راه ترقی

آخرين مطالب

منکر بزرگ، دروغ گفتن مسئولان به مردم است انديشه

منکر بزرگ، دروغ گفتن مسئولان به مردم است

  بزرگنمايي:

نشست اعضای اصلی ستاد احیای امربه‌معروف و نهی از منکر کشور با حضور سران کشوری و لشکری در مرکز این ستاد برگزار شد. در این نشست که ریاست آن بر عهده آیت‌الله کاظم صدیقی امام‌جمعه موقت تهران بود از خدمات و زحمات آیت‌الله احمد جنتی در طول دو دهه فعالیت و خدمات وی در رأس ستاد امربه‌معروف تقدیر و تشکر به عمل آمد.
در این نشست که به‌منظور تبیین مواضع و رویکردهای جدید ستاد احیاء امربه‌معروف و نهی از منکر کشور برگزار شد، آیت‌الله صدیقی ریاست ستاد و حجت‌الاسلام جلیل محبی دبیر ستاد به ارائه گزارش‌هایی از وضعیت موجود فضای کشور در حوزه امربه‌معروف و نهی از منکر و تشریح الزامات و بایسته‌های این موضوع خطیر پرداختند.
همچنین هریک از اعضای حاضر در نشست شامل حجت‌الاسلام علی اکبری رئیس ستاد ائمه جمعه، آیت‌الله سید احمد خاتمی عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری، آیت‌الله سیدهاشم حسینی بوشهری عضو برجسته جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، علی عسکری رئیس سازمان صداوسیما، وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی، علوم، تحقیقات و فناوری و آموزش‌وپرورش، فرماندهی نیروی انتظامی، جانشین سازمان بسیج مستضعفین، رئیس گروه فرهنگی مجلس و نمایندگانی از قوه قضائیه، نیروی انتظامی و سازمان تبلیغات، به ارائه نقطه نظرات خود در حوزه ایجاد یک حرکت جمعی، فراگیر و مؤثر به‌منظور اقامه فریضه الهی امربه‌معروف و نهی از منکر در سطح جامعه و کشور پرداختند.

در آغاز این جلسه آیت‌الله جنتی ضمن ابراز خرسندی از ظرفیت‌های ایجادشده در راستای یک حرکت عظیم و مؤثر در حوزه امربه‌معروف و نهی از منکر اظهار داشت: امروز در جامعه نیروهای ولایی و انقلابی کم نداریم و حضور نیروی انقلابی است که باعث آبادانی کشور می‌شود. لذا جذب نیروی جوان انقلابی در ستاد امربه‌معروف و نهی از منکر و شوراهای امربه‌معروف و نهی از منکر وزارتخانه‌ها و دستگاه‌ها از الزامات اساسی است.
وی با تأکید بر ضرورت ملموس و عینی بودن خروجی فعالیت ستاد امربه‌معروف در سطح جامعه عنوان کرد: در اصل مجری امربه‌معروف و نهی از منکر در جامعه را بایستی خود مردم بدانیم. مردم مسئول اجرای امربه‌معروف و نهی از منکر هستند. هرگونه منکر از سوی هر مسئولی چه رئیس‌جمهور باشد چه وزیر و غیره، باید با روش درست و مؤثر به وی تذکر داده شود. قانون در این زمینه بر ما الزام دارد که این وظیفه به‌صورت دقیق و کامل پیگیری و به انجام برسانیم.
رئیس مجلس خبرگان رهبری در تبیین ضرورت امربه‌معروف همگانی و وظیفه خطیر ستاد امربه‌معروف کشور افزود: هرکسی در هرکجا دید عملکرد مناسب نیست وظیفه دارد تذکر دهد. فریضه امربه‌معروف و نهی از منکر فقط منحصر به حجاب نیست؛ تنها وظیفه امربه‌معروف در برابر نخواندن نماز و نخوردن شراب نیست. از جمله معروف‌ها داشتن نظم است، حفظ اموال عمومی و بیت‌المال است؛ که در قالب فرهنگی مثلاً باید از طریق صداوسیما و غیره مردم را توجیه و در این جهت فعال کنیم.
وی در پایان خاطرنشان کرد: امربه‌معروف خیرخواهی است. این کار نیاز به فرهنگ‌سازی دارد. کارمندان در ادارات باید این را یاد بگیرند که چنانچه در اداره‌ای رئیس دارد بیت‌المال را حیف‌ومیل می‌کند وظیفه کارمندان است که به وی تذکر بدهند. اگر قاضی رشوه گرفت کارمندان موظف به امربه‌معروف و نهی از منکر هستند. فقط در این صورت است که فرد خلاف‌کار متوجه می‌شود که در همه‌جا از جانب همه افراد تحت نظارت است.

