راه ترقی

آخرين مطالب

یخبندان و گرمای شدید: پیامد عصر جدید آب‌وهوا مقالات

یخبندان و گرمای شدید: پیامد عصر جدید آب‌وهوا

  بزرگنمايي:

راه ترقی - درحالی‌که شیکاگو سرمای استخوان‌سوز قطبی را تجربه می‌کند، دمای هوا در استرالیا به بالاترین حد رسیده است. علت این آب‌وهواهای شدید چیست؟

مقامات در شیکاگو به‌تازگی نسبت به خطر سرمازدگی تقریبا آنی و فرارسیدن احتمالی سردترین روز تاریخ در این شهر هشدار دادند. در همین راستا، مراکز گرمایشی در پیرامون غرب‌میانه‌ی ایالات متحده بازگشایی و با جریان یافتن بادهای قطبی به سمت پایین، مدارس و دانشگاه‌ها در سرتاسر این منطقه‌ی جغرافیایی تعطیل شدند. در همین زمان،‌ در دیگر سوی سیاره، حریق گسترده در گرمای رکوردشکن استرالیا، جنگل‌های این کشور را به کام آتش برد. استفاده‌ی فزاینده از تهویه‌کننده‌ی هوا به شبکه‌های برق فشار بیش از اندازه‌ای وارد کرده و خاموشی‌های گسترده به بار آورده است. مقامات برای ذخیره‌ی برق، حرکت واگن‌های برقی را آهسته و متوقف کردند. رهبران کارگری خواستار وضع قوانینی شدند که کسب‌وکارها را ملزم خواهد کرد تا هنگام افزایش دما به سطوح خطرناک – تقریبا 47 درجه‌ی سلسیوس - از فعالیت دست بکشند. گفتنی است که آدلاید،‌ پایتخت استرالیای جنوبی هفته‌ی گذشته چنین گرمای بی‌سابقه‌ای را تجربه کرد. مقاله‌های مرتبط:
پیامدهای تغییرات اقلیمی: سیل و خشکسالی بیشتر تغییرات اقلیمی سریع‌تر از پیش‌بینی‌ها فاجعه‌بار می‌شود
ما در عصر بالاترین درجات آب‌وهوایی به‌سر می‌بریم و این وضعیت به‌زودی به انواع مختلف در انواع مکان‌های مختلف به وقوع خواهد پیوست. کریستال کالدن، دانشیار دانشگاه آیداهو و متخصص آتش‌سوزی‌های جنگلی که هم‌اکنون در هنگامه‌ی یکی از بدترین فصول آتش در ایالت جزیره‌ای تاسمانی مشغول به کار است، می‌گوید: وقتی رخدادی روی می‌دهد، چه موج ناگهانی سرما، آتش‌سوزی جنگل، توفند (تندباد دریایی) یا هر بلای طبیعی دیگری باشد، باید به فراتر از آنچه در گذشته شاهد بوده‌ایم، بیندیشیم و فرض بگیریم به احتمال بسیار بالا، این حادثه بدتر از هر آن چیزی خواهد شد که تابه‌حال دیده‌ایم. این نمونه‌های اخیر را درنظر بگیرید: سال گذشته، گرما با سرازیر شدن از نروژ به سمت الجزایر رکورد شکست. در بخش‌هایی از استرالیا، خشکسالی به‌قدری طولانی شده که یک کودک خردسال مهدکودکی در طول عمرش به‌ندرت شاهد باران بوده است. همچنین کالیفرنیا، ویرانگرترین آتش‌سوزی‌های جنگلی تاریخش را در سال 2018 تجربه کرد؛ حادثه‌ای که منجر به ورشکستگی پسیفیک گس اند الکترونیک، بزرگ‌ترین شرکت تأمین‌کننده‌ی انرژی این ایالت شد. آیا تمام این وقایع به تغییرات اقلیمی مرتبط هستند؟ بیشینه‌های دمای هوا و خشکسالی مطابق با اجماع علمی هستند؛ بدین معنا که همگان اتفاق نظر دارند که انتشار گازهای گلخانه‌ای در جو، احتمال افزایش غیرطبیعی دما را بالا می‌برد. علاوه‌بر این، در یک بیان کلی دانشمندان می‌گویند یک سیاره‌ی گرم‌تر، موجب شکل‌گیری آب‌هوای شدید به دفعات بیشتر و سخت‌تر می‌شود. اعداد واقعی، مدل‌های اقلیمی را تأیید می‌کنند. غلطت کربن دی‌اکسید در جو بالاتر از هر زمان در 800 هزار سال گذشته است و به موجب آن، متوسط دمای جهانی افزایش یافته است. به‌نقل از سازمان جهانی هواشناسی، چهار سال گذشته رکوردار گرم‌ترین سال بوده‌اند و 20 سال از 22 سال گذشته، عنوان گرم‌ترین سال‌های ثبت‌شده در تاریخ را در اختیار دارند. دمای اقیانوس‌ها نیز در چندین سال متوالی رکوردها را شکسته است.
طوفان گردوغبار در ایالت نیو ساوت ولز استرالیا در فصل جاری اما به‌نظر می‌رسد که برخلاف روند گرمایش جهانی، بخش‌هایی از ایالات متحده کاهش شدید دمای هوا را تجربه می‌کنند. در پاسخ باید گفت که این زمستان‌های به‌شدت سرد نیز ممکن است به‌طرز عجیبی پیامد گرمایش کل کره‌ی زمین باشند. پژوهش‌های درحال توسعه نشان می‌دهند که گرمایش شمالگان موجب تغییراتی در جریان جتی می‌شود و هوای قطبی را به سمت عرض‌هایی هدایت می‌کند که به آن هوا عادت ندارند و اغلب برایش آماده نیستند. از این‌رو، این هفته سرمای غیرمعمولی بر فراز پهنه‌هایی وسیع از ایالات شمال شرقی و غرب میانه‌ی ایالت متحده جریان یافته است. به‌گفته‌ی فدریک اوتو، اقلیم‌شناس از دانشگاه آکسفورد که تاثیر گرمایش جهانی را بر تشدید درجات بالای آب‌وهوایی مطالعه می‌کند، هرچند تمام این رخدادهای شدید را نمی‌توان به تغییرات اقلیمی نسبت داد؛ اما تغییرات عمیق در جو زمین، احتمال وقوع تعداد زیاد رخدادهای شدید آب‌وهوایی را بالا می‌برد. اون گفت: این بدین معنی است که درک عمیق نسبت به اینکه کدام بخش از جامعه‌ی شما در معرض آسیب قرار دارد، از اهمیت برخوردار می‌شود و این می‌تواند مسئله‌ای باشد که بدون تغییرات اقلیمی به بحث روز تبدیل نمی‌شد. شیکاگو را به‌عنوان نمونه درنظر بگیرید. این شهر دو دهه‌ی پیش، شروع به درک خطرات گرما کرد؛ هنگامی که یک موج گرمای پنج‌روزه در تابستان سال 1995، صدها نفر، به‌خصوص آن‌هایی را که تنها زندگی می‌کردند، به کام مرگ برد. شیکاگو یک طرح مقابله با گرما را توسعه داد و در جریان آن هزاران درخت کاشت، مراکز خنک‌سازی در محلات را‌ه‌اندازی و همچنین یک سامانه‌ی پیام‌رسانی متنی ایجاد کرد تا ساکنان بتوانند از مسئولان شهری تقاضای رسیدگی به افراد آسیب‌پذیر را داشته باشند. اکنون، موج سرمای شدیدی از راه رسیده است که نسلی از ساکنان شیکاگو هرگز آن را تجربه نکرده‌اند. دمای هوای این شهر در چهارشنبه‌شب اخیر (برابر با 10 بهمن) به منفی 29 درجه‌ی سلسیوس کاهش یافت (رکورد سردترین دمای هوای شیکاگو، منفی 33 درجه‌‌ی سلسیوس در ژانویه‌ی 1985 است). به‌گفته‌ی مسئولان شهر، آن‌ها 5 اتوبوس گشت‌زنی را به‌عنوان مراکز گرمایشی سیار برای افراد بی‌خانمان به خیابان‌ها اعزام خواهند کرد. مسئولان همچنین دستورالعمل‌هایی را برای نحوه‌ی گرم نگاه داشتن لوله‌ها و جلوگیری از یخ‌زدگی آن‌ها منتشر کرده‌اند.
