راه ترقی

آخرين مطالب

راه‌های جایگزین تحریم‌های دارویی/ 500 میلیون یورو کجا خرج می‌شود؟ مديريت

راه‌های جایگزین تحریم‌های دارویی/ 500 میلیون یورو کجا خرج می‌شود؟

  بزرگنمايي:

راه ترقی- دکتر غلامرضا اصغری به وضعیت ذخایر دارویی کشور، 500 میلیون یورو اعتبار دارو و تجهیزات پزشکی، مشکلات تامین تجهیزات پزشکی در بیمارستان ها، دلایل قاچاق لوازم آرایشی و بهداشتی، و همچنین، ماجرای استفاده از ذرت دامی در تولید اسنک پف شده توسط دو شرکت غذایی معروف، اشاره کرد.
وی در ابتدا، به حرف و حدیث هایی که در ارتباط با سهم دارو و تجهیزات پزشکی از 500 میلیون یورو اعتبار از محل صندوق توسعه ملی، اشاره کرد و گفت: همه نکات در نامه ای که دولت برای سران سه قوه نوشته است، مشخص گردیده است. در متن این نامه آمده که این اعتبار بابت بدهی سازمان بیمه سلامت به شرکت های دارویی، تجهیزات پزشکی و خدمات سلامت اختصاص یابد.
موافقت سران سه قوه برای برداشت 500 میلیون یورو از صندوق توسعه ملی بر مبنای نامه ای بوده که بعدا  برای موافقت مقام معظم رهبری ارسال شداصغری ادامه داد: موافقت سران سه قوه نیز بر مبنای همین نامه بوده و بعدا که این نامه برای موافقت مقام معظم رهبری ارسال شد، امضای رئیس دفتر رهبری نیز بر همین مبنا بوده است. بنابراین، همه چیز در این نامه مشخص است و هیچ ابهامی به لحاظ توزیع این اعتبار وجود ندارد.
رئیس سازمان غذا و دارو، با اشاره به مکانیسم پرداخت 500 میلیون یورو از محل صندوق توسعه ملی، گفت: قرار است این پول به صورت «ارز» از صندوق برداشت و به ریال تبدیل شود و به سازمان بیمه سلامت تخصیص یابد.
اصغری با عنوان این مطلب که 500 میلیون یورو بعد از تبدیل به ریال، رقمی بیش از 4 هزار میلیارد تومان می شود، افزود: از این رقم، 2 هزار میلیارد تومان سهم دارو، 2 هزار میلیارد سهم تجهیزات پزشکی و مابقی آن که بر اساس نرخ روز ارز محاسبه خواهد شد، به خدمات سلامت هزینه می شود.
وی در ارتباط با آخرین وضعیت وصول 500 میلیون یورو، گفت: در آخرین تماس که با سازمان برنامه و بودجه داشتم، هنوز پرداخت این اعتبار عملیاتی نشده و به نظر نمی رسد به آذرماه نیز برسد.
رئیس سازمان غذا و دارو، در ادامه به وضعیت ذخایر دارویی کشور اشاره کرد و افزود: ذخایر دارویی کشور در این ایام تقویت شده و تا آخر سال هیچ مشکلی در تامین دارو نداریم.
اصغری با عنوان این مطلب که ذخایر برخی اقلام دارویی تا یک سال آینده نیز تامین شده است، تاکید کرد: برای برخی اقلام دارویی نیز تا 18 ماه ذخیر پیش بینی شده است و فقط در اقلام دارویی وارداتی، کمی مشکل داریم که البته برای تامین این دسته از داروها نیز تا آخر امسال مشکلی وجود ندارد.
ذخایر برخی اقلام دارویی تا یک سال آینده تامین شده و برخی اقلام دارویی نیز تا 18 ماه ذخیر پیش بینی شده است رئیس سازمان غذا و دارو، با اشاره به این مطلب که کمبودهای دارویی وارداتی متنوع است، افزود: اغلب در زمینه داروهای شیمی درمانی و بیماران سرطانی، مشکل داریم.
اصغری در ارتباط با برگزاری جلسات قیمت گذاری دارو، گفت: این جلسات هر دو هفته یکبار به صورت مرتب برگزار می شود و بعضا جلسات فوق العاده نیز روزهای سه شنبه تشکیل می شود تا وضعیت قیمت اقلام دارویی تولید داخل را بررسی کنیم.
