راه ترقی

آخرين مطالب

لزوم بررسی سوء استفاده برخی مرتبطان شورای نگهبان در تایید صلاحیت ها سياسي

لزوم بررسی سوء استفاده برخی مرتبطان شورای نگهبان در تایید صلاحیت ها

  بزرگنمايي:

راه ترقی- محمود صادقی ساعتی پیش در توییتی نوشت: نامه اینجانب به دکتر عباسعلی کدخدایی پیشنهاد تشکیل یک هیأت ویژه برای دریافت و بررسی گزارش ها درباره سوء استفاده بعضی از مرتبطان شورای نگهبان در فرایند تأیید صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی است.
وی با انتشار متن این نامه در صفحه توئیتر خود خطاب به سخنگوی شورای نگهبان آورده است: یادداشت جناب عالی، با عنوان «تردید در حسن نیت یک ادعا»، را در رسانه ها دیدم، ابتدا لازم است از حضور رسانه ای و تلاشی که مصروف پاسخگویی به افکار عمومی می کنید، تقدیر کنم.
وی ادامه داد: همان طور که در یادداشتتان متذکر شده اید اینجانب پیش از انتخاب شما به عنوان عضو حقوقدان شورای نگهبان در ملاقاتی که برای آشنایی با دیدگاه هایتان درباره جایگاه حقوقدانان شورای نگهبان و میزان توجه و نوع نگاهتان به اصول قانون اساسی به ویژه به حقوق اساسی ملت، در جلسه هیأت رئیسه فراکسیون امید داشتیم، شنیده های خود درباره سوء استفاده بعضی از مرتبطان با شورای نگهبان در فرایند تأیید صلاحیت نامزدهای نمایندگی مجلس شورای اسلامی را با شما درمیان گذاشتم.
نماینده مردم تهران در مجلس گفت: یادم هست که شما بلافاصله اظهار داشتید سازمان اطلاعات سپاه هم چنین ادعایی را مطرح کرده ولی مستندی ارائه نکرده و پرسیدید آیا شما مستنداتی در این زمینه دارید؟ عرض کردم از افراد زیادی شنیده ام که در جریان انتخابات دوره اخیر و بعضی از ادوار گذشته اشخاصی با ادعای ارتباط با شورای نگهبان در قبال وعده تأیید صلاحیت مبالغ کلانی را از ایشان مطالبه کرده اند.
صادقی ادامه داد: شاید این افراد به خاطر ترس از عواقب احتمالی جرأت ابراز آن را نداشته نباشند، اما اگر به آنها تأمین داده شود ممکن است حاضر به ادای شهادت یا ارائه اطلاعات خود بشوند. بنده از حضرت عالی خواستم خودتان در این زمینه تحقیق کنید و آمادگی خود را برای ارائه اطلاعاتم اعلام کردم.
وی تصریح کرد: گفت و گوی ما در این زمینه به همین مقدار تمام شد و پس از آن هم با اینکه گاه با یکدیگر درباره بعضی از مباحث تماس و دیدار داشتیم پیگیری از جانب شما صورت نگرفت.
وی خاطر نشان کرد: اینجانب بارها، از جمله در مذاکرات جلسه علنی مجلس شورای اسلامی، اظهار داشته ام که به عنوان یک دانش آموخته حقوق و آشنا با مبانی نظری قانون اساسی، تردیدی در ضرورت نظارت شورای نگهبان بر انتخابات ندارم، بلکه همان طور که مدنظر واضعان قانون اساسی بوده، نظارت شورای نگهبان را برای تضمین سلامت انتخابات و صیانت از آرای مردم ضروری می دانم.
صادقی افزود: اما، همانطور که در قوانین مختلف انتخاباتی مقرر شده و در سیاست های کلی انتخابات ابلاغی مقام معظم رهبری مورد تأکید قرار گرفته حفظ استقلال و بی طرفی کامل شورای نگهبان و اعضای هیأت های نظارت بر انتخابات را شرطی ضروری و لایتخلف برای ایفای چنین نقشی می دانم.
