راه ترقی

آخرين مطالب

هندی ها برای سرمایه گذاری در چابهار سقفی تعیین نکرده اند اقتصاد

هندی ها برای سرمایه گذاری در چابهار سقفی تعیین نکرده اند

  بزرگنمايي:

راه ترقی- علی چگنی در حاشیه سفر وزیر امور خارجه در گفت و گو با خبرنگاران درباره روابط ایران و هند طی ماههای اخیر و بعد از اعمال تحریم های یکجانبه آمریکا، افزود: ما از هندی ها رفتار معقول و قابل تمجیدی در این زمینه دیده ایم و آنها در روابطشان با ما مستقل عمل کرده اند.
وی گفت: در آینده روابط هم نشانه ای که حکایت از عدم همکاری هندی ها با ما باشد یا اینکه بخواهند روابط را تغییر دهند، وجود ندارد؛ برعکس، مقامات هندی همه به دنبال افزایش سطح روابط به خصوص روابط اقتصادی هستند.
سفیر ایران در هند خاطرنشان کرد: مکانیزم هایی که می‌تواند دو کشور را به این هدف نزدیک کند تحت بررسی است . کاربرد این مکانیزم ها تاکنون هم موفق بوده است.
چگنی ادامه داد: برای مثال خرید نفت بر اساس پول ملی دو کشور و روپیه انجام و محاسبه می شود و ما می‌توانیم از پول خود برای خرید مایحتاجی که نیاز داریم، استفاده کنیم.
وی خاطرنشان کرد: علاوه بر رفع نیازهای فوری و معمولی و سرمایه گذاری مشترک در دو کشور، در زیر ساخت های اقتصادی ایران و هند هم این مکانیزم قابل استفاده است.
سفیر ایران در هند یادآور شد: هندی ها در مذاکرات مختلفی که با کشورهای دیگر دارند از روابطشان با ما دفاع می‌کنند و این نکته قابل تحسین است.
چگنی با اشاره به استقبال هندی ها از سفر وزیر امور خارجه ایران، گفت: هیاتی که در این سفر همراه دکتر ظریف حضور دارد، شاید بزرگترین هیات اقتصادی در دهه اخیر است و طرف هندی هم کمال استقبال را از این هیات داشتند.
وی با تاکید بر لزوم افزایش حجم روابط دو کشور گفت: ظرفیت‌های بسیار بالایی در روابط دو کشور وجود دارد که می تواند مبنای افزایش حجم روابط فعلی - که نزدیک به 14 میلیارد دلار است، باشد.
سفیر ایران در هند درباره صادرات و واردات دو کشور گفت: در حال حاضر کفه ترازو به نفع طرف ایرانی است زیرا ما قلم بزرگ نفت را داریم ولی صادرات هند به کشور ما کم است.
چگنی یاد آور شد: این در حالی است که بسیاری از نیازمندی‌های ما که از سایر کشورها تامین می شود را می توانیم از هند و با کیفیت و قیمت رقابتی تامین کنیم.

