راه ترقی

آخرين مطالب

مدیریت جزیره‌ای، مهمترین آسیب برنامه‌های تئاتری صدا و سیما است فرهنگی

مدیریت جزیره‌ای، مهمترین آسیب برنامه‌های تئاتری صدا و سیما است

  بزرگنمايي:

راه ترقی- «تاجبخش فنائیان» تعدد و تکثر شبکه‌های مختلف صدا و سیما را یکی از مهم‌ترین ویژگی‌ها برای تنوع‌بخشی در حوزه تولید برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی دانست و افزود: زمانی می‌توانیم شاهد تحقق چشم‌انداز جامعه آرمانی از نگاه فرهنگی به عنوان رسالت سند رسانه‌ای در کشورمان باشیم که نگاه مدیریتی در میان مدیران رسانه‌های مختلف در حوزه‌های برنامه‌سازی و هدایت نیروهای تخت هدایتشان بر یک مدار استوار باشد.
وی ادامه داد: در نگاه کلان وقتی درباره جهان مدیریتی و برنامه‌ریزی در حوزه‌های مختلف از جمله حوزه فرهنگ و هنر صحبت می‌کنیم، شاهد ایده‌های درخشان و متنوع از برنامه‌های فرهنگی - هنری در مسیر ارتقای سطح دانش، آگاهی‌بخشی و ترسیم جامعه آرمانی فرهنگی در کشورمان هستیم؛ اما به محض اجرایی شدن این برنامه‌ها آنچه که بیشترین بازخورد را دارد محقق نشدن افق ترسیم شده و اهداف تعیین شده است.
فنائیان مهم‌ترین دلیل چنین آسیبی را مدیریت جزیره‌ای و استمرار نداشتن تفکر کلان مدیران در راستای اجرای برنامه‌های هنری در جامعه دانست و افزود: وقتی در سپهر فرهنگی کشورمان نگاه خود را بر یک جریان مولد رسانه‌ای مانند صدا و سیما و شبکه‌های مختلف رادیویی و تلویزیونی معطوف می‌کنیم، در نگاه اول شاهد تنوع مختلف شبکه‌ها چه در حوزه سیما و چه در حوزه صدا هستیم. این مساله در گام نخست می‌تواند پوشش دهنده حداکثری جامعه مخاطبان با طیف‌های مختلف نگرشی، ایدئولوژی و اندیشه‌ای باشد.
وی تاکید کرد: اما وقتی که شاهد تولید برنامه‌های مختلف در شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی هستیم، با آسیب‌های متعددی در امر هدایت، برنامه‌ریزی و مدیریت آن برنامه‌ها مواجه می‌شویم و مهم‌ترین دلیل این آسیب به عدم تحقق دستاوردهای کلان رسانه‌ای صدا و سیما در ترسیم جامعه آرمانی و فرهنگی باز می‌گردد.
این مدرس دانشگاه خاطرنشان کرد: چرا که مدیران شبکه‌های مختلف و برنامه‌سازان صدا و سیما کمتر نگاه و فعالیت خود را در یک مسیر واحد استوار کرده‌اند و هر یک سعی می‌کنند بیشتر با تفکر و نگرش سلیقه‌ای خود به برنامه‌ریزی و تولید برنامه‌های مختلف در شکل اجرایی و عملیاتی دست بزنند.
فنائیان ایران را یکی از متنوع‌ترین کشورهای جهان از حیث داشتن شبکه‌های مختلف رادیویی و تلویزیونی دانست و یادآور شد: تاکید تمامی متولیان امر فرهنگ در کشور ما از مقام معظم رهبری گرفته تا روسای دولت، وزیران و در نهایت فعالان مختلف نهادها و ارگان‌های فرهنگی، بر هدایت جامعه به سمت اعتلای رفتارهای فرهنگی استوار است؛ اما درست زمانی که این برنامه‌ها شکل اجرایی به خود می‌گیرد، کمتر شاهد گام برداشتن مدیران شبکه‌های رادیویی و یا برنامه‌سازان آنها در یک مسیر واحد هستیم.
وی تاکید کرد: همین طی مسیرهای موازی و حتی در مواردی مخالف جهت هم، که از آن در علم کلان مدیریت به «مدیریت جزیره‌ای» نام می‌برند، خود به مهم‌ترین چشم اسفندیار تحقق نیافتن رسالت رسانه‌های ما باز می‌گردد.
این پژوهشگر حوزه هنرهای نمایشی، ضمن غم‌انگیز دانستن این آسیب که عموما مدیران شبکه‌های صدا و سیما با تغییر صندلی مدیریت به برنامه‌های مدیران پیش از خود کوچکترین توجهی نداشته و نخواهند داشت، یادآور شد: وقتی مدیری در راستای هدایت و برنامه‌ریزی شبکه تحت امر خود به موفقیت‌های مختلف دست پیدا می‌کند، بر مدیر دیگر که قرار است جایگزین او شود، واجب است که ادامه‌دهنده راهی باشد که همکار پیش از او و برنامه‌سازانش بر مدار موفقیت حرکت کردند.
وی افزود: اما وقتی نگاه مدیریتی ما بیشتر از نگاه کیفیت‌گرا بر سلیقه استوار باشد، شاهد در جا زدن و ناکامی برنامه‌های فرهنگی و در ادامه موفق نشدن رسانه در مسیر ارتقای سطح فرهنگی جامعه خواهیم بود.
کارگردان نمایش «دژ هوش‌ربا» با اشاره به تاریخچه و سابقه رادیو نمایش در کشورمان گفت: طی چهار پنج سال اخیر، بعد از تغییر مدیریت این شبکه شاهد بودیم که رادیو نمایش بعد از یک دهه که هر سال به عنوان پرمخاطب‌ترین شبکه رادیویی شناخته می‌شد، جایگاه خود را از دست داد. چرا که مدیریت جدید نه تنها مسیر موفقیت مدیر قبلی را برای ادامه حرکت در پیش نگرفت که با تغییر مسیر، رویکردی را مد نظر قرار داد که آرام آرام باعث کاهش و ریزش مخاطبان این شبکه رادیویی شد.
کارگردان نمایش «صابرین» ادامه داد: مدیران شبکه‌های مختلف صدا و سیما در کنار تلاش، کوشش و جهدشان برای دستیابی و حصول موفقیت در زمینه ارتقا و تاثیرگذاری رسانه بر حوزه‌های مختلف از جمله هنر تئاتر، به دلیل نگاه جزیره‌ای و استمرار نیافتن در حرکت مدیریتی خود، مسیرهایی را در پیش گرفتند که یا موازی همکاران خود بوده و یا در برخی از موارد در نقطه مقابل آنها قرار گرفته است.
به گفته فنائیان، به همین سبب است که تحقق هدف نهایی و کلان صدا و سیما یعنی دستیابی به تعالی، توفیق و جریان‌سازی فرهنگی در جامعه با وجود داشتن ظرفیت و پتانسیل‌هایی مانند تعدد و تکثر شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی با سرعت بسیار کمتر از حد انتظار در حال حرکت است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

