راه ترقی

آخرين مطالب

ادامه واکنش ها به اظهارات گستاخانه ترامپ؛ عراق برده آمریکا نیست سياسي

ادامه واکنش ها به اظهارات گستاخانه ترامپ؛ عراق برده آمریکا نیست

  بزرگنمايي:

راه ترقی- برهم صالح رئیس جمهور عراق گفت دولت در انتظار توضیحاتی درباره شمار نیروهای آمریکایی و ماموریت آنها در عراق است.
برهم صالح افزود بغداد برای مشخص شدن شمار نیروهای نظامی آمریکا و ماموریت آنها منتظر خواهد ماند.
«برهم صالح» رئیس جمهور عراق، امروز دوشنبه به سخنان همتای آمریکایی خود واکنش نشان داد که گفته بود، نظامیان آمریکایی در عراق می‌مانند تا حواسشان به ایران باشد.
برهم صالح گفت: (دونالد) ترامپ از عراق اجازه‌ای نگرفته که نیروهای آمریکایی در خاک این کشور مراقب ایران باشند.
رئیس جمهور عراق توضیح داد که «نیروهای آمریکایی در عراق بر اساس توافق نظامی دو کشور در کشورش حضور دارند و مأموریت آنان مبارزه با تروریسم است. دولت منتظر است که درباره تعداد نیروهای آمریکایی و مأموریت آنان در عراق، توضیحاتی بشنود».

حکیم؛ اجازه نخواهیم داد عراق به سکویی برای تجاوز به کشورهای همسایه تبدیل شود
رئیس جریان ملی الحکمه عراق و رئیس ائتلاف اصلاح و سازندگی عراق: عراق نباید به میدانی برای تسویه حساب های منطقه ای و بین المللی تبدیل شود
سید عمار حکیم تاکید کرد: اجازه نخواهیم داد عراق به میدانی برای تجاوز به کشورهای همسایه تبدیل شود.
رئیس جریان ملی الحکمه عراق و رئیس ائتلاف اصلاح و سازندگی این کشور در توئیتی در صفحه شخصی خود در پایگاه اجتماعی توئیتر نوشت: عراق نباید به میدانی برای تسویه حساب های منطقه ای و بین المللی تبدیل شود. بنابراین با تبدیل شدن عراق به میدانی برای تسویه حساب های منطقه ای و بین المللی یا تبدیل شدن خاک کشور به محلی برای زیر نظر گرفتن کشورهای همسایه یا تحریک آنها یا تجاوز به این کشورها به شدت مخالفیم.
وی افزود: ما با استناد به قانون اساسی عراق که بر مخالفت با تبدیل شدن عراق به تهدیدی امنیتی برای ثبات منطقه و جهان تاکید دارد، با رویکردها برای تبدیل کردن خاک کشورمان به سکویی برای هدف قرار دادن کشورهای همسایه مخالفیم. چنین اقدامی تهدیدی برای منافع ملی و امنیت عراق است و عراق چنین اجازه ای نخواهد داد.

هشدار حیدرالعبادی به آمریکا
نخست وزیر سابق عراق اظهارات رئیس جمهور آمریکا را عامل ایجاد تزلزل در روابط واشنگتن و بغداد دانست.
به گزارش پایگاه اینترنتی سومریه نیوز؛نخست وزیر سابق عراق اظهارات روز یکشنبه رئیس جمهور آمریکا را عامل ایجاد تزلزل در روابط واشنگتن و بغداد دانست و از دولت آمریکا خواست موضع خود را تغییر دهد.
در بیانیه ای که دفتر رسانه ای حیدر العبادی، نخست وزیر سابق عراق دیروز منتشر کرد آمده است وی اظهارات دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، را مبنی بر اینکه نیروهای آمریکایی برای تحت نظر قرار دادن ایران در عراق هستند رد کرد و از دولت آمریکا خواست در این اظهارات که متزلزل کننده روابط واشنگتن و بغداد است، تجدید نظر کند.
در این بیانیه آمده است: این که گفته شود از پایگاه های آمریکا (در عراق) برای مقابله با کشورهای همسایه استفاده می شود با قانون اساسی عراق و توافقنامه های این کشور با آمریکا تعارض دارد؛ توافقنامه هایی که در هر دوره از حضور آمریکا در چارچوب ائتلاف بین المللی علیه داعش حاصل شده بود. عراق تاکید کرده بود حضور نیروهای آمریکایی در چارچوب ائتلاف بین المللی و بر اساس حاکمیت عراق و به منظور حمایت لوجستیکی، اطلاعاتی و آموزش نظامی صورت گیرد. و گفتن این مسئله که از پایگاه های آمریکا در عراق برای رویارویی استفاده می شود روابط با کشورهای همسایه را پیچیده می کند و روابط با آمریکا را نیز وارد بحران های پیش بینی نشده ای می کند و به حاکمیت و استقلال عراق خدشه وارد می کند.
العبادی در این بیانیه از دولت عراق خواسته است بر موضع ثابت این کشور مبنی بر اجازه ندادن برای استفاده از خاک عراق علیه یک کشور همسایه و یا هر طرف دیگری تاکید کند.

