راه ترقی

آخرين مطالب

تجربه خرید کالاهای سوپرمارکتی از دیجیکالا اقتصاد

تجربه خرید کالاهای سوپرمارکتی از دیجیکالا

  بزرگنمايي:

راه ترقی - دیجی‌کالا از چند ماه پیش فروش محصولات تندمصرف را آغاز کرده است. با‌توجه‌به تفاوت ماهیت حوزه‌ی FMCG با سایر کالاهایی که دیجی‌کالا می‌فروشد، بر آن شدیم تا عملکرد این فروشگاه را در ارائه‌ی این محصولات محک بزنیم. 

ورود به حوزه‌ی موادغذایی و کالاهای تندمصرف هدفی است که در مسیر تحقق چشم‌انداز دیجی‌کالا دیده می‌شود. دیجی‌کالا به‌عنوان بزرگ‌ترین فروشگاه آنلاین خاورمیانه ازنظر بازدید و تعداد خرید، در پی آن است تا در گام اول، به اولین مقصد برای هر نوع خریدی تبدیل شود. ازاین‌رو، این شرکت ورود به تمامی حوزه‌های خرید را در دستورکار قرار داده است. با‌توجه‌به چنین سیاستی، پوشش نیازهای اولیه‌ی کاربران نظیر موادخوراکی و کالاهای تندمصرف بسیار اهمیت دارد. دیجی‌کالا برای ورود به حوزه‌ی محصولات تندمصرف یا FMCG عضو جدیدی را در خانواده‌ی خود پذیرفت و به‌بیان بهتر، روکولند به هلدینگ دیجی‌کالا پیوست . فرایند نگه‌داری و ارسال کالاهای تندمصرف و سوپرمارکتی باتوجه‌به ماهیت این محصولات بسیار پیچیده‌تر از سایر حوزه‌ها است؛ چراکه مدیریت زنجیره‌ی تأمین و نیز پخش و ارسال، مستلزم دقت و همچنین سرعت‌عمل درخورتوجه است. این موضوع بر خواسته از ماهیت کالاهای FMCG یا تندمصرف است. کالاهای تندمصرف به دو دلیل باید سریع‌تر از سایر کالاها دردسترس کاربران قرار گیرند: 1. محصولات FMCG با‌توجه‌به ماهیتشان مانند فساد زودهنگام موادغذایی باید سریع‌تر از سایر کالاها دردسترس خریداران قرار گیرند؛ 2. با‌توجه‌به اینکه اقلام سوپرمارکتی جزو ضروری‌ترین موادمصرفی در خانواده‌ها محسوب می‌شود؛ ازاین‌رو، تأخیر چندساعته در ارسال ارائه‌ی خدمات در این حوزه را بی‌معنی می‌کند. به‌بیان بهتر، خرید کالاهای سوپرمارکتی به‌صورت اینترنتی نباید مستلزم سپری‌کردن زمان طولانی باشد. مقاله‌های مرتبط:
داستان برند: دیجی کالا، الفبای موفقیت استارتاپی به زبان مادری
دیجی‌کالا برای رسیدن به هدفش، مرکزها یا انبارهای متعددی برای پردازش و ارسال اقلام خریداری‌شده در سطح شهر تهران درنظر گرفته تا بتواند فرایند پردازش و ارسال کالا را در بازه‌ی زمانی سه ساعته از زمان خرید انجام دهد. براساس آمارهای ارائه‌شده، حاصل همکاری دیجی‌کالا با روکولند عرضه‌ی بیش از دَه هزار نوع محصولات غذایی خواهد بود که بازه‌ی تحویل سه ساعته برای آن درنظر گرفته‌ شده است. در وهله‌ی اول، سوپرمارکت آنلاین دیجی‌کالا برای شهروندان تهرانی دردسترس است و فعلا برنامه‌ای برای راه‌اندازی در دیگر شهرها به ما اعلام نشده است. دیجی‌کالا علاوه بر محصولات سوپرمارکتی، درنظر دارد ازطریق همکاری مستقیم با تولیدکنندگان تره‌بار، افزون‌بر کاهش قیمت نهایی محصولات باغی، بهینه‌سازی فرایند بسته‌بندی و نگه‌داری از محصولات باغی نظیر میوه‌ها را نیز به حالت ایده‌آل برساند تا درکنار کاهش قیمت محصولات ارائه‌شده، ضایعات در این حوزه نیز به حداقل ممکن کاهش یابد. باتوجه‌به اینکه درحال‌حاضر امکان خرید محصولات FMCG در دیجی‌کالا فراهم شده، برای سنجش این موضوع تصمیم گرفتیم در روز پنجشنبه 13 دی سفارشی را در دیجی‌کالا ثبت کنیم. اگر به‌یاد داشته باشید، در روز پنجشنبه هوایی بارانی و نیمه‌برفی را شاهد بودیم.
