راه ترقی

آخرين مطالب

صاحب کشور ملت بزرگ ایران است سياسي

صاحب کشور ملت بزرگ ایران است

  بزرگنمايي:

راه ترقی- دکتر «حسن روحانی» روز سه شنبه پس از شرکت در پنجاه و هشتمین مجمع عمومی بانک مرکزی، در جمع هیات عامل، مدیران و کارکنان بانک مرکزی و مدیران عامل بانک های کشور، اظهارداشت: اگر رابطه ما با گروه اقدام مالی قطع شود، فعالیت بانکی ما در سطح دنیا با مشکل ایجاد می شود، اگر یک نفر بانکی در کشور در حرف من تردید دارد حتما بعدازظهر مصاحبه کند و بگوید این حرف درست نیست اگر این لوایح دوگانه تصویب شود یا نشود در رابطه ما بانک ها تاثیری ندارد. ذره ای برای دنیا عقل و تدبیر را هم بپذیریم. تمام کشورهای دنیا در یک نظام و گروهی شرکت کرده اند یعنی هیچ کدام عقل و تدبیر نداشته اند؟
وی به گزارش امروز مجمع عمومی بانک مرکزی اشاره و تاکید کرد: باوجود سختی ها و مشکلاتی که امروز داریم، گزارشی که امروز از مجمع شنیدیم برای ما امیدوار کننده بود.
رییس قوه مجریه همچنین با یادآوری چند آمار که درجلسه قبلی گفته شد،افزود: در شرایط تحریم قاعدتا تراز تجاری کشور خیلی مطلوب نیست اما این تراز تا امروز یعنی در 11 ماه گذشته مطلوب است، ما 40 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی و 38.5 میلیارد دلار واردات داریم با حساب این صادرات و واردات، تراز ما مثبت یک و نیم می شود.
رییس جمهوری افزود: چرا و به چه دلیلی در مجامع پولی و بانکی دنیا شرکت نمی کنیم؟ دلیل آن این است که می خواهیم تحولات بانک ها و سیستمی را ببینیم و از دنیا عقب نیفتیم با آنها رابطه برقرار کنیم مگر بدون ارتباط مالی و بانکی با جهان می توانید نفت بفروشید و واردات داشته باشیم این کار را باید سیستم بانکی انجام دهد با چمدان که نمی توانیم تجارت کنیم. قطعه ای را می توان با چمدان آورد اما نمی توان دهها میلیون تن نهادهای دامی که با پول چمدانی وارد کرد.
روحانی همچنین گفت: دولت ایران که لایحه داده، مجلسی که تصویب کرده و شورای نگهبانی که آنرا امضا کرده، تدبیر نداشته است؟
وی افزود: نمی شود کشور را به دست 10-20 نفر داد و بگوییم هر تصمیمی که گرفتند، تابعیم. صاحب این کشور ملت بزرگ است حتما ملت و بانک مرکزی و بانک های ما حرف خواهد زد.
وی تاکید کرد: اگر فردا برای کشور مشکلی ایجاد شد اگر نتوانستیم روابط تجاری با دنیا را به خوبی انجام دهیم و در بازار و قیمت ها مشکلی پیش آمد یا دو، سه هفته در نقل و انتقال ذره ای مشکل پیدا کردیم و یا ماجرای گوشت پیش آمد.
روحانی خاطرنشان کرد: درست است 90 درصد گوشت ما در داخل و کل گوشت مرغ در درون کشور تامین می شود اما همین 10 درصدی که از باید از خارج بیاید اگر نیاید در بازار تاثیر می گذارد.
رییس جمهوری ادامه داد: گوشت آمده و به گمرک رسیده است. سیستم بانکی ما نمی تواند حل کند و گوشت ترخیص نمی شود. بعد عده ای می گویند عجب دولت بی انصافی است گوشت وارد کرده و در گمرک نگه داشته است. ما گوشت وارد نکردیم شرکتی خصوصی وارد کرده است باید مشکلات مالی و پرداختهایش حل شود. در این زمینه قرار شد آقای دکتر همتی یاری کند.
