راه ترقی

آخرين مطالب

روند کُند توسعه ورزش همگانی از طرح تا اجرا ورزشی

روند کُند توسعه ورزش همگانی از طرح تا اجرا

  بزرگنمايي:

راه ترقی- فدراسیون ورزش همگانی از جمله نهادهایی است که مسئولیت های مهمی را در امر ترویج، فرهنگ سازی و نهادینه کردن ورزش در میان اقشار مختلف جامعه برعهده دارد.
اهمیت این موضوع را همواره می توان در سخنان رهبر معظم انقلاب مشاهده کرد. ایشان راهبردهای توسعه ورزش همگانی و سلامت محور را در همگانی کردن ورزش بین اقشار مختلف مردم از طریق توجه به این مهم به عنوان موضوعی لازم برای کشور عنوان کرده اند.
رهبر معظم انقلاب همچنین پرداختن عموم مردم به ورزش، قراردادن این مهم در برنامه‌های روزانه زندگی افراد و توجه به ورزش قهرمانی به عنوان موتور محرک ورزش همگانی را از دیگر راهبردهای توسعه این مهم دانسته اند.
ایشان استفاده از ظرفیت های ورزش همگانی را در راستای تامین تحرک، شادابی و توانایی در میان نسل جوان، تامین سلامت جسمانی و روانی مردم، تربیت جسمی سالم، جهت پیشرفت در میدان های معنوی، تقویت نیروی اراده، آمادگی و حوصله کار، حل مشکلات اخلاقی جامعه و پیشگیری از افسردگی و دیگر بیماری‌ها عنوان کرده اند.
این راهبردها می توانند به فدراسیون ورزش همگانی کمک کند تا مسیر توسعه و رشد این ورزش را در کشور هموار سازند. اهمیت این موضوع سبب شد تا گفت وگویی با «علی مجدآرا» رئیس فدراسیون ورزش های همگانی داشته باشیم که متن کامل آن به شرح ذیل است:

 سوال: راهکارهای فدراسیون ورزش همگانی در این یک سال برای تبدیل ورزش همگانی به فرهنگ عمومی چه بوده است؟
** در سال 97 دو کتاب طرح تحول و تعالی را تدوین کردیم که 14 طرح آن به همه استان ها ابلاغ شد و برای اجرای این مهم بیش از 150 میلیون تومان بودجه به هر یک از هیات ها اختصاص دادیم. در سال 98 هم این برنامه ادامه می یابد. همچنین با برنامه ریزی بلندمدت در جهت سند راهبردی توسعه ورزش همگانی، بیش از 1200 کلاس در این فدراسیون برگزار کردیم. به هر باشگاهی یک مربی فرستادیم و این گونه از نظر کارآفرینی و آموزش رتبه نخست را بدست آوردیم. همچنین فعالیت های بانوان را در این ورزش گسترش دادیم.

 سوال: آمار حضور مردم در ورزش های همگانی در این یکسال چقدر بوده است؟
** در ماه های پایانی سال، آمار شرکت مردم در این ورزش، از 21 درصد به 32 درصد رسیده که این امر نشان دهنده علاقه بیشتر مردم به سلامت و ورزش کردن است.

 سوال: با توجه به اینکه رهبر معظم انقلاب هر سال عنوان می کنند در سطح جامعه ورزش همگانی برای همه مردم جا نیافتاده است، به نظر می رسد که در این زمینه کاستی هایی دیده می شود، آیا فدراسیون راهکارهای نوینی را برای رفع این مشکلات در نظر گرفته است؟
** همواره توصیه های رهبر معظم انقلاب درباره ورزش همگانی متوجه همه مسئولان ورزش کشور است و تنها به فدراسیون ورزش همگانی اشاره نمی کنند. پنج سال پیش به حضور ایشان رفتیم و فرمودند که ورزش به طور همگانی نسبت به گذشته بهتر شده است اما باید بیشتر از این کار شود. بنابراین برمبنای فرمایشات و راهبردهای ایشان پیش بینی کردیم و توانستیم آمار مشارکت مردم را به 32 درصد برسانیم. امیداوریم در سال 1404 این مشارکت را به حداکثر برسانیم. البته بدنبال این هستیم تا استفاده از اتومبیل ها را کم کنیم و دوچرخه و امکانات دیگر را در اختیار عموم مردم قرار دهیم.

 سوال: چرا از مجموع 90 سند تحول، تنها 14 طرح را به استان ها ابلاغ کردید؟
** همه طرح ها را به استان ها ابلاغ کردیم اما اکنون 14 طرح برای همه استان ها عملی شده است. ولی استانها می توانند از همه این طرح ها با توجه به شرایط اقلیمی و موقعیت فرهنگی خویش بهره ببرند.

