راه ترقی

آخرين مطالب

نورپردازی محل کار چه تاثیری بر سلامت روانی کارمندان دارد؟ اقتصاد

نورپردازی محل کار چه تاثیری بر سلامت روانی کارمندان دارد؟

  بزرگنمايي:

راه ترقی - نورپردازی مناسب یکی از عوامل مؤثر بر سلامت روانی کارمندان در محیط کار به‌ حساب می‌آید که می‌تواند باعث افزایش بهره‌وری و روحیه‌ی بهتر کارمندان شود.

در اغلب موارد وقتی صحبت از سلامت روانی و جسمی کارمندان در محیط کار به میان می‌آید، توجه چندانی به نورپردازی در محل کار نمی‌شود و بیشتر تمرکزها به ایجاد یک محیط کاری شادتر و سالم‌تر است. اما جالب است بدانید که نورپردازی نامناسب تاثیرات منفی نظیر خستگی چشم، سردرد، خستگی جسمی و همین‌طور استرس و نگرانی بر سلامت جسم و روان کارمندان دارد. از آنجا که کارمندان اکثر ساعت‌های روز را در نور مصنوعی سپری می‌کنند،‌ نبود نور طبیعی خورشید تاثیر منفی بر جسم و روان آن‌ها می‌گذارد و احتمال بروز اختلال‌هایی مثل اختلال عاطفی فصلی وجود دارد. در ماه‌هایی از سال که روزها کوتاه‌تر و شب‌ها بلندتر است، 40درصد از کارمندان اداره‌ها مجبور هستند فعالیت روزانه خود را در نور کم و نامناسب انجام دهند.
طبق یک پژوهش‌ جدید که به بررسی تاثیر نورپردازی محل کار بر سلامت روانی کارمندان پرداخته است، نور ناکافی می‌تواند بر راندمان کاری و سلامت افراد تاثیر منفی داشته باشد. شرکت بریتانیایی استیپلز برای انجام این پژوهش، اقدام به یک نظرسنجی آنلاین از 7000کارمند در اکتبر سال 2018 کرد. شرکت‌کنندگان این پژوهش،‌ کارمندان پشت میزنشین از 10 کشور اروپایی نظیر انگلستان (2000نفر)، آلمان (1000نفر)، فرانسه، هلند، سوئد، نروژ، اسپانیا، ایتالیا، پرتغال و فنلاند (500نفر از هر یک از این کشورها) بودند. مقاله‌های مرتبط
تاثیر طراحی محیط کار در بهره وری افراد راهی ساده و علمی برای افزایش بهره‌وری در محیط کار روش هایی برای ایجاد محیط کار و کارکنان شاداب
80درصد کارمندان اداری عنوان کردند که نورپردازی مناسب در محیط کاری‌شان خیلی برای آن‌ها اهمیت دارد و دو نفر از هر پنج نفر (40درصد) گفتند که مجبور هستند هر روز با نورپردازی آزاردهنده کار کنند. یک‌سوم (32درصد) افراد هم معتقد بودند نورپردازی بهتر باعث می‌شود حس شادتری در محیط کار داشته باشند. با‌این‌حال، وقتی دسترسی به نور طبیعی خورشید در طول زمستان خیلی کم است، بسیاری از افراد دچار استرس و اختلال عاطفی فصلی می‌شوند و به‌ناچار ساعت‌های متمادی را پشت میز خود می‌گذرانند زیرا گاهی اوقات نور مصنوعی محیط کار تنها نور در دسترس آن‌ها در طول روز به حساب می‌آید. طبق نتایج این پژوهش، 25درصد از کارمندان شرکت‌کننده به‌خاطر داشتن نور نامناسب در محیط کاری‌شان، کلافه و ناراحت بودند.
