راه ترقی

آخرين مطالب

حیوان خانگی، نیاز یا معضل اجتماعی مقالات

حیوان خانگی، نیاز یا معضل اجتماعی

  بزرگنمايي:

راه ترقی- حیوانات خانگی گستره وسیعی دارند از نگهداری انواع پرندگان، سگ‌ و گربه گرفته تا جوندگان مانند خرگوش، سنجاب، همستر، موش و حتی سلیقه‌ های خاص که در دنیای متنوع حیوانات اقدام به نگهداری آیگواناها، مارهای پیتون، عقرب و رتیل می کنند اما در خراسان جنوبی موضوع نگهداری حیوانات خانگی کمتر شایع است.
نگاهی گذرا به تاریخ زندگی بشر نشان می دهد که انسان ها، به دلایل مختلف از جمله تغذیه، حمل و نقل، امنیت و سایر نیازها اقدام به نگهداری حیوانات می کرده اند و صرف نظر از دلایل فوق، انسان همواره از حیوانات و نگهداری آنها احساس لذت می برده است.
با گسترش جوامع شهری و مدرن و ماشینی شدن بسیاری از امورات روزمره، حیوانات و نگهداری آنها تا حدودی از زندگی بشر امروزی فاصله گرفته است ولی آثار این تمایل به داشتن حیوانات در پیرامون زندگی را می توان در وجود بچه ها به عنوان افرادی که روحیات و طبیعت شان کمتر دستخوش محیط می شود به خوبی مشاهده کرد.

** مجوزی برای تکثیر حیوانات خانگی صادر نشده است
مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی گفت: تاکنون هیچ مجوز و پروانه ای برای تکثیر، پرورش و فروش حیوانات خانگی از طرف دامپزشکی صادر نشده است و اگر فرد یا افرادی بخواهند مرکزی برای این منظور راه اندازی کنند باید در خارج از حوزه شهری و پس از استعلام از دامپزشکی و رعایت شرایط سایر ارگان های مسئول صورت گیرد.
محمد اصغرزاده افزود: یکی از ساده ترین عوارضی که حیوانات خانگی ایجاد می کنند صدمات فیزیکی، زخم ها و خراش های ریز و درشت به وسیله دندان و ناخن های تیز این حیوانات است که با این روند احتمال بروز بیماری های مشترک وجود دارد.
وی ادامه داد: از جمله بیماری های مشترک و قابل انتقال بین انسان و حیوانات خانگی نظیر سگ، هاری است که از طریق گاز گرفتن و خراش های پوستی و یا به عبارت ساده تر از طریق زخم، ویروس عامل هاری وارد بدن می شود.
اصغرزاده اظهار داشت: بسیاری از آلودگی ها و بیماری های انگلی حیوانات خانگی قابل انتقال به انسان است بنابراین داشتن یک حیوان خانگی مستلزم این است که شرایط خاص برای نگهداری از آن حیوان فراهم شود.
وی با بیان اینکه شرایط نگهداری بهداشتی حیوانات خانگی بسیار مهم است افزود: حیوانات خانگی باید به صورت دوره ای تحت نظر دامپزشک کنترل شده و شناسنامه بهداشتی برای آنها صادر شود.

