راه ترقی

آخرين مطالب

درک واحدی از مفهوم حقوق شهروندی نداریم اجتماعی

درک واحدی از مفهوم حقوق شهروندی نداریم

  بزرگنمايي:

راه ترقی- شهیندخت مولاوردی روز شنبه در همایش آسیب شناسی آموزش های حقوق شهروندی در ابعاد ساختاری، محتوایی و زمینه ای در مرکز آموزش مدیریت دولتی افزود: در مورد چرایی حقوق شهروندی اختلاف نظری وجود ندارد اما در مورد چیستی حقوق شهروندی دچار چالش هایی هستیم و چالش جدی حقوق شهروندی عدم ادراک است.
وی یادآور شد: در اولین گزارش ملی پیشرفت ها و راهکارهای رفع موانع حقوق شهروندی که در ١4 مرداد امسال ارایه شد، عملکرد دستگاه های اجرایی بر اساس 6 شاخص کلی با ٣٠ مولفه مورد ارزیابی قرار گرفت.
مولاوردی تصریح کرد: مهمترین شاخص ارزیابی، ادراک حقوق شهروندی است و منظور درک مفهومی مشترک از این پدیده نوظهور جامعه خودمان و جامعه جهانی است.
وی اظهار داشت: واقعیت این است که به دلایل متعدد رعایت حقوق شهروندی در جامعه از استانداردهای لازم برخورد نیست و در ابعاد نظری و عملی کاستی های بسیاری وجود دارد.
مولاوردی گفت: تقریبا به تعداد هر حق شهروندی چالش وجود دارد که بعضا جهان شمول، منطقه ای، ملی یا محلی است. بر اساس گزارش پیشرفت ها و موانع اجرای حقوق شهروندی، در استان های مختلف چالش های متفاوتی برای اجرای حقوق شهروندی وجود دارد؛ بنابراین نمی توان برای تحقق حقوق شهروندی یک نسخه کلی در نظر گرفت بلکه باید بر اساس اقتضائات بومی و محلی اقدام کرد.
وی میان حقوق ملت و حقوق شهروندان تفکیک قائل شد و افزود: حقوق ملت در فصل سوم قانون اساسی آمده است. حقوق ملت به حقوق جمعی مردم اشاره دارد و در قانون اساسی مصداق های بارز و مشخصی ندارد و به نوعی طرح مباحث کلی موجب تضییع حقوق می شود؛ در حالی که حقوق شهروندی ناظر به حقوق تک تک افراد جامعه است و در واقع حقوق شهروندی اجرای ملی حقوق بشر است.
مولاوردی یادآور شد: منشور حقوق شهروندی هنجارساز و تعیین کننده استانداردهای رفتاری است و در سه ساحت گفتمان فلسفی- نظری، قانونی، سیاسی- اجرایی باید فعالانه و در کنار هم اقدام کند زیرا اگر گفتمان نظری خوبی شکل گیرد و بر اساس آن قوانین مناسبی مصوب شود اما در مرحله اجرا مشکل ایجاد شود، نمی توانیم به مطلوبیت دست یابیم.
وی گفت: دولت ها در خصوص احترام و رعایت حقوق شهروندی چهار وظیفه کلی شامل شناسایی و اعلام، ترویج و آموزش، اجرا و نظارت و پایش را برعهده دارند و اگر در هر مرحله کاستی به وجود آید، زنجیره نهایی شکل نمی گیرد و حلقه های گمشده ایجاد می شود.
دستیار پیشین رئیس جمهوری به ترویج، آموزش و نهادینه سازی حقوق شهروندی در جامعه تاکید کرد و گفت: در سازوکارهای اجرایی منشور برای سه وزارتخانه علوم، تحقیقات و فناوری، آموزش و پرورش و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای آموزش حقوق شهروندی تکلیف در نظر گرفته شده است.
وی اضافه کرد: اولین تفاهم نامه همکاری با این سه وزارتخانه پیگیری شد و اکنون وزارت علوم برنامه هایی با سرفصل مشخص برای ترویج و آموزش حقوق شهروندی دارد؛ قرار است 2 واحد درسی آشنایی با حقوق شهروندی در همه رشته ها در دوره کارشناسی طراحی شود همچنین وزارت آموزش و پرورش برنامه های مفصل و ابتکارات بدیعی برای آموزش حقوق شهروندی در دستور کار دارد.
دستیار پیشین رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: آموزش حقوق شهروندی باید از سنین پایه برنامه ریزی شود به طوری که از دوره های پیش از دبستان و ابتدایی آموزش به صورت غیرمستقیم و از دوره راهنمایی و متوسطه به صورت مستقیم آموزش داده شود البته خانواده ها نیز تاثیر بسیاری در آموزش حقوق شهروندی دارند زیرا بذر صلح، آموزش و رعایت حقوق در خانواده شکل می گیرد.
مولاوردی گفت: اگر کودکان بسیاری آموزش ها و مهارت ها را بیاموزند، بسیاری از مشکلات به وجود نمی آید. اکنون درصد زندانیان به دلیل نداشتن مهارت هایی مانند کنترل خشم یا نه گفتن روبه افزایش است و این در حالی است که هزینه نگهداری یک زندانی 20 برابر آموزش یک دانش آموز است.
وی اظهار داشت: پروژه ملی آموزش حقوق شهروندی در حال تدوین است و قرار است برای رسانه ها و نهادهای فرهنگی با هدف گسترش فرهنگ تعامل و تقویت مفاهمه نقش تعریف شود.
مولاوردی به نقش رسانه ها در ترویج و آموزش حقوق شهروندی اشاره کرد و افزود: شهروندان در معرض انواع منابع آموزشی به ویژه فضای مجازی قرار دارند و باید از منابع مختلف رسانه ای برای توسعه فرهنگی و نهادینه سازی حقوق شهروندی بهره برد و در این راستا آموزش و تربیت شهروندی از آموزش حقوق شهروندی مهمتر است.
دستیار پیشین رئیس جمهوری به استمرار آموزش ها در حوزه حقوق شهروندی تاکید کرد و گفت: بعد از اتمام آموزش های رسمی کار تمام نمی شود چون شهروندی فرایندی است که در طول عمر جاری است و در چرخه زندگی نیازمند آموزش آن هستیم؛ بنابراین باید مجموعه واقعیت ها و ملاحظات را در جریان آموزش حقوق شهروندی در نظر گیریم.
همایش آسیب شناسی آموزش های حقوق شهروندی در ابعاد ساختاری، محتوایی و زمینه ای در مرکز آموزش مدیریت دولتی با حضور معاونان توسعه و مدیرییت و منابع انسانی دستگاه های اجرایی، مدیران حقوقی بانک ها و سازمان های دولتی، مراکز علمی، مدیران آموزشی برگزار شد همچنین مدیران استانی از طریق ویدئو کنفرانس در این همایش شرکت کردند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

