راه ترقی

آخرين مطالب

نورپردازی محل کار چه تاثیری بر سلامت روانی کارمندان دارد؟ اقتصاد

نورپردازی محل کار چه تاثیری بر سلامت روانی کارمندان دارد؟

  بزرگنمايي:

راه ترقی - نورپردازی مناسب یکی از عوامل مؤثر بر سلامت روانی کارمندان در محیط کار به‌ حساب می‌آید که می‌تواند باعث افزایش بهره‌وری و روحیه‌ی بهتر کارمندان شود.

در اغلب موارد وقتی صحبت از سلامت روانی و جسمی کارمندان در محیط کار به میان می‌آید، توجه چندانی به نورپردازی در محل کار نمی‌شود و بیشتر تمرکزها به ایجاد یک محیط کاری شادتر و سالم‌تر است. اما جالب است بدانید که نورپردازی نامناسب تاثیرات منفی نظیر خستگی چشم، سردرد، خستگی جسمی و همین‌طور استرس و نگرانی بر سلامت جسم و روان کارمندان دارد. از آنجا که کارمندان اکثر ساعت‌های روز را در نور مصنوعی سپری می‌کنند،‌ نبود نور طبیعی خورشید تاثیر منفی بر جسم و روان آن‌ها می‌گذارد و احتمال بروز اختلال‌هایی مثل اختلال عاطفی فصلی وجود دارد. در ماه‌هایی از سال که روزها کوتاه‌تر و شب‌ها بلندتر است، 40درصد از کارمندان اداره‌ها مجبور هستند فعالیت روزانه خود را در نور کم و نامناسب انجام دهند.
طبق یک پژوهش‌ جدید که به بررسی تاثیر نورپردازی محل کار بر سلامت روانی کارمندان پرداخته است، نور ناکافی می‌تواند بر راندمان کاری و سلامت افراد تاثیر منفی داشته باشد. شرکت بریتانیایی استیپلز برای انجام این پژوهش، اقدام به یک نظرسنجی آنلاین از 7000کارمند در اکتبر سال 2018 کرد. شرکت‌کنندگان این پژوهش،‌ کارمندان پشت میزنشین از 10 کشور اروپایی نظیر انگلستان (2000نفر)، آلمان (1000نفر)، فرانسه، هلند، سوئد، نروژ، اسپانیا، ایتالیا، پرتغال و فنلاند (500نفر از هر یک از این کشورها) بودند. مقاله‌های مرتبط
تاثیر طراحی محیط کار در بهره وری افراد راهی ساده و علمی برای افزایش بهره‌وری در محیط کار روش هایی برای ایجاد محیط کار و کارکنان شاداب
80درصد کارمندان اداری عنوان کردند که نورپردازی مناسب در محیط کاری‌شان خیلی برای آن‌ها اهمیت دارد و دو نفر از هر پنج نفر (40درصد) گفتند که مجبور هستند هر روز با نورپردازی آزاردهنده کار کنند. یک‌سوم (32درصد) افراد هم معتقد بودند نورپردازی بهتر باعث می‌شود حس شادتری در محیط کار داشته باشند. با‌این‌حال، وقتی دسترسی به نور طبیعی خورشید در طول زمستان خیلی کم است، بسیاری از افراد دچار استرس و اختلال عاطفی فصلی می‌شوند و به‌ناچار ساعت‌های متمادی را پشت میز خود می‌گذرانند زیرا گاهی اوقات نور مصنوعی محیط کار تنها نور در دسترس آن‌ها در طول روز به حساب می‌آید. طبق نتایج این پژوهش، 25درصد از کارمندان شرکت‌کننده به‌خاطر داشتن نور نامناسب در محیط کاری‌شان، کلافه و ناراحت بودند.
در اغلب اوقات حضور 13 تا 15دقیقه‌ای در معرض نور طبیعی، برای ترشح اندورفین یا هورمون شادی کفایت می‌کند. دکتر جو تراولا، روانشناس کودکان، می‌گوید: اختلال عاطفی فصلی روی 5 تا 10درصد از مردم تاثیر می‌گذارد و درواقع تعداد زیادی از مردم سه ماه از سال را با سطوح بالینی افسردگی دست‌وپنجه نرم می‌کنند. یک پژوهش دیگر به این نتیجه رسید که رابطه‌ای قوی بین میزان نور روز محل کار و خواب،‌ فعالیت و کیفیت زندگی کارمندان وجود دارد. درباره‌ی میزان نور محل کار در