راه ترقی

آخرين مطالب

نگاه واقع بینانه به درآمدها در بودجه 98 داشته باشیم مديريت

نگاه واقع بینانه به درآمدها در بودجه 98 داشته باشیم

  بزرگنمايي:

راه ترقی- رییس جمهوری لایحه بودجه 98 را روز چهارم دی ماه تقدیم مجلس کرد، بنابراعلام هیات رییسه مجلس، بررسی لایحه بودجه سال آینده از روز شنبه 27 بهمن ماه در خانه ملت آغاز می شود.
لایحه بودجه سال آتی بر اساس شرایط خاص تدوین و تلاش شده که توجه به معیشت مردم به ویژه اقشار کم درآمد در اولویت قرار گیرد؛ موضوعی که نمایندگان مجلس نیز بر آن تاکید دارند.
در همین زمینه حمید رضا فولادگر نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی لایحه بودجه سال 1398 کل کشور را در مقایسه با سال های گذشته عملیاتی دانست و به خبرنگار سیاسی ایرنا گفت: این لایحه نگاه واقع بینانه ای به درآمدها دارد، اما کلیت بودجه خوش بینانه است و باید در بررسی آن واقع بینانه عمل کنیم.
وی افزود: نمی توان ساختار بودجه را چندان دگرگون کرد؛ لایحه بودجه سال آینده در مقایسه با بودجه سال قبل با اصلاحاتی همراه بوده که این نشان می دهد دولت در جهت عملیاتی شدن بودجه گام های مهمی برداشته است.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی نگاه واقع بینانه به درآمدها را از نقاط مثبت این لایحه برشمرد و یادآور شد: با وجود تفاوت های لایحه بودجه سال آینده با لوایح گذشته همچنان اشکالات و ایرادات ساختاری وجود دارد که برطرف کردن آنها به دلیل زمان کم- از زمان ارائه لایحه بودجه تا بررسی آن در مجلس- امکان پذیر نیست.
فولادگر دولت محوری را از ایرادات وارده به لایحه بودجه به ویژه بودجه 98 عنوان کرد و افزود: سهم بودجه های عمرانی هنوز کمتر از بودجه های جاری است و دو سوم بودجه به شرکت های دولتی و موسسات انتفاعی دولت و بنگاه ها، اختصاص دارد که هنوز این ایرادات در بحث بودجه رفع نشده است.
وی تصریح کرد: با توجه به ایرادات مطرح در لایحه بودجه 98؛ مجلس تنها می تواند کمتر از 10 درصد در برخی احکام ماده واحده آن و کمتر از پنج درصد در اعداد و ارقام اعمال نظر کند.
عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس باردیگر با تاکید بر این که لایحه بودجه سال آتی خوش بینانه است، اظهارداشت: باید ایرادات ساختاری بودجه را در زمان خاص خود برطرف کنیم زیرا در تنگنای وقت، امکان پذیر نیست؛ اگر چه لایحه بودجه 98 در مقایسه با گذشته به ویژه درموضوع درآمدها واقع بینانه است، اما در مجموع، خوش بینانه بوده و بنابراین در حداقل هایی که برای ما امکان پذیر است.
فولادگر تاکید کرد: باید نگاه واقع بینانه ای به موضوع داشته باشیم؛ اگر درآمدهای نفتی افزایش یافت، می توان برخی مصارف را پیش بینی وبه آن اضافه کرد.

