راه ترقی

آخرين مطالب

لزوم بررسی سوء استفاده برخی مرتبطان شورای نگهبان در تایید صلاحیت ها سياسي

لزوم بررسی سوء استفاده برخی مرتبطان شورای نگهبان در تایید صلاحیت ها

  بزرگنمايي:

راه ترقی- محمود صادقی ساعتی پیش در توییتی نوشت: نامه اینجانب به دکتر عباسعلی کدخدایی پیشنهاد تشکیل یک هیأت ویژه برای دریافت و بررسی گزارش ها درباره سوء استفاده بعضی از مرتبطان شورای نگهبان در فرایند تأیید صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی است.
وی با انتشار متن این نامه در صفحه توئیتر خود خطاب به سخنگوی شورای نگهبان آورده است: یادداشت جناب عالی، با عنوان «تردید در حسن نیت یک ادعا»، را در رسانه ها دیدم، ابتدا لازم است از حضور رسانه ای و تلاشی که مصروف پاسخگویی به افکار عمومی می کنید، تقدیر کنم.
وی ادامه داد: همان طور که در یادداشتتان متذکر شده اید اینجانب پیش از انتخاب شما به عنوان عضو حقوقدان شورای نگهبان در ملاقاتی که برای آشنایی با دیدگاه هایتان درباره جایگاه حقوقدانان شورای نگهبان و میزان توجه و نوع نگاهتان به اصول قانون اساسی به ویژه به حقوق اساسی ملت، در جلسه هیأت رئیسه فراکسیون امید داشتیم، شنیده های خود درباره سوء استفاده بعضی از مرتبطان با شورای نگهبان در فرایند تأیید صلاحیت نامزدهای نمایندگی مجلس شورای اسلامی را با شما درمیان گذاشتم.
نماینده مردم تهران در مجلس گفت: یادم هست که شما بلافاصله اظهار داشتید سازمان اطلاعات سپاه هم چنین ادعایی را مطرح کرده ولی مستندی ارائه نکرده و پرسیدید آیا شما مستنداتی در این زمینه دارید؟ عرض کردم از افراد زیادی شنیده ام که در جریان انتخابات دوره اخیر و بعضی از ادوار گذشته اشخاصی با ادعای ارتباط با شورای نگهبان در قبال وعده تأیید صلاحیت مبالغ کلانی را از ایشان مطالبه کرده اند.
صادقی ادامه داد: شاید این افراد به خاطر ترس از عواقب احتمالی جرأت ابراز آن را نداشته نباشند، اما اگر به آنها تأمین داده شود ممکن است حاضر به ادای شهادت یا ارائه اطلاعات خود بشوند. بنده از حضرت عالی خواستم خودتان در این زمینه تحقیق کنید و آمادگی خود را برای ارائه اطلاعاتم اعلام کردم.
وی تصریح کرد: گفت و گوی ما در این زمینه به همین مقدار تمام شد و پس از آن هم با اینکه گاه با یکدیگر درباره بعضی از مباحث تماس و دیدار داشتیم پیگیری از جانب شما صورت نگرفت.
وی خاطر نشان کرد: اینجانب بارها، از جمله در مذاکرات جلسه علنی مجلس شورای اسلامی، اظهار داشته ام که به عنوان یک دانش آموخته حقوق و آشنا با مبانی نظری قانون اساسی، تردیدی در ضرورت نظارت شورای نگهبان بر انتخابات ندارم، بلکه همان طور که مدنظر واضعان قانون اساسی بوده، نظارت شورای نگهبان را برای تضمین سلامت انتخابات و صیانت از آرای مردم ضروری می دانم.
صادقی افزود: اما، همانطور که در قوانین مختلف انتخاباتی مقرر شده و در سیاست های کلی انتخابات ابلاغی مقام معظم رهبری مورد تأکید قرار گرفته حفظ استقلال و بی طرفی کامل شورای نگهبان و اعضای هیأت های نظارت بر انتخابات را شرطی ضروری و لایتخلف برای ایفای چنین نقشی می دانم.