آیت‌الله صدیقی رئیس ستاد احیاء امربه‌معروف و نهی از منکر کشور نیز با اشاره به دور جدید فعالیت‌ها و رویکرد این ستاد عنوان کرد: احیای مجدد امربه‌معروف و نهی از منکر نیازمند همت و قیامی از سوی تمامی دستگاه‌ها و مسئولان است.
وی با تأکید بر مشکلات موجود در مسئله معارف و منکرات در سطح جامعه و کشور، افزود: وضع فرهنگی موجود در کشور بحرانی است. مردم در ادارات احساس عزت نمی‌کنند. بایستی از ظرفیت‌های امربه‌معروف و نهی از منکر در تمام زمینه‌ها استفاده شود که ان شاالله عزم و رویکرد جدید این ستاد کشوری باهمت تمامی اعضا و مسئولان آن، بر این زمینه مصروف داشته خواهد شد.

در ادامه حجت‌الاسلام محبی به تشریح نگاه جدید و فعالانه در ستاد امربه‌معروف پرداخت و اظهار کرد: ما در دوره جدید فعالیت ستاد، طی چند ماه اخیر کار را از متن جامعه و با افکار سنجی عمومی آغاز کرده‌ایم. چراکه اعتقادداریم برنامه‌های امربه‌معروف نباید صرفاً منحصر در موضوعاتی مثل حجاب باشد؛ همان‌گونه که رهبری انقلاب نیز تأکید داشته‌اند عفاف و حجاب در مقوله امربه‌معروف و نهی از منکر رتبه 10 را دارد. بنابراین باید به سراغ معارف و منکرات اصلی و دانه‌درشت در جامعه برویم و ثقل کار را بر مسائلی که زندگی مردم با آن‌ها درگیر است بگذاریم.
وی با تأکید بر این حرکت افزود: کار امربه‌معروف و نهی از منکر را باید بر روی معروفات و منکراتی بگذاریم که سبب حساسیت مثبت در جامعه شود و همین سبب احیای فریضه الهی امربه‌معروف در جامعه گردد. بنابراین انتخاب هوشمندانه از ضرورت‌های کار ستاد است و بدین منظور فعالیت‌های جدی فکری و پژوهشی را آغاز کرده‌ایم.

عضو هیئت‌رئیسه مجلس خبرگان رهبری ضمن ابراز خرسندی از نگاه فعالانه و مطالبه‌گری ستاد امربه‌معروف اظهار کرد: این می‌تواند از وظایف مهم ستاد امربه‌معروف و نهی از منکر باشد که برخی عناصر ناراضی پرور در جامعه را شناسایی و با آن‌ها برخورد کند؛ چراکه خطر این مسئله حتی از فساد اقتصادی هم بدتر هستند.

حجت‌الاسلام هادی صادقی در خصوص فعالیت پیش روی ستاد امربه‌معروف و نهی از منکر تأکید کرد: این را جدی بگیریم که وقت ستاد را صرف آیین‌نامه‌ها و غیره نکنیم. لازم است در برابر منکرات مقابله جدی صورت پذیرد؛ پیش‌بینی اینکه در آینده چه مشکلاتی در جامعه ایجاد می‌شود از کارهای مهم ستاد امربه‌معروف است.
معاون فرهنگی قوه قضائیه افزود: از مصادیق فراگیری فساد، وجود و کثرت امضاهای طلایی در ادارات است. برای راه‌اندازی برخی مشاغل و کارها، گاهی تا 500 امضا نیز نیاز است. هریک از امضاها خود به یک مبدأ بالقوه فساد تبدیل‌شده است.