روحانی اضافه کرد: نمی آیند مشکلات را به مردم بگویند. تا یک مشکل پیش می آید می گویند "مدیریت دولت ، بفرمایید جواب دهید". آیا مدیریت دولت بوده این مشکل را به وجود آورده یا شما بودید این مشکل را به وجود آوردید؟ چرا این مشکل را برای مردم به وجود می آورید؟
رییس جمهوری اضافه کرد: چرا امروز و فردا می کنید تصمیم گیر در این کشور یا دولت است یا مجلس است یا رهبری است رهبری چند بار به من گفتند ،نه یک بار، گفتند با این لوایح چهارگانه من مخالفتی ندارم.
روحانی گفت: این که رهبری است ، دولت هم لایحه داده ، مجلس هم تصویب کرده. پس چه کسی مخالف است؟ می خواهید چه کار کنیم؟ همین قدر که من حرف میزنم شما هم اگر معتقدید همه باید صحبت کنید و بگویید تا ما از این مشکلات عبور کنیم.
روحانی ادامه داد: یک تحریم آمریکا درست کرده و یک تحریم هم سلیقه ما می‌خواهد درست کند. نمی شود هم آمریکا تحریم کند و هم هم سلیقه عده ای ما را تحریم کنند. این به نفع کشور و مردم نیست.
وی تصریح کرد: بگذارید مسائل حل شود و جلو برویم، معتقدم در داخل اگر ما خودمان را تحریم و بد اخلاقی نکنیم و احترام همدیگر را نگه داریم و اگر معتقد شویم صاحب کشور ملت ایران است، همه چیز حل می‌شود.
رییس جمهوری یادآورشد: فشار اقتصادی و تحریم تاثیر می گذارد ولی ما می توانیم از آن عبور کنیم . ما یک ملت بزرگ هستیم و راههای مختلف داریم می توانیم استفاده کنیم.
روحانی اظهار داشت: تقاضای من از شما این است که همه حرف حق را به گوش مردم برسانیم، شما متخصصین امور مالی و بانکی هستید کمک کنید به مردم تا بدانند واقعیت چیست.
رییس جمهوری گفت: همه می دانید توانی که آمریکا در مساله تحریم علیه ایران گذاشته علیه سیستم بانکی، فروش نفت و سایر زمینه های اقتصادی ایران است، امروز خط مقدم ما برابر آمریکا وزارت خارجه، بانک مرکزی و وزارت نفت است.
وی خاطرنشان کرد: البته بقیه وزرای اقتصادی هم در خط دوم هستند، اما خط اول مربوط به این سه نفر می شود. می خواهم از این سه نفر به دلیل ایستادگی و توانمندی آنها سپاسگزاری کنم هم از دکتر ظریف و هم همتی و همچنین مهندس زنگنه؛ به عنوان نیروهای خط مقدم این مبارزه ایستادگی کردند و ایستادند.
وی یادآورشد البته بقیه دستگاه های اقتصادی، سازمان برنامه و بودجه و اقتصاد کشور فشار بر روی آنها است اما عمدتا فشار روی این سه بخش است.
رییس جمهوری خاطرنشان کرد: الحمد الله باوجود این که سختی هایی را تحمل کردیم اما موفقیت های بسیار خوبی هم داشتیم ما این دو را درکنار هم باید قراردهیم هم سختی و هم مشکلات و مردم هم توقعات کاملا درستی دارند که ما باید آنها را حل و فصل کنیم.
روحانی ادامه داد: پیشرفت های خوبی داشتیم و این پیشرفت ها را مردم باید ببینند چون این پیشرفت ها متعلق به خودشان است.
وی تصریح کرد: اگر وزارت امور خارجه و بانک مرکزی کاری می کنند چون نماینده مردم هستند، دولت در کل منتخب ملت است بنابراین همه این تلاش ها در واقع تلاش ملت ایران است اما در حد مسئولیتش بار سنگینی را بردوش دارد.

