راه ترقی

آخرين مطالب

راه‌های جایگزین تحریم‌های دارویی/ 500 میلیون یورو کجا خرج می‌شود؟ مديريت

راه‌های جایگزین تحریم‌های دارویی/ 500 میلیون یورو کجا خرج می‌شود؟

  بزرگنمايي:

راه ترقی- دکتر غلامرضا اصغری به وضعیت ذخایر دارویی کشور، 500 میلیون یورو اعتبار دارو و تجهیزات پزشکی، مشکلات تامین تجهیزات پزشکی در بیمارستان ها، دلایل قاچاق لوازم آرایشی و بهداشتی، و همچنین، ماجرای استفاده از ذرت دامی در تولید اسنک پف شده توسط دو شرکت غذایی معروف، اشاره کرد.
وی در ابتدا، به حرف و حدیث هایی که در ارتباط با سهم دارو و تجهیزات پزشکی از 500 میلیون یورو اعتبار از محل صندوق توسعه ملی، اشاره کرد و گفت: همه نکات در نامه ای که دولت برای سران سه قوه نوشته است، مشخص گردیده است. در متن این نامه آمده که این اعتبار بابت بدهی سازمان بیمه سلامت به شرکت های دارویی، تجهیزات پزشکی و خدمات سلامت اختصاص یابد.
موافقت سران سه قوه برای برداشت 500 میلیون یورو از صندوق توسعه ملی بر مبنای نامه ای بوده که بعدا  برای موافقت مقام معظم رهبری ارسال شداصغری ادامه داد: موافقت سران سه قوه نیز بر مبنای همین نامه بوده و بعدا که این نامه برای موافقت مقام معظم رهبری ارسال شد، امضای رئیس دفتر رهبری نیز بر همین مبنا بوده است. بنابراین، همه چیز در این نامه مشخص است و هیچ ابهامی به لحاظ توزیع این اعتبار وجود ندارد.
رئیس سازمان غذا و دارو، با اشاره به مکانیسم پرداخت 500 میلیون یورو از محل صندوق توسعه ملی، گفت: قرار است این پول به صورت «ارز» از صندوق برداشت و به ریال تبدیل شود و به سازمان بیمه سلامت تخصیص یابد.
اصغری با عنوان این مطلب که 500 میلیون یورو بعد از تبدیل به ریال، رقمی بیش از 4 هزار میلیارد تومان می شود، افزود: از این رقم، 2 هزار میلیارد تومان سهم دارو، 2 هزار میلیارد سهم تجهیزات پزشکی و مابقی آن که بر اساس نرخ روز ارز محاسبه خواهد شد، به خدمات سلامت هزینه می شود.
وی در ارتباط با آخرین وضعیت وصول 500 میلیون یورو، گفت: در آخرین تماس که با سازمان برنامه و بودجه داشتم، هنوز پرداخت این اعتبار عملیاتی نشده و به نظر نمی رسد به آذرماه نیز برسد.
رئیس سازمان غذا و دارو، در ادامه به وضعیت ذخایر دارویی کشور اشاره کرد و افزود: ذخایر دارویی کشور در این ایام تقویت شده و تا آخر سال هیچ مشکلی در تامین دارو نداریم.
اصغری با عنوان این مطلب که ذخایر برخی اقلام دارویی تا یک سال آینده نیز تامین شده است، تاکید کرد: برای برخی اقلام دارویی نیز تا 18 ماه ذخیر پیش بینی شده است و فقط در اقلام دارویی وارداتی، کمی مشکل داریم که البته برای تامین این دسته از داروها نیز تا آخر امسال مشکلی وجود ندارد.
ذخایر برخی اقلام دارویی تا یک سال آینده تامین شده و برخی اقلام دارویی نیز تا 18 ماه ذخیر پیش بینی شده است رئیس سازمان غذا و دارو، با اشاره به این مطلب که کمبودهای دارویی وارداتی متنوع است، افزود: اغلب در زمینه داروهای شیمی درمانی و بیماران سرطانی، مشکل داریم.
اصغری در ارتباط با برگزاری جلسات قیمت گذاری دارو، گفت: این جلسات هر دو هفته یکبار به صورت مرتب برگزار می شود و بعضا جلسات فوق العاده نیز روزهای سه شنبه تشکیل می شود تا وضعیت قیمت اقلام دارویی تولید داخل را بررسی کنیم.
