راه ترقی

آخرين مطالب

مقصران اصلی افت شاخص بورس گفتگو

مقصران اصلی افت شاخص بورس

  بزرگنمايي:

بازار بورس دیروز (دوشنبه) یکی از بدترین روزهای معاملاتی خود را پشت سر گذاشت و شاخص با افت سه هزار و 652 واحدی نسبت به دیروز به جایگاه 161 هزار و 922 پله ای سقوط کرد.
افت شدید شاخص بورس در معاملات دیروز در حالی رخ داد که بسیاری از شرکت ها در پایان زمان انتشار گزارش های 9 ماهه توانسته بودند عملکرد مطلوبی را از خود به نمایش بگذارند اما به علت فضای منفی ایجاد شده، آنها نیز با افت قیمت مواجه شدند.
درباره چرایی این افت، علت های مختلفی بیان می شود که از جمله آنها می توان به غلبه فضای هیجانی بر بازار، توقف رشد نرخ ارز، افزایش ریسک های سیاسی، اعلام شناسایی زیان های سنگین توسط شرکت های خودروسازی، ابهام در افزایش سرمایه بانک ها و سرنوشت تسعیر نرخ ارز برای بانک ها اشاره کرد.

** عوامل تاثیرگذار بر افت شاخص
یک کارشناس بازار سرمایه امروز (سه شنبه) گفت: در چرایی افت شاخص عوامل مختلفی دخالت دارند که از جمله آنها کاهش اثرگذاری نرخ ارز است.
ایمان مقدسیان افزود: شاخص بورس از تیرماه امسال با افزایش نرخ ارز یک انگیزه و محرک قوی برای رشد پیدا کرد که رشد شاخص تا سقف 195 هزار واحد را نیز به دنبال داشت اما با توقف رشد نرخ ارز، محرک قوی برای تقویت شاخص بورس از بین رفت و معاملات افت کرد.
این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: شاخص بورس پس از اصلاح، حدود 20 درصد از سقف خود را تا اوایل دی ماه از دست داد و تا رقم 154 هزار واحد افت کرد اما از اوایل دی، شاخص بورس با شیبی ملایم توانست بخشی از افت قیمت‌ها را جبران کند.

** تفاوت رشد شاخص در فصل تابستان با دی ماه
این کارشناس بازار سرمایه گفت: بورس پس از افت چند ماهه توانست در دی ماه امسال رشد کند، اما نحوه رشد آن تفاوت هایی با رشد شتابان فصل تابستان داشت.
مقدسیان افزود: نقدینگی و حجم معاملات در بورس در دی به شدت افت کرده بود، در حالی که در معاملات فصل تابستان نقدینگی بالایی وجود داشت.
وی اضافه کرد: همچنین باید توجه داشت که در معاملات فصل تابستان، شرکت های صادرات محور نقش اصلی و مهم را در رشد شاخص داشتند اما در رشد دی ماه بانک ها پیشتاز بودند.
این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: بانک ها تحت تاثیر ادعاهای مربوط به افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها و همچنین امکان تسعیر ارز بر اساس نرخ سامانه نیما با اقبال فعالان بازار سرمایه مواجه شدند و رشد کردند.
مقدسیان یادآوری کرد: در گزارش های 9 ماهه بانک ها که بتازگی منتشر شده است، مشخص شد این انتظارات در گزارش ها لحاظ نشده و از افزایش سرمایه خبری نبود و همچنین نرخ تسعیر ارز در آنها همچنان بر مبنای ارز 4200 تومانی خواهد بود.
وی گفت: پس از انتشار گزارش های 9 ماهه مشخص شد بانک ها نتوانسته‌اند خواسته‌ها و انتظارات سهامداران را تحقق بخشند، بنابراین فضایی منفی در بازار سرمایه شکل گرفت.
مقدسیان همچنین به زیاندهی سنگین شرکت های خودروساز اشاره کرد و افزود: گزارش های خودروسازان مطلوب نبود. برخی از آنها زیان های چند هزار میلیارد تومانی را شناسایی کرده اند که بر بازار سرمایه تاثیر منفی داشت.