**سفر بشار اسد برای تشکر بود
رییس جمهوری در ادامه سخنان خود به سفر روز گذشته بشار اسد اشاره کرد و گفت: روز گذشته بشار اسد رییس جمهوری سوریه از دمشق پرواز کرد و به تهران آمد و با رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کرد. او گفت «سفر من صرفا برای تشکر ملت ایران دولت ایران و رهبر معظم انقلاب بوده و اتفاقا تشکر از وزارت خارجه را هم در بحث های خود به طور صریح داشت ، به خاطر کارهای بزرگی که همه با هم انجام دادیم. این کارهایی است که اگر همه با هم در کنار هم نباشیم موفق نمی شویم.

** افزایش پایه پولی به خاطر بدهی بانک ها به بانک مرکزی است
روحانی همچنین گفت: شما می بینید در تمام رسانه ها یکی از نکاتی که برخی بر روی آن تاکید دارند، این است که می گویند نقدینگی خیلی بالا رفته است بدون حساب و کتاب و دولت هم هیچ کاری انجام نمی دهد.
وی افزود: ما امروز در آمار و ارقام دیدیم که رشد نقدینگی تا ابتدای دولت یازدهم یعنی از حدود سال 81- 82 تا سال 92 رشد نقدنیگی ما به طور متوسط 27.4 درصد بوده است؛ اما از ابتدای دولت یازدهم تا امروز رشد نقدینگی 23.8 درصد بوده است.
رییس قوه مجریه خاطرنشان کرد: اینکه ما توانستیم نقدینگی را کنترل کنیم و از آن مهم تر این که در پایه پولی یک حرف بسیار مهم داریم؛ قبل از این دولت، پایه پولی یک بخش بزرگ آن بر مبنای استقراض دولت بوده است یا در واقع طلبکاری بانک مرکزی از دولت بود، و عمدتا بر این مبنا بوده و می دانیم که پایه پولی اگر براساس نقدینگی افزایش پیدا کند چه خطراتی دارد و ضریب فزاینده آن چقدر خواهد بود.
روحانی افزود: در حال حاضر اگر پایه پولی بالا می رود به خاطر بدهی بانک ها به بانک مرکزی است. یعنی قبلا دولت مسئول بوده ولی امروز مخاطبین ما در این جلسه مسئول هستند؛ بانک ها باید تلاش کنند که از این پایه پولی استفاده نکنند.
وی همچنین گفت: وقتی به بانک مرکزی فشار می آورند و از بانک مرکزی پول می گیرند، طبیعتا به پایه پول و در واقع به اقتصاد کشور فشار وارد می شود.
وی تصریح کرد: البته یک نکته ای در آمار جلسه امروز بود که وضع بانک ها در مطالباتی که از بانک مرکزی پول هایی را که مطالبه می کنند در این ماه های اخیر نسبت به گذشته کاهشی بوده است، که این نکته بسیار مهمی است و این یعنی بانک ها را کمک کرده اند و قدم اول را برداشته که نسبت به ماه های قبل کاهش پیدا کرده است.
رییس دولت دوازدهم ادامه داد: از طرفی آمار و ارقام نشان می دهد که وضع بانک های دولتی در این روند بهتر از بانک های خصوصی و بانک های مشمول اصل 44 قانون اساسی است؛ که باید از همه بانک ها بخواهیم در این زمینه یاری و کمک کنند تا اضافه برداشت را خودشان کنترل کنند و بانک مرکزی این جریان را کنترل کنند. زیرا که این اضافه برداشت به مساله پایه پول برمی گردد.

