راه ترقی

آخرين مطالب

تصمیم یک جشنواره برای سلامت کودکان نوازنده فرهنگی

تصمیم یک جشنواره برای سلامت کودکان نوازنده

  بزرگنمايي:

راه ترقی- بردیا صدرنوری - مدیر جشنواره و جایزه همایون خرم (نوای خرم) که شرکت‌کنندگانش کمتر از 18 سال سن دارند - درباره این جشنواره اظهار کرد: در جشنواره امسال 1524 نفر در قالب 620 اجرا از 96 شهر و 27 استان شرکت کردند. 133 آموزشگاه، مدرسه و هنرستان موسیقی در بین شرکت‌کنندگان حضور داشتند که از نظر تعداد شرکت‌کنندگان نسبت به سال گذشته 30 درصد افزایش را نشان می‌دهد. به نظر داوران محترم جشنواره از نظر کیفیت‌ هم اجراهای امسال نسبت به سال گذشته بهتر شده و بالاتر آمده بود.

او درباره موضوع حمایت از شرکت‌کنندگان این جشنواره گفت: در سنوات گذشته مجموعه کارهای حمایتی را برای شرکت‌کنندگان این جشنواره انجام دادیم و امسال نیز در نظر داریم فعالیت‌های دیگری در این زمینه انجام بدهیم. در تامین ساز برای افرادی که در این زمینه مشکل داشتند اقداماتی انجام دادیم. برخی که به ما مراجعه داشتند آن‌ها را به پیشکسوتان محترم ارجاع دادیم که راهنمایی بگیرند و چند اجرا در قالب کنسرت یا بزرگداشت‌هایی که داشتیم برگزار کردیم.

صدرنوری ادامه داد: امسال برنامه‌هایی داریم که فکر می‌کنم موثر خواهند بود. اول اینکه طی نشستی با دعوت از صاحب‌نظران و پیشکسوتان موسیقی به آسیب­‌شناسی جشنواره بپردازیم و برای دوره­‌های بعد آن را بهبود بخشیم. همچنین مسترکلاس‌هایی برای معلمان و اساتید بچه‌ها تشکیل بدهیم. مقداری مشکل کوک سازها در جشنواره به چشم می­‌خورد که باید حل شود. همچنین در زمینه تنظیم آثار به افرادی که بتوانند کارگروهی و ارکسترال انجام بدهند آموزش‌­هایی ارائه کنیم.

مدیر جشنواره نوای خرم اضافه کرد: همچنین قرار است به بحث سلامت جسمی بچه‌ها بپردازیم. یکی از مشکلاتی که در اجراها می‌دیدیم نحوه نشستن و وضعیت بدنی بچه‌ها بود که ما را نگران می‌کرد. آن‌ها بعدا ممکن است دچار عوارض جسمی دیگر شوند. ما در تلاشیم تا با کمک متخصصان امر در قالب نشست­‌هایی معلمان و خانواده‌ها را درباره این عوارض و چگونگی پیشگیری از آن­ها یاری کنیم.

صدرنوری درباره اینکه چگونه می‌توان سلیقه کودکان امروزی را به سمت موسیقی ایرانی متمایل کرد؟ گفت: اتفاقی که در روند جشنواره خرم رخ داد، رشد کمی بود که نشان می‌دهد ما اگر زمینه را فراهم کنیم خانواده‌ها و بچه‌ها به سمت موسیقی‌ای روی می‌آورند که وارداتی نیست و در کشور ما ریشه دارد. وظیفه ما این است تاکید کنیم که چنین سرمایه‌ای وجود دارد. تصور کنید بیش از هزار و 500 نفر با سن زیر 18 سال قطعاتی را اجرا می‌کنند که مبتنی بر موسیقی ردیف دستگاهی ما است و در زمره موسیقی اصیل ایرانی می­‌گنجد. این تعداد نشان می‌دهد ما خیلی هم دستمان خالی نیست و نباید آن‌قدر نگران باشیم که کودکان از موسیقی اصیل ما دور می‌شوند. این موضوع نشان می‌دهد اگر کار کنیم می‌توانیم این حوزه را تقویت کنیم. نقش خانواده‌­ها، آموزشگاه­‌ها و به ویژه صداوسیما و رسانه‌­ها در این موضوع بسیار با اهمیت است.

