راه ترقی

آخرين مطالب

ادغام بخش موبایل سونی با دیگر بخش‌های این شرکت اقتصاد

ادغام بخش موبایل سونی با دیگر بخش‌های این شرکت

  بزرگنمايي:

راه ترقی - سونی در اقدامی مهم و بحث‌برانگیز تصمیم گرفته کسب‌و‌کارهای حوزه‌ی صوتی، تلویزیون و دوربین خود را با کسب‌و‌کار موبایل ادغام کند.

سونی چند روز پیش طی اطلاعیه‌ای در وب‌سایت رسمی‌اش اعلام کرد که قصد دارد تغییرات مهمی را در کسب‌و‌کارهای کلیدی خود و همچنین مدیران اجرایی آن‌ها، اعمال کند. براساس این اطلاعیه‌ی کوتاه اما پراهمیت، برخی از کسب‌و‌کارهای سونی از هفته‌ی آینده و به‌طور دقیق‌تر روز یکم آوریل 2019 (12 فروردین 1398) با یک‌دیگر ادغام خواهند شد. بر این اساس سونی در تصمیمی تعجب‌برانگیز تصمیم گرفته سه مورد از سودآورترین کسب‌و‌کارهایش را با کسب‌و‌کار موبایل خود ادغام کند. کسب‌و‌کار‌های محصولات تصویربرداری ( IP&S)، سرگرمی‌های خانگی و صوتی (HE&S) و ارتباطات موبایلی قرار است با یک‌دیگر ترکیب شوند و از دل آن‌ها یک کسب‌و‌کار جدید به‌نام محصولات الکترونیکی (EP&S) متولد شود.
مقاله‌ی مرتبط:
کازوئو هیرایی از سونی بازنشسته می‌شود
خبر مهم دیگر این است که کازوئو هیرایی ،‌ مدیرعامل افسانه‌ای سونی، پس از سال‌ها خدمت قرار است از این شرکت بازنشسته شود. هیرایی کسی است که موفق شده یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های ژاپنی دنیا را از فرش به عرش برساند و مشکلات بزرگ آن را رفع کند. او قرار است در ماه ژوئن پس از 35 سال فعالیت در سونی، رسما بازنشسته شود. هیرایی یک سال پیش، سِمَت مدیرعاملی را به کنیچیرو یوشیدا سپرد. درضمن گرچه او در تاریخ هجدهم ژوئن 2019 (28 خرداد 1398) بازنشسته می‌شود، اما با احترام به درخواست سران سونی، همچنان به‌عنوان مشاور ارشد درکنار این شرکت حضور خواهد داشت. هیرایی در این‌باره گفته است: «از زمانی‌که سکان هدایت سونی را به یوشیدا سپردم، این فرصت را داشته‌ام که به تیم مدیریت سونی کمک کنم. اطمینان‌خاطر دارم که همه‌ی افراد شاغل در سونی کاملا با سیاست‌های رهبری قدرتمند یوشیدا هم‌سو هستند و آماده‌اند تا آینده‌ی روشن‌تری را برای سونی رقم بزنند. به‌همین خاطر تصمیم گرفته‌ام سونی را ترک کنم؛ شرکتی که طی 35 سال اخیر، تبدیل به بخش بزرگی از زندگی‌ام شده است. صمیمانه‌ قدردان تمامی زحمات کارکنان حاضر در سونی و همچنین سهام‌داران این شرکت هستم؛ آن‌ها کسانی هستند که در طول سفر 35 ساله‌ام، مرا همراهی کرده‌اند.»
آیا سونی می‌خواهد کسب‌و‌کار موبایل را در پشت موفقیت کسب‌و‌کارهای دیگر پنهان کند؟
کازوئو هیرایی را می‌توان معمار تحولی عظیم در شرکت سونی به‌شمار آورد. بعد از اینکه سونی متحمل ضرری چهار میلیارد دلاری شد، هیرایی که زمان زیادی از انتصابش به‌عنوان مدیر اجرایی نمی‌گذشت، هزینه‌های صرف‌شده در حوزه‌‌های گوشی‌ هوشمند و تلویزیون را کاهش داد و توانست در سال مالی 2014 پس از مدت‌ها، سونی را روی مدار سودآوری قرار دهد. نکته‌ی مهم‌تر و جالب‌تر اینکه شرط‌بندی او روی صنعت بازی ، توانست به تصمیمی بسیار درست و هوشمندانه مبدل شود؛ این اتفاق حتی برای سرمایه‌گذاری سونی در صنعت حسگرهای تصویربرداری نیز رخ داد و درآمد این شرکت افزایش پیدا کرد. پیشرفت سونی در این حوزه به‌حدی بوده که اکنون می‌توان این شرکت را یکی از بزرگ‌ترین تأمین‌کنندگان قطعات دوربین‌های به‌کاررفته در گوشی‌های هوشمند به‌حساب آورد. هنگامی که هیرایی از سمت مدیرعاملی کناره‌گیری کرد و آن را به یوشیدا سپرد، محصولات سرگرمی و تصویربرداری سونی در بالاترین میزان سوددهی خود قرار داشتند (و این روند همچنان ادامه دارد)؛ اما بخش موبایل این شرکت دیگر رونق گذشته را ندارد و به‌عقیده‌ی بسیاری از تحلیلگران، از دوران اوجش فاصله‌ی درخورتوجهی گرفته است.
