راه ترقی

آخرين مطالب

مقصران اصلی افت شاخص بورس گفتگو

مقصران اصلی افت شاخص بورس

  بزرگنمايي:

بازار بورس دیروز (دوشنبه) یکی از بدترین روزهای معاملاتی خود را پشت سر گذاشت و شاخص با افت سه هزار و 652 واحدی نسبت به دیروز به جایگاه 161 هزار و 922 پله ای سقوط کرد.
افت شدید شاخص بورس در معاملات دیروز در حالی رخ داد که بسیاری از شرکت ها در پایان زمان انتشار گزارش های 9 ماهه توانسته بودند عملکرد مطلوبی را از خود به نمایش بگذارند اما به علت فضای منفی ایجاد شده، آنها نیز با افت قیمت مواجه شدند.
درباره چرایی این افت، علت های مختلفی بیان می شود که از جمله آنها می توان به غلبه فضای هیجانی بر بازار، توقف رشد نرخ ارز، افزایش ریسک های سیاسی، اعلام شناسایی زیان های سنگین توسط شرکت های خودروسازی، ابهام در افزایش سرمایه بانک ها و سرنوشت تسعیر نرخ ارز برای بانک ها اشاره کرد.

** عوامل تاثیرگذار بر افت شاخص
یک کارشناس بازار سرمایه امروز (سه شنبه) گفت: در چرایی افت شاخص عوامل مختلفی دخالت دارند که از جمله آنها کاهش اثرگذاری نرخ ارز است.
ایمان مقدسیان افزود: شاخص بورس از تیرماه امسال با افزایش نرخ ارز یک انگیزه و محرک قوی برای رشد پیدا کرد که رشد شاخص تا سقف 195 هزار واحد را نیز به دنبال داشت اما با توقف رشد نرخ ارز، محرک قوی برای تقویت شاخص بورس از بین رفت و معاملات افت کرد.
این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: شاخص بورس پس از اصلاح، حدود 20 درصد از سقف خود را تا اوایل دی ماه از دست داد و تا رقم 154 هزار واحد افت کرد اما از اوایل دی، شاخص بورس با شیبی ملایم توانست بخشی از افت قیمت‌ها را جبران کند.

** تفاوت رشد شاخص در فصل تابستان با دی ماه
این کارشناس بازار سرمایه گفت: بورس پس از افت چند ماهه توانست در دی ماه امسال رشد کند، اما نحوه رشد آن تفاوت هایی با رشد شتابان فصل تابستان داشت.
مقدسیان افزود: نقدینگی و حجم معاملات در بورس در دی به شدت افت کرده بود، در حالی که در معاملات فصل تابستان نقدینگی بالایی وجود داشت.
وی اضافه کرد: همچنین باید توجه داشت که در معاملات فصل تابستان، شرکت های صادرات محور نقش اصلی و مهم را در رشد شاخص داشتند اما در رشد دی ماه بانک ها پیشتاز بودند.
این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: بانک ها تحت تاثیر ادعاهای مربوط به افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها و همچنین امکان تسعیر ارز بر اساس نرخ سامانه نیما با اقبال فعالان بازار سرمایه مواجه شدند و رشد کردند.
مقدسیان یادآوری کرد: در گزارش های 9 ماهه بانک ها که بتازگی منتشر شده است، مشخص شد این انتظارات در گزارش ها لحاظ نشده و از افزایش سرمایه خبری نبود و همچنین نرخ تسعیر ارز در آنها همچنان بر مبنای ارز 4200 تومانی خواهد بود.
وی گفت: پس از انتشار گزارش های 9 ماهه مشخص شد بانک ها نتوانسته‌اند خواسته‌ها و انتظارات سهامداران را تحقق بخشند، بنابراین فضایی منفی در بازار سرمایه شکل گرفت.
مقدسیان همچنین به زیاندهی سنگین شرکت های خودروساز اشاره کرد و افزود: گزارش های خودروسازان مطلوب نبود. برخی از آنها زیان های چند هزار میلیارد تومانی را شناسایی کرده اند که بر بازار سرمایه تاثیر منفی داشت.

** گزارش های 9 ماهه مثبت شرکت ها
این کارشناس بازار سرمایه گفت: البته برخی صنایع و شرکت های بورسی توانستند گزارش های 9 ماهه مطلوبی را ارایه کنند و حتی فراتر از انتظارات و پیش بینی ها، ظاهر شوند که این موضوع می‌تواند در تقویت بازار سرمایه تاثیرگذار باشد.
مقدسیان اضافه کرد: برخی شرکت ها گزارش های مثبتی را ارائه کرده بودند اما به علت فضای منفی ایجاد شده در بازار سرمایه آنها نیز با افت قیمت مواجه شدند.