 سوال: رئیس انجمن گردشگری ورزشی در مطلبی گفت که در طول سال های گذشته تلاش بسیاری برای تعامل با فدراسیون ها داشته است و حتی از کمیته ملی المپیک نیز در این زمینه کمک خواسته اما نه تنها فدراسیون ها بلکه این کمیته نیز این مهم را نادیده گرفته اند و در امر ترویج آن همکاری نکرده اند، شما به عنوان رئیس فدراسیون ورزش همگانی در این زمینه چه اقدامی کرده اید؟
** نمی دانم چرا رئیس انجمن گردشگری ورزشی این مطلب را گفته اما بیشترین فعالیت فدراسیون در گردشگری ورزشی است و در ایران نیز به تدریج گسترش می یابد. در 4 سال گذشته حجم بزرگی از گردشگری های مختلف ورزشی را در کشور شاهد بودیم. بیشترین برنامه ریزی فدراسیون بر گردشگری ورزشی است.

 سوال: منظورم این است که تبانی از طرف فدراسیون های دیگر با انجمن گردشگری ورزشی برای درآمدزایی انجام نمی شود؟
** بله، این امر درست است. همان طور که می دانید ما یک کمیته همگانی در تمامی فدراسیون ها داریم تا این تبادل نظر صورت پذیرد تا همه رشته های همگانی را پوشش دهند اما آن طور که می خواهیم، فدراسیون ها عمل نکردند و بسیاری از مشکلات دیگر در این زمینه به وجود آمده است.
 سوال: ورزش همگانی تا چه حد می تواند در کاهش ناهنجاری های اجتماعی و بد رفتار هایی که در محیط های ورزشی به ویژه در مسابقات فوتبال به وجود می آید، موثر باشد؟
** رهبر معظم انقلاب با بیان اینکه ورزش همگانی بسیاری از معضلات اجتماعی را دور می کند و یکی از نیازهای اساسی کشور است، راهبرد اصلی را در این زمینه ارائه کردند. با توجه به اینکه برنامه های حوزه سلامت نیز به ورزش بازمی گردد این فدراسیون می تواند با برنامه ریزی هدفمند در خانواده ها از بروز بسیاری از معضلات اجتماعی جلوگیری کند.

 سوال: موانع و مشکلات طرح آموزش رایگان در مناطق محروم چیست؟
** این طرح در تمامی مناطق محروم رایگان است و اجرای آن موانع و مشکلاتی ندارد. زیرا فدراسیون از امکانات منطقه های پر بهره برای نقاط محروم استفاده می کند.

 سوال: طرح ورزش از خردسالی تا سالمندی تا چه حد با موفقیت رو به رو شد؟
** موفقیت اجرای این طرح بسیار بالا بوده و تاکنون با 9 کشور در همایشی در کیش رایزنی کردیم. هدف از این همایش این بود که هر فردی در هر کجا بدون هیچ هزینه ای بتواند نیازهای حرکتی خود را از کودکی تا سالمندی پاسخ دهد که این مهم در قالب ورزش همگانی می گنجد. بنابراین این برنامه را با استفاده از تجربیات موفق در دنیا در همه استان های ایران اجرا کردیم. البته درصدد هستیم تا کتابی را از مطالعات تطبیقی از خردسالی تا سالمندی تهیه کنیم و موانع و مشکلات و توصیه های راهبردی را در این کتاب قرار دهیم.

 سوال: در برخی از برنامه های پیاده روی، مردم را با اتومبیل تا محل آغاز این ورزش می برید، به نظر شما این امر با نفس ورزش همگانی منافات ندارد؟
** فدراسیون مردم را با اتومبیل تا محل پیاده روی می برد. حتی بسیاری از آنها از شهرستان ها و روستاهای اطراف مجبور هستند با اتومبیل بیایند اما پس از آن 5 کیلومتر را پیاده روی می کنند. منظور این فدراسیون از برنامه پیاده روی، طی کردن مسافت طولانی با پای پیاده تا محل آغاز این برنامه نیست.

 سوال: مردم ایران اکنون تنها برای دریافت جایزه به پیاده روی می آیند. فکر نمی کنید که باید طرح جدیدی را برای تغییر انگیزه آنان ارائه دهید؟
** اگر بگوییم مردم برای دریافت خودرو یا دوچرخه به این برنامه ها می آیند، صحیح نیست. والدین همواره برای تشویق فرزندان خود جایزه ای را به آموزگاران می دادند. ابتدا باید فرنگ سازی صورت پذیرد که این امر پروسه ای طولانی دارد. اول باید مردم را از راهی که بسیار دوست دارند وارد این ورزش کنیم تا پس از مدتی ورزش را جزو لاینفک زندگی خود بدانند.
 سوال: به هنگام آلودگی هوا فدراسیون ورزش همگانی نباید هشدار یا بیانیه ای به ورزشکاران بدهد؟
** وقتی که صدا و سیما در برنامه ای اعلام می کند سالمندان در این هوای آلوده بیرون نیایند، در واقع هشدار اصلی را انجام داده است. فدراسیون نمی تواند به مردم بگوید ورزش نکنند، شاید فردی بخواهد در منزل به این مهم بپردازد. برنامه ای را به مدارس و مکان های مختلف ارائه کردیم که آنها در بخشنامه ای در هوای آلوده ورزش نمی کنند.

