راه ترقی

آخرين مطالب

روند کُند توسعه ورزش همگانی از طرح تا اجرا ورزشی

روند کُند توسعه ورزش همگانی از طرح تا اجرا

  بزرگنمايي:

راه ترقی- فدراسیون ورزش همگانی از جمله نهادهایی است که مسئولیت های مهمی را در امر ترویج، فرهنگ سازی و نهادینه کردن ورزش در میان اقشار مختلف جامعه برعهده دارد.
اهمیت این موضوع را همواره می توان در سخنان رهبر معظم انقلاب مشاهده کرد. ایشان راهبردهای توسعه ورزش همگانی و سلامت محور را در همگانی کردن ورزش بین اقشار مختلف مردم از طریق توجه به این مهم به عنوان موضوعی لازم برای کشور عنوان کرده اند.
رهبر معظم انقلاب همچنین پرداختن عموم مردم به ورزش، قراردادن این مهم در برنامه‌های روزانه زندگی افراد و توجه به ورزش قهرمانی به عنوان موتور محرک ورزش همگانی را از دیگر راهبردهای توسعه این مهم دانسته اند.
ایشان استفاده از ظرفیت های ورزش همگانی را در راستای تامین تحرک، شادابی و توانایی در میان نسل جوان، تامین سلامت جسمانی و روانی مردم، تربیت جسمی سالم، جهت پیشرفت در میدان های معنوی، تقویت نیروی اراده، آمادگی و حوصله کار، حل مشکلات اخلاقی جامعه و پیشگیری از افسردگی و دیگر بیماری‌ها عنوان کرده اند.
این راهبردها می توانند به فدراسیون ورزش همگانی کمک کند تا مسیر توسعه و رشد این ورزش را در کشور هموار سازند. اهمیت این موضوع سبب شد تا گفت وگویی با «علی مجدآرا» رئیس فدراسیون ورزش های همگانی داشته باشیم که متن کامل آن به شرح ذیل است:

 سوال: راهکارهای فدراسیون ورزش همگانی در این یک سال برای تبدیل ورزش همگانی به فرهنگ عمومی چه بوده است؟
** در سال 97 دو کتاب طرح تحول و تعالی را تدوین کردیم که 14 طرح آن به همه استان ها ابلاغ شد و برای اجرای این مهم بیش از 150 میلیون تومان بودجه به هر یک از هیات ها اختصاص دادیم. در سال 98 هم این برنامه ادامه می یابد. همچنین با برنامه ریزی بلندمدت در جهت سند راهبردی توسعه ورزش همگانی، بیش از 1200 کلاس در این فدراسیون برگزار کردیم. به هر باشگاهی یک مربی فرستادیم و این گونه از نظر کارآفرینی و آموزش رتبه نخست را بدست آوردیم. همچنین فعالیت های بانوان را در این ورزش گسترش دادیم.

 سوال: آمار حضور مردم در ورزش های همگانی در این یکسال چقدر بوده است؟
** در ماه های پایانی سال، آمار شرکت مردم در این ورزش، از 21 درصد به 32 درصد رسیده که این امر نشان دهنده علاقه بیشتر مردم به سلامت و ورزش کردن است.

 سوال: با توجه به اینکه رهبر معظم انقلاب هر سال عنوان می کنند در سطح جامعه ورزش همگانی برای همه مردم جا نیافتاده است، به نظر می رسد که در این زمینه کاستی هایی دیده می شود، آیا فدراسیون راهکارهای نوینی را برای رفع این مشکلات در نظر گرفته است؟
** همواره توصیه های رهبر معظم انقلاب درباره ورزش همگانی متوجه همه مسئولان ورزش کشور است و تنها به فدراسیون ورزش همگانی اشاره نمی کنند. پنج سال پیش به حضور ایشان رفتیم و فرمودند که ورزش به طور همگانی نسبت به گذشته بهتر شده است اما باید بیشتر از این کار شود. بنابراین برمبنای فرمایشات و راهبردهای ایشان پیش بینی کردیم و توانستیم آمار مشارکت مردم را به 32 درصد برسانیم. امیداوریم در سال 1404 این مشارکت را به حداکثر برسانیم. البته بدنبال این هستیم تا استفاده از اتومبیل ها را کم کنیم و دوچرخه و امکانات دیگر را در اختیار عموم مردم قرار دهیم.

 سوال: چرا از مجموع 90 سند تحول، تنها 14 طرح را به استان ها ابلاغ کردید؟
** همه طرح ها را به استان ها ابلاغ کردیم اما اکنون 14 طرح برای همه استان ها عملی شده است. ولی استانها می توانند از همه این طرح ها با توجه به شرایط اقلیمی و موقعیت فرهنگی خویش بهره ببرند.

