راه ترقی

آخرين مطالب

واقعیت هایی که با شعار تحریف نمی شوند انديشه

واقعیت هایی که با شعار تحریف نمی شوند

  بزرگنمايي:

راه ترقی- نگاهی به فضای سیاسی کشور به ویژه در یکی دو دهه اخیر نشان می دهد که شعار زدگی یکی از مسائلی است که در دهه های اخیر کشور به آن دچار شده و اشخاص، جناح ها و جریان های سیاسی تلاش می کنند به وسیله آن، اهداف و مطامع خود را پیش ببرند؛ مساله ای که وجهی از پوپولیسم و مانعی برای توسعه سیاسی به شمار می رود، اما در پنج سال و نیم اخیر، بیشتر به عنوان ابزاری برای تهدید، توهین و تخریب علیه دولت کاربرد داشته است.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در نشست با وزیر معاونین و مدیران وزارت راه و شهرسازی گفت: می‌گوییم FATF باشد یا نباشد، یک نفر نمی‌آید بگوید اگر FATF باشد یعنی 20 درصد ارزان‌تر، اگر FATF نباشد یعنی 20 درصد گران‌تر. کسی که شعار می‌دهد هزینه‌اش را هم پرداخت کند، نمی‌شود در این کشور یک نفر در نهاد یا ارگانی شعار بدهد و آثار شعارش را برای مردم ترجمه نکند، باید ترجمه کنیم.
رییس جمهوری تاکید کرد: برجام باشد یا نباشد؟ این را ترجمه کنیم. برجام باشد یعنی چه، برجام نباشد یعنی چه؛ این را ترجمه کنیم که بودنش چقدر سود دارد، نبودنش چقدر سود دارد، این را از مردم بپرسیم که اگر می‌خواهید زندگی کنید، زندگی گران می‌خواهید یا زندگی ارزان؛ اگر فرمودند زندگی گران می‌خواهیم ما همه این شعارها را قبول داریم.
خطاب دکتر روحانی به کسانی است که علیه دستاوردها و سیاست های دولت و نظام شعار را خط مشی خود قرار داده اند و بی توجه به ضرورت حفظ سرمایه اجتماعی کشور، از هر تریبونی برای زیر سوال بردن دستاوردهای دولت در طول پنج سال اخیر استفاده می کنند.
انتقادها به رییس جمهوری، دولتمردان و سیاست های دولت فقط به نشست های سیاسی و جناحی محدود نبوده، بلکه تریبون های عمومی از جمله نماز جمعه و هر مراسمی که به مناسبت های سیاسی، مذهبی و... در کشور برگزار شده است؛ مسندی برای قضاوت ناعادلانه، کذب پراکنی و اتهام آفرینی علیه سیاست های دولت در طول دو دولت روحانی قرار گرفته؛ تریبون های عمومی در کشور به محلی برای تسویه حساب های سیاسی و جناحی علیه دولت تبدیل شده است.
پرونده هسته ای کشور پس از 12 سال بلاتکلیفی و مذاکره های بی نتیجه با توافق برد- برد به سرانجام رسید؛ دستاوردی که وجهه ایران را به عنوان نافی و تهدید کننده امنیت و صلح جهانی را به ایجابی و مثبت تغییر داد و جایگاه کشور را به عنوان حامی صلح و امنیت پایدار در جامعه بین المللی بهبود بخشید؛ مخالفان و منتقدان دولت، اما همچنان این امر را نادیده می گیرند و با افتخار به مذاکره های بی نتیجه و زیان هایی که به سبب هموارسازی مسیر تحریم ها به منافع ملی وارد آورده اند، کارنامه و گذشته خود را تبرئه ومشکلات و مسائل چند دهه اخیر را به دولت های یازدهم و دوازدهم نسبت می دهند.
در شرایطی که دولت تلاش می کرد با طی کردن مسیر تعاملات تجاری با جهان و مروادات و تبادلات پولی و بانکی، از فرصت های به وجود آمده به واسطه برجام، مناسبترین بهره برداری را در تامین منافع ملی به عمل آورد، منتقدان و مخالفان نه تنها بر طبل سیاه نمایی درباره برجام و دیگر سیاست های دولت می زدند بلکه الزاماتی را که برای عملیاتی سازی اهداف ترسیم شده در این راه نیاز بود، دستخوش افراط و تفریط ها و کذب گویی های سیاسی قرار داده اند.
عضویت در کنوانسیون های بین المللی و رعایت استانداردها و شفافیت پولی و مالی با محوریت خروج ایران از لیست سیاه گروه ویژه اقدام مالی(FATF) و ... از جمله کانون های مورد هجوم و کنش های سیاه نمایانه مخالفان و منتقدان دولت بوده است بی آنکه به گفته رییس جمهوری آن را «ترجمه» و سود و زیان آنچه را که ادعا دارند برای مردم و جامعه شفاف سازی کنند.
سیاه نمایی و بزرگنمایی درباره FATF و به خصوص لوایح چهارگانه «اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم»، «اصلاح قانون مبارزه با پولشویی»، «الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم(CFT)» و «الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان یافته (پالرمو)» در دو سال و ماه های اخیر و توجیه های غیر عقلانی که برای تحریف واقعیت های موجود و انحراف افکار عمومی از سوی مبتلایان به شعارزدگی پیگیری می شد؛ ترجمانی از شعارهایی است که به منظور ابهام آفرینی از مسیر شفافیت و بدون شفاف سازی درباره واقعیات کشور ارائه شده است.
اعمال و پافشاری بر سیاست های نادرست و به کارگیری تیم های غیرمتخصص در طول چند سال کشور را به جای حرکت در مسیر تقویت سیاست خارجی و تامین منافع ملی در عرصه بین المللی به سمت انزوا هدایت کرد و بر موج های ایران ستیزی در جهان دامن زد؛ مبتلایان به شعارزدگی به جای مقایسه کارنامه و عملکرد خود و کارنامه دولت روحانی در عرصه سیاست خارجی، در مقام مدعی و خواهان از دولت برآمده اندو با انحراف افکار عمومی و از بین بردن اعتماد به حاکمیت و دستگاه اجرایی کشور، زیان هایی را که در دوره مدیریت خود به بار آورده و منافعی را که در این دوره ازکف داده اند، از دولت مطالبه می کنند.
خط مشی شعارزدگی در برخی شخصیت ها و جناح هایی که انتقاد مغرضانه و مخالفت با دولت را پیشه فعالیت های سیاسی خود قرار داده اند، به دور از شفاف سازی ادعاهای مطرح شده و اغلب بدون ارائه راهکارهای سیاسی و عملیاتی و با وارونه سازی واقعیت ها صورت می گیرد؛ غافل از اینکه شعار جای واقعیت را نمی گیرد و نمی توان با این ابزار افکار عمومی را فریب داد و جامعه را نسبت به ساختار سیاسی بدبین کرد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دفاع از جامعه؛ نهاد ملت-دولت

