راه ترقی

آخرين مطالب

تصمیم یک جشنواره برای سلامت کودکان نوازنده فرهنگی

تصمیم یک جشنواره برای سلامت کودکان نوازنده

  بزرگنمايي:

راه ترقی- بردیا صدرنوری - مدیر جشنواره و جایزه همایون خرم (نوای خرم) که شرکت‌کنندگانش کمتر از 18 سال سن دارند - درباره این جشنواره اظهار کرد: در جشنواره امسال 1524 نفر در قالب 620 اجرا از 96 شهر و 27 استان شرکت کردند. 133 آموزشگاه، مدرسه و هنرستان موسیقی در بین شرکت‌کنندگان حضور داشتند که از نظر تعداد شرکت‌کنندگان نسبت به سال گذشته 30 درصد افزایش را نشان می‌دهد. به نظر داوران محترم جشنواره از نظر کیفیت‌ هم اجراهای امسال نسبت به سال گذشته بهتر شده و بالاتر آمده بود.

او درباره موضوع حمایت از شرکت‌کنندگان این جشنواره گفت: در سنوات گذشته مجموعه کارهای حمایتی را برای شرکت‌کنندگان این جشنواره انجام دادیم و امسال نیز در نظر داریم فعالیت‌های دیگری در این زمینه انجام بدهیم. در تامین ساز برای افرادی که در این زمینه مشکل داشتند اقداماتی انجام دادیم. برخی که به ما مراجعه داشتند آن‌ها را به پیشکسوتان محترم ارجاع دادیم که راهنمایی بگیرند و چند اجرا در قالب کنسرت یا بزرگداشت‌هایی که داشتیم برگزار کردیم.

صدرنوری ادامه داد: امسال برنامه‌هایی داریم که فکر می‌کنم موثر خواهند بود. اول اینکه طی نشستی با دعوت از صاحب‌نظران و پیشکسوتان موسیقی به آسیب­‌شناسی جشنواره بپردازیم و برای دوره­‌های بعد آن را بهبود بخشیم. همچنین مسترکلاس‌هایی برای معلمان و اساتید بچه‌ها تشکیل بدهیم. مقداری مشکل کوک سازها در جشنواره به چشم می­‌خورد که باید حل شود. همچنین در زمینه تنظیم آثار به افرادی که بتوانند کارگروهی و ارکسترال انجام بدهند آموزش‌­هایی ارائه کنیم.

مدیر جشنواره نوای خرم اضافه کرد: همچنین قرار است به بحث سلامت جسمی بچه‌ها بپردازیم. یکی از مشکلاتی که در اجراها می‌دیدیم نحوه نشستن و وضعیت بدنی بچه‌ها بود که ما را نگران می‌کرد. آن‌ها بعدا ممکن است دچار عوارض جسمی دیگر شوند. ما در تلاشیم تا با کمک متخصصان امر در قالب نشست­‌هایی معلمان و خانواده‌ها را درباره این عوارض و چگونگی پیشگیری از آن­ها یاری کنیم.

صدرنوری درباره اینکه چگونه می‌توان سلیقه کودکان امروزی را به سمت موسیقی ایرانی متمایل کرد؟ گفت: اتفاقی که در روند جشنواره خرم رخ داد، رشد کمی بود که نشان می‌دهد ما اگر زمینه را فراهم کنیم خانواده‌ها و بچه‌ها به سمت موسیقی‌ای روی می‌آورند که وارداتی نیست و در کشور ما ریشه دارد. وظیفه ما این است تاکید کنیم که چنین سرمایه‌ای وجود دارد. تصور کنید بیش از هزار و 500 نفر با سن زیر 18 سال قطعاتی را اجرا می‌کنند که مبتنی بر موسیقی ردیف دستگاهی ما است و در زمره موسیقی اصیل ایرانی می­‌گنجد. این تعداد نشان می‌دهد ما خیلی هم دستمان خالی نیست و نباید آن‌قدر نگران باشیم که کودکان از موسیقی اصیل ما دور می‌شوند. این موضوع نشان می‌دهد اگر کار کنیم می‌توانیم این حوزه را تقویت کنیم. نقش خانواده‌­ها، آموزشگاه­‌ها و به ویژه صداوسیما و رسانه‌­ها در این موضوع بسیار با اهمیت است.

