راه ترقی

آخرين مطالب

برای عبور از تنگناهای کنونی دست نیاز ما به سوی اندیشمندان است سياسي

برای عبور از تنگناهای کنونی دست نیاز ما به سوی اندیشمندان است

  بزرگنمايي:

راه ترقی- اسحاق جهانگیری روز شنبه در یکصدمین سالگرد دانشگاه خوارزمی افزود: اینکه فقط از دانشگاه انتظار داشته باشیم کفایت نمی کند باید این بخش را همراهی کنیم.
معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه دانشگاه مبدا و مرکز همه تحولات اصلی است گفت: در دولت تکلیف شده که در برنامه های 5 ساله و بخشی از بودجه به دانشگاه و مراکز آموزشی توجه شود.
وی در ادامه گفت: در شرایط فعلی با تنگناهای جدی روبرو هستیم. آمریکایی ها به صورت جدی دنبال ایجاد بحران برای کشور و نابودی اقتصاد کشور ما هستند. بنابراین دست نیاز ما به سوی صاحب نظران، صاحب اندیشان و نخبگان است.چرا که با کمک همدیگر می توانیم از این راه سخت عبور کنیم.
جهانگیری با بیان این که امروز رسالت بزرگی بر عهده نخبگان است که به دولت برای عبور از مشکلات کمک کند، یادآور شد: وزارت علوم ، فنون و تحقیقات فناوری با مدون کردن تاریخ آموزش عالی کشور جامعه را به تامل و فکر وادار می کند که بیندیشند که در یکصد سال گذشته در مراکز آموزشی ما چه خدمات بزرگی انجام گرفته است.
وی اضافه کرد: برگزاری این بزرگداشت‌ها فرصتی برای آسیب شناسی از عملکرد مهم‌ترین رکن و توسعه و آموزش عالی کشور و برنامه ریزی برای آینده بلند مدت است تا کشور همیشه از یک پشتوانه مهمی برخوردار باشد.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه دغدغه اصلی ام توسعه ایران است، گفت: اگر نگاهی به گذشته کنیم، ایران یک تاریخ پرفراز و نشیب به خصوص در توسعه علمی دارد که یونسکو هم به این موضوع اعتراف می کند که نخستین دانشگاه در دنیا، دانشگاه جندی شاپور در ایران تاسیس شده است و دانشمندان بزرگی تربیت شده اند که حتی امروز جزو افتخارات دنیا هستند.
وی در ادامه گفت: اما در ایران یک فاصله ای تا دوره جدید آموزش عالی افتاد که آن فاصله خود به خود ایران را از قافله توسعه عقب انداخت؛ وقتی به بازخوانی دوره معاصر نگاه می کنیم باید به دوراندیشی دلسوزان و متفکرین کشور افتخار کنیم.
جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود به نقش امیر کبیر در توسعه کشور و تاسیس دار الفنون اشاره کرد و گفت: از فاصله دارالفنون تا تاسیس مرکز مهم دیگری که متفکرین و دلسوزان دیگری پایه گذار آن بودند - یعنی دارالمعلمین- اتفاقات مهمی در کشور رقم خورد.
معاون اول رئیس جمهور با بیان این که اصلی ترین جهت گیری پیشرفت کشور تربیت معلم و توجه به آموزش است،اظهارداشت: امروز راه عزت و سربلندی و اقتدار کشور در جهان امروز جز با پشتیبانی از توسعه علم امکان پذیر نیست.هم در نگرش‌های دینی ما و هم در فرهنگ ایرانی و اسلامی به علم توجه ویژه‌ای شده است و هم پیام انقلاب اسلامی که به بازگشت به دوران درخشان خود تاکید شده است.
معاون اول رییس جمهوری در ادامه استعداد علمی جوانان را یک توان بالقوه ای برای توسعه علمی کشور عنوان کرد و گفت: اشتباه است اگر مثل گذشته فکر کنیم که سرمایه و منابع طبیعی بزرگ‌ترین سرمایه است. حتما ایران بزرگ ترین و مهم ترین منابع طبیعی را دارد که آنها را مهم می شماریم اما مهم ترین سرمایه‌ای که کشور را به توسعه می رساند، سرمایه نیروی انسانی است.
وی گفت: برای اینکه سرمایه نیروی انسانی را به توسعه علمی تبدیل کنیم هم به نیروی انسانی و هم به برنامه ریزی دقیق، و هم به منابع مالی نیاز داریم که این نیاز به یک اراده سیاسی دارد که خوشبختانه در بالاترین سطح سیاسی حکومت مورد توجه قرار گرفته است.
جهانگیری افزود: دو دهه است که رهبر معظم انقلاب پرچمدار توسعه علم و فناوری شده و مستنداتی که توسط منابع رسمی در داخل و مراکز بین المللی ارائه شده ، نشان می دهد که عملکرد دانشمندان کشور در این دو دهه عملکرد قابل قبولی در توسعه علمی داشته است.
