راه ترقی

آخرين مطالب

کشتی ایران در "دان‌کلوف" جان گرفت ورزشی

کشتی ایران در "دان‌کلوف" جان گرفت

  بزرگنمايي:

راه ترقی- رقابت‌های معتبر کشتی آزاد جام دان‌کلوف با نمایش خوب حسن یزدانی در وزن 86، رضا یزدانی در 97 و پرویز هادی در سنگین وزن همراه بود.

پس از نتایج ناامید کننده کشتی آزاد ایران در رقابت‌های جهانی پاریس 2017 و بوداپست 2018 امیدها برای تکرار نتایج خوب در المپیک 2020 تا حد زیادی رنگ باخت تا جایی‌که بر خلاف گذشته، بسیاری از مردم با دیده شک نسبت به کسب مدال طلای حسن یزدانی نابغه کشتی جهان در المپیک توکیو با توجه به شکست این کشتی‌گیر در رقابت‌های جهانی برابر دیوید تیلور آمریکایی نگاه می‌کردند.

از سوی دیگر ناکامی مداوم بسیاری دیگر از چهره‌های با تجربه و جوان کشتی در رویدادهای مختلف و حواشی مختلف بسیاری را به این باور رساند که کشتی ایران کار بسیار سختی برای کسب موفقیت در رویدادهای معتبر قهرمانی جهان و المپیک دارد. حتی غلامرضا محمدی سرمربی جدید تیم ملی نیز پس از جام تختی با ابراز نارضایتی از وضعیت کشتی آزاد ایران تاکید کرد نمی‌توان خیلی بر روی کسب نتیجه در المپیک توکیو خوش‌بین بود. البته وضعیت کشتی آزاد در اوزان بالا به مراتب بهتر از اوزان سبک است و هنوز نتوانسته‌ایم جانشین مطمئنی برای چهره‌ای مانند حسن رحیمی طی سال‌های گذشته پرورش دهیم.

اما کسب دو مدال طلا و یک مدال برنز در رقابت‌های جام دان‌کلوف به اعتقاد بسیاری از مردم و کارشناسان تولد دوباره کشتی آزاد ایران و بازگشت چهره‌هایی مانند حسن و رضا یزدانی بود. پرویز هادی نیز در ادامه مسیر رو به رشد خود بار دیگر نشان داد می‌تواند با کسب تجربه بیشتر و برطرف کردن برخی نواقص، یک مدعی جدی در المپیک توکیو باشد.

مصطفی حسین‌خانی و آخرین فرصت؟

مصطفی حسین خانی دارنده مدال برنز جهان علی‌رغم تجربه سال‌ها حضور در تیم ملی باز هم نتوانست جواب اعتماد کادر فنی تیم ملی را بدهد، حسین‌خانی پس از کسب 2 پیروزی مقابل رقبای نه چندان مطرح از اوکراین و رومانی برابر بکزاد عبدالرحمان‌اف ازبک دارنده مدال برنز جهان شکست خورد و به گروه بازنده‌ها رفت. او در این مرحله ابتدا سونر دمیرتاش نفر سوم جهان و المپیک از ترکیه را در یک مبارزه سخت با نتیجه نزدیک 2 بر یک شکست داد اما در دیدار رده بندی در حالیکه از یاکوپ گور ترک و دارنده مدال‌های نقره و برنز جهان پیش بود، برای چندمین مرتبه طی سال‌های اخیر در ثانیه‌های پایانی شکست خورد و از رسیدن به مدال بازماند.

حسین‌خانی از جمله کشتی گیرانی بوده که طی سال‌های اخیر و بر خلاف دیگر رقبای خود بارها فرصت حضور در رقابت‌های بین‌المللی را پیدا کرده و به نظر می‌رسد تکرار این اشتباهات از جانب کشتی‌گیر با تجربه و میدان دیده‌ای چون او قابل توجیه نیست. شنیده می‌شود غلامرضا محمدی نیز از عملکرد او رضایت ندارد، تا جایی‌که وی به دور جدید تمرینات تیم ملی برای حضور در رقابت‌های قهرمانی آسیا نیز دعوت نشده است.

خط و نشان حسن یزدانی برای دیوید تیلور

حسن یزدانی دارنده مدال‌های طلای جهان و المپیک پس از شکست تلخ و دور از انتظار مقابل دیوید تیلور آمریکایی در رقابت‌های جهانی مجارستان که برای دومین مرتبه رخ داد، در جام دان‌کلوف با عزمی جزم تمامی رقبای خود را مقتدرانه با امتیاز عالی شکست داد و بر سکوی نخست ایستاد.

