راه ترقی

آخرين مطالب

دولتی که انکار نمی‌کند سياسي

دولتی که انکار نمی‌کند

  بزرگنمايي:

راه ترقی- حجت‌الاسلام حسن روحانی روز سه‌شنبه 4 دی ماه، ششمین بودجه تنظیم شده دولت تدبیر و امید را به صحن علنی مجلس شورای اسلامی برد تا بر اساس قانون، نمایندگان مجلس آن را مورد بررسی قرار داده و تایید و تصویب کنند. گرچه میزبانی مجلس از دولت چندان جالب نبود و به نوعی حرمت میزبان حفظ نشد اما در سخنان روحانی نکات جالب کم نبود و رئیس جمهوری تلاش کرد در معرفی بودجه، حرمت مردم را نگه دارد و از حضور پررنگ واقعیات و نه انکار و شعار در بودجه سال آینده سخن بگوید.
فارغ از هیاهوی دور از آداب در مجلس که مورد انتقاد هیات رئیسه مجلس و بسیاری از چهره های‌سیاسی قرار گرفت؛ می‌توان ادبیات روز گذشته رئیس جمهوری را هم از منظر رعایت آداب جایگاه خود و هم از منظر شفافیت و آگاهی بخشی، مهم ارزیابی کرد.
بررسی مهم‌ترین محورهای سخنان رئیس جمهوری در معرفی بودجه نشان می‌دهد که روحانی به دنبال نادیده گرفتن و انکار مشکلات نیست و در تنظیم بودجه واقعیات موجود را لحاظ کرده و با چنین ملاحظاتی راه‌حل‌های خود را در بودجه ارائه داده است.

**تحریم‌هایی که کاغذپاره نیستند
رئیس جمهوری در روز ارائه بودجه بیش از هر موضوع دیگری به تحریم‌ها و دشمنی‌های آمریکا علیه ایران پرداخت. روحانی با تاکید بر اینکه تحریم بر زندگی مردم بی‌تاثیر نیست گفت: هدف تحریم‌های ضد ایرانی آمریکا تاثیرگذاری بر توسعه کشور و رفاه مردم است و بودجه 1398 کل کشور، متناسب با تحریم‌های ظالمانه آمریکا تنظیم شده است.
شیوه برخورد روسای جمهوری با واقعیت تلخی مانند تحریم‌ها، خلاف سلف خود نه انکار که پذیرش اثرگذاری است. اگر در دولت قبل تحریم‌ها نه به عنوان کاغذپاره که یک واقعیت بیرونی، عینی و تاثیرگذار در زندگی و رفاه مردم در نظر گرفته می‌شد شاید شرایط اقتصادی و سیاسی کشور دچار بحران نمی‌شد. دولت تدبیر و امید با درس گرفتن از آن شیوه حل مساله درصدد است نه تحریم‌ها را بن‌بست و نه کاغذپاره تصور و تبیین کند. نگاه منطقی به این موضوع در داخل شاید نتواند بر ماجراجویی‌های تاجر کاخ سفید تاثیرگذار باشد اما می‌تواند بی آنکه صورت مساله‌ای را پاک کند، به حل و رفع برخی چالش‌ها هم کمک کند.
واقعیت آن است که تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران پس از خروج از برجام، بسیاری از جنبه‌های زندگی ایرانیان را هدف قرار داده است، تحریم‌های دارویی، نفتی و صنعتی زندگی را برای مردم دشوار خواهد کرد و از همین رو است که رئیس جمهوری چندین بار در معرفی بودجه به آگاهی از این شرایط تاکید می‌کند.

**ساختارهای اقتصادی غلط در دوران تحریم‌ها
بخش دیگری از سخنان رئیس جمهوری درباره ساختارهای ناسالم اقتصاد کشور بود. روحانی در این زمینه گفت: این مشکل از دهه‌ها پیش، قبل از انقلاب و بعد از انقلاب، پیش پای ما است. این ساختارهای نامناسب می‌تواند مشکلات بزرگی را برای کشور درست کند و بروز و ظهور این ساختار نامناسب در شرایط تحریم بیشتر خواهد بود.
اذعان به اقتصاد بیمار ایران که امکان هرگونه بودجه‌ریزی درست را با چالش‌های جدی مواجه می‌کند؛ نشان می‌دهد که دولت به خوبی با دشواری‌های مسیر آشناست و این دولت نه تنها وظیفه راه بردن این چرخ معیوب چند ساله را بر عهده دارد بلکه در این راهبری باید چرخ را نیز تعمیر و به روز رسانی کنند. در هر دو این وظایف نیز با انواع مشکلات از انتقادات رقیب داخلی تا عهد شکنی‌های دشمنان خارجی دست و پنجه نرم می‌کنند. رییس جمهوری با اعلام ساختار نامناسب اقتصادی به عنوان یکی از عوامل تشدید کننده تاثیر تحریم‌ها، عزم دولت را برای اصلاح آن اعلام کرد و باید منتظر همکاری دیگر نهادها و قوا با این اعلام دولت ماند.

