راه ترقی

آخرين مطالب

هندی ها برای سرمایه گذاری در چابهار سقفی تعیین نکرده اند اقتصاد

هندی ها برای سرمایه گذاری در چابهار سقفی تعیین نکرده اند

  بزرگنمايي:

راه ترقی- علی چگنی در حاشیه سفر وزیر امور خارجه در گفت و گو با خبرنگاران درباره روابط ایران و هند طی ماههای اخیر و بعد از اعمال تحریم های یکجانبه آمریکا، افزود: ما از هندی ها رفتار معقول و قابل تمجیدی در این زمینه دیده ایم و آنها در روابطشان با ما مستقل عمل کرده اند.
وی گفت: در آینده روابط هم نشانه ای که حکایت از عدم همکاری هندی ها با ما باشد یا اینکه بخواهند روابط را تغییر دهند، وجود ندارد؛ برعکس، مقامات هندی همه به دنبال افزایش سطح روابط به خصوص روابط اقتصادی هستند.
سفیر ایران در هند خاطرنشان کرد: مکانیزم هایی که می‌تواند دو کشور را به این هدف نزدیک کند تحت بررسی است . کاربرد این مکانیزم ها تاکنون هم موفق بوده است.
چگنی ادامه داد: برای مثال خرید نفت بر اساس پول ملی دو کشور و روپیه انجام و محاسبه می شود و ما می‌توانیم از پول خود برای خرید مایحتاجی که نیاز داریم، استفاده کنیم.
وی خاطرنشان کرد: علاوه بر رفع نیازهای فوری و معمولی و سرمایه گذاری مشترک در دو کشور، در زیر ساخت های اقتصادی ایران و هند هم این مکانیزم قابل استفاده است.
سفیر ایران در هند یادآور شد: هندی ها در مذاکرات مختلفی که با کشورهای دیگر دارند از روابطشان با ما دفاع می‌کنند و این نکته قابل تحسین است.
چگنی با اشاره به استقبال هندی ها از سفر وزیر امور خارجه ایران، گفت: هیاتی که در این سفر همراه دکتر ظریف حضور دارد، شاید بزرگترین هیات اقتصادی در دهه اخیر است و طرف هندی هم کمال استقبال را از این هیات داشتند.
وی با تاکید بر لزوم افزایش حجم روابط دو کشور گفت: ظرفیت‌های بسیار بالایی در روابط دو کشور وجود دارد که می تواند مبنای افزایش حجم روابط فعلی - که نزدیک به 14 میلیارد دلار است، باشد.
سفیر ایران در هند درباره صادرات و واردات دو کشور گفت: در حال حاضر کفه ترازو به نفع طرف ایرانی است زیرا ما قلم بزرگ نفت را داریم ولی صادرات هند به کشور ما کم است.
چگنی یاد آور شد: این در حالی است که بسیاری از نیازمندی‌های ما که از سایر کشورها تامین می شود را می توانیم از هند و با کیفیت و قیمت رقابتی تامین کنیم.