معاون اول رییس جمهوری اضافه کرد: شاید در قرن گذشته تغییرات علم و فناوری به این سرعت نبود اما امروز گاهی در چند ماه فناوری طوری پیشرفت می کند که فضا را به گونه ای متحول می کند که اگر به آن نرسیم از همه گردونه های توسعه عقب می افتیم.
وی اضافه کرد: محرک اصلی ما در این جهان پر تحرک و دوران پرتحول کانونی که می تواند ایران را همپای کشورهای دیگر پیش ببرد و نگذارد از چرخ علمی عقب بیفتیم دانشگاه و مراکز علمی هست.
جهانگیری تاکید کرد: اگر به توسعه پایدار ،عزت و استقلال و دوام و قوام نظام فکر می کنیم راهی جز تکیه به دانشگاه ها نداریم. زنده بودن دانشگاه در عرصه های مختلف سیاسی و اجتماعی فی نفسه برای جامعه مهم و مفید است .
معاون اول رییس جمهوری تاکید کرد: دانشگاه باید به عنوان نهادی مستقل، مسوول، آرمان خواه ،و نهادی که قادر است پاسخگو به نیازهای کشور باشد، باید مورد توجه جامعه و دولت قرار بگیرد .
جهانگیری با بیان این که دانشگاه بعنوان جامعه دانشمندان که البته کارکرد سیاسی و اجتماعی هم دارد اظهارداشت: دانشگاه باید محلی برای گفت و گو، نقد و استدلال و برخورد اندیشه ها باشد، به طور طبیعی اگر از دانشگاه انتظار داریم که هم کارکرد سیاسی، اجتماعی و هم محل برخورد اندیشه ها و تکیه گاه توسعه آینده کشور باشد باید لوازم توسعه همه جانبه را برای دانشگاه ها فراهم کنیم.
وی ادامه داد: نمی توانیم بگوییم دانشگاه همه کارکردها را به حجم مناسب داشته باشد ولی لوازم آن را به آنها ندهیم و با تنگ نظری شروع به اعمال محدودیت کنیم و همواره هم از دانشگاه انتظارات خود را داشته باشیم.
معاون اول رییس جمهوری اظهار داشت:دانشمند و دانشجو و استاد ما باید احساس کند در محیط دانشگاه همه شرایط سیاسی و فرهنگی و اجتماعی مهیا است.
جهانگیری با بیان این که باید در همه مسایل کشور از روزمرگی فاصله بگیریم گفت: روزمرگی آفت از بین رفتن آینده کشور است. در بین نهادهای کشور ، مراکز آموزش عالی که برای پیشرفت و توسعه کشور فکر کند باید از روزمرگی فاصله بگیرد و جایگاه علم در جامعه کنونی ارتقا پیدا کند و صرف این که گفته شود علم خوب است کفایت نمی کند.
وی با بیان این که باید به این موضوع باور داشته باشیم که دانشگاه مبدا همه تحولات است یادآور شد: امام (ره) یک بار فرمودند دانشگاه مبدا تحولات کشور است. اگر به این موضوع باور داشته باشیم می توانیم به امورات دیگر این حوزه بپردازیم.
معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد: امروز تفریبا در هیچ رشته ای و بخشی از کشور نیست که کارشناس مورد نیاز در داخل کشور تامین نشود. بخش های پیچیده صنعتی و کشاورزی و رشته های صنایع پیشرفته امروز مثل نانو و بیو هر کدام را که دست می گذاریم کارشناس و نیروهای زبده وجود دارد اما قطعا باید برای آینده متناسب با شرایط روز و مورد نیاز به این موضوعات پرداخته شود.
وی با تاکید بر لزوم تحول جدی در ساختار آموزش و‌پژوهش کشور تصریح کرد:باید در مراکز اجرایی و مدیریتی دانشگاه های کشور تغییر اساسی به وجود آید.در آموزش و پژوهش ما هنوز معلوم است دچار نقص و مشکلات جدی هستیم؛ در فناوری با وجود تاسیس پارک های علم و فناوری دچار مسایل جدی هستیم که باید تحولات اساسی هم در ساختار و مدیریت ایجاد شود و هیچ کس هم بهتر از دانشگاه ها نیست.
جهانگیری یادآور شد: در ماه های اخیر با اساتید و روسای دانشگاه ها جلسه داشتم تا این پیام را منتقل کنم که ما راه برون رفت برای این مشکلات را داریم. ما قادر هستیم مشکلات را پشت سر بگذاریم البته این به این معنا نیست که راه سختی نداریم اما با کمک یکدیگر می توانیم از این راه سخت عبور کنیم.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اعضای کابینه دوازدهم در حاشیه جلسه دولت چه گفتند؟