** موضع گیری یا آگاهی بخشی
معاون سلامت اداره کل دامپزشکی خراسان جنوبی هم با بیان اینکه موضع گرفتن در برابر نگهداری حیوانات خانگی موثر نیست گفت: از طریق رسانه های گروهی و آگاهی بخشی می توان جلوی بسیاری از مخاطرات این حوزه را گرفت.
محمدعلی بخشی افزود: اگر آموزش های لازم در خصوص نگهداری حیوانات خانگی و مخاطرات این کار به جامعه ارایه شود کسانی که حیوانات خانگی نگهداری می کنند با آگاه شدن از مخاطرات این کار، تمایلشان کمتر شده و یا حداقل به صورت اصولی و صحیح با کمترین مخاطره اقدام به ادامه این کار خواهند کرد.
وی اظهار داشت: تمایل افراد به نگهداری حیوانات تا حدی ذاتی است پس شاید بهتر باشد به جای مقاومت و جبهه گیری های غیراصولی در برابر این خواسته و تمایل ذاتی، که سال های اخیر در برخی رسانه ها شاهد بودیم و نتایج عکس داشته، آن را در مسیر صحیح و اصولی آموزش و هدایت کنیم.
معاون سلامت اداره کل دامپزشکی خراسان جنوبی با بیان اینکه هر حیوانی برای بقا نیازمند محیط خاص است تصریح کرد: اگر این شرایط در مورد حیوانات خانگی رعایت نشود مخاطرات این گونه حیوانات به دلیل افزایش استرس های محیطی روند افزایشی خواهد داشت.
وی ادامه داد: یکی از مهمترین شرایط نگهداری حیوانات خانگی محل نگهداری یا «لانه» است که باید طوری تعبیه شود که حیوان امکان تماس با حیوانات وحشی و ولگرد را نداشته باشد تا از این طریق امکان ابتلا به بسیاری از بیماری های انگلی و مشترک از بین برود.
بخشی با بیان اینکه در دنیا انجمن های حمایت از حقوق حیوانات در حال فعالیت هستند و به موارد بدرفتاری با حیوانات رسیدگی می کنند، گفت: با این روند آموزش های عمومی در خصوص موضوعات مرتبط با این حیوانات برای جلوگیری از بدرفتاری ها و بیماری های برگرفته از آن ضرورت خواهد داشت.
وی توصیه کرد؛ یافتن نوع مناسب حیوان دست آموز خانگی برای نگهداری کار آسانی نیست و فرد باید قبل از اقدام به خرید و فروش حیوانات خانگی و نگهداری از آن با کارشناسان این حوزه مشورت کند.

** حیوانات خانگی/ آپارتمان نشینی
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان جنوبی نیز گفت: سبک معماری و نیز روابط اجتماعی در جامعه امروزی همزیستی مسالمت ‌آمیز انسان ‌ها با تمام موجودات همچون حیوانات خانگی را در زمان حاضر امکان‌پذیر نمی‌ داند.
حجت الاسلام یدالله وحدانی نیا افزود: ما نمی‌توانیم جامعه شهری و زندگی امروزی را از لحاظ امنیت و نیز دارابودن مولفه‌ های بهداشتی در حالی ترسیم کنیم که حیوانات خانگی بدون درگیری و تزاحم در محیط انسانی نگهداری شوند پس باید از نگهداری حیوانات خانگی به خصوص در محیط آپارتمانی اجتناب کرد.
وی ادامه داد: یکی از اشکالات نگهداری حیوانات ضایع شدن حقوق همسایگان است که نگهداری سگ در منازل نه تنها موجب ناراحتی سایر افراد خانواده یا اهل آپارتمان می شود بلکه با قوانین بشری و حق الناس در اسلام منافات دارد.
وحدانی نیا با بیان اینکه از نظر بهداشتی نگهداری سگ، شیوع برخی از میکروب ‌ها و امراض از قبیل هاری و جنون را به دنبال دارد افزود: متاسفانه امروز نگهداری سگ در جامعه باب شده و به وضوح شاهد این هستیم که شبکه های ماهواره ای در حال تبلیغ این موضوع هستند و قبح آن را میان جوانان ریخته‌اند.
وی اظهار داشت: نگهداری سگ در منزل یکی از فرهنگ‌ های غربی وارد شده در کشور است اما باید توجه داشت در کشور های غربی آزادی انسان ها هیچ قید و بندی ندارد مگر اینکه موجب سلب آزادی از دیگران شود.
وی اضافه کرد: بنابراین کسانی که به این کار اقدام می‌کنند حتی به آزادی غربی ها هم پایبند نیستند و با خودخواهی زندگی را برای دیگران تلخ می‌ کنند در حالی که در غرب هیچ کس حق بر هم زدن آرامش دیگران را ندارد.
وحدانی نیا گفت: افرادی که با نادیده گرفتن آموزه‌ ها و ضعف هویتی دینی در راستای تقلید کورکورانه از مولفه‌های فرهنگی غرب به مفاسد موجود در نگهداری سگ برآمدند، باید به قوانین اسلام و جامعه احترام بگذارند.
وی افزود: در حال حاضر قانونی برای منع نگهداری حیوانات خانگی نظیر سگ وجود ندارد اما در صورت مزاحمت در آپارتمان و شکایت همسایه ها حکم قضایی در این رابطه صادر خواهد شد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

لایروبی سدها نیاز امروز، پشتوانه فردا

تاثیر ویتامین D بر توقف رشد سلول‌های سرطانی روده

ارتباط موثر؛ اولین قدم برای مراقبت از بیماران هموفیلی

طبقه متوسط در حال محو شدن است!

