راه ترقی

آخرين مطالب

معرفی انیمیشن کوتاه Barely There اقتصاد

معرفی انیمیشن کوتاه Barely There

  بزرگنمايي:

راه ترقی - انیمیشن کوتاه Barely There، ساخته‌ی هانا لی، انیماتور جوان چینی آمریکایی، روایت گر داستان توله خرسی است که سفری خطیر را برای یافتن مادرش آغاز می‌کند. با معرفی این انیمیشن تاثیر گذار با زومجی همراه باشید.

در دهه‌ی اخیر، Memeها (به فارسی؛ میم) به بخشی بسیار مهم و تاثیر گذار از دنیای اینترنت تبدیل شده‌اند؛ میم‌ها شامل تصاویر، ویدیوهای کوتاه، فایل‌های صوتی یا متونی با مضامین طنز آلود هستند که از درون فرهنگ عامه بیرون کشیده شده و در شبکه‌های مجازی مختلف بین کاربران دست به دست می‌شوند. تاثیر میم‌ها در اینترنت به قدری در اینترنت زیاد شده است که خیلی افراد، فیلم‌ها و قطعات موسیقی تنها به‌لطف میم‌هایی که از آن‌ها ساخته شده به محبوبیت و موفقیت زیادی دست پیدا کردند و حتی بسیاری از تولید کنندگان محتوی، از جمله کاربران برجسته‌ی وب سایت YouTube، کل فعالیت‌های حرفه‌ای خود را روی تولید و بررسی آن‌ها بنا کرده‌اند. Barely There، انیمیشن کوتاهی که این هفته در این بخش قصد دارم معرفی کنم، یکی از آن آثاری است که به‌لطف همین میم‌ها در فضای مجازی مشهور شد. این انیمیشن دو و نیم دقیقه‌ای در سال 2017 به دست هانا لی، دانشجوی چینی آمریکایی هنرستان Ringling، ساخته شد، اما حالا، یک سال و نیم بعد از انتشار، به خاطر میم‌ها به محبوبیت رسید و به بخش ترندینگ سایت‌های مختلف راه یافت. از آنجایی که هانا لی جوان در تمامی پروسه‌ی ساخت انیمیشن ‌Barely There تنها بود و کل بخش‌های تکنیکی اثر، از جمله نوشتن استوری بود، طراحی بصری، مدل سازی، لایه پردازی، پویانمایی و نورپردازی را خودش انجام داد، برای برآورده کردن هزینه‌ها و استخدام صداپرداز و آهنگساز حرفه‌ای، کمپینی در وب سایت Kickstarter راه اندازی کرد و توانست بودجه‌ای معادل 1253 دلار برای اولین ساخته‌ی خود جمع آوری کند. با وجود اینکه این انیمیشن با بودجه‌ای نسبتا کم در مقایسه با سایر آثار مشابه ساخته شده، اما از هیچ نظر اثری غیر حرفه‌ای به شمار نمی‌رود و از جمله انیمیشن‌هایی است که دیدنش خالی از لطف نیست و داستان کوتاه اما تاثیر گذار آن ماجرایی فراموش نشدنی را برای مخاطب روایت می‌کند.
داستان Barely There در سرزمین‌های سرد و یخبندان شمالی جریان دارد. توله خرس قطبی کوچکی بعد از بیدار شدن از خواب در لانه‌ی برفی‌اش متوجه می‌شود که مادرش در کنارش نیست. او حیران و سرگردان سفری خطیر را برای یافتن مادرش آغاز می‌کند. پس از پیدا کردن رد پایی که به پنجه‌های مادرش شباهت دارد، وی مسیری طولانی را دنبال می‌کند که او را نه به پیش مادرش، که درست به دهانه‌ی خطر می‌برد. داستان با قدم‌هایی نسبتا سریع بیننده را با توله خرس کوچک قصه به ماجراجویی کوتاه اما هیجان انگیزی می‌فرستد
