راه ترقی

آخرين مطالب

راه‌های جایگزین تحریم‌های دارویی/ 500 میلیون یورو کجا خرج می‌شود؟ مديريت

راه‌های جایگزین تحریم‌های دارویی/ 500 میلیون یورو کجا خرج می‌شود؟

  بزرگنمايي:

راه ترقی- دکتر غلامرضا اصغری به وضعیت ذخایر دارویی کشور، 500 میلیون یورو اعتبار دارو و تجهیزات پزشکی، مشکلات تامین تجهیزات پزشکی در بیمارستان ها، دلایل قاچاق لوازم آرایشی و بهداشتی، و همچنین، ماجرای استفاده از ذرت دامی در تولید اسنک پف شده توسط دو شرکت غذایی معروف، اشاره کرد.
وی در ابتدا، به حرف و حدیث هایی که در ارتباط با سهم دارو و تجهیزات پزشکی از 500 میلیون یورو اعتبار از محل صندوق توسعه ملی، اشاره کرد و گفت: همه نکات در نامه ای که دولت برای سران سه قوه نوشته است، مشخص گردیده است. در متن این نامه آمده که این اعتبار بابت بدهی سازمان بیمه سلامت به شرکت های دارویی، تجهیزات پزشکی و خدمات سلامت اختصاص یابد.
موافقت سران سه قوه برای برداشت 500 میلیون یورو از صندوق توسعه ملی بر مبنای نامه ای بوده که بعدا  برای موافقت مقام معظم رهبری ارسال شداصغری ادامه داد: موافقت سران سه قوه نیز بر مبنای همین نامه بوده و بعدا که این نامه برای موافقت مقام معظم رهبری ارسال شد، امضای رئیس دفتر رهبری نیز بر همین مبنا بوده است. بنابراین، همه چیز در این نامه مشخص است و هیچ ابهامی به لحاظ توزیع این اعتبار وجود ندارد.
رئیس سازمان غذا و دارو، با اشاره به مکانیسم پرداخت 500 میلیون یورو از محل صندوق توسعه ملی، گفت: قرار است این پول به صورت «ارز» از صندوق برداشت و به ریال تبدیل شود و به سازمان بیمه سلامت تخصیص یابد.
اصغری با عنوان این مطلب که 500 میلیون یورو بعد از تبدیل به ریال، رقمی بیش از 4 هزار میلیارد تومان می شود، افزود: از این رقم، 2 هزار میلیارد تومان سهم دارو، 2 هزار میلیارد سهم تجهیزات پزشکی و مابقی آن که بر اساس نرخ روز ارز محاسبه خواهد شد، به خدمات سلامت هزینه می شود.
وی در ارتباط با آخرین وضعیت وصول 500 میلیون یورو، گفت: در آخرین تماس که با سازمان برنامه و بودجه داشتم، هنوز پرداخت این اعتبار عملیاتی نشده و به نظر نمی رسد به آذرماه نیز برسد.
رئیس سازمان غذا و دارو، در ادامه به وضعیت ذخایر دارویی کشور اشاره کرد و افزود: ذخایر دارویی کشور در این ایام تقویت شده و تا آخر سال هیچ مشکلی در تامین دارو نداریم.
اصغری با عنوان این مطلب که ذخایر برخی اقلام دارویی تا یک سال آینده نیز تامین شده است، تاکید کرد: برای برخی اقلام دارویی نیز تا 18 ماه ذخیر پیش بینی شده است و فقط در اقلام دارویی وارداتی، کمی مشکل داریم که البته برای تامین این دسته از داروها نیز تا آخر امسال مشکلی وجود ندارد.
ذخایر برخی اقلام دارویی تا یک سال آینده تامین شده و برخی اقلام دارویی نیز تا 18 ماه ذخیر پیش بینی شده است رئیس سازمان غذا و دارو، با اشاره به این مطلب که کمبودهای دارویی وارداتی متنوع است، افزود: اغلب در زمینه داروهای شیمی درمانی و بیماران سرطانی، مشکل داریم.
اصغری در ارتباط با برگزاری جلسات قیمت گذاری دارو، گفت: این جلسات هر دو هفته یکبار به صورت مرتب برگزار می شود و بعضا جلسات فوق العاده نیز روزهای سه شنبه تشکیل می شود تا وضعیت قیمت اقلام دارویی تولید داخل را بررسی کنیم.
