راه ترقی

آخرين مطالب

مصرف غذاهای ارگانیک و کاهش خطر ابتلا به سرطان مقالات

مصرف غذاهای ارگانیک و کاهش خطر ابتلا به سرطان

  بزرگنمايي:

راه ترقی - پژوهشی جدید نشان داده مصرف غذاهای ارگانیک ممکن است از خطر ابتلا به سرطان بکاهد؛ اما جزئیات مطالعه چیز دیگری نشان می‌دهند.

آفت‌کش‌ها مهم‌ترین عامل خطرساز مرتبط‌با غذاها هستند. مردم نگران‌اند مواجهه با آفت‌کش‌های موجود در غذاها موجب افزایش خطر ابتلا به سرطان در آن‌ها شود. در روده، این وضعیت کاملا مشخص است: وقتی غذاهایی مصرف می‌کنیم که آفت‌کش‌ها روی آن‌ها استفاده شده‌اند، ما نیز مقادیر بسیار کمی از این موادشیمیایی را مصرف می‌کنیم و بسیاری از این ترکیبات به‌عنوان عوامل سرطان‌زای احتمالی شناخته شده‌اند. پس چگونه می‌شود مصرف بیشتر آفت‌کش‌ها موجب افزایش خطر ابتلا به سرطان نشود؟ البته، هنوز شواهد دردسترس کاملا با این نتیجه‌گیری به‌ظاهر آشکار مطابقت ندارند. برای مثال، در سال 2014 مطالعه‌ی 10 ساله‌ای روی بیش از 500،000 زن بریتانیایی نشان می‌داد احتمال ابتلا به سرطان در افرادی که همیشه غذای ارگانیک مصرف می‌کردند با افرادی برابر بود که از این نوع رژیم غذایی پیروی نمی‌کردند. بااین‌حال، امسال مطالعه‌ای فرانسوی منتشر شد که نتایج آن برخلاف پژوهش مذکور بود. پژوهشگران رژیم‌های غذایی حدود 70،000 نفر را تجزیه‌و‌تحلیل کردند و به این نتیجه رسیدند که مصرف بیشتر غذاهای ارگانیک با کاهش خطر ابتلا به سرطان همراه است. سرانجام، مطالعه‌ای آنچه را نشان داد که همه‌ی مردم از قبل می‌دانستند: خوردن غذاهای ارگانیک ممکن است خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد. با تمام این‌ها، جزئیات این مطالعه حکایت دیگری می‌کنند. قبل از اینکه به این موضوع بپردازیم، اجازه دهید به باوری مرتبط اشاره کنیم: مصرف مقادیر بیشتر میوه و سبزیجات خطر ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهد.
چرا مصرف میوه و سبزیجات خطر ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهد؟
براساس برنامه‌ی نظارت بر آفت‌کش‌های سازمان غذا و داروی آمریکا، ازنظر مقدار مواجهه با آفت‌کش‌ها، میوه و سبزیجات غیرارگانیک بیشترین سهم را در رژیم غذایی دارند. پس، هرچه بیشتر میوه و سبزیجات غیرارگانیک مصرف کنید، احتمال مواجهه‌ی شما با آفت‌کش‌ها بیشتر می‌شود و این آفت‌کش‌ها موجب سرطان می‌شوند، درست است؟ باوجوداین، برخی از مطالعات نشان می‌دهند افرادی که مقدار بیشتری میوه و سبزی مصرف می‌کنند، شیوع سرطان در آن‌ها کمتر است، حتی اگر از میوه‌ها و سبزیجات معمولی استفاده کنند. برای مثال، در مطالعه‌ای طولانی‌مدت که روی حدود 200،000 زن انجام شد، نشان داده شد احتمال ابتلا به سرطان سینه در افرادی که در روز 5 وعده یا بیشتر میوه و سبزی مصرف می‌کردند درمقایسه‌با افرادی که 2.5 وعده یا کمتر مصرف می‌کردند، 10 درصد کمتر بود. 10 درصد کاهش خطر مقدار نسبتا متوسطی است. در مطالعات دیگر، ارتباط ضعیفی بین مصرف میوه و سبزیجات و خطر ابتلا به سرطان مشاهده شده است. در مطالعاتی نیز اصلا ارتباطی مشاهده نشده است. این امر موجب تعجب بسیاری از افراد شده است. درباره‌ی مواد فیتوشیمیایی ضدسرطانی موجود در میوه‌ها و سبزیجات بسیار صحبت می‌کنیم. شما هم حتما فکر می‌کنید اثرهای ضدسرطانی آن‌ها زیاد باشد؛ اما ارتباط بین مصرف میوه و سبزیجات و خطر بُروز سرطان شاید غیرمستقیم باشد. مصرف مقدار بیشتر میوه و سبزیجات ممکن است کمک کند وزنتان را در محدوده‌ی سالم‌تری