راه ترقی

آخرين مطالب

تشکیل جلسات فوق‌العاده برای اعلام نظر درباره بودجه 98/ کسی از اصل رفراندوم هراسی ندارد اما.. انديشه

تشکیل جلسات فوق‌العاده برای اعلام نظر درباره بودجه 98/ کسی از اصل رفراندوم هراسی ندارد اما..

  بزرگنمايي:

راه ترقی- عباسعلی کدخدایی در  نشست خبری که صبح امروز(شنبه) با حضور خبرنگاران رسانه‌های مختلف برگزار شد در خصوص بررسی لایحه بودجه سال 98 کل کشور در شورای نگهبان، اظهار کرد: در رابطه با لایحه بودجه مصوبات مفصلی داشته‌ایم.


وی افزود: چهارشنبه هفته گذشته هم در دو نوبت صبح و بعدازظهر جلساتی داشتیم، اما به جز بررسی کلیات آن فرصت رسیدگی غیر رسمی به جزییات این لایحه را نداشتیم.


سخنگوی شورای نگهبان خاطرنشان کرد: رسیدگی به لایحه بودجه را آغاز کردیم و امیدواریم در هفته جاری با تشکیل جلسات فوق‌العاده بتوانیم در مورد لایحه بودجه 98 اعلام نظر کنیم.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به این سوال که برخی در رابطه با پالرمو و cft درخواست برگزاری رفراندوم کرده‌اند نظر شما در این رابطه چیست؟، اظهار کرد: بارها اعلام کرده‌ام کسی از اصل رفراندوم هراسی ندارد ولی تا زمانی که مراجع قانونی وظیفه خودشان را انجام نداده‌اند فکر می‌کنم طرح همه پرسی هم موضوعیتی ندارد.

وی افزود: این موضوع در مجمع تشخیص مصلحت نظام در حال بررسی است و باید منتظر باشیم که مجمع تشخیص مصلحت نظام چه نظری خواهد داشت.

کدخدایی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اینکه رئیس جمهور در صحبت‌های اخیر خود اعلام کرده‌اند که نهادهای مختلف از جمله شورای نگهبان موافقت خود را با لایحه پالرمو اعلام کرده‌اند، آیا واگذاری تصمیم گیری در این خصوص به مجمع تشخیص از سوی شورای نگهبان به معنای موافقت شورای نگهبان می‌توان تعبیر کرد؟ گفت: این را من شنیدم اما فکر می‌کنم تسامحی در فرمایشات ایشان بود چون هر دو لایحه مربوط به پالرمو و cft با ایراداتی از سوی شورای نگهبان برای مجلس ارسال شده است و چون اختلافی است در مجمع تشخیص مصلحت در حال بررسی است.

وی افزود: در لایحه پالرمو اشکالات محتوایی شورای نگهبان مرتفع شده بود اما اشکالات هیأت نظارت باقی بود که آنها را هم طبق بند دو اصل 110 به عنوان ایرادات شورای نگهبان ارسال کردیم. بنابراین لایحه پالرمو با ایراد شورای نگهبان و اختلافی شدن آن بین مجلس و شورای نگهبان در مجمع تشخیص مصلحت در حال بررسی است. در مورد cft ایرادات ما از سوی مجلس مرتفع نشد و طبیعتاً ایرادات باقی است که آن هم در دستور کار مجمع قرار دارد.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی در خصوص نزدیک بودن به انتخابات و اینکه بحث رجل سیاسی چه می‌شود، اظهار کرد: خوشبختانه بعد از اصلاحاتی که در چند سال گذشته داشتیم هم مجلس و هم دولت در قالب طرح و لایحه مشغول هستند و امیدواریم که نکاتی که گفتید و نکات یشتری که مدنظر ما بود در مجلس به تصویب برسد. البته هنوز در مرحله ابتدایی قرار دارد و شاید به بعد از سال نو موکول شود.

وی در رابطه با تعریف رجل سیاسی که بر عهده شورای نگهبان بود، افزود: آن را هم ما رسماً اعلام کردیم و مواردی که بر عهده شورای نگهبان بوده به مجلس هم اعلام شده است.

کدخدایی در رابطه با موضوع اعتراض به تأیید یا رد نامزدهای مجلس از سوی شورای نگهبان و موضوع اعتماد عمومی پاسخ داد: به هر حال شما به شورای نگهبان بگویید طبق قانون این کار را انجام ندهد، وقتی وظیفه قانونی است فکر می‌کنم افکار عمومی هم آن را قبول می‌کند مگر اینکه برخی‌ها قانون را قبول نداشته باشند.

