راه ترقی

آخرين مطالب

نوری: تنها راه عبور از بحران، اصلاحات واقعی است سياسي

نوری: تنها راه عبور از بحران، اصلاحات واقعی است

  بزرگنمايي:

راه ترقی- حجت الاسلام و المسلمین عبدالله نوری در دیدار با جمعی از اعضای شورای مرکزی و کمیته‌ فرهنگی، اجتماعی مجمع زنان اصلاح طلب با ارائه تحلیلی ‌‏از وضعیت کشور و اصلاح‌طلبان و راهکارهای برون‌ ‏رفت از مشکلات کنونی، تاکید ‌‏کرد: اگر بخواهم در یک جمله نظر خود را ‏درباره کلیات موضوع بگویم، عقیده ام این ‌‏است که مجموع عملکرد نظام در حوزه های مختلف می توانست خیلی بهتر ‏از این باشد که ‏امروز شاهدش هستیم. ‏

وی ادامه داد: مردم ما استحقاق زندگی، رفاه و آسایش ‏مادی و معنوی بسیار بهتر از آنچه ‏الان وجود دارد را دارند. ‏این مردم اهل گذشت، ایثار و ‏خیر هستند و با همه دشواری ها، جبهه های جنگ را ‏اداره کردند و‏ تاکنون نیز سختی های فراوانی را تحمل کرده اند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با اشاره به آنچه آن را سقوط ‌‏اخلاقی نامید، نسبت به برخی برخوردهای صورت گرفته با منتقدان، گلایه کرد.

وی در ادامه چنین ابراز عقیده کرد: مسئولان می‌توانستند مانند نلسون ماندلا همه را در ‏صف واحد دعوت به همکاری و مشارکت جهت رفع مشکلات و حرکت به سمت توسعه و ‏سازندگی کشور کنند و شاید ‏اگر این گونه عمل می شد، ‏تأثیرگذاری گفتمان انقلاب در ‏کشور و جهان بیشتر می شد، اما به شکل ‏دیگری عمل شد و برای یکدیگر خط و ‏نشان کشیدیم.

وزیر کشور دولت اصلاحات تاکید کرد: من گاهی به این فکر می‌کنم که آیا برای مسئولیت‌هایی که در ‌‏مقاطعی به عهده داشتم، شایسته ‏ترین فردی که می‌توانست این ‌‏مسئولیت را داشته باشد من بودم؟ آیا من به وظایفم ‏درست عمل کردم یا ممکن بود فرد ‌‏دیگری بتواند بهتر از من به مردم و کشور ‏خدمت کند؟ من بابت اشتباهات و قصورهایم مکرر از مردم عذرخواهی ‌‏کرده و می کنم.

نوری با بیان خاطره‌ای از ایام زندانی ‏شدن خود در ‌‏دوران اصلاحات، گفت: در دوره ای که زندان بودم فهمیدم ‏که در دوران ‏مسئولیتم معمولاً به حقوق محکومین فکر نمی کردم و همیشه به فکر مصالح ‏حاکمیت ‏بودم. در ‏جلسات و تصمیم گیری ها به ‏آن سوی ‏داستان که مردم ‏و منافع آنان بود کمتر فکر می کردم.

وی درباره وضعیت اصلاح طلبان و برنامه ‌‏آنها ‏برای آینده، گفت: با توجه به مشکلات ‌فراوانی که کشور در آن ‌‏گرفتار است، بی تردید تنها راه عبور از بحران‌ها اصلاحات واقعی و همه جانبه در عرصه های ‌‏گوناگون است. آنچه بدیهی است این است که در برابر این حجم مشکلات و بحران ها، همه ارکان ‌‏نظام به جهت آنکه مشروعیت و مقبولیت آنها مستقیم و یا غیرمستقیم ریشه در خواست ‏و رای مردم دارد، باید در پیشگاه مردم به عنوان صاحبان اصلی کشور و بیت المال، ‏پاسخگو باشند. نه فقط رئیس جمهور و اعضاء کابینه که همه ‏مقامات و مسئولین به ‏نسبت اختیارات و قدرتی که دارند، باید نسبت به بحران ها و ‏چالش های امروز ایران در ‏حوزه های مختلف، در برابر مردم احساس مسئولیت کنند و ‏پاسخگو و عذرخواه باشند.

