راه ترقی

آخرين مطالب

پیشگیری از افسردگی گاهی اوقات ممکن است مقالات

پیشگیری از افسردگی گاهی اوقات ممکن است

  بزرگنمايي:

راه ترقی - مداخلات روان‌شناختی می‌توانند حدود 50 درصد از نمونه‌های جدید افسردگی را در افراد درمعرض خطر زیاد دفع کنند.

در سرتاسر جهان بیش از 300،000،000 نفر دچار افسردگی شدید هستند. از این تعداد، حدود 16،000،000 نفر در آمریکا زندگی می‌کنند که 90 درصد آن‌ها دچار مشکلات مرتبط با کار یا خانه یا فعالیت‌های اجتماعی هستند. درحالی‌که درمان‌های مؤثر مختلفی، مانند درمان‌های دارویی و درمان‌های روان‌شناسی، برای افسردگی وجود دارد، میزان افسردگی رو‌به‌کاهش نیست و این درمان‌ها برای کاهش بار این بیماری کافی نیستند. اخیرا پژوهشی منتشر شده که نشان می‌دهد درحدود نیمی از تمام نمونه‌های افسردگی پیشگیری‌شونده هستند. درحال‌حاضر، کار زیادی برای پیشگیری از آن انجام نمی‌دهیم؛ ولی درست به‌همان صورتی‌که علیه دیگر بیماری‌های ناتوان‌کننده واکسیناسیون عمل می‌کنیم، این بخشی از تعهد اخلاقی ما است که برای کاهش تعداد نمونه‌های جدید افسردگی در جامعه‌ی خود تلاش کنیم. افسردگی یکی از علل ناتوانی در دنیا است. این بیماری نه‌تنها موجب درد و رنج فرد افسرده می‌شود؛ بلکه روی اطرافیان او نیز تأثیرگذار است. برای مثال، وقتی این مشکل به خودکشی منجر می‌شود، تأثیرش روی نزدیکان زنده‌مانده‌ ویران‌کننده است. علاوه‌بر این‌ها، افسردگی با مشکلات سلامتی دیگر نیز ارتباط دارد. برای مثال، مصرف سیگار را درنظر بگیرید. رفتاری که علت اصلی مرگ‌و‌میرهای پیشگیری‌شونده در جهان است، ببینید چگونه تحت‌تأثیر افسردگی قرار می‌گیرد. افراد دچار افسردگی احتمال بیشتری وجود دارد که سیگارکشیدن را آغاز کنند و احتمال ترک آن‌ها کمتر است. اگر هم ترک کنند، احتمال زیادی وجود دارد که مجددا مصرف سیگار را آغاز کنند. این وضعیت درباره‌ی الکل و مصرف دیگر مواد نیز مصداق دارد.
دختران نوجوانی که حداقل یک دوره‌ی افسردگی شدید را تجربه می‌کنند، بیش از دیگران می‌توانند در هنگام نوجوانی درگیر روابط جنسی شوند و بیش از یک شریک جنسی داشته باشند و بارداری‌های ناخواسته برایشان پیش بیاید. مزایای پیشگیری از افسردگی فراتر از سلامت روان است و خوشبختانه راه‌هایی برای پیشگیری از آن وجود دارد. مداخلات روان‌شناختی مؤثر، مانند رفتاردرمانی شناختی که مهارت‌های کنترل بیشتر روی خلق‌و‌خو را آموزش می‌دهند، می‌توانند موجب کاهش احتمال بُروز یک دوره‌ی افسردگی دیگر در آینده شوند. این اثر پیشگیرانه به طرح این سؤال منجر شده است: «چرا باید منتظر باشیم افراد ازلحاظ بالینی دچار افسردگی شوند و آن‌گاه این مهارت‌ها را به آن‌ها بیاموزیم؟» مقاله‌های مرتبط:
روش‌های غیر دارویی برای درمان افسردگی پیش‌بینی حالات روانی افراد با استفاده از ابزارهای دیجیتالی دانشمندان قادر به شناسایی انواع افسردگی شدند