**معافیت از مالیات
سفیر ایران در هند در پاسخ به سوالی درباره اعطای معافیت مالیاتی به خریداران نفت ایران گفت: معافیت مالیاتی سال گذشته هم وجود داشته است. پولی که از خزانه به بانک تجاری واریز شود باید مالیات آن را بپردازند و از آنجا که این پول در قالب ارز خارجی نبوده و ارز ملی بوده، مصوبه قانونی گرفتند که از پول ما که به حساب یک بانک ریخته و به روپیه حساب می شود ، مالیات نگیرند.
وی یاد آور شد: این معافیت به صادرکنندگان و واردکنندگان هندی کمک می‌کند راحت‌تر با همتایان ایرانی خود تبادلات مالی داشته باشند و این مراودات ارزان‌تر تمام می‌شود و به نفع هر دو کشور هست.
سفیر ایران در هند درباره سرمایه گذاری هندی ها در چابهار گفت: بندر چابهار موقعیت ویژه و فوق العاده ای با مزیت های بسیار بالای اقتصادی، سیاسی و امنیتی دارد و در حفظ امنیت هم برای ما و هم برای هند، افغانستان و آسیای میانه مهم است .
چگنی خاطرنشان کرد: گسترش همکاری ها در چابهار مورد اراده جدی طرف هندی است و تسهیلاتی که ما در چابهار فراهم کرده ایم، جذابیت لازم برای جذب سرمایه گذاران هندی را فراهم می کند.
وی اظهار داشت: امکاناتی همانند بخشودگی مالیاتی 20 ساله و مزایای دیگر برای سرمایه‌گذاران در چابهار وجود دارد. همچنین یکی از بندهایی که ما پیش بینی کردیم و در مکانیسم مالی که بانک مرکزی دو کشور امضا کردند، استفاده از پول ملی برای سرمایه‌گذاری طرفین در خاک یکدیگر است. این بدان معنی است که این منابع می تواند در چابهار هم استفاده شود.
چگنی با بیان اینکه معافیت تحریمی چابهار سقف زمانی ندارد ؛ یاد آور شد: چابهار یک بندر بسیار مهم و استراتژیک است که به اقیانوس هند متصل است .عمق بسیار زیادی دارد و به بنادر هندی هم بسیار نزدیک است.
وی درباره سرمایه گذاری هندی ها در چابهار و اینکه آیا هند سرمایه گذاری بیشتری در این بندر خواهد کرد گفت از هندی چیزی نشنیده‌ام که برای سرمایه گذاری در چابهار سقفی تعیین کرده باشند و تا الان هم بیش از مبالغی که گفته می شود سرمایه گذاری کردند.
چگنی افزود در آینده هم پروژه ها و طرح های زیادی هست که نه تنها در بندر چابهار بلکه در منطقه آزاد تجاری این سرمایه گذاری های مشترک و یا دوجانبه انجام می شود.
سفیر ایران در هند در پاسخ به سوالی درباره سرمایه گذاری ایران در پالایشگاههای هند گفت : به طور طبیعی هر کشوری دنبال توسعه میدان مانور خود است تا بتواند درهم‌تنیدگی اقتصادی با کشورهای مختلف داشته باشد. این چیزی است که هم دو ملت را به هم پیوند می زند و هم اقتصاد دو کشور را که مکمل یکدیگر هستند به هم پیوند می زند.
چگنی گفت : شرکت‌های ایرانی که بخواهند در هند و در بخش‌های مختلف همچون پتروشیمی سرمایه‌گذاری کنند زمینه برایشان فراهم است و در مکانیزم پرداخت های پولی میان دو کشور پیش بینی شده است.
وی ادامه داد: ما در سرمایه‌گذاری‌های بسیار زیادی می توانیم با هندی‌ها کار کنیم. بازار یک میلیارد و 250 تا 300 میلیون نفری بازار بسیار بزرگی برای کالاهای ایرانی است و اکنون اقلام کشاورزی ما در این کشور خیلی هم مورد طلب و تقاضاست و تقاضا برای کالای ایرانی زیاد است.
سفیر ایران در هند اظهار داشت: ما در هند ظرفیت های زیادی داریم که محدود به یک سری کالاهای خاص مثل برنج، چای و اقلام کشاورزی نیست ؛ هم به لحاظ صنعتی در زمینه فولاد، معدن، دارو و بسیاری از داروهایی که ما در ایران مصرف می کنیم که از اروپا می آیند مبدا اصلی و حوزه ژنریک آنها هندی است.
وی افزود: فکر می‌کنم که دو کشور در یک تعامل مستقیم تر قرار گیرند شرکت های آنها بهتر می توانند همدیگر را پیدا کنند، رفت و آمد این هیئت ها باعث می شود طرفین شناخت شان از هم بیشتر شود.
سفیر کشورمان در دهلی همچنین بیان کرد: واقعیت این است که بخشی از تجارت کشورهای ثالث با این کشور از طریق کشور ماست، نمی‌خواهم اسم کشور خاصی را ببرم اما بدیهی است بخشی از تجارتی که با بعضی از کشورهای حوزه خلیج فارس داریم و رقم بالایی هم است در قالب صادرات مجدد است در حالی که این تجارت می تواند مستقیم بین دو کشور انجام شود و هر دو طرف از آن نفع ببرند و با حذف واسطه اثر مثبت بر روابط حاکم می شود.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