وی افزود: برادر گرامی، سخنگوی فرهیخته شورای نگهبان، انتظار می رفت به جای اینکه بی عنایت به اصل هشتاد و ششم قانون اساسی علیه یک نماینده مجلس که برای ایفای وظایف نمایندگی و عمل به سوگند خود اظهارنظر کرده، شکایت کیفری کنید، از او دعوت می کردید مستنداتش را ارائه کند، البته اگر تفسیر شورای نگهبان از اصل هفتاد و ششم قانون اساسی راه را برای تحقیق و تفحص درباره عملکرد شورا نبسته بود، نمایندگان مجلس می توانستند رأسا عملکرد شورای نگهبان و هیأت های نظارت بر انتخابات را مورد تحقیق قرار دهند.
وی گفت: مع الوصف اکنون با اغتنام از فرصتی که شورا با طرح شکایت از اینجانب برای بررسی این موضوع فراهم ساخته و با توجه به لحن مثبت و سازنده شما که از آمادگی شورای نگهبان برای شنیدن انتقادات و دریافت گزارشها پیرامون عملکرد خود خبر داده اید، از عموم هموطنان گرامی درخواست می کنم هرکس درباره موضوع مورد بحث اطلاعی دارد آن را به دفتر اینجانب به نشانی مجلس شورای اسلامی بفرستد.
صادقی افزود: اینجانب هفته آینده به فضل الهی برای ادای توضیحات در هیأت نظارت بر رفتارنمایندگان حاضر خواهم شد و مستندات خود در این زمینه را به هیأت ارائه خواهم کرد.
 عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان 18 آذر در یاداشتی با عنوان تردید در حسن نیت یک ادعا، نوشت: در موقع انتخاب حقوقدانان شورای نگهبان در سال‌های اخیر فراکسیون‌ها و کمیسیون‌های مختلف مجلس از افراد معرفی‌شده توسط رئیس قوه قضاییه دعوت می‌کنند تا در جلسه‌ای شرکت کرده و به سؤالات آنان پاسخ دهند.
وی افزود: فراکسیون امید نیز یک روز از همه افراد معرفی‌شده دعوت کرد که من ظاهراً آخرین آنها بودم. هرکدام از اعضای فراکسیون سؤالات و نظراتی داشتند که پاسخ داده می‌شد، از جمله جناب آقای صادقی اظهار نمودند «گفته می‌شود برخی برای تأیید صلاحیت خود به شورای نگهبان پول می‌پردازند!؟» من سؤال کردم به اعضاء؟ پاسخ داده شد «خیر ولی به افراد وابسته به شورا.» گفتم مدارکی دارید؟ گفته شد «برخی اسناد وجود دارد.»
وی گفت: در حضور اعضای مؤثر فراکسیون اعلام کردم هر مدرکی در این رابطه دارید علاوه بر نهادهای امنیتی و نظارتی به شورا نیز ارسال کنید، قرار شد مدارک را ارسال کنند، بعد از این جلسه یکی دو بار دیگر نیز این گفته پیگیری شد وعده به ارسال می‌شد که تاکنون، زمان نوشتن این مطلب نیز مدارکی دریافت نکرده‌ایم.
وی اظهار داشت: آقای صادقی نماینده هستند و حقوقدان. اصل اول در این‌گونه امور حسن نیت است. ولو اینکه ایشان آن جلسه را فراموش کرده‌اند، آیا بعد از حدود سه سال نباید این مدارک را به شورای نگهبان ارسال می‌کردند؟
کدخدایی در این یادداشت اعلام کرد: شورای نگهبان از هر نقد و انتقاد سازنده استقبال می‌کند و برای اصلاح روند نظارتی خود آماده شنیدن هرگونه پیشنهاد و طرحی می‌باشد. ضمن اینکه باید تلاش کنیم با حسن نیت پیگیر تخلفات باشیم و گر نه افکار عمومی تصور دیگری از این‌گونه عملکردها خواهد داشت.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