نتایج بیش از 40 آزمایش تصادفی کنترل‌شده درباره‌ی این موضوع نشان می‌دهند می‌توانیم از حدود 50 درصد از نمونه‌های جدید افسردگی در افرادی را پیشگیری کنیم که در آینده‌ی نزدیک، درمعرض خطر زیاد ابتلا به افسردگی هستند. اگر این کار را در سطح جامعه انجام دهیم، تأثیر آن بر سلامت جامعه بسیار زیاد خواهد بود. بعضی از منتقدان می‌گویند تا زمانی‌که علت افسردگی را درک نکنیم، نمی‌توانیم از افسردگی پیشگیری کنیم و فاصله‌ی زیادی تا رسیدن به آن نقطه داریم. باوجوداین، باید گفت در گذشته درمان‌های مؤثری بدون درک کامل از نحوه‌ی عمل افسردگی پیدا کرده‌ایم. دراین‌زمینه، داستان معروفی درباره‌ی سلامت عمومی وجود دارد که توضیح می‌دهد چگونه جان اسنو موجب توقف اپیدمی وبا در محله‌ای در لندن شد . او متوجه شد مردم ساکن در نزدیکی پمپ آب بیمار می‌شوند. او دسته‌ی پمپ را برداشت و اپیدمی متوقف شد. در آن زمان، هنوز علت وبا ناشناخته بود. به‌طور مشابه مداخله با استفاده از روش‌هایی منطقی به‌نظر می‌رسد که تأثیر آن‌ها روی درمان و پیشگیری از افسردگی تأیید شده است. برخی استدلال می‌کنند باید منتظر بمانیم تا وقتی روش‌هایی پیدا کنیم که میزان اثربخشی آن‌ها بیشتر باشد. بااین‌حال، برای مقایسه می‌توانیم بگوییم با وجود اینکه واکسیناسیون آنفلوآنزا در پیشگیری از 30 تا 60 درصد از انواع بیماری مؤثر است، منابع مالی و انسانی زیادی صرف آن می‌شود. پس، چرا نباید درباره‌ی پیشگیری از افسردگی چنین تلاش‌هایی انجام داد. باتوجه‌به بار این بیماری در جامعه، حتی پیشگیری از بخشی از نمونه‌های جدید این بیماری هم ازلحاظ اقتصادی و هم از دیدگاه انسانی منطقی است.
آغاز تلاش ملی هماهنگ برای پیشگیری از افسردگی نیازمند استفاده از راهبردهایی است که بتوانند در مقیاس وسیع استفاده شوند و در‌عین‌حال، هزینه‌ی چندانی نداشته باشند. در همین زمینه، نشان داده شده که مداخلات اینترنتی در درمان افسردگی مؤثر هستند و برخی از مطالعات مقدماتی نشان می‌دهند آن‌ها می‌توانند در توقف نمونه‌های جدید افسردگی نیز مؤثر باشند. مطالعه‌ی تصادفی کنترل‌شده‌ای در آلمان نشان می‌دهد با استفاده از مداخلات آنلاین می‌توان از نمونه‌های جدید افسردگی پیشگیری کرد. با استفاده از این دانش، گروهی از پژوهشگران درزمینه‌ی «داروخانه‌های دیجیتالی» بحث و گفت‌وگو کرده‌اند. داروخانه‌های دیجیتالی پرتال‌های آنلاینی هستند که در آن‌ها دسترسی به مداخلات جامع آنلاین آزاد است (با نام MOOIs ). این پرتال‌ها مداخلات سلامتی را برای هر فردی مهیا می‌کنند که بخواهد از آن‌ها با هزینه‌ی کم یا بدون هزینه استفاده کند. این برنامه‌ها شامل مداخلاتی است که به کاربران آموزش می‌دهد چگونه برای پیشگیری یا مدیریت افسردگی خلق‌و‌خوی خود را مدیریت کنند. این مداخلات دیجیتالی مبتنی بر نتایج مطالعاتی هستند که قبلا اثربخشی این نوع درمان‌ها را در پیشگیری از بُروز انواع جدید افسردگی در افرادی اثبات کرده‌اند که درمعرض خطر زیاد ابتلا به افسردگی بوده‌اند. با توسعه و ارزیابی و نشر درمان‌های شخصی و نیز معرفی وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌های تلفن‌همراه برای پیشگیری از افسردگی، قدم‌های مؤثری در مسیر طولانی رسیدن به جهانی بدون افسردگی طی خواهیم کرد.





نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تاثیر ویتامین D بر توقف رشد سلول‌های سرطانی روده

ارتباط موثر؛ اولین قدم برای مراقبت از بیماران هموفیلی

طبقه متوسط در حال محو شدن است!

آمارهای «باروری نکاحی» و «بیکاری» دهه شصت و هفتادی‌ها

ساخت اولین ژنوم باکتریایی با استفاده از کامپیوتر

تکمیل پازل یک باتلاق

فرصت از دست رفته آمریکا در کمک‌رسانی به سیل‌زدگان ایرانی

تماس با طبیعت موجب کاهش سطح هورمون استرس می‌شود

دستکاری آب‌وهوا؛ آیا بارندگی‌های اخیر ایران عمدی است؟

تولید ابرگیاهان باکمک دانش نانو مواد

تلاش موسسات مردمی در کاهش آسیب های اجتماعی

بیماری «ارتفاع» چیست و چگونه درمان می‌شود؟

هرآنچه باید درمورد سقوط هواپیماهای بوئینگ 737 مکس بدانید

تایید بی‌خطر بودن قرص مردانه پیشگیری از بارداری

مغز نوزاد خود را قربانی آرامش نکنید

بازیابی بینایی در بیماران مبتلا به سکته مغزی

قبای آیینی کهن بر تن متکدیان!

خوشی و ناخوشی های چهارشنبه آخر سال

بی‌وزنی بر نحوه تصمیم‌گیری فضانوردان تأثیر می‌گذارد؟

دوازده فایده و زیان موادغذایی تراریخته را بشناسید

روند افزایش دما در قطب شمال از کنترل خارج شده است

دانشمندان با نور و صدا، پلاک‌های مرتبط با بیماری آلزایمر را پاک کردند

داستان برند نستله؛ بزرگ‌ترین شرکت صنایع غذایی جهان

تشریح نحوه‌ی تاثیر امواج بر بدن انسان به تفکیک مضر یا غیر مضر

فواید مواد خوراکی حاوی پتاسیم بر سیستم عصبی و قدرت عضلات

ظرفیت حمل‌ونقل ریلی کشور به کمک فناوری افزایش می‌یابد

جوانان بی‌تجربه یا کهنه‌کاران باتجربه؟

از بیماری تا "توهم" بیماری

این پیامک‌ها را با دقت بیش‌تری بخوانید

چهارشنبه سوری از اصالت تا بدعت

آسیب به جنین از بدو شکل‌گیری بر اثر قرار گرفتن در معرض دود سیگار

فوائد مصرف روزانه سه عدد خرما برای سلامت

خواص ضدسرطانی گیاهی فراوان ولی ناشناخته

چطور می‌توان در دنیایی ناامیدکننده، شاد بود؟

مصرف غذاهای ارگانیک و کاهش خطر ابتلا به سرطان

ورزش روزانه از بروز سنگ کلیه جلوگیری می کند

زنان در خانواده فقر را بیشتر از سایر اعضا درک می کنند

ماهی‌های قرمز در قفس‌های بلورین

وقتی سرمای شدید و سوزان دریاچه‌ی بالاتون را به سرزمین یخی تبدیل می‌کند

درمان آلزایمر، دیابت و کلسترول در دست پژوهشگران ایرانی

اگر فیسبوک نباشد چه اتفاقی می‌افتد

استفاده از حیوانات اصلاح ژنتیکی‌شده برای کاهش فقر در آفریقا

آیا رژیم غذایی وگان برای حفظ سلامت قلب بهتر است؟

آیا کم‌خوابی منجر به افزایش دردهای بدن می‌شود؟

ایران ایر از کجا و چگونه شکل گرفت؟

تأثیر مخرب ترس از پشیمانی روی زندگی

احتمال پیش‌بینی نجات بیماران مبتلا به سرطان تخمدان با هوش مصنوعی

برنامه‌ریزی مجدد سلول‌های انسانی برای تولید انسولین

پیشگیری از افسردگی گاهی اوقات ممکن است

چگونه استونی جای پای خود را در عرصه‌ تولید علم محکم کرد