راه ترقی

آخرين مطالب

دستگاه فقاهت، ستون فقرات حوزه است/ قلب حوزه نباید از استقلال خود فاصله بگیرد فرهنگی

دستگاه فقاهت، ستون فقرات حوزه است/ قلب حوزه نباید از استقلال خود فاصله بگیرد

  بزرگنمايي:

راه ترقی- آیت‌الله اعرافی در گردهمایی مدیران مدارس فقهی حوزه که در سالن آیت‌الله حائری مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه در قم برگزار شد،گفت: مدیران و فعالان مراکز فقهی گام مهم در عرصه پرکردن خلأ مهم این عرصه برداشته‌اند.

وی افزود: پیش از هر چیز از این اقدام ارزشمند مراجع و علما و موسسان و مشوقان بزرگواری که در دو دهه اخیر به دنبال پاس داشت و توسعه و تعمیق قلمرو فقه و فقاهت بوده‌اند  تقدیر داریم.

مدیر حوزه‌های علمیه بیان کرد: در این نشست به دنبال عرضه یک ایده خام برای نوع تعامل با مجموعه‌های حوزوی است؛ در این زمینه هیچ پیشفرض تعریف شده‌ای مفروض نیست و راه برای گفت‌وگو و مباحث برای تعامل با موسسات و مدیریت حوزه باز است.

آیت‌الله اعرافی اظهار کرد: پاسداشت و صیانت از دستگاه اجتهادی و فقه، بسیار مهم است؛ از هر ایده‌ای که از شان دستگاه اجتهاد و فقه بکاهد رابطه‌ای نداریم؛ دستگاه فقاهت و اجتهاد که از غنی‌ترین مکاتب فکری و حقوقی جهان به شمار می آید، باید صیانت شود و با همان مبانی پیشین استوار باشد.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه اظهار کرد: فقه، با همان مبادی اصول باید عرصه‌های خود را درنوردد؛ همه ابواب موجود و حتی ابوابی که عصر آن به سر آمده است نیز نباید از دفترچه دانش ما محو شود. دستگاه فقاهت، ستون فقرات حوزه است و فقاهت و اجتهاد در همان مسیر پیشین و ژرفا و عمق تحقیقات باید ادامه یابد؛ اصل دوم نیز آن است که فقه بر همان پایه پیشین باید به عرصه‌های نو و جدید نیز بپردازد؛ فلسفه وجودی ما این است که به مسایل جدید با نگاه نو و جامع پاسخ دهیم.

امام جمعه قم افزود: نکته دیگر آن است که عرصه‌های نو و جدید نیز نیازمند کارشناسی و موضوع شناسی‌ها است و این نیاز نیز در عرصه جامعه امروز و نظام اسلامی است که یک فرصت بزرگی در برابر حوزه است تا دستگاه فقهی خود را در صحنه عمل به ظهور و بروز رساند.

مدیر حوزه‌های علمیه بیان کرد: پاسخ نهایی در این عرصه با مرجعیت است، ولی دستگاه فقاهت نیز باید زمینه این پاسخگویی را فراهم کند؛ نکته دیگر آن است که پرداختن ما به عرصه فقه معاصر، بر مبنای فقه عمیق پیشین و جواهری دارای سطوح مختلف است. یکی از سطوح آن در زمینه تک مساله های نو است؛ سطح بالاتر در کتب فقهی است و لایه بعدی ابواب جدید و کتب فقهی و متناسب با دنیای امروز است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: علوم پیرامونی و مقدماتی یکی از مهمترین مسایلی است که باید به آن توجه کرد؛ در زمینه علم اصول نیز کارهای مهمی در دست اقدام است و خوشبختانه این عرصه دریک شکل وسیعی در حوزه مسایل نو در اصول ناظر به فقه معاصر و مسایل مستحدثه با اشراف آیت الله شب زنده دار در حال انجام شد.در این زمینه روی 20 مساله  شورای اصلی در حال فعالیت است و ذیل این مساله نیز فقها و نخبگان حوزه در حال فعالیت هستند؛ مسایل مرتبط به فلسفه زبان و هرمونتیک از مسایلی است که در اصول باید تعیین تکلیف شود.

استاد حوزه علمیه افزود: در عرصه فقه با مسایل درون فقهی و در قلمرو دانش‌های مقدماتی و پیرامونی مربوط به فقه با توجه به مسایل امروز باید به بحث و کار بپردازیم؛ از دیگر سوی به دلیل گسترش نظامات حقوقی و علوم انسانی و...فقه را به پاسخگویی فرامی‌خواند.

