راه ترقی

آخرين مطالب

لزوم بررسی سوء استفاده برخی مرتبطان شورای نگهبان در تایید صلاحیت ها سياسي

لزوم بررسی سوء استفاده برخی مرتبطان شورای نگهبان در تایید صلاحیت ها

  بزرگنمايي:

راه ترقی- محمود صادقی ساعتی پیش در توییتی نوشت: نامه اینجانب به دکتر عباسعلی کدخدایی پیشنهاد تشکیل یک هیأت ویژه برای دریافت و بررسی گزارش ها درباره سوء استفاده بعضی از مرتبطان شورای نگهبان در فرایند تأیید صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی است.
وی با انتشار متن این نامه در صفحه توئیتر خود خطاب به سخنگوی شورای نگهبان آورده است: یادداشت جناب عالی، با عنوان «تردید در حسن نیت یک ادعا»، را در رسانه ها دیدم، ابتدا لازم است از حضور رسانه ای و تلاشی که مصروف پاسخگویی به افکار عمومی می کنید، تقدیر کنم.
وی ادامه داد: همان طور که در یادداشتتان متذکر شده اید اینجانب پیش از انتخاب شما به عنوان عضو حقوقدان شورای نگهبان در ملاقاتی که برای آشنایی با دیدگاه هایتان درباره جایگاه حقوقدانان شورای نگهبان و میزان توجه و نوع نگاهتان به اصول قانون اساسی به ویژه به حقوق اساسی ملت، در جلسه هیأت رئیسه فراکسیون امید داشتیم، شنیده های خود درباره سوء استفاده بعضی از مرتبطان با شورای نگهبان در فرایند تأیید صلاحیت نامزدهای نمایندگی مجلس شورای اسلامی را با شما درمیان گذاشتم.
نماینده مردم تهران در مجلس گفت: یادم هست که شما بلافاصله اظهار داشتید سازمان اطلاعات سپاه هم چنین ادعایی را مطرح کرده ولی مستندی ارائه نکرده و پرسیدید آیا شما مستنداتی در این زمینه دارید؟ عرض کردم از افراد زیادی شنیده ام که در جریان انتخابات دوره اخیر و بعضی از ادوار گذشته اشخاصی با ادعای ارتباط با شورای نگهبان در قبال وعده تأیید صلاحیت مبالغ کلانی را از ایشان مطالبه کرده اند.
صادقی ادامه داد: شاید این افراد به خاطر ترس از عواقب احتمالی جرأت ابراز آن را نداشته نباشند، اما اگر به آنها تأمین داده شود ممکن است حاضر به ادای شهادت یا ارائه اطلاعات خود بشوند. بنده از حضرت عالی خواستم خودتان در این زمینه تحقیق کنید و آمادگی خود را برای ارائه اطلاعاتم اعلام کردم.
وی تصریح کرد: گفت و گوی ما در این زمینه به همین مقدار تمام شد و پس از آن هم با اینکه گاه با یکدیگر درباره بعضی از مباحث تماس و دیدار داشتیم پیگیری از جانب شما صورت نگرفت.
وی خاطر نشان کرد: اینجانب بارها، از جمله در مذاکرات جلسه علنی مجلس شورای اسلامی، اظهار داشته ام که به عنوان یک دانش آموخته حقوق و آشنا با مبانی نظری قانون اساسی، تردیدی در ضرورت نظارت شورای نگهبان بر انتخابات ندارم، بلکه همان طور که مدنظر واضعان قانون اساسی بوده، نظارت شورای نگهبان را برای تضمین سلامت انتخابات و صیانت از آرای مردم ضروری می دانم.
صادقی افزود: اما، همانطور که در قوانین مختلف انتخاباتی مقرر شده و در سیاست های کلی انتخابات ابلاغی مقام معظم رهبری مورد تأکید قرار گرفته حفظ استقلال و بی طرفی کامل شورای نگهبان و اعضای هیأت های نظارت بر انتخابات را شرطی ضروری و لایتخلف برای ایفای چنین نقشی می دانم.