او اضافه کرد: یکی از راه‌های اینکه بتوانیم با موسیقی بی‌محتوا مقابله کنیم این است که موسیقی اصیل خودمان را تقویت کنیم؛ بخشی از این تقویت در دست ما به عنوان بخش خصوصی است اما در بخش عمده متولیان فرهنگ کشور باید روی این موضوع کار کنند؛ البته ما از مدیران سیاست‌گذار و تصمیم‌گیر حوزه فرهنگ و هنر که از عزیزان و دوستان خوب ما هستند کسی را در روزهای رقابتی جشنواره زیارت نکردیم. مدیران این حوزه باید اینگونه رویدادها را که اتفاقا بار مالی برای دولت ندارد و می­‌تواند کمک بخش خصوصی به حوزه فرهنگ محسوب شود را بیش از پیش تقویت کنند.

این نوازنده پیانو در ادامه اظهار کرد: نقش بعدی برای کمک به این رویداد و حرکت فرهنگی، صداوسیماست که از آن به عنوان بزرگترین دانشگاه کشور یاد می‌شود. نقش صدا و سیما در این جریانات و تقویت فرهنگ و موسیقی اصیل ایرانی باید بیش از پیش شود. آن‌هم در دوره­‌ای که ساعت‌ها برنامه غیرهمگون با فرهنگ ما از طریق رسانه‌­ها و فضای مجازی در دسترس مردم به ویژه کودکان و نوجوانان ما قرار دارد. باید حتما در این حوزه اتفاق مثبتی رخ بدهد و صدا و سیما بیش از گذشته تلاش کند روی فرهنگ و هنر به ویژه برای کودکان و نوجوانان سرمایه‌گذاری کند.

مدیر جشنواره موسیقی نوای خرم درباره هزینه‌های این رویداد بیان کرد: این جشنواره کاملا به شکل خصوصی و توسط موسسه فرهنگی و هنری رادنواندیش برگزار و اداره می‌شود. هزینه‌های رویدادی در این حد معمولا یا از طریق دولت یا اسپانسرها تامین می‌شود. ما دو سال توانستیم هزینه بخشی از جوایزمان را از طریق اسپانسر تامین کنیم و بقیه هزینه­‌ها از طریق موسسه پرداخت کردیم.

او بیان کرد: متاسفانه فضای حمایت مالی و اسپانسری به گونه‌­ای شده است که یا باید از ارتباطاتتان استفاده کنید تا از شما حمایت کنند یا در مقابل حمایت مالیشان توقعاتی دارند که من به شخصه با این موضوع مشکل دارم و چنین کارهایی را انجام نمی‌دهم و وارد بازی‌های اینچنین نمی‌شوم. پس می‌ماند من و موسسه‌ام و کاری که با عشق و توکل به خداوند متعال آغاز کردم و لطف خداوند که در قرآن کریم می‌فرماید: وَمَنْ یَتَّقِ اللَّهَ یَجْعَلْ لَّهُ مَخْرَجًا (2) وَیَرْزُقْهُ مِنْ حَیْثُ لَا یَحْتَسِبُ وَمَنْ یَتَوَکَّلْ عَلَی اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ إِنَّ اللَّهَ بَالِغُ أَمْرِهِ قَدْ جَعَلَ اللَّهُ لِکُلِّ شَیْءٍ قَدْرًا (3) و هر کس از خدا پروا کند، خدا برای او راه بیرون شدن [از مشکلات و تنگناها را] قرار می‌دهد، و او را از جایی که گمان نمی‌برد روزی می‌دهد، و کسی که بر خدا توکل کند، خدا برایش کافی است، [و] خداوند فرمان خود را به انجام می‌رساند و خدا برای هر چیزی اندازه‌ای قرار داده است!

صدرنوری توضیح داد: ما یک مجموعه مهندسی داریم که کارهای مهندسی و مطالعاتی انجام می‌دهد و از منابع خودمان هزینه‌های جشنواره را پرداخت می‌کنیم. البته می­‌توانستیم بخشی از هزینه‌ها را از طریق تعیین حق ثبت نام جشنواره و یا فروش بلیت سالن­‌های اجرای جشنواره تامین کنیم. اما از روز اول با دوستانمان در شورای سیاست­گذاری جشنواره به این تصمیم رسیدیم که برای اینکه کسی به خاطر نداشتن پول و مضایق مالی از شرکت در جشنواره بازنماند از این درآمد صرف نظر کنیم. این را هم باید اعتراف کنم که ادامه این راه به این شکل بسیار سخت است. البته در تلاش هستیم تا از حامیانی که سلامت کاری و مالی دارند کمک بگیریم.

