راه ترقی

آخرين مطالب

آیا «کودتای خشن» ترامپ به برکناری او می انجامد؟ سياسي

آیا «کودتای خشن» ترامپ به برکناری او می انجامد؟

  بزرگنمايي:

ترامپ روز گذشته (جمعه) فرمان وضعیت فوق العاده را با هدف تامین مالی 8 میلیارد دلاری برای ساخت دیوار مرزی با مکزیک به بهانه جلوگیری از مهاجران غیرقانونی، امضا کرد؛ اقدامی که سران حزب دمکرات آمریکا آن را «کودتای خشن» علیه قانون اساسی آن کشور دانستند.
رئیس جمهوری آمریکا در کنفرانسی مطبوعاتی گفت که اختیارات اجرایی خود را برای ساخت دیوار مرزی به کار می گیرد. او تصریح کرد: انتظار دارم ساخت این دیوار 100درصد موفقیت آمیز باشد.
مجلس نمایندگان آمریکا پیشتر طرح ساخت این دیوار را با اختصاص یک میلیارد و 300 میلیون دلار برای ساخت 88 از 376 کیلومتر تائید کرده بود اما این مبلغ ترامپ را راضی نکرد.
بعد از اینکه ترامپ، فرمان اعلام وضعیت فوق العاده را امضا کرد، «نانسی پلوسی» رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا و «چاک شومر» رئیس اقلیت دموکرات در مجلس سنا با انتشار بیانیه ای مشترک اعلام کردند: اعلام غیر قانونی رئیس جمهوری که برخاسته از بحرانی ناموجود است، کودتایی خشن علیه قانون اساسی ما به شمار می رود.
در این بیانیه آمده است: اعلام ترامپ، آمریکا را با سرقت بودجه های دفاعی متزلزل می کند؛ بودجه هایی که به آنها در موارد اضطراری در امنیت ارتش و ملت نیاز خواهیم داشت...کنگره از اختیارات قانون اساسی در مجلس نمایندگان و دادگاه ها و در برابر مردم با هر وسیله ممکن استفاده خواهد کرد.
این بیانیه تاکید می کند: این، آشکارا قاپیدن قدرت از سوی یک رئیس جمهوری ناامید است که از محدوده قانون بیرون رفته است و تلاش می کند تا آنچه را که در روند قانونی مطابق قانون اساسی نتوانسته انجام دهد، به دست آورد.
الیوت انگل عضو دمکرات و رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا نیز با انتقاد از ترامپ در اعلام وضعیت فوق العاده مرزی، گفت: ما او را در دادگاه خواهیم دید.
انگل، سخنان ترامپ را «سخنرانی شرم آور و پرهیاهو» توصیف کرد که «با بیگانه هراسی و مغالطه آمیخته شده است».
وی افزود: اعلام وضعیت فوق العاده برای مرزها یک نمایش مضحک است. این کار یک مرد بیچاره است که نمی تواند قول های مزخرف انتخاباتی خود را عمل کند.
این تصمیم ترامپ در حالی اتخاذ شد که عصر پنجشنبه، کنگره آمریکا با اکثریت قاطع به طرح قانون بودجه رای داد بدون اینکه هزینه ساخت دیوار مرزی را تامین کند و این شکستی قانونی برای رئیس جمهوری آمریکا بود.

**معنای وضعیت فوق العاده چیست؟
وضعیت فوق العاده حقی است که کنگره آمریکا به دستگاه اجرایی یعنی دولت می دهد تا با بحران های فوری با سرعت و قاطعیت برخورد کند. در چنین وضعیتی رئیس جمهوری آمریکا این حق را می یابد که از هر قید و شرط یا حدودی در تعامل با بحران در امان باشد.
اما این وضعیت فوق العاده ملی نیازمند آن است که رئیس جمهوری، وجود بحران را به کنگره ابلاغ کند و به صورت دوره ای آخرین وضعیت بحران را به اعضای کنگره اطلاع رسانی کند.
فرمان وضعیت فوق العاده ترامپ به او اجازه خواهد داد بخشی از بودجه تایید شده از سوی نمایندگان را به اهداف دیگری اختصاص دهد مشروط بر اینکه دادگاه های آمریکایی در این باره ورود نکنند یا کنگره مانع آن نشود.

