راه ترقی

آخرين مطالب

نگاه واقع بینانه به درآمدها در بودجه 98 داشته باشیم مديريت

نگاه واقع بینانه به درآمدها در بودجه 98 داشته باشیم

  بزرگنمايي:

راه ترقی- رییس جمهوری لایحه بودجه 98 را روز چهارم دی ماه تقدیم مجلس کرد، بنابراعلام هیات رییسه مجلس، بررسی لایحه بودجه سال آینده از روز شنبه 27 بهمن ماه در خانه ملت آغاز می شود.
لایحه بودجه سال آتی بر اساس شرایط خاص تدوین و تلاش شده که توجه به معیشت مردم به ویژه اقشار کم درآمد در اولویت قرار گیرد؛ موضوعی که نمایندگان مجلس نیز بر آن تاکید دارند.
در همین زمینه حمید رضا فولادگر نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی لایحه بودجه سال 1398 کل کشور را در مقایسه با سال های گذشته عملیاتی دانست و به خبرنگار سیاسی ایرنا گفت: این لایحه نگاه واقع بینانه ای به درآمدها دارد، اما کلیت بودجه خوش بینانه است و باید در بررسی آن واقع بینانه عمل کنیم.
وی افزود: نمی توان ساختار بودجه را چندان دگرگون کرد؛ لایحه بودجه سال آینده در مقایسه با بودجه سال قبل با اصلاحاتی همراه بوده که این نشان می دهد دولت در جهت عملیاتی شدن بودجه گام های مهمی برداشته است.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی نگاه واقع بینانه به درآمدها را از نقاط مثبت این لایحه برشمرد و یادآور شد: با وجود تفاوت های لایحه بودجه سال آینده با لوایح گذشته همچنان اشکالات و ایرادات ساختاری وجود دارد که برطرف کردن آنها به دلیل زمان کم- از زمان ارائه لایحه بودجه تا بررسی آن در مجلس- امکان پذیر نیست.
فولادگر دولت محوری را از ایرادات وارده به لایحه بودجه به ویژه بودجه 98 عنوان کرد و افزود: سهم بودجه های عمرانی هنوز کمتر از بودجه های جاری است و دو سوم بودجه به شرکت های دولتی و موسسات انتفاعی دولت و بنگاه ها، اختصاص دارد که هنوز این ایرادات در بحث بودجه رفع نشده است.
وی تصریح کرد: با توجه به ایرادات مطرح در لایحه بودجه 98؛ مجلس تنها می تواند کمتر از 10 درصد در برخی احکام ماده واحده آن و کمتر از پنج درصد در اعداد و ارقام اعمال نظر کند.
عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس باردیگر با تاکید بر این که لایحه بودجه سال آتی خوش بینانه است، اظهارداشت: باید ایرادات ساختاری بودجه را در زمان خاص خود برطرف کنیم زیرا در تنگنای وقت، امکان پذیر نیست؛ اگر چه لایحه بودجه 98 در مقایسه با گذشته به ویژه درموضوع درآمدها واقع بینانه است، اما در مجموع، خوش بینانه بوده و بنابراین در حداقل هایی که برای ما امکان پذیر است.
فولادگر تاکید کرد: باید نگاه واقع بینانه ای به موضوع داشته باشیم؛ اگر درآمدهای نفتی افزایش یافت، می توان برخی مصارف را پیش بینی وبه آن اضافه کرد.