وی در ارتباط با چگونگی افزایش یا کاهش قیمت اقلام دارویی، توضیح داد: در این جلسات، متناسب با اقلام دارویی و مستنداتی که شرکت های تولید کننده ارائه می دهند، اصلاح قیمت داروها صورت می گیرد و این اصلاح قیمت، متناوب بوده و ثابت نیست.
رئیس سازمان غذا و دارو، تاکید کرد: در جلساتی که هر دو هفته یکبار برگزار می شود، قیمت 20 تا 30 قلم دارو اصلاح و افزایش می یابد.
رئیس سازمان غذا و دارو، در پاسخ به این سئوال که چرا صادرات دارو متوقف شده است، گفت: در شرایط تحریم، اولویت با تامین بازار دارویی کشور است. زیرا، تا زمانی که نسبت به تامین داروهای مورد نیاز در داخل اطمینان حاصل پیدا نکنیم، نمی توانیم اجازه صادرات بدهیم. زیرا، ما نمی دانیم چه اتفاقی می افتد و از همین رو، می بایست احتیاط کنیم.
اصغری در پاسخ به این سئوال که با توجه به اینکه گفته می شود ظرفیت تولید داخل بیشتر از نیاز کشور است، و از سوی دیگر صادرات نیز متوقف شده است، وضعیت داروهای تولید داخل چه می شود، اظهارداشت: ما تمامی داروهای شرکت های داخلی را خریداری می کنیم و از این بابت، کارخانجات دارویی کشور مشکلی ندارند.
وی با اشاره به آثار تحریمی بر کشور، گفت: یکی از اثرات جنگ اقتصادی، همین مشکلات و موانعی است که پیش روی صادرات دارویی ایجاد می شود و باعث می گردد بازارهای صادراتی را از دست بدهیم.
اگر اطمینان حاصل کنیم تامین داروهای مورد نیاز داخلی تا یک سال آینده فراهم شده است، اجازه می دهیم تا پایان سال 98 آن دارو صادر شود.
رئیس سازمان غذا و دارو، بر تقویت ذخایر دارویی کشور تاکید کرد و افزود: در حال حاضر به صورت موردی و محدود، صادرات دارویی داریم.
وی در ارتباط با تامین مواد اولیه دارویی برای تولید دارو، گفت: بعد از 13 آبان، مراودات بانکی خیلی محدود شده ولی توانسته ایم از راه های جایگزین استفاده کنیم.
اصغری با تاکید بر اینکه مطرح کردن راه های جایگزین تحریم به صلاح کشور نیست، افزود: آنچه مسلم است، ما توانسته ایم از روش های مختلف، برای تامین مواد موثره و اولیه دارویی مورد نیاز کارخانجات دارویی کشور اقدام کنیم.
رئیس سازمان غذا و دارو، در ارتباط با وضعیت تجهیزات پزشکی در بیمارستان های کشور، گفت: وضعیت تجهیزات پزشکی نیز مثل دارو است. با این تفاوت که با توجه به تنوع و تعدد اقلام تجهیزات پزشکی، حق انتخاب برای مصرف کنندگان زیاد است.
اصغری، به موضوع پیله وری در حوزه تجهیزات پزشکی اشاره کرد و افزود: برخی اقلام مصرفی و تجهیزات پزشکی توسط مسافر وارد می شود که البته حجم آنها زیاد نیست.
وی در خصوص علت کمبود تجهیزات پزشکی در بیمارستان های کشور، اظهارداشت: این مشکل به خاطر نقدینگی بیمارستان ها است، وگرنه مشکلی در تامین تجهیزات پزشکی وجود ندارد.
رئیس سازمان غذا و دارو، در ارتباط با شرایط بعد از سال 97 در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی، گفت: همین شرایط خواهد بود، اما تجربه ما و کسانی که با ما مبادله می کنند، بیشتر می شود و بهتر می توانیم با همدیگر کار کنیم.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جنتی: شورای نگهبان نمی‌تواند درباره بودجه بی‌توجه باشد