** تاریخچه ای از فرمان های وضعیت فوق العاده در آمریکا
در سال 1976 رئیس جمهوری پیشین آمریکا «جرالد فورد» قانون وضعیت های فوق العاده ملی را به امضا رساند که هدف آن جلوگیری از اعلام های وضعیت فوق العاده نامحدود و طولانی بود.
از آن زمان تاکنون روسای جمهوری آمریکا 53 بار از فرمان وضعیت فوق العاده استفاده کردند که بارزترین این فرمان ها، مرتبط با بحران تصرف لانه جاسوسی آمریکا در ایران در سال 1979 از سوی جیمی کارتر، حملات 11 سپتامبر 2001 و صدور فرمان جورج بوش و اعلام باراک اوباما در سال 2009 برای مقابله با انتشار آنفلوآنزای خوکی بوده است.

** چالش های ترامپ
اما هیچ کدام از این اعلام وضعیت های فوق العاده تاریخی با فرمان اخیر ترامپ قابل مقایسه نیست. چرا؟

1-تناقض با قانون اساسی و نبود پشتوانه حمایتی قانونگذاران
قانونگذاران آمریکایی در بیانیه های خود اعلام کردند که ساخت دیوار مرزی با قانون اساسی آمریکا در تناقض است. تناقض با قانون اساسی آمریکا به معنای نبود وضعیت بحرانی اقناع کننده و هماهنگی لازم با قانونگذاران آمریکایی است. به عبارت دیگر، باید منتظر مخالفت کنگره آمریکا شامل همه دموکرات و نیمی از جمهوری خواهان با این اعلام ترامپ ماند.
در هیچ کدام از اعلام وضعیت های فوق العاده از سوی روسای جمهوری پیشین آمریکا چنین شکافی بین دولت و قانونگذاران آمریکایی سابقه ندارد و این یعنی شعله ور شدن نزاع های قانونی در داخل آمریکا و تشدید فشارهای داخلی بر دولت آن.

2- هدف سیاسی و انتخاباتی نه امنیت ملی
به گفته سیاستمداران آمریکایی و چنان که از بیانیه های نمایندگان این کشور بر می آید، دونالد ترامپ با اعلام وضعیت فوق العاده صرفا اهداف سیاسی و انتخاباتی (تحقق وعده انتخاباتی او به هر وسیله ممکن) را دنبال می کند. در چنین وضعیتی، بازی با برگه امنیت ملی و اعلام وضعیت فوق العاده از سوی ترامپ، تنها برای انتخابات، بدون دلیل اقناعی و موجه، نه تنها برای حزب دموکرات آمریکا بلکه برای بخش قابل توجهی از هم حزبی های جمهوری خواه ترامپ، نابخشودنی خواهد بود.
حتی پیش از اعلام وضعیت فوق العاده، افراد سرشناسی مانند «پیتر شوک» حقوق دان برجسته آمریکایی، هدر دادن میلیاردها دلار را صرفا برای محقق کردن وعده انتخاباتی، «اقدامی سخیف و فضاحت بار» خوانده بودند.

3- سرایت رسمی قانون شکنی بین المللی ترامپ به داخل آمریکا
خروج ترامپ از چارچوب های قانونی آمریکا، تداعی کننده اقدامات جنجالی او در خروج از توافقات بین المللی مانند پیمان آب و هوایی پاریس با 194 کشور جهان، برجام با ایران، قرارداد تجارت آزاد آمریکای شمالی(نفتا)، پیمان تجاری اقیانوس آرام (ترنس-پسیفیک) و اخیرا پیمان منع موشک های هسته ای میان برد با روسیه بود.
نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا عبارتی آشنا را به کار برد: ترامپ بالاتر از قانون نیست و ما اجازه نمی دهیم قانون اساسی را پاره پاره کند.
این جمله می تواند اشاره ای به عبارت مشهور ترامپ در «پاره کردن برجام» باشد اما نکته مهم در اظهار پلوسی این است که خطر آشوب سازی ترامپ را این بار در داخل آمریکا گوشزد می کند.
به هر تقدیر، قانون شکنی و رسوایی های متعدد برای ترامپ چیز جدیدی نیست اما این بار، مساله بازی با امنیت ملی، احتمالا همه دمکرات ها و حدود نیمی از جمهوری خواهان را در جبهه ای متحد علیه ترامپ گرد هم می آورد. دموکرات ها گفته اند در مجلس نمایندگان اقدام به وتوی فرمان ترامپ خواهند کرد؛ امری که به صورت خودکار، مجلس سنا را ملزم به رای دادن درباره این فرمان خواهد کرد. نتیجه هر چه باشد دموکرات ها می توانند از طریق دادگاه های آمریکا نیز رئیس جمهوری این کشور را مورد پیگرد قرار دهند.
با لحاظ پرونده سنگین تخلفات ترامپ، شاید این اجماع جدید، کار را به برکناری رئیس جمهوری آمریکا پیش از ورود به انتخابات ریاست جمهوری 2020 یا در رقابت های انتخاباتی بکشاند. آنچه مسلم است تنش های این روزهای ترامپ و جریان های سیاسی آمریکا به ویژه در سایه اعلام وضعیت فوق العاده بی سابقه است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اعضای کابینه دوازدهم در حاشیه جلسه دولت چه گفتند؟