حتی در روزی که سردتر از متوسط دمای شهر شیکاگو است، جهان به‌عنوان یک کل اغلب هوایی گرم‌تر از میانگین را تجربه می‌کند بااین‌حال، گرمای شدید در مجموع مشکل بزرگ‌تر محسوب می‌شود. رکوردهای گرما در ایالات متحده از دهه‌ی 2000 تاکنون اغلب دو برابر بیشتر از رکوردهای سرما شکسته شده است. یک مطالعه‌ی اخیر در ژورنال PLOS Medicine، افزایش پنج‌برابری میزان مرگ‌ومیرهای مرتبط با گرما را تا سال 2080 در ایالات متحده پیش‌بینی کرد. این چشم‌انداز برای کشورهای کم‌تر توسعه‌یافته بدتر است. پژوهشگران برای فیلیپین، 12 برابر مرگ‌ومیر بیشتر را پیش‌بینی می‌کنند. گرمای شدید هم‌اکنون در حال نابودی سلامتی و معیشت ده‌ها میلیون نفر، به‌خصوص در جنوب آسیا است. گرمای شدید همچنین ارزش غذایی اغلب محصولات زراعی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. حتی برخی از مقاوم‌ترین گیاهان پرارزش نظیر قهوه با افزایش دما در معرض خطر قرار گرفته‌اند. امسال، گرما هم در نیم‌کره‌جنوبی و هم شمالی مشکل‌ساز شده است در آلاسکا، دمای بالاتر از حد معمول موجب لغو مسابقات سگ‌های سورتمه شد؛ درحالی‌که رکورد گرما در شهرهایی در نیوزلند نیز شکسته شد؛ جایی که آب‌وهوا اغلب به‌قدری معتدل است که بیشتر خانه‌ها سیستم گرمایشی یا تهویه‌کننده‌ی هوا ندارند. در روز سه‌شنبه، دمای هوای ولینگتون، پایتخت نیوزلند از 30.5 درجه‌ی سلسیوس فراتر رفت و رکورد گرم‌ترین روز این شهر را از زمان ثبت داده‌های آب‌وهوایی در سال 1927 شکست. علاوه‌براین، هامیلتون، دیگر شهر نیوزلند نیز دمای فراتر از 32.7 درجه‌ی سلسیوس را تجربه کرد که بالاترین رکورد ار زمان آغاز ثبت داده‌ها در سال 1940 محسوب می‌شود. باب هانسون، هواشناس از مرکز پیش‌بینی هوای Weather Underground گفت که در آمادگی برای چگونگی تاثیر تغییرات اقلیمی بر آب‌وهوا، «باید برای طیف گسترده‌تری از احتمالات آماده باشیم».
شیکاگو روز چهارشنبه به اندازه‌ی شمالگان سرد بود برخی آماده‌سازی‌ها با مقاوم‌سازی و بهبودپذیری مرتبط است. شهرداران وعده می‌دهند که بهبودپذیری شهرهایشان دربرابر تغییرات اقلیمی را پس از وقوع یک فاجعه یا فاجعه‌ای دیگر، افزایش خواهند داد. دانشمندان در حال آزمایش نوعی دانه‌های گیاهی هستند که دربرابر نوسان‌های گرمای شدید یا خشکسالی مقاوم‌تر باشند. دکتر کالدن، متخصص آتش‌سوزی اشاره می‌کند که ما به‌عنوان یگ گونه به مقاومت و سرسختی خودمان افتخار می‌کنیم. اما این خصیصه‌ی انسانی نیز می‌تواند جنبه‌ای منفی داشته باشد. به‌همین دلیل، اغلب حتی وقتی مسئولان به ساکنان هشدار می‌دهند که منطقه‌ی آتش‌سوزی یا دشت سیلابی را تخلیه کنند، آن‌ها این کار را انجام نمی‌دهند. ما تصور می‌کنیم که دوام خواهیم آورد؛ زیرا پیش‌تر نیز دوام آورده‌ایم یا گمان می‌بریم که پیش‌بینی‌ها غلط از آب درخواهند آمد. کولدن می‌گوید: در دی‌ان‌ای ما، این سرسختی شدید قرار داده شده است؛ خصیصه‌ای که در انتها وقتی تغییر شرایط به میان می‌آید، به دلیل شکست ما تبدیل می‌شود.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تاثیر ویتامین D بر توقف رشد سلول‌های سرطانی روده

