راه ترقی

آخرين مطالب

تنگناهای مالی دولت مانع رشد بودجه فرهنگ و هنر نشده است فرهنگی

تنگناهای مالی دولت مانع رشد بودجه فرهنگ و هنر نشده است

  بزرگنمايي:

راه ترقی- دکتر «حسن روحانی» رئیس جمهوری در حالی صبح سه‌شنبه، چهارم دی‌ماه لایحه بودجه کل کشور برای سال 1398 را تقدیم مجلس شورای اسلامی کرد که بر اساس آن، در حوزه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بودجه در نظر گرفته شده برای سال آینده،141 میلیارد و 560 میلیون تومان در نظر گرفته شده است.
این در حالی است که در لایحه بودجه سال 97 برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی عدد درج شده 131 میلیارد و 200 میلیون تومان در نظر گرفته شده بود. بر همین اساس و در یک نگاه آماری و مقایسه ابتدایی می‌توان دریافت که بودجه این وزارتخانه در سال 98 در قیاس با بودجه امسال (1397) افزایش بیش از 100 میلیارد تومانی را تجربه خواهد کرد.
بر همین اساس و در حوزه معاونت هنری وزارتخانه که سه زیرمجموعه مهم ادارات کل هنرهای نمایشی، هنرهای تجسمی و موسیقی را در حوزه برنامه‌های کلان و نگاه اقتصادی حمایت می‌کند، به سراغ «سیدمجتبی حسینی» معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رفتیم تا نظر او را درباره بودجه سال 1398 و شیوه تخصیص آن بودجه به نهادهای مخلتف این معاونت جویا شویم.
حسینی با بیان آنکه پیش از ورود به مبحث بودجه حوزه فرهنگ و هنر به ویژه معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ادارات کل زیرمجموعه آن باید به دو نکته مهم توجه کرد، گفت: امروز که 40 سال از انقلاب شکوهمند اسلامی می‌گذرد، نباید از خاطر دور کنیم که هنر در کشور ما رشد و توسعه بسیار گسترده‌ای در حوزه تربیت نیروهای انسانی داشته که این رشد در نگاه نخست دست آورد و فرصتی بسیار مهم به شمار می‌رود.
وی ادامه داد: تنها با نگاه به بازه زمانی 1365 تا 1395 هجری خورشیدی یعنی طی 30 سال، متوجه می‌شویم که بیش از 3 میلیون نفر در رشته‌های مختلف از دانشگاه‌های هنری کشور فارغ‌التحصیل شده‌اند. این آمار منهای افرادی است که در آموزشگاه‌های آزاد زیر نظر استادان در شکلی سینه به سینه و یا رابطه استاد - شاگردی، مراتب آموزش بخش‌های مختلف هنر را گذراندند و پیشرفت کردند.
حسینی با اشاره به آنکه وقتی با چنین بستر گسترده‌ای از نیروی انسانی متخصص در حوزه هنر مواجه می‌شویم باید تاسیسات، تجهیزات و زیرساخت‌های فعالیت این خانواده بزرگ نیز متناسب با نیازهای آنها برنامه‌ریزی و اجرایی شود، خاطرنشان کرد: یکی از انتقادهایی که از سوی هنرمندان نسبت به فعالیت متولیان امر هنر به ویژه در شاخه‌های معاونت هنری مطرح می‌شود که البته انتقادی رواست، متوجه این نکته است که زیرساخت‌های ما هنوز متناسب با نیاز فعالیت هنرمندان شکل نگرفته است و به همین مناسبت در بحث تخصیص بودجه نیز با این دست از آسیب‌ها مواجه هستیم.
وی ادامه داد: به همین مناسبت به جای در پیش گرفتن یک رویه سالیانه برای بودجه و رشدی که ما هر ساله در ارائه بودجه تخصیص یافته به فعالیت‌های حوزه‌های مختلف کلان کشور از جمله فرهنگ و هنر شاهد هستیم، نیازمند مداقه بیشتر برای تحصیل به مهمترین اولویت‌ها و شاخص‌های پیشرفت کیفی خواهیم بود.
معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بیان دومین نکته از نگرش کلان به حوزه تخصیص بودجه سالانه در فعالیت‌های فرهنگی و هنری گفت: با توجه به مولفه‌هایی چون پیشینه فرهنگی و تاریخی کشورمان، امتیازهای مختلف هنر ایرانی و کمالی که در این هنر وجود دارد و نیروهای انسانی و تاثیر فرهنگ و هنر ایرانی در کشورهای منطقه و جهان نباید از خاطر دور کنیم که زبان فرهنگ، زبانی جهانی و بی‌نیاز از ترجمه است، در این میان هنرمندان ایرانی با محصولات و تولیدات هنری خود می‌توانند گفتمانی بسیار دقیق از مبانی فرهنگ ایرانی و اسلامی با مردمان دیگر کشورهای جهان داشته باشد.
حسینی با تاکید بر آنکه هنر می‌تواند به عنوان یکی از محورهای توسعه فعالیت در نگاه اقتصادی و همچنین زبانی برای معرفی داشته‌های فرهنگی جامعه ما به جهانیان به شمار آید، یادآور شد: اکنون کسانی که در شاخه‌های مختلف هنری اشتغال دارند، از نظر آماری خانواده و جامعه بسیار بزرگی را تشکیل می‌دهند که این میزان اشتغالزایی خود می‌تواند بازتاب‌دهنده ظرفیت‌های بی‌شمار عرصه هنری کشورمان برای توجه بر رفتار اقتصادی کلان با استناد به فعالیت‌های فرهنگی و تولیدات هنرمندان کشورمان باشد.
معاون وزیر ارشاد تصریح کرد: امروز فعالیت هنری و اقتصاد هنر یکی از مهمترین گزینه‌ها برای تحقق اقتصاد مقاومتی به شمار می‌رود؛ چرا که با توجه به نیروهای خلاقه و هنرمندان خلاق در عرصه تولیدات و محصولات هنری، می‌توان به وضوح دریافت که سرمایه‌ای که برای تولید آثار هنری برای اشتغالزایی و گردش چرخ اقتصادی نیاز است به مراتب در مقایسه با حوزه صنعت بسیار بسیار کمتر است و بر همین اساس، امروز می‌توانیم هنر را به اصلی‌ترین محورهای کلان در فعالیت‌های اقتصادی کشور در نظر بگیریم.
وی یکی دیگر از ویژگی‌های نگاه اقتصادی در عرصه هنر را تلاش برای معرفی هنرمندان و محصولات هنری به نام ایران و ایرانی در عرصه‌های داخلی و بین‌المللی برشمرد و تاکید کرد: در این نکته شکی وجود ندارد که اقتصاد هنر نه تنها می‌تواند به رشد اقتصادی کشور در داخل کمک کند که در عرصه بین‌المللی نیز می‌تواند حرف‌های فراوانی برای گفتن داشته باشد.

