راه ترقی

آخرين مطالب

انقلاب اسلامی برای همه کشورهای جهان منشأ اثر بود سياسي

انقلاب اسلامی برای همه کشورهای جهان منشأ اثر بود

  بزرگنمايي:

راه ترقی- بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه  در خصوص اهم دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه سیاست خارجی و اصول کار در مناسبات با کشورهای دیگر جهان اظهار داشت: در طول 40 سال اخیر ما فراز و نشیب های بسیاری داشته ایم و نه تنها در جهان و منطقه، حتی در ایران بسیاری آمادگی انقلابی به این عظمت و بزرگی را نداشتند؛ تصور این بود که مردم ایران با دشمنی روبرو هستند که توان شکست قدرت آن را ندارند و برای شکست دادن آن باید هزینه‌های بیشتری را پرداخت کنند ولی برخلاف آنچه نشان داده می شد، حاکمیت وقت به قدری از درون تهی و مضمحل بود که به سرعت و با اوج گرفتن انقلاب و شدت گرفتن مبارزات، فروریخت.

وی افزود: شاید یکی از مشکلات و پیچیدگی های مسیر رزمندگان دیروز و پیروزمندان انقلاب اسلامی، فقدان طرح و برنامه برای دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی بود و بیشترین بار تحمل انقلاب را در این حوزه، امام خمینی (ره) به دوش گرفتند و آن را به جلو هدایت کردند، وگرنه ما حزب و تشکیلات منسجم و سازماندهی شده ای نداشتیم که به پیروزی برسیم.

قاسمی در ادامه با اشاره به نقش اقشار مختلف در پیروزی انقلاب، گفت: در انقلاب اسلامی ایران همه اقشار از سطوح و تفکرات مختلفی که در جامعه بودند مشارکت داشتند و از فرمان ها و جهت‌دهی های امام راحل پیروی می کردند. در آغاز مسیر نظام جمهوری اسلامی ایران، برخی مشکلات و چالش‌ها از جمله، جنگ تحمیلی علیه ما شکل گرفت که برخی این تصور را داشتند که می توانند انقلاب را از مسیر خودش منحرف کرده، رژیم پهلوی یا رژیمی مشابه پهلوی را در ایران حکمفرما کنند که با رشادت‌ها و دلاوری‌هایی که شاهد بودیم پس از هشت سال این ملت با مقاومت و مبارزه با دست خالی به پیروزی رسید.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه نکته مهمی که بتوان در بُعد خارجی از انقلاب اسلامی ایران به آن اشاره کرد موضوع استقلال است، گفت: به این تعبیر که جامعه پیش از انقلاب ما و بخصوص فرهیختگان جامعه این احساس را بیشتر داشتند که کشور از استقلال لازم برخوردار نیست و به معنای واقعی یک حکومت وابسته به قدرت های خارجی به حساب می آید و از خودش استقلال عمل و تصمیم ندارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در بخش دیگری از سخنان خود به شعارهای مردم در راهپیمایی های پیش از انقلاب اشاره کرد و اظهار داشت: شعارها به درستی انتخاب شد که «استقلال آزادی جمهوری اسلامی» از دل همان وجدان‌های بیدار جامعه ایرانی شکل گرفت. البته نمی‌توان ادعا کرد که طراحی خاصی برای این شعارها وجود داشت چرا که جامعه ما از درون خود نداشته های خود را در آن زمان فریاد می زد. استقلال در برابر وابستگی و آزادی در برابر استبداد.

بهمن 57 خط فاصله ای میان بود و نبود استقلال کشید؛ وقتی استقلال در یک کشور وجود نداشته باشد شما نمی توانید از سایر موضوعات صحبت کنید؛ از فرهنگ، آزادی و خیلی موضوعات دیگر قربانی نبود استقلال در آن کشور خواهد شدقاسمی تصریح کرد: بهمن 57 خط فاصله ای میان بود و نبود استقلال کشید و با توجه به اهمیت موضوع مستقل بودن برای هر کشوری مردم ما و نظام جمهوری اسلامی ایران هزینه بسیار سنگینی را بابت برخورداری از استقلال تاکنون پرداخت کردند. وقتی استقلال در یک کشور وجود نداشته باشد شما نمی توانید از سایر موضوعات صحبت کنید؛ از فرهنگ، آزادی و خیلی موضوعات دیگر قربانی نبود استقلال در آن کشور خواهد شد و به همین دلیل یک فاکتور بسیار مهم و پیش درآمد برای موضوعات دیگر به حساب می‌آید.