** گزارش های 9 ماهه مثبت شرکت ها
این کارشناس بازار سرمایه گفت: البته برخی صنایع و شرکت های بورسی توانستند گزارش های 9 ماهه مطلوبی را ارایه کنند و حتی فراتر از انتظارات و پیش بینی ها، ظاهر شوند که این موضوع می‌تواند در تقویت بازار سرمایه تاثیرگذار باشد.
مقدسیان اضافه کرد: برخی شرکت ها گزارش های مثبتی را ارائه کرده بودند اما به علت فضای منفی ایجاد شده در بازار سرمایه آنها نیز با افت قیمت مواجه شدند.

** نقش ریسک های سیاسی بر فضای منفی معاملات
این کارشناس بازار سرمایه درباره ریسک های سیاسی پیش روی بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: در برخی بخش‌ها ریسک های سیاسی پررنگ‌تر شده که این موضوع نیز در ایجاد هیجان منفی بر بازار معاملات تاثیر گذار بوده است.
مقدسیان با بیان اینکه بازار به شدت تحولات سیاسی را رصد و در روند معاملات لحاظ می کند، افزود: باید توجه داشت این تاثیرگذاری ها همیشه منفی نخواهد بود مانند اعلام خبر خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت ماه که مدتی پس از اعلام این خبر، روند صعودی شاخص بورس آغاز شد.

** راه های جذب نقدینگی در بازار سرمایه
این کارشناس بازار سرمایه گفت: با توجه به گزارش‌های مثبت ارائه شده در میان و بلند مدت می توان حرکت بازار سرمایه را رو به بالا پیش بینی کرد.
مقدسیان درباره جذب نقدینگی به بازار سرمایه گفت: باید برخی نهادهای مالی واسطه که حکم بازارساز دارند، فعالیت خود را در بورس گسترش دهند.
وی ادامه داد: همچنین باید سهم بازارهای آتی و معاملات آتی نیز در بازار سرمایه ایران افزایش یابد که متاسفانه چندان توسعه نیافته اند.
این کارشناس بازار سرمایه اضافه کرد: زیرساخت‌های بازار سرمایه نیز باید تقویت شود، اکنون در برخی روزها هسته معاملات دچار مشکل می شود که باید رفع شود.
وی از بهبود شاخص‌های کلان اقتصادی نیز به عامل دیگر تاثیرگذار بر رونق بازار سرمایه یاد کرد و گفت: بخشی از چالش ها و مشکلات بازار سرمایه در خارج از بورس ریشه دارند و به اقتصاد کلان کشور مربوط می‌شود که باید بهبود یابد.

** تاثیر مثبت حذف سود روزشمار بانکی
این کارشناس بازار سرمایه درباره تاثیر حذف سود روزشمار بانکی نیز گفت: توقف پرداخت سود روزشمار توسط بانک ها، همچنین سایر تصمیم های مربوط به سود بانکی می‌تواند به سود بورس باشد، زیرا بانک های بورسی می توانند سود کمتری پرداخت کرده و تراز مالی شان بهبود یابد.
مقدسیان افزود: همچنین این سرمایه های بانکی می توانند در صندوق های سرمایه گذاری بورسی و سایر ارکان بازار سرمایه جذب شوند.
وی ادامه داد: اگرچه بازار سهام برای سرمایه گذاری کوتاه مدت مناسب نیست اما سیاستگذاران بورسی می توانند با طراحی ابزارهای مختلف مالی و سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری بخشی از این سرمایه ها را به سوی خود جذب کنند.
این کارشناس بازار سرمایه درباره چشم انداز حرکت بازار سرمایه نیز گفت: اگر اخبار سیاسی منفی منتشر نشود بازار می تواند دوباره در مدار صعودی قرار بگیرد.
وی ادامه داد: باید توجه داشت که گزارش‌هایی 9 ماهه خوبی توسط بسیاری از شرکت ها اعلام شده و نسبت «قیمت بر درآمد» این شرکت‌ها منطقی است و قیمت ها در محدوده جذابی قرار گرفته اند، بنابراین شرایط مناسبی برای رونق معاملات وجود دارد.
مقدسیان یادآوری کرد: بازارهای رقیب پولی تضعیف و سود روزشمار بانکی نیز حذف شده است که این موضوع می تواند جذابیت بورس را افزایش دهد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فعالیت هیات ویژه گزارش ملی سیلاب با تشکیل 15 کار گروه آغاز شد

