راه ترقی

آخرين مطالب

حقوق انسانی توانیابان مغفول مانده است مقالات

حقوق انسانی توانیابان مغفول مانده است

  بزرگنمايي:

راه ترقی- خسرو منصوریان اظهار داشت: اگر از نگاه حقوق بشر به این موضوع نگاه کنیم، باید اول این سوال را بپرسیم که چرا توانیاب؟ درحالی که همه می گویند معلول. در کشورهای عربی به این افراد می گویند معوق یعنی عقب افتاده. در تاجیکستان می گویند معیوبان و در انگلیس می گویند ناتوان. چرا نگوییم توانا؟ معلول یعنی بیمار، معیوب یعنی عیب دار، معوق یعنی عقب افتاده. آیا کسی که نابینا است عقب ماندگی یا بیماری دارد؟ در حالی که نابینایی بیماری نیست.
وی با اشاره به اینکه برای رعایت حقوق انسانی باید از خودمان شروع کنیم، افزود: نگاه جامعه به بسیاری از مسائل و به طور خاص به توانیابان تبعیض آمیز است. در حالی که ما در انجمن خودمان اول سعی کردیم با تغییر نام معلول به توانیاب، اولین قدم را از موسسه خودمان شروع کنیم و دیدی مثبت به این افراد داشته باشیم و نگاه جامعه را نیز به آنها تغییر دهیم.
وی تاکید کرد: اگر بخواهیم با این افراد کار کنیم باید نگاهمان مثبت باشد نه اینکه حکم صادر کرده و بگوییم این افراد بیمار یا عقب افتاده هستند. اگر دقت کرده باشید پیش از این در آگهی های استخدام نیز به این موضوع اشاره می شد و صاحبان مشاغل فرد را به شرط آنکه دچار معلولیت جسمی حرکتی نباشد، استخدام می کردند. در حال حاضر دیگر شاهد آگهی های این چنینی نیستیم اما در عمل و روز استخدام، کارفرمایان از استخدام فردی که توانیاب است، صرف نظر می کنند. اما چرا باید این افراد را از ساده ترین حقوق شهروندی شان محروم کرد؟ ما تبعیض قائل می شویم و برای این افراد حقوق انسانی برابر با خودمان قائل نیستیم.
منصوریان گفت: همه ما با یکدیگر متفاوت هستیم. به همین دلیل معلولیت عیب نیست، بلکه یک تفاوت است. چرا وقتی فردی که دچار فلج اطفال است، باید در مدرسه استثنایی درس بخواند؟ او پایش مشکل دارد و قرار نیست با پایش درس بخواند قرار است از مغزش برای درس خواندن استفاده کند. پس به چه دلیل مدیر مدرسه از خانواده او می خواهد فرزندشان را به مدرسه استثنایی ببرند. این افراد درست است که با یکسری محدودیت ها درگیر هستند اما باید به حقوق برابر آنها احترام بگذاریم.
موسس موسسه توانیاب و احیای ارزش ها اظهار داشت: در این موسسه دو انجمن فعالیت دارند که شامل انجمن توانیاب و احیای ارزش ها هستند. حوزه فعالیت انجمن توانیاب، حمایت از کودکان و نوجوانان توانیاب است و در این موسسه سرویس های رایگان به کودکان توانیاب جسمی و حرکتی غیرذهنی زیر 15 سال داده می شود.
منصوریان همچنین با اشاره به انجمن احیا (حمایت و یاری آسیب دیدگان اجتماعی) این موسسه گفت: سعی کردیم در نامگذاری این انجمن نیز حس زندگی را در ذهن مخاطبان زنده کنیم. یعنی اینکه با ایدز هم می شود زندگی کرد. پس کسی حق آن را ندارد که حق زندگی را از این افراد بگیرد. باید زندگی کنیم و بگذاریم آنها نیز همانند خیلی از ما زندگی کنند.
وی ادامه داد: ایدز آخر خط و عمر نیست. اگر کسی با ویروس اچ آی وی زندگی می کند، نباید او را طرد کنیم. فردی که برای ثبت نام فرزندش به مدرسه می رود و خودش را موظف می داند که بگوید فرزند وی مبتلا به اچ آی وی است، مدیر مدرسه نباید به هر دلیلی از نام نویسی او جلوگیری و فرزند را از حقوق انسانی اش محروم کند. یا اگر فردی زمان مراجعه به دندانپزشکی خودش را موظف می داند تا اعلام کند مبتلا به اچ آی وی است، دکتر وی نباید به بهانه واهی از پذیرفتن او به دلیل بیماریش خودداری کند. این قضاوت، این نگاه اشتباه، این عدم رعایت حقوق انسانی و برابر فقط مختص به آن مدیر مدرسه یا دکتر نیست. خیلی از ما در مواجهه با این افراد آنها را قضاوت و طردشان می کنیم.
منصوریان با اشاره به اینکه گاهی دولت ها نیز نگاه اشتباهی به این افراد دارند، می گوید: دوره ریاست جمهوری احمدی نژاد لایحه ای مصوب و تبدیل به قانون شد. در این لایحه آمده بود که افراد مبتلا به ایدز از انجام خدمت سربازی معاف هستند. اما کجای دنیا چنین قانونی وجود دارد و افراد مبتلا به ایدز نمی توانند به سربازی بروند؟ این قانون هنوز هم پابرجاست و مشکل دارد.
وی ادامه داد: نه فقط در مورد افراد مبتلا به اچ آی وی و نه در مورد توانیابان بلکه گاهی ما حقوق افراد دیگر مانند زنان را نیز به راحتی زیر پا می گذاریم. در حالی که حقوق انسانی جنسیت نمی شناسد. به همین دلیل نگاه ما درباره حرمت قائل شدن برای حقوق بشر و حقوق انسانی برخی افراد جامعه نقص دارد و باید تصحیح و بازنگری شود. این درحالی است که اگر ما به خودمان نگاه انسانی داشته باشیم و حقوق انسانی و برابر برای جامعه مان قائل باشیم، دیگر جوامع دنیا نیز نگاه انسانی به ما خواهند داشت.
مدیر انجمن توانیاب و احیا همچنین افزود: باید یاد بگیریم که بی تفاوت از کنار هم عبور نکنیم. نگاه بشردوستانه و انسانی به یکدیگر داشته باشیم تا بتوانیم با افتخار خودمان را انسان بنامیم.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