**ارزآوری غیرنفتی را در بودجه 98 لحاظ کنیم
فاطمه ذوالقدر نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون تلفیق بودجه 98 نیز به خبرنگار سیاسی ایرنا گفت: در بررسی لایحه بودجه سال آتی باید نگاه ملی به بودجه حفظ شود و کمک کنیم که معیشت مردم و برقراری عدالت اجتماعی در اولویت باشد.
وی افزایش حقوق کارمندان و کارگران را از الزامات بررسی بودجه عنوان کرد و افزود: نوسانات اقتصادی در چند ماه اخیر، معیشت این گروه ها را تحت تاثیر قرار داده و بر این اساس انتظار می رود که افزایش حقوق این سطح درآمدی، در اولویت های بودجه لحاظ شود.
پروژه های عمرانی، مسکن مهر و خدمات رسانی در حوزه زیرساخت های ضروری، موارد دیگری است که عضو فراکسیون امید آنها را در ردیف اولویت های مهم در بررسی لایحه بودجه سال آتی برشمرد و اظهار داشت: توجه به بازسازی مدارس و تجهیز فضاهای آموزشی، گازرسانی به شهرستان ها و روستاهای محروم در این زمینه، ضروری به نظر می رسد.
ذوالقدر افزود: ایجاد و تقویت زیرساخت های گردشگری در بررسی بودجه ضروری است؛ نباید ارز آوری را فقط به نفت محدود کنیم رونق و توسعه صنعت گردشگری امکان ارز آوری بیشتر را برای کشور فراهم می کند.

** یارانه پنج دهک درآمدی بالا در بودجه 98 قطع شود
همچنین ولی ملکی نماینده مردم مشکین شهر و سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان این که باید تورم بالا را در کشور بپذیرم، به نرخ برخی شاخص های اقتصادی در کشور اشاره کرد و به خبرنگار سیاسی ایرنا گفت: تورم نقطه به نقطه آبان 40 درصد است و تا پایان سال به 50 درصد می رسد؛ نرخ اعلام شده بیکاری 12.2 درصد و خط فقر نیز دو میلیون و 700 هزار تومان است؛ بر این مبنا باید لایحه بودجه 98 را بررسی و قانون بودجه را تصویب کنیم که بر این اساس چه تغییرات اتفاقاتی رخ می دهد.
وی افزود: با توجه به این که در شرایط جنگ اقتصادی و تحریم قرار داریم، ملاحظاتی را در بودجه در نظر گرفته ایم؛ فروش نفت بالای دو میلیون بشکه بودجه که ممکن است این رقم به 50 درصد برسد؛ با این شرایط اگر بودجه سال آینده را تصویب کنیم، قطعا کسری بودجه آشکار خواهیم داشت؛ برای اینکه در جامعه التهاب ایجاد نشود باید عوامل مختلف تحقق بودجه را لحاظ کنیم.
نماینده مردم مشکین شهر با بیان این که برای مقابله با کسری بودجه، در عین حال که هزینه های اجتناب ناپذیر را لحاظ کنیم باید در مورد منابع نفتی، واقع بین باشیم، گفت: برای جبران کسری بودجه به مانند دیگر کشورهای دیگر، مدیریت پنهان بودجه را اعمال کنیم؛ در کشور مجموعه ای از هزینه های پنهان و اجتناب پذیر وجود دارد که اگر دقیق بررسی شود، می توان نزدیک به 30 هزار میلیارد دلار از محل آن ها صرفه جویی کرد.
ملکی با تاکید بر این که دولت قاطعانه، یارانه دهک های بالای درآمدی را برای جبران کسری بودجه، قطع کند، ادامه داد: مجلس تصویب کرده که یارانه پنج دهک درآمدی بالا قطع شود، اما این موضوع هنوز عملیاتی نشده است.

** پرداخت حقوق کارکنان دولت و تامین معیشت مردم را در بودجه 98 مدنظر قرار دهیم
سید ناصر موسوی لارگانی نماینده مردم فلاورجان و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به خبرنگار سیاسی ایرنا گفت: با توجه به احتمالاتی که در باره کاهش فروش نفت مطرح است، اولویت نخست در دربررسی لایحه بودجه 98 را باید بر پرداخت حقوق کارکنان دولت و همچنین معیشت و ارزاق عمومی مردم قرار دهیم.
عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس، بخش بهداشت و درمان را نیز از الزامات مهم در اولویت بندی بودجه 98 دانست که باید با نگاه واقع بینانه و عملیاتی به بودجه 98، این موارد را در بودجه سال آینده لحاظ کنیم.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی از دفتر وزارتی آموزش و پرورش جدا می شود