بریتانیا هیچ قانون خاصی تصویب نشده است. قانون 8 سلامت، امنیت و رفاه محل کار نیز صرفا اشاره می‌کند که نورپردازی محیط کار مناسب و کافی باشد و اینکه در صورت امکان، محیط‌های کاری از نور طبیعی استفاده کنند. تاکید روی نور طبیعی و نتایج حاصل از پژوهش‌ها نشان می‌دهد که نور روز، ‌بهترین نوع نور به‌شمار می‌رود؛ اما در بخشی از مناطق شمالی نیم‌کره زمین، نور طبیعی به‌تنهایی برای روشن کردن محیط کار کافی نیست. به‌عبارتی نور کافی و مناسب ازطریق ترکیب نور طبیعی و مصنوعی به‌دست می‌آید، به‌خصوص که می‌توان نور مصنوعی را برای هر فعالیتی شخصی‌سازی کرد. شرکت استیپلز در پژوهش خود پیشنهاد می‌دهد برای افزایش بهره‌وری در محیط‌های کاری از لامپ‌های اختلال عاطفی فصلی و نور سرد در طول صبح استفاده کنند. براساس این پژوهش، 68درصد از نیروی کار تحت بررسی گفته‌اند اگر در محیط کار به سلامت و رفاه آن‌ها اهمیت داده شود و برای نورپردازی مناسب سرمایه‌گذاری کنند، احساس می‌کنند که کارفرما برای آن‌ها ارزش بیشتری قائل است. گزینه‌های نورپردازی شخصی‌شده می‌توانند به ایجاد یک محیط کاری کامل‌تر کمک کنند. یکی از این روش‌ها استفاده از نورپردازی بیودینامیک است که نور را در طول روز تنظیم می‌کند، به همان اندازه‌ی نور طبیعی روز باعث روشن شدن محیط کار شود و نیازهای فردی هر یک کارمندان را برطرف می‌کند. به این ترتیب،‌ کارمندان احساس می‌کنند کنترل بیشتری بر محیط کاری خود دارند و متعاقبا میزان شادی و بهره‌وری نیز افزایش می‌یابد.
برخی از طراحان نورپردازی، نور سردتر (مانند اضافه کردن رنگ آبی به نور ترکیبی) را برای محیط کار پیشنهاد می‌کنند. مرکز پژوهش خواب دانشگاه ساری انگلستان،‌ آزمایشی انجام داده است که براساس آن، طول موج خاصی از نور آبی باعث کاهش هورمون خواب شده و چرخه خواب و بیداری را تنظیم می‌کند. در این آزمایش به مقایسه‌ی سطح هوشیاری کارمندانی که در نور آبی کار می‌کنند و افرادی که در طبقه کنترل هستند، پرداخته‌اند و به این نتیجه رسیدند که سطح هوشیاری هر دو گروه در اول صبح و ظهر به یک اندازه بوده است. اما قبل از اینکه کارمندان محل کار را ترک کنند، میزان هوشیاری طبقه‌ی مورد آزمایش به‌شدت بالا رفته بود. کارمندان نیز خود به بهبود الگوی خواب خود اذعان کردند. با اینکه این موضوع به‌لحاظ علمی تأیید نشده است،‌ اما نتایج این پژوهش نشان می‌دهد که دقت دید افراد در نور آبی بهتر شده بود و بعد از گذشت 4هفته 92درصد از افراد طبقه‌ی مورد آزمایش گفتند که نور آبی را به نورپردازی قبلی ترجیح می‌دهند. هم‌اکنون شواهد کافی حاکی از آن است که با استفاده از نورپردازی مشابه با نور طبیعی روز، استفاده از پنجره‌های بزرگ برای ورود نور طبیعی بیشتر به محیط کار،‌ تأمین سطح مناسبی از نور برای افزایش دقت بینایی و تأمین نورپردازی شخصی‌سازی‌شده که قابلیت تنظیم آن متناسب با فعالیت و حرکت هر فرد وجود دارد، می‌توان رفاه در محیط کار را به مقدار قابل‌توجهی افزایش داد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پرایم دی و غوغای تخفیفات این روز خاص آمازون در مالتینا

چه کسانی از ابرکامپیوترها استفاده می‌کنند؟

تصاویری از آنر 9X و آنر 9X پرو، دوربین سلفی کشویی و نمایشگر تمام‌صفحه را تأیید می‌کند

