راه ترقی

آخرين مطالب

کشتی ایران در "دان‌کلوف" جان گرفت ورزشی

کشتی ایران در "دان‌کلوف" جان گرفت

  بزرگنمايي:

راه ترقی- رقابت‌های معتبر کشتی آزاد جام دان‌کلوف با نمایش خوب حسن یزدانی در وزن 86، رضا یزدانی در 97 و پرویز هادی در سنگین وزن همراه بود.

پس از نتایج ناامید کننده کشتی آزاد ایران در رقابت‌های جهانی پاریس 2017 و بوداپست 2018 امیدها برای تکرار نتایج خوب در المپیک 2020 تا حد زیادی رنگ باخت تا جایی‌که بر خلاف گذشته، بسیاری از مردم با دیده شک نسبت به کسب مدال طلای حسن یزدانی نابغه کشتی جهان در المپیک توکیو با توجه به شکست این کشتی‌گیر در رقابت‌های جهانی برابر دیوید تیلور آمریکایی نگاه می‌کردند.

از سوی دیگر ناکامی مداوم بسیاری دیگر از چهره‌های با تجربه و جوان کشتی در رویدادهای مختلف و حواشی مختلف بسیاری را به این باور رساند که کشتی ایران کار بسیار سختی برای کسب موفقیت در رویدادهای معتبر قهرمانی جهان و المپیک دارد. حتی غلامرضا محمدی سرمربی جدید تیم ملی نیز پس از جام تختی با ابراز نارضایتی از وضعیت کشتی آزاد ایران تاکید کرد نمی‌توان خیلی بر روی کسب نتیجه در المپیک توکیو خوش‌بین بود. البته وضعیت کشتی آزاد در اوزان بالا به مراتب بهتر از اوزان سبک است و هنوز نتوانسته‌ایم جانشین مطمئنی برای چهره‌ای مانند حسن رحیمی طی سال‌های گذشته پرورش دهیم.

اما کسب دو مدال طلا و یک مدال برنز در رقابت‌های جام دان‌کلوف به اعتقاد بسیاری از مردم و کارشناسان تولد دوباره کشتی آزاد ایران و بازگشت چهره‌هایی مانند حسن و رضا یزدانی بود. پرویز هادی نیز در ادامه مسیر رو به رشد خود بار دیگر نشان داد می‌تواند با کسب تجربه بیشتر و برطرف کردن برخی نواقص، یک مدعی جدی در المپیک توکیو باشد.

مصطفی حسین‌خانی و آخرین فرصت؟

مصطفی حسین خانی دارنده مدال برنز جهان علی‌رغم تجربه سال‌ها حضور در تیم ملی باز هم نتوانست جواب اعتماد کادر فنی تیم ملی را بدهد، حسین‌خانی پس از کسب 2 پیروزی مقابل رقبای نه چندان مطرح از اوکراین و رومانی برابر بکزاد عبدالرحمان‌اف ازبک دارنده مدال برنز جهان شکست خورد و به گروه بازنده‌ها رفت. او در این مرحله ابتدا سونر دمیرتاش نفر سوم جهان و المپیک از ترکیه را در یک مبارزه سخت با نتیجه نزدیک 2 بر یک شکست داد اما در دیدار رده بندی در حالیکه از یاکوپ گور ترک و دارنده مدال‌های نقره و برنز جهان پیش بود، برای چندمین مرتبه طی سال‌های اخیر در ثانیه‌های پایانی شکست خورد و از رسیدن به مدال بازماند.

حسین‌خانی از جمله کشتی گیرانی بوده که طی سال‌های اخیر و بر خلاف دیگر رقبای خود بارها فرصت حضور در رقابت‌های بین‌المللی را پیدا کرده و به نظر می‌رسد تکرار این اشتباهات از جانب کشتی‌گیر با تجربه و میدان دیده‌ای چون او قابل توجیه نیست. شنیده می‌شود غلامرضا محمدی نیز از عملکرد او رضایت ندارد، تا جایی‌که وی به دور جدید تمرینات تیم ملی برای حضور در رقابت‌های قهرمانی آسیا نیز دعوت نشده است.

خط و نشان حسن یزدانی برای دیوید تیلور

حسن یزدانی دارنده مدال‌های طلای جهان و المپیک پس از شکست تلخ و دور از انتظار مقابل دیوید تیلور آمریکایی در رقابت‌های جهانی مجارستان که برای دومین مرتبه رخ داد، در جام دان‌کلوف با عزمی جزم تمامی رقبای خود را مقتدرانه با امتیاز عالی شکست داد و بر سکوی نخست ایستاد.

