راه ترقی

آخرين مطالب

هشدار روحانی و امنیتی که اروپا ممکن است از دست بدهد سياسي

هشدار روحانی و امنیتی که اروپا ممکن است از دست بدهد

  بزرگنمايي:

راه ترقی- دکتر روحانی رییس جمهوری شنبه گذشته در دومین کنفرانس روسای مجالس ایران، افغانستان ، پاکستان ، ترکیه، چین و روسیه در سخنانی اظهار داشت که ایران به حکم رسالت بزرگ خود امروز، سد بزرگی در برابر سوداگران خشونت و دلالان فلاکت بوده است و بهای سنگین این ایستادگی را هزاران نفر از دلاوران ما با جانشان پرداخته‌اند. ما سالانه 800 میلیون دلار برای مبارزه با مواد مخدر صرف می‌کنیم که نتیجه آن تضمین سلامتی افزون تر ملت‌ها از شرق اروپا تا غرب آمریکا و از شمال آفریقا تا غرب آسیاست.
وی افزود که برای لحظه ای تصور کنید که اگر رخنه‌ای در این سد ایجاد شود چه فاجعه‌ای به بار می‌آید. بدون این فداکاری‌ها و هزینه‌ها این منطقه، شاهد ظهور و قدرت‌گیری خلافت وحشیانه داعش در پهنه‌ای بسیار پهناور بود. دستاورد این اهتمام، امنیت جان انسان‌ها فارغ از ملیت، قومیت و مذهب در سراسر جهان است.
روحانی در این سخنان یادآور شد که از غربی‌ها انتظار نداریم که سهم‌شان را در ازای امنیت و ثباتی که برای آنها تامین کرده‌ایم، بپردازند اما بدانند که با تحریم ایران، به توانایی ما برای مبارزه با مواد مخدر و تروریسم آسیب می‌زنند. به تحریم‌کنندگان هشدار می‌دهم اگر توانایی‌های ما در مبارزه با مواد مخدر و تروریسم در خاستگاه آنها ضربه‌ای ببیند شما نخواهید توانست از زیر آوار مواد مخدر، پناهجویان و بمبها و ترورها به سلامت خارج شوید.
وی خاطرنشان کرد که با تضعیف ایران از راه تحریم، خیلی‌ها در امان نخواهند بود؛ آنها که حرف ما را باور ندارند، خوب است به نقشه جغرافیا نگاهی بیاندازند.
مقابله با ترانزیت مواد مخدر و تروریسم جزو اصول محوری جمهوری اسلامی ایران طی چهار دهه اخیر بوده و حاکمیت همواره تلاش کرده ضمن مسئولیت پذیری در این زمینه همکاری صادقانه ای با نهادهای بین المللی از خود نشان دهد. شاهد این مدعا تقدیم هزاران شهید و جانباز در مسیر این اقدامات است.
اما در این میان اروپا به سبب قرابت و در سایه سار حس مسئولیت پذیری و هزینه های سنگین جمهوری اسلامی در این زمینه از وجود مواد مخدر و تروریسم مصون مانده و بخشی از امنیت روانی و اجتماعی خود را مدیون ایران است.

** ایران نباید با تشدید تحریم ها هزینه امنیت جهانی را بر دوش بکشد
حسن هانی زاده کارشناس مسائل سیاسی در همین ارتباط می گوید که جمهوری اسلامی در مبارزه با این دو پدیده مواد مخدر و ترویسم به تنهایی عمل کرده است ودر تلاش است علاوه بر حفظ امنیت مرزهای خود، سدی در قبال امنیت جوامع اروپایی باشد.
وی تاکید می کند که اگر اتحادیه اروپا به تعهدات خود در قبال برجام عمل کند، قطعا امنیت روانی و اجتماعی اروپا پایدار خواهد ماند در غیر این صورت با تشدید تحریم و تضعیف ایران، جمهوری اسلامی نمی تواند نقش خود را در قبال سیل پناهجویان و همچنین ترانزیت مواد مخدر و جریان های تکفیری ادامه دهد و مجبور به بازنگری در سیاست های خود خواهد.
این کارشناس سیاسی معتقد است با تشدید تحریم ها نباید ایران هزینه های برقراری امنیت جهانی را بر دوش بکشد و تصریح می کند که تداوم تحریم ها باعث می شود کشورمان نتواند مسئولیت حفظ امنیت روانی و اجتماعی اروپا را بر عهده بگیرد.