راهی جز ایستادگی و مقاومت در برابر متجاوز وجود ندارد

دشمنی و توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی ماند

واکنش ظریف به رویکرد ترامپ در قبال اعدام‌های سعودی

تشدید تروریسم اقتصادی علیه مردم ایران نشانگر استیصال رژیم آمریکا است

دولت موظف به پیگیری حقوقی اقدام آمریکا علیه سپاه در مجامع بین المللی شد

تهران و اسلام آباد خواستار اجرای سریع مفاد برجام شدند

ظریف عازم نیویورک شد

هیچ کشور ثالثی قادر نیست روابط برادرانه ایران و پاکستان را تحت تاثیر قرار دهد

تبریک روحانی به سردار سلامی/تقدیر از خدمات سردار جعفری

دیپلماسی فرهنگی تهران- پاریس؛ مسیری طولانی اما ممکن

بازدید روحانی از مناطق سیل زده استان لرستان

ایران و پاکستان 70 سال روی ریل دوستی

زنگنه به مجلس می‌رود/ بررسی طرح تقویت جایگاه سپاه در برابر آمریکا

روحانی: باید درس های لازم را از تجربه سیل بیاموزیم

ظریف با اردوغان دیدار کرد

رهبری فرمودند که باید از «صندوق» در راستای جبران خسارات مردم کمک شود

آنکه باید تغییر ماهیت دهد رژیم آمریکا است

بیانیه وزارت خارجه ترکیه درباره سفر ظریف به آنکارا

ظریف با بشار اسد دیدار کرد

نیلی احمدآبادی رییس هیأت ویژه گزارش ملی سیلاب‌ها شد

رهبران حزب جمهوری اسلامی تابع ولایت فقیه بودند

ابراز همدلی ظریف با مردم فرانسه و مسیحیان کاتولیک در پی آتش‌سوزی در "نوتردام"

ظریف به سوریه سفر می کند

ظریف: منعی برای غنی سازی ایران وجود ندارد

تشکیل کمیته‌ای در کمیسیون امنیت ملی برای جمع‌بندی پیرامون طرح مقابله با آمریکا

زمان فعالیت تبلیغات انتخاباتی کاندیداها مشخص شد

ترکیب هیات اجرایی مرکزی انتخابات مجلس تعیین شد

ایران تشکیل نهاد متناظر اینستکس را به اروپا اعلام کرده است

بحران های جدیدی در منطقه ایجاد شده است

دستگاه‌های امدادی تا هر زمان لازم در حالت آماده باش باشند

ظریف: اروپایی ها هیچ بهانه ای برای آغاز نکردن اینستکس ندارند

عراقچی:فرانسه درباره اظهارات سفیر این کشور در آمریکا اعلام موضع کند

گفتگوی ترامپ با ولی‌عهد سعودی درباره ایران

برنامه‌های سال جدید و عملکرد سال گذشته وزارت دفاع بررسی شد

عربستان و بحرین درک درستی از پیامدهای ماجراجویی آمریکا ندارند

اقدامات دولت آمریکا در برابر ملت ایران، چیزی جز اقدامات تروریستی نیست

تخت روانچی نماینده ایران در سازمان ملل شد

مراسم روز ملی فناوری هسته‌ای آغاز شد

مجلس تصمیماتی در شان ملت ایران علیه اقدامات آمریکا خواهد گرفت

گربه‌رقصانی آمریکا علیه سپاه به جایی نمی رسد

لاریجانی بیان کرد: تنفر کشورهای اسلامی از آمریکا به علت اتخاذ سیاست‌های سفاکانه اخیر

سپاه پاسداران و فهرست تروریستی آمریکا

ایران و عراق بر تنظیم تفاهم نامه امنیتی تاکید کردند

بیانیه پایانی نشست گروه هفت واقع بینانه نیست

صدور مجوز ساخت در بستر رودخانه ها معامله با جان مردم است

ایران و عراق برای توسعه همکاری ها عزم جدی دارند

اجلاس بین المجالس قطر فرصتی برای همکاری های بین المللی است

جهانگیری: آمادگی دستگاه‌ها برای مقابله با حوادث احتمالی ضروری است

رییس جمهوری ایران از نخست وزیر عراق استقبال رسمی کرد