وی در پاسخ به سوالی در رابطه با موضوع توئیت اخیرش، اظهار کرد: ما از هر پیشنهادی استقبال می‌کنیم فارغ از اینکه از چه گروه و جناحی باشد نشست‌هایی هم با خیلی از افراد داریم و اگر خودشان مصلحت می‌دانند می‌توانند اعلام کنند. ما از شنیدن حرف حسابی هراسی نداریم ولی به شرط اینکه حرف حسابی باشد. وقتی که هر روز و در هر هفته در سه نوبت مواردی که گفتید را علیه شورای نگهبان بیان می‌کنند، فکر می‌کنم گاهی اوقات هم باید پاسخی داشته باشند و این توئیت هم پاسخی به تکرار این مطالب بود.

سخنگوی شورای نگهبان در ادامه این نشست، در پاسخ به سوالی در خصوص شفافیت برگزاری جلسات شورای نگهبان و اینکه چه زمانی مقدمات حضور خبرنگاران در این جلسات فراهم می‌شود، پاسخ داد: در رابطه با جلسات بررسی قوانین مشروح مذاکرات چاپ و منتشر می‌شود و در اختیار همه است و خبرنگاران هم هرازگاهی در جلسات حضور می‌یابند و فیلم، عکس و خبر تهیه می‌کنند و مشکلی از این نظر نداریم.

وی افزود: الزام قانونی برای اینکه این جلسات مانند مجلس از رادیو پخش شود نداریم. نسبت به انتخابات چون مسائل خصوصی افراد مطرح است طبیعتاً در این رابطه ما امکان پخش را نخواهیم داشت.

کدخدایی در رابطه با لایحه جامع انتخابات اظهار کرد: ما پیگیر هستیم. ای کاش مجلس و دولت زودتر از اینها به فکر اصلاح قانون انتخابات می‌افتادند ولی با توجه به اینکه پیگیری وجود دارد، اما ما خوشحال هستیم که این اصلاحات در مجلس مطرح می‌شود. امیدواریم که ان‌شاءالله هر چه زودتر با تلاش مجلس به انتخابات آینده برسد.

وی در رابطه با موضوع نظارت استصوابی و اینکه این موضوع نتوانسته منجر به فساد کمتر در بین برخی نمایندگان شود، راهکارهای شورای نگهبان در این رابطه چیست؟ پاسخ داد: شورای نگهبان بر اساس قوانین انتخابات مجلس و ریاست جمهوری شرایط حداقلی دارد و با همین حداقل‌هایی که قانون در اختیار آن قرار داده است، بررسی می‌کند.

کدخدایی خاطرنشان کرد: ما ابزار شایسته سنجی را نداشتیم و نداریم و این دیگر منوط به انتخابات‌شان از سوی مردم می‌شود و مهمتر از آن مربوط به معرفی گروه‌ها و جناح‌های سیاسی که نامزدهای مختلف را معرفی می‌کنند. اگر گروه‌ها و جناح‌های سیاسی بتوانند در این جهت گام بردارند و افراد شایسته‌ای را معرفی کنند طبیعتاً این مشکل هم حل خواهد شد.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در لایحه انتخابات که اخیراً منتشر شد به نظر می‌رسد که دولت به دنبال دولتی کردن انتخابات است و دست شورای نگهبان را در این رابطه بسته است، نظر شما در این خصوص چیست؟ اظهار کرد: اینها لایحه است و هر لایحه‌ای تا به تصویب مجلس نرسد ما نمی‌توانیم درباره آن اظهار نظر کنیم، بنابراین منتظر تصمیم مجلس در این رابطه هستیم.

کدخدایی در پاسخ به این سوال که در خصوص تهیه و اصلاح پیشنویس لایحه تجمیع انتخابات از سوی دولت چه مقدار مشورت با شورای نگهبان صورت گرفته، گفت: هیچ مشورتی انجام نگرفته است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا برنامه‌ای در خصوص نظارت استصوابی در رابطه با انتخابات شورای شهر هم وجود دارد یا خیر، اظهار کرد: در اصل 92 قانون اساسی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا بر عهده شورای نگهبان نیست و ما هم مایل نیستیم و در این جهت توانی هم برای بررسی نداریم. پیشنهاد کردیم که سازمان مستقلی برای این کار تشکیل شود.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی در رابطه با انتخابات تناسبی اظهار کرد: کلی این مطلب را ما هم پیشنهاد کردیم و قبول هم داریم که انتخابات تناسبی به عدالت نزدیک‌تر است اما چگونگی آن بر عهده مجلس است و مجلس هم در این چند نوبتی که طرح اصلاح قانون انتخابات را داشت پیشنهادات مختلفی را ارائه کردند و باید منتظر تصویب مجلس باشیم تا بعد اعلام نظر کنیم.

کدخدایی در رابطه با طرح شکایت شورای نگهبان از محمود صادقی در خصوص اظهاراتش در فضای مجازی به کجا رسیده است، گفت: آن چیزی که ما طبق قانون می‌توانیم انجام دهیم شکایت به هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان است که اطلاعی از آخرین پیگیری‌ها نداریم.

