راه ترقی

آخرين مطالب

برای عبور از تنگناهای کنونی دست نیاز ما به سوی اندیشمندان است سياسي

برای عبور از تنگناهای کنونی دست نیاز ما به سوی اندیشمندان است

  بزرگنمايي:

راه ترقی- اسحاق جهانگیری روز شنبه در یکصدمین سالگرد دانشگاه خوارزمی افزود: اینکه فقط از دانشگاه انتظار داشته باشیم کفایت نمی کند باید این بخش را همراهی کنیم.
معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه دانشگاه مبدا و مرکز همه تحولات اصلی است گفت: در دولت تکلیف شده که در برنامه های 5 ساله و بخشی از بودجه به دانشگاه و مراکز آموزشی توجه شود.
وی در ادامه گفت: در شرایط فعلی با تنگناهای جدی روبرو هستیم. آمریکایی ها به صورت جدی دنبال ایجاد بحران برای کشور و نابودی اقتصاد کشور ما هستند. بنابراین دست نیاز ما به سوی صاحب نظران، صاحب اندیشان و نخبگان است.چرا که با کمک همدیگر می توانیم از این راه سخت عبور کنیم.
جهانگیری با بیان این که امروز رسالت بزرگی بر عهده نخبگان است که به دولت برای عبور از مشکلات کمک کند، یادآور شد: وزارت علوم ، فنون و تحقیقات فناوری با مدون کردن تاریخ آموزش عالی کشور جامعه را به تامل و فکر وادار می کند که بیندیشند که در یکصد سال گذشته در مراکز آموزشی ما چه خدمات بزرگی انجام گرفته است.
وی اضافه کرد: برگزاری این بزرگداشت‌ها فرصتی برای آسیب شناسی از عملکرد مهم‌ترین رکن و توسعه و آموزش عالی کشور و برنامه ریزی برای آینده بلند مدت است تا کشور همیشه از یک پشتوانه مهمی برخوردار باشد.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه دغدغه اصلی ام توسعه ایران است، گفت: اگر نگاهی به گذشته کنیم، ایران یک تاریخ پرفراز و نشیب به خصوص در توسعه علمی دارد که یونسکو هم به این موضوع اعتراف می کند که نخستین دانشگاه در دنیا، دانشگاه جندی شاپور در ایران تاسیس شده است و دانشمندان بزرگی تربیت شده اند که حتی امروز جزو افتخارات دنیا هستند.
وی در ادامه گفت: اما در ایران یک فاصله ای تا دوره جدید آموزش عالی افتاد که آن فاصله خود به خود ایران را از قافله توسعه عقب انداخت؛ وقتی به بازخوانی دوره معاصر نگاه می کنیم باید به دوراندیشی دلسوزان و متفکرین کشور افتخار کنیم.
جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود به نقش امیر کبیر در توسعه کشور و تاسیس دار الفنون اشاره کرد و گفت: از فاصله دارالفنون تا تاسیس مرکز مهم دیگری که متفکرین و دلسوزان دیگری پایه گذار آن بودند - یعنی دارالمعلمین- اتفاقات مهمی در کشور رقم خورد.
معاون اول رئیس جمهور با بیان این که اصلی ترین جهت گیری پیشرفت کشور تربیت معلم و توجه به آموزش است،اظهارداشت: امروز راه عزت و سربلندی و اقتدار کشور در جهان امروز جز با پشتیبانی از توسعه علم امکان پذیر نیست.هم در نگرش‌های دینی ما و هم در فرهنگ ایرانی و اسلامی به علم توجه ویژه‌ای شده است و هم پیام انقلاب اسلامی که به بازگشت به دوران درخشان خود تاکید شده است.
معاون اول رییس جمهوری در ادامه استعداد علمی جوانان را یک توان بالقوه ای برای توسعه علمی کشور عنوان کرد و گفت: اشتباه است اگر مثل گذشته فکر کنیم که سرمایه و منابع طبیعی بزرگ‌ترین سرمایه است. حتما ایران بزرگ ترین و مهم ترین منابع طبیعی را دارد که آنها را مهم می شماریم اما مهم ترین سرمایه‌ای که کشور را به توسعه می رساند، سرمایه نیروی انسانی است.
وی گفت: برای اینکه سرمایه نیروی انسانی را به توسعه علمی تبدیل کنیم هم به نیروی انسانی و هم به برنامه ریزی دقیق، و هم به منابع مالی نیاز داریم که این نیاز به یک اراده سیاسی دارد که خوشبختانه در بالاترین سطح سیاسی حکومت مورد توجه قرار گرفته است.
جهانگیری افزود: دو دهه است که رهبر معظم انقلاب پرچمدار توسعه علم و فناوری شده و مستنداتی که توسط منابع رسمی در داخل و مراکز بین المللی ارائه شده ، نشان می دهد که عملکرد دانشمندان کشور در این دو دهه عملکرد قابل قبولی در توسعه علمی داشته است.
