راه ترقی

آخرين مطالب

بیسبال و سافتبال؛ غریبه‌هایی که دیده نمی‌شوند ورزشی

بیسبال و سافتبال؛ غریبه‌هایی که دیده نمی‌شوند

  بزرگنمايي:

راه ترقی- بیسبال و سافتبال در حالی فعالیت خود را در تحت پوشش فدراسیون انجمن های ورزشی پیگیری می کنند که امروزه شاهد پیشرفت این رشته ها در سطح کشور نیستیم.
یکی از مشکلات اصلی، حضور اندک در مسابقات بین المللی است که دلیل این امر را می توان نبود حامی مالی، تجهیزات و امکانات مناسب این رشته ورزشی دانست که مانع رشد و توسعه آن در جامعه ورزش کشور شده است.
«داود جباری» که حدود 14 سال در تیم ملی بیسبال فعالیت می کند با اشاره به اینکه ورزش ما برای مردم آشنا نیست و دلیل آن را باید از مسئولان پرسید، گفت: اعضای تیم ملی با هزینه شخصی تجیهزات را تهیه و به مسابقات می روند. حامی مالی برای این رشته وجود ندارد، چرا که خبری از پخش زنده نیست و رسانه ها هم توجهی به این رشته ندارند.
«آبتین نخجوان» کاپیتان تیم طیف بیسبال تهران و از اعضای تیم ملی نیز در این خصوص، بیان کرد: زیرساخت های لازم برای تهیه تجهیزات این رشته ورزشی در ایران وجود ندارد و فدراسیون باید آن را فراهم کند تا تیم ها در این زمینه با مشکل مواجه نشوند.
وی درباره شرایط تیم ملی بیسبال، گفت: تیم جوان خوبی داریم که با ادامه تمرینات منظم می تواند در مسابقات برون مرزی به ویژه غرب آسیا، حضور خوبی داشته باشد. پیش از این در مسابقات غرب آسیا عناوین دومی و سومی را کسب کرده ایم و در صورت برنامه ریزی بلندمدت و برگزاری اردوهای مناسب، توان رسیدن به قهرمانی را داریم.
نخجوان ادامه داد: در مسابقات غرب آسیا تیم هایی از پاکستان، سریلانکا، افغانستان، هندوستان و عراق شرکت می کنند که پاکستان و سریلانکا حریفان قوی برای ما محسوب می شوند.
«مهدی قنبری» یکی از اعضای تیم طیف بیسبال تهران نیز خواستار این است تا انجمن بیسبال و سافتبال برای جذب حامی مالی تلاش کنند و گفت: دیده شدن این رشته در رسانه ها، انگیزه ورزشکاران را افزایش می دهد.
علاوه بر مشکلاتی که از زبان اعضای این تیم عنوان شد، «مهرداد حاجیان» مربی تیم طیف بیسبال تهران نیز در خصوص شرایط و مسابقات، اظهار داشت: در سال جاری، 2 دوره مسابقه برگزار شد که سطح کیفی بهتری نسبت به گذشته داشت و اکنون نیز برای حضور در مسابقات چهارجانبه بوشهر آماده می شویم.
وی که سه دوره به عنوان مربی در تیم ملی بیسبال حاضر بود، گفت: به دلیل مشکلات عدیده ای که برای تیم ملی بیسبال پیش آمد، استعفا دادم و مربی تیم طیف بیسبال تهران شدم.
حاجیان با بیان اینکه تاکنون انجمن به ما در خصوص هزینه ها کمکی نکرده است، گفت: تمامی امکانات و تجهیزات را خودمان تهیه می کنیم. باید در مسابقات بیشتری حضور یابیم تا مدال آوری داشته باشیم، اما مسئولان عنوان می کنند که تا مدال آوری نباشد سرمایه گذاری هم صورت نمی پذیرد.
وی خاطرنشان کرد: آمریکا کشور اول بیسبال در دنیا محسوب می شود که 162 بازی در لیگ خود دارد. آنگاه ما چگونه می توانیم با هشت 8 بازی با کشورهای دیگر رقابت کنیم. علاوه بر آن، زمین تمرین خود را با بازیکنان راگبی تقسیم می کنیم که این امر سبب می شود، نتوانیم توپ را پرتاب کنیم تا به بازیکنان راگبی آسیبی وارد نشود.
حاجیان، افزود: مسابقات باید در فصل سرما به اتمام برسد، چرا که تمرین در هوای سرد کار را برای ورزشکاران سخت می کند. اگر مسئولان به مسائل ریز و درشت توجه بیشتری داشته باشند، بازیکنان ایران می توانند در سطح بین المللی مدال آوری داشته باشند.
این مربی با بیان اینکه در حال حاضر تیم ملی بیسبال و سافتبال وجود خارجی ندارد، اظهار داشت: در رشته سافتبال نه تنها مسابقات داخلی نداریم، بلکه اعزامی نیز در کار نیست که این امر، انگیزه ورزشکاران را از بین خواهد برد.