وی افزود: برادر گرامی، سخنگوی فرهیخته شورای نگهبان، انتظار می رفت به جای اینکه بی عنایت به اصل هشتاد و ششم قانون اساسی علیه یک نماینده مجلس که برای ایفای وظایف نمایندگی و عمل به سوگند خود اظهارنظر کرده، شکایت کیفری کنید، از او دعوت می کردید مستنداتش را ارائه کند، البته اگر تفسیر شورای نگهبان از اصل هفتاد و ششم قانون اساسی راه را برای تحقیق و تفحص درباره عملکرد شورا نبسته بود، نمایندگان مجلس می توانستند رأسا عملکرد شورای نگهبان و هیأت های نظارت بر انتخابات را مورد تحقیق قرار دهند.
وی گفت: مع الوصف اکنون با اغتنام از فرصتی که شورا با طرح شکایت از اینجانب برای بررسی این موضوع فراهم ساخته و با توجه به لحن مثبت و سازنده شما که از آمادگی شورای نگهبان برای شنیدن انتقادات و دریافت گزارشها پیرامون عملکرد خود خبر داده اید، از عموم هموطنان گرامی درخواست می کنم هرکس درباره موضوع مورد بحث اطلاعی دارد آن را به دفتر اینجانب به نشانی مجلس شورای اسلامی بفرستد.
صادقی افزود: اینجانب هفته آینده به فضل الهی برای ادای توضیحات در هیأت نظارت بر رفتارنمایندگان حاضر خواهم شد و مستندات خود در این زمینه را به هیأت ارائه خواهم کرد.
 عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان 18 آذر در یاداشتی با عنوان تردید در حسن نیت یک ادعا، نوشت: در موقع انتخاب حقوقدانان شورای نگهبان در سال‌های اخیر فراکسیون‌ها و کمیسیون‌های مختلف مجلس از افراد معرفی‌شده توسط رئیس قوه قضاییه دعوت می‌کنند تا در جلسه‌ای شرکت کرده و به سؤالات آنان پاسخ دهند.
وی افزود: فراکسیون امید نیز یک روز از همه افراد معرفی‌شده دعوت کرد که من ظاهراً آخرین آنها بودم. هرکدام از اعضای فراکسیون سؤالات و نظراتی داشتند که پاسخ داده می‌شد، از جمله جناب آقای صادقی اظهار نمودند «گفته می‌شود برخی برای تأیید صلاحیت خود به شورای نگهبان پول می‌پردازند!؟» من سؤال کردم به اعضاء؟ پاسخ داده شد «خیر ولی به افراد وابسته به شورا.» گفتم مدارکی دارید؟ گفته شد «برخی اسناد وجود دارد.»
وی گفت: در حضور اعضای مؤثر فراکسیون اعلام کردم هر مدرکی در این رابطه دارید علاوه بر نهادهای امنیتی و نظارتی به شورا نیز ارسال کنید، قرار شد مدارک را ارسال کنند، بعد از این جلسه یکی دو بار دیگر نیز این گفته پیگیری شد وعده به ارسال می‌شد که تاکنون، زمان نوشتن این مطلب نیز مدارکی دریافت نکرده‌ایم.
وی اظهار داشت: آقای صادقی نماینده هستند و حقوقدان. اصل اول در این‌گونه امور حسن نیت است. ولو اینکه ایشان آن جلسه را فراموش کرده‌اند، آیا بعد از حدود سه سال نباید این مدارک را به شورای نگهبان ارسال می‌کردند؟
کدخدایی در این یادداشت اعلام کرد: شورای نگهبان از هر نقد و انتقاد سازنده استقبال می‌کند و برای اصلاح روند نظارتی خود آماده شنیدن هرگونه پیشنهاد و طرحی می‌باشد. ضمن اینکه باید تلاش کنیم با حسن نیت پیگیر تخلفات باشیم و گر نه افکار عمومی تصور دیگری از این‌گونه عملکردها خواهد داشت.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ایران از آمریکا خواست به حضور غیرقانونی خود در سوریه پایان دهد