وی افزود: برادر گرامی، سخنگوی فرهیخته شورای نگهبان، انتظار می رفت به جای اینکه بی عنایت به اصل هشتاد و ششم قانون اساسی علیه یک نماینده مجلس که برای ایفای وظایف نمایندگی و عمل به سوگند خود اظهارنظر کرده، شکایت کیفری کنید، از او دعوت می کردید مستنداتش را ارائه کند، البته اگر تفسیر شورای نگهبان از اصل هفتاد و ششم قانون اساسی راه را برای تحقیق و تفحص درباره عملکرد شورا نبسته بود، نمایندگان مجلس می توانستند رأسا عملکرد شورای نگهبان و هیأت های نظارت بر انتخابات را مورد تحقیق قرار دهند.
وی گفت: مع الوصف اکنون با اغتنام از فرصتی که شورا با طرح شکایت از اینجانب برای بررسی این موضوع فراهم ساخته و با توجه به لحن مثبت و سازنده شما که از آمادگی شورای نگهبان برای شنیدن انتقادات و دریافت گزارشها پیرامون عملکرد خود خبر داده اید، از عموم هموطنان گرامی درخواست می کنم هرکس درباره موضوع مورد بحث اطلاعی دارد آن را به دفتر اینجانب به نشانی مجلس شورای اسلامی بفرستد.
صادقی افزود: اینجانب هفته آینده به فضل الهی برای ادای توضیحات در هیأت نظارت بر رفتارنمایندگان حاضر خواهم شد و مستندات خود در این زمینه را به هیأت ارائه خواهم کرد.
 عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان 18 آذر در یاداشتی با عنوان تردید در حسن نیت یک ادعا، نوشت: در موقع انتخاب حقوقدانان شورای نگهبان در سال‌های اخیر فراکسیون‌ها و کمیسیون‌های مختلف مجلس از افراد معرفی‌شده توسط رئیس قوه قضاییه دعوت می‌کنند تا در جلسه‌ای شرکت کرده و به سؤالات آنان پاسخ دهند.
وی افزود: فراکسیون امید نیز یک روز از همه افراد معرفی‌شده دعوت کرد که من ظاهراً آخرین آنها بودم. هرکدام از اعضای فراکسیون سؤالات و نظراتی داشتند که پاسخ داده می‌شد، از جمله جناب آقای صادقی اظهار نمودند «گفته می‌شود برخی برای تأیید صلاحیت خود به شورای نگهبان پول می‌پردازند!؟» من سؤال کردم به اعضاء؟ پاسخ داده شد «خیر ولی به افراد وابسته به شورا.» گفتم مدارکی دارید؟ گفته شد «برخی اسناد وجود دارد.»
وی گفت: در حضور اعضای مؤثر فراکسیون اعلام کردم هر مدرکی در این رابطه دارید علاوه بر نهادهای امنیتی و نظارتی به شورا نیز ارسال کنید، قرار شد مدارک را ارسال کنند، بعد از این جلسه یکی دو بار دیگر نیز این گفته پیگیری شد وعده به ارسال می‌شد که تاکنون، زمان نوشتن این مطلب نیز مدارکی دریافت نکرده‌ایم.
وی اظهار داشت: آقای صادقی نماینده هستند و حقوقدان. اصل اول در این‌گونه امور حسن نیت است. ولو اینکه ایشان آن جلسه را فراموش کرده‌اند، آیا بعد از حدود سه سال نباید این مدارک را به شورای نگهبان ارسال می‌کردند؟
کدخدایی در این یادداشت اعلام کرد: شورای نگهبان از هر نقد و انتقاد سازنده استقبال می‌کند و برای اصلاح روند نظارتی خود آماده شنیدن هرگونه پیشنهاد و طرحی می‌باشد. ضمن اینکه باید تلاش کنیم با حسن نیت پیگیر تخلفات باشیم و گر نه افکار عمومی تصور دیگری از این‌گونه عملکردها خواهد داشت.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بودجه اختصاصی آمریکا برای «معامله قرن» و «مقابله با ایران»