تأمین کالا در سوپرمارکت دیجی‌کالا همانند محصولات موجود دیگر و سیستم‌های مشابه نیست و تمامی کالاها را خودِ دیجی‌کالا آماده می‌کند. درواقع، مدل مارکت‌پلیس که هم‌اینک در سایر اقلام فروشی دیجی‌کالا اجرا شده، درباره‌ی حوزه‌ی FMCG صادق نیست و تمامی کالاها را دیجی‌کالا تأمین می‌کند. تنوع محصولی چشمگیر است؛ اما تعداد درخورتوجهی از محصولات هم در حالت « عدم‌موجودی» قرار دارند. البته این موضوع به این شکل نیست که شما نتوانید محصول مدنظرتان را پیدا کنید؛ بلکه بهتر است بگوییم شاید شما نتوانید «برند» دلخواه‌تان را پیدا کنید که از دیدگاه ما امری طبیعی خواهد بود. پس‌ازآنکه سفارش خود را ثبت کردید، باید آدرس و بازه‌ی زمانی تحویل را ثبت کنید. درباره‌ی خرید ما، شماری از محصولات به‌صورت ارسال مرسوله دوم ثبت شد که دلیل آن را متوجه نشدیم. با تعویض نوع محصول و برند، تمامی سفارش‌های ما در یک مرسوله قرار گرفت. ساعت 10:49 سفارش ثبت و درحال‌پردازش قرار گرفت. بازه‌ی زمانی‌ ثبت‌شده‌ی ما برای تحویل سفارش ساعت 15 تا 18 بود. البته مطلع باشید برای بعضی از اقلام خاص و غیرضروری، ممکن است بعضی از بازه‌های زمانی تحویل غیرفعال باشد که آن‌چنان موضوع حاد و آزاردهنده‌ای نیست. بازه‌های تحویل کالا از ساعت 9 تا 21 است که به‌صورت چهار بازه‌ی سه ساعته دردسترس کاربران است. در ساعت 11:54 سفارش ما را دیجی‌کالا پردازش و آماده‌ی ارسال کرد. باتوجه‌به وضعیت جوّی، ساعت ثبت سفارش و بازه‌ی زمانی برای تحویل به مأمور ارسال، تأخیر درخورتوجهی را شاهد بودیم. در ساعت 14:46، سفارش به مأمور ارسال مرکز توزیع تهران تحویل داده شد. پس از گذشت چند ساعت، سفارش راس ساعت 17:35 دقیقه به‌دست ما رسید. تمامی اقلام در بسته‌بندی‌های مناسب قرار داشتند و در کیسه‌های مختلف با فاکتور کامل تحویل گرفته شد. در اولین تجربه‌ی خرید از سوپرمارکت دیجی‌کالا به مشکل چندانی برنخوردیم و در موعد مقرر، کالا به‌دستمان رسید. خرید اینترنتی برای چنین کالاهایی به حداقل سه تا چهار ساعت نیاز دارد. درواقع، به‌نظر می‌رسد به دو صورت می‌توان بهترین استفاده را از سوپرمارک دیجی‌کالا کرد: خریدهای غیرضروری که می‌توان چندساعتی صبر کرد و خریدهای عمده‌ی آخر هفته که بازهم در محدودیت زمانی قرار ندارد. در این دو حالت، سرویس‌های دیگری هستند که رقابت بسیار سنگین‌تری برای سوپرمارکت دیجی‌کالا به‌وجود آورده‌اند. باید ببینیم در طولانی‌مدت کدام سرویس می‌تواند نیاز مخاطبان بیشتری را پوشش دهد. آیا شما تجربه استفاده از سوپرمارکت دیجی‌کالا را دارید؟