وی وجه ممیز بزرگ انقلاب اسلامی را بازگرداندن استقلال به کشور دانست و گفت: در دهه 60 و 70 جامعه ما با همه توان برای حفظ استقلال خود در برابر دشمنان ایستادگی کرده است. نکته مهم دیگری که در کنار استقلال کشور بعدها مطرح شد، بحث نه شرقی و نه غربی بود که با تعریفی که از جامعه جهانی آن زمان می توان داشت یعنی یک نظام دو قطبی به سرکردگی آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی، در بخش‌هایی از جامعه شاید تحلیل درستی از این شعار وجود نداشت و تصور بر این بود که این شعار به معنای این است که نه با شرق کار کنیم و نه با غرب.

قاسمی افزود: به اعتقاد من مفهوم شعار نه شرقی و نه غربی این است که تعامل با شرق و غرب پذیرفته شده اما تحت سلطه و نفوذ هیچ یک از این دو نباید باشیم و با حفظ استقلال خود با آنها همکاری و تعامل را داشته باشیم که امروز هم شاهد تحقق این مهم هستیم. بنابراین ما شعار نه شرقی نه غربی را به عنوان عدم گفتگو و رابطه با شرق و غرب تلقی نمی کردیم و هنوز هم این شعار پابرجاست و مفهوم آن عدم وابستگی است که این نشان از اهمیت موضوع استقلال برای کشور و نظام ما دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: تاکید من در بحث چهل سالگی انقلاب اسلامی در حوزه سیاست خارجی بر موضوع استقلال است. به نظر من علیرغم مطرح شدن دیگر شعار هایی که در انقلاب اسلامی ما مطرح شد که هر یک هم به سهم خود از جایگاه و وزن قابل توجهی برخوردار بودند اما موضوع استقلال برای ما دارای اهمیت بسزایی است که باید توجه بیشتری به آن شود.

وی در ادامه با اشاره به سه اصل عزت، حکمت مصلحت در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: اینها سه اصلی هستند که مدت مدیدی است از سوی رهبری انقلاب به عنوان اصول اولیه کار در مناسبات با کشورهای خارجی مطرح شده و احساس می کنم که علیرغم گذشت زمان از طرح این اصول که بسیار با دقت هم انتخاب شده اند، خدشه ای به آنها وارد نشده است. فکر می‌کنم با رعایت هر چه بیشتر این سه اصل، می‌توانیم شاهد یک سیاست‌خارجی باشیم که نهایتاً هم مبانی استقلال کشور را کاملا رعایت می کند و هم به لحاظ حیثیت و عزت مردم، کشور و نظام وظایف خودش را به خوبی ایفا کرده باشد.

انقلاب اسلامی ایران نه تنها برای کشورهای همسایه و منطقه بلکه برای همه کشورهای جهان منشا اثر بوده و آثار خود را در میان ملت ها به جا گذاشته استقاسمی ادامه داد: عزت، حکمت و مصلحت سه اصلی است که وزارت امور خارجه در مناسبات خارجی خود با کشورهای مختلف آنها را مد نظر قرار می‌دهد. هر یک از این سه اصل هم می‌تواند تعاریف و مفاهیم بسیاری را در خود داشته باشد. ممکن است بعضی اوقات ما با در نظر گرفتن مصلحت کشور و امنیت ملی اقداماتی را انجام دهیم و نتوانیم در خصوص چرایی و چگونگی آن توضیح ارائه کنیم که البته دلیل آن هم هوشیاری و شنوایی کامل دشمن از صحبت ها و مواضعی است که از سوی ما اتخاذ می‌شود، اما متأسفانه در درون کشور گاهی برخی از سر دلسوزی به بیان انتقاداتی از وزارت خارجه می‌پردازند که دلیل آن عدم درک مناسب و صحیح از این رعایت مصلحت در برخی امور است.

وی با اشاره به برخی اظهار نظر ها در خصوص رفتار وزارت خارجه گفت: برخی اوقات به دلیل انجام دادن یا ندادن اقدامی از سوی وزارت امور خارجه برخی در داخل ما را متهم به انفعال و عدم تحرک می کنند که باید گفت سیاست خارجی تنها به وزارت امور خارجه مرتبط نیست بلکه تصمیمات اتخاذ شده، تصمیمات کلانی است که در نظام گرفته می شود و صرفاً نظر وزارت امور خارجه در اینجا مطرح نیست.

