راه ترقی

آخرين مطالب

آزمایش موفقیت‌آمیز شلیک موشک ضد ماهواره‌ در هند اقتصاد

آزمایش موفقیت‌آمیز شلیک موشک ضد ماهواره‌ در هند

  بزرگنمايي:

راه ترقی - درحالی‌که هند نیز اخیرا توانسته به جمع کشورهای صاحب فناوری موسوم‌‌به ASAT بپیوندد، کارشناسان از نگرانی خود درمورد عواقب عادی‌‌سازی چنین آزمایش‌‌هایی در سطح جهان سخن می‌‌گویند.

نارندرا مودی ، نخست‌‌وزیر هند، صبح روز گذشته طی بیانیه‌‌ای از توانایی این کشور در انهدام ماهواره‌‌های مدارگرد سخن گفت و اعلام کرد کشورش به‌‌تازگی موفق شده یکی از ماهواره‌‌های خود را توسط یک موشک زمین‌‌به‌‌هوا مورد اصابت قرار دهد. این آزمایش ظاهرا نشان می‌دهد که هند نیز به‌نوعی فناوری دست‌ یافته است که تحت‌‌عنوان فناوری ضدماهواره‌‌ای ( ASAT ) شناخته می‌شود. اما متخصصان این ایراد را وارد می‌‌کنند که چنین اقداماتی موجب نگرانی است؛ چرا که در نتیجه‌‌ی آن، صدها هزار تکه زباله در فضا رها خواهد شد. هند در سال 2012 اذعان کرده بود که به بخش‌های کلیدی در فناوری ASAT دسترسی دارد و از آن زمان موشک‌های بالیستیک با چنین قابلیتی را مورد آزمایش قرار داده است. بااین‌حال، این اولین‌بار است که هند طی آزمایشی توانسته یک ماهواره را با یکی از موشک‌های خود هدف قرار دهد. مودی در طی یک سخنرانی درباره‌‌ی این آزمایش چنین گفت: هند امروز جایگاه خود را به‌عنوان یک قدرت فضایی در جهان اثبات کرد. پیش‌از‌این، تنها سه کشور آمریکا، روسیه و چین به چنین قابلیتی دسترسی داشتند. طبق گفته مودی، طی این آزمایش که با نام Mission Shakti شناخته می‌شود، هند یکی از ماهواره‌های خود را در مدار کم‌‌ارتفاع زمین در ارتفاع 300 کیلومتری هدف قرار داده است. تنها سه دقیقه طول کشید تا موشک به هدفش برسد. مودی نامی از این ماهواره به‌‌میان نیاورده، اما رسانه‌‌های هند و دیگر کارشناسان بر این باورند که کاوشگر نابود‌شده از نوع Microsat-R با وزنی حدود 740 کیلوگرم بوده است. این ماهواره از انواع ماهواره‌‌های تصویربرداری نظامی متوسط است که در ماه ژانویه توسط سازمان تحقیقات فضایی هند به فضا پرتاب شده بود.
در حال حاضر، مشخص نیست که این آزمایش ضدماهواره‌‌ای در محیط فضا چه اثراتی به‌‌دنبال داشته است. سیستم ردیابی ماهواره‌ای اصلی نیروی هوایی با نام «شبکه‌‌ی نظارت فضایی آمریکا» احتمالا طی چند ساعت یا چند روز آینده اطلاعات بیشتری را درمورد تعداد قطعات ایجادشده ارائه خواهد کرد. ازبین‌بردن ماهواره‌ها توسط موشک‌هایی مانند این می‌تواند به‌‌صورت بالقوه بین صدها تا هزاران تکه زباله‌‌ی فضایی ایجاد کند که می‌‌توانند برای سال‌ها در محیط فضا باقی بمانند. این اتفاق پیش‌‌تر در سال 2007 نیز رخ‌ داد؛ وقتی چین در طی یک آزمایش ASAT، ماهواره‌‌ی آب‌‌و‌‌هوایی خود را هدف قرار داد. کارشناسان برآورد می‌کنند که این آزمایش احتمالا بیش از سه‌‌هزار شی را ایجاد کرده ‌است که بسیاری از آن‌ها برای سال‌‌ها در مدار باقی خواهند ماند. مقاله‌های مرتبط:
آیا فرود چین روی ماه، آغازگر مسابقه فضایی تازه‌ای خواهد بود نگرانی دانشمندان از تاثیرات مخرب موشک‌ها روی محیط زیست
قطعات به‌‌جای مانده از چنین انفجاری ممکن است در امتداد مسافتی طولانی پخش شوند و تا چندین کیلومتر دورتر از مدار اصلی ماهواره را پوشش دهند و حتی به مدارهای پایین‌‌تر یا بالاتر نیز برسند. مارکو لنگبروک ، کارشناس ردیابی ماهواره‌ای و مشاور آگاهی فضایی مرکز امنیت فضایی نیروی هوایی هلند می‌گوید که در طول هفته‌ها و ماه‌ها، این جریان وسیع‌تر و گسترده‌تر خواهد شد. این زباله‌‌ها یک نگرانی واقعی برای اپراتورهای ماهواره‌‌ای محسوب می‌‌شوند. اشیایی که در مدار قرار دارند می‌‌توانند با‌‌سرعتی بالغ‌‌بر 