وی در ارتباط با چگونگی افزایش یا کاهش قیمت اقلام دارویی، توضیح داد: در این جلسات، متناسب با اقلام دارویی و مستنداتی که شرکت های تولید کننده ارائه می دهند، اصلاح قیمت داروها صورت می گیرد و این اصلاح قیمت، متناوب بوده و ثابت نیست.
رئیس سازمان غذا و دارو، تاکید کرد: در جلساتی که هر دو هفته یکبار برگزار می شود، قیمت 20 تا 30 قلم دارو اصلاح و افزایش می یابد.
رئیس سازمان غذا و دارو، در پاسخ به این سئوال که چرا صادرات دارو متوقف شده است، گفت: در شرایط تحریم، اولویت با تامین بازار دارویی کشور است. زیرا، تا زمانی که نسبت به تامین داروهای مورد نیاز در داخل اطمینان حاصل پیدا نکنیم، نمی توانیم اجازه صادرات بدهیم. زیرا، ما نمی دانیم چه اتفاقی می افتد و از همین رو، می بایست احتیاط کنیم.
اصغری در پاسخ به این سئوال که با توجه به اینکه گفته می شود ظرفیت تولید داخل بیشتر از نیاز کشور است، و از سوی دیگر صادرات نیز متوقف شده است، وضعیت داروهای تولید داخل چه می شود، اظهارداشت: ما تمامی داروهای شرکت های داخلی را خریداری می کنیم و از این بابت، کارخانجات دارویی کشور مشکلی ندارند.
وی با اشاره به آثار تحریمی بر کشور، گفت: یکی از اثرات جنگ اقتصادی، همین مشکلات و موانعی است که پیش روی صادرات دارویی ایجاد می شود و باعث می گردد بازارهای صادراتی را از دست بدهیم.
اگر اطمینان حاصل کنیم تامین داروهای مورد نیاز داخلی تا یک سال آینده فراهم شده است، اجازه می دهیم تا پایان سال 98 آن دارو صادر شود.
رئیس سازمان غذا و دارو، بر تقویت ذخایر دارویی کشور تاکید کرد و افزود: در حال حاضر به صورت موردی و محدود، صادرات دارویی داریم.
وی در ارتباط با تامین مواد اولیه دارویی برای تولید دارو، گفت: بعد از 13 آبان، مراودات بانکی خیلی محدود شده ولی توانسته ایم از راه های جایگزین استفاده کنیم.
اصغری با تاکید بر اینکه مطرح کردن راه های جایگزین تحریم به صلاح کشور نیست، افزود: آنچه مسلم است، ما توانسته ایم از روش های مختلف، برای تامین مواد موثره و اولیه دارویی مورد نیاز کارخانجات دارویی کشور اقدام کنیم.
رئیس سازمان غذا و دارو، در ارتباط با وضعیت تجهیزات پزشکی در بیمارستان های کشور، گفت: وضعیت تجهیزات پزشکی نیز مثل دارو است. با این تفاوت که با توجه به تنوع و تعدد اقلام تجهیزات پزشکی، حق انتخاب برای مصرف کنندگان زیاد است.
اصغری، به موضوع پیله وری در حوزه تجهیزات پزشکی اشاره کرد و افزود: برخی اقلام مصرفی و تجهیزات پزشکی توسط مسافر وارد می شود که البته حجم آنها زیاد نیست.
وی در خصوص علت کمبود تجهیزات پزشکی در بیمارستان های کشور، اظهارداشت: این مشکل به خاطر نقدینگی بیمارستان ها است، وگرنه مشکلی در تامین تجهیزات پزشکی وجود ندارد.
رئیس سازمان غذا و دارو، در ارتباط با شرایط بعد از سال 97 در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی، گفت: همین شرایط خواهد بود، اما تجربه ما و کسانی که با ما مبادله می کنند، بیشتر می شود و بهتر می توانیم با همدیگر کار کنیم.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بررسی گزارش وزارت امور اقتصادی و دارایی درباره وضعیت کسب و کار در ایران