اسبقیان: درباره نامزدی سرپرستان فدراسیون ها تصمیم گیری می شود

ظریف: در مورد ادلب نگرانی جدی داریم

روش اشتباه محاسبه حقوق فرهنگیان با اجرای رتبه‌بندی

میرزایی: منافع ملی در پیوستن به FATF ملاک تصمیم قرار بگیرد نه اقدامات آمریکا

اردکانیان: حجم ذخایر آب نسبت به سال‌های گذشته 62 درصد افزایش داشته است

بررسی هیدرولوژی همه شهرها در اولین جلسه شورای عالی شهرسازی

نجفی: اقدام آمریکا علیه سپاه خلاف مقررات و حقوق بین‌الملل است

احتمالا کمیسیون قضایی 25 فروردین با رییسی دیدار می‌کند

نامه رییس جمهوری برای برداشت 2 میلیارد یورو از صندوق توسعه

فلاحت‌پیشه: ممانعت از کمک کشورها به سیل‌زدگان نفرت انسان دوستان را از آمریکا بیشتر کرد

کمیسیون عمران درباره سیل اخیر امروز جلسه ویژه تشکیل می‌دهد

آخرین وضعیت فعالیت های صلح آمیز هسته ای ایران فردا با حضور صالحی بررسی می شود

تداوم همنوایی دولت و دستگاه های امداد رسان با سیل زدگان

وزش باد شدید در تهران طی امروز

مرکز نسیبه و شهید چمران به قطب تربیت معلم ورزش تبدیل شود

دبیر هیات دولت: کار دولت تعطیلی بردار نیست

آتش سوزی خط سراسری انتقال بنزین در خوزستان مهار شد

جاده‌های 25 استان کشور برفی و بارانی است

اولویت ها و نیازهای فوری سیل زدگان گلستان

بیش از 2 میلیون نفر مسافر در نوروز 98 با راه آهن جابه جا می شوند

غم روزگار کاغذ

توضیح درباره جزییات اعطای مرخصی نوروزی به زندانیان

بیانیه گام دوم انقلاب، مانیفست اندیشه‌ای برای همه نهادهاست

مانند اعتبارات عمرانی که سه برابر شده حقوق معلمان را افزایش دهید

نوروز، آیین پر رمز و راز کهن

نجفی: ظرفیت‌های زیادی برای توسعه روابط بین ایران و عراق وجود دارد

کمترین حقوق‌ها در سال آینده 525 هزار تومان افزایش می‌یابد

دستیابی ایران به فناوری سیستم پرتونگارمرئی سیالات و ریز ذرات

قدرت خرید اسفند 96 را به کارگران برگردانید!

سیاست های ارزی دولت در سال 98 بازنگری شود

سرقت نوظهور پولی به روش اسکیمر

علیرضابیگی: سینما می‌تواند نقش پررنگی در ترویج شعور معنوی ایفا کند

فشارهای غرب برای دلسرد کردن مردم از مقامات کشور است

امیدواریم رئیس قوه قضائیه قبل از رفتن لایحه امنیت زنان را تایید کند

حسینی: افزایش کرسی‌های زنان در مجلس را در اصلاح قانون انتخابات دنبال می‌کنیم

تیغ کند تحریم؛ بی اثر بر توسعه طرح های نفتی

هشدار پلیس فتا: رمز کارت بانکی را حتما خودتان وارد کنید

دستمزد کارگران را شناور کنید

همتی: مواد اولیه دارو در سال آینده با ارز 4200 تومان وارد می‌شود

عید 98 هم از پیک نوروزی خبری نیست

حقوق شهروندی نیازی برای توسعه یافتگی جامعه

زمان می‌برد تا فروش نفت در بورس جا بیفتد/هرهفته عرضه می‌کنیم

فضای مثبت داخلی در تمدید مهلت FATF تاثیر گذار بوده است

سال98کمبود دارو نداریم/رقم مربوط به فرار مالیاتی پزشکان درست نیست

احتمال تعیین دستمزد کارگران بعد از عـید

شهر نباید تبدیل به کارگاه ساختمانی شود

بهشتی‌پور: جنگ آمریکا با ایران، رسانه‌ای و اقتصادی است

گزارش عملکرد دستگاه‌های اجرایی در مورد حساب واحد خزانه به مجلس ارائه می‌شود

ایران به 15 کشور رادیودارو صادر می کند