27 هزار کیلومتر بر ساعت در فضا حرکت کنند. اگر یکی از این قطعات به ماهواره دیگری برخورد کند، می‌تواند موجب آسیب‌دیدن و ازکار افتادن آن شود. برخی از این قطعات بسیار کوچک هستند و عملا ردیابی آن‌‌ها ممکن نیست. چریتی ویدن ، رئیس و یکی از بنیان‌گذاران شرکت مشاوره فضایی Lquinox می‌گوید: از دیدگاه صنایع تجاری، ما واقعا باید نگران چنین فعالیت‌‌هایی باشیم. محیط فضا تنها متعلق به صنایع نظامی نیست و نباید تنها برای آزمایش‌‌های ضدماهواره‌‌ای مورد بهره‌‌برداری قرار گیرد. هند با انجام این آزمایش توانست جایگاه خود را بین کشورهای صاحب این فناوری فضایی تثبیت کند
خبر خوب در مورد آزمایش اخیر این است که ماهواره‌‌ی Microsat-R در مدار نسبتا پایینی قرار داشته و بنابراین بیشتر قطعات ایجادشده از این انفجار احتمالا ظرف چند هفته یا چند ماه آینده به درون جو زمین سقوط خواهند کرد. و از آنجا که ماهواره نسبت‌‌به یک فضاپیما آنچنان بزرگ نیست، چنین آزمایشی نمی‌‌تواند مانند آزمایش ضدماهواره‌‌ای چین حجم بالایی از آوار را ایجاد کند که چندین سال در مدار باقی بمانند. گفتنی است ماهواره‌‌ی هدف چین در ارتفاعی بیش‌‌از 804 کیلومتری زمین قرار داشت. بااین‌حال، ممکن است قطعات به‌‌جای مانده از انفجار اخیر نیز همچنان یک تهدید امنیتی برای پرتاب‌‌های چند ماه آینده در نزدیکی مدار ماهواره ویران‌شده محسوب شوند. در حقیقت، آزمایش اخیر هند بیشتر به‌‌موازات آزمایش ASAT ایالات‌متحده در سال 2008 بود که با نام عملیات Burnt Frost شناخته می‌‌شد. در ماه فوریه آن سال، ارتش آمریکا، موشکی را به‌‌سمت یک ماهواره‌‌ی معیوب متعلق‌‌به دفتر شناسایی ملی (با نام USA 193) پرتاب کرد. یکی از توجیه‌‌های مطرح‌‌شده برای انجام چنین آزمایشی آن بود که ماهواره‌ی یادشده حامل سوخت سمی هیدرازین بوده که درصورت فرود ماهواره روی زمین می‌‌توانست تهدیدی برای سلامت افراد تلقی شود. موشک پرتاب‌شده توانست ماهواره‌‌ی USA 193 را در ارتفاع 240 کیلومتری زمین منفجر کند و نهایتا ابری از آوار را ایجاد کند که در مدتی کم‌تر از یک سال در جو زمین سقوط کرد. بااین‌حال، برخی از آوار حاصل از این آزمایش به یک مدار بسیار بالاتر پرتاب شدند.
موشک PSLV هند که در ماه ژانویه ماهواره‌‌ی Microsat-R را به فضا پرتاب کرد کارشناسان می‌گویند انجام یک آزمایش ASAT موفق، در درجه‌‌ی اول، نوعی نمایش سیاسی از قدرت است. این چنین آزمایش‌‌هایی نه‌‌تنها توانایی یک کشور را برای سرنگونی ماهواره‌های دشمن نشان می‌‌دهد، بلکه از لحاظ نظری، فناوری‌‌های مشابه می‌‌توانند برای رهگیری موشک‌های بالیستیک بین‌قاره‌ای که تهدیدی ملی محسوب می‌شوند، مورد استفاده قرار گیرد. هند می‌گوید که با اجرای این آزمایش، هیچ یک از قوانین بین‌المللی را از زیر پا نگذاشته است. اولین معاهده‌ی بین‌المللی ناظر بر رفتار کشورها در محیط فضا، پیمان فضای بیرونی است که در سال 1967 به مرحله‌‌ی اجرایی درآمد. این معاهده استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی را در مدار ممنوع کرده؛ اما استفاده از فناوری‌‌های‌های موشکی مورداستفاده در ASAT را به‌‌صراحت منع نکرده است. بااین‌حال، افرادی که در صنایع فضایی تجاری مشارکت دارند، اعلام کرده‌‌اند که هرگونه آزمایشی مشابه‌‌با مورد اخیر باید محکوم شود، حتی اگر عوارض آن هم بسیار اندک باشد. چراکه چنین اقداماتی این پیام را به کشورهای دیگر می‌‌رساند که انجام چنین آزمایش‌هایی ایده‌‌ی خوبی هستند. ویدن می‌گوید: موردی که من در مورد آن نگران هستم عادی‌‌شدن [این جریان] است. خب، چینی‌ها این کار را کردند. روس‌‌ها هم همین‌‌طور، حالا هم که هندی‌‌ها موفق به انجام آن شده‌‌اند. حالا نوبت کدام کشور است؟