وی در ارتباط با چگونگی افزایش یا کاهش قیمت اقلام دارویی، توضیح داد: در این جلسات، متناسب با اقلام دارویی و مستنداتی که شرکت های تولید کننده ارائه می دهند، اصلاح قیمت داروها صورت می گیرد و این اصلاح قیمت، متناوب بوده و ثابت نیست.
رئیس سازمان غذا و دارو، تاکید کرد: در جلساتی که هر دو هفته یکبار برگزار می شود، قیمت 20 تا 30 قلم دارو اصلاح و افزایش می یابد.
رئیس سازمان غذا و دارو، در پاسخ به این سئوال که چرا صادرات دارو متوقف شده است، گفت: در شرایط تحریم، اولویت با تامین بازار دارویی کشور است. زیرا، تا زمانی که نسبت به تامین داروهای مورد نیاز در داخل اطمینان حاصل پیدا نکنیم، نمی توانیم اجازه صادرات بدهیم. زیرا، ما نمی دانیم چه اتفاقی می افتد و از همین رو، می بایست احتیاط کنیم.
اصغری در پاسخ به این سئوال که با توجه به اینکه گفته می شود ظرفیت تولید داخل بیشتر از نیاز کشور است، و از سوی دیگر صادرات نیز متوقف شده است، وضعیت داروهای تولید داخل چه می شود، اظهارداشت: ما تمامی داروهای شرکت های داخلی را خریداری می کنیم و از این بابت، کارخانجات دارویی کشور مشکلی ندارند.
وی با اشاره به آثار تحریمی بر کشور، گفت: یکی از اثرات جنگ اقتصادی، همین مشکلات و موانعی است که پیش روی صادرات دارویی ایجاد می شود و باعث می گردد بازارهای صادراتی را از دست بدهیم.
اگر اطمینان حاصل کنیم تامین داروهای مورد نیاز داخلی تا یک سال آینده فراهم شده است، اجازه می دهیم تا پایان سال 98 آن دارو صادر شود.
رئیس سازمان غذا و دارو، بر تقویت ذخایر دارویی کشور تاکید کرد و افزود: در حال حاضر به صورت موردی و محدود، صادرات دارویی داریم.
وی در ارتباط با تامین مواد اولیه دارویی برای تولید دارو، گفت: بعد از 13 آبان، مراودات بانکی خیلی محدود شده ولی توانسته ایم از راه های جایگزین استفاده کنیم.
اصغری با تاکید بر اینکه مطرح کردن راه های جایگزین تحریم به صلاح کشور نیست، افزود: آنچه مسلم است، ما توانسته ایم از روش های مختلف، برای تامین مواد موثره و اولیه دارویی مورد نیاز کارخانجات دارویی کشور اقدام کنیم.
رئیس سازمان غذا و دارو، در ارتباط با وضعیت تجهیزات پزشکی در بیمارستان های کشور، گفت: وضعیت تجهیزات پزشکی نیز مثل دارو است. با این تفاوت که با توجه به تنوع و تعدد اقلام تجهیزات پزشکی، حق انتخاب برای مصرف کنندگان زیاد است.
اصغری، به موضوع پیله وری در حوزه تجهیزات پزشکی اشاره کرد و افزود: برخی اقلام مصرفی و تجهیزات پزشکی توسط مسافر وارد می شود که البته حجم آنها زیاد نیست.
وی در خصوص علت کمبود تجهیزات پزشکی در بیمارستان های کشور، اظهارداشت: این مشکل به خاطر نقدینگی بیمارستان ها است، وگرنه مشکلی در تامین تجهیزات پزشکی وجود ندارد.
رئیس سازمان غذا و دارو، در ارتباط با شرایط بعد از سال 97 در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی، گفت: همین شرایط خواهد بود، اما تجربه ما و کسانی که با ما مبادله می کنند، بیشتر می شود و بهتر می توانیم با همدیگر کار کنیم.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دستور رئیس سازمان تعزیرات برای برخورد آنی با تخلفات توزیع کالاهای اساسی

