راه ترقی

آخرين مطالب

زندان ها بر مشکلات اخلاقی و اجتماعی کشور افزوده اند اجتماعی

زندان ها بر مشکلات اخلاقی و اجتماعی کشور افزوده اند

  بزرگنمايي:

راه ترقی- علی دهقانی با بیان آثار و پیامدهای مثبت عفو یا تخفیف مجازات محکومان به حبس و جزای نقدی که با حکم اخیر مقام معظم رهبری به اجرا درآمد، افزود: عفو رهبر معظم انقلاب در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی بهترین هدیه به زندانیان و خانواده های آنان است. یکی از مهمترین آثار این عفو التیام روحی و روانی خانواده زندانیان است که برای این خانواده ها بسیار خوشحال کننده و لذت بخش است و از طرف دیگر لذت آزادی از زندان را برای محکومان و خانواده هایشان به ارمغان آورده است.
وی افزود: همان گونه که در متن نامه رئیس قوه قضائیه آمده، دلیل اصلی درخواست عفو زندانیان دو موضوع بیان شده است. یکی کاهش اثرات سوء حبس بر خانواده‌ زندانیان و دوم باز اجتماعی شدن آنان.
دهقانی با اشاره به ابعاد اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، روحی و روانی این عفو تاکید کرد: اگر بخواهیم آثار و برکات این رأفت اسلامی که در کشورهای دیگر یا وجود نداشته یا کمتر دیده می شود، را بهتر و بیشتر درک کنیم، باید پیامدهای منفی زندان و زندانی شدن افراد را مورد واکاوی قرار دهیم.
این وکیل دادگستری افزود: هدف اولیه مجازات ها به ویژه مجازات حبس عبارت است از ارعاب و اصلاح مجرم و بازگرداندن او به جامعه و جلوگیری از تجری مرتکب و دیگران و مهمتر از همه حفظ نظم عمومی و امنیت جامعه است.
وی افزود: متاسفانه با نگاهی اجمالی به وضع زندان ها و افزایش جرایم و مجازات ها در جامعه طی سال های گذشته، چنین به نظر می رسد که وجود زندان ها نه تنها مشکلات اخلاقی، اجتماعی، روانی و اقتصادی جامعه و زندانیان را حل نکرده بلکه همچنان بر این مشکلات افزوده است. اگر چه جمهوری اسلامی تلاش های زیادی برای اصلاح و تربیت و بازاجتماعی شدن زندانیان انجام داده که آثار مثبت بسیاری از آنها غیرقابل انکار است.
این حقوقدان به بیان برخی پیامدهای منفی زندان و زندانی از دیدگاه فردی، اجتماعی، روان شناختی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی پرداخت و گفت: وقتی فردی زندانی می شود و برچسب مجرم بودن به وی زده می شود، حس مسئولیت پذیری او از بین می رود. از طرف دیگر محکومان به زندان در اکثر موارد فرصت کار، تحصیل و موقعیت های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی خود را از دست می دهند که آثار نامطلوب آن بر زندگی فردی و اجتماعی و آینده وی و به تبع آن هزینه آن بر جامعه غیر قابل انکار است.
وی افزود: زندان برای کسانی که به خصوص بار اول مرتکب جرم شده و وارد زندان می شوند بسیار مضر است زیرا با افرادی آشنا می شوند که زمینه جرایم بیشتر و بزرگتر و حتی خطرناکتر را فراهم می آورد. همچنین فراوانی زندانیان موجب می شود در بسیاری موارد راه اصلاح زندانیان کمرنگ یا مسدود شده و حتی امکان بازگشت آنها به جامعه به عنوان فردی مفید و سازنده، مشکل شود.
دهقانی گفت: زندانی کردن افراد با اصل شخصی بودن مجازات ها در تعارض است. به عبارت دیگر وقتی محکوم زندانی می شود، نه تنها فرد خاطی یا محکوم بلکه همسر، فرزندان، خویشاوندان وی نیز تحت تاثیر منفی زندان قرار می گیرند که ممکن است سال ها آثار ناگوار آن بر روح و روان و حتی جسم آنها باقی بماند.
وی افزود: زندان موجب از هم گسیختگی بنیان خانواده ها، طلاق های اجباری و گاهی انحراف های اخلاقی و اقتصادی خانواده ها می شود. بسیاری از خانواده های زندانی به دلیل نداشتن سرپرست خانواده دچار مشکلات عمیق عاطفی، مادی و معنوی می شوند. همچنین زندان امکان بازگشت زندانی به جامعه و آغاز زندگی دوباره وی در حالت عادی را با مشکلات جدی روبه رو می کند.
