راه ترقی

آخرين مطالب

نحوه اجرای رتبه‌بندی معلمان درسال 98/سرانه غذایی 3500 تومانی دانش‌آموزان مدارس شبانه‌روزی! فرهنگی

نحوه اجرای رتبه‌بندی معلمان درسال 98/سرانه غذایی 3500 تومانی دانش‌آموزان مدارس شبانه‌روزی!

  بزرگنمايي:

راه ترقی- علی الهیار ترکمن در نشستی خبری با اصحاب رسانه درباره بودجه آموزش و پرورش در سال آتی اظهار کرد: بودجه علاوه بر کارکرد تامین منابع مالی، کارکردهای سیاست گذاری، اصلاحات ساختاری و تنظیم گیری دارد. توجه به کارکرد اصلاحات ساختاری از ویژگی‌های بودجه سال آتی است.

پیش بینی 2000 میلیارد برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در بودجه 98

اجازه وزارت ارتباطات برای هوشمندسازی مدارس

وی افزود: کاهش استفاده از درآمدهای ارزی، الزام صندوق ها به افزایش کارایی بنگاه‌های تحت پوشش و اصلاحات فرایندی در آموزش و پرورش در بودجه مورد تأکید قرار گرفته است. کاهش ادارات کوچک مقیاس کمتر از پنج هزار نفر در مراکز استان ها، پوشش سالانه 10درصد دانش آموزان از طریق خرید خدمات آموزشی، هدفمندی مصرف درآمدهای اختصاصی سازمان ها، ممنوعیت ایجاد مراکز آموزش عالی جدید و انتقال دانشگاه‌های وابسته به دستگاه‌ها به وزارت علوم، ممنوعیت ایجاد واحدهای اداری در استان ها و افزایش شفافیت بودجه‌ای نیز از دیگر مواردی هستند که در لایحه بودجه مورد توجه قرار گرفته است.

ترکمن با اشاره به تبصره های مهم ذیل مواد لایحه بودجه اظهار کرد: ساماندهی املاک مازاد، پاداش پایان خدمت بازنشستگان، پیش بینی دو هزار میلیارد برای مناسب سازی حقوق بازنشستگان، ممنوعیت اجرای بخشنامه هایی که بار مالی دارند اما بودجه آنها پیش بینی نشده است، پیش بینی 100 میلیارد تومان برای آب و برق و گاز مدارس از محل هدفمندی یارانه، اجازه به استانداران که یارانه سه دهک بالای درآمدی را حذف و از منابع حاصله برای تکمیل پروژه‌های نیمه تمام، اجازه به وزارت ارتباطات برای هوشمندسازی مدارس، سیاست گذاری برای مشارکت دولتی و غیردولتی در تکمیل طرح های نیمه تمام، تکالیف دولت برای استقرار بودجه ریزی عملیاتی، کاهش ادارات استانی به 62 مورد، تجمیع ادارات زیر پنج هزار دانش آموز ادارات آموزش و پرورش از این جمله هستند.

چرا هر برنامه اصلاحی در آموزش و پرورش سریعا تبدیل به تهدید می‌شود؟

معلمان به برخی مناطق دور دست نمی‌روند

وی درباره پیشنهاد پوشش سالانه 10 درصدی دانش آموزان از طریق طرح خرید خدمات آموزشی در لایحه بودجه و اظهارات اخیر رئیس جمهور درباره آموزش و پرورش گفت: رئیس جمهور به قیمت تمام شده هر دانش آموز اشاره کرده بود. دولت بیشترین رشد را به آموزش و پرورش داده اما اصلاحات ساختاری در لایحه مورد توجه قرار گرفته و باید از سیاست‌های اتخاذ شده استفاده کنیم. نباید این صحبت‌ها را تهدید تلقی کنیم. نمی‌دانیم چرا هر برنامه اصلاحی در آموزش و پرورش سریعا تبدیل به تهدید می‌شود؟.

وی ادامه داد: چرا به حقوق دانش آموزان کمتر توجه می‌شود؟ مناطق دور دستی داریم که معلم به آنجا نمی‌رود و در تامین نیروی انسانی مشکل داریم، اینجا حق دانش آموز نباید پایمال شود. سیستان و بلوچستان از طرح خرید خدمات استفاده کرده و معدل دانش آموزان یک منطقه تا 1.5 نمره بالا رفته است. این طرح هم تحت استانداردها و ضوابط اجرا می‌شود.