سخنگوی وزارت خارجه انقلاب اسلامی را انقلاب صلح دانست و گفت: در واقع این انقلاب نه صرفاً برای استقلال و آزادی ایران بلکه برای ایجاد دموکراسی در ایران اتفاق افتاد. یک کشور جهان سومی در نظام دو قطبی آن زمان توانست بر استبداد پیروز شود و برای مردم خود استقلال، آزادی و رفاه بیاورد. برخی قدرت ها که منافع آنها در ایران پس از انقلاب اسلامی از بین رفت، به ایجاد انواع فضاسازی‌های کاذب، اتهام زنی ها و توطئه پراکنی ها علیه جمهوری اسلامی ایران پرداختند.

ما امروز می توانیم آثار انقلاب اسلامی را چه در کشورهای جهان اسلام و چه در کشورهای خارج از جهان اسلام شاهد باشیموی با بیان اینکه یکی از طرح های دشمنان ما ایجاد رعب و وحشت از جمهوری اسلامی ایران در میان کشورهای منطقه بود، گفت: به این معنا که ایران می خواهد دایره نفوذ و قدرت خودش را بیشتر کند و به همسایگان تجاوز کند. نهایتاً تحریکات آنها تا جایی پیش رفت که توانست بر روابط میان ما با همسایگان تاثیرگذارد و به خصوص شرایط را برای جنگ تحمیلی فراهم کند. به اعتقاد من، انقلاب اسلامی ایران نه تنها برای کشورهای همسایه و منطقه بلکه برای همه کشورهای جهان منشا اثر بوده و آثار خود را در میان ملت ها به جا گذاشته است. ما امروز می توانیم آثار انقلاب اسلامی را چه در کشورهای جهان اسلام و چه در کشورهای خارج از جهان اسلام شاهد باشیم. ایران در این چهل سال هرگز به دنبال تحمیل خود بر دیگران نبوده و هیچگونه چشم داشتی به خاک دیگران نداشته است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در بخش دیگری از سخنان خود به توطئه های دشمنان اشاره کرد و اظهار داشت: دشمنان ما با هدف خالی کردن خزانه های کشورهای همسایه و فروش تسلیحات خود به آنها به ایجاد رعب و وحشت در خصوص ایران پرداختند. آنها در توطئه ای دیگر، کشورهای منطقه را از مردم سالاری ایران می ترساندند، به این نحو که به آنها می‌گفتند چرا نشسته اید؟ اگر مردم سالاری در جمهوری اسلامی ایران شکل بگیرد حکومت های مستبد شما به خطر خواهد افتاد یعنی آن ها از مردم سالاری در ایران هم ترس داشتند.

وی ادامه داد: سوریه کشوری است که متجاوزان به خاک آن تصور می‌کردند می توانند کمتر از شش ماه خاک آن کشور را به اشغال خود در آورند، متجاوزین به یمن هم فکر می کردند می توانند طی چند هفته کار آن را تمام کنند و پیروز ماجرا شوند اما امروز می‌بینیم که شرمنده جنگ یمن متجاوزین به خاک آن کشور هستند و مردم فاجعه دیده یمن توانستند در برابر زرادخانه‌های پیشرفته یک کشور متجاوز به خوبی ایستادگی کنند.

قاسمی در پایان خاطرنشان کرد: به اعتقاد من جهان به سمتی حرکت می‌کند که هیمنه قدرت‌های بزرگ هر روز شکننده تر می شود و کشورهای دیگر جهان می‌توانند با برخورداری از هوشمندی، اجماع و همگرایی بر سرنوشت خود مسلط شوند. اگر یک جامعه بتواند به صورت یکپارچه و یکصدا به سمت توسعه و پیشرفت حرکت کند قطعاً قدرت های بیگانه که از مناطق دورتر دخالت هایی را انجام می دهند، ناکام خواهند ماند و شکست‌های مفتضحانه بیشتری نصیبشان می‌شود. ما باید این موضوع را باور کنیم که جهان در حال تغییر است، شما ببینید آمریکای امروز آن آمریکای گذشته نیست و آمریکای آینده هم قطعاً آمریکای امروز نخواهد بود.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تبریک روحانی به سردار سلامی/تقدیر از خدمات سردار جعفری