مدیر جشنواره موسیقی نوای خرم همچنین اظهار کرد: ما تصمیم داریم جشنواره را به سمت منطقه‌ای شدن و بین‌المللی شدن ببریم کشورهایی که با آن ها ریشه مشترک زبانی داریم و این نوع موسیقی در میان آن‌ها هم طرفدار دارد. ما باید از این طریق هویت فرهنگی خود را بیش از پیش به تمام دنیا معرفی کنیم.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بلوغ جشنواره تجسمی فجر در چهل سالگی انقلاب

تبلیغات کنکور با مخاطبانشان صادق باشند

وزارت ارشاد برای آزمون استخدامی فراخوان داد

علت اختلاف در تاریخ شهادت حضرت زهرا(س)چیست؟

چراغ سبز وزارت علوم برای حذف کنکور تحصیلات تکمیلی

آموزگار: قریب بر قله افتخار فرهنگ ایران نشسته است

اولین همایش رسمی بدلکاران تلویزیون ‌و سینما برگزار شد

اختتامیه‌ی دومین سوگواره «اربعین در آیینه‌ی رسانه» فردا برگزار می‌شود

مسیر هنر، جز سیر باطن به ظاهر نیست

رقابت نشر خصوصی در مصاف با ماشین عظیم بخش دولتی

آغاز پیش‌فروش بلیت جشنواره فیلم فجر

واکاوی سهم تئاتر ایران در بازارهای جهانی

نقش برجسته هخامنشی، منتقل کننده ارزش معنوی و میراثی به نسل آینده

امنیت؛ خط قرمز آموزش و پرورش در اردوهای راهیان‌نور

معاون وزیر تعاون: یارانه کودکان فقیر محروم از تحصیل افزایش می یابد

توضیحات سیاوشی از پیگیری‌هایش برای ثبت روز ملی لباس‌های محلی در تقویم ملی

76 اثر راهی جشنواره تجسمی فجرشد

بطحائی: اصلاحات ساختاری وزارتخانه به تبع دستورات دولت انجام می‌شود

افت و خیز زبان عربی در مدار یادگیری

انتشار فراخوان جشنواره‌ داستان کوتاه «تابش»

اقامتگاه‌های بوم‌گردی درجه‌بندی می‌شوند

دروس پیش‌نیاز در دبیرستان حذف شد

هوش مصنوعی دارای حسگر، صداهای درون خانه را تشخیص می‌دهد

کارشناس امور دینی:خیانت در امانت، مردم را نسبت به دین و حکومت بدبین می‌کند

حرمت ابدی زن و شوهر جوان به دلیل جهل به احکام شرعی

جشنواره فیلم فجر، اکران نوروزی و چند داستان دیگر

انصاریان:تعدادی از منبری‌ها معرفت به امور را به مردم انتقال نداده‌اند

ضرورت اختصاص ساعاتی برای رفع شبهات دینی در مدارس

مردم آمریکا چطور کتابخوان شدند؟/مروری بر انقلاب کتاب‌های جیبی

اسلام پاسخگوی نیازهای بشریت است/اخلاص و علمیت شرط به ثمر نشستن کارهای تبلیغی است

لایحه رتبه‌بندی معلمان تا پایان سال تقدیم مجلس می‌شود

دستگاه فقاهت، ستون فقرات حوزه است/ قلب حوزه نباید از استقلال خود فاصله بگیرد

وصله‌های ناجور بر راسته کتابفروشان انقلاب

«نگهبانان تاج محل» در تهران / «تئاتر دانشگاهی را جدی بگیرید»

بودجه کتاب؛ کاهشی در نگاه کلان و افزایشی با هدف کارایی

نحوه اجرای رتبه‌بندی معلمان درسال 98/سرانه غذایی 3500 تومانی دانش‌آموزان مدارس شبانه‌روزی!

شهر سوخته؛ مظهر مدنیت و شهرنشینی در دوره‌های باستان

برترین عکس‌های ثبت‌شده پهپادها در سال 2018

خانه آیلتس آفرینش؛ مرکز تخصصی برگزاری دوره‌های آیلتس در کشور

تنگناهای مالی دولت مانع رشد بودجه فرهنگ و هنر نشده است

فقط برای تئاتر یا کنسرت به تالار وحدت نروید!

عملیات «کربلای4» از نگاه آمریکایی‌ها

زوم‌اپ: Drops؛ یادگیری زبان به‌شکلی سرگرم‌کننده

نگاهی به پنج سکانس برتر فیلم Mission Impossible: Fallout

کشف یکی از بزرگ‌ترین اسرار همانندسازی DNA

تقدیر از بطحایی

ثبت نام متقاضیان سفر به عتبات عالیات آغاز شد

دعوتنامه خودمانی ایران برای جهانِ درگیرِ بابانوئل

مدیریت جزیره‌ای، مهمترین آسیب برنامه‌های تئاتری صدا و سیما است

تاثیرات وحدت‌آفرین مشارکت مردم حول موضوعات قومی و ملی از زبان ساعی