لایحه اصلاح قانون انتخابات در هیات دولت تصویب شد

عقب‌نشینی آمریکا از تمرکز ضدایرانی نشست لهستان

این همه بانک یعنی این همه رباخواری

لاریجانی: اعلام دریافتی مدیران موجب ایجاد آرامش می‌شود

لاریجانی: نشست ورشو کنفرانس بازی دشمنان است

لایحه پالرمو در کمیسیون امنیتی مجمع تشخیص بررسی شد

درخواست استرداد یک لایحه از سوی دولت

معاون وزیر خارجه لهستان گفت‌وگو با مقامات ایران را سازنده خواند

مصائب سیاست ورزی جریانی

سخنگوی وزارت خارجه حمله انتحاری در کابل را محکوم کرد

روحانی: با خواست عمومی نمی توان مبارزه کرد

بازدید رییس‌جمهور از نمایشگاه «کسب و کارهای آینده»

اصلاح‌طلبان خواستار اهتمام بیش‌تر دولت و مجلس برای رفع مشکلات اقتصادی شدند

رفتار آمریکا نسبت به خبرنگار پرس تی وی نمونه سیاست ورزی دروغین آنهاست

لایحه پالرمو به کمیسیون های مجمع تشخیص ارجاع شد

دادگاه آمریکا: مرضیه هاشمی به هیچ جرمی متهم نیست/ مجری پرس تی وی همچنان در بند

حضور ظریف در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام

پیام اروپا به ایران در نشست دیپلمات‌های اروپایی با مقامات ایرانی در تهران

همراهی نکردن اروپا با آمریکا بر سرنشست ضدایرانی لهستان

بی انصافی به هاشمی از قبل انقلاب تاکنون ادامه دارد

چهل سالگی فجر انقلاب با افتخار به گذشته، امید به آینده

پیشنهادهای صادق خرازی به جهانگیری

ظریف: شریک مطمئنی برای همه شرکا و اقلیم کردستان عراق هستیم

روحانی: ترسی از تحریم نداریم

ظریف و نیچروان بارزانی دیدار کردند

پیام تسلیت معاون اول رییس‌جمهور در پی سانحه هواپیمای نیروی هوایی ارتش

افتتاح مرکز تروما و اورژانس 152 تختخوابی شهید نبوی گرگان

ظریف وارد اربیل شد

نمایندگان اقوام و ادیان مختلف عراق با وزیر خارجه ایران دیدار کردند

قاسمی: برای پرتاب ماهواره معطل نظر و خواست دیگران نخواهیم بود

دولت از انتقاد سازنده و راهگشا صمیمانه استقبال می‌کند

روحانی: ماهواره پیام به‌زودی به فضا پرتاب می‌شود

رییس جمهوری وارد گلستان شد

ظریف: روحانی اسفندماه به عراق سفر می‌کند

رییس جمهوری فردا عازم استان گلستان می شود

وزیر امور خارجه تهران را به مقصد بغداد ترک کرد

برنامه‌های ظریف در سفر به عراق

کاردار لهستان به وزارت امور خارجه فراخوانده شد

علت انتقادات و دلخوری این روزهای اصلاح طلبان از آقای رئیس جمهور/ واعظی باعث جدایی روحانی از اصلاح طلبان می شود؟

ظریف فردا عازم عراق می شود

جهانگیری فردا به کاشان می رود

شهروندان ایرانی تا اطلاع ثانوی به گرجستان سفر نکنند

در جهاد بی‌نیاز کردن کامل کشور از بیگانگان پیشگام باشید

فلاحت‌پیشه: آمریکا به‌دنبال جنگ روانی است/ایران با لهستان برخورد قاطع کند

گزارش برجامی وزارت خارجه 26 دی به مجلس ارائه می شود

جـزئـیـات طـرح اسـتـانـی شـدن انـتـخابـات مـجلـس و مـزایـا و مـعـایـب آن

تعادل بودجه و منطق حکمرانی

دمکرات های سنای آمریکا لایحه تحریم جدید علیه ایران را تایید نکردند

اشتغال جوانان و معیشت مردم دو اولویت دولت است

در مقابل توپ و تشر های آمریکا و اروپا بایستید