جنبش النجباء: عراق برده آمریکا نیست
 سخنگوی جنبش النجباء عراق گفت دولت باید به صراحت مواضع خود را در قبال اقدام دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و نقض حاکمیت کشور مشخص کند.
به گزارش به نقل از شبکه تلویزیونی المیادین، این جنبش افزود عراق برده آمریکا نیست و ما طرفداران جنگ نیستیم؛ اما از آن نیز هراسی نداریم.
جنبش النجباء عراق با تاکید بر این که دفاع از ملت و حاکمیت عراق حق ماست؛ افزود ­خواستار برگزاری جلسه پارلمانی در خصوص این موضوع هستیم تا مفهوم آزادی، حاکمیت و استقلال را به آمریکا بیاموزیم.

نیروهای آمریکایی را شبانه بیرون می کنیم
عراق نهادهای نظامی متشکل از ارتش، پلیس، نیروهای بسیج مردمی و دستگاه مبارزه با تروریسم در اختیار دارد که می تواند نیروهای آمریکایی را شبانه از عراق بیرون براند.
به گزارش پایگاه اینترنتی النشره لبنان، دبیرکل جنبش عصائب اهل الحق عراق گفت: نهادهای نظامی عراق می توانند نیروهای آمریکایی را شبانه از این کشور بیرون برانند.
«قیس خزعلی» دبیرکل جنبش عصائب اهل الحق عراق با اشاره به اظهارات اخیر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا که واقعیت طرح واشنگتن را در عراق فاش کرد، گفت: عراق پارلمانی دارد که می تواند تصمیم مناسب را در خصوص حضور نیروهای آمریکایی در این کشور اتخاذ کند.
وی افزود: عراق همچنین نهادهای نظامی متشکل از ارتش، پلیس، نیروهای بسیج مردمی و دستگاه مبارزه با تروریسم در اختیار دارد که می تواند نیروهای آمریکایی را که تعداد آنها پنج یا هفت یا حتی نه هزار نفر باشد شبانه از عراق بیرون براند.
قیس خزعلی تصریح کرد: اظهارات اخیر دونالد ترامپ ماهیت طرح آمریکا را در عراق فاش کرد زیرا واشنگتن با این طرح می خواهد کشورهای همسایه را هدف قرار دهد. برخی می گویند حضور آمریکا برای کمک به عراق است.
دبیر کل جنبش عصائب اهل الحق افزود: قانون اساسی این کشور مانع از هدف قرار دادن کشورهای همسایه می شود از این رو ترامپ باید بداند عراق از لحاظ نظامی، اجتماعی و سیاسی کشوری مقتدر است و خودش تصمیم گیرنده است.

برای خروج نظامیان آمریکایی از عراق زیاد منتظر نمی مانیم
سخنگوی نظامی گردان های حزب الله عراق تاکید کرد گروه های مقاومت برای تصویب قانونی به منظور خروج نیروهای آمریکایی از عراق، زیاد منتظر نخواهند ماند.
به گزارش شبکه تلویزیونی المیادین، جعفر الحسینی سخنگوی نظامی گردان های حزب الله عراق گفت اعلام دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا مبنی بر باقی ماندن نیروهای آمریکایی برای زیر نظر گرفتن ایران، به منزله نقض حاکمیت ملی عراق است.
وی در گفتگو با المیادین گفت نیروهای آمریکایی هدف قانونی مقاومت عراق هستند و باید هدف دستگاه های امنیتی نیز باشند.
وی با بیان این که مدت زمان مشخص شده برای خروج نیروهای آمریکایی بیشتر از چند ماه نخواهد بود؛ افزود گروه های مقاومت برای این که پارلمان عراق درباره خروج آمریکا از عراق تصمیم گیری کند؛ زیاد منتظر نخواهند ماند.
الحسینی گفت: «نیروهای آمریکایی هدف مقاومت هستند و باید هدف دستگاه های عراقی هم باشند. نیروهای آمریکایی نه تنها باید هدف این دستگاه ها باشند، بلکه باید در برابر این تجاوزگری آمریکا بایستند؛ زیرا این کار مغایر قانون اساسی عراق و همچنین رویکردهای دولت عراق و توافق امنیتی است.
از سوی دیگر، از نظر اعتقادی نیز با رویکرد کشور عراق تفاوت دارد، زیرا نباید از خاک این کشور برای تعرض به دیگر کشورها استفاده شود. از این رو، این نیروها فقط هدف مقاومت نیستند، بلکه به منزله چالشی برای کشور عراق هم هستند.»
وی افزود «قدرتی توانا برای خارج کردن نیروهای آمریکایی وجود دارد که می تواند مانع از قربانی شدن شمار بیشتری از مردم عراق و ظلم به آنها شود و می تواند کاری کند که عراق بار دیگر دارای حاکمیت شود. قدرتی وجود دارد که توانایی و آمادگی اجرای این کار را دارد. عراقی ها نباید در این باره زیاد نگران باشند.»
الحسینی گفت «ما به مدت سال ها در انتظار نخواهیم بود. بلکه مقاومت زمان مشخصی برای پارلمان تعیین کرده است تا چنین قانونی را تصویب کند. در غیر این صورت، مقاومت مواضع دیگری خواهد داشت. ما زیاد منتظر نخواهیم ماند تا نیروهای آمریکایی افزایش یابند و مردم عراق تحت ظلم بیشتری قرار بگیرند. این فرصت، در حد چند ماه است. نمی توانم زمان را به طور مشخص بگویم؛ اما این زمان طولانی نیست.»