وی در پایان این نشست، در رابطه با اینکه تاریخ معرفی حقوقدان‌های شورای نگهبان اعلام شده است یا خیر، اظهار کرد: معمولاً 26 دی‌ماه هر سال این کار صورت می‌گیرد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شریعتمداری: تعارف ندارم؛ تمامی اضافه‌دریافتی‌ها به بیت‌المال بازگردد

روانشناس ایرانی روش جدیدی برای تسکین بیماران ام اس یافت

فراخوان مقاله با موضوع مطالعات چین

تمسّک به قرآن مایه‌ سعادت و قوّت و عزّت ماست

سیل ایران و سیلاب انتقادات سیاسی علیه دولت

پاسخ مجمع تشخیص مصلحت به برخی شبهات

اقدام آمریکا علیه سپاه، یک بی عقلی محض است

تروریست خواندن سپاه، هدیه انتخاباتی ترامپ به نتانیاهو است

اقدام آمریکا در تروریست نامیدن سپاه نشان از جهالت آن است

واکنش تند «لاریجانی» به اقدام آمریکا علیه سپاه

بستان، سوسنگرد، حمیدیه، اهواز، خرمشهر ، آبادان و ... دژهای اساسی کشورند

دود بهبود روابط اقتصادی ایران و عراق به چشم چه کسانی می رود؟

تسهیلات پذیرش با آزمون دارندگان مدال المپیادهای علمی تغییر کرد

تاکید آیت الله مکارم شیرازی لزوم مشاکت عمومی برای کمک به سیل زدگان

3 ماهه دوم سال 98 شرایط خوبی در کشور حاکم خواهد شد

نماینده اوباما در مذاکرات هسته‌ای: تحریم‎ها بی‌تاثیر نیست اما به تسلیم شدن ایران نمی‌انجامد

تشخیص مسیر سیلاب با استفاده از GIS

آیت‌الله نوری همدانی: به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان اوج خباثت آمریکاست

«نظارت»؛ نیمه گمشده افسار گسیختگی گرانی بازار

جهانگیری: همکاری مردم در کاهش خسارت های سیل تأثیرگذار است

چه چیزی در چنته‌ داری؟

نقوی حسینی: مجلس و دولت رونق تولید را در دستور کار قرار دهند

3 خوراکی برای پیشگیری از گرفتگی عروق

لحظه ای از توطئه‌های دشمن و مشکلات مردم غفلت نمی کنیم

برپایی جشنواره بین‌المللی پروژه‌های دانش‌آموزی سینا

معافیت کارفرمایان از پرداخت حق بیمه کارکنان زن سرپرست خانوار

اجازه ندادیم افرادی از تجمعات اقشار مختلف مردم سوءاستفاده کنند

نسبتی با هیچ جریان سیاسی ندارم/برای حضور در انتخابات تصمیم نگرفتم

تاکید «لاریجانی» بر لزوم همکاری همه کشورها در مبارزه با تروریسم

راهکار رفع مشکلات اقتصادی توجه به شرکت‌های دانش‌بنیان است

مکارم اخلاق را از خدا بدانید/ ژن خوب اعتباری ندارد

انتشار لیست رشته های پرطرفدار جذب هیئت علمی/ شیمی در صدر تقاضاها

سفر روحانی به عراق؛ فصل جدیدی در مناسبات تهران - بغداد

هیچکس حق دور زدن قانون را ندارد

جمالی: سفر رئیس‌جمهور به عراق راه را برای اقدامات سازنده‌تر در ابعاد مختلف باز می‌کند

عدم توجه به حفظ لسان و حرمت زبان از ابتلائات بشر در روزگار ما است

دولت خود را به خواب زده است

22 اسفند آخرین مهلت ثبت‌نام در المپیاد دانش‌آموزی نانو فناوری

لاریجانی: رسانه‌ها توجه مردم را به موضوع محیط زیست جلب کنند

بایسته های «خانه تکانی» برای گذر به سال نو

سیاست حفاظت از منابع آبی زیرزمینی نیازمند بازنگری است

معاون پارلمانی رییس جمهوری: دولت با استانی شدن انتخابات موافق است

نیمکت‌های سخت و تنگ جای خود را به میدان‌ وسیع پرورشی دهند

تولید نانوپوشش‌های ضدخوردگی با همکاری پژوهشگاه رنگ و بخش خصوصی

تشکیل جلسات فوق‌العاده برای اعلام نظر درباره بودجه 98/ کسی از اصل رفراندوم هراسی ندارد اما..

داروهای تولید داخل مجوز واردات نمی گیرند

غنی سازی آرد از تولد سالانه 50 هزار نوزاد با نقص مادرزادی پیشگیری کرد

واکنش زنگنه به تهدیدات تندروها: بگردند تا بگردیم

ظریف مورد حمایت مقامات عالی نظام است

تضمین اختیارات قانونی وزارت خارجه؛ مهمترین پیش‌شرط بازگشت «ظریف»