** تاکید بر خارج کردن هنر از حاشیه به متن
حسینی عدد افزایش یافته در بودجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال 98 در قیاس با سال گذشته را متناسب با رویه سال‌های گذشته و با توجه به فضای اقتصادی کشور دانست و یادآور شد: مبلغ در نظر گرفته شده از نظر قدرت عملگرایی ممکن است که رشد چشمگیری نداشته باشد؛ اما نباید این را فراموش کنیم که این عدد در بسیاری از فضاها برای فعالیت هنرمندان و تولید محصولات هنری می‌تواند مشوق و نیروی انگیزاننده برای توسعه گردش چرخ اقتصادی به شکل کلان در کشور به شمار آید.
وی با تأکید بر آنکه امروز باید از تلاش مسئولان و متولیان امور فرهنگی در مسیر خارج کردن هنر از حاشیه به متن استوار باشد، گفت: شاید از نظر کمی و عددی، رشد امسال بودجه عرصه فرهنگ و هنر در قیاس با سال گذشته تنها چند درصد افزایش داشته باشد؛ اما در بُعد کیفی زمانی که نگاه ما بر مدار فعالیت هنرمندان و ورود مستقیم کالاهای آنها به عرصه اقتصاد کشورمان باشد می‌توانیم شاهد کارایی و تاثیرگذاری فراوانی از سوی فعالان و دست اندرکاران امور هنری و هنرمندان برای رشد اقتصادی کشور در عرصه های داخل و بین‌المللی باشیم.
معاون امور هنری وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در مساله تخصیص بودجه به ادارات کل زیرمجموعه این معاونت لازم است تا ابتدا زیرساخت‌ها، تاسیسات و تجهیزات بخش‌های مختلف هنری و هنرمندان آن حوزه را برای فعالیت‌هایشان مورد مداقه قرار دهیم و در ادامه برای تخصیص بودجه به آن نهادها بر اساس چنین اولویت‌هایی اقدام کنیم، تحقق این مهم در دستور کار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار دارد و امیدواریم در آینده شاهد تحقق این اصول در تخصیص بودجه معاونت‌های این وزارتخانه باشیم.