**مساله موسسات اعتباری بلایی بود که حل کردیم
روحانی افزود: حل مساله موسسات اعتباری غیرمجاز از موفقیت های بسیار خوب بانک مرکزی با کمک دولت و قوای دیگر بود، این یک بلای بزرگی برای کشور و مردم بود. طبیعتا جمع کردن این کار، ساده نبود یعنی من می دیدم که وقتی آقای سیف به این مصاف آمد که با این مساله مبارزه کند چه فشاری روی او بود.
وی همچنین گفت: نامه هایی که برای او (دکتر سیف) می نوشتند به من می داد و می دیدم؛ مسئولان مختلف حدود 92 تا 100 امضا - کمتر و بیشتر- همه به او فشار می آورند؛ آقای سیف روزی نزد ما آمد و گفت: این کاری که من می کنم ظاهرا مشکلی دارد و نباید انجام دهم؛ و من به او می گفتم که به این مسائل اعتنا نکن و کاری که اعتقاد داری و می دانی درست است را انجام بده و باید انجام بدهید.
وی بیان کرد: کار بزرگی در کشور انجام شده و هنوز هم در حال انجام است؛ درست است بار سنگینی بر دوش ما آمد و مشکلاتی نیز برای ما به وجود آوردند. پایه پولی را همین موسسات بالا بردند و ما ناچار به حل و فصل شدیم، این معضل بزرگ در کشور حل و فصل شد که البته به دولت ما هیچ ارتباطی نداشت و تشکیل همه این موسسات، مربوط به دولت های قبل بود به خصوص از سال 82 به بعد به تدریج به وجود آمده بودند، اما بار آن بر دوش ما افتاد و ما ناچار به حل و فصل آن شدیم؛ که کار ارزنده ای است؛ البته در این زمینه اقدامات دیگری هم در دست انجام است.
رییس دولت دوازدهم خاطرنشان کرد: ما در جلسات شورای عالی هماهنگی اقتصادی سه قوه در یک زمان کوتاه، تقریبا هر نیازی که بانک مرکزی داشت را توانستیم با مصوبات خوبی که داشتیم، حل و فصل کنیم.
روحانی گفت: مهم این است که بانک مرکزی نظارت خود را بر کلیه بانک ها افزایش دهد و اگر شرایطی لازم است درباره بانکی تصمیماتی گرفته شود، بانک مرکزی به راحتی باید بتواند تصمیماتی را با توجه به چارچوبی که در مصوبات وجود دارد، انجام دهد.
روحانی ادامه دارد: مردم باید به این نکته توجه کنند که در حین این فشار اقتصادی دشمن، اصلاح بانک ها هم زمان با یک روند سریع تر ادامه پیدا می کند و این کار برای اقتصاد آینده و امروز و سالم سازی بانک ها بسیار بااهمیت است.

**به زودی یک بانک واحد برای نیروهای مسلح راه اندازی می شود
رییس دولت دوازدهم افزود: به زودی چند بانک مربوط به نیروهای مسلح در هم ادغام شده و یک بانک واحد تشکیل می شود و به روند اصلاحات بانکی کمک بسیاری می کند که امیدواریم این کار تا پایان سال جاری انجام شود؛ مصوبات آن انجام گرفته و اکنون در اختیار بانک مرکزی قرار گرفته است که دوستان ما باید با بانک ها بنشینند و آنرا نهایی، اجرایی و عملیاتی کنند.