قاسمی مدیرکل دفتر امور مرزی وزارت کشور شد

قانون «حفاظت از خاک» از سوی رئیس جمهوری ابلاغ شد

مصوبه حق تحصیل افراد در صحن مجلس بررسی می شود

در نظر گرفتن یک منبع قابل توجه برای آبرسانی عشایر

شرایط بخشش غیبت اولیه سربازانِ حین خدمت اعلام شد

متن آیین نامه قانون رسیدگی به دارایی مسئولان و کارگزارن نظام

وزیر امور خارجه امروز در مجلس حضور می یابد

برای حفظ استقلال آموزش و پرورش تلاش می‌کنم

لایحه تشکیل منطقه آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا تصویب شد

جهانگیری از کارخانه واگن‌سازی تهران بازدید کرد

همتی: با اجرایی شدن طرح ملی مسکن شاهد کنترل بازار مسکن خواهیم بود

ظریف به مجلس می‌رود/ قرائت گزارش عملکرد آمریکا در حوزه «حقوق بشر»

بدون تغییر سبک زندگی وزارت بهداشت تاثیر چندانی در نظام سلامت نخواهد داشت

10 پایگاه تخصصی برتر در همکاری با کارآفرینان خارج از کشور معرفی شد

باید تجدید نظری جدی در رویکرد آمریکا نسبت به روندهای بین المللی انجام شود

حق الوکاله ها شفاف سازی شود

سلامت قوه قضاییه بدون سلامت جریان وکالت ممکن نیست

ممنوعیت‌ها و محدودیت‌های ترافیکی مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی (ره)

دستور ویژه وزیر کشور برای آزادسازی حریم ساحلی دریای خزر

مشکلات صدور کارت هوشمند ملی با عرضه کارت تولید داخل رفع می شود

تخلف در مورد افزایش حقوق‌های 2/5تا 5 میلیون تومان

افزایش حقوق کارکنان هرچه سریع‌تر به روش صحیح اجرایی شود

کاندیدا‌های نواب رئیسی برای اجلاسیه چهارم مشخص شدند + اسامی

پاسخ وزارت نفت به اظهارات هدایت‌الله خادمی عضو کمیسیون انرژی مجلس

لاریجانی: صداوسیما از طرح مسائل اختلافی بین مذاهب پرهیز کند

لاریجانی سالروز فتح خرمشهر را تبریک گفت

بررسی گزارش وزارت امور اقتصادی و دارایی درباره وضعیت کسب و کار در ایران

لایحه ساماندهی بهبود محیط کار در هیات دولت تصویب شد

حرف آخر وزارت علوم؛ تعویق در برگزاری کنکور سراسری 98 امکان پذیر نیست

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان منصوب شد

وزیر کشور: شرایط امنیت مرزهای کشور بهتر شده است

تصویب یک فوریت لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی

عرضه نفت در بورس انرژی ادامه دارد

مجازات اسید پاشی مشمول هیچگونه تخفیفی نمی‌شود

بخش خصوصی خواستار اصلاح فضای کسب و کار است

مشکلی در تولید و عرضه محصولات پروتئینی وجود ندارد

لاریجانی: روند افزایش حقوق‌ها را پیگیری می‌کنیم

نمایندگان مجلس با کلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی موافقت کردند

آذری‌جهرمی: سیاستِ در کنار را جایگزین برکناری کنیم

طرح تشدید مجازات اسیدپاشی امروز در مجلس بررسی می شود

«دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات» منصوب شد

بررسی تفحص از سیاست‌های ارزی دولت/حضور 5 عضو کابینه در کمیسیون‌ها

آغاز توقف برخی تعهدات برجامی بر اساس دستور شورای عالی امنیت ملی

جزئیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی

تذکرات کتبی نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی کشور

نحوه افزایش حقوق بازنشستگان کشوری در سال 98 /کمترین حقوق 29میلیون ریال

کلیات لایحه اعطای تابعیت به فرزندان زنان ایرانی تصویب شد

لاریجانی: فرمانده سپاه در جلسه غیرعلنی تحلیلی از شرایط منطقه‌ ارایه کرد

170 استاد و پژوهشگر از لایحه انتقال تابعیت از طریق مادر حمایت کردند