برنامه ریزی برای صیانت از منابع انرژی کشور ضرورت دارد

حداقل حقوق کارگران در سال 98 تعیین شد

اقدام حقوقی حقوقدانان جهان علیه تروریسم و نژادپرستی

‌صالحی: بتن‌ریزی زیرساخت‌ راکتورهای نیروگاه‌های بوشهر 2 و 3 تا تابستان انجام می‌شود

انتقاد همتی از برخی اظهار نظرها در زمان آرامش بازار ارز

بخشنامه رئیس قوه قضاییه برای مرخصی نوروزی زندانیان ابلاغ شد

سرمایه گذاران خصوصی دربخش سلامت حمایت می شوند

قانون مدیریت خدمات کشوری دائمی شد

جلسه مجمع تشخیص مصلحت با دستور کار بررسی موارد اختلافی در بودجه98

هشدار پلیس فتا درباره آموزش ساخت مواد محترقه در فضای مجازی

در چند ماه آینده تحولاتی در دادسراها خواهیم داشت

موافقت دولت با اصلاحات تغییرات تقسیماتی در 12 استان کشور

وزیر راه موافق تفحص از قراردادهای خریدهواپیما در دوران آخوندی است

پلیس فتا: به اینترنت رایگان وصل نشوید

مصادیق تخلفات تبلیغات انتخاباتی مشخص شد

برخی اصولگرایان جلسه امروز مجلس را به تنش و درگیری کشاندند

تمهیدات پلیس برای تأمین امنیت کاروان‌های راهیان نور

اپراتوری های تلفن همراه باید به تعرفه های قبلی خود بازگردند

تبلیغ نامزدهای انتخابات مجلس از جایگاه‌های رسمی و دولتی ممنوع می‌شود

بودجه 80 هزار میلیاردی برای جبران کسری صندوق‌های بازنشستگی

جدول بدهی‌ها و مطالبات دولت به کمیسیون تلفیق ارائه شده است

تندگویان: سازمان‌هایی که به جوانان خدمات نمی‌دهند را به خط می‌کنیم

نوبخت: دولت با اختصاص یارانه به تولیدکنندگان از افزایش قیمت دارو پرهیز کند

گلایه بطحائی از نحوه اعتراضات معلمان

به جای کوپن، پول بدهید!

خمیر نان آب رفت!

مهلت 7 روزه داوطلبان نامزدی نمایندگی مجلس برای ثبت‌نام در سامانه الکترونیکی وزارت کشور

تصویب طرح اصلاح قانون انتخابات نیاز به دو سوم رأی نمایندگان ندارد

نمایندگانی که نمی توانند در دور یازدهم نامزد انتخابات شوند

نمایندگی مجلس بیش از سه دوره متوالی ممنوع شد

نا امیدی به آینده زنگ خطر گرایش جوانان به مصرف موادمخدر

تبصره مربوط به افزایش حقوق کارمندان به کمیسیون تلفیق رفت

نمایندگان مجلس با استعفای ظریف مخالف هستند

معاونین معاون اول رییس جمهور منصوب شدند

استعفای ظریف امروز در کمیسیون امنیت ملی مجلس بررسی می شود

سامانه یکپارچه اطلاعات شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی ایجاد می‌شود

سامانه‌های مرتبط با شفافیت در وزارت تعاون رونمایی شد

رحمانی فضلی فردا به کمیسیون امنیت ملی مجلس می‌رود

نحوه تهاتر بدهی اشخاص حقیقی و حقوقی به بانک‌های صادرات، تجارت و ملت تعیین شد

بطحائی تاکیدکرد: تلاش برای خلاص شدن دانش‌آموزان از محفوظات

دولت مجاز به فروش اموال و دارایی های غیر منقول مازاد شد

ماهانه 300 تومان از مشترکین برق و گاز برای بیمه خسارت اخذ می شود

مجوز مجلس به وزارت نفت برای انتشار 3 میلیارد دلار اوراق مالی اسلامی

مجلس نحوه تسویه بدهی‌های دولت را مشخص کرد

انگار قرار نیست که بازنشسته‌ها بروند!

خودروسازی کشور مدیریت آینده نگر ندارد

دولت از محل واگذاری اموال، بدهی خود را پرداخت می کند

واکنش هاشمی به سخنان شب گذشته قالیباف/ اظهارات خود را اصلاح کند

بلاتکلیفی پالرمـو و...