او اضافه کرد: یکی از راه‌های اینکه بتوانیم با موسیقی بی‌محتوا مقابله کنیم این است که موسیقی اصیل خودمان را تقویت کنیم؛ بخشی از این تقویت در دست ما به عنوان بخش خصوصی است اما در بخش عمده متولیان فرهنگ کشور باید روی این موضوع کار کنند؛ البته ما از مدیران سیاست‌گذار و تصمیم‌گیر حوزه فرهنگ و هنر که از عزیزان و دوستان خوب ما هستند کسی را در روزهای رقابتی جشنواره زیارت نکردیم. مدیران این حوزه باید اینگونه رویدادها را که اتفاقا بار مالی برای دولت ندارد و می­‌تواند کمک بخش خصوصی به حوزه فرهنگ محسوب شود را بیش از پیش تقویت کنند.

این نوازنده پیانو در ادامه اظهار کرد: نقش بعدی برای کمک به این رویداد و حرکت فرهنگی، صداوسیماست که از آن به عنوان بزرگترین دانشگاه کشور یاد می‌شود. نقش صدا و سیما در این جریانات و تقویت فرهنگ و موسیقی اصیل ایرانی باید بیش از پیش شود. آن‌هم در دوره­‌ای که ساعت‌ها برنامه غیرهمگون با فرهنگ ما از طریق رسانه‌­ها و فضای مجازی در دسترس مردم به ویژه کودکان و نوجوانان ما قرار دارد. باید حتما در این حوزه اتفاق مثبتی رخ بدهد و صدا و سیما بیش از گذشته تلاش کند روی فرهنگ و هنر به ویژه برای کودکان و نوجوانان سرمایه‌گذاری کند.

مدیر جشنواره موسیقی نوای خرم درباره هزینه‌های این رویداد بیان کرد: این جشنواره کاملا به شکل خصوصی و توسط موسسه فرهنگی و هنری رادنواندیش برگزار و اداره می‌شود. هزینه‌های رویدادی در این حد معمولا یا از طریق دولت یا اسپانسرها تامین می‌شود. ما دو سال توانستیم هزینه بخشی از جوایزمان را از طریق اسپانسر تامین کنیم و بقیه هزینه­‌ها از طریق موسسه پرداخت کردیم.

او بیان کرد: متاسفانه فضای حمایت مالی و اسپانسری به گونه‌­ای شده است که یا باید از ارتباطاتتان استفاده کنید تا از شما حمایت کنند یا در مقابل حمایت مالیشان توقعاتی دارند که من به شخصه با این موضوع مشکل دارم و چنین کارهایی را انجام نمی‌دهم و وارد بازی‌های اینچنین نمی‌شوم. پس می‌ماند من و موسسه‌ام و کاری که با عشق و توکل به خداوند متعال آغاز کردم و لطف خداوند که در قرآن کریم می‌فرماید: وَمَنْ یَتَّقِ اللَّهَ یَجْعَلْ لَّهُ مَخْرَجًا (2) وَیَرْزُقْهُ مِنْ حَیْثُ لَا یَحْتَسِبُ وَمَنْ یَتَوَکَّلْ عَلَی اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ إِنَّ اللَّهَ بَالِغُ أَمْرِهِ قَدْ جَعَلَ اللَّهُ لِکُلِّ شَیْءٍ قَدْرًا (3) و هر کس از خدا پروا کند، خدا برای او راه بیرون شدن [از مشکلات و تنگناها را] قرار می‌دهد، و او را از جایی که گمان نمی‌برد روزی می‌دهد، و کسی که بر خدا توکل کند، خدا برایش کافی است، [و] خداوند فرمان خود را به انجام می‌رساند و خدا برای هر چیزی اندازه‌ای قرار داده است!

صدرنوری توضیح داد: ما یک مجموعه مهندسی داریم که کارهای مهندسی و مطالعاتی انجام می‌دهد و از منابع خودمان هزینه‌های جشنواره را پرداخت می‌کنیم. البته می­‌توانستیم بخشی از هزینه‌ها را از طریق تعیین حق ثبت نام جشنواره و یا فروش بلیت سالن­‌های اجرای جشنواره تامین کنیم. اما از روز اول با دوستانمان در شورای سیاست­گذاری جشنواره به این تصمیم رسیدیم که برای اینکه کسی به خاطر نداشتن پول و مضایق مالی از شرکت در جشنواره بازنماند از این درآمد صرف نظر کنیم. این را هم باید اعتراف کنم که ادامه این راه به این شکل بسیار سخت است. البته در تلاش هستیم تا از حامیانی که سلامت کاری و مالی دارند کمک بگیریم.