 سوال: اولین برنامه فدراسیون در سال جدید چیست؟
** اولین برنامه ادامه اجرای طرح تحول و تعالی از کودکی تا سالمندی است و می خواهیم این امر در تمام خانواده ها نهادینه شود.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سرمربیان سابق تیم ملی مدرس دوره مشترک UEFA و AFC

مهندسی فوتبال؛ واژه ای برای فرار از پاسخگویی

دیوار چین دروازه ورود زنان وزنه بردار ایرانی به المپیک

تیم کشتی آزاد جوانان ایران فردا راهی ترکیه می‌شود

بازیکنانی می‌خواهیم که برای‌کشور بجنگند/باید باور داشته باشیم

مکمل، تاثیر مثبتی در افزایش حجم عضلانی ورزشکاران جوان و نوجوان ندارد

برانکو: در قهرمانی‌های پرسپولیس نقشی نداشتم

سرمربی جدید تیم ملی فوتبال قطعا بزرگ‌تر از کی‌روش است

سرمربی تیم ملی تکواندو: نمی توانستیم به نام ها اکتفا کنیم

اعتراض می کنم، پس هستم

عطایی: اردونشینان تیم والیبال جوانان تغییر نمی‌کنند/ به دنبال سکوی جهانی هستیم

بقا، هدف نمایندگان فوتبال ایران در لیگ قهرمانان آسیا

انتخاب سرمربی تیم ملی در چرخه نام های تکراری

داربی 89 با طعم قهرمانی؛ حالا وقت برنده شدن است

روند کُند توسعه ورزش همگانی از طرح تا اجرا

برانکو: برای نخستین‌بار در داربی با استقلال برای صدر جدول می‌جنگیم

شهرآورد 89؛ رقابتی برای رسیدن به جام

سردار آزمون به خانه برگشته است

ستاره های کشتی ایران در رقابت های امیدهای آسیا از نگاه اتحادیه جهانی

کادرفنی تیم ملی والیبال بدون تغییر می‌ماند

وزیر ورزش:سرخآبی ها باید به دور حذفی لیگ قهرمانان صعود کنند

مسیر المپیکی شدن بسکتبال ایران

اعضای هیات مدیره پرسپولیس معرفی شدند

سهراب مرادی در آلمان معاینه شد/ نیاز به عمل جراحی نیست

تیم ملی کشتی آزاد به فینال جام جهانی راه یافت

پیروزی قاطعانه آزادکاران ایران مقابل مغولستان

پروین: پرسپولیس می تواند در لیگ قهرمانان صعود کند

فدراسیون فوتبال ملوک الطوایفی اداره می‌شود/ تیم امید ملک کسی نیست

معاون وزیر ورزش: اینچه‌ درگاهی باید پاسخگو باشد/ موضوع پیگیری خواهد شد

برای انتخاب سرمربی تیم ملی فوتبال نباید عجله کرد

برنامه فشرده تیم ملی والیبال ایران در سال 98

برانکو: السد قوی تر از تیم ملی قطر است

AFC پاسخ پرسپولیس را داد

واکنش وزیر ورزش به ادعای نامه ارسالی از فیفا

مجمع کشتی بدنبال بهترین گزینه ریاست/ در انتظار برنامه کاندیداها

22 بازیکن پرسپولیس راهی قطر می‌شوند

اصفهانیان: استفاده از کمک داور ویدیویی نیاز به تایید فیفا دارد

فرنگی‌کاران ایران روز عید به میدان می‌روند/ برنامه کامل مسابقات

ثبت نام خادم برای انتخابات فدراسیون کشتی

ملی‌پوش شمشیربازی: می‌خواهیم در المپیک توکیو شگفتی‌ساز شویم

تیم ملی وزنه برداری ایران قهرمان جام بین المللی فجر شد

کشتی ایران در "دان‌کلوف" جان گرفت

دوچرخه‌سواری زنان؛ شکل‌گیری تردیدها در سایه نگاه جنسیت‌زده

آسیا در انتظارهنرنمایی نمایندگان فوتبال ایران

آزادکار ملی پوش: رنگ مدال هایم از این پس باید طلا باشد

دومین برد قاطع رضا و حسن یزدانی در جام دان‌کلوف

مردان تکواندوی ایران قهرمان جام ریاست فدراسیون جهانی شدند

پلنگ جویبار: برای صحبت در مورد المپیک زود است

ترکیب پرسپولیس بازهم تغییر می‌کند

اعلام اسامی بازیکنان دعوت شده به اردوی تیم ملی فوتسال