ارتباط موثر؛ اولین قدم برای مراقبت از بیماران هموفیلی

طبقه متوسط در حال محو شدن است!

آمارهای «باروری نکاحی» و «بیکاری» دهه شصت و هفتادی‌ها

ساخت اولین ژنوم باکتریایی با استفاده از کامپیوتر

تکمیل پازل یک باتلاق

فرصت از دست رفته آمریکا در کمک‌رسانی به سیل‌زدگان ایرانی

تماس با طبیعت موجب کاهش سطح هورمون استرس می‌شود

دستکاری آب‌وهوا؛ آیا بارندگی‌های اخیر ایران عمدی است؟

تولید ابرگیاهان باکمک دانش نانو مواد

تلاش موسسات مردمی در کاهش آسیب های اجتماعی

بیماری «ارتفاع» چیست و چگونه درمان می‌شود؟

هرآنچه باید درمورد سقوط هواپیماهای بوئینگ 737 مکس بدانید

تایید بی‌خطر بودن قرص مردانه پیشگیری از بارداری

مغز نوزاد خود را قربانی آرامش نکنید

بازیابی بینایی در بیماران مبتلا به سکته مغزی

قبای آیینی کهن بر تن متکدیان!

خوشی و ناخوشی های چهارشنبه آخر سال

بی‌وزنی بر نحوه تصمیم‌گیری فضانوردان تأثیر می‌گذارد؟

دوازده فایده و زیان موادغذایی تراریخته را بشناسید

روند افزایش دما در قطب شمال از کنترل خارج شده است

دانشمندان با نور و صدا، پلاک‌های مرتبط با بیماری آلزایمر را پاک کردند

داستان برند نستله؛ بزرگ‌ترین شرکت صنایع غذایی جهان

تشریح نحوه‌ی تاثیر امواج بر بدن انسان به تفکیک مضر یا غیر مضر

فواید مواد خوراکی حاوی پتاسیم بر سیستم عصبی و قدرت عضلات

ظرفیت حمل‌ونقل ریلی کشور به کمک فناوری افزایش می‌یابد

جوانان بی‌تجربه یا کهنه‌کاران باتجربه؟

از بیماری تا "توهم" بیماری

این پیامک‌ها را با دقت بیش‌تری بخوانید

چهارشنبه سوری از اصالت تا بدعت

آسیب به جنین از بدو شکل‌گیری بر اثر قرار گرفتن در معرض دود سیگار

فوائد مصرف روزانه سه عدد خرما برای سلامت

خواص ضدسرطانی گیاهی فراوان ولی ناشناخته

چطور می‌توان در دنیایی ناامیدکننده، شاد بود؟

مصرف غذاهای ارگانیک و کاهش خطر ابتلا به سرطان

ورزش روزانه از بروز سنگ کلیه جلوگیری می کند

زنان در خانواده فقر را بیشتر از سایر اعضا درک می کنند

ماهی‌های قرمز در قفس‌های بلورین

وقتی سرمای شدید و سوزان دریاچه‌ی بالاتون را به سرزمین یخی تبدیل می‌کند

درمان آلزایمر، دیابت و کلسترول در دست پژوهشگران ایرانی

اگر فیسبوک نباشد چه اتفاقی می‌افتد

استفاده از حیوانات اصلاح ژنتیکی‌شده برای کاهش فقر در آفریقا

آیا رژیم غذایی وگان برای حفظ سلامت قلب بهتر است؟

آیا کم‌خوابی منجر به افزایش دردهای بدن می‌شود؟

ایران ایر از کجا و چگونه شکل گرفت؟

تأثیر مخرب ترس از پشیمانی روی زندگی

احتمال پیش‌بینی نجات بیماران مبتلا به سرطان تخمدان با هوش مصنوعی

برنامه‌ریزی مجدد سلول‌های انسانی برای تولید انسولین

پیشگیری از افسردگی گاهی اوقات ممکن است

چگونه استونی جای پای خود را در عرصه‌ تولید علم محکم کرد