راهی جز ایستادگی و مقاومت در برابر متجاوز وجود ندارد

دشمنی و توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی ماند

واکنش ظریف به رویکرد ترامپ در قبال اعدام‌های سعودی

تشدید تروریسم اقتصادی علیه مردم ایران نشانگر استیصال رژیم آمریکا است

دولت موظف به پیگیری حقوقی اقدام آمریکا علیه سپاه در مجامع بین المللی شد

تهران و اسلام آباد خواستار اجرای سریع مفاد برجام شدند

ظریف عازم نیویورک شد

هیچ کشور ثالثی قادر نیست روابط برادرانه ایران و پاکستان را تحت تاثیر قرار دهد

تبریک روحانی به سردار سلامی/تقدیر از خدمات سردار جعفری

دیپلماسی فرهنگی تهران- پاریس؛ مسیری طولانی اما ممکن

بازدید روحانی از مناطق سیل زده استان لرستان

ایران و پاکستان 70 سال روی ریل دوستی

زنگنه به مجلس می‌رود/ بررسی طرح تقویت جایگاه سپاه در برابر آمریکا

روحانی: باید درس های لازم را از تجربه سیل بیاموزیم

ظریف با اردوغان دیدار کرد

رهبری فرمودند که باید از «صندوق» در راستای جبران خسارات مردم کمک شود

آنکه باید تغییر ماهیت دهد رژیم آمریکا است

بیانیه وزارت خارجه ترکیه درباره سفر ظریف به آنکارا

ظریف با بشار اسد دیدار کرد

نیلی احمدآبادی رییس هیأت ویژه گزارش ملی سیلاب‌ها شد

رهبران حزب جمهوری اسلامی تابع ولایت فقیه بودند

ابراز همدلی ظریف با مردم فرانسه و مسیحیان کاتولیک در پی آتش‌سوزی در "نوتردام"

ظریف به سوریه سفر می کند

ظریف: منعی برای غنی سازی ایران وجود ندارد

تشکیل کمیته‌ای در کمیسیون امنیت ملی برای جمع‌بندی پیرامون طرح مقابله با آمریکا

زمان فعالیت تبلیغات انتخاباتی کاندیداها مشخص شد

ترکیب هیات اجرایی مرکزی انتخابات مجلس تعیین شد

ایران تشکیل نهاد متناظر اینستکس را به اروپا اعلام کرده است

بحران های جدیدی در منطقه ایجاد شده است

دستگاه‌های امدادی تا هر زمان لازم در حالت آماده باش باشند

ظریف: اروپایی ها هیچ بهانه ای برای آغاز نکردن اینستکس ندارند

عراقچی:فرانسه درباره اظهارات سفیر این کشور در آمریکا اعلام موضع کند

گفتگوی ترامپ با ولی‌عهد سعودی درباره ایران

برنامه‌های سال جدید و عملکرد سال گذشته وزارت دفاع بررسی شد

عربستان و بحرین درک درستی از پیامدهای ماجراجویی آمریکا ندارند

اقدامات دولت آمریکا در برابر ملت ایران، چیزی جز اقدامات تروریستی نیست

تخت روانچی نماینده ایران در سازمان ملل شد

مراسم روز ملی فناوری هسته‌ای آغاز شد

مجلس تصمیماتی در شان ملت ایران علیه اقدامات آمریکا خواهد گرفت

گربه‌رقصانی آمریکا علیه سپاه به جایی نمی رسد

لاریجانی بیان کرد: تنفر کشورهای اسلامی از آمریکا به علت اتخاذ سیاست‌های سفاکانه اخیر

سپاه پاسداران و فهرست تروریستی آمریکا

ایران و عراق بر تنظیم تفاهم نامه امنیتی تاکید کردند

بیانیه پایانی نشست گروه هفت واقع بینانه نیست

صدور مجوز ساخت در بستر رودخانه ها معامله با جان مردم است

ایران و عراق برای توسعه همکاری ها عزم جدی دارند

اجلاس بین المجالس قطر فرصتی برای همکاری های بین المللی است

جهانگیری: آمادگی دستگاه‌ها برای مقابله با حوادث احتمالی ضروری است

رییس جمهوری ایران از نخست وزیر عراق استقبال رسمی کرد