به گفته این وکیل دادگستری تراکم جمعیت زندانیان و نگهداری و تربیت آنها به ویژه نگهداری افراد پیر و زنان و همچنین هزینه مداوای زندانیان بیمار و صعب العلاج برای دولت و حاکمیت قابل توجه است که متاسفانه این هزینه بر دولت و بیت المال تحمیل می شود.
وی افزود: پر شدن سلول های زندان از زندانیان مختلف و بعضاً با جرایم کوچک مثل ناتوانی در پرداخت جزای نقدی، به لحاظ بین المللی و نگاه حقوق بشری که امروز کشورمان بسیار مورد هجمه دشمنان قرار می گیرد، چندان به صلاح به نظر نمی رسد.
دهقانی درباره تصورات برخی افراد مبنی بر آثار منفی عفو یا تخفیف گفت: ممکن است برخی افراد تصور کنند که عفو یا تخفیف مجازات محکومان آن هم در سطح گسترده، می تواند آثار سوئی داشته و ضمانت اجرای قوانین کیفری را از بین ببرد و علاوه بر تجری مجرمان و دیگران، موجب بازگشت مجرمان به چرخه جامعه و افزایش جرایم شود که بنا به دلایلی این برداشت قابل پذیرش نیست.
وی افزود: مطابق بند (پ) ماده 13 قانون آئین دادرسی کیفری و ماده 96 قانون مجازات اسلامی، عفو یکی از موارد سقوط عینی مجازاتهاست. یعنی عفو مانند گذشت به عنوان یکی از موارد سقوط مجازات هاست که مجازات بر محکوم اعمال نمی شود. بنابراین قانونگذار با توجه به مصلحت اجتماعی و حفظ نظم عمومی و برقراری عدالت، می تواند تحت شرایطی از اجرای مجازات در مورد مجرمان صرفنظر کند. چون فایده عدم اجرای مجازات را بیشتر از اجرای آن می داند.
وی اضافه کرد: افراد مورد شمول عفو یا تخفیف مجازات، شامل همه محکومان نمی شود. بلکه این موضوع با رعایت همه جوانب امر و با دقت تمام ابتدا توسط کارشناسان متعدد و در کمیسیون عفو و بخشودگی در ابعاد مختلف مورد بررسی قرار گرفته و صرفاً افراد واجد صلاحیت مشمول عفو و تخفیف قرار می گیرند به طوری که بسیاری از مرتکبان جرایم حتی معاونان آنها از شمول این عفو مستثنی می شوند.
وی از جرایمی مانند قاچاق عمده مواد مخدر، قاچاق اسلحه و مهمات، جرایم امنیتی که محکومیت آنها بیش از یک سال باشد، آدم ربایی در صورت عدم گذشت شاکی، اسید پاشی، تجاوز به عنف، دایر کردن مرکز فساد و فحشاء، سرقت مسلحانه یا مقرون به آزار یا سرقت سارقانی که میزان محکومیت حبس آنان بیش از پنج سال باشد، اختلاس، ارتشاء، کلاهبرداری، جعل اسکناس و ضرب سکه تقلبی، پولشویی، اخلال در نظام اقتصادی، قاچاق مشروبات الکلی، قاچاق کالا و ارز سازمان یافته به عنوان جرایمی یاد کرد که شامل عفو نمی شود.
این وکیل دادگستری افزود: افرادی که مشمول عفو یا تخفیف قرار می گیرند زمانی می توانند از این امتیاز استفاده کنند که یا ضرر و زیان ناشی جرم را پرداخت یا رضایت شاکی خصوصی را جلب کرده باشند تا حقی از مدعی خصوصی نیز زایل نشود. بنابراین ملاحظه می شود که تصور آثار منفی چنین اقدامی بسیار کمرنگ یا در حد صفر است.
 آیت الله صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه در پانزدهم بهمن از موافقت رهبر معظم انقلاب با عفو زندانیان خبر داد و پیش بینی کرد که حدود 50 هزار نفر در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی مشمول این عفو شوند.
جمع زیادی از محکومان دادگاه های عمومی و انقلاب، سازمان قضایی نیروهای مسلح و سازمان تعزیرات حکومتی با موافقت رهبر معظم انقلاب اسلامی مشمول عفو و تخفیف مجازات شدند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تماس تلفنی برای صدور کارت هوشمند بیمه سلامت، کلاهبرداری است