** هزینه کاهش توان ایران درمقابله باتروریسم را غرب پرداخت می کند
اصغر زارعی استاد دانشگاه شهید بهشتی هم درباره سخنان رییس جمهوری در کنفرانس روسای مجالس 6 کشور آسیایی می گوید که بخش قابل توجهی از هزینه مقابله با ترانزیت مواد مخدر، تروریسم و پناهجویان را ایران به تنهایی بر دوش کشیده است، اما در صورت تشدید تحریم ها این هزینه ها بر عهده آمریکا و اتحادیه اروپا خواهد بود.
وی یاد آور می شود که آنچه که از زبان دکتر روحانی مطرح شد در واقع بیان واقعیتی بود که می تواند یک هشدار برای جامعه جهانی، خصوصا کشورهایی باشد که امروز موضوع تحریم ها را بر علیه جمهوری اسلامی با شدت و حدت پیگیری و دنبال می کنند.
کارشناس مسائل غرب آسیا همچنین به بروز و ظهور خشونت و تروریسم در منطقه اشاره و یادآور می شود که به لطف توانمندی ها و ظرفیت ها جمهوری اسلامی، شاهد امنیت و ثبات پایدار در منطقه، از جمله در کشورهایی مانند سوریه، عراق و لبنان و افول موج تروریسم در منطقه هستیم.
زارعی با بیان این که تحریم های آمریکا و همراهی کشورهای اروپایی در این موضوع می تواند به کاهش توان جمهوری اسلامی و حضور قدرتمندانه در مقابله با ترانزیت مواد مخدر و تروریسم در منطقه منجر شود، اظهار می کند: این اقدامات و اعمال محدودیت برای ایران باعث خواهد شد جهان با موج جدیدی از خشونت ها با شدت و گستره بیشتری روبرو شود.
زارعی همچنین تصریح می کند که بی ثباتی و ناامنی در منطقه باعث بروز موج جدیدی از پناهجویان به سمت مرزهای اتحادیه اروپا و همینطور آمریکا شمالی آغاز خواهد شد که قطعا هزینه سنگینی می تواند برای این گونه کشورها به همراه داشته باشد.

** خطوط قرمز ایران توسعه ای است
«حشمت الله فلاحت پیشه» رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، در تشریح سخنان رییس جمهوری می گوید که خطوط قرمز ایران توسعه ای است و نه امنیتی و معتقد است که هشدار رییس جمهوری به اروپایی ها که اگر این خطوط رعایت نشود بسیاری از ناامنی هایی که این کشور مقابل آن سینه سپر کرده به مرزهای آنها می رسد را باید جدی گرفت.
وی معتقد است که دکتر روحانی نکته کلیدی و استراتژیکی را در این جلسه مطرح کرد که کمتر مورد توجه قرار گرفت، کشورها باید بدانند که این موضوع در حال حاضر به عنوان یک بحث اصلی در ایران مطرح است.
رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس یادآور می شود که ایران در مقابل عوامل ناامن سازی بین المللی از جمله تروریسم، مواد مخدر و پناهندگان سد محکمی بوده اما دنیا هیچ وقت ما به ازایی به تهران نداده است.
فلاحت پیشه با بیان این که ایرانی ها در هر شرایطی امنیت خود را حفظ می کنند، تصاریح می کند که این کشور حتی امنیت منطقه و جهان را حفظ کرده است.
وی معتقد است که جمهوری اسلامی ایران باید روند توسعه ای خود را به عنوان یکی از 20 اقتصاد بزرگ دنیا ادامه دهد و در صورت اخلال در این روند ناامنی به مرزهای کشورهای غربی خواهد رسید.
 موضوع امنیت به عنوان یک از شروط پایداری در هر کشوری، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده و تامین آن صرفا با پرداخت هزینه آن امکان پذیر است.
ایران به عنوان پرچمدار حفظ امنیت در منطقه تلاش کرده علاوه بر حفظ ثبات در مرزهای خود، با استفاده از ظرفیت ها و تجارب به دست آمده، این امنیت را به کشورهای مختلف منطقه و جهان به صورت مستقیم و غیر مستقیم توسعه دهد.
اتحادیه اروپا و غرب که تاکنون در زمینه خدمات امنیتی ما به ازایی به جمهوری اسلامی پرداخت نکرده و کماکان آن را به صورت رایگان دریافت کرده اند، با خروج آمریکا از برجام، در برابر یک آزمون بزرگ قرار گرفته و این انتظار وجود دارد که نسبت به پذیرش مسئولیت خود در برابر جمهوری اسلامی اقدام کند.
عدم همراهی و تشدید تحریم موجب خواهد شد جمهوری اسلامی در قبال مقابله با سه موضوع تروریسم، مواد مخدر و پناهجویان تنها به مرزهای خود محدود شده و نسبت به سیاست کنونی خود بازنگری کند، موضوعی که رییس جمهوری اسلامی ایران درباره آن به طرف های غربی هشدار داد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مصائب سیاست ورزی جریانی

