راه ترقی

آخرين مطالب

تهران - توکیو؛ فصل جدید روابط سياسي

تهران - توکیو؛ فصل جدید روابط

  بزرگنمايي:

راه ترقی- یکی از مهمترین اهداف سفر رییس مجلس شورای اسلامی به ژاپن گسترش همکاری های پارلمانی میان دو کشور و همچنین رایزنی در مورد مسائل مورد علاقه تهران و توکیو به ویژه در موضوعاتی مانند مبارزه با تروریسم و ایجاد امنیت در فضای همکاری های دو جانبه و اقتصادی است.
از آنجا که ارتباطات پارلمانی میان کشورها بر حوزه های فرهنگی و اقتصادی نیز تاثیر گذار است، طبیعی است که هر چقدر این زمینه گسترش یابد، تهران و توکیو قادر خواهند بود بر اساس مبنای حقوقی و سیاسی و از طریق مجالس، راهکارهایی نیز برای عرصه های اقتصادی، تجاری و فرهنگی داشته باشند.
شاید در همین راستا بود که رییس مجلس شورای اسلامی ایران در توکیو گفت: ایران بر روی همکاری های دانشگاهی فرهنگی و مذاکره با ایرانیان مقیم تمرکز می کند.
رییس مجلس شورای اسلامی در فرودگاه توکیو و در بدو ورود به این کشور تاکید کرد روابط رو به گسترش ایران و ژاپن از اهمیت فراوانی برای دو طرف برخوردار است و نیاز است تعاملات و روابط اقتصادی بین دو کشور افزایش یابد.
لاریجانی با اشاره به همکاری های ایران و ژاپن در بخش های مختلف بیان کرد: در گذشته نیز دو کشور در بخش های مختلف همکاری های قابل قبولی داشته اند و این سفر می تواند در گسترش روابط تاثیرگذار باشد.
رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ایران و ژاپن در بخش‌ها و حوزه‌های مختلف از جمله حوزه اقتصادی همکاری های خوبی را دنبال کرده اند و تقویت و گسترش روابط با ژاپن برای ما بسیار مهم و حائز اهمیت است.
او که به دعوت "داته" رئیس مجلس مشاوران (سنا) ژاپن به منظور توسعه روابط همه جانبه به این کشور سفر کرده است ، یکی از بلند پایه ترین مقام های کشور است که در شرایطی حساس به ژاپن سفر کرده است و ملاقات هایی که با مقام های ژاپن داشته، برای کشور از اهمیت فراوانی برخوردار است.
"ناکاتا واشی" تحلیلگر مسایل ژاپن و ایران در مورد روابط تجاری ایران و ژاپن به ایرنا گفت: ایران یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نفت جهان است و ژاپن یکی از بزرگترین واردکنندگان به حساب می آید ولی حجم واردات ژاپن به دلیل تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران روبه کاهش است.
او تاکید کرد: ژاپن که فاقد هر گونه منابع طبیعی است در تمام این سال‌ها تلاش کرده رابطه خوبی با کشورهای تولیدکننده انرژی خاورمیانه برقرار کند و ایران که چهارمین کشور بزرگ تولیدکننده نفت و دومین کشور بزرگ دارای ذخایر گازی است، یکی از این کشورها است با این حال تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران بر روابط ژاپن و این کشور نفت‌خیز تاثیرات نامطلوبی گذاشته است.
به گفته وی ژاپن در روابط خود با ایران در عرصه انرژی همواره یک واردکننده صرف است واردات از ایران در سال 2017، 400 میلیارد ین تخمین زده شده است 98 درصد این میزان را سوخت‌های معدنی نظیر نفت خام تشکیل داده است.
او تصریح کرد: صادرات ژاپن به ایران در سال 2017 میلادی 98.5 میلیارد ین بوده و در مجموع شامل 35.5 درصد تجهیزات حمل و نقل، 20.4 درصد ماشین آلات و 11.4 درصد فولاد و اقلام فلزی بوده است.
