راه ترقی

آخرين مطالب

لاریجانی: طرف های دیگر برجام به تعهدات خود عمل کنند سياسي

لاریجانی: طرف های دیگر برجام به تعهدات خود عمل کنند

  بزرگنمايي:

راه ترقی- «علی لاریجانی» روز چهارشنبه در دانشگاه رنمین پکن و در جمع اساتید و دانشجویان این دانشگاه با اشاره به اینکه تاکنون 13 بار پایبندی کامل ایران به تعهدات خود توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی به اثبات رسیده است، تاکید کرد آمریکا با بهانه هایی ماجراجویانه از عمل به تعهدات خود در این توافق فرار کرده و با خروج خود از برجام، گستاخانه سایر طرف ها را نیز به ارتکاب چنین عملی تشویق می کند.
به گفته وی جمهوری اسلامی ایران قویاً از اصل عدم دخالت در امور داخلی کشورها، حفظ حاکمیت ملی کشورها و حق تعیین سرنوشت ملت ها تبعیت کرده و از آن حمایت می کند اما متاسفانه آمریکا در اشکال مختلف نظیر حمایت از تروریست های بین المللی و افراط گرایی برای سرنگونی دولت های مستقل و تحمیل رژیم های نامشروع در مناطق مختلف جهان تلاش می کند و این مداخله آمریکا در امور داخلی کشورها، خطری جدی است.
رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه 40 سال پیش، انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی(ره) ریشه سلطنت فاسد و آمریکایی را کند و آمریکا را از ایران بیرون کرد، افزود: تئوری امام زندگی مسالمت‌آمیزملت‌ها و حمایت از صلح و دفاع از مظلومان بود.
به گفته وی مقابله ایران با تروریست‌های آدم کش که به درخواست دولت عراق و سوریه صورت پذیرفت و خوشبختانه امروز با ضربه‌های جدی دچار ازهم‌پاشیدگی شده است به جهت ایجاد صلح و دفاع از انسان‌های مظلوم بود که باتدبیر رهبر معظم انقلاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تحقق یافت.
رییس مجلس شورای اسلامی، آمریکا را پشتوانه اصلی جریان تروریستی معرفی کرد که سال‌ها افغانستان، عراق و سوریه و سایر کشورها را دچار به‌هم‌ریختگی امنیتی کرده است.
به گفته وی برخی کشورهای منطقه نیز دچار این وسوسه فریبکارانه شده‌اند. اما جمهوری اسلامی از ابتدای بحران در این کشورها به ‌عنوان یک کشور مسئولیت‌پذیر از راه حال سیاسی حمایت نمود.
لاریجانی افزود: امروز رژیم صهیونیستی اسرائیل که نمی‌توان نام کشور بر آن نهاد، بلکه به یک بروکراسی شر شباهت بیشتری دارد، ماجراجویانه دنبال آشوب در منطقه خاورمیانه است تا حقوق ملت مظلوم فلسطین را تحت عنوان معامله بزرگ دوغین آمریکایی قرن پایمال نماید.
او گفت: مقابله با این گونه اقدام شیطانی نیازمند حرکت دستجمعی برای مقابله با آن است در غیراین صورت صلح و ثبات بین المللی به طور جدی به مخاطره خواهد افتاد.
وی افزود: آمریکا با اتخاذ رویکردی خصمانه نسبت به سایر ملت ها در اشکال مختلف اقتصادی نظیر اعمال تحریم های یکجانبه غیرقانونی و فراسرزمینی و اعمال تعرفه های تجاری بر محصولات صادراتی کشورها، قصد ضربه زدن به دیگر ملت ها منجمله مردم متمدن چین و ایران است البته موفق نخواهد شد.