تکذیب خبر دستگیری قریب الوقوع وزیر نفت

واشنگتن از تاثیر سیاسی اقتصادی سفر روحانی به عراق ناراحت است

قدردانی دفتر رییس جمهوری از استقبال صمیمی مردم استان بوشهر از کاروان دولت تدبیر و امید

ضدیت آمریکا با برجام به حفظ آن می‌انجامد

دیدار ظریف با آیت‌الله صافی گلپایگانی

سفر رئیس جمهوری به عراق گره روابط 2 کشور را باز کرد

حقوق کارگران بیش از 20 درصد افزایش می یابد

رئیس جمهوری وارد استان بوشهر شد

جهانگیری: باید منابع نفرت، خشونت و افراطی گری خشکانده شود

روحانی با آیت الله سیستانی دیدار کرد

روحانی کربلا را به مقصد نجف اشرف ترک کرد

«رئیسی» جانشین «شاهرودی» شد

رئیس جمهوری با حضور در عراق قدرت ایران را به نمایش گذاشت

ظریف، دریافت نشان ذوالفقار را به سرلشکر سلیمانی تبریک گفت

نقطه اختلافی وجود ندارد

برادری ایران در حق عراق در یادها باقی می ماند

روحانی به عراق رفت

سازمان انرژی اتمی ایران 98 دستاورد جدید علمی را به نمایش می گذارد

سفر تاریخی روحانی به عراق؛ فرصتی برای تفاهم های جدی

عربستانی‌ها پیام دادند، مسائل منطقه ربطی به ایران ندارد/ استعفایم ربطی به سفر " اسد " نداشت

برنامه‌ها و محورهای مذاکرات روحانی در سفر به عراق

رییس جمهوری روز دوشنبه به بغداد سفر می کند

دولت موافق استانی شدن انتخابات مجلس است

خبرگزاری فرانسه: بهرام قاسمی سفیر جدید تهران در پاریس می‌شود

روحانی: ما به عقب برنمی‌گردیم

رییس‌جمهور: پروژه‌های مهمی در گیلان اجرایی می شود

حسن روحانی فرا رسیدن روز استقلال غنا را تبریک گفت

عراقچی: هنوز نمی‌دانیم اینستکس چطور کار می‌کند/ اروپایی‌ها جدی‌تر عمل کنند

عراقچی عازم وین شد/ حضور در نشست کمیسیون مشترک برجام

ظریف به سوریه سفر می‌کند

رویش امید بر پهنه سبز گیلان

سیاسیون به جوانان بی‌اعتماد هستند/ نباید دچار آفت پیرشدگی شویم

حمایت برلین از برنامه هسته ای ایران

«ظریف» از سفر «بشار اسد» به تهران اطلاعی نداشت

هیات عالی رتبه اروپا درباره سازوکار ویژه مالی به ایران می آید

مقام معظم رهبری: اقتصاد کشور را به بسته‌ اروپایی موکول نکنید

قاسمی: امنیت اروپایی ها مرهون تلاش های ایران است

توضیح سخنگوی وزارت خارجه در مورد متن استعفای ظریف

ظریف: مجمع تشخیص مصلحت برای حل مشکلات اقتصادی لوایح مربوط به FATF را تایید کند

قاسمی: برخی کشورها به طرح ادعاهای واهی عادت کرده اند

سختی تصمیم گیری و تمدید تعویق پالرمو

لایحه پالرمو، همچنان ابهام در تصمیم گیری

توئیت جالب دکتر امیر محبیان پس از بازگشت ظریف؛ همه گره ها با انگشت تدبیر و نیت خیر باز می شود

دو سند همکاری مشترک میان ایران و ارمنستان امضا شد

پذیرش استعفای شما را بر خلاف مصالح کشور می دانم و با آن موافقت نمی کنم

ایران همواره خواهان توسعه روابط و همکاری ها با ارمنستان است

نخست وزیر ارمنستان وارد تهران شد

انتخابات مجلس آتی دوم اسفند 98 برگزار می شود

رییس جمهوری با استعفای ظریف موافقت نکند