راه ترقی

آخرين مطالب

مساعدت مجلس در همسان‌سازی حقوق بازنشستگان مديريت

مساعدت مجلس در همسان‌سازی حقوق بازنشستگان

  بزرگنمايي:

راه ترقی- محمد شریعتمداری در این نشست که در محل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و با حضور حمیده زر آبادی،  نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس برگزار شد،‌ اظهار کرد: استان قزوین با وجود مواجهه با مسایل مختلف اقتصادی و اجتماعی، سومین استان با کمترین تمایل به مهاجرت به خارج کشور است که نشان از رویکرد مثبت مردم این استان دارد .

 وی ادامه داد: تحریم‌های ظالمانه با هدف تاثیر بر شرایط اجتماعی انجام شده تا مردم را در برابر نظام سیاسی قرار دهند و در این شرایط، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مهمترین نهاد برای جلوگیری از این مقصود است، چرا که این وزارتخانه با عمده جمعیت کشور سروکار دارد و نهاد اجتماعی دولت محسوب می‌شود.

وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی گفت : در شورای عالی اشتغال، یکی از اقدامات مهم، مطالبه‌گری از نهادهای مسئول در این عرصه است تا در قبال عملکرد خود پاسخگو باشند و این امر در دوره حاضر، در پیش گرفته شده است.

صیانت از اشتغال در شرایط موجود

شریعتمداری، صیانت از اشتغال در شرایط فعلی را یکی از سیاستهای اصلی وزارتخانه عنوان کرد و گفت: لازم است طی همکاری با کارفرمایان، از تعدیل نیروی کار موجود جلوگیری شود .

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی همسان‌سازی حقوق بازنشستگان را نیازمند مساعدت مجلس و سایر نهادهای کشور دانست و گفت: در لایحه بودجه در جهت حل این مساله باید  اقدام شود.

وی تصویب لایحه حمایت از معلولان را از جمله اقدامات مثبت دولت در سال گذشته عنوان کرد که نیازمند اعتبار مالی 12 هزار و 500 میلیون تومانی است.

شریعتمداری خاطرنشان کرد: مسئولیت اجتماعی بنگاه‌های اقتصادی با حجم معاملات بالای هزار میلیارد تومان در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی می‌تواند فشار موجود بر خزانه و دولت را کاهش دهد که این امر خصوصاً در مورد شرکتهای زیرمجموعه حاکمیت بیشتر ضرورت دارد.

وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: در قانون برنامه، مبلغ 770 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری با هدف رشد هشت درصدی کشور پیش‌بینی شده بود که به واسطه آن تولید به رونق می‌رسید اما در شرایط فعلی که به دستور مقام معظم رهبری 1.5 میلیارد دلار از صندوق ذخیره ارزی برای اشتغال در نظر گرفته شد، باید مدیران تا آخرین میزان این بودجه را پیگیری کنند تا به اشتغال حداکثری ختم شود و به دو تجربه ناتمام دولتهای قبل منجر نشود.

ضرورت پیگیری جدی مسایل زنان در کشور

وی ادامه داد: سازمان بهزیستی می‌تواند با جلب مشارکت کارفرمایان و کارآفرینان، در جهت کاهش حل مسایل اقشار آسیب‌پذیر گام بردارد.

وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی گفت: مسایل زنان در کشور باید به طور جدی موردتوجه قرار گیرد.در حال حاضر از سه میلیون زن سرپرست خانوار در کشور، 50 هزار تا 100 هزار خانوار تحت سرپرستی زنان زیر 40 سال قرار دارند که پتانسیل اقتصادی خوبی دارند و می‌توان در جهت کاهش آسیب‌های این خانوارها با همکاری سایر اقشار گام برداشت. همچنین  622 مدیر این وزارتخانه در شستا هستند که 11 نفر آنها زن هستند و این رقم بسیار اندک است.در آسیبهای اجتماعی نیز  زنان بیشتر تحت فشار قرار دارند و از این رو نیامند توجه ویژه‌ای هستند.

دعوای درون دولتی موجب لطمه به منافع کارگران

شریعتمداری یکی از سیاستهای مهم خود را پایان دادن به دعوای حیدری- نعمتی بین این وزارتخانه و سایر وزارتخانه‌ها بر سر سازمان تامین اجتماعی عنوان کرد و گفت : هدف اصلی خدمت به مردم است. 75 درصد خدمات درمانی از طریق نهادهای درمانی بیرون از سازمان تامین اجتماعی انجام می‌شود و دعوای درون دولتی به منافع کارگران آسیب می‌رساند.