مدیر جشنواره موسیقی نوای خرم همچنین اظهار کرد: ما تصمیم داریم جشنواره را به سمت منطقه‌ای شدن و بین‌المللی شدن ببریم کشورهایی که با آن ها ریشه مشترک زبانی داریم و این نوع موسیقی در میان آن‌ها هم طرفدار دارد. ما باید از این طریق هویت فرهنگی خود را بیش از پیش به تمام دنیا معرفی کنیم.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بررسی مشکلات حج امسال برای بازنگری در برنامه های سال آینده آغاز شد

پیشنهاد هنری برای پایتخت‌نشین‌ها

وزیر ارشاد: روند جشنواره تئاتر کوتاه ارسباران رو به رشد است

تقویت گردشگری فرهنگی و هنری زیر چتر موسیقی

اکران مجدد «در جستجوی فریده» در «هنر و تجربه»

رسانه‌ها برای ارتقای اثرگذاری به هوش مصنوعی بیشتر بپردازند

رنج قدسی در تشیع و یهودیت

سینمای صنعتی نیاز به حمایت‌های حاکمیتی دارد

جامعه پذیر کردن دانش‌آموزان روشی برای تحقق رونق تولید

نقشه جامع علمی کشور سهمیه‌های کنکور را ساماندهی می‌کند

«حذف مالیات بر ارزش افزوده در تولید آثار هنری» به صحن علنی مجلس رسید

زمان اختتامیه جشنواره تئاتر فجر تغییر کرد

طرح ساماندهی مدارس در دستور کار وزارت آموزش و پرورش قرار گرفت

شب موسیقی دوستی ایران و ‌چین برگزار شد

حُبّ خدا گریز از خسارت دنیا

دستور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: نشریات بی‌کیفیت یارانه نمی‌گیرند

زمینه‌های توسعه مناسبات علمی و آموزشی ایران و تاجیکستان بررسی شد

مراسم عرفه در حرم بنیانگذار جمهوری اسلامی برگزار می شود

واریز پاداش پایان خدمت بازنشسته‌ها در مرداد و شهریور/اجرای رتبه‌بندی معلمان از اول مهر

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به استان گلستان سفر می‌کند

پذیرش دانشجو توسط دانشگاه‌ها براساس عدالت آموزشی باشد

تشکیل وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و افزایش درآمدهای ارزی

چرا ادبیات کودک و نوجوان دغدغه نیست؟

درس‌هایی از ازدواج نمونه در اسلام/ آثار سازنده ازدواج

ایران و تاجیکستان بر گسترش همکاری‌ در حوزه گردشگری تاکید کردند

اهدای پرچم گنبد امام حسین (ع) به معاون فرهنگی قوه قضاییه

دومین جشنواره مداد قرمز برگزار می‌شود

سهروردی، فیلسوفی خردورز و متفکری خلاق

بیشترین پایان‌نامه تقلبی در دانشگاه‌های غیردولتی شناسایی شد

معلمان محدودیتی برای ادامه تحصیل در دانشگاه فرهنگیان ندارند

نگاهی به کنسرت‌های پاپ و سنتی در نیمه اول مرداد

آشوب روحی سیاه‌پوستی که در میان هم‌رنگانش نقاب سفید به صورت زد

وزارت فرهنگ، بیش از 9 میلیارد ریال کتاب می‌خرد

محدوده جغرافیایی مدارس؛ دردسر هرساله والدین

تخفیف ناچیز، اطلاع‌رسانی ناکافی؛ صبح کوتاه دولت کتاب در طرح تابستانه

مشاور وزیر در امور پاسداشت زبان فارسی منصوب شد

بررسی مسئله فرهنگ و واکاوی روزنامه نگاری نوین

دانش‌آموزان ایرانی در المپیاد جهانی ریاضی 6 مدال گرفتند

گردش انبوه پروانه های سفید پیرامون کعبه

حوزه مد و لباس، نیازمند نگاه حمایتی بویژه در بخش خصوصی است

حجاج ایرانی به غربت قبرستان ابوطالب پایان می دهند

سیاست سازمان حج شفاف سازی در ارائه خدمات به زائران است

نمایش «هیپولیت» در ایتالیا به صحنه می‌رود

ابوترابی‌فرد: برنامه‌های اثرگذار برای ترویج معروف‌ها، تدارک دیده شود

دو مرحله‌ای شدن کنکور بررسی می شود

هنر هفتم می‌تواند خالق لب خندان جامعه باشد

فرهنگ خوراک کشورها دریچه‌ای گشوده به روی گردشگران است

حسینی: امنیت فرهنگی جایگزین فرهنگ امنیتی شود

توصیه‌هایی برای کتاب‌خوانی در سفر

تمرکز مدیران بر مسائل اقتصادی؛ مهمترین معضل کلاس‌های بازیگری