وزیر کشور دولت اصلاحات معتقد است: ‏هیچ مقام، جایگاه و نهاد و سازمانی نباید از نظارت مردم و ‏رسانه‌ها و مطبوعات آزاد و ‏مستقل استثنا باشد. اینکه مقامات و مسئولین برای فرار از ‏پاسخگویی به مردم نسبت ‏به عملکردشان، مسئولیت مشکلات را به گردن یکدیگر بیاندازند و خود به جای ‏پاسخگویی در نقش منتقد و اپوزیسیون عمل کنند، باعث ‏افزایش بی‌اعتمادی و ‏عمیق‌تر شدن شکاف میان حاکمیت و مردم می شود. به باور ‏من اکثریت مردم ‏ایران همچنان راه خروج کشور از بحران های مختلف را اصلاحات واقعی و ‏همه جانبه می دانند و به ‏راه حل های خشونت آمیز و دیکته شده از بیرون مرزها روی ‏خوشی نشان نمی دهند.

نوری تاکید کرد: ‏در خصوص اوضاع و احوال امروز اصلاح طلبان در میان افکار ‏عمومی، بسیاری از مردم به عملکرد و کارآمدی شان ‏خصوصاً در مناصبی که با رأی آنها بدست آورده اند نقدهای ‏جدی دارند. من هم به عنوان یک ناظر بیرونی، به جد معتقدم نیروهایی که بواسطه جریان اصلاحات توانسته اند به درون حاکمیت راه پیدا کنند باید در جهت نیل به اهداف اصلاح طلبی، دفاع از حقوق شهروندی و کاهش آلام مردم، قدم های ملموس و راه گشایی بر می داشتند، ولی متأسفانه‏ مجموعاً نقطه خیلی روشن ‏و امیدوارکننده ای ‏نمی بینم و به ‏همین جهت نسبت به کوتاهی ها و ضعف ها و به عنوان یک علاقمند به ‏اصلاحات، از مردم عذرخواهی می کنم که نتوانستیم وظایف خود را آنگونه که شایسته ملت بزرگ ایران است انجام دهیم.

وزیر کشور دولت اصلاحات گفت: اصلاح طلبان به خصوص احزاب و جریانات اصلاح طلب باید نمایندگان‌شان در مناصب حکومتی و دولتی را همواره رصد کنند و دائماً اهداف، برنامه ها و قول و قرارهایی که بابت آنها از مردم رأی اعتماد گرفتند را گوشزد کنند. اگر در بین آنها، کم کاری و یا تغییر از اصول مشاهده کردند، هم بازخواست شان کنند و هم بدون ملاحظه و رودربایستی با مردم در میان بگذارند؛ چرا که حفظ اصلاح طلبی و اصلاحات و زنده نگه داشتن اعتماد و امید مردم از هر چیز و کسی مهم تر و مقدم تر است، البته ‏ممکن است برخی دوستان اصلاح ‏طلب، پاسخ ‏دهند که خیلی از ‏اقدامات را به جهت موانع و محدودیت ها و ‏سنگ اندازی های موجود، نمی‌شود انجام داد ‏و حاکمیت اجازه اقدامات اصلاحی را ‏نمی‌دهد، ولی نتیجه ‏اش برای مردم فرقی ندارد و ‏مشکلاتی که اکثریت مردم ایران در ‏زندگی و معیشت و اقتصاد خانواده خود لمس می‌کنند ‏همین چیزی است که ‏همه داریم ‏می بینیم.

وی تاکید کرد: ما هم می دانیم موانع و مشکلاتی خارج از ‏اراده اصلاح طلبان ‏وجود دارد ولی ‏نمی شود مشکلات، اختلافات و ناکارآمدی های درون ‏نیروهای اصلاح طلب موجود را ‏نبینیم و ‏همه چالش های موجود را به مشکلات بیرونی و ‏عملکرد جریان مقابل ‏اصلاحات ربط دهیم. اینکه برخی افراد با نردبان اصلاحات بالا می روند و با آبروی اصلاحات بازی می کنند، واقعیتی است که وجود دارد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب در بخش نخست سخنانش با ‏بیان این ‏که حدود ‏بیست ‏سال است در حاکمیت هیچ مسئولیتی ندارم و در عمل امکان اقدامی رسمی در ‏جهت ‏تأمین ‏حقوق زنان برایم فراهم نیست، تصریح کرد: آنچه باعث می‌شود به دستیابی ‏زنان به ‏حقوق شان ‏امیدوار باشیم این است که در سال های اخیر به ویژه در ‏کشورهای اسلامی، جنبش اجتماعی زنان بیش از گذشته  فعال و رستاخیزی در دفاع از حقوق و جایگاه زنان و تلاش برای ‏ظهور و بروز جدی آنها پدیدار شده است و ما ‏هم شاهد این حرکت در ‏کشورمان هستیم.