**شفافیت بودجه و درخواست رئیس جمهوری
شفافیت در دولت یازدهم و دوازدهم از مفاهیم مهم و از اولویت‌های اصلی در سیاستگذاری‌ها بوده است. طی سال‌های این دو دولت هم بودجه به عنوان یکی از نمودهای تجلی شفافیت، گرچه عامل فشارهای پیدا و پنهان علیه دولت بود اما مردم برای نخستین بار به صورت مستقیم و شفاف در جریان بودجه‌ریزی دولت برای نهادهای مختلف قرار گرفتند، از میزان بودجه برخی نهادها شگفت‌زده شدند و زبان به انتقاد گشودند، دولت را به دلیل کاستی بودجه شهری یا نهادی یا سازمانی مورد مواخذه قرار دادند.
برخی ناظران حتی اعتراضات دی ماه سال گذشته (1396) را هم به دلیل همین شفافیت‌های بودجه‌ای و اطلاع‌رسانی دولت دانستند. به هر روی دولت از این هجمه‌ها نهراسید و منطق خود را در شفاف‌سازی در بودجه امسال هم تکرار کرد. این رویه به ویژه در حوزه مالیات موسسات مختلف بیشتر تکرار شد و رئیس جمهوری روز ارائه بودجه به مجلس در این زمینه گفت: در مالیات مشکل داریم، باید رئیس سازمان برنامه و بودجه معافیت‌های مالیاتی را به همه مردم اعلام کند که چه کسانی از مالیات معافند و کدام بنگاه‌ها مالیات نمی‌دهند تا مردم با شفافیت و صراحت بدانند.
به نظر می‌رسد دولت اهدافی در شفاف‌سازی بودجه در سر دارد که طبق اعلام رئیس جمهوری به این روال ادامه خواهد داد. آگاه‌سازی مردم درباره تنگناهای اقتصادی کشور شاید یکی از همین اهداف باشد.

**دولت از بحران حاد آب آگاه است
گرچه اعتراض برخی نمایندگان استان‌ها به رئیس جمهوری به دلیل مشکلات آب، برای دقایقی صحن علنی مجلس را به هم ریخت و صحنه‌های ناخوشایندی را رقم زد که به گفته محمود واعظی در شان مجلس نبود اما این غوغاها سبب نشد که روحانی، مشکلات حوزه آب را انکار کند. رئیس جمهوری در این زمینه اظهار داشت: ما آب را از دریا شیرین و منتقل می‌کنیم؛ این حساسیتی که نمایندگان محترم راجع به آب دارند، یک حساسیت درستی است. موضوع آب، موضوع بسیار مهم و حیاتی است؛ همه استان‌ها و مناطق حساس‌‌اند و دولت باید به نیاز ملت ایران کامل توجه داشته باشد.
درست ارزیابی کردن حساسیت نمایندگان و ارائه راهکار عملی دولت برای رفع این حساسیت نشان از عزم دولت نه برای لجبازی با نهاد قانونگذار کشور بلکه در جهت رفع مشکلات مردم و سامان‌بخشی به امور است.
مجموعه عملکرد دولت در زمینه بودجه‌ریزی حکایت از استراتژی خاصی دارد که دست‌کم تاکنون در دولت‌ها سابقه نداشته و از رهگذر این استراتژی گرچه فشارهای متنوعی را تحمل کرده است اما اعتماد مردم را به بودجه‌ریزی و آگاهی آنان به بودجه بخش‌های مختلف را تقویت کرده است.
این میان اما نباید فراموش کرد بودجه لایحه‌ای است که از سوی دولت به عنوان پیشنهاد به مجلس ارائه می‌شود و اغلب سرنوشت آن را مجلس و نمایندگان تعیین می‌کنند و مصوبه آن را همان دستگاه‌ها و نهادهای بودجه‎گیر عملی می‌کنند. به همین دلیل گرچه بودجه‌ریزی وظیفه نهاد اجرایی است اما اجرایی شدن آن نیازمند همکاری همه قوا است. در سایه این همکاری جامعه می‌تواند از این بودجه منتفع شود. این همکاری ابتدا نیازمند حرمت نهادن به همه قوا و در مرحله دوم نیازمند نگاهی ملی به منافع ملی است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ایران آماده توسعه روابط خود با چین در همه حوزه ها است