** در تخصیص بودجه باید شرایط اقتصادی کشور را در نظر بگیریم
حسینی در پاسخ به این پرسش که همواره میزان بودجه مشخص شده برای بخش‌های مختلف هنری با تخصیص آن بودجه به نهادها و ادارات کل زیرمجموعه معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی متفاوت بوده است، گفت: در این نکته شکی وجود ندارد که تمام همکاران من در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بخش توسعه و منابع مدیریت و همچنین در راس آنها فعالیت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بر آن هستند تمامی اعداد مشخص شده در بودجه به بخش‌ها و دستگاه‌های زیرمجموعه اختصاص یابد.
وی ادامه داد: به عنوان مثال برگزاری جشنواره‌های هنری فجر در بهمن ماه که یکی از بزرگترین رخدادهای فرهنگی و هنری در کشورمان به شمار می رود، بخش مهمی از بودجه‌های فرهنگی و هنری کشور را به خود اختصاص خواهد کرد و به همین مناسبت تمامی تلاش همکاران من بر آن است که تا پایان سال بتوانیم تمامی اعداد بودجه بخش‌های مختلف نهادهای هنری کشور را به آنها اختصاص دهیم.
معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین با اشاره به شرایط ویژه‌ای که طی یکی دو سال اخیر بر کشور حاکم بوده است، یادآور شد: نباید فراموش کنیم که به واسطه تحریم‌های یک‌جانبه و بدون منطق، از نظر اقتصادی در شرایط ویژه‌ای هستیم اما خوشبختانه درایت دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری کشور و همراهی او و اعتقادش به عرصه فرهنگ و هنر باعث شده که با توجه به تمامی تنگناهای مالی دولت در عرصه اقتصاد، باز هم شاهد افزایش بودجه در عرصه فرهنگ و هنر باشیم.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

رییس مجلس با آیت الله العظمی میلانی و آیت الله مددی الموسوی دیدار کرد

آموزشگاه‌های کنکور به حال خود رها شده‌اند

75 درصد کتاب‌های منتشرشده در سال 97 تالیفی هستند

چهارشنبه سوری منحرف شده است

هنر انقلاب، سفارشی نیست

امکان ثبت نام در کاروان‌های فوق العاده عتبات نوروزی

رایزنی فرهنگی لازمه فرصت سازی برای اقتصاد فضای مجازی

21 میلیون نفر از موزه‌های کشور بازدید کردند

«مشتاق» را از زندگی در کرمان سیر کردند

همایش برنامه ویژه مدرسه محور بوم آغاز به کار کرد

جشنواره زنان و تولید ملی، عرصه حضور کارآفرینان اجتماعی است

بالا و پایین هزینه‌های حج/ راه‌ حل‌هایی برای کاهش هزینه‌ها

توهین به شورای عالی حوزه اهانت به مراجع و رهبری است

بطحائی خبر داد: پرداخت مطالبات حق‌التدریسی‌ها تا پایان سال

چگونه با عکس‌هایمان داستان بگوییم؟

رویکرد جدید وزارت علوم تربیت دانشجویان خودباور و خوداتکا است

افزایش سرعت واگذاری بناهای تاریخی به بخش خصوصی

فرهنگ و هنر کشور برای درخشان ماندن نیاز به زیرساخت علمی دارد

جشنواره ای در سایه

مرگ در جزیره لهجه‌ها قدم می‌زند

مردم باید زمانی که به ما می رسند احساس آرامش کنند

حضرت فاطمه(س)؛ طلایه دار دفاع از حریم ولایت

بررسی شیوه نامه‌های انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات

جشن جهانی نوروز برگزار می‌شود

تیغ تحریم حوزه هنری بر گردن آشغال‌ها دوست داشتنی

بطحائی: با اجرای رتبه‌بندی، حقوق‌ تمامی فرهنگیان دو سه برابر نمی‌شود

رستم خواندن بازیگران معلول از سوی وزیر

تجربه‌هایی بدیع برای ورود به جهان تئاتر نوین

ابلاغ بخشنامه نقل و انتقالات فرهنگیان برای سال تحصیلی آینده

«چیدمان» فرانسه پاسخی هوشمندانه به مخاطبان تشنه ایده‌های بکر

رابطه دانشجویان موسیقی با جشنواره فجر چگونه است؟

نمایش‌هایی از بلژیک، آذربایجان و رومانی

دو‌ کنسرت با یک بلیت

آموزش و پرورش باید با شجاعت موانع راه نشاط را کنار بزند

«هنر» تماشاگه چگونه زیستن یک ملت است

قدرت نمایی هنرمندان استانی در تئاتر خیابانی جشنواره فجر

بطحائی: به برخی اظهاراتم برچسب سیاسی می‌زنند

شرایط پذیرش دانشجوی بورسیه جهت تصدی منصب قضا

کرشندو «فرهت» در رپرتوار موسیقی فجر 97

حق التدریس‌ها نمی‌توانند معلم شوند

خاطره بازی با 37 دوره جشنواره تئاتر فجر

چهار هزار جایزه جهانی در 40 سال تاریخ سینمای بعد از انقلاب

85 درصد داوطلبان بدون تاثیر نمره کنکور وارد دانشگاه شدند

فیلم‌هایی به رنگ خون؛ تماشاگرانی در برزخ جشن و عزا

اسامی رشته‌های بدون کنکور امروز اعلام می‌شود

می‌توان مشکلات کشور را با اتکا به دین حل کرد

بطحائی: همچنان با ایده‌آل‌های بودجه‌ای فاصله‌ داریم

آموزش‌ مهارتی دانشجویان حقوق موجب تکامل دستگاه قضائی می‌شود

امام و رهبری حامیان اصلی اقلیت‌های دینی ایران بوده‌اند

بازگشت جشنواره فیلم فجر به بنیاد سینمایی فارابی