به گفته وی در قرن 21 یکجانبه گرایی لجام گسیخته نزد ملت ها بویژه مردم تمدن ساز چین و ایران غیرقابل پذیرش بوده و هرگز آن را نخواهند پذیرفت.
او گفت: سیاست منطقه ای جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر ارتقاء صلح، توسعه پایدار و سعادتمندی ملت ها و حل و فصل اختلافات به شیوه ای مسالمت آمیز از طریق گفتگو و رایزنیهای مشترک می باشد و به سهم خود طی 4 دهه گذشته بیشترین کمک و نقش آفرینی را در عرصه های منطقه یی و بین المللی ایفا کرده است.
او افزود: ما آمادگی کامل داریم تا ظرفیت های منحصر بفرد کشورمان در حوزه های مختلف همکاری های کمربند- راه نظیر حوزه های اتصالاتی، زیرساختی، انرژی و غیره را در اختیار کشور دوست و برادر چین قرار دهیم.
لاریجانی همچنین به نیابت از ملت و نمایندگان مردم ایران آمادگی مجلس شورای اسلامی ایران برای استفاده از ظرفیت های پارلمانی دو کشور ایران و چین برای تحقق و نقش آفرینی مشترک در همکاری های کمربند- راه را اعلام کرد.
وی در بخش دیگری از سخنانش افزود: برخی کشورها در حال حاضر تلاش می کنند جهان را به سمتی پیچیده و خطرناک سوق دهند تا لرزه بر پایه های صلح و ثبات جهانی بیندازند.
به گفته وی آنان به دنبال تحمیل الگوهای منسوخ شده تاریخی به ملت های متمدن در قرن 21 و تحمیل خواست خودخوانه خود به دیگر ملت ها با هر بهایی هستند و به آسانی به حاکمیت حقوق و مقررات بین المللی بی اعتنایی و چندجانبه گرایی را که زائیده چندین قرن تجربه خردجمعی است، تخریب می کنند.
لاریجانی افزود: قدرت های مدعی با انکار حق تعیین سرنوشت ملت ها و مداخله در امور داخلی آنان، حاکمیت ملی کشورهای مختلف جهان را به چالش کشیده و با استفاده ابزاری از پدیده های شوم نظیر تروریزم، حمایت از افراط گرایی، کودتا و توسل ریاکارانه به استانداردهای بین المللی، بی ثباتی و هرج و مرج را برای این مناطق به ارمغان می آورند.
به گفته وی این کشورها ضمن آنکه از مسئولیت پذیری اقدامات خود در قبال سایر ملت ها فرار کرده و الگوی برد - باخت را در مناسبات اقتصادی با دیگران دنبال می کنند به منافع متقابل و بهره مند سازی اقتصادی سایر ملل هم هیچ باوری ندارند.
رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با این وجود یافتن راه حل و ایجاد گشایش برای برون رفت از شرایط بغرنج ایجاد شده توسط قدرت های سله گر، برای ملت های متمدن و باستانی ممکن است و آنان می توانند با رجوع به اصالت تاریخی و تمدن غنی خود، راهکارهای درستی را به بشریت عرضه کنند.
لاریجانی با بیان اینکه نمونه های تاریخی فراوانی برای اثبات این ادعا وجود دارد که قدرت های مدعی جهانی باید به مطالعه دقیق آن بپردازند از چین و ایران به عنوان دو کشوری یاد کرد که کشورهای دیگر باید به وزن و جایگاه تاریخی آنها پی ببرند.
رییس مجلس شورای اسلامی از احیای روح راه ابریشم باستانی در قالب ابتکار کمربند - راه توسط ملت متمدن و بزرگ چین به عنوان نمونه ای از این واقعیات تاریخی یاد کرد.