**دور کشور و دولت دیوار نکشید
روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که بانک مرکزی و دولت بار مسئولیت سنگینی دارند، گفت: اگر عده ای بخواهد دور کشور را دیوار بکشند کار دولت را سخت می کنند؛ از همه می خواهیم که با هر ایده ای و عقیده ای و در هر خط و جناحی که قرار دارند دور دولت را دیوار نکشند، زیرا که به نفع مردم نیست، بگذارید دولت کار خود را انجام دهد.
وی گفت: ما یک هیات انتخاب کردیم تا از تهران با یک ماشین پرسرعت با عجله به نزدیک مرز بروند، وقتی به آنجا می رسند با ما تماس می گیرند و می گویند که «اینجا دیواری کشیده شده است؛ ما چه کار کنیم؟».
وی افزود: مگر می شود ما در تهران یک تصمیمی بگیریم و آن که باید آن را اجرا کند سر مرز با دیوار مواجه شود، اینگونه که نمی شود؛ باید در جاها و مکان هایی که این دیوار احداث شده باید برداشته شود، البته در جاهایی هم دیوار نیست، چرا که آنها نتوانسته اند به هر دلیلی آنجا دیوار احداث کنند، اما جاهایی هم که دیوار هست باید برداشته شود.
رییس جمهوری ادامه داد: دیوار دوم، دیوار دور بانک ها است، دولت در کلیات یک طرف قصه است؛ باید بررسی کنیم بانک های ما چگونه راحت تر و سالم ترمی توانند کار کنند؛ اگر با بانک های دنیا رابطه راحت تری داشته باشیم آیا مسائل اقتصادی راحت‌تر شکل نمی‌گیرد؛ شما باید این مسائل را بیان کرده و در این باره صحبت کنید.
روحانی خاطرنشان کرد: یک تحریم آمریکا درست کرده و یک تحریم هم سلیقه ما می‌خواهد، درست کند. نمی شود هم آمریکا تحریم کند و هم سلیقه عده ای ما را تحریم کنند. این به نفع کشور و مردم نیست.
روحانی تصریح کرد: بگذارید مسائل حل شود و جلو برویم، من معتقدم در داخل اگر ما خودمان، خودمان را تحریم نکنیم و در داخل اگر بد اخلاقی نکنیم و احترام همدیگر را نگه داریم و اگر معتقد شویم صاحب کشور ملت ایران است همه چیز حل می‌شود.
رییس جمهوری یادآور شد: فشار اقتصادی و تحریم تاثیر می گذارد ولی ما می توانیم از آن عبور کنیم، ما یک ملت بزرگ هستیم و راه های مختلف داریم، می توانیم استفاده کنیم.تقاضای من از شما این است که همه حرف حق را به گوش مردم برسانیم شما متخصصین امور مالی و بانکی هستید کمک کنید به مردم تا بدانند واقعیت چیست.
روحانی در بخش دیگر از سخنانش اظهارداشت: تلاش بانک‌ها، بانک مرکزی در تولید و اشتغال است که بسیار مهم است. حتماً اگر فعالیت بانکها نباشد تولید ما می خوابد در جلساتی که در هفته های اخیر داشتیم وزیر صنعت به دنبال این بود اعتباراتی از بانک‌ها برای گردش در سرمایه یک سری از موسسات و بانک های اقتصادی بگیرد.
وی خاطرنشان کرد: هر موسسه اقتصادی و مالی اگر بتواند در کمتر از یک سال با فروش محصولاتش برگرداند ما این کار را می کنیم. 40 هزار میلیارد ریال برای این موارد تصویب کرده ایم. ما باید مشکل تولید و اشتغال را حل کنیم چه وامی که در روستاها داده می شود و چه وامی که شما به بخش تولید می‌دهید می‌تواند اشتغال ما را به حرکت در می آورد.