حفظ کنید و این موضوع آشکارا با خطر ابتلا به سرطان ارتباط دارد. باوجوداین، نکته‌ی مهم این است که اگر مواجهه با آفت‌کش‌ها موجب افزایش خطر ابتلا به سرطان می‌شود، باید انتظار داشته باشیم شیوع سرطان درمیان مردمی که مقادیر زیادی میوه و سبزیجات معمولی مصرف می‌کنند، به‌دلیل مواجهه‌ی بیشتر آن‌ها با آفت‌کش‌ها بیشتر باشد. این درحالی‌ است که به‌نظر نمی‌رسد چنین چیزی واقعا وجود داشته باشد. درحالی‌که مصرف مقدار بیشتر میوه و سبزی ممکن است به‌اندازه‌ای که انتظار دارید، از خطر ابتلا به سرطان کم نکند، مصرف آن‌ها یقینا موجب افزایش بُروز سرطان نمی‌شود. حال، با درنظرگرفتن این موضوع به جزئیات مطالعه‌ی فرانسوی اشاره می‌کنیم.
خرید موادغذایی ارگانیک از مواجهه‌ی شما با آفت‌کش‌ها کم می‌کند؟
نویسندگان همچون بسیاری از مصرف‌کنندگان فرض کرده‌اند افرادی که مقادیر زیادی از غذاهای ارگانیک مصرف می‌کنند، به‌‌دلیل مواجهه‌ی کمتر با باقی‌مانده‌های آفت‌کش‌ها ازنظر شیوع سرطان کمتر در خطر قرار دارند. برای آزمودن این فرضیه، پژوهشگران با سنجه‌ای به‌نام «امتیاز غذای ارگانیک» دست به‌کار شدند. برای محاسبه‌ی این سنجه، آن‌ها از شرکت‌کنندگان درباره‌ی دفعات مصرف 16 گروه غذایی ارگانیک سؤال کردند. اگر معمولا یک گروه از غذاهای ارگانیک را مصرف می‌کنید، دو امتیاز می‌گیرید. مصرف گاه‌گاه غذاهای ارگانیک یک امتیاز دارد و اگر هیچ‌گاه غذای ارگانیک مصرف نمی‌کنید، امتیاز شما صفر خواهد شد. حالا، امتیاز برای تمام گروه‌های غذایی باهم ترکیب می‌شود تا نمره‌ای از صفر تا 32 به‌دست آید. البته در محاسبه‌ی امتیاز، تمام گروه‌های موادغذایی ارگانیک وزن برابری داشتند؛ ولی آن‌ها ازلحاظ بار آفت‌کش‌ احتمالی معادل نیستند. برای مثال، دو گروه از 16 گروه (محصولات لبنی و تخم‌مرغ) غذاهایی هستند که معمولا بقایای آفت‌کش تشخیص‌پذیر نداند. پرسش درباره‌ی اینکه هر فرد چند بار به‌جای غذاهای سنّتی، غذاهای ارگانیک انتخاب می‌کند، حقیقتا چیزی درباره‌ی این موضوع نمی‌گوید که هر فرد چقدر از این غذاها مصرف می‌کند. برخی از گروه‌های غذاهای ارگانیک گروه‌هایی هستند که ممکن است در مقادیر کم گاهی اوقات مصرف شوند، مانند چاشنی‌های غذایی یا چای گیاهی یا مکمل‌های ویتامینی. گروه‌های دیگر، مانند نان و شیر، غذاهایی هستند که با فراوانی بیشتر و روزانه مصرف می‌شوند. چگونه می‌توان این گروه‌ها را در امتیاز غذای ارگانیک یکسان درنظرگرفت؟ مقاله‌های مرتبط:
آفت‌کش‌ها در بشقاب غذای ما: آیا ما غذای سالمی مصرف می‌کنیم؟ هرآنچه باید درمورد محصولات ارگانیک بدانید مصرف غذاهای ارگانیک خطر ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهد
اگر فقط نوشیدنی‌های ارگانیک و ویتامین‌های ارگانیک مصرف کنید؛ اما هرگز از میوه و سبزیجات ارگانیک استفاده نکنید، نمره‌ی شما مشابه نمره‌ی کسی است که فقط از میوه‌ها و سبزیجات ارگانیک، اما از مارمالادها و قهوه‌ی معمولی استفاده می‌کند. نویسندگان مقاله قصد داشتند فرضیه‌ی خود بیازمایند. فرضیه‌ی آن‌ها عبارت بود از: کاهش مواجهه با آفت‌کش‌ها با کاهش خطر ابتلا به سرطان همراه است. بااین‌حال، امتیاز غذای ارگانیکی که آن‌ها تعریف کردند، معیار بسیار ضعیفی از مواجهه با آفت‌کش‌ها است. شاید افرادی که بیشتر غذاهای ارگانیک می‌خرند، به‌دلایل نامرتبط به آفت‌کش‌ها خطر سرطان کمتر تهدیدشان کند. نمرات بالا در امتیاز غذای ارگانیک شاید منعکس‌کننده‌ی درآمد بیشتر و آگاهی بیشتر از سلامت و نگرانی درباره‌ی غذا و