لاریجانی با اشاره به اینکه تفکرات مارکسیستی و لیبرالیسم هر کدام به دلایلی توفیقی در ایجاد صلح و توسعه نداشتند افزود: بر خلاف دو نظریه مذکور، نظریه یک جاده - یک کمربند "شی جین پینگ" رئیس جمهوری چین، صلح جهانی را در بستر توسعه همه‌جانبه و رقابت‌پذیری برای همه ملت‌های دنبال می‌کند و چون توسعه چین را با توسعه سایر ملت‌ها گره می‌زند از ظرفیت بالایی در ایجاد صلح برخوردار است.
رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد گرچه آمریکا با همه توان دنبال شکست این نظریه است اما به نظر من این نظریه توانایی شکست رفتارهای ماجراجویانه آمریکا را دارد چون سایر ملت‌ها را شریک این راه قرار می‌دهد.
او ابتکار کمربند - راه را یادآور روح راه ابریشم باستانی عنوان کرد که بر پایه "صلح، همکاری، گشایش، فراگیری، آموزش و سود متقابل" بنا نهاد شده و شکوه تاریخی ایجاد شده برای ملت های مسیر کمربند- راه را تداعی می کند.
لاریجانی تاکید کرد: راه ابریشم باستانی از طریق برطرف سازی نیازهای معیشی و اجتماعی ملل، برقراری گفت و گو و مفاهمه میان ملت ها و انجام سفرهای بازرگانان، به صلح جهانی و رشد تجاری و تقویت پیوندهای مردمی و همزیستی مسالمت آمیز بشری کمک شایسته کرده است.
لاریجانی افزود: امروز ابتکار کمربند- راه با محوریت 3 اصل مهم "رایزنی های مشترک، منافع مشترک، نقش آفرینی مشترک" به برقراری اتصالات و همکاری همه جانبه میان ملت ها، تاکید بر حاکمیت قانون و حمایت از چندجانبه گرایی، تامین منافع مقابل و همکاری های سودمند برد-برد اهتمام ورزیده و پاسخی شایسته به نیازهای عصر کنونی می دهد.
وی گفت: در حالی که برخی از قدرت های مدعی جهانی هیچ تلاش واقعی برای توسعه و ثبات ملت های در حال توسعه و یا کمتر توسعه یافته نمی کنند و صرفاً به تبلیغات و شعارهای سیاسی بسنده کرده اند کمربند- راه بر نیازهای واقعی ملت ها متمرکز شده و به ارتقاء توسعه زیرساخت های اساسی جوامع به عنوان اساسی ترین نیاز توسعه کنونی بشریت همت گماشته است.
لاریجانی تاکید کرد جهانیان نیز به خوبی به سودمندی متقابل این ابتکار پی برده و به نحو شایسته ای وارد این ابتکار شده اند.
لاریجانی تصریح کرد: در دنیایی که برخی از قدرت های بزرگ با انکار فهم و درک دیگر ملت ها به دنبال استیلاء فکری و ارزشی خود بر دیگران هستند و سعی دارند تبعیت از به اصطلاح ارزش های خود را به عنوان الگوی توسعه یافتگی سایر جوامع تجویز نمایند، کمربند- راه سعی دارد با برقراری "اتصالات ذهنی" میان ملت ها، راهی برای درک و فهم متقابل مشترک بشری ایجاد کند.
او تاکید کرد: نظریه کمربند-راه از بی مسئولیتی ملت ها نسبت یکدیگر فاصله گرفته و بشریت را نسبت به همدیگر مسئولیت پذیر می نماید و در مسیر شکل دهی به "جامعه ای با سرنوشت مشترک بشری" حرکت می کند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