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

2.5 میلیون تُن کالای اساسی در بنادر و گمرکات

شاخص بورس در هفته نخست اردیبهشت ماه به کدام سو می رود؟

نوبخت: 7 هزار میلیارد تومان بابت خسارت به سیل زدگان اعطا می شود

جزئیات عملیات بازار باز و برنامه بانک مرکزی

بررسی حذف صفر از پول ملی در کمیسیون اقتصاد دولت ادامه دارد

ریزش قیمت نفت شدت گرفت

بارندگی ها تولید برق نیروگاه های آبی را 5هزار مگاوات افزایش داد

دلار 100 تومان ارزان‌تر شد

بیش از 4.4 میلیون تن فولاد خام صادر شد

هند به خرید نفت از ایران ادامه می‌دهد

مدیرکل ردمی ساخت گوشی مجهز به اسنپدراگون 855 را تأیید کرد

نخستین پرتاب تجاری راکت فالکون هِوی اسپیس ایکس به پنجشنبه موکول شد

اسپاتیفای، اپل را شرکتی انحصارطلب می‌داند

ژاپن در تدارک اعزام ناوگان روباتیک ساخت‌‌و‌‌ساز به کره ماه

پرفروش‌ترین خودروهای سال 2018 در کشورهای مختلف جهان

تصویربرداری مستقیم از هاله غبارآلود اطراف سیاهچاله برای نخستین‌بار

استانبول و مکان‌های ناشناخته‌ای که باید ببینید

راهنمای جامع بازاریابی برای استارتاپ‌ها

وزارت ارتباطات برنده جایزه اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی شد

نابودی محتوا؛ چرا گذشته در‌‌ اینترنت ناپدید شده است؟

هشدار: جاسوس‌ افزار قدرتمند در کمین آیفون‌های اپل

احتمال بازنشستگی لوئیس همیلتون از فرمول یک و حضور در فرمول E

کمک 5 میلیارد ریالی ایرانسل به سیل‌زدگان اهدا شد

قبل از خارج‌کردن درایو USB در ویندوز 10، دیگر لازم نیست آن را Eject کنید

تنظیم صحیح کوله پشتی و نکاتی برای مراقبت از آن

ضرر نمایندگی‌های خودرو در آمریکا برای اولین بار در 10 سال گذشته

قبل از آغاز حیات، احتمالا DNA و RNA همراه هم روی زمین وجود داشته‌اند

تمایل پژو سیتروئن برای خرید یا ادغام جگوار لندرور

آیا خیره شدن به صفحه نمایش قبل از خواب روی سلامت نوجوانان تأثیر دارد؟

انویدیا پلتفرم AI Clara را در خدمت رادیولوژیست‌ها قرار می‌دهد

اطلاعات اولیه پردازنده‌های نسل سوم Threadripper و Epyc Rome به نرم‌افزار Aida64 افزوده شد

لودینگ 47: 25 سالگی الدر اسکرولز، جالب ترین دروغ های سیزده و همه چیز درباره Borderlands 3

شفافیت در کسب‌وکار؛ پنج راه برای ساختن اعتماد

سامسونگ از پایان کار رسمی سری گلکسی J خبر داد

گلکسی A80 با ماژول دوربین کشویی-چرخشی فردا رونمایی می‌شود

فروش مودم 5G هواوی به اپل؛ شایعه یا حقیقت؟

آیا پیوند عضو حیوان به انسان محقق خواهد شد؟

کارت گرافیک انویدیا GeForce MX250 در دو مدل عرضه خواهد شد

دریافت عوارض در نیویورک برای تردد در مناطق شلوغ تصویب شد

سوءاستفاده تبلیغاتی از امکانات مخابراتی ویژه اطلاع‌رسانی در مواقع بحران و هشدار

نوجوانان تایلندی محبوس در غار، پس از نجات چگونه درمان شدند

عکس‌نوشته برای عکس پروفایل در توپ‌تاپ

در خواست کمک فیات کرایسلر از تسلا برای اجرای استاندارد آلایندگی اروپا

مک بوک 15 تا 17 اینچی نیمه اول 2021 راهی بازار می‌شود

بپرس، اپلیکیشن پرسش و پاسخ آنلاین

نسخه آزمایشی مایکروسافت اج کرومیوم منتشر شد؛ چطور دانلود کنیم؟

تصاویر کیس وان پلاس 7، بریدگی دوربین سلفی پاپ آپ را نشان می‌دهد

هنر دیدن مانند یک عکاس

رده های پایین در برابر واگذاری ها به بخش خصوصی مقاومت می کنند

سامسونگ چهار مدل گلکسی نوت 10 معرفی و به بازار عرضه می‌کند