سونی موبایل فاصله‌ی زیادی با دوران اوج دارد
اولین‌بار سال گذشته‌ی میلادی بود که شاهد انتشار شایعاتی ضد‌و‌نقیض در مورد احتمال فروش بخش موبایل سونی (Sony Mobile) به شرکت دیگری بودیم. عده‌ی زیادی از تحلیلگران در آن زمان معتقد بودند که این شایعات، بیشتر برای تحت‌فشار‌قراردادن هیرایی (که هنوز مدیرعامل سونی بود) پخش شده‌اند. اطلاعیه‌ی امروز سونی با قاطعیت، تمامی این شایعات را رد می‌کند؛ اما همزمان سوالاتی را نیز به‌دنبال دارد. آیا سونی می‌خواهد مشکلات بخش موبایلش را با این کار، لاپوشانی کند؟ آیا این تصمیم، تصمیمی منطقی و درست است؟ سونی موبایل ، چهار فصل مداوم است که برای سونی سوددهی ندارد؛ اتفاقی که ظاهرا درنهایت ژاپنی‌ها را ترغیب کرده تا اقدامی در این زمینه انجام دهند. سیاست سونی این است که با ادغام این کسب‌و‌کار با دیگر بخش‌ها، ضرردهی بخش موبایل را در پشت سوددهی دیگر بخش‌ها، پنهان کند. اگر نمی‌دانید که چرا سونی همچنان به تولید گوشی ادامه می‌دهد و چرا این شرکت از حضور در این صنعت دست نمی‌کشد، بد نیست بدانید که سونی چشم‌انتظار همه‌گیر شدن فناوری 5G است. درواقع این شرکت گفته همه‌گیر شدن 5G ظرفیت این را دارد که شرایط فعلی را دست‌خوش تغییر کند.
سونی روی 5G حساب ویژه‌ای باز کرده است
اینکه سونی چگونه می‌خواهد با بهره‌بردن از 5G دوباره خودش را بالا بکشد، سوالی است که هنوز جوابش را نمی‌دانیم. بااین‌حال، اتخاذ این تصمیم مهم و تأمل‌برانگیز از سوی سونی برای ادغام چندین بخش، نهایتا به این حقیقت منتهی خواهد شد که طی ماه‌های آینده، ارقام قرمز را در گزارش‌های مالی مربوط‌به سوددهی بخش موبایل نخواهیم دید. درواقع تحلیلگران می‌گویند سوددهی کسب‌و‌کارهای دیگر سونی به‌حدی است که می‌توان ضرردهی بخش موبایل را در پشت آن‌ها پنهان کرد. در اطلاعیه‌ی رسمی سونی، از کلیدواژه‌ی «اصلاح کردن» برای توصیف تغییراتی که قرار است در کسب‌و‌کارها ایجاد شود، استفاده شده است. فعلا مشخص نیست که این «اصلاح کردن» دقیقا به‌چه معنا است؛ آیا کارمندان بخش موبایل قرار است اخراج شوند؟ یا آن‌ها همچنان در محل کار فعلی‌شان به فعالیت ادامه خواهند داد؟ بد نیست بدانید که در دسامبر گذشته، سونی 200 نفر از کارمندانش را در اروپا از کارشان برکنار کرد تا از این طریق هزینه‌های بخش موبایل را اندکی کاهش دهد. درضمن چند روز پیش بود که این شرکت ژاپنی به‌صورت رسمی اعلام کرد که می‌خواهد یکی از کارخانه‌‌های بزرگ تولید گوشی خود را در چین ، تعطیل کند.
کارخانه‌ی تولید گوشی سونی در چین، تعطیل می‌شود
با تعطیلی کارخانه‌ی یاد شده، احتمالا از شمار گوشی‌های سری اکسپریای موجود در بازار نیز کاسته خواهد شد. بااین‌حال اگر شرایط، برخلاف انتظاراتمان برای سونی خوب پیش برود، این شرکت همچنان می‌تواند دستگاه‌هایش را ازطریق شرکت‌های شخص‌ثالث و بستن قرارداد با آن‌ها، تولید کند. اینکه تصمیم فعلی سونی می‌تواند درست باشد یا نه، با گذر زمان مشخص خواهد شد. در حال‌حاضر آنچه که از آن مطمئن هستیم، این است که کسب‌و‌کار موبایل سونی با دوران پرشکوهش فاصله‌ی زیادی گرفته و بسیاری از طرفداران این شرکت حتی اگر هنوز به آن علاقه داشته باشند، قبول دارند که گوشی‌های اخیر سری اکسپریا در حد‌و‌اندازه‌ی پرچمداران محبوب بازار نیستند. اگر ادغام سونی موبایل با کسب‌و‌کارهای دیگر، تنها راه‌حل بقای کسب‌و‌کار گوشی سونی است، می‌توان تصمیم فعلی را، منطقی و حساب‌شده به‌شمار آورد. نظر شما کاربران زومیت در مورد این اتفاق چیست؟