آمارهای «باروری نکاحی» و «بیکاری» دهه شصت و هفتادی‌ها

ساخت اولین ژنوم باکتریایی با استفاده از کامپیوتر

تکمیل پازل یک باتلاق

فرصت از دست رفته آمریکا در کمک‌رسانی به سیل‌زدگان ایرانی

تماس با طبیعت موجب کاهش سطح هورمون استرس می‌شود

دستکاری آب‌وهوا؛ آیا بارندگی‌های اخیر ایران عمدی است؟

تولید ابرگیاهان باکمک دانش نانو مواد

تلاش موسسات مردمی در کاهش آسیب های اجتماعی

بیماری «ارتفاع» چیست و چگونه درمان می‌شود؟

هرآنچه باید درمورد سقوط هواپیماهای بوئینگ 737 مکس بدانید

تایید بی‌خطر بودن قرص مردانه پیشگیری از بارداری

مغز نوزاد خود را قربانی آرامش نکنید

بازیابی بینایی در بیماران مبتلا به سکته مغزی

قبای آیینی کهن بر تن متکدیان!

خوشی و ناخوشی های چهارشنبه آخر سال

بی‌وزنی بر نحوه تصمیم‌گیری فضانوردان تأثیر می‌گذارد؟

دوازده فایده و زیان موادغذایی تراریخته را بشناسید

روند افزایش دما در قطب شمال از کنترل خارج شده است

دانشمندان با نور و صدا، پلاک‌های مرتبط با بیماری آلزایمر را پاک کردند

داستان برند نستله؛ بزرگ‌ترین شرکت صنایع غذایی جهان

تشریح نحوه‌ی تاثیر امواج بر بدن انسان به تفکیک مضر یا غیر مضر

فواید مواد خوراکی حاوی پتاسیم بر سیستم عصبی و قدرت عضلات

ظرفیت حمل‌ونقل ریلی کشور به کمک فناوری افزایش می‌یابد

جوانان بی‌تجربه یا کهنه‌کاران باتجربه؟

از بیماری تا "توهم" بیماری

این پیامک‌ها را با دقت بیش‌تری بخوانید

چهارشنبه سوری از اصالت تا بدعت

آسیب به جنین از بدو شکل‌گیری بر اثر قرار گرفتن در معرض دود سیگار

فوائد مصرف روزانه سه عدد خرما برای سلامت

خواص ضدسرطانی گیاهی فراوان ولی ناشناخته

چطور می‌توان در دنیایی ناامیدکننده، شاد بود؟

مصرف غذاهای ارگانیک و کاهش خطر ابتلا به سرطان

ورزش روزانه از بروز سنگ کلیه جلوگیری می کند

زنان در خانواده فقر را بیشتر از سایر اعضا درک می کنند

ماهی‌های قرمز در قفس‌های بلورین

وقتی سرمای شدید و سوزان دریاچه‌ی بالاتون را به سرزمین یخی تبدیل می‌کند

درمان آلزایمر، دیابت و کلسترول در دست پژوهشگران ایرانی

اگر فیسبوک نباشد چه اتفاقی می‌افتد

استفاده از حیوانات اصلاح ژنتیکی‌شده برای کاهش فقر در آفریقا

آیا رژیم غذایی وگان برای حفظ سلامت قلب بهتر است؟

آیا کم‌خوابی منجر به افزایش دردهای بدن می‌شود؟

ایران ایر از کجا و چگونه شکل گرفت؟

تأثیر مخرب ترس از پشیمانی روی زندگی

احتمال پیش‌بینی نجات بیماران مبتلا به سرطان تخمدان با هوش مصنوعی

برنامه‌ریزی مجدد سلول‌های انسانی برای تولید انسولین

پیشگیری از افسردگی گاهی اوقات ممکن است