یزدانی ابتدا 11 بر صفر مقابل ابونادراز لبنان پیروز شد و در دومین مبارزه خود نیز آخمد ماگامایف از بلغارستان را در همان تایم نخست با نتیجه 10 بر صفر شکست داد و راهی مرحله یک هشتم نهایی شد. وی در این مرحله مقابل عظمت دولت بیکوف از قزاقستان به روی تشک رفت و در دو دقیقه و 6 ثانیه به برتری ضربه فنی 10 بر صفر رسید. او در یک چهارم نهایی نیز در مصاف با روسلان عبدالله یف از روسیه در دو دقیقه و 20 ثانیه به برتری 11 بر صفر رسید. یزدانی در نیمه نهایی نیز بوریس ماکوئف نایب قهرمان سال 2017 جهان از اسلواکی را 11 بر یک شکست داد و فینالیست شد. وی در دیدار نهایی نیز علی شعبان‌اف بلاروسی را 16 بر 5 برد و با نمایشی منحصر به فرد که مورد تمجید اتحادیه جهانی کشتی نیز قرار گرفت به مدال طلا رسید.

یزدانی پس از گذراندن روزهای سخت پس از ناکامی در رقابت‌های جهانی با کسب این مدال ارزشمند که با قدرت تمام بدست آمد بار دیگر برای تمامی رقبای خود و در رأس آن‌ها دیوید تیلور که از خیر حضور در این جام گذشت، خط و نشان کشید و امیدها را برای بازگشت به روزهای اوج و کسب خوش رنگ‌ترین مدال در جهانی قزاقستان و المپیک توکیو زنده کرد.

البته اصرار یزدانی بر تمام کردن کار در تایم نخست می‌تواند در رویدادهای بزرگ و برابر رقبای سرسخت به ضرر او تمام شود، همانطور که در رقابت‌های جهانی پس از آنکه نتوانست کار دیوید تیلور را در همان تایم نخست تمام کند در تایم دوم به شدت دچار افت بدنی شد و در نهایت به راحتی دست خود را به نشانه تسلیم بالا برد. به نظر می‌رسد باید در تمرینات شرایطی برای یزدانی ایجاد شود که بدن او به تحمل چند کشتی در شش دقیقه کامل عادت پیدا کند تا اتفاق قبلی مقابل دیوید تیلور تکرار نشود.

بازگشت امیدوار کننده رضا یزدانی

بدون شک المپیک یک مدال خوشرنگ به رضا یزدانی بدهکار است، یزدانی در المپیک لندن در اوج بدشانسی در نیمه نهایی و در حالی که اصلی ترین بخت کسب مدال طلا بود مصدوم شد و نتوانست به رقابت‌ها ادامه بدهد. یزدانی در المپیک ریو نیز با وجود مصدومیت شدید درخشید اما این بار ناداوری اجازه نداد چهره محبوب کشتی ایران روی سکوی المپیک قرار گیرد.

یزدانی پس از ریو عمل جراحی کرد و سرانجام پس از گذشت 2 سال و نیم و با روی کار آمدن غلامرضا محمدی به تیم ملی بازگشت و در شرایطی که آمادگی چندانی برای حضور در این رویداد نداشت موفق شد به مدال برنز و ارزشمند دان‌کلوف برسد.

یزدانی شدیداً به کسب این مدال نیازمند بود چرا که با انگیزه‌ای بسیار بیشتر از قبل خود را برای حضور در رویدادهای آتی و کسب موفقیت در میدان‌های بزرگ آماده خواهد کرد. هر چند بسیاری از علاقمندان منتظر صعود یزدانی به فینال و مصاف او با اسنایدر آمریکایی بودند اما شکست نزدیک 5 بر 4 یزدانی برابر مقابل والری آندریتسف نایب قهرمان المپیک 2012 لندن از اوکراین او را به دیدار رده‌بندی رساند تا با شکست 8 بر 4 ایگور اوسیانیکوف از روسیه در نهایت به مدال ارزشمند برنز برسد. هر چند تورنمنت بلغارستان شروعی خوب و امیدوارکننده برای یزدانی بود اما او برای مسابقات جهانی باید آمادگی‌اش را بسیار بالاتر ببرد چرا که رقیبان سرسختی پیش رو دارد.

پرویز هادی با تجربه و قابل اتکا

پرویز هادی در ادامه مسیر موفقیت‌آمیز خود طی یکی دو سال اخیر، این بار نیز در جام دان‌کلوف درخشید و بر سکوی نخست ایستاد تا کادر فنی را هر چه بیشتر به این باور برساند که می‌توان بر روی او به عنوان جانشینی نسبتاً مطمئن و قابل اتکا برای کمیل قاسمی حساب کرد.

در روزهایی که کمیل قاسمی دارنده مدال‌های نقره و برنز المپیک و نقره جهان پس از 2 سال و نیم دوری از میادین خود را برای حضور در جام جهانی آماده می‌کند، هادی باز هم با درخشید و صاحب مدال طلای جام دان کلوف شد.