برگزاری مراسم احیا در حرم امام (ره) با سخنرانی ناطق‌ نوری

مقاومت در برابر اجرای مصوبه شورا/مگرانتشارنام رسانه ها امنیتی است

رویکردهای نظم اجتماعی

جزئیات سفر وزیر بهداشت به ژنو/دیدار با رئیس سازمان جهانی بهداشت

گلایه هاشمی از مجلس و دولت

اولویت‌های باقی مانده دولت

از امروز دو شغله ها، اگر استعفا نداده باشند، از هر دو شغل عزل خواهد شد

لایحه تابعیت از مادر ایرانی به آمار مددجوی بهزیستی می افزاید

کدام بازنشستگان مشمول «همسان‌سازی حقوق» می‌شوند؟

نامه حناچی به وزیر اقتصاد برای ترخیص قطعات مترو از گمرک

قول همکاری قوه قضاییه برای حل مشکلات شهری پایتخت

اجازه دولت مانع اعطای تابعیت به فرزندان مادران ایرانی نیست

قوانین نانوشته زیادی در حوزه زنان داریم

زمان فروش بلیت قطارهای مسافری خرداد ماه اعلام شد

گلایه هاشمی از دولت و تشکر از مجلس

بخشنامه بسته حمایتی تامین اجتماعی در رونق تولید

تصمیم برجامی دولت و حمایت یکپارچه ملت

«مساله انتخابات» در شرایط این روزها و ...

همه چشم انتظار تکمیل پروژه های الکترونیک نظام سلامت

ارز 4200 تومانی تنها راهگشای صنعت دارو

کشف اثرات کوکائین در میگوهای آب شیرین انگلستان

رئیسی: قانون رسیدگی به دارایی مسئولان به زودی اجرا می شود

از اهدای "نسوج پیوندی" چه می‌دانید؟

شیوع افسردگی در کشور بالاست / کمبود داروی خاص و صعب‌العلاج نداریم

تیم های بهداشت محیط در ماه مبارک رمضان افزایش می یابند

توصیه های پزشکی در آستانه ماه رمضان

8 قاضی زن عضو هیات های تخلفات تامین اجتماعی شدند

افزایش های جانبی حقوق بازنشستگان اعلام شد/حفظ قدرت خریدبازنشستگان

نمکی: بیمارستان مختص معتادان مبتلا به HIV احداث می شود

تاکید هاشمی بر لزوم توجه مسئولان به وضعیت معیشتی کارگران و معلمان

رشته گرانی ها چرا پاره نمی شود؟

متن کامل سخنرانی جهانگیری در نشست منطقه‌ای مجمع جهانی سلامت

هر تلگرامی را نصب نکنید!

خطر "سرچ" اطلاعات سلامت در اینترنت

بررسی موضوع کرایه تاکسی در جلسه هیات دولت؛ فردا

جزئیات اجرای طرح ترافیک و حذف زوج و فرد پایتخت اعلام شد

ادامه بارش‌های پراکنده در کشور تا روز چهارشنبه

نوری همدانی: روند رسیدگی به پرونده‌های قضایی صریح و سریع باشد

اخباری که از اختلاس‌ها و دزدی‌ها شنیده می‌شود، نگران‌کننده است

4 پروژه الکترونیک بیمه سلامت در 5 استان در حال اجراست

7 اردیبهشت، آخرین مهلت ثبت‌نام طرح ترافیک خبرنگاری

صد هزار زندانی مشمول عفو رهبری شدند/ تقدیر از قضات و کارکنان دادگستری

افزایش حقوق بازنشستگان از اردیبهشت ماه اعمال می شود

داستان تکراری جداشدن دوقلوهای بهم چسبیده

مصوبه 10 میلیاردی برای کمک به سیل زدگان

سالانه 430 نفر به‌ دلیل هزینه‌های درمانی زیر خط فقر می‌روند

افتتاح نخستین مزرعه دانشجویی منطقه 15

تاکید رئیس‌کل دادگستری زنجان بر ضرورت تعیین تکلیف محکومان مالی و مهریه

تماس تلفنی برای صدور کارت هوشمند بیمه سلامت، کلاهبرداری است

6 علت مهم مرگ جوانان ایرانی