راه ترقی

آخرين مطالب

نورپردازی محل کار چه تاثیری بر سلامت روانی کارمندان دارد؟ اقتصاد

نورپردازی محل کار چه تاثیری بر سلامت روانی کارمندان دارد؟

  بزرگنمايي:

راه ترقی - نورپردازی مناسب یکی از عوامل مؤثر بر سلامت روانی کارمندان در محیط کار به‌ حساب می‌آید که می‌تواند باعث افزایش بهره‌وری و روحیه‌ی بهتر کارمندان شود.

در اغلب موارد وقتی صحبت از سلامت روانی و جسمی کارمندان در محیط کار به میان می‌آید، توجه چندانی به نورپردازی در محل کار نمی‌شود و بیشتر تمرکزها به ایجاد یک محیط کاری شادتر و سالم‌تر است. اما جالب است بدانید که نورپردازی نامناسب تاثیرات منفی نظیر خستگی چشم، سردرد، خستگی جسمی و همین‌طور استرس و نگرانی بر سلامت جسم و روان کارمندان دارد. از آنجا که کارمندان اکثر ساعت‌های روز را در نور مصنوعی سپری می‌کنند،‌ نبود نور طبیعی خورشید تاثیر منفی بر جسم و روان آن‌ها می‌گذارد و احتمال بروز اختلال‌هایی مثل اختلال عاطفی فصلی وجود دارد. در ماه‌هایی از سال که روزها کوتاه‌تر و شب‌ها بلندتر است، 40درصد از کارمندان اداره‌ها مجبور هستند فعالیت روزانه خود را در نور کم و نامناسب انجام دهند.
طبق یک پژوهش‌ جدید که به بررسی تاثیر نورپردازی محل کار بر سلامت روانی کارمندان پرداخته است، نور ناکافی می‌تواند بر راندمان کاری و سلامت افراد تاثیر منفی داشته باشد. شرکت بریتانیایی استیپلز برای انجام این پژوهش، اقدام به یک نظرسنجی آنلاین از 7000کارمند در اکتبر سال 2018 کرد. شرکت‌کنندگان این پژوهش،‌ کارمندان پشت میزنشین از 10 کشور اروپایی نظیر انگلستان (2000نفر)، آلمان (1000نفر)، فرانسه، هلند، سوئد، نروژ، اسپانیا، ایتالیا، پرتغال و فنلاند (500نفر از هر یک از این کشورها) بودند. مقاله‌های مرتبط
تاثیر طراحی محیط کار در بهره وری افراد راهی ساده و علمی برای افزایش بهره‌وری در محیط کار روش هایی برای ایجاد محیط کار و کارکنان شاداب
80درصد کارمندان اداری عنوان کردند که نورپردازی مناسب در محیط کاری‌شان خیلی برای آن‌ها اهمیت دارد و دو نفر از هر پنج نفر (40درصد) گفتند که مجبور هستند هر روز با نورپردازی آزاردهنده کار کنند. یک‌سوم (32درصد) افراد هم معتقد بودند نورپردازی بهتر باعث می‌شود حس شادتری در محیط کار داشته باشند. با‌این‌حال، وقتی دسترسی به نور طبیعی خورشید در طول زمستان خیلی کم است، بسیاری از افراد دچار استرس و اختلال عاطفی فصلی می‌شوند و به‌ناچار ساعت‌های متمادی را پشت میز خود می‌گذرانند زیرا گاهی اوقات نور مصنوعی محیط کار تنها نور در دسترس آن‌ها در طول روز به حساب می‌آید. طبق نتایج این پژوهش، 25درصد از کارمندان شرکت‌کننده به‌خاطر داشتن نور نامناسب در محیط کاری‌شان، کلافه و ناراحت بودند.