Barely There داستانی بلند ندارد و همه چیز خیلی زود به پایان می‌رسد، اما این مسئله چیزی از ارزش و قدرت داستان حساب شده و تاثیر گذار آن کم نمی‌کند. لی در پردازش داستان Barely There همه چیز را در نظر گرفته است. داستان با قدم‌هایی نسبتا سریع بیننده را با توله خرس کوچک قصه به ماجراجویی کوتاه اما هیجان انگیزی می‌فرستد، تا با شخصیت داستان بیشتر آشنا شود، احساسات او را بهتر درک کند و درنهایت با تولد حس همذات پنداری وی را برای نقطه‌ی اوج داستان که کل پیام و مفهوم اصلی کار در آن نهفته است آماده کند. کوتاه بودن داستان این اثر، چه به‌دلیل کمبود بودجه باشد، چه از اول لی آن را با قصد ساخت انیمیشنی کوتاه به نگارش درآورده باشد، یکی از نقاط قوت کار به شمار می‌رود؛ از آنجایی که داستان در دنیایی جدید جریان ندارد و سر جمع در کل طول آن با دو شخصیت (حداکثر سه) سر و کار نداریم، طولانی بودن مدت زمان اثر در خیلی از حالات ممکن است منجر به سر رفتن حوصله‌ی بیننده شود و مخاطب نهایتا حس کند که کلیت ماجرا با یک الی دو ایده‌ی داستانی کشش داده شده. ادامه‌ی متن حاوی مطالبی است که بخشی از داستان را افشا می‌کند. پیام اصلی اثر به‌صورت بسیار واضح در پایان انیمیشن به سمت بیننده شلیک می‌شود. Barely There با داستانی غم انگیز به خشونت علیه حیوانات اعتراض می‌کند. رابطه‌ی انسان و حیوان از دیر باز وجود داشته و هنوز بعد از گذشت قرن‌ها بر سر آن بحث‌های متفاوتی می‌شود. آنچه که در این رابطه واضح است و انیمیشن کوتاه Barely There هم با به تصویر کشیدن مثالی تکان دهنده درباره‌ی آن، قصد در نکوهشش دارد، شکار حیوانات وحشی به قصد تولید اشیای زینتی یا تفریح است. خیلی از حیوانات وحشی صرفا به خاطر پوست، عاج یا شاخشان هر روزه شکار می‌شوند و این عمل زشت و نادرست تا حدی پیشرفته است که خیلی از گونه‌ها، برای مثال کرگدن‌ها یا پلنگ‌های ایرانی، در خطر انقراض قرار دارند. در این داستان ما با توله خرسی سر و کار داریم که در جستوجوی مادرش است و نهایتا مشخص می‌شود که مادرش صرفا به خاطر پوستش توسط یک شکارچی کشته شده و حالا تنها یک فرش کوچک از وی باقی مانده. با وجود اینکه پیام اخلاقی این انیمیشن جدید نیست و بارها آن را در اشکال مختلف رسانه تماشا کرده‌ایم، اما این مسئله آنقدر ناراحت کننده و تاثیر گذار است که بعد از بارها دیدن هنوز هم می‌تواند روی بیننده تاثیر بگذارد. متاسفانه با وجود هشدارهای متعدد و فرهنگ سازی‌ مداوم خیلی از فعالان محیط زیست، نهادها و سازمان‌ها باز هم کاهش چندانی در اینگونه فعالیت‌های غیرقانونی مشاهده نمی‌شود.
صداگذاری و موسیقی بسیار خوب بار احساسی انیمیشن و تاثیر گذاری آن را تا حد زیادی تقویت کرده‌اند
از نظر تکنیکی، Barely There اثری قابل قبول به شمار می‌رود، اما اگر بخواهیم در نظر بگیریم که تنها یک نفر مسئول ساخت آن بوده و کل این انیمیشن با بودجه‌ای اندک تولید شده، ارزش کار در چشممان بیشتر می‌شود. طراحی شخصیت‌ها زیبا و جذاب است و همین بانمک بودن ظاهر شخصیت اصلی باعث می‌شود بیشتر درگیر او شویم و ماجراجویی وی را با هیجان بیشتری دنبال کنیم. با وجود اینکه جزئیات بسیار زیاد و انگشت به دهان کننده‌ای در طراحی دیده نمی‌شود، ولی محیط طراحی خوب و چشم نوازی دارد و کاملا حس و حال سرزمین‌های شمالی را در خود منعکس می‌کند. درصدر همه‌ی جنبه‌های تکنیکی اثر، صداگذاری و موسیقی بسیار خوب اثر حضور دارند که بار احساسی کار و تاثیر گذاری آن را تا حد زیادی تقویت کرده‌اند.