** نقش ریسک های سیاسی بر فضای منفی معاملات
این کارشناس بازار سرمایه درباره ریسک های سیاسی پیش روی بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: در برخی بخش‌ها ریسک های سیاسی پررنگ‌تر شده که این موضوع نیز در ایجاد هیجان منفی بر بازار معاملات تاثیر گذار بوده است.
مقدسیان با بیان اینکه بازار به شدت تحولات سیاسی را رصد و در روند معاملات لحاظ می کند، افزود: باید توجه داشت این تاثیرگذاری ها همیشه منفی نخواهد بود مانند اعلام خبر خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت ماه که مدتی پس از اعلام این خبر، روند صعودی شاخص بورس آغاز شد.

** راه های جذب نقدینگی در بازار سرمایه
این کارشناس بازار سرمایه گفت: با توجه به گزارش‌های مثبت ارائه شده در میان و بلند مدت می توان حرکت بازار سرمایه را رو به بالا پیش بینی کرد.
مقدسیان درباره جذب نقدینگی به بازار سرمایه گفت: باید برخی نهادهای مالی واسطه که حکم بازارساز دارند، فعالیت خود را در بورس گسترش دهند.
وی ادامه داد: همچنین باید سهم بازارهای آتی و معاملات آتی نیز در بازار سرمایه ایران افزایش یابد که متاسفانه چندان توسعه نیافته اند.
این کارشناس بازار سرمایه اضافه کرد: زیرساخت‌های بازار سرمایه نیز باید تقویت شود، اکنون در برخی روزها هسته معاملات دچار مشکل می شود که باید رفع شود.
وی از بهبود شاخص‌های کلان اقتصادی نیز به عامل دیگر تاثیرگذار بر رونق بازار سرمایه یاد کرد و گفت: بخشی از چالش ها و مشکلات بازار سرمایه در خارج از بورس ریشه دارند و به اقتصاد کلان کشور مربوط می‌شود که باید بهبود یابد.

** تاثیر مثبت حذف سود روزشمار بانکی
این کارشناس بازار سرمایه درباره تاثیر حذف سود روزشمار بانکی نیز گفت: توقف پرداخت سود روزشمار توسط بانک ها، همچنین سایر تصمیم های مربوط به سود بانکی می‌تواند به سود بورس باشد، زیرا بانک های بورسی می توانند سود کمتری پرداخت کرده و تراز مالی شان بهبود یابد.
مقدسیان افزود: همچنین این سرمایه های بانکی می توانند در صندوق های سرمایه گذاری بورسی و سایر ارکان بازار سرمایه جذب شوند.
وی ادامه داد: اگرچه بازار سهام برای سرمایه گذاری کوتاه مدت مناسب نیست اما سیاستگذاران بورسی می توانند با طراحی ابزارهای مختلف مالی و سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری بخشی از این سرمایه ها را به سوی خود جذب کنند.
این کارشناس بازار سرمایه درباره چشم انداز حرکت بازار سرمایه نیز گفت: اگر اخبار سیاسی منفی منتشر نشود بازار می تواند دوباره در مدار صعودی قرار بگیرد.
وی ادامه داد: باید توجه داشت که گزارش‌هایی 9 ماهه خوبی توسط بسیاری از شرکت ها اعلام شده و نسبت «قیمت بر درآمد» این شرکت‌ها منطقی است و قیمت ها در محدوده جذابی قرار گرفته اند، بنابراین شرایط مناسبی برای رونق معاملات وجود دارد.
مقدسیان یادآوری کرد: بازارهای رقیب پولی تضعیف و سود روزشمار بانکی نیز حذف شده است که این موضوع می تواند جذابیت بورس را افزایش دهد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

یوسف نژاد: 104 سوال از وزرا آماده طرح در مجلس است

نظارت بر«شهریه‌»‌ دریافتی مدارس/استانداردسازی سیستم گرمایشی مدارس تا مهر

دستور رییس جمهور برای تسهیل حضور گردشگران خارجی در کشور

بسیاری از ما اشتباهی به سیاست آمده ایم

تعدیل مجازات قاچاقچیان موادمخدر نتیجه کار پلیس و سیستم قضائی را زیر سوال می برد

حملات به نفتکش ها در دریای عمان کار عوامل آمریکا و اسرائیل است

نقوی‌حسینی: اقدامات آمریکا در برابر ایران نوعی یاغی‌گری است

خدمه نفتکش «فرنت الطیر» از ایران خارج شدند

شورای مرکزی ناظر بر نشریات دانشگاهی جهت گیری سیاسی ندارد

همه چیز درباره دومین ماده مخدر پر مصرف کشور؛ از سرخی چشمها تا از دست رفتن حافظه!

