راه ترقی

آخرين مطالب

تصمیم یک جشنواره برای سلامت کودکان نوازنده فرهنگی

تصمیم یک جشنواره برای سلامت کودکان نوازنده

  بزرگنمايي:

راه ترقی- بردیا صدرنوری - مدیر جشنواره و جایزه همایون خرم (نوای خرم) که شرکت‌کنندگانش کمتر از 18 سال سن دارند - درباره این جشنواره اظهار کرد: در جشنواره امسال 1524 نفر در قالب 620 اجرا از 96 شهر و 27 استان شرکت کردند. 133 آموزشگاه، مدرسه و هنرستان موسیقی در بین شرکت‌کنندگان حضور داشتند که از نظر تعداد شرکت‌کنندگان نسبت به سال گذشته 30 درصد افزایش را نشان می‌دهد. به نظر داوران محترم جشنواره از نظر کیفیت‌ هم اجراهای امسال نسبت به سال گذشته بهتر شده و بالاتر آمده بود.

او درباره موضوع حمایت از شرکت‌کنندگان این جشنواره گفت: در سنوات گذشته مجموعه کارهای حمایتی را برای شرکت‌کنندگان این جشنواره انجام دادیم و امسال نیز در نظر داریم فعالیت‌های دیگری در این زمینه انجام بدهیم. در تامین ساز برای افرادی که در این زمینه مشکل داشتند اقداماتی انجام دادیم. برخی که به ما مراجعه داشتند آن‌ها را به پیشکسوتان محترم ارجاع دادیم که راهنمایی بگیرند و چند اجرا در قالب کنسرت یا بزرگداشت‌هایی که داشتیم برگزار کردیم.

صدرنوری ادامه داد: امسال برنامه‌هایی داریم که فکر می‌کنم موثر خواهند بود. اول اینکه طی نشستی با دعوت از صاحب‌نظران و پیشکسوتان موسیقی به آسیب­‌شناسی جشنواره بپردازیم و برای دوره­‌های بعد آن را بهبود بخشیم. همچنین مسترکلاس‌هایی برای معلمان و اساتید بچه‌ها تشکیل بدهیم. مقداری مشکل کوک سازها در جشنواره به چشم می­‌خورد که باید حل شود. همچنین در زمینه تنظیم آثار به افرادی که بتوانند کارگروهی و ارکسترال انجام بدهند آموزش‌­هایی ارائه کنیم.

مدیر جشنواره نوای خرم اضافه کرد: همچنین قرار است به بحث سلامت جسمی بچه‌ها بپردازیم. یکی از مشکلاتی که در اجراها می‌دیدیم نحوه نشستن و وضعیت بدنی بچه‌ها بود که ما را نگران می‌کرد. آن‌ها بعدا ممکن است دچار عوارض جسمی دیگر شوند. ما در تلاشیم تا با کمک متخصصان امر در قالب نشست­‌هایی معلمان و خانواده‌ها را درباره این عوارض و چگونگی پیشگیری از آن­ها یاری کنیم.

صدرنوری درباره اینکه چگونه می‌توان سلیقه کودکان امروزی را به سمت موسیقی ایرانی متمایل کرد؟ گفت: اتفاقی که در روند جشنواره خرم رخ داد، رشد کمی بود که نشان می‌دهد ما اگر زمینه را فراهم کنیم خانواده‌ها و بچه‌ها به سمت موسیقی‌ای روی می‌آورند که وارداتی نیست و در کشور ما ریشه دارد. وظیفه ما این است تاکید کنیم که چنین سرمایه‌ای وجود دارد. تصور کنید بیش از هزار و 500 نفر با سن زیر 18 سال قطعاتی را اجرا می‌کنند که مبتنی بر موسیقی ردیف دستگاهی ما است و در زمره موسیقی اصیل ایرانی می­‌گنجد. این تعداد نشان می‌دهد ما خیلی هم دستمان خالی نیست و نباید آن‌قدر نگران باشیم که کودکان از موسیقی اصیل ما دور می‌شوند. این موضوع نشان می‌دهد اگر کار کنیم می‌توانیم این حوزه را تقویت کنیم. نقش خانواده‌­ها، آموزشگاه­‌ها و به ویژه صداوسیما و رسانه‌­ها در این موضوع بسیار با اهمیت است.