در اغلب اوقات حضور 13 تا 15دقیقه‌ای در معرض نور طبیعی، برای ترشح اندورفین یا هورمون شادی کفایت می‌کند. دکتر جو تراولا، روانشناس کودکان، می‌گوید: اختلال عاطفی فصلی روی 5 تا 10درصد از مردم تاثیر می‌گذارد و درواقع تعداد زیادی از مردم سه ماه از سال را با سطوح بالینی افسردگی دست‌وپنجه نرم می‌کنند. یک پژوهش دیگر به این نتیجه رسید که رابطه‌ای قوی بین میزان نور روز محل کار و خواب،‌ فعالیت و کیفیت زندگی کارمندان وجود دارد. درباره‌ی میزان نور محل کار در بریتانیا هیچ قانون خاصی تصویب نشده است. قانون 8 سلامت، امنیت و رفاه محل کار نیز صرفا اشاره می‌کند که نورپردازی محیط کار مناسب و کافی باشد و اینکه در صورت امکان، محیط‌های کاری از نور طبیعی استفاده کنند. تاکید روی نور طبیعی و نتایج حاصل از پژوهش‌ها نشان می‌دهد که نور روز، ‌بهترین نوع نور به‌شمار می‌رود؛ اما در بخشی از مناطق شمالی نیم‌کره زمین، نور طبیعی به‌تنهایی برای روشن کردن محیط کار کافی نیست. به‌عبارتی نور کافی و مناسب ازطریق ترکیب نور طبیعی و مصنوعی به‌دست می‌آید، به‌خصوص که می‌توان نور مصنوعی را برای هر فعالیتی شخصی‌سازی کرد. شرکت استیپلز در پژوهش خود پیشنهاد می‌دهد برای افزایش بهره‌وری در محیط‌های کاری از لامپ‌های اختلال عاطفی فصلی و نور سرد در طول صبح استفاده کنند. براساس این پژوهش، 68درصد از نیروی کار تحت بررسی گفته‌اند اگر در محیط کار به سلامت و رفاه آن‌ها اهمیت داده شود و برای نورپردازی مناسب سرمایه‌گذاری کنند، احساس می‌کنند که کارفرما برای آن‌ها ارزش بیشتری قائل است. گزینه‌های نورپردازی شخصی‌شده می‌توانند به ایجاد یک محیط کاری کامل‌تر کمک کنند. یکی از این روش‌ها استفاده از نورپردازی بیودینامیک است که نور را در طول روز تنظیم می‌کند، به همان اندازه‌ی نور طبیعی روز باعث روشن شدن محیط کار شود و نیازهای فردی هر یک کارمندان را برطرف می‌کند. به این ترتیب،‌ کارمندان احساس می‌کنند کنترل بیشتری بر محیط کاری خود دارند و متعاقبا میزان شادی و بهره‌وری نیز افزایش می‌یابد.
برخی از طراحان نورپردازی، نور سردتر (مانند اضافه کردن رنگ آبی به نور ترکیبی) را برای محیط کار پیشنهاد می‌کنند. مرکز پژوهش خواب دانشگاه ساری انگلستان،‌ آزمایشی انجام داده است که براساس آن، طول موج خاصی از نور آبی باعث کاهش هورمون خواب شده و چرخه خواب و بیداری را تنظیم می‌کند. در این آزمایش به مقایسه‌ی سطح هوشیاری کارمندانی که در نور آبی کار می‌کنند و افرادی که در طبقه کنترل هستند، پرداخته‌اند و به این نتیجه رسیدند که سطح هوشیاری هر دو گروه در اول صبح و ظهر به یک اندازه بوده است. اما قبل از اینکه کارمندان محل کار را ترک کنند، میزان هوشیاری طبقه‌ی مورد آزمایش به‌شدت بالا رفته بود. کارمندان نیز خود به بهبود الگوی خواب خود اذعان کردند. با اینکه این موضوع به‌لحاظ علمی تأیید نشده است،‌ اما نتایج این پژوهش نشان می‌دهد که دقت دید افراد در نور آبی بهتر شده بود و بعد از گذشت 4هفته 92درصد از افراد طبقه‌ی مورد آزمایش گفتند که نور آبی را به نورپردازی قبلی ترجیح می‌دهند. هم‌اکنون شواهد کافی حاکی از آن است که با استفاده از نورپردازی مشابه با نور طبیعی روز، استفاده از پنجره‌های بزرگ برای ورود نور طبیعی بیشتر به محیط کار،‌ تأمین سطح مناسبی از نور برای افزایش دقت بینایی و تأمین نورپردازی شخصی‌سازی‌شده که قابلیت تنظیم آن متناسب با فعالیت و حرکت هر فرد وجود دارد، می‌توان رفاه در محیط کار را به مقدار قابل‌توجهی افزایش داد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تولید به ریال فروش به دلار؛ معامله‌ای دو سر سود