**ارزآوری غیرنفتی را در بودجه 98 لحاظ کنیم
فاطمه ذوالقدر نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون تلفیق بودجه 98 نیز به خبرنگار سیاسی ایرنا گفت: در بررسی لایحه بودجه سال آتی باید نگاه ملی به بودجه حفظ شود و کمک کنیم که معیشت مردم و برقراری عدالت اجتماعی در اولویت باشد.
وی افزایش حقوق کارمندان و کارگران را از الزامات بررسی بودجه عنوان کرد و افزود: نوسانات اقتصادی در چند ماه اخیر، معیشت این گروه ها را تحت تاثیر قرار داده و بر این اساس انتظار می رود که افزایش حقوق این سطح درآمدی، در اولویت های بودجه لحاظ شود.
پروژه های عمرانی، مسکن مهر و خدمات رسانی در حوزه زیرساخت های ضروری، موارد دیگری است که عضو فراکسیون امید آنها را در ردیف اولویت های مهم در بررسی لایحه بودجه سال آتی برشمرد و اظهار داشت: توجه به بازسازی مدارس و تجهیز فضاهای آموزشی، گازرسانی به شهرستان ها و روستاهای محروم در این زمینه، ضروری به نظر می رسد.
ذوالقدر افزود: ایجاد و تقویت زیرساخت های گردشگری در بررسی بودجه ضروری است؛ نباید ارز آوری را فقط به نفت محدود کنیم رونق و توسعه صنعت گردشگری امکان ارز آوری بیشتر را برای کشور فراهم می کند.

** یارانه پنج دهک درآمدی بالا در بودجه 98 قطع شود
همچنین ولی ملکی نماینده مردم مشکین شهر و سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان این که باید تورم بالا را در کشور بپذیرم، به نرخ برخی شاخص های اقتصادی در کشور اشاره کرد و به خبرنگار سیاسی ایرنا گفت: تورم نقطه به نقطه آبان 40 درصد است و تا پایان سال به 50 درصد می رسد؛ نرخ اعلام شده بیکاری 12.2 درصد و خط فقر نیز دو میلیون و 700 هزار تومان است؛ بر این مبنا باید لایحه بودجه 98 را بررسی و قانون بودجه را تصویب کنیم که بر این اساس چه تغییرات اتفاقاتی رخ می دهد.
وی افزود: با توجه به این که در شرایط جنگ اقتصادی و تحریم قرار داریم، ملاحظاتی را در بودجه در نظر گرفته ایم؛ فروش نفت بالای دو میلیون بشکه بودجه که ممکن است این رقم به 50 درصد برسد؛ با این شرایط اگر بودجه سال آینده را تصویب کنیم، قطعا کسری بودجه آشکار خواهیم داشت؛ برای اینکه در جامعه التهاب ایجاد نشود باید عوامل مختلف تحقق بودجه را لحاظ کنیم.
نماینده مردم مشکین شهر با بیان این که برای مقابله با کسری بودجه، در عین حال که هزینه های اجتناب ناپذیر را لحاظ کنیم باید در مورد منابع نفتی، واقع بین باشیم، گفت: برای جبران کسری بودجه به مانند دیگر کشورهای دیگر، مدیریت پنهان بودجه را اعمال کنیم؛ در کشور مجموعه ای از هزینه های پنهان و اجتناب پذیر وجود دارد که اگر دقیق بررسی شود، می توان نزدیک به 30 هزار میلیارد دلار از محل آن ها صرفه جویی کرد.
ملکی با تاکید بر این که دولت قاطعانه، یارانه دهک های بالای درآمدی را برای جبران کسری بودجه، قطع کند، ادامه داد: مجلس تصویب کرده که یارانه پنج دهک درآمدی بالا قطع شود، اما این موضوع هنوز عملیاتی نشده است.

** پرداخت حقوق کارکنان دولت و تامین معیشت مردم را در بودجه 98 مدنظر قرار دهیم
سید ناصر موسوی لارگانی نماینده مردم فلاورجان و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به خبرنگار سیاسی ایرنا گفت: با توجه به احتمالاتی که در باره کاهش فروش نفت مطرح است، اولویت نخست در دربررسی لایحه بودجه 98 را باید بر پرداخت حقوق کارکنان دولت و همچنین معیشت و ارزاق عمومی مردم قرار دهیم.
عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس، بخش بهداشت و درمان را نیز از الزامات مهم در اولویت بندی بودجه 98 دانست که باید با نگاه واقع بینانه و عملیاتی به بودجه 98، این موارد را در بودجه سال آینده لحاظ کنیم.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اسلامی: واگذاری زمین برای سیل زدگان لرستان کلید خورد