از تغییر ترسی ندارم/برای منطقی سازی هزینه‌های "تحول" اقدام شود

مسئولان نقاط ضعف و خطاهای احتمالی را شناسایی و پیگیری کنند

کاهش بودجه نانو شوک آور است

اجرای نظام ارجاع و پزشکی خانواده را پیگیریم

جهانگیری: نخبگان برای عبور از شرایط تحریم به دولت کمک کنند

نگاه واقع بینانه به درآمدها در بودجه 98 داشته باشیم

شاکیان خدادادی مستندات خود را ارائه کنند

کلیات لایحه بودجه 98 در کمیسیون تلفیق تصویب شد

جزئیات عیدی پایان سال کارکنان مشمول قانون کار

تفاهم وزراء برای بازگرداندن کودکان بازمانده از تحصیل به مدارس

تشریح آثار اقتصادی، ترافیکی و روانی وضع عوارض بر پنج تونل و اتوبان صدر

سالن های ورزشی 250 متر مربعی ضمیمه مدارس دخترانه می شود

طرح‌های نیمه تمام مسکن شروع شده است

مخالفت مجلس با مسکوت ماندن سه ماهه طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس

آغاز جلسه علنی مجلس/اصلاح قانون انتخابات مجلس و بررسی ایرادات CFT در دستور کار

موافقت نمایندگان با اولویت رسیدگی به طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس

جزییات سند درمان کشور تا 1404/وجود 125000 تخت در کشور

صالحی‌امیری: فرصتی برای ورود به حاشیه ندارم/ در اساسنامه بیشتر تکمیل داریم تا تغییر

سازوکار نظارت و مجازات متخلفان ازقانون حمایت ازتولید ملی تعیین شد

ادعاهای «اسماعیل بخشی» در کمیسیون امنیت بررسی می‌شود

کمیسیون امنیت ملی، فردا ادعاهای «اسماعیل بخشی» را بررسی می‌کند

روزشمار پایان مسکن مهر به جریان افتاد

پیرصالحی رئیس سازمان غذا و دارو شد

تبلیغ کالاهای خارجی دارای مشابه ایرانی در صدا و سیما و مطبوعات ممنوع شد

کواکبیان: پیوستن به FATF بهانه‌ها را می‌گیرد

کمیسیون امنیت ملی مجددا با حضور کدخدایی ایرادات CFT را بررسی می‌کند

شفافیت و تحقق عدالت اجتماعی از ویژگی های بودجه 98 است

تحریم‌ها ظرفیت فضایی کشور را توسعه بخشیده است

دستگاه‌های اجرایی مکلف به ثبت سفارش کالا قبل از واردات شدند

توقف اعلام نرخ تورم از سوی بانک مرکزی تا اطلاع ثانوی

لاریجانی: استیضاح وزیر جهادکشاورزی منتفی شد

بررسی تقاضای تشکیل کمیسیون ویژه زنان، جوانان و خانواده متوقف شد

مسئول جدید سازمان بسیج اساتید، طلاب و روحانیون کشور منصوب شد

تسلا اعضای جدیدی به هیئت‌مدیره اضافه کرد

هرآنچه باید درباره قرارداد سرمایه‌گذاری مشترک بدانید

گزارش حادثه دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات در مجلس بررسی می‌شود

تشکیل کمیسیون ویژه زنان بررسی می‌شود

«کودک همسری»؛ طرحی که نه «رای» آورد و نه «رد» شد!

تستا؛ قطع وابستگی در فناوری

نوبخت: تورم 50 درصدی نداریم؛ افزایش پلکانی حقوق با تصمیم مجلس

حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی کفاف هزینه های 10روز را می دهد

دستگیری عناصر شبکه نفوذ در سیستم بانکی و ارزی کشور توسط وزارت اطلاعات

جلسه مشترک مجلس با شورای نگهبان برای بررسی راهکارهای کارآمدی مجلس

کمیسیون‌های تخصصی مجلس 15 روز برای بررسی بودجه 98 فرصت دارند

رایزنی نمایندگان خوزستان با رییس جمهور درباره مشکل انتقال آب

بازدید سرزده شهردار تهران از سه منطقه

دولت اهتمام ویژه ای به ارتقای سلامت سیستان و بلوچستان دارد

اختصاص 700 میلیارد تومان به توسعه خط 7 مترو

فروش خاک با تخریب آن تفاوتی ندارد