این تحلیلگر تاکید کرد: ایران به عنوان کشوری با جمعیت 80 میلیونی، بازار بالقوه خوبی برای کشورهای اروپایی و آسیایی و البته ژاپن است.
به گفته وی در جولای 2015 با امضای برجام و برداشته شدن تحریم‌های اقتصادی علیه ایران، ژاپن هم شروع به برنامه‌ریزی برای توسعه تجارت با ایران کرد با این حال با روی کار آمدن ترامپ و خروج او از توافق هسته‌ای بار دیگر شرایط مبهم شد.
با توجه اینکه طرفین توانسته اند بر 40 سال رابطه با ثبات دو کشور به خوبی مدیریت کنند و با نظرداشت اینکه سران دو کشور بارها در چند سال گذشته با یکدیگر دیدار کرده اند و با توجه به عزم راسخ دو دولت برای توسعه روابط ، ضروری است روابط ژاپن و ایران با عبور از فراز و فرودهای تاریخی کماکان سیر رشد خود را طی کند.
نباید فراموش کرد ژاپنی ها جزو اولین کشورهایی بودند که پس از بازگشت تحریم های آمریکا علیه کشورمان، بسرعت و پس از یک وقفه کوتاه، واردات نفت از ایران را از سر گرفتند و سفر رییس مجلس شورای اسلامی و هیات همراه در این برهه زمانی برای سرعت بخشیدن به این همکاری ها، تضمین توافقات طرفین و استفاده از نقش پارلمان ها برای پیشبرد برنامه های مشترک با اهمیت تر از هر زمانی می نماید.
از سوی دیگر نیز رییس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان ژاپن با تاکید بر اهمیت روابط ایران و ژاپن اظهار داشت: همکاری های پارلمانی تاثیر مهمی در توسعه روابط دو کشور دارد.
"یاسوهیده ناکایاما" افزود: با توجه به اینکه امسال نودمین سالگرد روابط سیاسی دو کشور است امیدوارم همراه با سایر نمایندگان بتوانیم گام های موثری در توسعه روابط تهران - توکیو برداریم.
سفر لاریجانی نشان دهنده تعهدی دیگر از سوی جمهوری اسلامی به جامعه بین المللی برای همکاری با کشورها بر اساس اصول همزیستی مسالمت آمیز و بر اساس احترام به منافع متقابل است و اینکه ایران به گسترش روابط با کشورهای خاور دور و شرق آسیا اهتمام می ورزد.
بر این اساس آنچه در دیدارهای هیات پارلمانی ایران با طرف های ژاپنی مورد تاکید قرار گرفت اینکه دو کشور به غیر از زمینه های سیاسی و همکاری های مجالس، توان آن را دارند که سطوحی بالاتر از همکاری ها در عرصه انرژی، اقتصاد و سرمایه گذاری، فرهنگ و فناوری های نوین و پیشرفته را دنبال کنند.
کوبایاشی سفیر ژاپن در ایران پیشتر گفته بود: بعد از برجام ما برای تقویت روابط دوجانبه اقتصادی تلاش کردیم و امیدواریم با شروع کار گروه دوستی، این روابط گسترش یابد.
او اعلام کرد که ژاپن و ایران به رغم هر تحولی دارای روابطی مطلوب و دوستانه در طول تاریخ بوده اند و بر اساس همین زیربنای خوب است که آنها می توانند با چالش ها مقابله کرده و راه گسترش همکاری های آینده را بازتر کنند.
رییس مجلس شورای اسلامی ایران در جریان سفر دو روزه خود به ژاپن با روسای مجلس سنا و مجلس قانون گذاران ژاپن، "شینزو آبه" نخست وزیر و رئیس گروه دوستی پارلمانی دو کشور دیدار و گفت و گو کرد.
علیرضا رحیمی نماینده تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس، شهباز حسن پور بیگلری نماینده سیرجان، اسدالله قره خانی نماینده علی آباد کتول، حسن خسته بند نماینده بندرانزلی و قاسم جاسمی نماینده کرمانشاه دکتر لاریجانی را در این سفر همراهی کردند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