وی با اشاره به اینکه در عموم کشورهای اسلامی، شاید تا کمتر از یک قرن قبل ‏برداشت ها و ‌‏دیدگاه های منفی مشترکی درباره زنان وجود داشت، گفت: البته معنای ‏سخنم این نیست که ‌‏در کشورهای غیراسلامی وضعیت خیلی خوب و عالی بوده است، ولی در جوامع ‌‏اسلامی در سایه برخی از سنتها و  برداشت های خاص دینی، نگرشی حاکم بوده که محرومیت زنان از حقوق مدنی، سیاسی و اجتماعی شان را به همراه داشته است‏ و از این نظر بین ‌‏جوامع اهل سنت و شیعه فرقی نیست.

وزیر کشور دولت اصلاحات ادامه داد: هر چند این نگرش مانعی برای ارتقای موقعیت زن بوده است، ولی بهبود وضعیت زنان ضرورتاً به نفی این نگرش وابسته نیست. باید ‏بپذیریم که گروه هایی در جامعه از سر ‌‏اعتقاد و بر مبنای برداشتی که از قرآن و ‏روایات و مبانی دینی دارند، نگاه خاص خود ‏را ‏نسبت به مسئله زنان دارند و این به احتمال ‏زیاد از سر عناد یا لجاجت نیست.

نوری تاکید کرد: در چنین شرایطی ‏معتقدم ‏روشنفکران دینی و دانشگاهیان، ‏علمای روشن‌بین ‏حوزه‌های علمیه و ‏زنانی که برای دستیابی به حقوق خود ‏تلاش می‌کنند با «جدال ‏احسن» و در یک ‏بازه زمانی طولانی، می توانند نفوذ این نگرش در حوزه عمومی و قوانین را، تعدیل کنند. به بیان دیگر، اختلاف دیدگاه ها نسبت به ‏جایگاه زنان و حقوق و آزادی های اجتماعی و فرهنگی آنان با شعار حل نمی شود، ولی با توجه به اقتضائات و الزاماتی که زیست انسان در جهان کنونی پدید آورده است، آمریت نگرش های تنگ نظرانه نسبت به زنان در حوزه عمومی را به تدریج می توان پایان داد.

وی افزود: اگر قرار باشد در خصوص موضوعات مربوط به حقوق و آزادی‌‏های بانوان با یک عالم دینی و سنتی که بیش ‏از هشتاد سال این مبانی فکری و ‌‏عقیدتی را داشته و با همین مبانی قرآن و ‏روایات را خوانده و تفسیر کرده است، طرح بحث ‌‏شود، حتماً باید کسانی با او گفت وگو کنند ‏که با این اصول و مبانی آشنا ‏باشند تا از همان زاویه و با مبانی ‏فقهی و کلامی و قرآنی بتوانند نظرات وی را نقد ‏کنند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب، بهبود وضعیت و جبران تبعیض یا اجحافی ‏که در حق ‌‏زنان شده را مستلزم تلاش خود زنان، روشنفکران، دانشگاهیان و حوزویان دانست و ‏گفت: در این سالها تلاش های خود زنان زیاد شده و به ‏همین ‌‏نسبت، هم در ایران و هم در کل جهان اسلام، جایگاه زنان در دهه های اخیر ‏بهتر از قبل ‌‏شده است، اگر چه هنوز هم مخالفانی جدی دارد، ‏به همین دلیل باید علاوه بر ‌‏خود زنان، روشنفکران و حوزویان هم در این حوزه فعال ‏باشند که البته در سال های اخیر ‌‏شاهد فعال شدن آنها نیز هستیم، اما باید این ‏فعالیت ها بیشتر شود و مهم این است که ‌‏بدانیم مجموعه این فعالیت ها قرار نیست به ‏سرعت نتیجه دهد و برای رسیدن به نقطه ‌‏مطلوب باید در کنار تلاش و کوشش فراوان، صبر داشته باشیم و بدانیم ‏که به نتیجه ‌‏رسیدن تلاش ها نیاز به زمان طولانی دارد.