یزدانی ابتدا 11 بر صفر مقابل ابونادراز لبنان پیروز شد و در دومین مبارزه خود نیز آخمد ماگامایف از بلغارستان را در همان تایم نخست با نتیجه 10 بر صفر شکست داد و راهی مرحله یک هشتم نهایی شد. وی در این مرحله مقابل عظمت دولت بیکوف از قزاقستان به روی تشک رفت و در دو دقیقه و 6 ثانیه به برتری ضربه فنی 10 بر صفر رسید. او در یک چهارم نهایی نیز در مصاف با روسلان عبدالله یف از روسیه در دو دقیقه و 20 ثانیه به برتری 11 بر صفر رسید. یزدانی در نیمه نهایی نیز بوریس ماکوئف نایب قهرمان سال 2017 جهان از اسلواکی را 11 بر یک شکست داد و فینالیست شد. وی در دیدار نهایی نیز علی شعبان‌اف بلاروسی را 16 بر 5 برد و با نمایشی منحصر به فرد که مورد تمجید اتحادیه جهانی کشتی نیز قرار گرفت به مدال طلا رسید.

یزدانی پس از گذراندن روزهای سخت پس از ناکامی در رقابت‌های جهانی با کسب این مدال ارزشمند که با قدرت تمام بدست آمد بار دیگر برای تمامی رقبای خود و در رأس آن‌ها دیوید تیلور که از خیر حضور در این جام گذشت، خط و نشان کشید و امیدها را برای بازگشت به روزهای اوج و کسب خوش رنگ‌ترین مدال در جهانی قزاقستان و المپیک توکیو زنده کرد.

البته اصرار یزدانی بر تمام کردن کار در تایم نخست می‌تواند در رویدادهای بزرگ و برابر رقبای سرسخت به ضرر او تمام شود، همانطور که در رقابت‌های جهانی پس از آنکه نتوانست کار دیوید تیلور را در همان تایم نخست تمام کند در تایم دوم به شدت دچار افت بدنی شد و در نهایت به راحتی دست خود را به نشانه تسلیم بالا برد. به نظر می‌رسد باید در تمرینات شرایطی برای یزدانی ایجاد شود که بدن او به تحمل چند کشتی در شش دقیقه کامل عادت پیدا کند تا اتفاق قبلی مقابل دیوید تیلور تکرار نشود.

بازگشت امیدوار کننده رضا یزدانی

بدون شک المپیک یک مدال خوشرنگ به رضا یزدانی بدهکار است، یزدانی در المپیک لندن در اوج بدشانسی در نیمه نهایی و در حالی که اصلی ترین بخت کسب مدال طلا بود مصدوم شد و نتوانست به رقابت‌ها ادامه بدهد. یزدانی در المپیک ریو نیز با وجود مصدومیت شدید درخشید اما این بار ناداوری اجازه نداد چهره محبوب کشتی ایران روی سکوی المپیک قرار گیرد.

یزدانی پس از ریو عمل جراحی کرد و سرانجام پس از گذشت 2 سال و نیم و با روی کار آمدن غلامرضا محمدی به تیم ملی بازگشت و در شرایطی که آمادگی چندانی برای حضور در این رویداد نداشت موفق شد به مدال برنز و ارزشمند دان‌کلوف برسد.

یزدانی شدیداً به کسب این مدال نیازمند بود چرا که با انگیزه‌ای بسیار بیشتر از قبل خود را برای حضور در رویدادهای آتی و کسب موفقیت در میدان‌های بزرگ آماده خواهد کرد. هر چند بسیاری از علاقمندان منتظر صعود یزدانی به فینال و مصاف او با اسنایدر آمریکایی بودند اما شکست نزدیک 5 بر 4 یزدانی برابر مقابل والری آندریتسف نایب قهرمان المپیک 2012 لندن از اوکراین او را به دیدار رده‌بندی رساند تا با شکست 8 بر 4 ایگور اوسیانیکوف از روسیه در نهایت به مدال ارزشمند برنز برسد. هر چند تورنمنت بلغارستان شروعی خوب و امیدوارکننده برای یزدانی بود اما او برای مسابقات جهانی باید آمادگی‌اش را بسیار بالاتر ببرد چرا که رقیبان سرسختی پیش رو دارد.

پرویز هادی با تجربه و قابل اتکا

پرویز هادی در ادامه مسیر موفقیت‌آمیز خود طی یکی دو سال اخیر، این بار نیز در جام دان‌کلوف درخشید و بر سکوی نخست ایستاد تا کادر فنی را هر چه بیشتر به این باور برساند که می‌توان بر روی او به عنوان جانشینی نسبتاً مطمئن و قابل اتکا برای کمیل قاسمی حساب کرد.

در روزهایی که کمیل قاسمی دارنده مدال‌های نقره و برنز المپیک و نقره جهان پس از 2 سال و نیم دوری از میادین خود را برای حضور در جام جهانی آماده می‌کند، هادی باز هم با درخشید و صاحب مدال طلای جام دان کلوف شد.

هادی در این رقابت‌ها ابتدا برابر کاسوی از آمریکا با نتیجه 10 بر صفر پیروز شد، سپس در دومین مبارزه نیز برابر دنگ نایب قهرمان جهان از چین با نتیجه 8 بر 4 به پیروزی رسید. هادی در ادامه 5 بر 2 نیکولاس گویازدوفسکی دارنده مدال برنز جهان از آمریکا را شکست داد و در نیمه نهایی نیز در حالی که 7 بر 2 از دانیل لیگتی از مجارستان عقب بود در پایان به برتری 13 بر 8 رسید و فینالیست شد.