مدیر حوزه های علمیه کشور بیان کرد: فقه ما باید در کارزا تعامل و گفت‌وگو و پاسخگویی به نظامات علمی و حقوقی و.... توانمندی لازم را از خود نشان دهد؛ تمام موسسات و طرح‌هایی وارد می‌شوند می‌خواهند که طلاب را در پایه‌های علمی، تقویت کنند و از دیگر سوی می‌خواهند که به بعد فقاهتی سنتی عمق ببخشند تا شاهد مجتهدان قوی و کارشناسان خوب فقهی باشیم؛ از دیگر سو،به دنبال توسعه مرزهای دانش فقه متناسب با دنیای نو است.

آیت‌الله اعرافی اظهار کرد: حوزه ما به شکل یک نظام مدیریت درون زا و کمتر اسیر شده در دست بروکراسی به نیازهای جامعه خود جواب می دهد؛ این جمع نیز بنا بر همین احساس وظیفه و اشراف مراجع عظام ایجاد شده است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در مسیر پیشرفت حوزه، باید سنن حوزوی اصیل و پیشران حوزه را حفظ کنیم که از جمله آنها آزادی درس و استاد است؛ در سطوح عالی مدیریت حوزه به هیچ وجه نه تنها توصیه ای برای شکل مدرسه‌ای نداریم، بلکه حتی الامکان توصیه داریم که در طرح هدایت علمی میان دو راه افراط و تفریط یک راه سنجیده و حکیمانه را انتخاب کنیم.

وی گفت: نگاه کلاسیک به معنی جدید و دانشگاهی به سطوح خارج یک نگاه افراطی است که شاید به ظاهر مزایایی داشته باشد، ولی در درازمدت آثار سوئی در آینده داشته باشد؛ از دیگر سوی رهایی مطلق نیز ما را به یک فضای بیکران می سپرد که آن هم اشتباه است.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه افزود: مسیر سوم در طرح هدایت علمی دنبال می‌شود؛ البته مراکز دارای برنامه را منع نمی کنیم، بلکه حق انتخاب‌هایی که طلاب داشته است را باید صیانت کنیم.

مدیر حوزه های علمیه بیان کرد: در سطح یک به جای آنکه متون را تغییر دهیم بیشتر تاکید بر طیفی بودن متون داریم؛ در سطح یک بجز یک یا دو مورد، هر کتاب دارای عدل است، یعنی طلاب می‌توانند آنها را انتخاب کنند.در سطح یک نیز بیان کردیم که الزامی روی انجام قطعی آن نداشته باشید و اجازه دهیم که مدارس انتخاب کنند و فضای فعالیت داشته باشند؛ برای پاسخ به این دنیای متنوع و پر مساله حدنصابی از فقه و اصول و.. را باید ببینیم.

عضو شورای عالی حوزه گفت: آزادی‌های علمی است که انسان های بزرگ تربیت می کند؛ سخن ما این است که پایه 5 و 6 باید آزادی علمی داشته باشند و در دل حوزه، اساتید خود را انتخاب کنند؛ انسان‌های بزرگ در همین فضاهای حق انتخاب تربیت شدند.

وی گفت: در مجموعه طرح‌های متنوعی که مدیریت، در دو سال اخیر به آن پرداخت، از یک سو، اسناد جامع حوزه طراحی شده است؛ ذیل آن نیز ده‌ها طرح در حال طراحی است که برخی از آنها به پایان رسیده و برخی دیگر به شکل جهادی در حال انجام است که به تدریج به منصه ظهور می آید.