قبای آیینی کهن بر تن متکدیان!

خوشی و ناخوشی های چهارشنبه آخر سال

بی‌وزنی بر نحوه تصمیم‌گیری فضانوردان تأثیر می‌گذارد؟

دوازده فایده و زیان موادغذایی تراریخته را بشناسید

روند افزایش دما در قطب شمال از کنترل خارج شده است

دانشمندان با نور و صدا، پلاک‌های مرتبط با بیماری آلزایمر را پاک کردند

داستان برند نستله؛ بزرگ‌ترین شرکت صنایع غذایی جهان

تشریح نحوه‌ی تاثیر امواج بر بدن انسان به تفکیک مضر یا غیر مضر

فواید مواد خوراکی حاوی پتاسیم بر سیستم عصبی و قدرت عضلات

ظرفیت حمل‌ونقل ریلی کشور به کمک فناوری افزایش می‌یابد

جوانان بی‌تجربه یا کهنه‌کاران باتجربه؟

از بیماری تا "توهم" بیماری

این پیامک‌ها را با دقت بیش‌تری بخوانید

چهارشنبه سوری از اصالت تا بدعت

آسیب به جنین از بدو شکل‌گیری بر اثر قرار گرفتن در معرض دود سیگار

فوائد مصرف روزانه سه عدد خرما برای سلامت

خواص ضدسرطانی گیاهی فراوان ولی ناشناخته

چطور می‌توان در دنیایی ناامیدکننده، شاد بود؟

مصرف غذاهای ارگانیک و کاهش خطر ابتلا به سرطان

ورزش روزانه از بروز سنگ کلیه جلوگیری می کند

زنان در خانواده فقر را بیشتر از سایر اعضا درک می کنند

ماهی‌های قرمز در قفس‌های بلورین

وقتی سرمای شدید و سوزان دریاچه‌ی بالاتون را به سرزمین یخی تبدیل می‌کند

درمان آلزایمر، دیابت و کلسترول در دست پژوهشگران ایرانی

اگر فیسبوک نباشد چه اتفاقی می‌افتد

استفاده از حیوانات اصلاح ژنتیکی‌شده برای کاهش فقر در آفریقا

آیا رژیم غذایی وگان برای حفظ سلامت قلب بهتر است؟

آیا کم‌خوابی منجر به افزایش دردهای بدن می‌شود؟

ایران ایر از کجا و چگونه شکل گرفت؟

تأثیر مخرب ترس از پشیمانی روی زندگی

احتمال پیش‌بینی نجات بیماران مبتلا به سرطان تخمدان با هوش مصنوعی

برنامه‌ریزی مجدد سلول‌های انسانی برای تولید انسولین

پیشگیری از افسردگی گاهی اوقات ممکن است

چگونه استونی جای پای خود را در عرصه‌ تولید علم محکم کرد

استفاده از برگ‌های مصنوعی در محیط بیرون از آزمایشگاه

بلند کردن ساختمان توسط سوپرمن، تعبیری هجوآمیز از فیزیک

بی خوابی؛ عارضه‌ای با چند حالت عملکردی متفاوت

ایمنی طبیعی دربرابر عفونت مزیتی دارد؟

هوش مصنوعی و کپی رایت چه رابطه‌ای دارند؟

انزوای سیاست ضدایرانی ترامپ در ورشو

دوره کوتاه‌تر پرتودرمانی در مبتلایان به سرطان پروستات روشی مؤثرتر است

فضا-زمان: توهم یا واقعیت؛ نگاهی جامع به مفاهیم و نظریه‌ها

چگونه با کسی که دوستش نداریم کار کنیم

داروی جدیدی که 6 نوع سرطان را درمان می‌کند

هوای آلوده چگونه می‌تواند بر سلامت شکم تأثیر بگذارد

انواع روزه داری متناوب در رژیم غذایی

دانستنی‌های سفر به مشهد

کاردینال کمیابی که نصف ماده و نصف نر است

غم مرگ همسر ممکن است مرگبار باشد

کشف الگوهای مغزی مرتبط با خودآگاهی