دارنده مدال برنز جهان و طلای بازی‌های آسیایی در دیدار نهایی برابر الکساندر خوتسیانیویسکی دارنده مدال برنز اروپا از اوکراین با نتیجه 6 بر 4 به برتری رسید و مدال طلای این رقابت‌ها را از آن خود کرد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تیم ملی هندبال ساحلی، عربستان را هم تسلیم کرد

تیم ملی شمشیربازی اسلحه سابر ایران به فینال آسیا رسید

نتایج کامل لیگ ملت‌های والیبال 2019 + برنامه و جدول

پرسپولیس و استقلال، پرتماشاگرترین تیم‌های غرب آسیا/ فرصتی که از دست رفت

نبرد والیبال ایران با پر افتخارترین تیم جهان

سلطانی فر: هیات مدیره پرسپولیس بازگشت برانکو را پیگیری می کند

«سیامند رحمان» در بین 10 ستاره رقابت های پاراوزنه برداری قهرمانی جهان

ایران صدرنشین لیگ ملت‌های والیبال شد

با قراردادی دو ساله؛ استراماچونی سرمربی استقلال شد

بهترین ورزش ها برای سلامت مغز کدامند

اولین رده بندی ایران با ویلموتس/ 20 جهان و اول آسیا

پاداش 49 هزار دلاری برای تیم ملی والیبال ایران

یکی از کمانداران معلول از هلند بازنگشت!

ایران - کره‌جنوبی؛ دوستانه ولی به قصد تلافی

پیشنهاد ایران به AFC برای میزبانی مراسم برترین‌های آسیا

مخالفت کمیته المپیک با انتخاب مجیدی به عنوان سرمربی تیم امید

مشاور مدیرعامل پرسپولیس: هیچ بازیکنی از پرسپولیس جدا نمی‌شود

نوزایی: همه ایرانیان برای احیای چوگان وظیفه دارند

ایران در رده سوم لیگ ملت‌های والیبال باقی ماند

والیبال ایران آرژانتین را هم تسلیم کرد

دیدار والیبال ایران با هموطنان ولاسکو

طلای ناب ستاره تکواندوی ایران در جایزه بزرگ رُم

معاون وزیر ورزش: هجوم و ازدحام هوادران پرسپولیس مانع حضور داماشی ها شد

سرپرست دبیرکل کمیته المپیک: 120 میلیارد ریال به حساب فدراسیون های ورزشی واریز شد

عرب: نگران شرایط برانکو نیستیم

آلمان هم مقابل قدرت والیبال ایران تسلیم شد

عرب: پیشنهاد یک قرارداد بلندمدت را به برانکو داده ایم/ از حق پرسپولیس و هوادارانش نخواهیم گذشت

ایران به رده دوم لیگ ملت‌های والیبال صعود کرد

فغانی داور دیدار دوستانه ایران با سوریه شد

437 ورزشکار و کادر فنی امروز با حضور رییس جمهوری تجلیل می شوند

سرمربی تیم بسکتبال جوانان: نسل بسیار خوبی داریم

ویلموتس: امیدوارم بتوانیم اینجا روزهای خوبی داشته باشیم/ ما هر هفته مسئولی خواهیم داشت تا لیگ را رصد کند

رویارویی سروقامتان والیبال ایران با ایتالیا در نخستین گام لیگ ملتهای 2019

سرمربی تیروکمان معلولان: اول به مدال جهانی فکر می‌کنیم بعد سهمیه پارالمپیک

ویلموتس وارد تهران شد

افتتاح لیگ ملت‌های والیبال با بازی ایران - ایتالیا + جدول مسابقات

زاهدی فر مصاف سپاهان و پرسپولیس را قضاوت می کند

سلطانی‌فر خبر داد: 11 خرداد در حضور رییس‌جمهور پاداش مدال‌آوران اهدا می‌شود

شرط کمیته اخلاق برای حضور بیرانوند در دیدار مقابل سپاهان

اساسنامه کمیته ملی المپیک چه روندی را در دولت طی کرده است؟

آخرین وضعیت مصدومان پرسپولیس؛ از آمادگی سیدجلال و شجاع تا تلاش بیرانوند برای بازگشت به تمرینات گروهی

عضو هیات رئیسه فدراسیون فوتبال: ویلموتس سرمربی قطعی تیم ملی است

تورنمنت بلغارستان آخرین فرصت کشتی‌گیران برای المپیکی شدن

فخری: جهان به شمشیربازی ایران احترام می گذارد

عضو هیات مدیره استقلال: فوتبال را باید به اهالی آن سپرد

اعزام تیم ملی والیبال بانوان به اسلوونی قطعی شد

واکنش رسانه‌های قطری به شکست السد برابر پرسپولیس

محصص: فوتبال زنان ایران دیگر زنگ تفریح تیم های شرق آسیا نیست

مراسم تجلیل از ورزشکاران جوانمرد برگزار می شود

لیموچی: زبان آمار روایتگر توسعه ورزش زنان پارالمپیکی است