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آمادگی شرکت‌های روسی برای همکاری با ایران

رئیس اتاق بازرگانی: بخش خصوصی اپوزیسیون دولت نیست

فضای اختصاصی برای فرود خودرو پرنده در میامی ساخته می‌شود

شرکت ایزی؛ نماینده برتر دی لینک در خاورمیانه و شمال آفریقا

هرآنچه باید درباره شارژ بی‌ سیم بدانید؛ قسمت اول

پوکو لانچر 2 با طراحی پیشرفته و قابلیت‌های جدید منتشر شد

آفت اکوسیستم استارتاپی؛ از منتورنماها تا دنیای خوش آب‌ و‌ رنگ استارتاپی

اردکانیان: قفقاز شمالی دروازه توسعه روابط اقتصادی ایران و روسیه است

مرکز تحقیقات سرن نرم‌افزارهای مایکروسافت را به مقصد نرم‌افزارهای متن باز ترک می‌کند

افزایش 25 درصدی عمر مفید قطعات ریلی با نانو پوشش‌های محققان کشور

AMD پردازنده‌ تردریپر 64 هسته‌ای تا پایان امسال عرضه می‌کند

لمان 2019 با قهرمانی تویوتا و آلونسو به پایان رسید

عقب نشینی نرخ ارز با نزدیک شدن به زمان آغاز بکار بازار متشکل ارزی

تخصیص پویای منابع، مسئله‌‌‌ای ریاضی که جهان را در بن‌‌بست گرفتار کرده است

گوشی‌های هواوی برای ساعاتی لوگوی تبلیغاتی روی صفحه‌‌ قفل نمایش دادند

طرح حداکثر استفاده از توان تولیدی و حمایت از کالای ایرانی تایید شد

بخش خصوصی مقصر صادرات کم فرش است

ایجاد هاب صنایع تکمیلی پتروشیمی در عسلویه

نرخ دلار به 12 هزار و 900 تومان کاهش یافت

واردات 3.1 هزار تن کاغذ روزنامه به کشور از ابتدای سال

جهانگیری: نباید در مبارزه با مفاسد اقتصادی تعلل کنیم

رحمانی فضلی: به نسبت کاهش قیمت ارز، کالاها باید ارزان شوند

کارت گرافیک AMD رادئون 5700 و 5700XT با هدف تسلط بر بازار میان‌رده‌ها معرفی شدند

پخش زنده کنفرانس AMD در رویداد E3 2019 [ساعت 2:30 بامداد]

کالاهای وارداتی بدون دریافت گواهی مبدا ترخیص می شوند

اخبار مثبت سیاست خارجی قیمت طلا را کاهش داد

فرمول یک کانادا 2019 با پیروزی همیلتون پایان یافت

گوگل: قطع دسترسی هواوی به اندروید امنیت ملی آمریکا را به‌خطر می‌اندازد

ارزش صادرات غیرنفتی تا 61 میلیارد دلار افزایش می‌یابد

تهدید زنگنه به افشای اسرار کرسنت

وزیر کشور از عرضه بنزین 5000 تومانی در بازارچه‌های مرزی خبر داد

دلار به کانال 12 هزار تومانی عقب نشینی کرد

جهش ناگهانی مصرف برق در کشور

پول پوزیشن سباستین فتل در تعیین خط فرمول یک کانادا 2019

Project xCloud؛ هرآنچه باید درباره سرویس گیمینگ ابری مایکروسافت بدانید

شورولت کوروت Karl Kustom؛ تلفیقی از سنت و مدرنیته

نسل دوم رینگ تیتانیومی چاپ سه بعدی HRE معرفی شد

تولید گاز پارس جنوبی امسال 60 میلیون مترمکعب افزایش می یابد

ضرورت عبور از اقتصاد نفتی در فضای تحریم

ویدئو و تصاویر جدیدی از گلکسی نوت 10 پرو سامسونگ دیده شد

ترمیم آسیب‌دیدگی قلب به‌کمک پچ‌های حاوی سلول بنیادی

نیسان از باتری خودرو الکتریکی برای تولید برق خانگی استفاده خواهد کرد

پیست نوربرگ‌رینگ؛ جهنم سبز آلمان در دنیای خودرو

سامسونگ زمان احتمالی عرضه گلکسی فولد را اعلام کرد

حرکت آرام دلار به سوی کانال 12 هزار تومانی

دانشگاه ها موجب تحول در صنعت نفت کشور شوند

رئیس‌کل بانک مرکزی وارد سئول شد/گلایه همتی از کارشکنی بانکهای کره

عرضه شکر افزایش یافت؛ عطش بازار خوابید

بورس وارد مدار صعودی شد

اعطای تسهیلات ریالی و ارزی به سرمایه گذاران با ٥٠ درصد نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار در ١٠ استان کشور