گرجستان به این کشور سفر نکنند. ما پیگیر هستیم و نتایج آن متعاقبا اعلام می شود.
واعظی درباره نامه دی ماه سال 96 معاون اول رییس جمهوری به رهبر معظم انقلاب در خصوص اوضاع کشور و رفع حصر، اظهار داشت: این نامه را ندیدم ولی اگر تایید شود به مردم اعلام می شود.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دکتر امیر محبیان در گفتگو با روزنامه ابتکار: هنوز برای داغ شدن تنور انتخابات زود است

ظریف فردا به پاکستان می‌رود

سی ان ان: آمریکا فاقد جایگاه حقوقی برای جنگ اقتصادی علیه ایران است

گفتگوی روزنامه شرق با دکتر امیر محبیان درباره بهنگامی و نابهنگامی تصمیمات سیاسی

دومین پیام تهدید آمیز ترامپ علیه ایران/ واکنش ایران به تهدیدهای رئیس جمهور آمریکا

آیا دبیر مجمع تشخیص می‌تواند لوایح پالرمو و CFT را از دستور خارج کند

آسیب تحریم‌ها به سلامت بیماران ایرانی/ جامعه بین‌الملل، آمریکا را بازخواست کند

امید، تدبیر دولت در نیمه دوم فعالیت

ایران نسبت به تلاش های فتنه جویانه خارج از منطقه هشدار داد

افزایش اعتماد مردم به نظام موجب اقتدار ملی خواهد شد

استانی شدن انتخابات مجلس و لایحه ای که باز هم به انتخابات نرسید!

دستور رییس جمهوری به دستگاه‌ها برای رونق تولید

ترامپ: کسی نیستم که با ایران وارد جنگ شود

واکنش های جهانی به سیاست جنگ طلبانه ترامپ در قبال ایران/ فشار حداکثری آمریکا علیه ایران جواب نمی دهد

پایان سفر منطقه‌ای ظریف

انتخابات هیات رییسه؛ ایستگاه پایانی مجلس دهم

ظریف در خط مقدم کارزار دیپلماتیک

وزارت امور خارجه: اتهامات مغرضانه امیراحمدی ارزش پاسخ ندارد

محمد جواد ظریف عازم توکیو شد

لایحه شفافیت در جلسه هیات دولت تصویب شد

جنگ نخواهد شد

طرح آمریکا برای اعزام 120 هزار نیرو به خاورمیانه برای تقابل با ایران/ پامپئو: هدفمان جنگ نیست

دیدار وزیران خارجه ایران و هند در دهلی نو

ظریف: سفر به هند در راستای گفت‌وگوها بین مقامات انجام شده است

بیانیه وزارت امور خارجه به مناسبت یوم النکبه

دکتر امیر محبیان: مؤثر بودن ایده گفتگوی ملی زیر سؤال است

لودریان: اروپا کماکان خواهان باقی ماندن ایران در توافق هسته‌ای است

120روز برای اثبات پایبندی به برجام زمان نیاز داریم/ اروپا مانند آمریکا اهداف پنهانی ندارد

نشست مشترک تجاری ایران و ترکمنستان برگزار شد

ظریف: مشترکات ما با ترکمنستان بیش از همسایگی است

در نشست روحانی با فعالان سیاسی کشور چه گذشت؟/ دکتر محبیان: دولت برای مردم پناهگاه اقتصادی ایجاد کند

موسوی:ابعادحادثه برای چند کشتی در دریای عمان روشن شود

هشدار رئیس ستاد انتخابات استان تهران نسبت به تبلیغات زودهنگام انتخاباتی

مطهری: موضع ایران در قبال بدعهدی آمریکا شجاعانه بود

ایران ضرب الاجل خود را اجرا خواهد کرد

نشست مشترک مجلس و قوه قضائیه برگزار می‌شود

عراقچی: دیگرانی که مسبب مشکلات افغانستان هستند به مسئولیت خود عمل کنند

سازمان همکاری اسلامی ازمان هم خواستار خروج صهیونیست ها از جولان شد

لاوروف: وضعیت موجود درباره برجام، حاصل سیاست‌های غیرمسئولانه آمریکاست

صالحی: از امروز ملزم به رعایت300 کیلو اورانیوم غنی شده نیستیم

ایران از امروز 18 اردیبهشت 98 برخی اقدامات خود در توافق برجام را متوقف می کند

نامه رییس جمهوری تسلیم سفیران کشورهای عضو برجام شد

رییس جمهوری: فروش اورانیوم غنی سازی شده و آب سنگین متوقف شد

سخنگوی وزارت امور خارجه با دولت و مردم نیجر ابراز همدردی کرد

اجرای توافقات تهران – بغداد گامی ارزنده در مسیر توسعه روابط دو کشور است

رئیس‌جمهور حلول ماه رمضان را به سران کشورهای اسلامی تبریک گفت

پس از یک سال؛ سکوت برجامی ایران می‌شکند

ناكارآمدها راه‌حذف كارآمدها و حفظ قدرت را یادگرفته‌اند

دیدار نایب رئیس مجلس نیجر با ظریف

ایران چهارشنبه پاسخ متقابل به خروج آمریکا از برجام می‌دهد