آموزش دانش‌آموزان مناطق صعب‌العبور با استفاده از  خرید خدمات آموزشی

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه علاوه بر توجه به حقوق معلمین باید در راستای تحقق حقوق دانش آموزان کشور نیز تلاش کنیم گفت: روستای پراکنده و صعب العبور داریم و می‌خواهیم آموزش را در این مناطق از طریق خرید خدمات انجام دهیم. البته لایحه است و باید در مجلس تصویب شود.

 معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش درباره بودجه نوسازی مدارس با توجه به آمار بالای مدارس ناایمن گفت: یپیشنهادهایی در برنامه ششم توسعه داشتیم اما در مجلس به شکل دیگری تصویب شد. با این حال سازمان نوسازی برنامه‌های ویژه‌ای دارد که اعلام می‌کند.

طرح جدید بیمه تکمیلی فرهنگیان

وی درباره طرح جدید بیمه تکمیلی فرهنگیان، با اشاره به تجارب ناموفق بیمه طلایی در چند سال قبل و قطع ارتباط شرکت‌های بیمه‌ای با آموزش و پرورش گفت: آموزش و پرورش ناگزیر به سمت روش صندوقی رفت و چندسالی با این روش پیش رفت. البته این طرح هم مشکلاتی داشت. ماهانه 27 هزار تومان حق بیمه دریافت می‌کردیم و نمی‌توانستیم یکباره به سمت مبالغ بالای پیشنهاد شده برویم و به همین علت طرح جدید ارائه شد.

الهیار ادامه داد: 13 خدمت پرکاربرد در طرح جدید نیز مبنا قرار گرفت که 9مورد بدون سقف است. چون رقم حق بیمه سنگین می‌شد دو طرح را مدنظر قرار دادیم که هم شکل صندوقی ادامه یابد و هم مدل بیمه گری مدنظر است.

بیشترین رشد بودجه در لایحه 98 از آن آموزش و پرورش شد

الهیار ترکمن با بیان اینکه وزارت آموزش و پرورش دارای بیشترین میزان رشد در لایحه بودجه 98 است گفت: در سال 97، 11.3 درصد از منابع عمومی به آموزش و پرورش اختصاص داشت که‌ به 13.9 درصد رسیده است.

وی افزود: 56 هزار و 309 میلیارد تومان بودجه آموزش و پرورش است که 29 درصد رشد در اعتبارات هزینه‌ای و 40.3 درصد رشد در حوزه تملک دارایی‌هایی سرمایه‌ای داشته است. در کل اعتبارات ما 29 درصد و بدون احتساب بودجه رتبه بندی، 25 درصد رشد داشته است. در بخش اعتبارات هزینه ای 60 هزار میلیارد تومان پیشنهاد دیده بودیم که با 47 هزار میلیارد تومان موافقت شد و در لایحه بودجه قرار گرفت.

رشد 10 درصدی سرانه دانش‌آموزی

سرانه غذایی دانش آموزان شبانه‌روزی روزانه 3500 تومان است

الهیار ادامه داد: 13 ردیف اعتباری داریم که با هدفمندی و با توجه به الزامات مشمول رشد شده‌اند. مثلا بودجه پرداخت حقوق کارکنان خرید خدمات 21 درصد، مدارس خارج از کشور 15 و سرانه دانش آموزی 10 درصد رشد دارد. این در حالیست که اعتبارات برای 12.3 میلیون دانش آموز دیده شده است.

وی افزود: تعداد کل کارکنان 957 هزار و 800 نفر و اعتبار حقوق و مزایا 40 هزار میلیارد تومان است. سرانه هر دانش آموز 25 هزار و800 تومان است.
800 میلیارد تومان برای توسعه آموزش در مناطق محروم اختصاص یافته است. سرانه غذایی دانش آموزان شبانه روزی کماکان پایین است و روزانه 3500 تومان پرداخت می‌کنیم درحالی که برای دانشجویان 16 هزار تومان است.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش افزود: سرانه ورزشی 7 هزار و 600 تومان، سرانه پیشگیری از آسیب های اجتماعی هزار تومان برای جامعه هدف، سرانه پرورشی 20 هزار تومان و سرانه ارتقای سلامت دانش آموزی 4000 تومان است.