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد:باید تمام تلاش خود را  داشته باشیم  که منابع مالی کارگران را صرف بنگاه‌های زیان ده نکنیم. در این دولت تلاش بر آن است که بنگاه‌داری به حداقل برسد. همچنین به منظور سیاستگذاری بهتر در نظر است که بازنشستگان در هیات مدیره صندوق بازنشستگی کشوری و نمایندگان کارگری بیشتری در هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی حضور داشته باشند.

اعلام صورتهای مالی شرکتهای تابعه وزارت کار

وی با تاکید بر اینکه شفافیت یکی از شعارهای اصلی ما در این وزارتخانه است اضافه کرد: اعلام اسامی مدیران تاکنون باعث مقابله با چندشغله بودن برخی مدیران شده است. اعلام صورتهای مالی این شرکتها نیز به همین روال می‌تواند مثمرثمر باشد.

شریعتمداری افزود: در مورد مطالبات تامین اجتماعی، حدود 150 هزار میلیارد تومان از دولت طلبکار هستیم. مجلس محترم امسال 50 هزار میلیارد تهاتر در نظر گرفته ولی به دلیل این که ما به آن بانکها بدهی نداشتیم و در نتیجه قابلیت عمل پیدا نکرده است.تمام تلاش در این جهت است که مطالبات تامین اجتماعی از دولت وصول شود.

ضرورت توجه به طرح کارورزی و حمایت از اقدامات اتاق بازرگانی

در ادامه این نشست، علیرضا کشاورز قاسمی رییس اتاق بازرگانی استان قزوین، مدیریت بازار پول و ارز شرکتهای صادراتی و مشکل تبدیل عایدات صادرات به ارز نیمایی را خواستار شد و  بر ضرورت توجه به طرح ارزنده کارورزی و حمایت از اقدامات اتاق بازرگانی استان قزوین تاکید کرد .

وی ادامه داد:در راستای تحقق این خواسته نیازمند  برگزاری دوره های آموزشی بازاریابی برای فارغ التحصیلان رشته های زبان های خارجی هستیم .

همسان سازی حقوق بازنشستگان نیازمند تامین بودجه

 محمد اسدی  رییس کانون بازنشستگان استان قزوین نیز همسان سازی حقوق بازنشستگان  را بسیار مهم ، اساسی و نیازمند تامین بودجه لازم دانست .

وی گفت: حدود 72 هزار بازنشسته و مستمری بگیر در استان قزوین وجود دارد. برای اعطای وام قرض الحسنه یک میلیون تومانی به یک درصد از این اقشار توسط بانک رفاه، برخی از مراجعین، 7 سال در نوبت دریافت وام قرار دارند. نیاز است که بودجه لازم به این امر اختصاص داده شود تا از این اقشار حمایت لازم انجام شود .

 افزایش حقوق کارگران متناسب با نرخ تورم

عیدعلی کریمی،  دبیر اجرایی خانه کارگر استان قزوین نیز در این نشست اظهار کرد : با توجه به افزایش قیمت ها در ایام اخیر، نیاز به افزایش حقوق کارگران متناسب با نرخ تورم وجود دارد و اعطای بن های غیرنقدی دریافت کالا می تواند کمک موثری در این ایام به جامعه کارگری باشد.علیرغم پیش بینی درمان رایگان در قانون، کارگران در این زمینه با محدودیت مواجه هستند.محدودیت هم در کمبود مراکز درمانی تامین اجتماعی و هم در عدم پرداخت دیون تامین اجتماعی به بیمارستان های طرف قرارداد و هم در نبود پرسنل و امکانات تخصصی وجود دارد.عمده کارگران قراردادی هستند که از دو ماه الی سی ماه حقوق معوق دارند و عدم توجه به مسایل آنها، دولت را با چالش روبرو خواهد کرد و بهتر است به جای صرف مبالغ برای طرح کارورزی، بر امنیت شغلی کارگران فعلی تمرکز شود.