او اضافه کرد: یکی از راه‌های اینکه بتوانیم با موسیقی بی‌محتوا مقابله کنیم این است که موسیقی اصیل خودمان را تقویت کنیم؛ بخشی از این تقویت در دست ما به عنوان بخش خصوصی است اما در بخش عمده متولیان فرهنگ کشور باید روی این موضوع کار کنند؛ البته ما از مدیران سیاست‌گذار و تصمیم‌گیر حوزه فرهنگ و هنر که از عزیزان و دوستان خوب ما هستند کسی را در روزهای رقابتی جشنواره زیارت نکردیم. مدیران این حوزه باید اینگونه رویدادها را که اتفاقا بار مالی برای دولت ندارد و می­‌تواند کمک بخش خصوصی به حوزه فرهنگ محسوب شود را بیش از پیش تقویت کنند.

این نوازنده پیانو در ادامه اظهار کرد: نقش بعدی برای کمک به این رویداد و حرکت فرهنگی، صداوسیماست که از آن به عنوان بزرگترین دانشگاه کشور یاد می‌شود. نقش صدا و سیما در این جریانات و تقویت فرهنگ و موسیقی اصیل ایرانی باید بیش از پیش شود. آن‌هم در دوره­‌ای که ساعت‌ها برنامه غیرهمگون با فرهنگ ما از طریق رسانه‌­ها و فضای مجازی در دسترس مردم به ویژه کودکان و نوجوانان ما قرار دارد. باید حتما در این حوزه اتفاق مثبتی رخ بدهد و صدا و سیما بیش از گذشته تلاش کند روی فرهنگ و هنر به ویژه برای کودکان و نوجوانان سرمایه‌گذاری کند.

مدیر جشنواره موسیقی نوای خرم درباره هزینه‌های این رویداد بیان کرد: این جشنواره کاملا به شکل خصوصی و توسط موسسه فرهنگی و هنری رادنواندیش برگزار و اداره می‌شود. هزینه‌های رویدادی در این حد معمولا یا از طریق دولت یا اسپانسرها تامین می‌شود. ما دو سال توانستیم هزینه بخشی از جوایزمان را از طریق اسپانسر تامین کنیم و بقیه هزینه­‌ها از طریق موسسه پرداخت کردیم.

او بیان کرد: متاسفانه فضای حمایت مالی و اسپانسری به گونه‌­ای شده است که یا باید از ارتباطاتتان استفاده کنید تا از شما حمایت کنند یا در مقابل حمایت مالیشان توقعاتی دارند که من به شخصه با این موضوع مشکل دارم و چنین کارهایی را انجام نمی‌دهم و وارد بازی‌های اینچنین نمی‌شوم. پس می‌ماند من و موسسه‌ام و کاری که با عشق و توکل به خداوند متعال آغاز کردم و لطف خداوند که در قرآن کریم می‌فرماید: وَمَنْ یَتَّقِ اللَّهَ یَجْعَلْ لَّهُ مَخْرَجًا (2) وَیَرْزُقْهُ مِنْ حَیْثُ لَا یَحْتَسِبُ وَمَنْ یَتَوَکَّلْ عَلَی اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ إِنَّ اللَّهَ بَالِغُ أَمْرِهِ قَدْ جَعَلَ اللَّهُ لِکُلِّ شَیْءٍ قَدْرًا (3) و هر کس از خدا پروا کند، خدا برای او راه بیرون شدن [از مشکلات و تنگناها را] قرار می‌دهد، و او را از جایی که گمان نمی‌برد روزی می‌دهد، و کسی که بر خدا توکل کند، خدا برایش کافی است، [و] خداوند فرمان خود را به انجام می‌رساند و خدا برای هر چیزی اندازه‌ای قرار داده است!

صدرنوری توضیح داد: ما یک مجموعه مهندسی داریم که کارهای مهندسی و مطالعاتی انجام می‌دهد و از منابع خودمان هزینه‌های جشنواره را پرداخت می‌کنیم. البته می­‌توانستیم بخشی از هزینه‌ها را از طریق تعیین حق ثبت نام جشنواره و یا فروش بلیت سالن­‌های اجرای جشنواره تامین کنیم. اما از روز اول با دوستانمان در شورای سیاست­گذاری جشنواره به این تصمیم رسیدیم که برای اینکه کسی به خاطر نداشتن پول و مضایق مالی از شرکت در جشنواره بازنماند از این درآمد صرف نظر کنیم. این را هم باید اعتراف کنم که ادامه این راه به این شکل بسیار سخت است. البته در تلاش هستیم تا از حامیانی که سلامت کاری و مالی دارند کمک بگیریم.