لایحه ساماندهی بهبود محیط کار در هیات دولت تصویب شد

حرف آخر وزارت علوم؛ تعویق در برگزاری کنکور سراسری 98 امکان پذیر نیست

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان منصوب شد

وزیر کشور: شرایط امنیت مرزهای کشور بهتر شده است

تصویب یک فوریت لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی

عرضه نفت در بورس انرژی ادامه دارد

مجازات اسید پاشی مشمول هیچگونه تخفیفی نمی‌شود

بخش خصوصی خواستار اصلاح فضای کسب و کار است

مشکلی در تولید و عرضه محصولات پروتئینی وجود ندارد

لاریجانی: روند افزایش حقوق‌ها را پیگیری می‌کنیم

نمایندگان مجلس با کلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی موافقت کردند

آذری‌جهرمی: سیاستِ در کنار را جایگزین برکناری کنیم

طرح تشدید مجازات اسیدپاشی امروز در مجلس بررسی می شود

«دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات» منصوب شد

بررسی تفحص از سیاست‌های ارزی دولت/حضور 5 عضو کابینه در کمیسیون‌ها

آغاز توقف برخی تعهدات برجامی بر اساس دستور شورای عالی امنیت ملی

جزئیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی

تذکرات کتبی نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی کشور

نحوه افزایش حقوق بازنشستگان کشوری در سال 98 /کمترین حقوق 29میلیون ریال

کلیات لایحه اعطای تابعیت به فرزندان زنان ایرانی تصویب شد

لاریجانی: فرمانده سپاه در جلسه غیرعلنی تحلیلی از شرایط منطقه‌ ارایه کرد

170 استاد و پژوهشگر از لایحه انتقال تابعیت از طریق مادر حمایت کردند

توضیحات نوبخت درباره افزایش حقوق بازنشستگان و کارکنان دولت

تاکید «لاریجانی» بر اهمیت بازگشایی مرز خسروی و اتصال راه‌آهن کرمانشاه به عراق و سوریه

مردم کشور نسبت به سرنوشت دریاچه ارومیه حساسیت ویژه‌ای دارند

اکثریت نمایندگان مجلس مخالف افزایش قیمت بنزین هستند

عضو کمیسیون انرژی مجلس: افزایش قیمت آب و برق متوقف شد

حجت‌الاسلام‌حائری مدیر مؤسسه دایرالمعارف فقه اسلامی شد

مجلس با تحقیق و تفحص از بانک مرکزی موافقت کرد

سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین فعلا متوقف شد

نظرات شورای نگهبان درباره چند مصوبه مجلس

لیست 2500 گیرنده ارز دولتی را پس از ماه ها گرفتیم

روحانی: اگر پول نفت کمتر به ما برسد از جای دیگر جبران می کنیم

هشدار نسبت به موقعیت بزرگراه امام علی/ساخت 2بوستان‌ نهج‌البلاغه و جوانمردان در دره رودهای تهران

مدیریت یک پارچه شهری همچنان یک آرزوست

دولت، مجلس را در اجرای قانون افزایش حقوق‌ها دور زده است

دستور رییس جمهوری به چهار وزیر برای مقابله با گران فروشان

افزایش قیمت بلیت مترو و اتوبوس از امروز

معاون اول رییس‌جمهور به جزیره کیش سفر می‌کند

برنامه بانک مرکزی برای مهار تورم

کدخدایی: شورای نگهبان نظر مثبت یا منفی نسبت به استانی شدن انتخابات ندارد

طرح تشکیل استان اصفهان شمالی بعد از تعطیلات در دستور کار قرار می‌گیرد

تداوم همکاری با ایران از برنامه های راهبردی هند است

دولت برنامه ریزی های مختلفی برای مقابله با تحریم ها انجام داده است

نماینده مجلس: با مدیریت ردیف های بودجه از شرایط کنونی عبور می کنیم

سنتکام در فهرست نیروهای تروریستی قرار گرفت

آیین‌نامه اجرایی نحوه نگهداری و درمان مجانین ابلاغ شد

رئیس اتاق بازرگانی تهران مشخص شد

آغاز جلسه علنی مجلس/بررسی مواد طرح اقدام متقابل در برابر آمریکا در دستور کار