اسدی  رییس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان قزوین نیز با اشاره به موضوع انفصال کارگران مشاغل سخت و زیان آور،‌افزود: طبق استفساریه مجلس قرار شد چنانچه کارگری توسط سازمان تامین اجتماعی به عنوان شاغل در مشاغل سخت و زیان آور شناخته شد، مطالبات کارفرما بواسطه بازنشسته شدن کارگر، از محل سازمان تامین اجتماعی پرداخت شود ولی این امر هنوز محقق نشده و عدم حضور نمایندگان دولتها در هیات های حل اختلاف علیرغم تصریح آیین‌نامه در این خصوص، مشکل آفرین شده است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بررسی گزارش وزارت امور اقتصادی و دارایی درباره وضعیت کسب و کار در ایران

لایحه ساماندهی بهبود محیط کار در هیات دولت تصویب شد

حرف آخر وزارت علوم؛ تعویق در برگزاری کنکور سراسری 98 امکان پذیر نیست

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان منصوب شد

وزیر کشور: شرایط امنیت مرزهای کشور بهتر شده است

تصویب یک فوریت لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی

عرضه نفت در بورس انرژی ادامه دارد

مجازات اسید پاشی مشمول هیچگونه تخفیفی نمی‌شود

بخش خصوصی خواستار اصلاح فضای کسب و کار است

مشکلی در تولید و عرضه محصولات پروتئینی وجود ندارد

لاریجانی: روند افزایش حقوق‌ها را پیگیری می‌کنیم

نمایندگان مجلس با کلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی موافقت کردند

آذری‌جهرمی: سیاستِ در کنار را جایگزین برکناری کنیم

طرح تشدید مجازات اسیدپاشی امروز در مجلس بررسی می شود

«دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات» منصوب شد

بررسی تفحص از سیاست‌های ارزی دولت/حضور 5 عضو کابینه در کمیسیون‌ها

آغاز توقف برخی تعهدات برجامی بر اساس دستور شورای عالی امنیت ملی

جزئیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی

تذکرات کتبی نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی کشور

نحوه افزایش حقوق بازنشستگان کشوری در سال 98 /کمترین حقوق 29میلیون ریال

کلیات لایحه اعطای تابعیت به فرزندان زنان ایرانی تصویب شد

لاریجانی: فرمانده سپاه در جلسه غیرعلنی تحلیلی از شرایط منطقه‌ ارایه کرد

170 استاد و پژوهشگر از لایحه انتقال تابعیت از طریق مادر حمایت کردند

توضیحات نوبخت درباره افزایش حقوق بازنشستگان و کارکنان دولت

تاکید «لاریجانی» بر اهمیت بازگشایی مرز خسروی و اتصال راه‌آهن کرمانشاه به عراق و سوریه

مردم کشور نسبت به سرنوشت دریاچه ارومیه حساسیت ویژه‌ای دارند

اکثریت نمایندگان مجلس مخالف افزایش قیمت بنزین هستند

عضو کمیسیون انرژی مجلس: افزایش قیمت آب و برق متوقف شد

حجت‌الاسلام‌حائری مدیر مؤسسه دایرالمعارف فقه اسلامی شد

مجلس با تحقیق و تفحص از بانک مرکزی موافقت کرد

سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین فعلا متوقف شد

نظرات شورای نگهبان درباره چند مصوبه مجلس

لیست 2500 گیرنده ارز دولتی را پس از ماه ها گرفتیم

روحانی: اگر پول نفت کمتر به ما برسد از جای دیگر جبران می کنیم

هشدار نسبت به موقعیت بزرگراه امام علی/ساخت 2بوستان‌ نهج‌البلاغه و جوانمردان در دره رودهای تهران

مدیریت یک پارچه شهری همچنان یک آرزوست

دولت، مجلس را در اجرای قانون افزایش حقوق‌ها دور زده است

دستور رییس جمهوری به چهار وزیر برای مقابله با گران فروشان

افزایش قیمت بلیت مترو و اتوبوس از امروز

معاون اول رییس‌جمهور به جزیره کیش سفر می‌کند

برنامه بانک مرکزی برای مهار تورم

کدخدایی: شورای نگهبان نظر مثبت یا منفی نسبت به استانی شدن انتخابات ندارد

طرح تشکیل استان اصفهان شمالی بعد از تعطیلات در دستور کار قرار می‌گیرد

تداوم همکاری با ایران از برنامه های راهبردی هند است

دولت برنامه ریزی های مختلفی برای مقابله با تحریم ها انجام داده است

نماینده مجلس: با مدیریت ردیف های بودجه از شرایط کنونی عبور می کنیم

سنتکام در فهرست نیروهای تروریستی قرار گرفت

آیین‌نامه اجرایی نحوه نگهداری و درمان مجانین ابلاغ شد

رئیس اتاق بازرگانی تهران مشخص شد

آغاز جلسه علنی مجلس/بررسی مواد طرح اقدام متقابل در برابر آمریکا در دستور کار