در پاسخ به سخنان ورزشکاران و مربیان این رشته ها «بهرام کاردان» رئیس انجمن بیسبال و سافتبال فدراسیون انجمن های ورزشی، بیان کرد: به لحاظ مالی محدودیت های بسیاری داریم و هیچ کمکی نیز نمی شود. تقاضا می کنم که مدیران ورزش کشور به این انجمن توجه داشته باشند، چرا که این رشته ها المپیکی هستند و باید مورد توجه قرار گرفته و بودجه مشخص داشته باشند.
این مقام مسئول در خصوص نبود تجهیزات نیز توضیح داد: تجهیزات این رشته در داخل کشور تولید نمی شود و امکان واردات نیز در شرایط فعلی وجود ندارد. بنابراین در مکاتباتی با کنفدراسیون آسیا حمایت آنها را خواستار شدیم تا بتوانیم این تجهیزات را تهیه کنیم.
وی ادامه داد: همانقدر که باید به بیسبال آقایان توجه شود، بانوان نیز نیازمند حمایت هستند. انجمن با تمام توان در پی ایجاد بهترین شرایط است و «مارینا چنترونه» یکی از بهترین مربیان اروپایی را استخدام کرده است. با این حال، برای اعزام با مشکل روبرو شده ایم و نیازمند حامی مالی هستیم.
کاردان از اقدام های مهم این انجمن برای پیشبرد برنامه های رشته های سافتبال و بیسبال سخن گفت و ادامه داد: در رایزنی با شبکه ورزش سیما برای پوشش خبری مسابقات این انجمن به توافق رسیدیم و اینگونه می توانیم این رشته را در جامعه به مردم بشناسانیم و حامی مالی جذب کنیم. همچنین، تصمیم داریم مسابقات باشگاهی در سطح استان ها هم برگزار شود. تا زمانی که سازمان لیگ نداشته باشیم، امکان توسعه و حرفه ای شدن وجود ندارد.
وی با بیان اینکه سازمان لیگ سال آینده به صورت رسمی کار خود را آغاز می کند، گفت: اواخر ماه جاری اجلاس کفدراسیون آسیایی بیسبال در تایوان برگزار می شود و در پی تصویب جام باشگاه های غرب و شرق آسیا در این اجلاس حضور خواهم داشت.
رئیس انجمن بیسبال و سافتبال از تشکیل رشته جدید در ایران سخن گفت و افزود: رشته جدیدی را کنفدراسیون جهانی بیسبال به عنوان «بیسبال 5» به انجمن ما اضافه کرده است؛ ورزشی بسیار ساده، پرتحرک و پرهیجان که اولین دوره جام قهرمانی کشور آن یکم و دوم اسفند ماه سال جاری در تهران برپا خواهد شد. از کشورهای پیشرو در این رشته هستیم و می توانیم صاحب عنوان باشیم. بنابراین چنانچه جام جهانی 2019 برگزار شود، به طور یقین تیم ملی را اعزام خواهیم کرد.
کاردان در خصوص استفاده همزمان از زمین های تمرینی با تیم راگبی، گفت: باید بیاموزیم تا از ظرفیت های موجود به بهترین نحو استفاده کنیم که این مهم به همکاری بین تیم های راگبی و بیسبال بستگی دارد.
وی در پایان از کاهش فعالیت کمیته های بیسبال و سافتبال استان ها سخن گفت و یادآور شد: 12 استان در این حوزه فعال هستند و باید تیم های خود را برای اعزام به مسابقات داخلی تشکیل دهند تا بتوانیم شاهد پیشرفت در این عرصه باشیم.
در ادامه این گزاش به سراغ «امیر خلیق ساکت» رئیس کمیته بیسبال استان گیلان رفتیم تا نظر او را در خصوص اعزام نشدن تیم های استانی به مسابقات داخلی جویا شویم.
وی در این مورد گفت: بیشتر استان های کشور، صنعتی هستند و از رشته های مختلف حمایت می کنند که ما در استان گیلان از این امتیاز بی بهره ایم و همین مساله فعالیت های این رشته را کاهش داده است.
همچنین «الهه مرادی» رئیس کمیته سافتبال استان چهار محال و بختیاری در این زمینه، عنوان کرد: دلیل این مساله، ناکارآمدی فدراسیون انجمن های ورزشی است، چرا که با وجود تلاش ورزشکاران و علاقمندان، فدراسیون برای اعزام تیم به مسابقات برون مرزی، هزینه ای را تقبل نمی کند.
با توجه به نظرات جامعه این رشته ورزشی می توان گفت که رشته های سافتبال و بیسبال از پتانسیل خوبی در سطح کشور برخوردار هستند، اما مرتفع شدن مشکلات، نیازمند حمایت فدراسیون و ارگان های ورزش کشور است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سرمربیان سابق تیم ملی مدرس دوره مشترک UEFA و AFC

