راه ترقی

آخرين مطالب

دستور رییس جمهوری به وزیر صنعت برای کاهش قیمت کالاها سياسي

دستور رییس جمهوری به وزیر صنعت برای کاهش قیمت کالاها

  بزرگنمايي:

راه ترقی- «محمود واعظی» امروز - چهارشنبه - پس از پایان جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران مهم ترین بحث امروز هیات وزیران را بودجه سال 98 عنوان کرد و اظهارداشت: با توجه به رهنمودی که رهبر معظم انقلاب در مورد بودجه سال آینده داشتند، رییس جمهوری امروز بحث مفصلی درباره لایحه بودجه سال آتی و ابعاد مختلف آن مطرح کرد و این که وزرا، روسای دستگاه ها ، اعضای کابینه و سازمان برنامه و بودجه در این زمینه هماهنگ کنند.
وی به نشست روز گذشته سران قوا و توافق دولت و مجلس اشاره کرد و اظهارداشت: جلسات مفصلی بین نمایندگان مجلس و دولت برگزار شد و امروز هم این جلسات ادامه دارد.
رییس دفتر رییس جمهوری خاطرنشان کرد: فردا هم جلسه بسیار مهمی برگزار می شود و امیدواریم بتوانیم بودجه بسیار خوبی داشته باشیم که در آن هم امورات کشور پیش برود و هم رسیدگی به طبقه کارمند، بازنشسته در آن دیده شود.
واعظی همچنین در پاسخ به سوالی درباره برخی مباحث مبنی بر افزایش یارانه گفت: بودجه چهارچوبی دارد ، در حال حاضر شرایط تحریمی بسیار سختی وجود دارد، این که بخواهیم به سبکی که در حال حاضر حدود 78 میلیون نفر یارانه می دهیم، افزایش یارانه داشته باشیم ، به کسی چیزی نمی رسد.
وی ادامه داد: روش ما در دولت این است که پرداختی به افراد تحت پوشش کمیته امداد امام (ره) و بهزیستی و حتی کسانی که در نوبت قرار دارند و شناسایی شدند، اضافه کنیم، این روش بهتر جواب می‌دهد تا این که رقم کمی را به همه ملت بدهیم.
وی درباره دونرخی شدن قیمت بنزین هم گفت: برنامه ما این است که همه کسانی که خودرو دارند کارت سوخت داشته باشند، هدف اصلی ما جلوگیری از قاچاق سوخت به کشورهای همسایه است و این مهم ترین اقدام است.
رییس دفتر رییس جمهوری با بیان این که بنزین ثروت ملی است، بر لزوم صرفه جویی تاکید کرد و گفت: بنزین در ایران لیتری هزار تومان فروخته می شود در حالی که در برخی کشورهای همسایه تا 10 هزار تومان هم خریداری می شود.
وی اضافه کرد: اگر بنزین کالایی مثل نان بود که به طور مساوی همه مردم استفاده می کردند طبیعی بود که هرچقدر هم پایین نگه می داشتیم، باز هم پول مردم در جیب مردم بود ولی در شرایطی که درصدی از مردم از بنزین استفاده می کنند و درصدی اصلا استفاده نمی کنند ما باید بتوانیم یارانه‌ای که از بنزین کسب می شود در جهت کمک به کسانی که نیازمند رسیدگی بیشتر هستند،به اینها داده شود.
رییس دفتر رییس جمهوری همچنین درباره اظهارات مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره برقراری خط مالی ایران و اروپا هم گفت: رهبران کشورهای اروپایی، وزرای خارجه و مقامات اقتصادی آنها درهمه تماس هایی که با سفرا و مقامات و وزیر امور خارجه ما دارند، این که سازوکار ویژه مالی برقرار شود، تردید ندارند و مکانیزم آن را طراحی می کنند و به ما هم گفتند که حداکثر دو تا سه هفته دیگر انجام خواهد شد.
واعظی ادامه داد: اروپایی ها مذاکرات و مشکلاتشان و و فشارهای آمریکا را به ما منتقل کردند و ما هیچ اراده ای که به صورت عمدی عقب بیاندازند ندیده ایم.
وی درباره برخی اظهار نظرها درباره آب و برق مجانی هم گفت: نمایندگان مجلس هم مثل افراد دیگر در جامعه نظرات خود را می گویند ولی وقتی به تصویب مجلس می رسد داستان آن فرق می کند، ما چنین چیزی را در بودجه ندیده ایم و هر کسی هم بخواهد آن را در بودجه بگذارد باید مشخص کند چیزی که از بودجه کم می شود از کجا جبران می شود.
رییس دفتر رییس جمهوری خاطرنشان کرد: بودجه ای که امروز بررسی می‌کنیم توانایی این که رقم بزرگ به این گونه از آن کم شود را ندارد ضمن این که در هر کشوری در دنیا وقتی هر چیزی رایگان شد دیگر کسی نمی‌تواند مصرف آن را کنترل کند.