**معافیت از مالیات
سفیر ایران در هند در پاسخ به سوالی درباره اعطای معافیت مالیاتی به خریداران نفت ایران گفت: معافیت مالیاتی سال گذشته هم وجود داشته است. پولی که از خزانه به بانک تجاری واریز شود باید مالیات آن را بپردازند و از آنجا که این پول در قالب ارز خارجی نبوده و ارز ملی بوده، مصوبه قانونی گرفتند که از پول ما که به حساب یک بانک ریخته و به روپیه حساب می شود ، مالیات نگیرند.
وی یاد آور شد: این معافیت به صادرکنندگان و واردکنندگان هندی کمک می‌کند راحت‌تر با همتایان ایرانی خود تبادلات مالی داشته باشند و این مراودات ارزان‌تر تمام می‌شود و به نفع هر دو کشور هست.
سفیر ایران در هند درباره سرمایه گذاری هندی ها در چابهار گفت: بندر چابهار موقعیت ویژه و فوق العاده ای با مزیت های بسیار بالای اقتصادی، سیاسی و امنیتی دارد و در حفظ امنیت هم برای ما و هم برای هند، افغانستان و آسیای میانه مهم است .
چگنی خاطرنشان کرد: گسترش همکاری ها در چابهار مورد اراده جدی طرف هندی است و تسهیلاتی که ما در چابهار فراهم کرده ایم، جذابیت لازم برای جذب سرمایه گذاران هندی را فراهم می کند.
وی اظهار داشت: امکاناتی همانند بخشودگی مالیاتی 20 ساله و مزایای دیگر برای سرمایه‌گذاران در چابهار وجود دارد. همچنین یکی از بندهایی که ما پیش بینی کردیم و در مکانیسم مالی که بانک مرکزی دو کشور امضا کردند، استفاده از پول ملی برای سرمایه‌گذاری طرفین در خاک یکدیگر است. این بدان معنی است که این منابع می تواند در چابهار هم استفاده شود.
چگنی با بیان اینکه معافیت تحریمی چابهار سقف زمانی ندارد ؛ یاد آور شد: چابهار یک بندر بسیار مهم و استراتژیک است که به اقیانوس هند متصل است .عمق بسیار زیادی دارد و به بنادر هندی هم بسیار نزدیک است.
وی درباره سرمایه گذاری هندی ها در چابهار و اینکه آیا هند سرمایه گذاری بیشتری در این بندر خواهد کرد گفت از هندی چیزی نشنیده‌ام که برای سرمایه گذاری در چابهار سقفی تعیین کرده باشند و تا الان هم بیش از مبالغی که گفته می شود سرمایه گذاری کردند.
چگنی افزود در آینده هم پروژه ها و طرح های زیادی هست که نه تنها در بندر چابهار بلکه در منطقه آزاد تجاری این سرمایه گذاری های مشترک و یا دوجانبه انجام می شود.
سفیر ایران در هند در پاسخ به سوالی درباره سرمایه گذاری ایران در پالایشگاههای هند گفت : به طور طبیعی هر کشوری دنبال توسعه میدان مانور خود است تا بتواند درهم‌تنیدگی اقتصادی با کشورهای مختلف داشته باشد. این چیزی است که هم دو ملت را به هم پیوند می زند و هم اقتصاد دو کشور را که مکمل یکدیگر هستند به هم پیوند می زند.
چگنی گفت : شرکت‌های ایرانی که بخواهند در هند و در بخش‌های مختلف همچون پتروشیمی سرمایه‌گذاری کنند زمینه برایشان فراهم است و در مکانیزم پرداخت های پولی میان دو کشور پیش بینی شده است.
وی ادامه داد: ما در سرمایه‌گذاری‌های بسیار زیادی می توانیم با هندی‌ها کار کنیم. بازار یک میلیارد و 250 تا 300 میلیون نفری بازار بسیار بزرگی برای کالاهای ایرانی است و اکنون اقلام کشاورزی ما در این کشور خیلی هم مورد طلب و تقاضاست و تقاضا برای کالای ایرانی زیاد است.
سفیر ایران در هند اظهار داشت: ما در هند ظرفیت های زیادی داریم که محدود به یک سری کالاهای خاص مثل برنج، چای و اقلام کشاورزی نیست ؛ هم به لحاظ صنعتی در زمینه فولاد، معدن، دارو و بسیاری از داروهایی که ما در ایران مصرف می کنیم که از اروپا می آیند مبدا اصلی و حوزه ژنریک آنها هندی است.
وی افزود: فکر می‌کنم که دو کشور در یک تعامل مستقیم تر قرار گیرند شرکت های آنها بهتر می توانند همدیگر را پیدا کنند، رفت و آمد این هیئت ها باعث می شود طرفین شناخت شان از هم بیشتر شود.
سفیر کشورمان در دهلی همچنین بیان کرد: واقعیت این است که بخشی از تجارت کشورهای ثالث با این کشور از طریق کشور ماست، نمی‌خواهم اسم کشور خاصی را ببرم اما بدیهی است بخشی از تجارتی که با بعضی از کشورهای حوزه خلیج فارس داریم و رقم بالایی هم است در قالب صادرات مجدد است در حالی که این تجارت می تواند مستقیم بین دو کشور انجام شود و هر دو طرف از آن نفع ببرند و با حذف واسطه اثر مثبت بر روابط حاکم می شود.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سال آینده بازار خوبی برای صنعت فولاد ایجاد می‌شود

حق مسکن کارگران 60 هزار تومان بیشتر شد

10ونیم میلیارد دلار از منابع حساب ارزی، پرداخت‌شده به فعالان اقتصادی تسویه نشده است