سلامتی باشد که همه‌ی این‌ها به‌نوبه‌ی خود با دیگر عادات سالم در ارتباط هستند. پژوهشگران این مقاله در عنوان خود به این موضوع اشاره کردند که خطر ابتلا به سرطان در افرادی که بیشترین امتیاز غذای ارگانیک را داشتند، درمقایسه با افرادی که حداقل امتیاز را گرفته بودند، 25 درصد کمتر است. باوجوداین، نگاهی دقیق به داده‌های این مطالعه نشان‌دهنده‌ی نتایج عجیبی است. اگر مصرف غذاهای ارگانیک یا مواجهه با آفت‌کش‌ها با خطر ابتلا به سرطان همراه باشد، انتظار دارید نوعی «اثر مقدار» را شاهد باشید: هرچه غذای ارگانیک بیشتری مصرف کنید، مقدار خطر کم خواهد شد. البته، برای انواع خاصی از سرطان‌ها این درست بود. برای مثال، درباره‌ی سرطان پوست با افزایش امتیاز غذای ارگانیک، خطر ابتلا کم می‌شد. بااین‌حال، برای دیگر انواع سرطان نظیر سرطان کلورکتال و پروستات و سرطان سینه‌ی قبل از یائسگی، افرادی که امتیاز غذای ارگانیک متوسطی داشتند، درمقایسه‌با کسانی که امتیاز غذای ارگانیک کمی داشتند، درمعرض خطر بیشتری قرار داشتند. نمودار زیر شاید به درک بهتر موضوع کمک کند.
شاید عجیب‌ترین نکته، لنفوم غیرهاجکین باشد. خطر ابتلا به سرطان در افرادی که در بالاترین رده قرار داشتند با متوسط امتیاز غذای ارگانیک 19، درمقایسه‌با افرادی که در پایین‌ترین رده حضور داشتند با امتیاز غذای ارگانیک کمتر از یک، 86 درصد کمتر بود. باوجوداین، خطر ابتلا در کسانی که در گروه رده‌ی دوم قرار داشتند و میانگین نمره‌ی آن‌ها 10 بود، درمقایسه‌با افرادی که امتیاز کمتر از یک داشتند، 20 درصد بیشتر بود. این امر نشان می‌دهد یک جای کار می‌لنگد. اگر به این موضوع توجه کنید که چگونه امتیاز غذای ارگانیک محاسبه شده، مشاهده‌ی چنین ارتباطی بین آن امتیاز و خطر ابتلا به سرطان دورازانتظار نیست. پرسش از مردم درباره‌ی اینکه چندبار نوشیدنی یا قهوه‌ی ارگانیک می‌خرند، راه مؤثری در‌زمینه‌ی ارزیابی میزان مواجهه‌ی آن‌ها با آفت‌کش‌های موجود در غذا نیست.
همچنین، این پژوهشگران یک امتیاز ساده را براساس 6 گروه از غذاهایی محاسبه کردند که معرف منابع عمده‌ی مواجهه با آفت‌کش بود: میوه‌ها، سبزیجات، محصولات سویا، حبوبات، نان‌ها و غلات و آرد. متأسفانه نتایج این تجزیه‌و‌تحلیل ثانویه نیز همان‌قدر مشکل‌ساز بود: افرادی که امتیاز ارگانیک بیشتری داشتند (مواجهه‌ی کمتر با آفت‌کش‌ها)، خطر ابتلا به سرطان بیشتر تهدیدشان می‌کرد. حرف آخر
با وجود هیاهویی که این مطالعه ایجاد کرده، این نتایج بعید است بتواند ارتباط حقیقی بین مصرف غذاهای ارگانیک و خطر ابتلا به سرطان را نشان دهد. مطمئن‌ترین پژوهش‌ها در‌این‌زمینه نشان داده‌اند مصرف مقدار زیادی میوه و سبزی (معمولی یا ارگانیک) اثر محافظت‌کننده‌ای دارد. البته، ممکن است دلایل قانع‌کننده‌ی دیگری نیز برای مصرف محصولات ارگانیک وجود داشته باشد، مانند کاهش مقدار آفت‌کش‌های مصنوعی که حیات‌وحش و کشاورزان با آن مواجه می‌شوند یا حمایت از کشاورزان محلی که محصولات ارگانیک پرورش می‌دهند. به‌هر‌حال، اگر غذاهای ارگانیک همچون محصولات سنّتی در‌دسترس و ارزان و تازه باشند، آن‌ها را بخرید. یادتان باشد هرگز به‌خاطر ترس از آفت‌کش‌ها از مقدار مصرف میوه و سبزی خود کم نکنید. اگر هم درباره‌ی خطر ابتلا به سرطان نگران‌اید، بهتر است انرژی خود را بیشتر برای حفظ وزن ایده‌آل و رعایت سبک زندگی فعال صرف کنید.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سازمان جهانی بهداشت:ابتلا به مالاریا کاهش چشمگیری نیافته است