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اعضای کابینه دوازدهم در حاشیه جلسه دولت چه گفتند؟

راهی جز ایستادگی و مقاومت در برابر متجاوز وجود ندارد

دشمنی و توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی ماند

واکنش ظریف به رویکرد ترامپ در قبال اعدام‌های سعودی

تشدید تروریسم اقتصادی علیه مردم ایران نشانگر استیصال رژیم آمریکا است

دولت موظف به پیگیری حقوقی اقدام آمریکا علیه سپاه در مجامع بین المللی شد

تهران و اسلام آباد خواستار اجرای سریع مفاد برجام شدند

ظریف عازم نیویورک شد

هیچ کشور ثالثی قادر نیست روابط برادرانه ایران و پاکستان را تحت تاثیر قرار دهد

تبریک روحانی به سردار سلامی/تقدیر از خدمات سردار جعفری

دیپلماسی فرهنگی تهران- پاریس؛ مسیری طولانی اما ممکن

بازدید روحانی از مناطق سیل زده استان لرستان

ایران و پاکستان 70 سال روی ریل دوستی

زنگنه به مجلس می‌رود/ بررسی طرح تقویت جایگاه سپاه در برابر آمریکا

روحانی: باید درس های لازم را از تجربه سیل بیاموزیم

ظریف با اردوغان دیدار کرد

رهبری فرمودند که باید از «صندوق» در راستای جبران خسارات مردم کمک شود

آنکه باید تغییر ماهیت دهد رژیم آمریکا است

بیانیه وزارت خارجه ترکیه درباره سفر ظریف به آنکارا

ظریف با بشار اسد دیدار کرد

نیلی احمدآبادی رییس هیأت ویژه گزارش ملی سیلاب‌ها شد

رهبران حزب جمهوری اسلامی تابع ولایت فقیه بودند

ابراز همدلی ظریف با مردم فرانسه و مسیحیان کاتولیک در پی آتش‌سوزی در "نوتردام"

ظریف به سوریه سفر می کند

ظریف: منعی برای غنی سازی ایران وجود ندارد

تشکیل کمیته‌ای در کمیسیون امنیت ملی برای جمع‌بندی پیرامون طرح مقابله با آمریکا

زمان فعالیت تبلیغات انتخاباتی کاندیداها مشخص شد

ترکیب هیات اجرایی مرکزی انتخابات مجلس تعیین شد

ایران تشکیل نهاد متناظر اینستکس را به اروپا اعلام کرده است

بحران های جدیدی در منطقه ایجاد شده است

دستگاه‌های امدادی تا هر زمان لازم در حالت آماده باش باشند

ظریف: اروپایی ها هیچ بهانه ای برای آغاز نکردن اینستکس ندارند

عراقچی:فرانسه درباره اظهارات سفیر این کشور در آمریکا اعلام موضع کند

گفتگوی ترامپ با ولی‌عهد سعودی درباره ایران

برنامه‌های سال جدید و عملکرد سال گذشته وزارت دفاع بررسی شد

عربستان و بحرین درک درستی از پیامدهای ماجراجویی آمریکا ندارند

اقدامات دولت آمریکا در برابر ملت ایران، چیزی جز اقدامات تروریستی نیست

تخت روانچی نماینده ایران در سازمان ملل شد

مراسم روز ملی فناوری هسته‌ای آغاز شد

مجلس تصمیماتی در شان ملت ایران علیه اقدامات آمریکا خواهد گرفت

گربه‌رقصانی آمریکا علیه سپاه به جایی نمی رسد

لاریجانی بیان کرد: تنفر کشورهای اسلامی از آمریکا به علت اتخاذ سیاست‌های سفاکانه اخیر

سپاه پاسداران و فهرست تروریستی آمریکا

ایران و عراق بر تنظیم تفاهم نامه امنیتی تاکید کردند

بیانیه پایانی نشست گروه هفت واقع بینانه نیست

صدور مجوز ساخت در بستر رودخانه ها معامله با جان مردم است

ایران و عراق برای توسعه همکاری ها عزم جدی دارند

اجلاس بین المجالس قطر فرصتی برای همکاری های بین المللی است

جهانگیری: آمادگی دستگاه‌ها برای مقابله با حوادث احتمالی ضروری است

رییس جمهوری ایران از نخست وزیر عراق استقبال رسمی کرد