روی بازار ارز کنترل کامل داریم

سهمیه‌بندی بنزین رکود و تورم را در کشور افزایش می‌دهد

رویداد سامیکس تهران سوم بهمن برگزار می‌شود

نکاتی که باید پیش از سفر به امارات بدانید

راهنمای جامع برنامه وفاداری مشتری

لینکدین به پایان مسیر و شکست نزدیک می‌شود؟

لودینگ 41: از کشنده ترین ویروس ها تا بهترین باس فایت های مجموعه رزیدنت ایول

بنچمارک و مشخصات انویدیا GTX 1660 Ti فاش شد

بررسی قیمت خرید و فروش نیسان سرانزا در سایت دیوار

پیشنهاد سبد جایگزین برای مشتریان به جای خودروهای ثبت نامی

طراحی مفهومی آیفون 11 با دوربین سه‌گانه در ویدئوی جدیدی رویت شد

جیلی FY11 معرفی شد؛ اولین شاسی بلند چینی با پلتفرم مشترک ولوو

استون مارتین DBS سوپرلجرا نسخه تگ هویر معرفی شد

خودرو اسپرت VUHL 05RR ساخت مکزیک رونمایی شد

بازار موبایل مارکتینگ ایران پس از تحریم ادجاست (adjust)

آیفون‌های سال 2020 صفحه نمایش LCD نخواهند داشت

آموزش استریم بازی با استفاده از پلتفرم توییچ در کامپیوتر

پوشش زنده زومیت از رویداد معرفی جهانی آنر ویو 20 [شروع شد]

هلو 8 اسمارت به بازار آمد

چالش 10 سال خودروهای پرفروش جهان

سری گلکسی اس 10 قیمت بسیار پایین‌تری نسبت به آخرین آیفون اپل خواهند داشت

سرویس‌های مبتنی بر کارت روی سرورهای خارج از کشور قطع می‌شود

جریمه 50 میلیون یورویی گوگل در اروپا به دلیل تخطی از قوانین GDPR

محدودیت‌های ارتباط ماهواره ای و آینده این فناوری

جنگ با بحران جمعیت به روش کره جنوبی و برابری جنسیتی

گلکسی نوت 9 و پیکسل 3 بالاترین امتیاز دوربین سلفی را از DxOMark کسب کردند

ویوو Y89 با تراشه اسنپدراگون 626 معرفی شد

واتساپ برای مبارزه با اطلاعات نادرست فوروارد پیام‌ها را محدود کرد

دریافت عوارض در تونل‌های تهران منتفی شد

سال آینده بازار خوبی برای صنعت فولاد ایجاد می‌شود

حق مسکن کارگران 60 هزار تومان بیشتر شد

10ونیم میلیارد دلار از منابع حساب ارزی، پرداخت‌شده به فعالان اقتصادی تسویه نشده است

راهنمای جامع ویزای ترکیه

وریلی آلفابت تاییدیه‌ FDA برای پایش ضربان قلب ساعت هوشمند دریافت کرد

دیجیتال به سبک ایرانی

کوالکام: اپل بدون همکاری ما نمی‌تواند گوشی آیفون تولید کند

اطلاعات خرید کاربران، زیربنای کسب و کار بزرگ تبلیغاتی آمازون

کلیات طرح ساماندهی صنعت خودرو به تصویب مجلس رسید

مالکیت توزیع شده چیست و چگونه به رشد کشور هند کمک می‌کند

کاهش تغییرات اقلیمی با مدیریت نیتروژن در کشاورزی

حجم بسته‌های اینترنتی 10 درصد افزایش پیدا کرد

زوم‌اپ: The Weather Channel؛ محبوب‌ترین اپلیکیشن آب و هوا

سامسونگ از تراشه میان رده اکسینوس 7904 رونمایی کرد

خلاقیت هنرمند جوان ترک و خلق تصاویری تماشایی

افزایش رضایت مشتریان، اولویت اصلی کنونی مخابرات

آفرودهای زیر 50 میلیون موجود در سایت دیوار

آلمان به دنبال اعمال محدودیت سرعت در اتوبان

کابل‌کشی فیبر نوری به منازل رایگان شد

یک میلیون خط تلفن ثابت بدون کارکرد تخلیه شد