کودکان و چالش شماره‌های اضطراری

چه رمز عبوری بگذاریم که هک نشویم؟!

لایروبی سدها نیاز امروز، پشتوانه فردا

تاثیر ویتامین D بر توقف رشد سلول‌های سرطانی روده

ارتباط موثر؛ اولین قدم برای مراقبت از بیماران هموفیلی

طبقه متوسط در حال محو شدن است!

آمارهای «باروری نکاحی» و «بیکاری» دهه شصت و هفتادی‌ها

ساخت اولین ژنوم باکتریایی با استفاده از کامپیوتر

تکمیل پازل یک باتلاق

فرصت از دست رفته آمریکا در کمک‌رسانی به سیل‌زدگان ایرانی

تماس با طبیعت موجب کاهش سطح هورمون استرس می‌شود

دستکاری آب‌وهوا؛ آیا بارندگی‌های اخیر ایران عمدی است؟

تولید ابرگیاهان باکمک دانش نانو مواد

تلاش موسسات مردمی در کاهش آسیب های اجتماعی

بیماری «ارتفاع» چیست و چگونه درمان می‌شود؟

هرآنچه باید درمورد سقوط هواپیماهای بوئینگ 737 مکس بدانید

تایید بی‌خطر بودن قرص مردانه پیشگیری از بارداری

مغز نوزاد خود را قربانی آرامش نکنید

بازیابی بینایی در بیماران مبتلا به سکته مغزی

قبای آیینی کهن بر تن متکدیان!

خوشی و ناخوشی های چهارشنبه آخر سال

بی‌وزنی بر نحوه تصمیم‌گیری فضانوردان تأثیر می‌گذارد؟

دوازده فایده و زیان موادغذایی تراریخته را بشناسید

روند افزایش دما در قطب شمال از کنترل خارج شده است

دانشمندان با نور و صدا، پلاک‌های مرتبط با بیماری آلزایمر را پاک کردند

داستان برند نستله؛ بزرگ‌ترین شرکت صنایع غذایی جهان

تشریح نحوه‌ی تاثیر امواج بر بدن انسان به تفکیک مضر یا غیر مضر

فواید مواد خوراکی حاوی پتاسیم بر سیستم عصبی و قدرت عضلات

ظرفیت حمل‌ونقل ریلی کشور به کمک فناوری افزایش می‌یابد

جوانان بی‌تجربه یا کهنه‌کاران باتجربه؟

از بیماری تا "توهم" بیماری

این پیامک‌ها را با دقت بیش‌تری بخوانید

چهارشنبه سوری از اصالت تا بدعت

آسیب به جنین از بدو شکل‌گیری بر اثر قرار گرفتن در معرض دود سیگار

فوائد مصرف روزانه سه عدد خرما برای سلامت

خواص ضدسرطانی گیاهی فراوان ولی ناشناخته

چطور می‌توان در دنیایی ناامیدکننده، شاد بود؟

مصرف غذاهای ارگانیک و کاهش خطر ابتلا به سرطان

ورزش روزانه از بروز سنگ کلیه جلوگیری می کند

زنان در خانواده فقر را بیشتر از سایر اعضا درک می کنند

ماهی‌های قرمز در قفس‌های بلورین

وقتی سرمای شدید و سوزان دریاچه‌ی بالاتون را به سرزمین یخی تبدیل می‌کند

درمان آلزایمر، دیابت و کلسترول در دست پژوهشگران ایرانی

اگر فیسبوک نباشد چه اتفاقی می‌افتد

استفاده از حیوانات اصلاح ژنتیکی‌شده برای کاهش فقر در آفریقا

آیا رژیم غذایی وگان برای حفظ سلامت قلب بهتر است؟

آیا کم‌خوابی منجر به افزایش دردهای بدن می‌شود؟

ایران ایر از کجا و چگونه شکل گرفت؟

تأثیر مخرب ترس از پشیمانی روی زندگی