واعظی درپاسخ به سوالی دیگر درباره حقوق های نجومی نیز اظهارداشت: باید این موضوع در کل کشور با هم انجام شود، در قصه حقوق نجومی در بسیاری از جاها رقم های 10 و 20 میلیون پرداخت می شد و ما در آن زمان نجابت کردیم و نخواستیم به این موضوع دامن بزنیم. گفتیم ما خودمان آن را اعلام کردیم و خودمان هم این موضوع را حل می کنیم.
وی اضافه کرد: در حال حاضر بحث این است که باید مجلس، قوه قضاییه و نهادهای مختلف حضور داشته باشند و کل حقوقی که دریافت می کنند را اعلام کنند. چیزی که در حال حاضر خیلی معلوم و شفاف است و زیر میزی هم ندارد، حقوق افراد دولتی است.اگر بقیه هم حضور پیدا کنند دولت هم در این زمینه پیش قدم است.
رییس دفتر رییس جمهوری خاطرنشان کرد: رییس جمهوری دستور هم دادند و بر روی دستور خود هم هستند و این موضوع را اجرا می کنند.
واعظی یادآورشد: وقتی موضوعی قانون می شود همه باید آن را اجرا کنند، نه این که فقط دولت آن را اجرا کند، مگر می شود که دولت اجرا کند اما جاهای دیگر آن را اجرا نکنند.
وی در پاسخ به پرسشی درباره اختصاص بنزین به افرادی که خودرو ندارند، افزود: این طرح در دولت مورد بررسی قرار گرفت، نقطه قوتش این است که همه به اندازه هم مصرف می کنند اما نقاط ضعف این طرح بر نقاط مثبتش غلبه دارد به همین دلیلی دولت وارد این بحث نشده است.
رییس دفتر رییس جمهوری درباره ورود کالا با ارز دولتی اظهار داشت: کمیته ای در این خصوص دو هفته درباره کالاهای مورد نیاز مردم بحث کرد که 25 قلم کالا را شامل می شد امسال این اقلام با ارز 4200 تومان وارد می شود و به دستور رییس جمهوری در بودجه سال 98 هم 4200 تومان دیده شده است.
واعظی افزود: از نظر دولت تعداد و رقم آن افزایش پیدا نمی کند چون برای ما بسیار مهم است نیازمندی های مردم ارزان به دستشان برسد؛ در این باره رییس جمهوری وزارت صنعت را مسئول این کار کرده است.
وی یادآور شد: اینجا دو اتفاق خواهد افتاد نخست اینکه به دلیل ارزان بودن این اقلام در شهرهای مرزی قاچاق می شود که باید جلوی این کار گرفته شود و دیگر اینکه به دلیل آن که دست به دست می شود، اقلام گران تر به دست مردم می رسد.
وی تاکید کرد: زمانی که ارز 17 تا 19 هزار تومان بود قیمت کالاها افزایش یافت، الان نرخ ارز نصف شده است به طوری که دیروز زیر 10 هزار تومان خرید و فروش شده است.
رییس دفتر رییس جمهوری تصریح کرد: طبیعی است که در این وضعیت قیمت کالاها کاهش یابد رییس جمهوری به وزارت صمت در این خصوص دستوراتی را داده است و اصناف و تجار هم در این زمینه باید کمک کنند و مردم هم در خریدها به شکلی کمک کنند تا قیمت کالاها کاهش یابد.
واعظی با یادآوری این که سه استاندار تهران، البرز و سمنان در جلسه هیات دولت منصوب شدند و پس از اعمال قانون منع به کارگیری بازنشستگان و استعفای برخی استانداران، تنها چهار استان باقی مانده است که با تلاش وزارت کشور در اسرع وقت استانداران جدید را معرفی کنند.
وی در پاسخ به پرسشی در خصوص برخورد گرجستان با اتباع ایرانی هم گفت: وزارت امور خارجه این موضوع را با قدرت بررسی و پیگیری کرد، سفیر این کشور در این خصوص احضار شد و سفیر ایران در گرجستان پیگیر این ماجراست.
رییس دفتر رییس جمهوری افزود: وزارت امور خارجه در این باره از مردم خواست تا زمان اصلاح روش گرجستان به این کشور سفر نکنند. ما پیگیر هستیم و نتایج آن متعاقبا اعلام می شود.
واعظی درباره نامه دی ماه سال 96 معاون اول رییس جمهوری به رهبر معظم انقلاب در خصوص اوضاع کشور و رفع حصر، اظهار داشت: این نامه را ندیدم ولی اگر تایید شود به مردم اعلام می شود.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ضرورت تمرکز نخبگان روی نیازهای اصلی کشور

