راه ترقی

آخرين مطالب

بیسبال و سافتبال؛ غریبه‌هایی که دیده نمی‌شوند ورزشی

بیسبال و سافتبال؛ غریبه‌هایی که دیده نمی‌شوند

  بزرگنمايي:

راه ترقی- بیسبال و سافتبال در حالی فعالیت خود را در تحت پوشش فدراسیون انجمن های ورزشی پیگیری می کنند که امروزه شاهد پیشرفت این رشته ها در سطح کشور نیستیم.
یکی از مشکلات اصلی، حضور اندک در مسابقات بین المللی است که دلیل این امر را می توان نبود حامی مالی، تجهیزات و امکانات مناسب این رشته ورزشی دانست که مانع رشد و توسعه آن در جامعه ورزش کشور شده است.
«داود جباری» که حدود 14 سال در تیم ملی بیسبال فعالیت می کند با اشاره به اینکه ورزش ما برای مردم آشنا نیست و دلیل آن را باید از مسئولان پرسید، گفت: اعضای تیم ملی با هزینه شخصی تجیهزات را تهیه و به مسابقات می روند. حامی مالی برای این رشته وجود ندارد، چرا که خبری از پخش زنده نیست و رسانه ها هم توجهی به این رشته ندارند.
«آبتین نخجوان» کاپیتان تیم طیف بیسبال تهران و از اعضای تیم ملی نیز در این خصوص، بیان کرد: زیرساخت های لازم برای تهیه تجهیزات این رشته ورزشی در ایران وجود ندارد و فدراسیون باید آن را فراهم کند تا تیم ها در این زمینه با مشکل مواجه نشوند.
وی درباره شرایط تیم ملی بیسبال، گفت: تیم جوان خوبی داریم که با ادامه تمرینات منظم می تواند در مسابقات برون مرزی به ویژه غرب آسیا، حضور خوبی داشته باشد. پیش از این در مسابقات غرب آسیا عناوین دومی و سومی را کسب کرده ایم و در صورت برنامه ریزی بلندمدت و برگزاری اردوهای مناسب، توان رسیدن به قهرمانی را داریم.
نخجوان ادامه داد: در مسابقات غرب آسیا تیم هایی از پاکستان، سریلانکا، افغانستان، هندوستان و عراق شرکت می کنند که پاکستان و سریلانکا حریفان قوی برای ما محسوب می شوند.
«مهدی قنبری» یکی از اعضای تیم طیف بیسبال تهران نیز خواستار این است تا انجمن بیسبال و سافتبال برای جذب حامی مالی تلاش کنند و گفت: دیده شدن این رشته در رسانه ها، انگیزه ورزشکاران را افزایش می دهد.
علاوه بر مشکلاتی که از زبان اعضای این تیم عنوان شد، «مهرداد حاجیان» مربی تیم طیف بیسبال تهران نیز در خصوص شرایط و مسابقات، اظهار داشت: در سال جاری، 2 دوره مسابقه برگزار شد که سطح کیفی بهتری نسبت به گذشته داشت و اکنون نیز برای حضور در مسابقات چهارجانبه بوشهر آماده می شویم.
وی که سه دوره به عنوان مربی در تیم ملی بیسبال حاضر بود، گفت: به دلیل مشکلات عدیده ای که برای تیم ملی بیسبال پیش آمد، استعفا دادم و مربی تیم طیف بیسبال تهران شدم.
حاجیان با بیان اینکه تاکنون انجمن به ما در خصوص هزینه ها کمکی نکرده است، گفت: تمامی امکانات و تجهیزات را خودمان تهیه می کنیم. باید در مسابقات بیشتری حضور یابیم تا مدال آوری داشته باشیم، اما مسئولان عنوان می کنند که تا مدال آوری نباشد سرمایه گذاری هم صورت نمی پذیرد.
وی خاطرنشان کرد: آمریکا کشور اول بیسبال در دنیا محسوب می شود که 162 بازی در لیگ خود دارد. آنگاه ما چگونه می توانیم با هشت 8 بازی با کشورهای دیگر رقابت کنیم. علاوه بر آن، زمین تمرین خود را با بازیکنان راگبی تقسیم می کنیم که این امر سبب می شود، نتوانیم توپ را پرتاب کنیم تا به بازیکنان راگبی آسیبی وارد نشود.
حاجیان، افزود: مسابقات باید در فصل سرما به اتمام برسد، چرا که تمرین در هوای سرد کار را برای ورزشکاران سخت می کند. اگر مسئولان به مسائل ریز و درشت توجه بیشتری داشته باشند، بازیکنان ایران می توانند در سطح بین المللی مدال آوری داشته باشند.
این مربی با بیان اینکه در حال حاضر تیم ملی بیسبال و سافتبال وجود خارجی ندارد، اظهار داشت: در رشته سافتبال نه تنها مسابقات داخلی نداریم، بلکه اعزامی نیز در کار نیست که این امر، انگیزه ورزشکاران را از بین خواهد برد.