دانلود انیمیشن از آپارات Barely There انیمیشن کوتاه تلخ و شیرینی است که داستانی تاثیر گذار و زیبا را بدون پریدن به شاخه و برگ‌های غیر ضروری روایت می‌کند. این انیمیشن اثری بلند پروازانه نیست اما سازنده‌ی آن خوب در ذهن داشته که قصد دارد با ساخته‌اش به چه هدفی برسد و از همین رو، به خوبی کار خود را انجام داده و مستقیم برنامه‌ی خود را عملی کرده است. نظرات خود را در رابطه با این انیمیشن کوتاه با ما در میان بگذارید.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نوبخت: 7 هزار میلیارد تومان بابت خسارت به سیل زدگان اعطا می شود

جزئیات عملیات بازار باز و برنامه بانک مرکزی

بررسی حذف صفر از پول ملی در کمیسیون اقتصاد دولت ادامه دارد

ریزش قیمت نفت شدت گرفت

بارندگی ها تولید برق نیروگاه های آبی را 5هزار مگاوات افزایش داد

دلار 100 تومان ارزان‌تر شد

بیش از 4.4 میلیون تن فولاد خام صادر شد

هند به خرید نفت از ایران ادامه می‌دهد

مدیرکل ردمی ساخت گوشی مجهز به اسنپدراگون 855 را تأیید کرد

نخستین پرتاب تجاری راکت فالکون هِوی اسپیس ایکس به پنجشنبه موکول شد

اسپاتیفای، اپل را شرکتی انحصارطلب می‌داند

ژاپن در تدارک اعزام ناوگان روباتیک ساخت‌‌و‌‌ساز به کره ماه

پرفروش‌ترین خودروهای سال 2018 در کشورهای مختلف جهان

تصویربرداری مستقیم از هاله غبارآلود اطراف سیاهچاله برای نخستین‌بار

استانبول و مکان‌های ناشناخته‌ای که باید ببینید

راهنمای جامع بازاریابی برای استارتاپ‌ها

وزارت ارتباطات برنده جایزه اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی شد

نابودی محتوا؛ چرا گذشته در‌‌ اینترنت ناپدید شده است؟

هشدار: جاسوس‌ افزار قدرتمند در کمین آیفون‌های اپل

احتمال بازنشستگی لوئیس همیلتون از فرمول یک و حضور در فرمول E

کمک 5 میلیارد ریالی ایرانسل به سیل‌زدگان اهدا شد

قبل از خارج‌کردن درایو USB در ویندوز 10، دیگر لازم نیست آن را Eject کنید

تنظیم صحیح کوله پشتی و نکاتی برای مراقبت از آن

ضرر نمایندگی‌های خودرو در آمریکا برای اولین بار در 10 سال گذشته

قبل از آغاز حیات، احتمالا DNA و RNA همراه هم روی زمین وجود داشته‌اند

تمایل پژو سیتروئن برای خرید یا ادغام جگوار لندرور

آیا خیره شدن به صفحه نمایش قبل از خواب روی سلامت نوجوانان تأثیر دارد؟

انویدیا پلتفرم AI Clara را در خدمت رادیولوژیست‌ها قرار می‌دهد

اطلاعات اولیه پردازنده‌های نسل سوم Threadripper و Epyc Rome به نرم‌افزار Aida64 افزوده شد

لودینگ 47: 25 سالگی الدر اسکرولز، جالب ترین دروغ های سیزده و همه چیز درباره Borderlands 3

شفافیت در کسب‌وکار؛ پنج راه برای ساختن اعتماد

سامسونگ از پایان کار رسمی سری گلکسی J خبر داد

گلکسی A80 با ماژول دوربین کشویی-چرخشی فردا رونمایی می‌شود

فروش مودم 5G هواوی به اپل؛ شایعه یا حقیقت؟

آیا پیوند عضو حیوان به انسان محقق خواهد شد؟

کارت گرافیک انویدیا GeForce MX250 در دو مدل عرضه خواهد شد

دریافت عوارض در نیویورک برای تردد در مناطق شلوغ تصویب شد

سوءاستفاده تبلیغاتی از امکانات مخابراتی ویژه اطلاع‌رسانی در مواقع بحران و هشدار

نوجوانان تایلندی محبوس در غار، پس از نجات چگونه درمان شدند

عکس‌نوشته برای عکس پروفایل در توپ‌تاپ

در خواست کمک فیات کرایسلر از تسلا برای اجرای استاندارد آلایندگی اروپا

مک بوک 15 تا 17 اینچی نیمه اول 2021 راهی بازار می‌شود

بپرس، اپلیکیشن پرسش و پاسخ آنلاین

نسخه آزمایشی مایکروسافت اج کرومیوم منتشر شد؛ چطور دانلود کنیم؟

تصاویر کیس وان پلاس 7، بریدگی دوربین سلفی پاپ آپ را نشان می‌دهد

هنر دیدن مانند یک عکاس

رده های پایین در برابر واگذاری ها به بخش خصوصی مقاومت می کنند

سامسونگ چهار مدل گلکسی نوت 10 معرفی و به بازار عرضه می‌کند

سرمایه‌‌گذاری میلیارددلاری بنیان‌گذاران مایکروسافت، آمازون و علی‌ بابا در فناوری‌های پاک

میزان تولیدات گوشی‌های تاشدنی تا سال 2023 به 30 میلیون واحد خواهد رسید