رییس مجلس با آیت الله العظمی میلانی و آیت الله مددی الموسوی دیدار کرد

آموزشگاه‌های کنکور به حال خود رها شده‌اند

75 درصد کتاب‌های منتشرشده در سال 97 تالیفی هستند

چهارشنبه سوری منحرف شده است

هنر انقلاب، سفارشی نیست

امکان ثبت نام در کاروان‌های فوق العاده عتبات نوروزی

رایزنی فرهنگی لازمه فرصت سازی برای اقتصاد فضای مجازی

21 میلیون نفر از موزه‌های کشور بازدید کردند

«مشتاق» را از زندگی در کرمان سیر کردند

همایش برنامه ویژه مدرسه محور بوم آغاز به کار کرد

جشنواره زنان و تولید ملی، عرصه حضور کارآفرینان اجتماعی است

بالا و پایین هزینه‌های حج/ راه‌ حل‌هایی برای کاهش هزینه‌ها

توهین به شورای عالی حوزه اهانت به مراجع و رهبری است

بطحائی خبر داد: پرداخت مطالبات حق‌التدریسی‌ها تا پایان سال

چگونه با عکس‌هایمان داستان بگوییم؟

رویکرد جدید وزارت علوم تربیت دانشجویان خودباور و خوداتکا است

افزایش سرعت واگذاری بناهای تاریخی به بخش خصوصی

فرهنگ و هنر کشور برای درخشان ماندن نیاز به زیرساخت علمی دارد

جشنواره ای در سایه

مرگ در جزیره لهجه‌ها قدم می‌زند

مردم باید زمانی که به ما می رسند احساس آرامش کنند

حضرت فاطمه(س)؛ طلایه دار دفاع از حریم ولایت

بررسی شیوه نامه‌های انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات

جشن جهانی نوروز برگزار می‌شود

تیغ تحریم حوزه هنری بر گردن آشغال‌ها دوست داشتنی

بطحائی: با اجرای رتبه‌بندی، حقوق‌ تمامی فرهنگیان دو سه برابر نمی‌شود

رستم خواندن بازیگران معلول از سوی وزیر

تجربه‌هایی بدیع برای ورود به جهان تئاتر نوین

ابلاغ بخشنامه نقل و انتقالات فرهنگیان برای سال تحصیلی آینده

«چیدمان» فرانسه پاسخی هوشمندانه به مخاطبان تشنه ایده‌های بکر

رابطه دانشجویان موسیقی با جشنواره فجر چگونه است؟

نمایش‌هایی از بلژیک، آذربایجان و رومانی

دو‌ کنسرت با یک بلیت

آموزش و پرورش باید با شجاعت موانع راه نشاط را کنار بزند

«هنر» تماشاگه چگونه زیستن یک ملت است

قدرت نمایی هنرمندان استانی در تئاتر خیابانی جشنواره فجر

بطحائی: به برخی اظهاراتم برچسب سیاسی می‌زنند

شرایط پذیرش دانشجوی بورسیه جهت تصدی منصب قضا

کرشندو «فرهت» در رپرتوار موسیقی فجر 97

حق التدریس‌ها نمی‌توانند معلم شوند

خاطره بازی با 37 دوره جشنواره تئاتر فجر

چهار هزار جایزه جهانی در 40 سال تاریخ سینمای بعد از انقلاب

85 درصد داوطلبان بدون تاثیر نمره کنکور وارد دانشگاه شدند

فیلم‌هایی به رنگ خون؛ تماشاگرانی در برزخ جشن و عزا

اسامی رشته‌های بدون کنکور امروز اعلام می‌شود

می‌توان مشکلات کشور را با اتکا به دین حل کرد

بطحائی: همچنان با ایده‌آل‌های بودجه‌ای فاصله‌ داریم

آموزش‌ مهارتی دانشجویان حقوق موجب تکامل دستگاه قضائی می‌شود

امام و رهبری حامیان اصلی اقلیت‌های دینی ایران بوده‌اند

بازگشت جشنواره فیلم فجر به بنیاد سینمایی فارابی