حجت‌الاسلام احمد مازنی با تأکید بر ترویج معارف در جامعه عنوان کرد: ما امکان دفاع از امربه‌معروف و نهی از منکر را نداریم چون در سطوح مختلف از مفاهیم ارزشی دفاع خوب نشده است و نهادینه‌سازی مناسب صورت نگرفته است؛ این امر خود موضوع یکی از معروفات و منکرات در وضعیت فعلی است. این وظیفه خطیر را داریم که مفاهیم ارزشی و فرهنگی را به‌گونه‌ای در جامعه نشر دهیم که در اذهان عمومی به امری بدیهی تبدیل شود و مردم در نبود آن احساس نیاز کنند.

علی عسکری با اشاره به نگاهی کاربردی و عملیاتی در حوزه امربه‌معروف اظهار کرد: باید در ستاد موضوعات ضروری و اولویت‌دار را تعیین کنیم. بایستی کل شوراها در دستگاه‌های مختلف را بسیج کنیم که همه حول آن محور و اولویت، موج‌آفرینی هوشمند انجام دهند و روی آن‌ها تمرکزی همگانی صورت گیرد.

سید محمد بطحایی با تأکید بر حساسیت حوزه امربه‌معروف خاطرنشان کرد: مدیری که ایجاد نارضایتی در جامعه می‌کند، بدترین دشمن است. این ضرورت دارد که ما دو سه محور را در افکار سنجی تعیین کنیم و بدین‌صورت نگرش مردم تصحیح کنیم؛ مثلاً در وزارت آموزش‌وپرورش نیز برای یک دوره 6 ماهه حول آن برنامه‌ریزی و در درازمدت به نهادینه‌سازی آن اقدام کنیم.

آیت‌الله حسینی بوشهری با اشاره به فهم درست موضوع کار ستاد عنوان کرد: یکی از اقدامات امربه‌معروف و نهی از منکر، شناخت اصل موضوع امربه‌معروف و نهی از منکر است؛ لذا باید زمینه‌های آن را فراهم کنیم.
وی با تأکید بر این افزود: ستاد یک سرفصل برای تدوین کارها تعیین نمایند که ما معروف و منکر را با چه معیاری بشناسیم. نکته دیگر وجود هماهنگی بین تمامی ارگان‌ها، سازمان‌ها و مسئولین مربوطه است. در غیر این صورت مردم در جامعه دچار سردرگمی می‌شوند. اینکه کدام مسئول درست می‌گوید کدام غلط. ستاد ایجاد یک وحدت در فهم منکر و معروف در جامعه است.

سردار حسین اشتری به ابراز خشنودی از وجود یک حرکت هماهنگ و هم‌افزا در حوزه امربه‌معروف و نهی از منکر گفت: رهبری فرمودند مبارزه با آمریکا خدمت به مردم است که این خود نمونه‌ای از معروفات است. باید در این ستاد وحدت نظر داشته باشیم برخی با تز روشنفکری در پشت تریبون می‌گویند گشت ارشاد لازم نیست اگر کسی موردی صحبتی یا نقطه‌ای دارد بیاید به مقام مسئول بگوید تا بررسی شود چرا برخی این‌چنین در ذهن مردم این‌گونه دوگانگی ایجاد می‌کنند.
وی با تأکید بر این افزود: در بخش دیگری از امربه‌معروف و نهی از منکر مشکلات معیشتی مردم را حل کنیم. مشکلات اقتصادی در شب عید را حل کنیم با کار شبانه‌روزی مشکلات کارخانه‌ها را حل کنیم. یک سال و نیم است که توان پلیس صرف مدیریت اعتراضات در کف خیابان‌ها شده است. خب اینکه کار پلیس نیست! باید مشکلات مردم حل شود؛ نه اینکه با مردم برخورد شود. واقعیت این است که مردم با مشکلات ریشه‌ای روبرو هستند که راه‌حل‌های ریشه‌ای نیز نیاز دارد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شریعتمداری: تعارف ندارم؛ تمامی اضافه‌دریافتی‌ها به بیت‌المال بازگردد