اعتبار 74 میلیاردی آموزش نوآموزان مناطق دوزبانه

کسری‌های بودجه‌ای که به سال 98 و 99  منتقل می‌شود


وی با بیان اینکه 271 هزار نوآموز مناطق دوزبانه داریم اظهار کرد: 74 میلیارد تومان اعتبار برای آموزش این کودکان اختصاص دادیم.ردیف کیفیت بخشی نیز به 294 میلیارد تومان افزایش یافته است.

وی درباره میزان کسری بودجه آموزش و پرورش نیز گفت: هزار میلیارد تومان از کسری 4000میلیاردی امسال ما به سال آینده منتقل می‌شود که تا اردیبهشت ماه از محل منابع بودجه قابل پرداخت است. در سال 98 هم پیش‌بینی کسری 5000 هزار میلیاردی داریم که 4000 میلیارد تومان قابل تامین است و مجدد هزار میلیارد تومان به سال بعد از آن منتقل می‌شود.

شیرمدارس؛ اعتباری که از سال 96 تخصیص نیافته است

الهیار درباره شیرمدارس نیز گفت: برای شیر مدارس 200 میلیارد اعتبار در سال جاری پیش بینی شده بود که تا کنون تخصیص نگرفته است. در سال 96 هم تخصیصی نداشتیم و همچنان پیگیر هستیم.برای سال 98 هم همینطور است.

آموزش و پرورش از مدرسه کسب درآمد نمی‌کند

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش درباره پویشی تحت عنوان " مدرسه بنگاه نیست" که اخیرا در شبکه‌های اجتماعی راه افتاده است نیز گفت: تا حالا سوپرمارکت در مدرسه زده نشده یا اینطور نبوده دیوار و فضای مدرسه را اجاره بدهند. این موضوع مدنظر ما نیست و اقتصاد مدرسه را طبق الگوهای مشخص در دست پیگیری داریم که هدف آن مدرسه محوری است.درآمدهای آموزش و پرورش نیز مشخص است و از مدرسه درآمد کسب نمی کنیم.

ساماندهی املاک مازاد آموزش و پرورش در لایحه بودجه 98

وی درباره ساماندهی املاک مازاد آموزش و پرورش در لایحه بودجه 98 نیز اظهار کرد: ساماندهی املاک مازاد چندسالی است که در تبصره 9 پیش بینی می‌شود. برای سال آینده نیز در لایحه آمده است. قانون به ما اجازه فروش نمی‌دهد و اجازه تغییر کاربری داریم که هر وقت نیاز شد دوباره به حالت آموزشی برگردد.

وی ادامه داد: این طرح در استان های مختلف دنبال می‌شود و حدود 25 مورد موفق تغییر کاربری داشته‌ایم که برای سال آتی هم ادامه می یابد.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش درباره اصلاحات ساختاری، ادغام معاونت‌ها و کاهش ادارات کوچک در استان ها اظهار کرد: ساختار بر اساس مصوبه شورای عالی اداری در ستاد و استان ها باید تغییر کند. شش معاونت فعلی جاافتاده و مستقر شده اند و پیشنهاد ما این بود که در مجموع تغییری در معاونت ها ایجاد نشود و کوچک سازی ساختار را در باکس‌های زیرمجموعه دنبال کنیم که در دست بررسی است.

الهیار افزود: بر اساس آمار موجود از 760 منطقه آموزشی حدود 40 درصد از ادارات آموزش و پرورش ما زیر 5000 هزار دانش آموز دارند که این ادغام باید با هماهنگی سازمان اداری انجام شود. اگر این مورد در مجلس تصویب شد کارگروهی برای آن تشکیل خواهیم داد زیرا برخی مناطق ما استراتژیک هستند و باید به آنها توجه کرد.