معاون اول رییس جمهوری اضافه کرد: شاید در قرن گذشته تغییرات علم و فناوری به این سرعت نبود اما امروز گاهی در چند ماه فناوری طوری پیشرفت می کند که فضا را به گونه ای متحول می کند که اگر به آن نرسیم از همه گردونه های توسعه عقب می افتیم.
وی اضافه کرد: محرک اصلی ما در این جهان پر تحرک و دوران پرتحول کانونی که می تواند ایران را همپای کشورهای دیگر پیش ببرد و نگذارد از چرخ علمی عقب بیفتیم دانشگاه و مراکز علمی هست.
جهانگیری تاکید کرد: اگر به توسعه پایدار ،عزت و استقلال و دوام و قوام نظام فکر می کنیم راهی جز تکیه به دانشگاه ها نداریم. زنده بودن دانشگاه در عرصه های مختلف سیاسی و اجتماعی فی نفسه برای جامعه مهم و مفید است .
معاون اول رییس جمهوری تاکید کرد: دانشگاه باید به عنوان نهادی مستقل، مسوول، آرمان خواه ،و نهادی که قادر است پاسخگو به نیازهای کشور باشد، باید مورد توجه جامعه و دولت قرار بگیرد .
جهانگیری با بیان این که دانشگاه بعنوان جامعه دانشمندان که البته کارکرد سیاسی و اجتماعی هم دارد اظهارداشت: دانشگاه باید محلی برای گفت و گو، نقد و استدلال و برخورد اندیشه ها باشد، به طور طبیعی اگر از دانشگاه انتظار داریم که هم کارکرد سیاسی، اجتماعی و هم محل برخورد اندیشه ها و تکیه گاه توسعه آینده کشور باشد باید لوازم توسعه همه جانبه را برای دانشگاه ها فراهم کنیم.
وی ادامه داد: نمی توانیم بگوییم دانشگاه همه کارکردها را به حجم مناسب داشته باشد ولی لوازم آن را به آنها ندهیم و با تنگ نظری شروع به اعمال محدودیت کنیم و همواره هم از دانشگاه انتظارات خود را داشته باشیم.
معاون اول رییس جمهوری اظهار داشت:دانشمند و دانشجو و استاد ما باید احساس کند در محیط دانشگاه همه شرایط سیاسی و فرهنگی و اجتماعی مهیا است.
جهانگیری با بیان این که باید در همه مسایل کشور از روزمرگی فاصله بگیریم گفت: روزمرگی آفت از بین رفتن آینده کشور است. در بین نهادهای کشور ، مراکز آموزش عالی که برای پیشرفت و توسعه کشور فکر کند باید از روزمرگی فاصله بگیرد و جایگاه علم در جامعه کنونی ارتقا پیدا کند و صرف این که گفته شود علم خوب است کفایت نمی کند.
وی با بیان این که باید به این موضوع باور داشته باشیم که دانشگاه مبدا همه تحولات است یادآور شد: امام (ره) یک بار فرمودند دانشگاه مبدا تحولات کشور است. اگر به این موضوع باور داشته باشیم می توانیم به امورات دیگر این حوزه بپردازیم.
معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد: امروز تفریبا در هیچ رشته ای و بخشی از کشور نیست که کارشناس مورد نیاز در داخل کشور تامین نشود. بخش های پیچیده صنعتی و کشاورزی و رشته های صنایع پیشرفته امروز مثل نانو و بیو هر کدام را که دست می گذاریم کارشناس و نیروهای زبده وجود دارد اما قطعا باید برای آینده متناسب با شرایط روز و مورد نیاز به این موضوعات پرداخته شود.
وی با تاکید بر لزوم تحول جدی در ساختار آموزش و‌پژوهش کشور تصریح کرد:باید در مراکز اجرایی و مدیریتی دانشگاه های کشور تغییر اساسی به وجود آید.در آموزش و پژوهش ما هنوز معلوم است دچار نقص و مشکلات جدی هستیم؛ در فناوری با وجود تاسیس پارک های علم و فناوری دچار مسایل جدی هستیم که باید تحولات اساسی هم در ساختار و مدیریت ایجاد شود و هیچ کس هم بهتر از دانشگاه ها نیست.
جهانگیری یادآور شد: در ماه های اخیر با اساتید و روسای دانشگاه ها جلسه داشتم تا این پیام را منتقل کنم که ما راه برون رفت برای این مشکلات را داریم. ما قادر هستیم مشکلات را پشت سر بگذاریم البته این به این معنا نیست که راه سختی نداریم اما با کمک یکدیگر می توانیم از این راه سخت عبور کنیم.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