گزارش رویترز از تلاش اروپایی ها برای حفظ برجام

ترامپ در برابر ایران فقط بلوف می‌زند

نخستین ضربه‌ جهانی واجا به شبکه‌ جاسوسی آمریکا/ارائه جزئیات جدیدترین ضربه در آینده‌ای نزدیک

شمخانی: با پدیده‌ای جهانی به اسم ترامپیسم مواجهیم که سلیقه‌ای و شخصی است

سخنگوی وزارت امور خارجه درگذشت محمد مرسی را تسلیت گفت

بُرد برجامی ایران در صدر تحلیل‌های رسانه‌ای آمریکا

ایران آماده توسعه روابط خود با چین در همه حوزه ها است

روحانی: تهران آماده گسترش همکاری‌ها با دوشنبه است

جنتی: شورای نگهبان آماده برگزاری انتخابات در بعد نظارتی است

موگرینی:خواستار خویشتن‌داری حداکثری و خردورزی در خلیج فارس هستیم

شمخانی فردا عازم روسیه می شود

فعالان ضد ترامپ در سراسر آمریکا به خیابان ها آمدند

آخرین اقدامات سازمان انرژی اتمی برای اجرای "کاهش تعهدات هسته‌ای"

حمله مشکوک به نفتکش‌ها مکمل تحریم‌های آمریکا علیه ایران است

چه کسانی از حمله به نفت کش ها در دریای عمان سود می برند/ ژاپن تایمز: حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان کار ایران نبود

اقدام سنجیده ایران در توقف موردی برجام

همکاری با کشورهای همسایه از اصول ثابت سیاست خارجی ایران است

آبه، ترامپ را از نتایج سفر خود به تهران مطلع کرد/ سفر نخست وزیر ژاپن به تهران مثبت بود

عفو و تخفیف 582 نفر از محکومین تعزیرات با موافقت رهبری

رئیس جمهوری: ایران خواهان ثبات، امنیت و توسعه افغانستان است

روحانی: ایران مانع نفوذ و گسترش تروریسم به دیگر نقاط جهان شده است

کسانی که از نگاه غرب گاو شیرده هستند، بهتر است درباره اعتبار مقامات مقتدر جمهوری اسلامی ایران سکوت کنند

شینهوا: سفر آبه به تهران مثبت بود

ایران در بازی ترامپ دست پیش دارد

هشدار ریابکوف به همتای آمریکایی‌اش درباره خطر از بین رفتن برجام

وکلای ایرانی امروز در دادگاه لاهه از حقوق ایران دفاع می‌کنند

شینزو آبه با رهبر انقلاب دیدار کرد

ژاپن علاقه مند به ادامه خرید نفت از ایران

بیانیه مشترک آلمان و امارات متحده عربی درباره ایران

پاسخ به 5 پرسش کلیدی درباره «اختلال در دستگاه محاسباتی»

آهنگ شرایط اقتصادی کشور به سمت مطلوب پیش می‌رود

ظریف: برای رفاه مردم خود راه‌هایی خواهیم یافت/ تارو کونو: ادامه تنش‌ها به همه آسیب میزند

عراقچی به سوییس می‌رود

جامعه بیش از همیشه مطالبه‌گر شده است/ معرفی حسینی به مجلس به حمایت فرهنگیان بستگی دارد

نخست وزیر ژاپن وارد تهران شد

رهبر انقلاب درگذشت آیت الله محقق کابلی را تسلیت گفتند

امیدوارم گفت و گو با مقامات ایران تنش های خاورمیانه را خنثی کند

دادگاه با آزادی مشروط نزار زاکا موافقت کرد

آبه و ترامپ تلفنی درباره ایران صحبت کردند

رسانه های شرق آسیا: ایران به کانون گفت و گوها تبدیل شده است

ظریف: جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران بسیار خطرناک است

موسوی: اروپا گام عملی بردارد وگرنه با قاطعیت به سمت اجرای گام دوم می‌رویم

دستور رئیس مجلس به کمیسیون امنیت برای پیگیری برگزاری مهمانی‌ها از سوی سفارتخانه‌ها

ظریف:ایران هیچ گاه نگران گفت وگو با کشورهای دوست و همراه نیست

وزیران خارجه ایران و آلمان با یکدیگر دیدار کردند

ماموریت آبه در تهران/ آیا ژاپن مذاکره میان ایران و آمریکا را کلید می زند؟

وزیر امور خارجه آلمان وارد تهران شد

تقاضای آزادی نزار زاکا در حال بررسی است/ برای پرونده نجفی فعلاً وقت رسیدگی تعیین نشده است

«معامله قرن» به معادله بی‌هویتی رژیم صهیونیستی تبدیل شد