 سوال: رئیس انجمن گردشگری ورزشی در مطلبی گفت که در طول سال های گذشته تلاش بسیاری برای تعامل با فدراسیون ها داشته است و حتی از کمیته ملی المپیک نیز در این زمینه کمک خواسته اما نه تنها فدراسیون ها بلکه این کمیته نیز این مهم را نادیده گرفته اند و در امر ترویج آن همکاری نکرده اند، شما به عنوان رئیس فدراسیون ورزش همگانی در این زمینه چه اقدامی کرده اید؟
** نمی دانم چرا رئیس انجمن گردشگری ورزشی این مطلب را گفته اما بیشترین فعالیت فدراسیون در گردشگری ورزشی است و در ایران نیز به تدریج گسترش می یابد. در 4 سال گذشته حجم بزرگی از گردشگری های مختلف ورزشی را در کشور شاهد بودیم. بیشترین برنامه ریزی فدراسیون بر گردشگری ورزشی است.

 سوال: منظورم این است که تبانی از طرف فدراسیون های دیگر با انجمن گردشگری ورزشی برای درآمدزایی انجام نمی شود؟
** بله، این امر درست است. همان طور که می دانید ما یک کمیته همگانی در تمامی فدراسیون ها داریم تا این تبادل نظر صورت پذیرد تا همه رشته های همگانی را پوشش دهند اما آن طور که می خواهیم، فدراسیون ها عمل نکردند و بسیاری از مشکلات دیگر در این زمینه به وجود آمده است.
 سوال: ورزش همگانی تا چه حد می تواند در کاهش ناهنجاری های اجتماعی و بد رفتار هایی که در محیط های ورزشی به ویژه در مسابقات فوتبال به وجود می آید، موثر باشد؟
** رهبر معظم انقلاب با بیان اینکه ورزش همگانی بسیاری از معضلات اجتماعی را دور می کند و یکی از نیازهای اساسی کشور است، راهبرد اصلی را در این زمینه ارائه کردند. با توجه به اینکه برنامه های حوزه سلامت نیز به ورزش بازمی گردد این فدراسیون می تواند با برنامه ریزی هدفمند در خانواده ها از بروز بسیاری از معضلات اجتماعی جلوگیری کند.

 سوال: موانع و مشکلات طرح آموزش رایگان در مناطق محروم چیست؟
** این طرح در تمامی مناطق محروم رایگان است و اجرای آن موانع و مشکلاتی ندارد. زیرا فدراسیون از امکانات منطقه های پر بهره برای نقاط محروم استفاده می کند.

 سوال: طرح ورزش از خردسالی تا سالمندی تا چه حد با موفقیت رو به رو شد؟
** موفقیت اجرای این طرح بسیار بالا بوده و تاکنون با 9 کشور در همایشی در کیش رایزنی کردیم. هدف از این همایش این بود که هر فردی در هر کجا بدون هیچ هزینه ای بتواند نیازهای حرکتی خود را از کودکی تا سالمندی پاسخ دهد که این مهم در قالب ورزش همگانی می گنجد. بنابراین این برنامه را با استفاده از تجربیات موفق در دنیا در همه استان های ایران اجرا کردیم. البته درصدد هستیم تا کتابی را از مطالعات تطبیقی از خردسالی تا سالمندی تهیه کنیم و موانع و مشکلات و توصیه های راهبردی را در این کتاب قرار دهیم.

 سوال: در برخی از برنامه های پیاده روی، مردم را با اتومبیل تا محل آغاز این ورزش می برید، به نظر شما این امر با نفس ورزش همگانی منافات ندارد؟
** فدراسیون مردم را با اتومبیل تا محل پیاده روی می برد. حتی بسیاری از آنها از شهرستان ها و روستاهای اطراف مجبور هستند با اتومبیل بیایند اما پس از آن 5 کیلومتر را پیاده روی می کنند. منظور این فدراسیون از برنامه پیاده روی، طی کردن مسافت طولانی با پای پیاده تا محل آغاز این برنامه نیست.

 سوال: مردم ایران اکنون تنها برای دریافت جایزه به پیاده روی می آیند. فکر نمی کنید که باید طرح جدیدی را برای تغییر انگیزه آنان ارائه دهید؟
** اگر بگوییم مردم برای دریافت خودرو یا دوچرخه به این برنامه ها می آیند، صحیح نیست. والدین همواره برای تشویق فرزندان خود جایزه ای را به آموزگاران می دادند. ابتدا باید فرنگ سازی صورت پذیرد که این امر پروسه ای طولانی دارد. اول باید مردم را از راهی که بسیار دوست دارند وارد این ورزش کنیم تا پس از مدتی ورزش را جزو لاینفک زندگی خود بدانند.
 سوال: به هنگام آلودگی هوا فدراسیون ورزش همگانی نباید هشدار یا بیانیه ای به ورزشکاران بدهد؟
** وقتی که صدا و سیما در برنامه ای اعلام می کند سالمندان در این هوای آلوده بیرون نیایند، در واقع هشدار اصلی را انجام داده است. فدراسیون نمی تواند به مردم بگوید ورزش نکنند، شاید فردی بخواهد در منزل به این مهم بپردازد. برنامه ای را به مدارس و مکان های مختلف ارائه کردیم که آنها در بخشنامه ای در هوای آلوده ورزش نمی کنند.