سخنگوی وزارت خارجه حمله انتحاری در کابل را محکوم کرد

روحانی: با خواست عمومی نمی توان مبارزه کرد

بازدید رییس‌جمهور از نمایشگاه «کسب و کارهای آینده»

اصلاح‌طلبان خواستار اهتمام بیش‌تر دولت و مجلس برای رفع مشکلات اقتصادی شدند

رفتار آمریکا نسبت به خبرنگار پرس تی وی نمونه سیاست ورزی دروغین آنهاست

لایحه پالرمو به کمیسیون های مجمع تشخیص ارجاع شد

دادگاه آمریکا: مرضیه هاشمی به هیچ جرمی متهم نیست/ مجری پرس تی وی همچنان در بند

حضور ظریف در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام

پیام اروپا به ایران در نشست دیپلمات‌های اروپایی با مقامات ایرانی در تهران

همراهی نکردن اروپا با آمریکا بر سرنشست ضدایرانی لهستان

بی انصافی به هاشمی از قبل انقلاب تاکنون ادامه دارد

چهل سالگی فجر انقلاب با افتخار به گذشته، امید به آینده

پیشنهادهای صادق خرازی به جهانگیری

ظریف: شریک مطمئنی برای همه شرکا و اقلیم کردستان عراق هستیم

روحانی: ترسی از تحریم نداریم

ظریف و نیچروان بارزانی دیدار کردند

پیام تسلیت معاون اول رییس‌جمهور در پی سانحه هواپیمای نیروی هوایی ارتش

افتتاح مرکز تروما و اورژانس 152 تختخوابی شهید نبوی گرگان

ظریف وارد اربیل شد

نمایندگان اقوام و ادیان مختلف عراق با وزیر خارجه ایران دیدار کردند

قاسمی: برای پرتاب ماهواره معطل نظر و خواست دیگران نخواهیم بود

دولت از انتقاد سازنده و راهگشا صمیمانه استقبال می‌کند

روحانی: ماهواره پیام به‌زودی به فضا پرتاب می‌شود

رییس جمهوری وارد گلستان شد

ظریف: روحانی اسفندماه به عراق سفر می‌کند

رییس جمهوری فردا عازم استان گلستان می شود

وزیر امور خارجه تهران را به مقصد بغداد ترک کرد

برنامه‌های ظریف در سفر به عراق

کاردار لهستان به وزارت امور خارجه فراخوانده شد

علت انتقادات و دلخوری این روزهای اصلاح طلبان از آقای رئیس جمهور/ واعظی باعث جدایی روحانی از اصلاح طلبان می شود؟

ظریف فردا عازم عراق می شود

جهانگیری فردا به کاشان می رود

شهروندان ایرانی تا اطلاع ثانوی به گرجستان سفر نکنند

در جهاد بی‌نیاز کردن کامل کشور از بیگانگان پیشگام باشید

فلاحت‌پیشه: آمریکا به‌دنبال جنگ روانی است/ایران با لهستان برخورد قاطع کند

گزارش برجامی وزارت خارجه 26 دی به مجلس ارائه می شود

جـزئـیـات طـرح اسـتـانـی شـدن انـتـخابـات مـجلـس و مـزایـا و مـعـایـب آن

تعادل بودجه و منطق حکمرانی

دمکرات های سنای آمریکا لایحه تحریم جدید علیه ایران را تایید نکردند

اشتغال جوانان و معیشت مردم دو اولویت دولت است

در مقابل توپ و تشر های آمریکا و اروپا بایستید

برخورد شدید وزارت خارجه با دیپلمات‌های اروپایی

سی‌ان‌ان مدعی شد: ایران برای پرتاب ماهواره آماده می‌شود

بروجردی: سخنان وزیر خارجه آمریکا درباره تحریم‌های ایران سخیف و بی‌ارزش است

برگزاری جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سه قوه

جهانگیری: قول می‌دهم که با تمام وجود بمانم

روحانی به اصلاح‌طلبان رودستی زد/گسترش اختلاف با پارلمان اصلاحات

ظریف: منتظر اروپا نمی‌مانیم

دستور صریح رئیس‌جمهور برای رسیدگی به ادعای «اسماعیل بخشی»