در پاسخ به سخنان ورزشکاران و مربیان این رشته ها «بهرام کاردان» رئیس انجمن بیسبال و سافتبال فدراسیون انجمن های ورزشی، بیان کرد: به لحاظ مالی محدودیت های بسیاری داریم و هیچ کمکی نیز نمی شود. تقاضا می کنم که مدیران ورزش کشور به این انجمن توجه داشته باشند، چرا که این رشته ها المپیکی هستند و باید مورد توجه قرار گرفته و بودجه مشخص داشته باشند.
این مقام مسئول در خصوص نبود تجهیزات نیز توضیح داد: تجهیزات این رشته در داخل کشور تولید نمی شود و امکان واردات نیز در شرایط فعلی وجود ندارد. بنابراین در مکاتباتی با کنفدراسیون آسیا حمایت آنها را خواستار شدیم تا بتوانیم این تجهیزات را تهیه کنیم.
وی ادامه داد: همانقدر که باید به بیسبال آقایان توجه شود، بانوان نیز نیازمند حمایت هستند. انجمن با تمام توان در پی ایجاد بهترین شرایط است و «مارینا چنترونه» یکی از بهترین مربیان اروپایی را استخدام کرده است. با این حال، برای اعزام با مشکل روبرو شده ایم و نیازمند حامی مالی هستیم.
کاردان از اقدام های مهم این انجمن برای پیشبرد برنامه های رشته های سافتبال و بیسبال سخن گفت و ادامه داد: در رایزنی با شبکه ورزش سیما برای پوشش خبری مسابقات این انجمن به توافق رسیدیم و اینگونه می توانیم این رشته را در جامعه به مردم بشناسانیم و حامی مالی جذب کنیم. همچنین، تصمیم داریم مسابقات باشگاهی در سطح استان ها هم برگزار شود. تا زمانی که سازمان لیگ نداشته باشیم، امکان توسعه و حرفه ای شدن وجود ندارد.
وی با بیان اینکه سازمان لیگ سال آینده به صورت رسمی کار خود را آغاز می کند، گفت: اواخر ماه جاری اجلاس کفدراسیون آسیایی بیسبال در تایوان برگزار می شود و در پی تصویب جام باشگاه های غرب و شرق آسیا در این اجلاس حضور خواهم داشت.
رئیس انجمن بیسبال و سافتبال از تشکیل رشته جدید در ایران سخن گفت و افزود: رشته جدیدی را کنفدراسیون جهانی بیسبال به عنوان «بیسبال 5» به انجمن ما اضافه کرده است؛ ورزشی بسیار ساده، پرتحرک و پرهیجان که اولین دوره جام قهرمانی کشور آن یکم و دوم اسفند ماه سال جاری در تهران برپا خواهد شد. از کشورهای پیشرو در این رشته هستیم و می توانیم صاحب عنوان باشیم. بنابراین چنانچه جام جهانی 2019 برگزار شود، به طور یقین تیم ملی را اعزام خواهیم کرد.
کاردان در خصوص استفاده همزمان از زمین های تمرینی با تیم راگبی، گفت: باید بیاموزیم تا از ظرفیت های موجود به بهترین نحو استفاده کنیم که این مهم به همکاری بین تیم های راگبی و بیسبال بستگی دارد.
وی در پایان از کاهش فعالیت کمیته های بیسبال و سافتبال استان ها سخن گفت و یادآور شد: 12 استان در این حوزه فعال هستند و باید تیم های خود را برای اعزام به مسابقات داخلی تشکیل دهند تا بتوانیم شاهد پیشرفت در این عرصه باشیم.
در ادامه این گزاش به سراغ «امیر خلیق ساکت» رئیس کمیته بیسبال استان گیلان رفتیم تا نظر او را در خصوص اعزام نشدن تیم های استانی به مسابقات داخلی جویا شویم.
وی در این مورد گفت: بیشتر استان های کشور، صنعتی هستند و از رشته های مختلف حمایت می کنند که ما در استان گیلان از این امتیاز بی بهره ایم و همین مساله فعالیت های این رشته را کاهش داده است.
همچنین «الهه مرادی» رئیس کمیته سافتبال استان چهار محال و بختیاری در این زمینه، عنوان کرد: دلیل این مساله، ناکارآمدی فدراسیون انجمن های ورزشی است، چرا که با وجود تلاش ورزشکاران و علاقمندان، فدراسیون برای اعزام تیم به مسابقات برون مرزی، هزینه ای را تقبل نمی کند.
با توجه به نظرات جامعه این رشته ورزشی می توان گفت که رشته های سافتبال و بیسبال از پتانسیل خوبی در سطح کشور برخوردار هستند، اما مرتفع شدن مشکلات، نیازمند حمایت فدراسیون و ارگان های ورزش کشور است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