مدلینگ کودکان تجاوز به حقوق آن‌هاست

توزیع کارت بلیت خبرنگاران از هفته آینده

ظریف: درخواست میانجی‌گری نداریم/هیچ‌کس با تروریست مذاکره نمی‌کند

خجسته: با شفاف‌سازی اموال و دارایی‌های مسئولان جلوی بسیاری از مفاسد گرفته می‌شود

کمالی‌پور: اساتید و دانشجویان اجازه ندهند ناامیدی در فضای دانشگاه حاکم شود

قوه قضاییه با تغییر تعرفه وکالت به شفاف سازی حق الوکاله کمک کند

واکنش ظریف به ادعای برایان هوک مبنی بر فتوشاپ بودن توان موشکی ایران

سلیمی: با هم رنگی مردم و مسئولان مقاومت جامعه در برابر دشمن افزایش می یابد

جزئیات حرکت قطارهای مسافری تهران - آنکارا و تهران - وان + قیمت

آمادگی بهشت زهرا (س) برای برگزاری سی‌امین سالگرد ارتحال امام خمینی (ره)

30 درصد از درآمد کشور از مالیات تأمین می‌شود

هدف نشست "مکه" خنثی‌سازی دستاوردهای روز قدس بود/ "دُم خروس" پنهان نماند

توزیع شکر 3500 تومانی در خرده‌فروشی‌ها آغاز شد

نوری: اهداف نظام ما با مقصود آمریکایی‌ها جور در نمی‌آید

مردم با حضور در راهپیمایی روز قدس عدم تأثیرپذیری از اقدامات خصمانه آمریکا را نشان می‌دهند

نقوی حسینی: هدف آمریکا مذاکره با ایران نیست

مداح هتاک به دادسرا فراخوانده شد

امکان تشخیص آنلاین نورون‌های داخل قشر مغز در حیوان زنده در کشور میسر شد

احتمال فساد در حذف پیمان‌سپاری ارزی وجود دارد

خدمات شبانه‌روزی متروی تهران در لیالی قدر

پایبندی یکجانبه به برجام بدون دریافت مابه ازای آن منطقی نیست

رئیس شرکت پشتیبانی امور دام: کاهش قیمت گوشت قرمز تداوم دارد

مقامات آمریکایی درک درستی از شرایط ایران ندارند

انتشار حقوق دریافتی مدیران شهرداری /حقوق حناچی چقدر است؟

حل مشکل بیمه کارگران با پرداخت بدهی دولت

بهمنی: کوپنی شدن کالاها مُسکن موقتی است/باید به سمت افزایش ظرفیت تولید حرکت کرد

ثبت نام ارز دانشجویی از امروز آغاز می شود

ترقی: صاحبان تریبون در پازل دشمن بازی نکنند

آمریکا در شرایطی نیست که جنگ گسترده ای را علیه ایران آغاز کند

کدخدایی: عدالت انتخاباتی با طرح استانی شدن انتخابات تامین نشده است

ابراهیمی: ما برای اتمام حجت با دنیا مذاکره کردیم

نظر موافق دولت با استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی

برخورد قاطع با دانه‌درشت‌های مافیای خودرو، پراید را به 20 میلیون بر می‌گرداند

بیانیه برجامی ایران از قدرت بالایی برخوردار است

باهنر: منافع استانی شدن انتخابات بیش از اشکالاتش است

وزیر بهداشت در فراکسیون مستقلین: تنها در 18 قلم دارو با محدودیت مواجه‌ هستیم

اعطای تابعیت به فرزندان زنان ایرانی و مردان خارجی حداقل حقوق قانونی آنهاست

کاهش تعهدات برجامی ایران اقدامی درست بود

نماینده مجلس: استیضاح وزیر ورزش باعث یاس و ناامیدی می شود

پرستاران حرفه ای بخش دیالیز تربیت می شوند