روحانی: تهران آماده گسترش همکاری‌ها با دوشنبه است

جنتی: شورای نگهبان آماده برگزاری انتخابات در بعد نظارتی است

موگرینی:خواستار خویشتن‌داری حداکثری و خردورزی در خلیج فارس هستیم

شمخانی فردا عازم روسیه می شود

فعالان ضد ترامپ در سراسر آمریکا به خیابان ها آمدند

آخرین اقدامات سازمان انرژی اتمی برای اجرای "کاهش تعهدات هسته‌ای"

حمله مشکوک به نفتکش‌ها مکمل تحریم‌های آمریکا علیه ایران است

چه کسانی از حمله به نفت کش ها در دریای عمان سود می برند/ ژاپن تایمز: حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان کار ایران نبود

اقدام سنجیده ایران در توقف موردی برجام

همکاری با کشورهای همسایه از اصول ثابت سیاست خارجی ایران است

آبه، ترامپ را از نتایج سفر خود به تهران مطلع کرد/ سفر نخست وزیر ژاپن به تهران مثبت بود

عفو و تخفیف 582 نفر از محکومین تعزیرات با موافقت رهبری

رئیس جمهوری: ایران خواهان ثبات، امنیت و توسعه افغانستان است

روحانی: ایران مانع نفوذ و گسترش تروریسم به دیگر نقاط جهان شده است

کسانی که از نگاه غرب گاو شیرده هستند، بهتر است درباره اعتبار مقامات مقتدر جمهوری اسلامی ایران سکوت کنند

شینهوا: سفر آبه به تهران مثبت بود

ایران در بازی ترامپ دست پیش دارد

هشدار ریابکوف به همتای آمریکایی‌اش درباره خطر از بین رفتن برجام

وکلای ایرانی امروز در دادگاه لاهه از حقوق ایران دفاع می‌کنند

شینزو آبه با رهبر انقلاب دیدار کرد

ژاپن علاقه مند به ادامه خرید نفت از ایران

بیانیه مشترک آلمان و امارات متحده عربی درباره ایران

پاسخ به 5 پرسش کلیدی درباره «اختلال در دستگاه محاسباتی»

آهنگ شرایط اقتصادی کشور به سمت مطلوب پیش می‌رود

ظریف: برای رفاه مردم خود راه‌هایی خواهیم یافت/ تارو کونو: ادامه تنش‌ها به همه آسیب میزند

عراقچی به سوییس می‌رود

جامعه بیش از همیشه مطالبه‌گر شده است/ معرفی حسینی به مجلس به حمایت فرهنگیان بستگی دارد

نخست وزیر ژاپن وارد تهران شد

رهبر انقلاب درگذشت آیت الله محقق کابلی را تسلیت گفتند

امیدوارم گفت و گو با مقامات ایران تنش های خاورمیانه را خنثی کند

دادگاه با آزادی مشروط نزار زاکا موافقت کرد

آبه و ترامپ تلفنی درباره ایران صحبت کردند

رسانه های شرق آسیا: ایران به کانون گفت و گوها تبدیل شده است

ظریف: جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران بسیار خطرناک است

موسوی: اروپا گام عملی بردارد وگرنه با قاطعیت به سمت اجرای گام دوم می‌رویم

دستور رئیس مجلس به کمیسیون امنیت برای پیگیری برگزاری مهمانی‌ها از سوی سفارتخانه‌ها

ظریف:ایران هیچ گاه نگران گفت وگو با کشورهای دوست و همراه نیست

وزیران خارجه ایران و آلمان با یکدیگر دیدار کردند

ماموریت آبه در تهران/ آیا ژاپن مذاکره میان ایران و آمریکا را کلید می زند؟

وزیر امور خارجه آلمان وارد تهران شد

تقاضای آزادی نزار زاکا در حال بررسی است/ برای پرونده نجفی فعلاً وقت رسیدگی تعیین نشده است

«معامله قرن» به معادله بی‌هویتی رژیم صهیونیستی تبدیل شد

ظریف:وظیفه اعضای برجام عادی سازی روابط اقتصادی ایران است

قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی را ابلاغ شد

ورود به مجلس با کسب حداقل 20درصد آرای صحیح/ اعلام اسامی احزاب مجوزدار تا 10تیر

ماموریت برجامی «هایکو ماس» در تهران

ژاپن تایمز: آبه در ایران بر اهمیت برجام تاکید خواهد کرد

تنها یک هفته صبر پوچ بودن ادعای آمریکا برای مذاکره با ایران را ثابت کرد

برگزاری دوره‌های آموزشی انتخاباتی برای فرمانداران و بخشداران