6 علت مهم مرگ جوانان ایرانی

نهادینه شدن مراقبت های بهداشت اولیه، نیاز ضروری جامعه

انتقاد پلیس راهور از دریافت عوارض ورود به طرح زوج و فرد

پستی و بلندی های اشتغال بانوان

خبر خوش ابتکار برای زنان زندانی

علل استفاده برخی جوانان از مشروبات الکلی

حناچی: حل مشکل تمرکز در تهران نیازمند کمک دولت است

امدادرسانی‌ها در سیل گلستان نشان داد در سختی‌ها همه کنار هم هستیم

حذف تدریجی شیر از سبد غذایی ایرانیان

امدادرسانی به سیل زدگان 5 استان کشور ادامه دارد

میانگین سنی مادران ایرانی در سال 96 چقدر بود؟

با عاملان انتشار اخبار دروغ درباره سیل اخیر برخورد می شود

رودخانه‌های تهران طغیان نکرده است

آغاز موج جدید بارش‌ها از فردا

شبکه های اجتماعی؛ بستری برای تقویت وحدت اقوام ایرانی

بخش کمک به سیل زدگان شمال کشور در سایت رهبری فعال شد

بازدید معاون عمرانی وزیر کشور از مناطق سیل‌زده خراسان شمالی

تعداد مشمولان بخشنامه عفو زندانیان از 94 هزار نفر گذشت

اطلاعاتی که رانت تولید می کند نباید داخل میز مدیران بماند

هشدار آتش‌نشانی درباره بالن‌های آرزو

چهارشنبه سوری، شبی شاد اما پر التهاب

نوروز سرد و بارانی در پیش است

زنان چهره بازار کار را تغییر می دهند؟

شهردار تهران: بالای 90 درصد درآمد بودجه ای امسال محقق شد

بهره‌مندی 92 هزار و پانصد زندانی از بخشنامه عفو رهبری

نیروی انتظامی به متخلفان رانندگی رحم نکند

وزیر کشور: قطعاً شرایط سال 98، سخت‌تر از امسال نخواهد بود

توانمندسازی دانش آموزان اولویت پیشگیری اعتیاد در سال 98 است

آیت الله مکارم شیرازی:مردم از دستگاه قضایی راضی نیستند

انداختن سفره هفت سین چه قدر آب می خورد؟

دستور مقام معظم رهبری برای رفع بوی نامطبوع مسیر فرودگاه امام(ره)

توضیحات "حناچی" درباره چرایی استفاده از درختان سوزنی برگ در تهران

اعلام آمادگی شورای شهر جهت تعامل با دستگاه قضایی و مبارزه با فساد

متهم پرونده پتروشیمی سال 91 فرار کرد

بخشنامه نوروزی وزیر کشور به استانداران

از ویزاهای 80 میلیونی تا بدبینی سفارتخانه‌ها به سفر ایرانی‌ها

شورای شهر تهران ایرادات فرمانداری به برنامه توسعه شهرداری را وارد ندانست

85 هزار زندانی، مشمول عفو گسترده شدند/ اجرای بخشنامه ادامه دارد

معرفی 26 پروژه برای جلب سرمایه‌گذاران در بودجه سال آینده شهرداری تهران

شورای نظارت بر خدمت رسانی به بیماران از سال 98 فعال می‌شود

توسعه مددکاری اجتماعی، هزینه‌های سلامت را کاهش می‌دهد

عفو و تخفیف مجازات 79هزار زندانی در ادامه اجرای عفو گسترده محکومان

سقف درآمدی شهرداری تهران در سال آینده 18هزار و 728میلیاردتومان به تصویب رسید

هاشمی: با انتقال پایتخت به جای دیگر مخالفیم

2 هزار و 500 واحد مسکونی مددجویان زلزله زده افتتاح شد

شناسایی 2010 ملک واگذاری شده شهرداری

محسن هاشمی: انتظار چاپلوسی از رسانه ها نداشته باشیم

تشکیل کارگروه دائمی «نشاط اجتماعی» در وزارت کشور

سال آینده از نظر بودجه‌ای برای مدیریت شهری سال پر چالشی است