بررسی پردازنده‌های نسل سوم رایزن AMD‌ از دید نشریات معتبر جهان

نسخه جدید توییتر تحت وب از راه رسید

اشتغال 92 هزار نفر در حوزه مشاغل خانگی

شروط وزارت نیرو برای فعالان بیت‌کوین

گزارش‌ها از ایجاد اختلال در تولید گلکسی نوت 10 حکایت می‌کند

دلار خود را برای ورود به کانال 10 هزار تومانی آماده می‌کند

هشدار مایکروسافت به کاربران ویندوز 10 مبنی‌بر توقف پشتیبانی از نسخه‌ قدیمی

پورابراهیمی: اصلاح ساختار بودجه نیازمند اصلاح سایر بخش‌های اقتصادی است

در جشنواره فروش ویژه 1+2 بانی مد به دلخواه هدیه بگیرید

پورشه پیست ناردو را بازگشایی می‌کند

اخراج کارمندان آمریکایی هواوی

آنتی ویروس‌های چینی ابزار جاسوسی از مسلمانان اویغور را بدافزار نمی‌شناسند

فاصله اپل با جایگاه بی‌رقیب لنوو در بازار کامپیوترهای شخصی

سونی سریع‌ترین هاب USB-C جهان را معرفی کرد

قانونی شدن استخراج ارز مجازی به نفع صنعت برق کشور است

Neuralink، شرکت مرموز ایلان ماسک، به‌زودی دستاوردهایش را رونمایی خواهد کرد

تصاویر منتسب به صفحه‌نمایش میت 30 پرو فاش شد

طراحی 9 بسته برای اصلاح ساختار بودجه

مدیران حراست وزارت نفت با اقدام به قاچاق نفت برخی عوامل برخورد کردند

گوگل به کار برنامه Blog Compass پایان داد

تغییرات اقلیمی در حال نابودی تاریخ وایکینگ‌ها است

گوگل قصد دارد شبکه اجتماعی جدیدی با نام Shoelace بسازد

قابلیت واکنش به عواطف انسانی به کورتانا اضافه می‌شود

فریم 67: از بررسی مولفه‌های سینمای آلفرد هیچکاک تا نگاهی به وضعیت بازسازی‌های لایواکشن دیزنی

نینتندو سوئیچ لایت؛ کنسول بازی دستی سبک‌تر و ارزان‌تر از نسخه اصلی

نرخ ارز آزاد به نیمایی نزدیک شده است/ بهبود بازگشت ارز صادراتی

رزرو هتل از پرشین هتل انتخابی مهیج برای سفر تابستان

زومیت میزبان شما در نمایشگاه الکامپ 1398

هارمونی، سیستم عامل موبایل جدید هواوی، ثبت تجاری می‌شود

مایکروسافت می‌تواند اسلک را مانند فیسبوک اسنپ‌چت شکست دهد

رواج استفاده بازرگانان و مسافران ایرانی از ارزهای مجازی

شیائومی مرکز تحقیق و توسعه در فنلاند افتتاح کرد

دولت آیین نامه اجرایی هدفمندی یارانه ها را تصویب کرد

تصمیم آمازون برای سرمایه‌گذاری 700 میلیون دلاری با هدف بازآموزی کارکنان

بلاک چین؛ میانبری برای دورزدن تحریم‌های آمریکا

اپل احتمالا پروژه عینک واقعیت افزوده را لغو کرده است

رئیس جمهوری قانون موافقتنامه همکاری‌های گمرکی ایران و ویتنام را ابلاغ کرد

پازل: شمارش معکوس | جایزه هفته: سه کوله پشتی Belkin مدل Classic Pro Backpack

رندر جدیدی از گلکسی نوت 10 پلاس و گلکسی واچ اکتیو 2 منتشر شد

هواوی: وعده‌ی کاهش محدودیت‌ها وضعیت را تغییر نداده است

بهترین بازی های اندروید و آیفون هفته سوم تیر 1398

بی ام و M5 با پیشرانه مک لارن F1؛ پروژه آزمایشی خودروساز آلمانی

سرعت رشد آمازون موزیک از اسپاتیفای و اپل موزیک بیشتر است

شیائومی می A3 و می A3 لایت با تراشه‌‌های ارتقایافته‌‌تری معرفی می‌شوند

هایابوسا 2 دومین نمونه سیارکی را با موفقیت برداشت کرد

کانن پاورشات G7 X III و G5 X Mark II را رونمایی کرد

نگاهی موشکافانه به فروشگاه جدید مایکروسافت در لندن