هادی در این رقابت‌ها ابتدا برابر کاسوی از آمریکا با نتیجه 10 بر صفر پیروز شد، سپس در دومین مبارزه نیز برابر دنگ نایب قهرمان جهان از چین با نتیجه 8 بر 4 به پیروزی رسید. هادی در ادامه 5 بر 2 نیکولاس گویازدوفسکی دارنده مدال برنز جهان از آمریکا را شکست داد و در نیمه نهایی نیز در حالی که 7 بر 2 از دانیل لیگتی از مجارستان عقب بود در پایان به برتری 13 بر 8 رسید و فینالیست شد.

دارنده مدال برنز جهان و طلای بازی‌های آسیایی در دیدار نهایی برابر الکساندر خوتسیانیویسکی دارنده مدال برنز اروپا از اوکراین با نتیجه 6 بر 4 به برتری رسید و مدال طلای این رقابت‌ها را از آن خود کرد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سرمربیان سابق تیم ملی مدرس دوره مشترک UEFA و AFC

مهندسی فوتبال؛ واژه ای برای فرار از پاسخگویی

دیوار چین دروازه ورود زنان وزنه بردار ایرانی به المپیک

تیم کشتی آزاد جوانان ایران فردا راهی ترکیه می‌شود

بازیکنانی می‌خواهیم که برای‌کشور بجنگند/باید باور داشته باشیم

مکمل، تاثیر مثبتی در افزایش حجم عضلانی ورزشکاران جوان و نوجوان ندارد

برانکو: در قهرمانی‌های پرسپولیس نقشی نداشتم

سرمربی جدید تیم ملی فوتبال قطعا بزرگ‌تر از کی‌روش است

سرمربی تیم ملی تکواندو: نمی توانستیم به نام ها اکتفا کنیم

اعتراض می کنم، پس هستم

عطایی: اردونشینان تیم والیبال جوانان تغییر نمی‌کنند/ به دنبال سکوی جهانی هستیم

بقا، هدف نمایندگان فوتبال ایران در لیگ قهرمانان آسیا

انتخاب سرمربی تیم ملی در چرخه نام های تکراری

داربی 89 با طعم قهرمانی؛ حالا وقت برنده شدن است

روند کُند توسعه ورزش همگانی از طرح تا اجرا

برانکو: برای نخستین‌بار در داربی با استقلال برای صدر جدول می‌جنگیم

شهرآورد 89؛ رقابتی برای رسیدن به جام

سردار آزمون به خانه برگشته است

ستاره های کشتی ایران در رقابت های امیدهای آسیا از نگاه اتحادیه جهانی

کادرفنی تیم ملی والیبال بدون تغییر می‌ماند

وزیر ورزش:سرخآبی ها باید به دور حذفی لیگ قهرمانان صعود کنند

مسیر المپیکی شدن بسکتبال ایران

اعضای هیات مدیره پرسپولیس معرفی شدند

سهراب مرادی در آلمان معاینه شد/ نیاز به عمل جراحی نیست

تیم ملی کشتی آزاد به فینال جام جهانی راه یافت

پیروزی قاطعانه آزادکاران ایران مقابل مغولستان

پروین: پرسپولیس می تواند در لیگ قهرمانان صعود کند

فدراسیون فوتبال ملوک الطوایفی اداره می‌شود/ تیم امید ملک کسی نیست

معاون وزیر ورزش: اینچه‌ درگاهی باید پاسخگو باشد/ موضوع پیگیری خواهد شد

برای انتخاب سرمربی تیم ملی فوتبال نباید عجله کرد

برنامه فشرده تیم ملی والیبال ایران در سال 98

برانکو: السد قوی تر از تیم ملی قطر است

AFC پاسخ پرسپولیس را داد

واکنش وزیر ورزش به ادعای نامه ارسالی از فیفا

مجمع کشتی بدنبال بهترین گزینه ریاست/ در انتظار برنامه کاندیداها

22 بازیکن پرسپولیس راهی قطر می‌شوند

اصفهانیان: استفاده از کمک داور ویدیویی نیاز به تایید فیفا دارد

فرنگی‌کاران ایران روز عید به میدان می‌روند/ برنامه کامل مسابقات

ثبت نام خادم برای انتخابات فدراسیون کشتی

ملی‌پوش شمشیربازی: می‌خواهیم در المپیک توکیو شگفتی‌ساز شویم

تیم ملی وزنه برداری ایران قهرمان جام بین المللی فجر شد

کشتی ایران در "دان‌کلوف" جان گرفت

دوچرخه‌سواری زنان؛ شکل‌گیری تردیدها در سایه نگاه جنسیت‌زده

آسیا در انتظارهنرنمایی نمایندگان فوتبال ایران

آزادکار ملی پوش: رنگ مدال هایم از این پس باید طلا باشد

دومین برد قاطع رضا و حسن یزدانی در جام دان‌کلوف

مردان تکواندوی ایران قهرمان جام ریاست فدراسیون جهانی شدند

پلنگ جویبار: برای صحبت در مورد المپیک زود است

ترکیب پرسپولیس بازهم تغییر می‌کند

اعلام اسامی بازیکنان دعوت شده به اردوی تیم ملی فوتسال