رییس جمهوری افزود: اشتغال ما در سایه تولید صنعت و تولید کشاورزی خدمات و تولید مسکن است که ما بر روی آن تاکید داریم که تحرک در بخش مسکن به وجود بیاید هم قیمت مسکن را مهار کند هم را اشتغال درست کند و هم مردم را که از مشکل شان پرداخت اجاره مسکن است، آنها را خانه دار کنیم این هم کاری است که بانک مرکزی و بانک ها تلاش کردند و خواهش می کنم برای سال آینده تلاش بیشتری کنیم و بتوانیم اشتغال را ایجاد کنیم و تولید را به رونق بیاندازیم صادرات افزایش یابد.
وی گفت: در این شرایط ارزی 40 میلیارد صادرات غیرنفتی به اعتقاد من کم است و این روند را به خوبی می توان افزایش داد اما باید سازوکار ارتباط با صادرات را پیدا کنیم واین هم می‌تواند این مسائل را حل و فصل کند و ما را از مشکلات نجات دهد.
رییس دولت دوازدهم خاطرنشان کرد: دولت از فعالیت بانک مرکزی و بخش اقتصاد در شرایط فعلی با مشکلات فعلی راضی است. کار اصلی بانک مرکزی ارزش پولی ملت ایران، مهار تورم و شرایط لازم برای ایجاد رشد است. روند همه اینها در سه چهار ماه گذشته بهتر شده
روحانی ادامه داد: در بخش که تورم تولید کننده هست کاهشی بوده و حتی در تورم مصرف کننده هم یعنی تورم ماهانه ی زمانی تورم ماهانه ما در شهریور و مهر هفت واحد درصد بوده در یک ماه و 1.8بوده است. البته در ماه بهمن هم روند کاهشی نبوده است. اگر روند کاهشی را ادامه دهیم می توانیم کنترل کنیم.
وی خاطرنشان کرد: افتخار دولت یازدهم و دوازدهم این بود که در سال های 95 و 96 تورم بعد از 26سال تک رقمی ‌شد. امسال تا تورم23 درصدی که اعلام شده و در ماه آینده هم ممکن است تورم بالاتر برود بنابراین امسال ما امتیاز تک رقمی را از دست دادیم .
رییس قوه مجریه همچنین گفت: سال آینده سال مهار تورم است و این تورم را باید مهار و رشد آن را کنترل کنیم و کاهش دهیم .این امر با آنچه ما در این چند ماه دیدیم کاملا امکان‌پذیر است. وقتی همه روندها را می بینید هم تورم تولیدکننده و هم تورم مصرف کننده نسبت به ماه‌های پیش کاهشی بوده است.اما در عین حال خیلی باید تلاش کنیم تا این کار انجام شود.
روحانی با بیان این که وظیفه اصلی بانک مرکزی این است که نظارت خود را بر بانک ها بیشتر کند، گفت: هیچ بانکی نباید باشد که بانک مرکزی در نظارت بر آن مشکل داشته باشد و این برای ما مهم است.
وی اضافه کرد: هدف اصلی ما کاهش تورم در سال آینده نسبت به پایان امسال است. هدف اصلی رشد است که البته امسال نمی‌دانیم و هنوز برای ما روشن نیست. رشد در دو سال گذشته رشد خوبی بوده است؛ سال 95 رشد ما 12 و نیم بود و سال 96 هم نزدیک چهار درصد بود ما باید برای سال آینده هم در زمینه رشد قدم‌هایی برداریم.
رییس جمهوری با بیان این که مساله ارز و تعادل قیمت ارز بسیار مهم است،افزود: کار آقای همتی در این زمینه بسیار سخت است و باید ایشان را یاری کنیم ،بانک‌ها و صادرکننده ها و بخش سیاست خارجی کمک کنند. همه دست به دست هم دهیم تا رییس کل بانک مرکزی این روند را ادامه دهد و قیمت ارز به یک قیمت منطقی و متعادل قابل قبول برگردد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