مهندسی فوتبال؛ واژه ای برای فرار از پاسخگویی

دیوار چین دروازه ورود زنان وزنه بردار ایرانی به المپیک

تیم کشتی آزاد جوانان ایران فردا راهی ترکیه می‌شود

بازیکنانی می‌خواهیم که برای‌کشور بجنگند/باید باور داشته باشیم

مکمل، تاثیر مثبتی در افزایش حجم عضلانی ورزشکاران جوان و نوجوان ندارد

برانکو: در قهرمانی‌های پرسپولیس نقشی نداشتم

سرمربی جدید تیم ملی فوتبال قطعا بزرگ‌تر از کی‌روش است

سرمربی تیم ملی تکواندو: نمی توانستیم به نام ها اکتفا کنیم

اعتراض می کنم، پس هستم

عطایی: اردونشینان تیم والیبال جوانان تغییر نمی‌کنند/ به دنبال سکوی جهانی هستیم

بقا، هدف نمایندگان فوتبال ایران در لیگ قهرمانان آسیا

انتخاب سرمربی تیم ملی در چرخه نام های تکراری

داربی 89 با طعم قهرمانی؛ حالا وقت برنده شدن است

روند کُند توسعه ورزش همگانی از طرح تا اجرا

برانکو: برای نخستین‌بار در داربی با استقلال برای صدر جدول می‌جنگیم

شهرآورد 89؛ رقابتی برای رسیدن به جام

سردار آزمون به خانه برگشته است

ستاره های کشتی ایران در رقابت های امیدهای آسیا از نگاه اتحادیه جهانی

کادرفنی تیم ملی والیبال بدون تغییر می‌ماند

وزیر ورزش:سرخآبی ها باید به دور حذفی لیگ قهرمانان صعود کنند

مسیر المپیکی شدن بسکتبال ایران

اعضای هیات مدیره پرسپولیس معرفی شدند

سهراب مرادی در آلمان معاینه شد/ نیاز به عمل جراحی نیست

تیم ملی کشتی آزاد به فینال جام جهانی راه یافت

پیروزی قاطعانه آزادکاران ایران مقابل مغولستان

پروین: پرسپولیس می تواند در لیگ قهرمانان صعود کند

فدراسیون فوتبال ملوک الطوایفی اداره می‌شود/ تیم امید ملک کسی نیست

معاون وزیر ورزش: اینچه‌ درگاهی باید پاسخگو باشد/ موضوع پیگیری خواهد شد

برای انتخاب سرمربی تیم ملی فوتبال نباید عجله کرد

برنامه فشرده تیم ملی والیبال ایران در سال 98

برانکو: السد قوی تر از تیم ملی قطر است

AFC پاسخ پرسپولیس را داد

واکنش وزیر ورزش به ادعای نامه ارسالی از فیفا

مجمع کشتی بدنبال بهترین گزینه ریاست/ در انتظار برنامه کاندیداها

22 بازیکن پرسپولیس راهی قطر می‌شوند

اصفهانیان: استفاده از کمک داور ویدیویی نیاز به تایید فیفا دارد

فرنگی‌کاران ایران روز عید به میدان می‌روند/ برنامه کامل مسابقات

ثبت نام خادم برای انتخابات فدراسیون کشتی

ملی‌پوش شمشیربازی: می‌خواهیم در المپیک توکیو شگفتی‌ساز شویم

تیم ملی وزنه برداری ایران قهرمان جام بین المللی فجر شد

کشتی ایران در "دان‌کلوف" جان گرفت

دوچرخه‌سواری زنان؛ شکل‌گیری تردیدها در سایه نگاه جنسیت‌زده

آسیا در انتظارهنرنمایی نمایندگان فوتبال ایران

آزادکار ملی پوش: رنگ مدال هایم از این پس باید طلا باشد

دومین برد قاطع رضا و حسن یزدانی در جام دان‌کلوف

مردان تکواندوی ایران قهرمان جام ریاست فدراسیون جهانی شدند

پلنگ جویبار: برای صحبت در مورد المپیک زود است

ترکیب پرسپولیس بازهم تغییر می‌کند

اعلام اسامی بازیکنان دعوت شده به اردوی تیم ملی فوتسال