روانشناس ایرانی روش جدیدی برای تسکین بیماران ام اس یافت

فراخوان مقاله با موضوع مطالعات چین

تمسّک به قرآن مایه‌ سعادت و قوّت و عزّت ماست

سیل ایران و سیلاب انتقادات سیاسی علیه دولت

پاسخ مجمع تشخیص مصلحت به برخی شبهات

اقدام آمریکا علیه سپاه، یک بی عقلی محض است

تروریست خواندن سپاه، هدیه انتخاباتی ترامپ به نتانیاهو است

اقدام آمریکا در تروریست نامیدن سپاه نشان از جهالت آن است

واکنش تند «لاریجانی» به اقدام آمریکا علیه سپاه

بستان، سوسنگرد، حمیدیه، اهواز، خرمشهر ، آبادان و ... دژهای اساسی کشورند

دود بهبود روابط اقتصادی ایران و عراق به چشم چه کسانی می رود؟

تسهیلات پذیرش با آزمون دارندگان مدال المپیادهای علمی تغییر کرد

تاکید آیت الله مکارم شیرازی لزوم مشاکت عمومی برای کمک به سیل زدگان

3 ماهه دوم سال 98 شرایط خوبی در کشور حاکم خواهد شد

نماینده اوباما در مذاکرات هسته‌ای: تحریم‎ها بی‌تاثیر نیست اما به تسلیم شدن ایران نمی‌انجامد

تشخیص مسیر سیلاب با استفاده از GIS

آیت‌الله نوری همدانی: به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان اوج خباثت آمریکاست

«نظارت»؛ نیمه گمشده افسار گسیختگی گرانی بازار

جهانگیری: همکاری مردم در کاهش خسارت های سیل تأثیرگذار است

چه چیزی در چنته‌ داری؟

نقوی حسینی: مجلس و دولت رونق تولید را در دستور کار قرار دهند

3 خوراکی برای پیشگیری از گرفتگی عروق

لحظه ای از توطئه‌های دشمن و مشکلات مردم غفلت نمی کنیم

برپایی جشنواره بین‌المللی پروژه‌های دانش‌آموزی سینا

معافیت کارفرمایان از پرداخت حق بیمه کارکنان زن سرپرست خانوار

اجازه ندادیم افرادی از تجمعات اقشار مختلف مردم سوءاستفاده کنند

نسبتی با هیچ جریان سیاسی ندارم/برای حضور در انتخابات تصمیم نگرفتم

تاکید «لاریجانی» بر لزوم همکاری همه کشورها در مبارزه با تروریسم

راهکار رفع مشکلات اقتصادی توجه به شرکت‌های دانش‌بنیان است

مکارم اخلاق را از خدا بدانید/ ژن خوب اعتباری ندارد

انتشار لیست رشته های پرطرفدار جذب هیئت علمی/ شیمی در صدر تقاضاها

سفر روحانی به عراق؛ فصل جدیدی در مناسبات تهران - بغداد

هیچکس حق دور زدن قانون را ندارد

جمالی: سفر رئیس‌جمهور به عراق راه را برای اقدامات سازنده‌تر در ابعاد مختلف باز می‌کند

عدم توجه به حفظ لسان و حرمت زبان از ابتلائات بشر در روزگار ما است

دولت خود را به خواب زده است

22 اسفند آخرین مهلت ثبت‌نام در المپیاد دانش‌آموزی نانو فناوری

لاریجانی: رسانه‌ها توجه مردم را به موضوع محیط زیست جلب کنند

بایسته های «خانه تکانی» برای گذر به سال نو

سیاست حفاظت از منابع آبی زیرزمینی نیازمند بازنگری است

معاون پارلمانی رییس جمهوری: دولت با استانی شدن انتخابات موافق است

نیمکت‌های سخت و تنگ جای خود را به میدان‌ وسیع پرورشی دهند

تولید نانوپوشش‌های ضدخوردگی با همکاری پژوهشگاه رنگ و بخش خصوصی

تشکیل جلسات فوق‌العاده برای اعلام نظر درباره بودجه 98/ کسی از اصل رفراندوم هراسی ندارد اما..

داروهای تولید داخل مجوز واردات نمی گیرند

غنی سازی آرد از تولد سالانه 50 هزار نوزاد با نقص مادرزادی پیشگیری کرد

واکنش زنگنه به تهدیدات تندروها: بگردند تا بگردیم

ظریف مورد حمایت مقامات عالی نظام است

تضمین اختیارات قانونی وزارت خارجه؛ مهمترین پیش‌شرط بازگشت «ظریف»