در اغلب اوقات حضور 13 تا 15دقیقه‌ای در معرض نور طبیعی، برای ترشح اندورفین یا هورمون شادی کفایت می‌کند. دکتر جو تراولا، روانشناس کودکان، می‌گوید: اختلال عاطفی فصلی روی 5 تا 10درصد از مردم تاثیر می‌گذارد و درواقع تعداد زیادی از مردم سه ماه از سال را با سطوح بالینی افسردگی دست‌وپنجه نرم می‌کنند. یک پژوهش دیگر به این نتیجه رسید که رابطه‌ای قوی بین میزان نور روز محل کار و خواب،‌ فعالیت و کیفیت زندگی کارمندان وجود دارد. درباره‌ی میزان نور محل کار در بریتانیا هیچ قانون خاصی تصویب نشده است. قانون 8 سلامت، امنیت و رفاه محل کار نیز صرفا اشاره می‌کند که نورپردازی محیط کار مناسب و کافی باشد و اینکه در صورت امکان، محیط‌های کاری از نور طبیعی استفاده کنند. تاکید روی نور طبیعی و نتایج حاصل از پژوهش‌ها نشان می‌دهد که نور روز، ‌بهترین نوع نور به‌شمار می‌رود؛ اما در بخشی از مناطق شمالی نیم‌کره زمین، نور طبیعی به‌تنهایی برای روشن کردن محیط کار کافی نیست. به‌عبارتی نور کافی و مناسب ازطریق ترکیب نور طبیعی و مصنوعی به‌دست می‌آید، به‌خصوص که می‌توان نور مصنوعی را برای هر فعالیتی شخصی‌سازی کرد. شرکت استیپلز در پژوهش خود پیشنهاد می‌دهد برای افزایش بهره‌وری در محیط‌های کاری از لامپ‌های اختلال عاطفی فصلی و نور سرد در طول صبح استفاده کنند. براساس این پژوهش، 68درصد از نیروی کار تحت بررسی گفته‌اند اگر در محیط کار به سلامت و رفاه آن‌ها اهمیت داده شود و برای نورپردازی مناسب سرمایه‌گذاری کنند، احساس می‌کنند که کارفرما برای آن‌ها ارزش بیشتری قائل است. گزینه‌های نورپردازی شخصی‌شده می‌توانند به ایجاد یک محیط کاری کامل‌تر کمک کنند. یکی از این روش‌ها استفاده از نورپردازی بیودینامیک است که نور را در طول روز تنظیم می‌کند، به همان اندازه‌ی نور طبیعی روز باعث روشن شدن محیط کار شود و نیازهای فردی هر یک کارمندان را برطرف می‌کند. به این ترتیب،‌ کارمندان احساس می‌کنند کنترل بیشتری بر محیط کاری خود دارند و متعاقبا میزان شادی و بهره‌وری نیز افزایش می‌یابد.
برخی از طراحان نورپردازی، نور سردتر (مانند اضافه کردن رنگ آبی به نور ترکیبی) را برای محیط کار پیشنهاد می‌کنند. مرکز پژوهش خواب دانشگاه ساری انگلستان،‌ آزمایشی انجام داده است که براساس آن، طول موج خاصی از نور آبی باعث کاهش هورمون خواب شده و چرخه خواب و بیداری را تنظیم می‌کند. در این آزمایش به مقایسه‌ی سطح هوشیاری کارمندانی که در نور آبی کار می‌کنند و افرادی که در طبقه کنترل هستند، پرداخته‌اند و به این نتیجه رسیدند که سطح هوشیاری هر دو گروه در اول صبح و ظهر به یک اندازه بوده است. اما قبل از اینکه کارمندان محل کار را ترک کنند، میزان هوشیاری طبقه‌ی مورد آزمایش به‌شدت بالا رفته بود. کارمندان نیز خود به بهبود الگوی خواب خود اذعان کردند. با اینکه این موضوع به‌لحاظ علمی تأیید نشده است،‌ اما نتایج این پژوهش نشان می‌دهد که دقت دید افراد در نور آبی بهتر شده بود و بعد از گذشت 4هفته 92درصد از افراد طبقه‌ی مورد آزمایش گفتند که نور آبی را به نورپردازی قبلی ترجیح می‌دهند. هم‌اکنون شواهد کافی حاکی از آن است که با استفاده از نورپردازی مشابه با نور طبیعی روز، استفاده از پنجره‌های بزرگ برای ورود نور طبیعی بیشتر به محیط کار،‌ تأمین سطح مناسبی از نور برای افزایش دقت بینایی و تأمین نورپردازی شخصی‌سازی‌شده که قابلیت تنظیم آن متناسب با فعالیت و حرکت هر فرد وجود دارد، می‌توان رفاه در محیط کار را به مقدار قابل‌توجهی افزایش داد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