وضعیت و چگونگی اجرای طرح رتبه‌بندی معلمان در سال 98

وی درباره اجرای طرح رتبه‌بندی معلمان نیز گفت: رتبه بندی در راستای ارتقای کیفیت در سال 98 اجرا می‌شود و هدف اصلی آن افزایش حقوق نیست بلکه ارتقای انگیزه معلمان در دستیابی به صلاحیت‌های بالاتر و ارتقای آموزش است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

درخواست برای سهمیه مازاد حج 98/ میانگین سنی حجاج 56 سال است

می‌خواهیم ایران و اروپا را در زمینه فرهنگی به یکدیگر نزدیک کنیم

آغاز هفته فرهنگی ترکمنستان در تهران از 26 خرداد

دانش آموزان از دوره ابتدایی به آموزش های مهارتی نیاز دارند

تکذیب ممنوعیت پخش موسیقی در مدارس

زنده‌یاد دکتر احمدی اهتمام جدی به تدوین متون علوم انسانی داشت

امنیت و نظم تئاترشهر؛ مساله ای فراتر از اقدام برای یک مجموعه فرهنگی است

شبکه نمایش خانگی نشان داد عشق را نیاموخته‌ایم

رییس جمهوری درگذشت مادر شهیدان سجادیان را تسلیت گفت

تفاهم نامه همکاری میان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و دانشگاه الزهرا امضا شد

مذاکراتی برای دعوت از کشورهای حاشیه‌ی خزر برای حضور در یک رویداد تئاتری

تئاتر دینی؛ هنری برای تمام فصول

زینی وند سرپرست وزارت آموزش و پرورش شد

بیانیه مجمع عالی علوم انسانیِ اسلامی در پاسخ به مطالبه رهبری

رتبه بندی معلمان؛ طرحی با اعتبار 2 هزار میلیارد تومان در آستانه اجرا

آغاز ثبت نام نقل و انتقالات دانشگاه آزاد از امروز

جزییات بیمه حج 98 اعلام شد

چهارشنبه پانزدهم خرداد عید فطر است

حفظ آیین‌های نمایشی بدون پژوهش ممکن نیست

قیمت فطریه هر نفر هشت هزار تومان اعلام شد

نماز عید فطر به امامت رهبر انقلاب برگزار می شود

موکب داران شناسنامه دار اربعین از پرداخت گمرک معاف شدند

فعالیت های سیاسی آفت بزرگ انجمن های علمی است

استاد ارتباطات: روزنامه‌نگاری ما از سطح گزارش خبری به تحلیل و تفسیر حرفه‌ای نرسیده است

بازتاب خضوع مخلوق در برابر عظمت خالق در آیین «ترنا»

خیانت و خرافات در یک مستند

حضور 1.5 میلیون‌ نفر در مناطق عملیاتی دفاع مقدس کرمانشاه

معافیت تورهای ورودی از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده

علی (ع) در جنگ با تزویر تصویرها ناکام ماند

"برنامه درسی پوچ"؛ مغفول یا بی‌اثر؟

80 هزارتن کاغذ با ارز 4200 تامین می شود

پایان جاده ابریشم در فرانسه با ساز و فسنجان ایرانی

غیبت معنا دار ایران در جشنواره کن

حوزه فرهنگ و رسانه صاحب شوراهای حل اختلاف شد

پای درد دلِ ناشران قرآنی

دغدغه ویرانی زبان فارسی را جدی‌تر بگیریم

بحران فعلی رسانه‌ها، کمبود کاغذ است

درصدد بازگرداندن تمام الواح گلین هخامنشی از آمریکا هستیم

بطحایی: بر شهریه مدارس غیردولتی به طور کامل نظارت می شود

اعلام نتایج قرعه‌کشی دیدار دانشجویان با رهبر معظم انقلاب در ماه مبارک رمضان

خدمات و محتوا؛ حلقه‌های مفقوده شبکه ملی اطلاعات

بطحایی: سال تحصیلی آینده کمبود معلم نداریم

نهج البلاغه را از غربت خارج کنیم

هیچ رخدادی از دید رسانه‌ها پنهان نمی‌ماند

سالانه 400 هزار تن کاغذ نیاز داریم/ ترخیص 10 هزار تن کاغذ از گمرک

بازخوانی یک داستان شاهنامه، سیاوش در آتش

وزیر فرهنگ قطعیت ارز 4200 تومانی کاغذ را تایید کرد

هر چه می‌توانید قرآن بخوانید

تدوین 29 اقدام در مسیر ارتقای نقش وزارت فرهنگ در فضای مجازی

انتشار «نام کوچک من بلقیس» و «له و علیه ویرایش»