گل محمدی، جدی ترین گزینه داخلی باشگاه پرسپولیس؛ تلاش برای جذب چند ستاره

سابریست ایران: در مجارستان تا 90 درصد سهمیه المپیک را قطعی می‌کنیم

انتخابات وزنه برداری؛ رای به تغییر راهبرد

از آخرین تلاش ها برای حفظ برانکو تا بررسی گزینه های جانشینی؛ روزهای خاکستری برای ارتش سرخ

فدراسیون فوتبال به دنبال راهکاری برای دریافت مطالبات از فیفا

تیم ملی هندبال ساحلی، عربستان را هم تسلیم کرد

تیم ملی شمشیربازی اسلحه سابر ایران به فینال آسیا رسید

نتایج کامل لیگ ملت‌های والیبال 2019 + برنامه و جدول

پرسپولیس و استقلال، پرتماشاگرترین تیم‌های غرب آسیا/ فرصتی که از دست رفت

نبرد والیبال ایران با پر افتخارترین تیم جهان

سلطانی فر: هیات مدیره پرسپولیس بازگشت برانکو را پیگیری می کند

«سیامند رحمان» در بین 10 ستاره رقابت های پاراوزنه برداری قهرمانی جهان

ایران صدرنشین لیگ ملت‌های والیبال شد

با قراردادی دو ساله؛ استراماچونی سرمربی استقلال شد

بهترین ورزش ها برای سلامت مغز کدامند

اولین رده بندی ایران با ویلموتس/ 20 جهان و اول آسیا

پاداش 49 هزار دلاری برای تیم ملی والیبال ایران

یکی از کمانداران معلول از هلند بازنگشت!

ایران - کره‌جنوبی؛ دوستانه ولی به قصد تلافی

پیشنهاد ایران به AFC برای میزبانی مراسم برترین‌های آسیا

مخالفت کمیته المپیک با انتخاب مجیدی به عنوان سرمربی تیم امید

مشاور مدیرعامل پرسپولیس: هیچ بازیکنی از پرسپولیس جدا نمی‌شود

نوزایی: همه ایرانیان برای احیای چوگان وظیفه دارند

ایران در رده سوم لیگ ملت‌های والیبال باقی ماند

والیبال ایران آرژانتین را هم تسلیم کرد

دیدار والیبال ایران با هموطنان ولاسکو

طلای ناب ستاره تکواندوی ایران در جایزه بزرگ رُم

معاون وزیر ورزش: هجوم و ازدحام هوادران پرسپولیس مانع حضور داماشی ها شد

سرپرست دبیرکل کمیته المپیک: 120 میلیارد ریال به حساب فدراسیون های ورزشی واریز شد

عرب: نگران شرایط برانکو نیستیم

آلمان هم مقابل قدرت والیبال ایران تسلیم شد

عرب: پیشنهاد یک قرارداد بلندمدت را به برانکو داده ایم/ از حق پرسپولیس و هوادارانش نخواهیم گذشت

ایران به رده دوم لیگ ملت‌های والیبال صعود کرد

فغانی داور دیدار دوستانه ایران با سوریه شد

437 ورزشکار و کادر فنی امروز با حضور رییس جمهوری تجلیل می شوند

سرمربی تیم بسکتبال جوانان: نسل بسیار خوبی داریم

ویلموتس: امیدوارم بتوانیم اینجا روزهای خوبی داشته باشیم/ ما هر هفته مسئولی خواهیم داشت تا لیگ را رصد کند

رویارویی سروقامتان والیبال ایران با ایتالیا در نخستین گام لیگ ملتهای 2019

سرمربی تیروکمان معلولان: اول به مدال جهانی فکر می‌کنیم بعد سهمیه پارالمپیک

ویلموتس وارد تهران شد

افتتاح لیگ ملت‌های والیبال با بازی ایران - ایتالیا + جدول مسابقات

زاهدی فر مصاف سپاهان و پرسپولیس را قضاوت می کند

سلطانی‌فر خبر داد: 11 خرداد در حضور رییس‌جمهور پاداش مدال‌آوران اهدا می‌شود

شرط کمیته اخلاق برای حضور بیرانوند در دیدار مقابل سپاهان

اساسنامه کمیته ملی المپیک چه روندی را در دولت طی کرده است؟

آخرین وضعیت مصدومان پرسپولیس؛ از آمادگی سیدجلال و شجاع تا تلاش بیرانوند برای بازگشت به تمرینات گروهی

عضو هیات رئیسه فدراسیون فوتبال: ویلموتس سرمربی قطعی تیم ملی است

تورنمنت بلغارستان آخرین فرصت کشتی‌گیران برای المپیکی شدن

فخری: جهان به شمشیربازی ایران احترام می گذارد

عضو هیات مدیره استقلال: فوتبال را باید به اهالی آن سپرد