رشته‌های حوزه

وی افزود: درختواره رشته‌های حوزه بر اساس چشم انداز و منشور و نظام جامع طراحی شده است؛ در این زمینه حداقل 500 استاد و صاحب نظر در این درختواره سهیم بوده اند؛ در این زمینه با عجله وارد میدان نشدیم، بلکه بیش از 200 گرایش و مقطع در عرصه‌های مختلف دانشی به جز فقه دسته‌بندی شده‌اند؛ در ادامه طرح جامعه رشته های حوزه ارایه می شود.در این زمینه درختواره و منظومه رشته‌ای و گرایش‌های حوزه در حال تنظیم است؛ در این زمینه حوزه در همه مسایلی که مورد سوال قرار می‌گیرد با دستی پر، پاسخگو خواهد بود.گام بعدی طراحی و تدوین سرفصل‌ها است؛ گفته شده است که به تدریج و بر اساس اولویت‌ها در دو یا سه سال آینده کتابچه‌های آماده تهیه می‌شود؛ منبع یابی و نقشه اجرایی از دیگر گام‌های اجرایی است که در عرصه رشته‌ها و گرایش‌های حوزه برداشته شده است. مدارس و مراکز فقهی می توانند در این عرصه ورود کنند و حوزه نیز در خدمت این مدارس است که هم در تکمیل درختواره و تکمیل این فرایند از وجود این مراکز استفاده کند.

وی گفت: مراجع و بزرگان و رهبری از ما می‌خواهند که به تنوع نیازها در عرصه فقه و... پاسخ دهیم، ولی مدارس علمیه فقهی منبع فیاضی هستند که می‌توانند در این قلمرو ورود کنند.

وی افزود: مدارس فقهی می‌توانند در متون و منابع و مقالات و تولید دانش کارایی خاصی از خود ارایه دهند؛ همچنین مدارس می‌توانند در عرصه مجلات فقهی نیز فعالیت فاخری داشته باشد؛ خوشبختانه حوزه در اعطای مجوز به مراکز مجلات دست پری دارد و می‌خواهیم که نقشه جامعی از مجلات فقهی را داشته باشیم که از موازی کاری جلوگیری کنیم.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور بیان کرد: امسال در مدیریت سطوح عالی،با هماهنگی 20 استاد به مسایل جدید و مستحدثه در سطوح عالی پرداخته شده است؛ می توانیم در عرصه فقه معاصر از وجود مراکز فقهی استفاده کرد و یا دروس آنها به عنوان دروس آزادانه حوزه معرفی شود.در سطوح عالی و دروس خارج هیچ وجهی غیر از شان مرجعیتی هیچ بودجه‌ای نداریم؛ یعنی معتقد هستیم که قلب حوزه نباید از استقلال خود فاصله بگیرد؛ به همین دلیل طرح کمک هزینه تحلیلی و تحصیلی و.. آماده شده است و مراجع و رهبری معظم با کلیت این بحث موافقت کرده‌اند که امیدواریم این طرح را به پیش ببریم.اگر بخواهیم به پایان نامه نویسی پاسخ دهیم می‌توانیم به 10هزار طلبه علاقه مند به پایان نامه نویسی اشاره کنیم؛ ولی پایان نامه نویسی خوب از سنن خوبی است که باید دنبال شود؛ قرار است که مراکز تخصصی ارزیابی‌های تخصصی انجام شوند و پس از آن گروه‌های علمی و پایان نامه نویسی به خود آنها واگذار شود.

استاد حوزه علمیه قم گفت: ترجمه و بازتابی آثار و تولیدات فقهی نیز از عناصر بسیار مهم است؛ می‌توان گفت که حتی 10 درصد است تولیدات اندیشه‌ای قم به زبان‌های زنده دنیا منعکس نمی‌شود؛ قم در یک حصاره زبانی محصور است؛ هم در زبان و ادبیات لازم برای ارایه مباحث دیگر محروم هستیم.

وی افزود: عرصه دیگر، عرصه فضای مجازی است که بتوان از این ظرفیت برای ذخیره سازی مباحث حوزوی استفاده شود؛ در زمینه تربیت استاد نیز می توانیم از توان و ظرفیت مدارس استفاده کنیم.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور بیان کرد: سیاست مدیریت نسبت به شهرها، اعطای اختیارات و توسعه سطوح درسی است؛ در این زمینه درس خارج برای بار در برخی از مراکز رسمیت یافته است که ارزیابی‌ها در حال انجام است. محور دیگر، طرح هدایت علمی است که ممکن است مشمول امتیازاتی برای طلاب باشد و قلمروی جدیدی نیز برای حوزه ایجاد کند که زمینه های آن نیز ایجاد شده است. در این طرح هیچ مفروض قبلی نداریم، بلکه دنبال تعامل مراکز حوزوی و تعامل این مراکز با مدیریت هستیم؛ در زمینه شکل و راهکار این فعالیت و طرح هیچ مفروضی نداریم.