رسانه های آلمانی: اکنون زمان ابتکار عمل اروپایی ها است

تلاش اروپا برای نجات برجام؛ رایزنی موگرینی با پمپئو / احتمال سفر وزرای خارجه انگلیس، آلمان و فرانسه به تهران

اساس و روح برجام توسط طرف مقابل صدمه جدی دیده است

ایران از آمریکا خواست به حضور غیرقانونی خود در سوریه پایان دهد

گزارش رویترز از تلاش اروپایی ها برای حفظ برجام

ترامپ در برابر ایران فقط بلوف می‌زند

نخستین ضربه‌ جهانی واجا به شبکه‌ جاسوسی آمریکا/ارائه جزئیات جدیدترین ضربه در آینده‌ای نزدیک

شمخانی: با پدیده‌ای جهانی به اسم ترامپیسم مواجهیم که سلیقه‌ای و شخصی است

سخنگوی وزارت امور خارجه درگذشت محمد مرسی را تسلیت گفت

بُرد برجامی ایران در صدر تحلیل‌های رسانه‌ای آمریکا

ایران آماده توسعه روابط خود با چین در همه حوزه ها است

روحانی: تهران آماده گسترش همکاری‌ها با دوشنبه است

جنتی: شورای نگهبان آماده برگزاری انتخابات در بعد نظارتی است

موگرینی:خواستار خویشتن‌داری حداکثری و خردورزی در خلیج فارس هستیم

شمخانی فردا عازم روسیه می شود

فعالان ضد ترامپ در سراسر آمریکا به خیابان ها آمدند

آخرین اقدامات سازمان انرژی اتمی برای اجرای "کاهش تعهدات هسته‌ای"

حمله مشکوک به نفتکش‌ها مکمل تحریم‌های آمریکا علیه ایران است

چه کسانی از حمله به نفت کش ها در دریای عمان سود می برند/ ژاپن تایمز: حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان کار ایران نبود

اقدام سنجیده ایران در توقف موردی برجام

همکاری با کشورهای همسایه از اصول ثابت سیاست خارجی ایران است

آبه، ترامپ را از نتایج سفر خود به تهران مطلع کرد/ سفر نخست وزیر ژاپن به تهران مثبت بود

عفو و تخفیف 582 نفر از محکومین تعزیرات با موافقت رهبری

رئیس جمهوری: ایران خواهان ثبات، امنیت و توسعه افغانستان است

روحانی: ایران مانع نفوذ و گسترش تروریسم به دیگر نقاط جهان شده است

کسانی که از نگاه غرب گاو شیرده هستند، بهتر است درباره اعتبار مقامات مقتدر جمهوری اسلامی ایران سکوت کنند

شینهوا: سفر آبه به تهران مثبت بود

ایران در بازی ترامپ دست پیش دارد

هشدار ریابکوف به همتای آمریکایی‌اش درباره خطر از بین رفتن برجام

وکلای ایرانی امروز در دادگاه لاهه از حقوق ایران دفاع می‌کنند

شینزو آبه با رهبر انقلاب دیدار کرد

ژاپن علاقه مند به ادامه خرید نفت از ایران

بیانیه مشترک آلمان و امارات متحده عربی درباره ایران

پاسخ به 5 پرسش کلیدی درباره «اختلال در دستگاه محاسباتی»

آهنگ شرایط اقتصادی کشور به سمت مطلوب پیش می‌رود

ظریف: برای رفاه مردم خود راه‌هایی خواهیم یافت/ تارو کونو: ادامه تنش‌ها به همه آسیب میزند

عراقچی به سوییس می‌رود

جامعه بیش از همیشه مطالبه‌گر شده است/ معرفی حسینی به مجلس به حمایت فرهنگیان بستگی دارد

نخست وزیر ژاپن وارد تهران شد

رهبر انقلاب درگذشت آیت الله محقق کابلی را تسلیت گفتند

امیدوارم گفت و گو با مقامات ایران تنش های خاورمیانه را خنثی کند

دادگاه با آزادی مشروط نزار زاکا موافقت کرد

آبه و ترامپ تلفنی درباره ایران صحبت کردند

رسانه های شرق آسیا: ایران به کانون گفت و گوها تبدیل شده است

ظریف: جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران بسیار خطرناک است

موسوی: اروپا گام عملی بردارد وگرنه با قاطعیت به سمت اجرای گام دوم می‌رویم

دستور رئیس مجلس به کمیسیون امنیت برای پیگیری برگزاری مهمانی‌ها از سوی سفارتخانه‌ها

ظریف:ایران هیچ گاه نگران گفت وگو با کشورهای دوست و همراه نیست

وزیران خارجه ایران و آلمان با یکدیگر دیدار کردند

ماموریت آبه در تهران/ آیا ژاپن مذاکره میان ایران و آمریکا را کلید می زند؟