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

واردات بخش معدن وصنایع معدنی از لحاظ ارزش 33 درصد کاهش یافت

اپل گوشه‌هایی از سرویس جذاب محتوای تلویزیونی +TV خود را به نمایش گذاشت

سرویس اشتراک تلویزیون اپل تی‌وی پلاس معرفی شد

تیم کوک از محبوبیت فراوان سرویس‌های اپل خبر داد

اسنپ در شیراز 24 ساعت رایگان شد

بیوگرافی ساموئل مورس؛ هنرمند پایه‌گذار ارتباطات الکتریکی مدرن

ون لوکس مرسدس بنز کلاس V با تیونینگ کلاسن معرفی شد

اولین زنی که همراه پرواز تجاری به فضا رفت، از تجربه‌اش می‌گوید

سرویس اشتراکی اپل نیوز پلاس با ارائه 300 مجله معرفی شد

نسخه‌های جدید iOS، مک OS، تی وی OS و واچ OS اپل فردا منتشر می‌شوند

هجوم مردم آمریکا به کوهستان‌های مملو از شقایق کالیفرنیا

Apple Card معرفی شد؛ عزم راسخ کوپرتینویی‌ها برای تحول در کارت‌های اعتباری

اپل سرویس اشتراکی استریم ویدیوی Apple TV Channels را معرفی کرد

Apple Arcade؛ پلتفرم بازی اپل با پرداخت حق اشتراک

چرا هیچ پلی روی رود آمازون ساخته نشده است؟

گلکسی A90 با نمایشگر بزرگ و تراشه‌ قدرتمند معرفی می‌شود

بهترین بازی‌های رایگانی که هم‌اکنون می‌توان تجربه کرد

عملکرد ضعیف کسب‌و‌کارهای داخلی در شبکه‌های اجتماعی و در ارتباط با کاربران

ابداع الگوریتمی برای کاهش زمان اندازه‌‌گیری میدان الکترومغناطیسی دکل‌‌های مخابراتی توسط پژوهشگران کشور

چرا دندان‌های بیشتر افراد نامرتب است؟

لامبورگینی اونتادور با تیونینگ لیبرتی واک و اینفینیت موتوراسپرت

اورگرند چین بزرگترین سازنده خودروهای برقی خواهد شد

اولین نمونه از تویوتا سوپرا مدل 2020 با پیشرانه 2JZ تولید شد

کشف مجموعه‌ای عظیم از فسیل جانوران در چین

زوم‌اپ: Splice؛ اپلیکیشنی ساده و جذاب برای ویرایش فایل ویدیویی

رکورد سرعت فورد GT با 483 کیلومتربرساعت ثبت شد

دانشمندان به‌دنبال شناخت بیشتر از آبشارها هستند

کم‌مصرف‌ترین خودروهای بنزینی و دیزلی در سال 2019

هدست واقعیت مجازی Reverb شرکت HP رقیبی سرسخت برای Vive Pro

3 تفریح رایگان در کوالالامپور؛ مالزی

700 مگاوات نیروگاه جدید امسال وارد مدار می‌شود

تنهایی می‌تواند برای نوجوانان مفید باشد

دوج چارجر در گذر زمان؛ از سال 1966 تا 2019

معرفی استارتاپ‌های یونیکورن صنعت بازی

مرسدس بنز G63 ضدگلوله با تیونینگ اینکاس معرفی شد

اپل چگونه از سرویس‌های خود میلیاردها دلار درآمد کسب می‌کند؟

چرا خودکشی در مردان بیشتر است؟

فولاد، مزیت صادراتی سال 98

افزایش قدرت فورد فیستا ST با اپلیکیشن Mountune

چگونه فایل‌های رمزدار مایکروسافت آفیس را بازکنیم؟

نخستین زیست رایانه بازبرنامه‌نویسی‌شدنی ساخته شد

شیائومی می نوت بوک ایر 12.5 اینچی، 6 فرورودین‌ماه معرفی می‌شود

واتساپ تعداد دفعات فوروارد شدن پیام‌‌های ارسال‌شده را نشان می‌دهد

اولین پستاندار روی زمین در اثر تغییرات اقلیمی منقرض شد

نتفلیکس به سرویس استریم ویدئویی اپل نمی‌پیوندد

مقایسه نسخه کارکرده پورشه 911 کررا با بنز CLS

آیفون بعدی از فناوری اشتراک شارژ بی‌سیم و شارژر سریع USB-C PD بهره می‌برد

نگاه اولیه به نسخه مبتنی بر کرومیوم مایکروسافت اج

چرا دستیابی به اهداف بزرگ شما را خوشحال‌تر نمی‌کند؟

شاسی فیبرکربن اختصاصی مک لارن رونمایی شد