نوری افزود: در طول تاریخ اسلام به ویژه در قرن اخیر به اقتضای زمان و تحولاتی که در سبک زندگی و ‌‏شناختی که نسبت به شأن و جایگاه و کرامت انسانی حاصل شده، نظرات عالمان دینی ‌‏تغییر و به خواست و عرف زمانه نزدیک شده است. این موضوع قطعاً در مورد احقاق حقوق ‌‏و آزادی های زنان نیز دیر یا زود محقق خواهد شد و امروز در برخی تفکرات حوزوی هم ‏این تغییرات که ‏ناشی از تغییرات کلی شرایط زندگی و جوامع ‏است، با سرعت کم در حال ‏تحقق و فعالیت و تلاش ‏روحانیان جوان و صاحب فضلی که با مسائل روز ‏آشنا ‏هستند، در حال افزایش است.

وزیر کشور دولت اصلاحات با تاکید بر اینکه لازمه حرکت به سمت ‏استفاده از ظرفیت زنان در ‌‏مسئولیت های مهم، حمایت مثبت خود آنها از یکدیگر ‏است، گفت: یکی از نکات مهمی که در ‌‏جامعه ما مغفول مانده است «الگوسازی» از ‏زنان موفق است. مثلاً ‌‏مرحوم دکتر مریم میرزاخانی به لحاظ جایگاه علمی، انسان بزرگی ‏بود و آن مقدار که به هنگام حیاتش در جهان ‌‏مورد قدردانی واقع شد در ایران مورد توجه قرار نگرفت، در حالی که انتظار می رفت مردم و به ویژه ‌‏بانوان، قدر مقام و شخصیت او را می دانستند. از خود مردم و به ویژه ‏زنان این ‌‏انتظار وجود دارد که اینگونه شخصیت های علمی را تبدیل به یک الگوی علمی برای ‌‏‌‏جامعه کنند. البته توجه به بانوان فرهیخته و شایسته منحصر به خانم ‌‏میرزاخانی نیست، بانوان نمونه در علوم دینی و قرآنی، مادران ایثارگری که در دامان آنها ‌‏انسانهای بزرگی پرورش یافتند، بانوان نمونه در علوم و فنون گوناگون و حتی در هنر و ‌‏ورزش و دیگر موضوعات. در این زمینه ها تا به حال چه کرده ایم و چند بانوی بزرگ ‏این ‌‏کشور را تبدیل به الگوهایی برای جامعه و جوانان و فرزندانمان کرده ایم؟

وی افزود: قرآن در ‌‏دوره ای و یا در محیطی نازل شد که به تعبیر خود قرآن هرگاه به پدر خبر می دادند که ‌‏صاحب دختر شده است، چهره‏ او سیاه می‏ شد، در حالی که خشم خود را فرو می‏ خورد. در چنین دورانی قرآن برای مومنین دو نمونه را مثال زده است، همسر فرعون و حضرت ‌‏مریم (س) حال پس از 14 قرن اگر به ما گفته شود دو نمونه برتر معرفی کنید، از این که همانند قرآن، دو بانوی برتر جامعه را نام ببریم احتیاط می کنیم. ما چه مقدار از فضائل اخلاقی حضرت ‏زهرا و ‏زینب کبری (س) را برای زنان و مردان جامعه تبییین کرده ایم؟ در جامعه امروز ‏ایران استفاده از نام حضرت زهرا و یا حضرت زینب بیشتر جهت ذکر مصیبت و عزاداری است و ‏این برنامه در دوره های مختلف سال با نام های مختلف تکرار می شود. متاسفانه در ‏محتوای برخی از این عزاداری ها، هم خلاف شرع و هم توهین به باورهای مذهبی دیگر ‏مسلمانان نیز صورت می گیرد که قطعاً خشنودی دشمنان اسلام نیز در این اختلاف افروزی ها است. چه خوب است که بانوان بزرگواری که در ‏کنار ‏مسایل ملی، درد دین دارند، الگوهای اخلاقی و اسلامی در میان بانوان عظیم الشان صدر ‏اسلام را، ‏از این غربت بیرون آورند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آیا ترامپ دوباره رئیس جمهور آمریکا می شود؟

غیرمتعهدهای جهان و راه دشوار آزادی

دستور رئیس جمهوری برای تشکیل وزارت بازرگانی پیگیری می‌شود

رایزنی «ظریف» با رئیس‌جمهور ونزوئلا

موسوی: پیشنهاد مذاکره تاکتیکی برای تکمیل استراتژی آمریکا علیه ایران است

دیدار ظریف با جمعی از نمایندگان آمریکا/ «رند پل» مامور مذاکره آمریکا با ایران است؟