همکاری با کشورهای همسایه از اصول ثابت سیاست خارجی ایران است

آبه، ترامپ را از نتایج سفر خود به تهران مطلع کرد/ سفر نخست وزیر ژاپن به تهران مثبت بود

عفو و تخفیف 582 نفر از محکومین تعزیرات با موافقت رهبری

رئیس جمهوری: ایران خواهان ثبات، امنیت و توسعه افغانستان است

روحانی: ایران مانع نفوذ و گسترش تروریسم به دیگر نقاط جهان شده است

کسانی که از نگاه غرب گاو شیرده هستند، بهتر است درباره اعتبار مقامات مقتدر جمهوری اسلامی ایران سکوت کنند

شینهوا: سفر آبه به تهران مثبت بود

ایران در بازی ترامپ دست پیش دارد

هشدار ریابکوف به همتای آمریکایی‌اش درباره خطر از بین رفتن برجام

وکلای ایرانی امروز در دادگاه لاهه از حقوق ایران دفاع می‌کنند

شینزو آبه با رهبر انقلاب دیدار کرد

ژاپن علاقه مند به ادامه خرید نفت از ایران

بیانیه مشترک آلمان و امارات متحده عربی درباره ایران

پاسخ به 5 پرسش کلیدی درباره «اختلال در دستگاه محاسباتی»

آهنگ شرایط اقتصادی کشور به سمت مطلوب پیش می‌رود

ظریف: برای رفاه مردم خود راه‌هایی خواهیم یافت/ تارو کونو: ادامه تنش‌ها به همه آسیب میزند

عراقچی به سوییس می‌رود

جامعه بیش از همیشه مطالبه‌گر شده است/ معرفی حسینی به مجلس به حمایت فرهنگیان بستگی دارد

نخست وزیر ژاپن وارد تهران شد

رهبر انقلاب درگذشت آیت الله محقق کابلی را تسلیت گفتند

امیدوارم گفت و گو با مقامات ایران تنش های خاورمیانه را خنثی کند

دادگاه با آزادی مشروط نزار زاکا موافقت کرد

آبه و ترامپ تلفنی درباره ایران صحبت کردند

رسانه های شرق آسیا: ایران به کانون گفت و گوها تبدیل شده است

ظریف: جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران بسیار خطرناک است

موسوی: اروپا گام عملی بردارد وگرنه با قاطعیت به سمت اجرای گام دوم می‌رویم

دستور رئیس مجلس به کمیسیون امنیت برای پیگیری برگزاری مهمانی‌ها از سوی سفارتخانه‌ها

ظریف:ایران هیچ گاه نگران گفت وگو با کشورهای دوست و همراه نیست

وزیران خارجه ایران و آلمان با یکدیگر دیدار کردند

ماموریت آبه در تهران/ آیا ژاپن مذاکره میان ایران و آمریکا را کلید می زند؟

وزیر امور خارجه آلمان وارد تهران شد

تقاضای آزادی نزار زاکا در حال بررسی است/ برای پرونده نجفی فعلاً وقت رسیدگی تعیین نشده است

«معامله قرن» به معادله بی‌هویتی رژیم صهیونیستی تبدیل شد

ظریف:وظیفه اعضای برجام عادی سازی روابط اقتصادی ایران است

قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی را ابلاغ شد

ورود به مجلس با کسب حداقل 20درصد آرای صحیح/ اعلام اسامی احزاب مجوزدار تا 10تیر

ماموریت برجامی «هایکو ماس» در تهران

ژاپن تایمز: آبه در ایران بر اهمیت برجام تاکید خواهد کرد

تنها یک هفته صبر پوچ بودن ادعای آمریکا برای مذاکره با ایران را ثابت کرد

برگزاری دوره‌های آموزشی انتخاباتی برای فرمانداران و بخشداران

اصرار آمریکایی‌ها نشان می‌دهد آنها محتاج مذاکره‌اند نه ما

همه وظیفه داریم از یمن حمایت کنیم/پیروزی ملت یمن قطعی است

تبریک سفیر ایران در فرانسه به دبیر کل کنفرانس جهانی سازمان ملل در امور زنان

در مورد برجام طرفدار ایران هستیم

تاجیکستان و ایران در مسیر تحکیم روابط

نمایندگان رسانه ها از تاسیسات آب سنگین اراک بازدید می کنند

جزییات سفر نخست‌وزیر ژاپن به ایران

بعیدی‌نژاد: آمریکا تامین‌کننده مالی حساب‌های توییتری برانداز علیه ایران است

مناسبات تهران-دوشنبه، همسو با اشتراکات فرهنگی و تاریخی بیش از پیش گسترش یابد

رهبر انقلاب شهادت مظلومانه امام جمعه کازرون را تسلیت گفتند