همکاری با کشورهای همسایه از اصول ثابت سیاست خارجی ایران است

آبه، ترامپ را از نتایج سفر خود به تهران مطلع کرد/ سفر نخست وزیر ژاپن به تهران مثبت بود

عفو و تخفیف 582 نفر از محکومین تعزیرات با موافقت رهبری

رئیس جمهوری: ایران خواهان ثبات، امنیت و توسعه افغانستان است

روحانی: ایران مانع نفوذ و گسترش تروریسم به دیگر نقاط جهان شده است

کسانی که از نگاه غرب گاو شیرده هستند، بهتر است درباره اعتبار مقامات مقتدر جمهوری اسلامی ایران سکوت کنند

شینهوا: سفر آبه به تهران مثبت بود

ایران در بازی ترامپ دست پیش دارد

هشدار ریابکوف به همتای آمریکایی‌اش درباره خطر از بین رفتن برجام

وکلای ایرانی امروز در دادگاه لاهه از حقوق ایران دفاع می‌کنند

شینزو آبه با رهبر انقلاب دیدار کرد

ژاپن علاقه مند به ادامه خرید نفت از ایران

بیانیه مشترک آلمان و امارات متحده عربی درباره ایران

پاسخ به 5 پرسش کلیدی درباره «اختلال در دستگاه محاسباتی»

آهنگ شرایط اقتصادی کشور به سمت مطلوب پیش می‌رود

ظریف: برای رفاه مردم خود راه‌هایی خواهیم یافت/ تارو کونو: ادامه تنش‌ها به همه آسیب میزند

عراقچی به سوییس می‌رود

جامعه بیش از همیشه مطالبه‌گر شده است/ معرفی حسینی به مجلس به حمایت فرهنگیان بستگی دارد

نخست وزیر ژاپن وارد تهران شد

رهبر انقلاب درگذشت آیت الله محقق کابلی را تسلیت گفتند

امیدوارم گفت و گو با مقامات ایران تنش های خاورمیانه را خنثی کند

دادگاه با آزادی مشروط نزار زاکا موافقت کرد

آبه و ترامپ تلفنی درباره ایران صحبت کردند

رسانه های شرق آسیا: ایران به کانون گفت و گوها تبدیل شده است

ظریف: جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران بسیار خطرناک است

موسوی: اروپا گام عملی بردارد وگرنه با قاطعیت به سمت اجرای گام دوم می‌رویم

دستور رئیس مجلس به کمیسیون امنیت برای پیگیری برگزاری مهمانی‌ها از سوی سفارتخانه‌ها

ظریف:ایران هیچ گاه نگران گفت وگو با کشورهای دوست و همراه نیست

وزیران خارجه ایران و آلمان با یکدیگر دیدار کردند

ماموریت آبه در تهران/ آیا ژاپن مذاکره میان ایران و آمریکا را کلید می زند؟

وزیر امور خارجه آلمان وارد تهران شد

تقاضای آزادی نزار زاکا در حال بررسی است/ برای پرونده نجفی فعلاً وقت رسیدگی تعیین نشده است

«معامله قرن» به معادله بی‌هویتی رژیم صهیونیستی تبدیل شد

ظریف:وظیفه اعضای برجام عادی سازی روابط اقتصادی ایران است

قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی را ابلاغ شد

ورود به مجلس با کسب حداقل 20درصد آرای صحیح/ اعلام اسامی احزاب مجوزدار تا 10تیر

ماموریت برجامی «هایکو ماس» در تهران

ژاپن تایمز: آبه در ایران بر اهمیت برجام تاکید خواهد کرد

تنها یک هفته صبر پوچ بودن ادعای آمریکا برای مذاکره با ایران را ثابت کرد

برگزاری دوره‌های آموزشی انتخاباتی برای فرمانداران و بخشداران

اصرار آمریکایی‌ها نشان می‌دهد آنها محتاج مذاکره‌اند نه ما

همه وظیفه داریم از یمن حمایت کنیم/پیروزی ملت یمن قطعی است

تبریک سفیر ایران در فرانسه به دبیر کل کنفرانس جهانی سازمان ملل در امور زنان

در مورد برجام طرفدار ایران هستیم

تاجیکستان و ایران در مسیر تحکیم روابط

نمایندگان رسانه ها از تاسیسات آب سنگین اراک بازدید می کنند

جزییات سفر نخست‌وزیر ژاپن به ایران

بعیدی‌نژاد: آمریکا تامین‌کننده مالی حساب‌های توییتری برانداز علیه ایران است

مناسبات تهران-دوشنبه، همسو با اشتراکات فرهنگی و تاریخی بیش از پیش گسترش یابد

رهبر انقلاب شهادت مظلومانه امام جمعه کازرون را تسلیت گفتند