شرکت‌های دانش بنیان در حوزه غذا ورود کنند

بررسی زنان، صلح و هویت ایرانی

پذیرش دانشجوی دکتری توسط دانشگاه‌ها؛ اعمال سلیقه یا انتخاب اصلح

دانشگاه آزاد مکلف به پیروی از تصمیمات شورای سنجش و پذیرش شد

از فرصت عرفه استفاده کنیم

دانش‌آموزان را برای زندگی سعادتمند آماده کنیم

ناباروری با آندومتریوز به سراغ زنان می‌آید

نمکی، به مقام شهدای اصحاب رسانه ادای احترام کرد

جهانگیری: راهبرد دولت برگزاری انتخابات پرشور است

لاریجانی: تحریم ظریف به دلیل نقش وی در افشای مسیر غلط آمریکا بود

لرزش بدن، التهاب ناشی از دیابت را کاهش می‌دهد

دولت در کمال بی‌طرفی، تسهیل‌گر برگزاری انتخابات است

بیانات رهبر انقلاب در دیدار جمعی از زوج‌های جوان

معیارهای جوانان امروزی برای «ازدواج»

پذیرش دانشجو بر اساس نیاز جامعه انجام می‌شود/چارچوب‌هایی در حوزه اخلاق پزشکی در حال تدوین است

یک فعال سیاسی : عده‌ای در ظاهر سنگ دفاع از ملت را بر سینه می‌زنند

حذف پلیپ روده با کمترین آسیب به کمک مواد جدید

جذب اعضای هیات علمی؛ انتخاب اصلح یا سلیقه‌ای

معرفی رشته‌های فنی و علوم پایه در دانشگاه امیرکبیر

ظریف: انتقاد با تخریب، توهین و افترا فرق بسیار دارد

از تلاش نیروهای امنیتی و قضایی در پرونده جاسوسان آمریکایی تشکر می‌کنم

مدیران کشور جوان می شوند

جهاد دانشگاهی به دنبال الگوسازی فرهنگی و علمی است

ایران رتبه دوم تربیت نیروی انسانی در جهان دارد

ایران کمترین شیوع هپاتیت را در منطقه دارد

انقلاب، سنگ محک مهمی است برای پالایش اساسی در انسان‌ها/آیت الله جعفری در همه فتنه‌ها از اصول خارج نشد و روی آنها ایستادگی کرد

کروکی کشی آمریکا و پل‌سازی ظریف

امسال 1200 دانشجو به فرصت‌های مطالعاتی اعزام می‌شوند

آموزش عالی نیازمند تحولات بنیادین است

سفیر ایران در سازمان ملل: آرمان ملت ها را نمی‌توان خرید

ظریف: ایران و نیکاراگوئه در برابر تروریسم اقتصادی آمریکا ایستادگی کرده‌اند

11 شرکت به کنسرسیوم تحقیقات نانو MIT پیوستند

تمایز تروریسم، تحریم و تیم «بی» از زبان ظریف

بازگشت بیش از هزار نخبه ایرانی به کشور

اگر مدیران به قرآن مراجعه کنند، وضعمان وضع فعلی نخواهد بود

دولت در سرمایه‌گذاری خطرپذیر، سهیم می‌شود

نگاه به انتخابات شورایاری‌ها نباید سیاسی و جناحی باشد

ارائه خدمات پنج دفتر حمایت از نوآوری بانکی به دانش‌بنیان‌ها

فلاحت پیشه: دید حداکثری در انتخابات پیش رو نیاز جامعه است

پیام‌رسان بومی کشورهای دیگر می‌شویم

دیپلماسی در سه نقطه نیویورک

تابستان داغ ایده‌ها و تازه‌های فناوری‌ دیجیتال در الکامپ 98

ظریف: گفت وگوهای بیشتری با رسانه ها در راه است

ستاری: پشت استارت‌آپ‌ها ایستاده‌ایم

عارف: مطالبات به حق اصلاح طلبان را فراموش نکردیم

جوان گرایی در تریبون‌های نماز جمعه

درخشش دانشجویان در مسابقات ایتالیا مایه افتخار جامعه دانشگاهی است

هر سال 5 نقطه مداری جدید به نام ایران ثبت می‌شود

نقاط ضعف آخرین قانون مقابله با تخلفات علمی/مجازات حداقلی برای متخلفان