عرضه 4.5 میلیارد یورو ارز صادراتی در سامانه نیما

آمادگی شرکت‌های روسی برای همکاری با ایران

رئیس اتاق بازرگانی: بخش خصوصی اپوزیسیون دولت نیست

فضای اختصاصی برای فرود خودرو پرنده در میامی ساخته می‌شود

شرکت ایزی؛ نماینده برتر دی لینک در خاورمیانه و شمال آفریقا

هرآنچه باید درباره شارژ بی‌ سیم بدانید؛ قسمت اول

پوکو لانچر 2 با طراحی پیشرفته و قابلیت‌های جدید منتشر شد

آفت اکوسیستم استارتاپی؛ از منتورنماها تا دنیای خوش آب‌ و‌ رنگ استارتاپی

اردکانیان: قفقاز شمالی دروازه توسعه روابط اقتصادی ایران و روسیه است

مرکز تحقیقات سرن نرم‌افزارهای مایکروسافت را به مقصد نرم‌افزارهای متن باز ترک می‌کند

افزایش 25 درصدی عمر مفید قطعات ریلی با نانو پوشش‌های محققان کشور

AMD پردازنده‌ تردریپر 64 هسته‌ای تا پایان امسال عرضه می‌کند

لمان 2019 با قهرمانی تویوتا و آلونسو به پایان رسید

عقب نشینی نرخ ارز با نزدیک شدن به زمان آغاز بکار بازار متشکل ارزی

تخصیص پویای منابع، مسئله‌‌‌ای ریاضی که جهان را در بن‌‌بست گرفتار کرده است

گوشی‌های هواوی برای ساعاتی لوگوی تبلیغاتی روی صفحه‌‌ قفل نمایش دادند

طرح حداکثر استفاده از توان تولیدی و حمایت از کالای ایرانی تایید شد

بخش خصوصی مقصر صادرات کم فرش است

ایجاد هاب صنایع تکمیلی پتروشیمی در عسلویه

نرخ دلار به 12 هزار و 900 تومان کاهش یافت

واردات 3.1 هزار تن کاغذ روزنامه به کشور از ابتدای سال

جهانگیری: نباید در مبارزه با مفاسد اقتصادی تعلل کنیم

رحمانی فضلی: به نسبت کاهش قیمت ارز، کالاها باید ارزان شوند

کارت گرافیک AMD رادئون 5700 و 5700XT با هدف تسلط بر بازار میان‌رده‌ها معرفی شدند

پخش زنده کنفرانس AMD در رویداد E3 2019 [ساعت 2:30 بامداد]

کالاهای وارداتی بدون دریافت گواهی مبدا ترخیص می شوند

اخبار مثبت سیاست خارجی قیمت طلا را کاهش داد

فرمول یک کانادا 2019 با پیروزی همیلتون پایان یافت

گوگل: قطع دسترسی هواوی به اندروید امنیت ملی آمریکا را به‌خطر می‌اندازد

ارزش صادرات غیرنفتی تا 61 میلیارد دلار افزایش می‌یابد

تهدید زنگنه به افشای اسرار کرسنت

وزیر کشور از عرضه بنزین 5000 تومانی در بازارچه‌های مرزی خبر داد

دلار به کانال 12 هزار تومانی عقب نشینی کرد

جهش ناگهانی مصرف برق در کشور

پول پوزیشن سباستین فتل در تعیین خط فرمول یک کانادا 2019

Project xCloud؛ هرآنچه باید درباره سرویس گیمینگ ابری مایکروسافت بدانید

شورولت کوروت Karl Kustom؛ تلفیقی از سنت و مدرنیته

نسل دوم رینگ تیتانیومی چاپ سه بعدی HRE معرفی شد

تولید گاز پارس جنوبی امسال 60 میلیون مترمکعب افزایش می یابد

ضرورت عبور از اقتصاد نفتی در فضای تحریم

ویدئو و تصاویر جدیدی از گلکسی نوت 10 پرو سامسونگ دیده شد

ترمیم آسیب‌دیدگی قلب به‌کمک پچ‌های حاوی سلول بنیادی

نیسان از باتری خودرو الکتریکی برای تولید برق خانگی استفاده خواهد کرد

پیست نوربرگ‌رینگ؛ جهنم سبز آلمان در دنیای خودرو

سامسونگ زمان احتمالی عرضه گلکسی فولد را اعلام کرد

حرکت آرام دلار به سوی کانال 12 هزار تومانی

دانشگاه ها موجب تحول در صنعت نفت کشور شوند

رئیس‌کل بانک مرکزی وارد سئول شد/گلایه همتی از کارشکنی بانکهای کره

عرضه شکر افزایش یافت؛ عطش بازار خوابید

بورس وارد مدار صعودی شد