واردات بخش معدن وصنایع معدنی از لحاظ ارزش 33 درصد کاهش یافت

اپل گوشه‌هایی از سرویس جذاب محتوای تلویزیونی +TV خود را به نمایش گذاشت

سرویس اشتراک تلویزیون اپل تی‌وی پلاس معرفی شد

تیم کوک از محبوبیت فراوان سرویس‌های اپل خبر داد

اسنپ در شیراز 24 ساعت رایگان شد

بیوگرافی ساموئل مورس؛ هنرمند پایه‌گذار ارتباطات الکتریکی مدرن

ون لوکس مرسدس بنز کلاس V با تیونینگ کلاسن معرفی شد

اولین زنی که همراه پرواز تجاری به فضا رفت، از تجربه‌اش می‌گوید

سرویس اشتراکی اپل نیوز پلاس با ارائه 300 مجله معرفی شد

نسخه‌های جدید iOS، مک OS، تی وی OS و واچ OS اپل فردا منتشر می‌شوند

هجوم مردم آمریکا به کوهستان‌های مملو از شقایق کالیفرنیا

Apple Card معرفی شد؛ عزم راسخ کوپرتینویی‌ها برای تحول در کارت‌های اعتباری

اپل سرویس اشتراکی استریم ویدیوی Apple TV Channels را معرفی کرد

Apple Arcade؛ پلتفرم بازی اپل با پرداخت حق اشتراک

چرا هیچ پلی روی رود آمازون ساخته نشده است؟

گلکسی A90 با نمایشگر بزرگ و تراشه‌ قدرتمند معرفی می‌شود

بهترین بازی‌های رایگانی که هم‌اکنون می‌توان تجربه کرد

عملکرد ضعیف کسب‌و‌کارهای داخلی در شبکه‌های اجتماعی و در ارتباط با کاربران

ابداع الگوریتمی برای کاهش زمان اندازه‌‌گیری میدان الکترومغناطیسی دکل‌‌های مخابراتی توسط پژوهشگران کشور

چرا دندان‌های بیشتر افراد نامرتب است؟

لامبورگینی اونتادور با تیونینگ لیبرتی واک و اینفینیت موتوراسپرت

اورگرند چین بزرگترین سازنده خودروهای برقی خواهد شد

اولین نمونه از تویوتا سوپرا مدل 2020 با پیشرانه 2JZ تولید شد

کشف مجموعه‌ای عظیم از فسیل جانوران در چین

زوم‌اپ: Splice؛ اپلیکیشنی ساده و جذاب برای ویرایش فایل ویدیویی

رکورد سرعت فورد GT با 483 کیلومتربرساعت ثبت شد

دانشمندان به‌دنبال شناخت بیشتر از آبشارها هستند

کم‌مصرف‌ترین خودروهای بنزینی و دیزلی در سال 2019

هدست واقعیت مجازی Reverb شرکت HP رقیبی سرسخت برای Vive Pro

3 تفریح رایگان در کوالالامپور؛ مالزی

700 مگاوات نیروگاه جدید امسال وارد مدار می‌شود

تنهایی می‌تواند برای نوجوانان مفید باشد

دوج چارجر در گذر زمان؛ از سال 1966 تا 2019

معرفی استارتاپ‌های یونیکورن صنعت بازی

مرسدس بنز G63 ضدگلوله با تیونینگ اینکاس معرفی شد

اپل چگونه از سرویس‌های خود میلیاردها دلار درآمد کسب می‌کند؟

چرا خودکشی در مردان بیشتر است؟

فولاد، مزیت صادراتی سال 98

افزایش قدرت فورد فیستا ST با اپلیکیشن Mountune

چگونه فایل‌های رمزدار مایکروسافت آفیس را بازکنیم؟

نخستین زیست رایانه بازبرنامه‌نویسی‌شدنی ساخته شد

شیائومی می نوت بوک ایر 12.5 اینچی، 6 فرورودین‌ماه معرفی می‌شود

واتساپ تعداد دفعات فوروارد شدن پیام‌‌های ارسال‌شده را نشان می‌دهد

اولین پستاندار روی زمین در اثر تغییرات اقلیمی منقرض شد

نتفلیکس به سرویس استریم ویدئویی اپل نمی‌پیوندد

مقایسه نسخه کارکرده پورشه 911 کررا با بنز CLS

آیفون بعدی از فناوری اشتراک شارژ بی‌سیم و شارژر سریع USB-C PD بهره می‌برد

نگاه اولیه به نسخه مبتنی بر کرومیوم مایکروسافت اج

چرا دستیابی به اهداف بزرگ شما را خوشحال‌تر نمی‌کند؟

شاسی فیبرکربن اختصاصی مک لارن رونمایی شد