وی گفت: قطعا مجمع عمومی و دبیرخانه آن دارای ارزش است؛ اینکه بالاتر از آن، شورای برگزیده که بتواند طرح‌ها را برای مجمع عمومی پخته‌تر کند نیز یک ایده است؛ همچنین می‌توان این شورا را در نظام شورایی حوزه یک جایگاه رسمی بدهیم.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

رییس مجلس با آیت الله العظمی میلانی و آیت الله مددی الموسوی دیدار کرد

آموزشگاه‌های کنکور به حال خود رها شده‌اند

75 درصد کتاب‌های منتشرشده در سال 97 تالیفی هستند

چهارشنبه سوری منحرف شده است

هنر انقلاب، سفارشی نیست

امکان ثبت نام در کاروان‌های فوق العاده عتبات نوروزی

رایزنی فرهنگی لازمه فرصت سازی برای اقتصاد فضای مجازی

21 میلیون نفر از موزه‌های کشور بازدید کردند

«مشتاق» را از زندگی در کرمان سیر کردند

همایش برنامه ویژه مدرسه محور بوم آغاز به کار کرد

جشنواره زنان و تولید ملی، عرصه حضور کارآفرینان اجتماعی است

بالا و پایین هزینه‌های حج/ راه‌ حل‌هایی برای کاهش هزینه‌ها

توهین به شورای عالی حوزه اهانت به مراجع و رهبری است

بطحائی خبر داد: پرداخت مطالبات حق‌التدریسی‌ها تا پایان سال

چگونه با عکس‌هایمان داستان بگوییم؟

رویکرد جدید وزارت علوم تربیت دانشجویان خودباور و خوداتکا است

افزایش سرعت واگذاری بناهای تاریخی به بخش خصوصی

فرهنگ و هنر کشور برای درخشان ماندن نیاز به زیرساخت علمی دارد

جشنواره ای در سایه

مرگ در جزیره لهجه‌ها قدم می‌زند

مردم باید زمانی که به ما می رسند احساس آرامش کنند

حضرت فاطمه(س)؛ طلایه دار دفاع از حریم ولایت

بررسی شیوه نامه‌های انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات

جشن جهانی نوروز برگزار می‌شود

تیغ تحریم حوزه هنری بر گردن آشغال‌ها دوست داشتنی

بطحائی: با اجرای رتبه‌بندی، حقوق‌ تمامی فرهنگیان دو سه برابر نمی‌شود

رستم خواندن بازیگران معلول از سوی وزیر

تجربه‌هایی بدیع برای ورود به جهان تئاتر نوین

ابلاغ بخشنامه نقل و انتقالات فرهنگیان برای سال تحصیلی آینده

«چیدمان» فرانسه پاسخی هوشمندانه به مخاطبان تشنه ایده‌های بکر

رابطه دانشجویان موسیقی با جشنواره فجر چگونه است؟

نمایش‌هایی از بلژیک، آذربایجان و رومانی

دو‌ کنسرت با یک بلیت

آموزش و پرورش باید با شجاعت موانع راه نشاط را کنار بزند

«هنر» تماشاگه چگونه زیستن یک ملت است

قدرت نمایی هنرمندان استانی در تئاتر خیابانی جشنواره فجر

بطحائی: به برخی اظهاراتم برچسب سیاسی می‌زنند

شرایط پذیرش دانشجوی بورسیه جهت تصدی منصب قضا

کرشندو «فرهت» در رپرتوار موسیقی فجر 97

حق التدریس‌ها نمی‌توانند معلم شوند

خاطره بازی با 37 دوره جشنواره تئاتر فجر

چهار هزار جایزه جهانی در 40 سال تاریخ سینمای بعد از انقلاب

85 درصد داوطلبان بدون تاثیر نمره کنکور وارد دانشگاه شدند

فیلم‌هایی به رنگ خون؛ تماشاگرانی در برزخ جشن و عزا

اسامی رشته‌های بدون کنکور امروز اعلام می‌شود

می‌توان مشکلات کشور را با اتکا به دین حل کرد

بطحائی: همچنان با ایده‌آل‌های بودجه‌ای فاصله‌ داریم

آموزش‌ مهارتی دانشجویان حقوق موجب تکامل دستگاه قضائی می‌شود

امام و رهبری حامیان اصلی اقلیت‌های دینی ایران بوده‌اند

بازگشت جشنواره فیلم فجر به بنیاد سینمایی فارابی