همکاری با کشورهای همسایه از اصول ثابت سیاست خارجی ایران است

آبه، ترامپ را از نتایج سفر خود به تهران مطلع کرد/ سفر نخست وزیر ژاپن به تهران مثبت بود

عفو و تخفیف 582 نفر از محکومین تعزیرات با موافقت رهبری

رئیس جمهوری: ایران خواهان ثبات، امنیت و توسعه افغانستان است

روحانی: ایران مانع نفوذ و گسترش تروریسم به دیگر نقاط جهان شده است

کسانی که از نگاه غرب گاو شیرده هستند، بهتر است درباره اعتبار مقامات مقتدر جمهوری اسلامی ایران سکوت کنند

شینهوا: سفر آبه به تهران مثبت بود

ایران در بازی ترامپ دست پیش دارد

هشدار ریابکوف به همتای آمریکایی‌اش درباره خطر از بین رفتن برجام

وکلای ایرانی امروز در دادگاه لاهه از حقوق ایران دفاع می‌کنند

شینزو آبه با رهبر انقلاب دیدار کرد

ژاپن علاقه مند به ادامه خرید نفت از ایران

بیانیه مشترک آلمان و امارات متحده عربی درباره ایران

پاسخ به 5 پرسش کلیدی درباره «اختلال در دستگاه محاسباتی»

آهنگ شرایط اقتصادی کشور به سمت مطلوب پیش می‌رود

ظریف: برای رفاه مردم خود راه‌هایی خواهیم یافت/ تارو کونو: ادامه تنش‌ها به همه آسیب میزند

عراقچی به سوییس می‌رود

جامعه بیش از همیشه مطالبه‌گر شده است/ معرفی حسینی به مجلس به حمایت فرهنگیان بستگی دارد

نخست وزیر ژاپن وارد تهران شد

رهبر انقلاب درگذشت آیت الله محقق کابلی را تسلیت گفتند

امیدوارم گفت و گو با مقامات ایران تنش های خاورمیانه را خنثی کند

دادگاه با آزادی مشروط نزار زاکا موافقت کرد

آبه و ترامپ تلفنی درباره ایران صحبت کردند

رسانه های شرق آسیا: ایران به کانون گفت و گوها تبدیل شده است

ظریف: جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران بسیار خطرناک است

موسوی: اروپا گام عملی بردارد وگرنه با قاطعیت به سمت اجرای گام دوم می‌رویم

دستور رئیس مجلس به کمیسیون امنیت برای پیگیری برگزاری مهمانی‌ها از سوی سفارتخانه‌ها

ظریف:ایران هیچ گاه نگران گفت وگو با کشورهای دوست و همراه نیست

وزیران خارجه ایران و آلمان با یکدیگر دیدار کردند

ماموریت آبه در تهران/ آیا ژاپن مذاکره میان ایران و آمریکا را کلید می زند؟

وزیر امور خارجه آلمان وارد تهران شد

تقاضای آزادی نزار زاکا در حال بررسی است/ برای پرونده نجفی فعلاً وقت رسیدگی تعیین نشده است

«معامله قرن» به معادله بی‌هویتی رژیم صهیونیستی تبدیل شد

ظریف:وظیفه اعضای برجام عادی سازی روابط اقتصادی ایران است

قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی را ابلاغ شد

ورود به مجلس با کسب حداقل 20درصد آرای صحیح/ اعلام اسامی احزاب مجوزدار تا 10تیر

ماموریت برجامی «هایکو ماس» در تهران

ژاپن تایمز: آبه در ایران بر اهمیت برجام تاکید خواهد کرد

تنها یک هفته صبر پوچ بودن ادعای آمریکا برای مذاکره با ایران را ثابت کرد

برگزاری دوره‌های آموزشی انتخاباتی برای فرمانداران و بخشداران

اصرار آمریکایی‌ها نشان می‌دهد آنها محتاج مذاکره‌اند نه ما

همه وظیفه داریم از یمن حمایت کنیم/پیروزی ملت یمن قطعی است

تبریک سفیر ایران در فرانسه به دبیر کل کنفرانس جهانی سازمان ملل در امور زنان

در مورد برجام طرفدار ایران هستیم

تاجیکستان و ایران در مسیر تحکیم روابط

نمایندگان رسانه ها از تاسیسات آب سنگین اراک بازدید می کنند

جزییات سفر نخست‌وزیر ژاپن به ایران

بعیدی‌نژاد: آمریکا تامین‌کننده مالی حساب‌های توییتری برانداز علیه ایران است

مناسبات تهران-دوشنبه، همسو با اشتراکات فرهنگی و تاریخی بیش از پیش گسترش یابد

رهبر انقلاب شهادت مظلومانه امام جمعه کازرون را تسلیت گفتند