راهنمای جامع ویزای ترکیه

وریلی آلفابت تاییدیه‌ FDA برای پایش ضربان قلب ساعت هوشمند دریافت کرد

دیجیتال به سبک ایرانی

کوالکام: اپل بدون همکاری ما نمی‌تواند گوشی آیفون تولید کند

اطلاعات خرید کاربران، زیربنای کسب و کار بزرگ تبلیغاتی آمازون

کلیات طرح ساماندهی صنعت خودرو به تصویب مجلس رسید

مالکیت توزیع شده چیست و چگونه به رشد کشور هند کمک می‌کند

کاهش تغییرات اقلیمی با مدیریت نیتروژن در کشاورزی

حجم بسته‌های اینترنتی 10 درصد افزایش پیدا کرد

زوم‌اپ: The Weather Channel؛ محبوب‌ترین اپلیکیشن آب و هوا

سامسونگ از تراشه میان رده اکسینوس 7904 رونمایی کرد

خلاقیت هنرمند جوان ترک و خلق تصاویری تماشایی

افزایش رضایت مشتریان، اولویت اصلی کنونی مخابرات

آفرودهای زیر 50 میلیون موجود در سایت دیوار

آلمان به دنبال اعمال محدودیت سرعت در اتوبان

کابل‌کشی فیبر نوری به منازل رایگان شد

یک میلیون خط تلفن ثابت بدون کارکرد تخلیه شد

گلکسی اس 10 به حسگر اثرانگشت درون‌صفحه‌ای مجهز است

دوربین 360 درجه؛ راه‌حلی هوشمند در شهر شلوغ تهران

اولین خودرو تولیدی برندهای مختلف جهان

اخطار جدی به دفاتر ارائه‌دهنده‌ی سیم کارت غیرقانونی

بیوگرافی رودلف کلازیوس؛ فیزیکدان آلمانی پیش‌گام در علم ترمودینامیک

ویژگی‌های برجسته پورشه 919 Hybrid Evo

نگرانی اپل درباره کاهش فروش گوشی‌های آیفون

احتمالا مایکروسافت بخشی از Core OS را به‌صورت متن باز عرضه می‌کند

اسپاتیفای به‌زودی امکان مسدودکردن خوانندگان را فراهم می‌کند

موجودی گرافیک‌‌های سری GTX 10 انویدیا رو‌به‌پایان است

چرا صادرات سنگ آهن کاهش یافت؟

سهم چک های رمزدار در مبادلات اقتصادی کم شد

حرف و حدیثی که برای "روشن و شهریار" در مازندران به راه افتاد

هدیونیت پایونیر SPH-10BT، گوشی هوشمند را به سیستم اطلاعات و سرگرمی تبدیل می‌کند

دوربین گلکسی S10 سامسونگ با کشیدن دست روی نمایشگر فعال می‌شود

سامسونگ در ایران از نمایشگرهای تعاملی Flip رونمایی کرد

گوگل از 10 مرداد 1400 پشتیبانی از برنامه‌های 32 بیتی را متوقف می‌کند

سیتروئن C3-XR فیس‌ لیفت 2019 بازار چین معرفی شد

حراج میلیون دلاری فورد موستانگ شلبی GT500 و تویوتا سوپرا مدل 2020

6 نکته عکاسی پرتره برای عکاسان مبتدی

پنج عامل در دنیای عکاسی که مهم‌تر از برند دوربین هستند

بررسی ویدیویی آیپد پرو 2018 اپل

کتاب چاپ کنید؛ حتی یک جلد!

هن تنگ X5 / ایکس 5؛ مشخصات فنی، قیمت و هرآنچه درباره‌اش باید بدانید

پنج مرکز خرید لوکس دبی را بشناسید

معرفی برترین استارتاپ‌های تاکسیرانی جهان

تمام خودروهای کادیلاک تا سال 2020 نیمه خودران می‌شوند

جاده ابریشم دیجیتال چین، جهان را به‌سمت‌ دوقطبی پیش می‌برد

بحران تعطیلی دولت در آمریکا و تاثیرات آن بر جریان علم

ایسوس خاورمیانه از جدیدترین مدل‌های اولترابوک‌ و لپ تاپ گیمینگ رونمایی کرد