دیپلماسی فرهنگی تهران- پاریس؛ مسیری طولانی اما ممکن

بازدید روحانی از مناطق سیل زده استان لرستان

ایران و پاکستان 70 سال روی ریل دوستی

زنگنه به مجلس می‌رود/ بررسی طرح تقویت جایگاه سپاه در برابر آمریکا

روحانی: باید درس های لازم را از تجربه سیل بیاموزیم

ظریف با اردوغان دیدار کرد

رهبری فرمودند که باید از «صندوق» در راستای جبران خسارات مردم کمک شود

آنکه باید تغییر ماهیت دهد رژیم آمریکا است

بیانیه وزارت خارجه ترکیه درباره سفر ظریف به آنکارا

ظریف با بشار اسد دیدار کرد

نیلی احمدآبادی رییس هیأت ویژه گزارش ملی سیلاب‌ها شد

رهبران حزب جمهوری اسلامی تابع ولایت فقیه بودند

ابراز همدلی ظریف با مردم فرانسه و مسیحیان کاتولیک در پی آتش‌سوزی در "نوتردام"

ظریف به سوریه سفر می کند

ظریف: منعی برای غنی سازی ایران وجود ندارد

تشکیل کمیته‌ای در کمیسیون امنیت ملی برای جمع‌بندی پیرامون طرح مقابله با آمریکا

زمان فعالیت تبلیغات انتخاباتی کاندیداها مشخص شد

ترکیب هیات اجرایی مرکزی انتخابات مجلس تعیین شد

ایران تشکیل نهاد متناظر اینستکس را به اروپا اعلام کرده است

بحران های جدیدی در منطقه ایجاد شده است

دستگاه‌های امدادی تا هر زمان لازم در حالت آماده باش باشند

ظریف: اروپایی ها هیچ بهانه ای برای آغاز نکردن اینستکس ندارند

عراقچی:فرانسه درباره اظهارات سفیر این کشور در آمریکا اعلام موضع کند

گفتگوی ترامپ با ولی‌عهد سعودی درباره ایران

برنامه‌های سال جدید و عملکرد سال گذشته وزارت دفاع بررسی شد

عربستان و بحرین درک درستی از پیامدهای ماجراجویی آمریکا ندارند

اقدامات دولت آمریکا در برابر ملت ایران، چیزی جز اقدامات تروریستی نیست

تخت روانچی نماینده ایران در سازمان ملل شد

مراسم روز ملی فناوری هسته‌ای آغاز شد

مجلس تصمیماتی در شان ملت ایران علیه اقدامات آمریکا خواهد گرفت

گربه‌رقصانی آمریکا علیه سپاه به جایی نمی رسد

لاریجانی بیان کرد: تنفر کشورهای اسلامی از آمریکا به علت اتخاذ سیاست‌های سفاکانه اخیر

سپاه پاسداران و فهرست تروریستی آمریکا

ایران و عراق بر تنظیم تفاهم نامه امنیتی تاکید کردند

بیانیه پایانی نشست گروه هفت واقع بینانه نیست

صدور مجوز ساخت در بستر رودخانه ها معامله با جان مردم است

ایران و عراق برای توسعه همکاری ها عزم جدی دارند

اجلاس بین المجالس قطر فرصتی برای همکاری های بین المللی است

جهانگیری: آمادگی دستگاه‌ها برای مقابله با حوادث احتمالی ضروری است

رییس جمهوری ایران از نخست وزیر عراق استقبال رسمی کرد

همکاری های ایران و عراق برای مبارزه با تروریسم گسترش می یابد

صلح و ثبات عراق حاصل کمک ها و حمایت های ایران است

شورای عالی مدیریت بحران در وزارت کشور برگزار می‌شود

دعوت شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی از مردم برای حضور در مراسم یوم الله 12 فروردین

با اجرای رای علیه ایران در دادگاه لوکزامبورگ، راه برای دیگر آرای آمریکا هموار می شد

مسکو خواهان عضویت دائمی ایران در سازمان شانگهای است

دور جدید تحریم های آمریکا علیه ایران

رییس جمهوری وارد استان سیل زده گلستان شد

رئیس‌جمهور امروز به گلستان و مازندران سفر می‌کند