 سوال: اولین برنامه فدراسیون در سال جدید چیست؟
** اولین برنامه ادامه اجرای طرح تحول و تعالی از کودکی تا سالمندی است و می خواهیم این امر در تمام خانواده ها نهادینه شود.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تیم ملی هندبال ساحلی، عربستان را هم تسلیم کرد

تیم ملی شمشیربازی اسلحه سابر ایران به فینال آسیا رسید

نتایج کامل لیگ ملت‌های والیبال 2019 + برنامه و جدول

پرسپولیس و استقلال، پرتماشاگرترین تیم‌های غرب آسیا/ فرصتی که از دست رفت

نبرد والیبال ایران با پر افتخارترین تیم جهان

سلطانی فر: هیات مدیره پرسپولیس بازگشت برانکو را پیگیری می کند

«سیامند رحمان» در بین 10 ستاره رقابت های پاراوزنه برداری قهرمانی جهان

ایران صدرنشین لیگ ملت‌های والیبال شد

با قراردادی دو ساله؛ استراماچونی سرمربی استقلال شد

بهترین ورزش ها برای سلامت مغز کدامند

اولین رده بندی ایران با ویلموتس/ 20 جهان و اول آسیا

پاداش 49 هزار دلاری برای تیم ملی والیبال ایران

یکی از کمانداران معلول از هلند بازنگشت!

ایران - کره‌جنوبی؛ دوستانه ولی به قصد تلافی

پیشنهاد ایران به AFC برای میزبانی مراسم برترین‌های آسیا

مخالفت کمیته المپیک با انتخاب مجیدی به عنوان سرمربی تیم امید

مشاور مدیرعامل پرسپولیس: هیچ بازیکنی از پرسپولیس جدا نمی‌شود

نوزایی: همه ایرانیان برای احیای چوگان وظیفه دارند

ایران در رده سوم لیگ ملت‌های والیبال باقی ماند

والیبال ایران آرژانتین را هم تسلیم کرد

دیدار والیبال ایران با هموطنان ولاسکو

طلای ناب ستاره تکواندوی ایران در جایزه بزرگ رُم

معاون وزیر ورزش: هجوم و ازدحام هوادران پرسپولیس مانع حضور داماشی ها شد

سرپرست دبیرکل کمیته المپیک: 120 میلیارد ریال به حساب فدراسیون های ورزشی واریز شد

عرب: نگران شرایط برانکو نیستیم

آلمان هم مقابل قدرت والیبال ایران تسلیم شد

عرب: پیشنهاد یک قرارداد بلندمدت را به برانکو داده ایم/ از حق پرسپولیس و هوادارانش نخواهیم گذشت

ایران به رده دوم لیگ ملت‌های والیبال صعود کرد

فغانی داور دیدار دوستانه ایران با سوریه شد

437 ورزشکار و کادر فنی امروز با حضور رییس جمهوری تجلیل می شوند

سرمربی تیم بسکتبال جوانان: نسل بسیار خوبی داریم

ویلموتس: امیدوارم بتوانیم اینجا روزهای خوبی داشته باشیم/ ما هر هفته مسئولی خواهیم داشت تا لیگ را رصد کند

رویارویی سروقامتان والیبال ایران با ایتالیا در نخستین گام لیگ ملتهای 2019

سرمربی تیروکمان معلولان: اول به مدال جهانی فکر می‌کنیم بعد سهمیه پارالمپیک

ویلموتس وارد تهران شد

افتتاح لیگ ملت‌های والیبال با بازی ایران - ایتالیا + جدول مسابقات

زاهدی فر مصاف سپاهان و پرسپولیس را قضاوت می کند

سلطانی‌فر خبر داد: 11 خرداد در حضور رییس‌جمهور پاداش مدال‌آوران اهدا می‌شود

شرط کمیته اخلاق برای حضور بیرانوند در دیدار مقابل سپاهان

اساسنامه کمیته ملی المپیک چه روندی را در دولت طی کرده است؟

آخرین وضعیت مصدومان پرسپولیس؛ از آمادگی سیدجلال و شجاع تا تلاش بیرانوند برای بازگشت به تمرینات گروهی

عضو هیات رئیسه فدراسیون فوتبال: ویلموتس سرمربی قطعی تیم ملی است

تورنمنت بلغارستان آخرین فرصت کشتی‌گیران برای المپیکی شدن

فخری: جهان به شمشیربازی ایران احترام می گذارد

عضو هیات مدیره استقلال: فوتبال را باید به اهالی آن سپرد

اعزام تیم ملی والیبال بانوان به اسلوونی قطعی شد

واکنش رسانه‌های قطری به شکست السد برابر پرسپولیس

محصص: فوتبال زنان ایران دیگر زنگ تفریح تیم های شرق آسیا نیست

مراسم تجلیل از ورزشکاران جوانمرد برگزار می شود

لیموچی: زبان آمار روایتگر توسعه ورزش زنان پارالمپیکی است