همکاری های مشروع و قانونی چین و ایران ادامه دارد

لاریجانی: طرف های دیگر برجام به تعهدات خود عمل کنند

آمادگی دستگاه ها برای مواجهه با بارش های شدید باید تقویت شود

ظریف: چین در سیاست خارجی ایران نقش بالایی دارد

ابراز همدردی سخنگوی وزارت خارجه با دولت و ملت زیمبابوه

رییس جمهوری :ملت ایران در مسیر خودکفایی قرار گرفته است

اروپایی ها سازوکار حمایت از تبادلات تجاری را سریع تر پیش ببرند

ملتی که در صحنه است، دشمن هیچ آسیبی نمی‌تواند به او برساند

ایران توانایی مقابله با پدیده های ضدامنیتی در عمق کشورها را دارد

سخنرانی "کوبنده و مسحورکننده" ظریف در نشست مونیخ از نگاه پولیتیکو

«برجام» عامل اختلاف افکن در آوردگاه مونیخ

مرحله سوم پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس بهره برداری شد

آلمان: تا زمانی که ایران به برجام پایبند باشد، ما نیز به آن پایبندیم

دولت پاکستان باید پاسخگوی حادثه تروریستی زاهدان باشد

دستور رهبری برای اختصاص 20 درصد منابع صادرات نفت به صندوق توسعه

سازوکارمالی باعث تسهیل تجارت ایران و اروپا می شود

بررسی پالرمو در مجمع تشخیص مصلحت نظام آغاز شد

آیا «کودتای خشن» ترامپ به برکناری او می انجامد؟

اهل گفت وگو هستیم اما فشار و تحمیل نمی‌پذیریم

رهبر انقلاب اسلامی در بیانیه‌ای مهم به‌مناسبت چهل‌سالگی انقلاب با جوانان ایران سخن گفتند

تهران - توکیو؛ فصل جدید روابط

رییس مجلس شورای اسلامی از چند طرح صنعتی در ژاپن بازدید کرد

رای دیوان لاهه درباره پرونده شکایت ایران از آمریکا امروز صادر می شود

لاریجانی: میان ایران و ژاپن باید گام‌های بلندتری برداشته شود

پاسخ قاطع «ظریف» به توئیت پر از خشم و عصبانیت «ترامپ»

مونیخ؛ آوردگاه حمایت از برجام پس از سم پاشی اجلاس ورشو

انقلاب اسلامی برای همه کشورهای جهان منشأ اثر بود

تاکید موکد رهبری بر حفظ حرمت جشن انقلاب

سه پرونده مهم محور نشست رؤسای جمهور روسیه، ترکیه و ایران در سوچی

ملت بصیر ایران خواب‌ آشفته دشمنان را با نابودی آنان تعبیر خواهد کرد

سفر ظریف به بیروت؛ اعلام حمایت از دولت وحدت ملی لبنان

حضور باشکوه در راهپیمایی 22 بهمن پاسخی قاطع به توطئه‌های دشمنان است

بیاینه حزب ندای ایرانیان به‌مناسب چهل‌ سالگی انقلاب اسلامی

سفیر اروپا در آمریکا: تجارت با ایران جزیی از برجام است

ظریف: در حال جشن‌گرفتن 40 سال پیشرفت هستیم

عراقچی : تبادل سفیران ایران و فرانسه بزودی انجام می شود

ادامه واکنش ها به اظهارات گستاخانه ترامپ؛ عراق برده آمریکا نیست

تقاضای نمایندگان برای رسیدگی به پرونده «فریدون» و «جهانگیری»

ایران بر تعامل سازنده با اروپا تاکید کرد

هدیه ویژه رهبر معظم انقلاب به بزرگترین کتابخانه کشور

ترامپ: وقتی اطلاعاتی‌ها می‌گویند ایران خوب است طبق صلاحدید خودم عمل می‌کنم

کمیسیون امنیت ملی مجلس موضوع اینستکس را با حضور ظریف بررسی می‌کند

برگزای نشست پوتین، روحانی و اردوغان 14 فوریه در سوچی

روحانی: انقلاب اسلامی دستاوردهای مهمی در بخش سلامت داشته است

واشنگتن پست: تلاش اروپا برای دور زدن تحریم‌های ضد ایرانی آمریکا، کم است

تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور

تحریم‌های آمریکا نمی‌تواند تأثیری در روابط ایران با دنیا بگذارد

وظیفه نظارت راهبردی دراداره کشور برعهده مجمع تشخیص گذاشته شده است

سیاه‌نمایی و دخالت در امور داخلی ایران از سوی وزارت خارجه آمریکا