مدیر جشنواره موسیقی نوای خرم همچنین اظهار کرد: ما تصمیم داریم جشنواره را به سمت منطقه‌ای شدن و بین‌المللی شدن ببریم کشورهایی که با آن ها ریشه مشترک زبانی داریم و این نوع موسیقی در میان آن‌ها هم طرفدار دارد. ما باید از این طریق هویت فرهنگی خود را بیش از پیش به تمام دنیا معرفی کنیم.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

رییس مجلس با آیت الله العظمی میلانی و آیت الله مددی الموسوی دیدار کرد

آموزشگاه‌های کنکور به حال خود رها شده‌اند

75 درصد کتاب‌های منتشرشده در سال 97 تالیفی هستند

چهارشنبه سوری منحرف شده است

هنر انقلاب، سفارشی نیست

امکان ثبت نام در کاروان‌های فوق العاده عتبات نوروزی

رایزنی فرهنگی لازمه فرصت سازی برای اقتصاد فضای مجازی

21 میلیون نفر از موزه‌های کشور بازدید کردند

«مشتاق» را از زندگی در کرمان سیر کردند

همایش برنامه ویژه مدرسه محور بوم آغاز به کار کرد

جشنواره زنان و تولید ملی، عرصه حضور کارآفرینان اجتماعی است

بالا و پایین هزینه‌های حج/ راه‌ حل‌هایی برای کاهش هزینه‌ها

توهین به شورای عالی حوزه اهانت به مراجع و رهبری است

بطحائی خبر داد: پرداخت مطالبات حق‌التدریسی‌ها تا پایان سال

چگونه با عکس‌هایمان داستان بگوییم؟

رویکرد جدید وزارت علوم تربیت دانشجویان خودباور و خوداتکا است

افزایش سرعت واگذاری بناهای تاریخی به بخش خصوصی

فرهنگ و هنر کشور برای درخشان ماندن نیاز به زیرساخت علمی دارد

جشنواره ای در سایه

مرگ در جزیره لهجه‌ها قدم می‌زند

مردم باید زمانی که به ما می رسند احساس آرامش کنند

حضرت فاطمه(س)؛ طلایه دار دفاع از حریم ولایت

بررسی شیوه نامه‌های انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات

جشن جهانی نوروز برگزار می‌شود

تیغ تحریم حوزه هنری بر گردن آشغال‌ها دوست داشتنی

بطحائی: با اجرای رتبه‌بندی، حقوق‌ تمامی فرهنگیان دو سه برابر نمی‌شود

رستم خواندن بازیگران معلول از سوی وزیر

تجربه‌هایی بدیع برای ورود به جهان تئاتر نوین

ابلاغ بخشنامه نقل و انتقالات فرهنگیان برای سال تحصیلی آینده

«چیدمان» فرانسه پاسخی هوشمندانه به مخاطبان تشنه ایده‌های بکر

رابطه دانشجویان موسیقی با جشنواره فجر چگونه است؟

نمایش‌هایی از بلژیک، آذربایجان و رومانی

دو‌ کنسرت با یک بلیت

آموزش و پرورش باید با شجاعت موانع راه نشاط را کنار بزند

«هنر» تماشاگه چگونه زیستن یک ملت است

قدرت نمایی هنرمندان استانی در تئاتر خیابانی جشنواره فجر

بطحائی: به برخی اظهاراتم برچسب سیاسی می‌زنند

شرایط پذیرش دانشجوی بورسیه جهت تصدی منصب قضا

کرشندو «فرهت» در رپرتوار موسیقی فجر 97

حق التدریس‌ها نمی‌توانند معلم شوند

خاطره بازی با 37 دوره جشنواره تئاتر فجر

چهار هزار جایزه جهانی در 40 سال تاریخ سینمای بعد از انقلاب

85 درصد داوطلبان بدون تاثیر نمره کنکور وارد دانشگاه شدند

فیلم‌هایی به رنگ خون؛ تماشاگرانی در برزخ جشن و عزا

اسامی رشته‌های بدون کنکور امروز اعلام می‌شود

می‌توان مشکلات کشور را با اتکا به دین حل کرد

بطحائی: همچنان با ایده‌آل‌های بودجه‌ای فاصله‌ داریم

آموزش‌ مهارتی دانشجویان حقوق موجب تکامل دستگاه قضائی می‌شود

امام و رهبری حامیان اصلی اقلیت‌های دینی ایران بوده‌اند

بازگشت جشنواره فیلم فجر به بنیاد سینمایی فارابی