میزان افزایش ضریب حقوق کارکنان دولت در سال 98 مشخص شد

رئیس جمهور به خوزستان و لرستان سفر می کند

اساسی ترین نیاز بیماران نادر کشور/دستور وزیر

مجلس مخالف سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین است

تعیین مجازات برای عدم انجام تکالیف از سوی مجریان و ناظران انتخابات مجلس

صرف اعلام خبر وقوع فساد برای مردم اعتمادساز نیست

دستور رییس جمهوری بر آمادگی کامل در رویارویی با موج جدید بارندگی ها

دستور جهانگیری برای بررسی مشکلات تهران

تعیین شرایط کاندیداهای انتخابات/سابقه نمایندگی شامل یک مقطع تحصیلی نمی‌شود

رهبر انقلاب:اقدامات لازم برای جبران خسارات از محل های موجود را سریعا آغاز کنید

جلسه علنی آغاز شد/ طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات در دستور کار

تقدیر رئیس‌جمهوری از تلاش‌های سازمان برنامه و بودجه

سیل حدود 35 هزار میلیارد تومان خسارت وارد کرد

افزایش حقوق کارمندان طبق قانون از فروردین اعمال می‌شود

دستور رئیس جمهور به استانداران برای شناسایی ساختمان‌ها و اماکن واقع در مسیل‌ها و حریم رودخانه‌

آغاز جلسه علنی مجلس/ واکنش نمایندگان به تروریستی اعلام کردن سپاه از سوی آمریکا

وزیران نیرو و کشور یکشنبه آتی درمورد سیل به مجلس گزارش می دهند

هر اقدامی علیه سپاه را با اقدام متقابل پاسخ می دهیم

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و توسعه اقتصاد هوشمند منصوب شد

افتتاح خط 6 متروی تهران فردا با حضور روحانی

فرمانده کل سپاه بار دیگر راهی گلستان شد

رئیس مدیریت بحران تهران: زمان بحران هیچکس پاسخگو نیست

کمیته ملی ریشه یابی سیلاب های اخیر تشکیل می شود

خسارت مادی مردم جبران خواهد شد

تشریح روند تحقیق و تفحص از صنعت خودرو کشور توسط رییس هیات

آماده باش شهرداری ها برای مقابله با سیل و آبگرفتگی

9 توصیه مهم هلال احمر برای مسافران و ساکنان غرب و جنوب کشور

جهانگیری بر هماهنگی همه دستگاه برای مقابله با احتمال وقوع سیل تاکید کرد

مروری بر مقررات «تنبیه» در مدارس

دستور رئیس سازمان تعزیرات برای برخورد آنی با تخلفات توزیع کالاهای اساسی

برنامه ریزی برای صیانت از منابع انرژی کشور ضرورت دارد

حداقل حقوق کارگران در سال 98 تعیین شد

اقدام حقوقی حقوقدانان جهان علیه تروریسم و نژادپرستی

‌صالحی: بتن‌ریزی زیرساخت‌ راکتورهای نیروگاه‌های بوشهر 2 و 3 تا تابستان انجام می‌شود

انتقاد همتی از برخی اظهار نظرها در زمان آرامش بازار ارز

بخشنامه رئیس قوه قضاییه برای مرخصی نوروزی زندانیان ابلاغ شد

سرمایه گذاران خصوصی دربخش سلامت حمایت می شوند

قانون مدیریت خدمات کشوری دائمی شد

جلسه مجمع تشخیص مصلحت با دستور کار بررسی موارد اختلافی در بودجه98

هشدار پلیس فتا درباره آموزش ساخت مواد محترقه در فضای مجازی

در چند ماه آینده تحولاتی در دادسراها خواهیم داشت

موافقت دولت با اصلاحات تغییرات تقسیماتی در 12 استان کشور

وزیر راه موافق تفحص از قراردادهای خریدهواپیما در دوران آخوندی است

پلیس فتا: به اینترنت رایگان وصل نشوید

مصادیق تخلفات تبلیغات انتخاباتی مشخص شد

برخی اصولگرایان جلسه امروز مجلس را به تنش و درگیری کشاندند

تمهیدات پلیس برای تأمین امنیت کاروان‌های راهیان نور

اپراتوری های تلفن همراه باید به تعرفه های قبلی خود بازگردند

تبلیغ نامزدهای انتخابات مجلس از جایگاه‌های رسمی و دولتی ممنوع می‌شود