ظریف: بدعهدی آمریکا و انگلیس، «تعامل» با جامعه جهانی را بی اعتبار کرد

ظریف: آمریکا هر جا پا می‌گذارد ناامنی ایجاد می‌کند

13 طرح مجلس پاسخی مناسب برای مقابله با اقدامات آمریکاست

ظریف وارد پایتخت ونزوئلا شد

انتظار داریم قیمت کالاها متناسب با کاهش نرخ ارز، پایین بیاید

نماینده ولی‌فقیه در استان هرمزگان و امام جمعه بندرعباس منصوب شد

درخواست نمایندگان آمریکا برای بازگشت به برجام

راهکارهای «لاریجانی» برای حمایت از رونق تولید در شرایط فعلی کشور

ظریف: اظهارات زیبا درباره برجام منافع ایران را تامین نمی کند

بررسی لایحه «قانون نحوه مدیریت تعارض منافع» در دولت ادامه یافت

کاهش تعهدات خود در برجام را شروع کرده‌ایم و قطعاً ادامه خواهد داشت

با روحانی، ترامپ و پوتین رایزنی خواهم کرد

ظریف: این آمریکا است که با آتش بازی می‌کند نه ایران/ آزادیم اجرای تعهدات‌مان را متوقف کنیم

مقاومت برجامی اروپا مقابل کارشکنی های آمریکا

استاندار تهران: تشکیل خانه احزاب تهران باید در دستور کار جدی قرار بگیرد

بخشنامه رئیس قوه قضائیه در اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی با هدف تسهیل رقابت و منع انحصار

اصلاح طلبان نمی توانند با لیست واحد وارد انتخابات شوند/ ادامه شرایط کنونی به نفع اصولگرایان خواهد بود

سفر مهم رئیس‌جمهور فرانسه به تهران

موگرینی: نشست بروکسل با محوریت حفظ برجام برگزار می شود

القای ناکارآمدی دولت؛ بازی در زمین دشمن

انتصاب سه عضو فقهای شورای نگهبان برای یک دوره جدید

سخنگوی وزارت امور خارجه: محدودیت های آمریکا تاثیری بر سفر دکتر ظریف ندارد

‌رؤسای کمیسیون‌های مجلس امروز با رئیس قوه قضائیه دیدار می کنند

روحانی: ناکارآمدی دولت،‌ ادعایی نارواست

گفتگوی تلفنی ظریف با وزیر امورخارجه نروژ

ایران هیچ مذاکره ای با آمریکا ندارد

واعظی: با وحدت و انسجام باید دشمنان نظام را مأیوس کنیم

بیانات رهبر معظم انقلاب پس از بازدید از نمایشگاه «حماسه گوهرشاد»

آمریکا در چه صورت می تواند از مکانیسم ماشه استفاده کند؟

مردم بخاطر ناامیدی از جریانات سیاسی ممکن است دیگر لیستی رأی ندهند

جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی با حضور سران قوا برگزار شد

وزیر کشور: سفر رییس‌جمهور به استان‌ها به مانور قدرت مردم تبدیل شده است

همه کارکنان نفتکش توقیف شده ایران در جبل الطارق آزاد شدند

معاون منطقه ای وزیر خارجه بلاروس با ظریف دیدار کرد

روحانی: توقیف نفتکش ایرانی توسط انگلیس بسیار سخیف و غلط بود/اروپا از آمریکا نگران باشد نه ایران

صالحی: شرط خروج از بحران تنش میان ایران و آمریکا ، لغو تحریم های ضدایرانی است

ظریف: تحت فشار مذاکره نمی‌کنیم

برنامه کاهش مرحله به مرحله تعهدات هسته‌ای راهبرد غیرقابل تغییر ایران است

موسوی: از تلاش‌های فرانسه برای حفظ برجام استقبال می‌کنیم

دیدار برجامی مشاور مکرون با ظریف

هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل در امور لبنان با ظریف دیدار کرد

رئیس جمهور در حکمی اولویت های ارتباطاتی و رسانه ای سخنگوی دولت را ابلاغ کرد

هفته دیپلماسی اروپا برای نجات برجام

مشاور مکرون فردا با دبیرشورای عالی امنیت ملی دیدار می‌کند