راه ترقی

آخرين مطالب

زیبایی‌شناسی در مطبوعات جایگاهی ندارد فرهنگی

زیبایی‌شناسی در مطبوعات جایگاهی ندارد

  بزرگنمايي:

راه ترقی- مهرداد دولت آبادی عکاس و گرافیست مطبوعاتی خصوصی نبودن مطبوعات را از مشکلات گرافیک مطبوعاتی در ایران برشمرد و گفت: اگر بقای مطبوعات به کسب درآمد و فروش وابسته باشد، گرافیک مطبوعاتی می‌تواند با ایجاد جذابیت بصری در کنار انتقال مفاهیم به مخاطبین، رشد کند تا به جذب خوانندگان کمک کند. این در حالی است که سرازیر شدن بودجه های دولتی در مطبوعات ایران، خلاقیت و کیفیت را در مطبوعات بی اعتبار می‌کند.
وی با اشاره به وضعیت بهتر گرافیک در انتشارات ئر مقایسه با وضعیت آن در مطبوعات، افزود: این مساله دقیقا به فروش برمی‌گردد؛ انتشارات موضوع اول خود را حفظ بقا از طریق فروش می‌داند هر چند در بعضی از نشرها که نام‌های بزرگی هم دارند، به واسطه گروگانگیری آموزش دانش‌آموزان و تبلیغات بیش از استاندارد، بحث گرافیک قربانی می‌شود ولی در بیشتر مواقع، گرافیک اهمیت دارد و برای مخاطب احترام قائل هستند.»
این گرافیست مطبوعاتی اظهار داشت: سردبیران در مطبوعات ایران بسیار کم از هنرمندان تجسمی و گرافیست‌ها در نشریات مشاوره می گیرند و اصولا زیبایی‌شناسی در مطبوعات جایگاهی ندارد و معمولا در راه اندازی مطبوعات بدون مشورت با افراد متخصص، قطع، لوگو و هویت‌های بصری نشریات تعریف می شود و سپس تصمیمات اتخاذ شده برای اجرا به اطلاع گرافیست و صفحه‌آرای نشریه می‌رسد.
دولت آبادی بودجه‌ اندک نشریات برای طراحی را از دیگر مشکلات این حوزه برشمرد و گفت: عدم ثبات شغلی و نبود جایگاه حرفه ای از مشکلات این حوزه تعریف می شود که سبب می شود به دلیل نبود شناخت کافی از ظرفیت های گرافیک مطبوعاتی زمان کمی به گرافیست‌ و صفحه‌آرا برای طراحی داده شود.
وی ادامه داد: مدیران و سردبیران مطبوعات داخل کشور با استفاده از جایگاه‌ خود در زمینه گرافیک کاملا سلیقه‌ای برخورد می‌کنند در صورتی که در مطبوعات بزرگ جهان جایگاه سردبیران، خبرنگاران، عکاسان و گرافیست‌ها تعریف شده است و اعتماد به تخصص افراد از مهمترین مولفه های حرفه ای بودن است.
این عکاس با انتقاد نگرش مدیریتی حاکم بر جامعه که گرافیک، عکاسی و هنر را تحت تأثیر خود قرار داده است، گفت: تا زمانی که مدیریت به معنای دخالت در تمامی امور برداشت می‌شود مشکلی قابل حل نیست.
وی نبود تعامل با فضاهای بین المللی را از دیگر مشکلات گرافیک مطبوعاتی در ایران عنوان کرد و اظهار داشت: دسترسی سخت و گاهی عدم دسترسی به منابع جهان و آشنایی با سبک‌های روز جهان همواره از مشکلات این حوزه است که البته در سال های اخیر با حضور شبکه‌های اجتماعی و نشریات دیجیتال تا حدودی می‌توان از این مانع رد شد.
دولت آبادی با اشاره به نقش گرافیک در زندگی روزمره بشر گفت: گرافیک با تمامی مشاهدات روزانه ما مرتبط است و می‌توان گرافیک را بخش بزرگی از زندگی روزمره بشر دانست که توجه نکردن به آن، مساله‌ای قابل تامل است.
وی با اشاره به نقش مسابقات و رویدادها در پیشرفت گرافیک مطبوعاتی گفت: اگر فراخوان‌هایی جداگانه و اختصاصی در حوزه گرافیک مطبوعاتی به صورت بین المللی در ایران برگزار شود امکان تعامل با دیگر کشورها فراهم می شود و می تواند به رشد این فضا کمک کند.
این گرافیست افزود: هرچند در حال حاضر هم در دنیا حرفی برای گفتن داریم ولی نباید در همین سطح ماند بلکه باید با مطالعه و ایده‌پردازی‌های خلاقانه و اجازه کار آزاد به هنرمندان باعث شکوفایی بیشتر در زمینه مطبوعات شویم.
وی با گلایه از وضعیت اشتغال در مطبوعات گفت: دستمزدها پایین و یا با تاخیر زیاد پرداخت می‌شود. البته تجربه من نشان داده که کار در بخش مطبوعات و روزنامه‌ها ریسک بالایی دارد، زیرا در صورت توقیف روزنامه، تمام سابقه کاری نادیده گرفته شده و حق و حقوق افراد پرداخت نمی‌شود.
این گرافیست افزود: اوضاع در انتشارات نیز خوب نیست که برای مثال انتشاراتی که به عنوان مافیای کنکور و کتاب از آنها یاد می شود حقوق کارمندان را نادیده می‌گیرند و نشرهای باکیفیت و متعهد هم دریافتی چندانی برای پرداخت حقوق نیروها ندارند. این انتشارات مظلوم واقع شده‌اند و با توجه به تلاش مثبتی که انجام می‌دهند ولی در سایه‌ی آن مافیاها که در حال بلعیدن سرمایه‌های این مملکت هستند، دیده نمی شوند.
این گرافیست با انتقاد از وضعیت آموزشی در کشور که سبب می‌شود فارغ‌التحصیلان رشته گرافیک با نگرش سطحی وارد فضای حرفه ای رشته خود شوند، گفت: مدرک‌گرایی درحال حاضر آسیب جدی است که وضعیت آموزشی کشور را تهدید می کند و از سوی دیگر تعداد محدودی از استادان دانشگاه‌ها تجربه کار عملی را دارند و افرادی هم که دارای تجربه کار حرفه‌ای هستند به دلایل متعددی رغبتی به آموزش ندارند.
این گرافیست افزود: به جوانان پیشنهاد می‌کنم که تنها به مسیر دانشگاه و گرفتن مدرک برای ورود به کار گرافیک و همچنین عکاسی نیاندیشند و با استفاده از تجربه کار در بازار و آموزش‌های آزاد و استادان خوبی که وجود دارند کار گرافیک و عکاسی را به صورت حرفه‌ای دنبال کنند.
وی « تجربه و کار بسیار» را عامل پیشرفت در حرفه خود خواند و با تاکید بر اهمیت ارتباط با هنرمندان خارج از ایران، گفت: آزاد اندیشی و وابسته نبودن کمک شایانی به پیشرفت حرفه‌ای خواهد کرد.
مهرداد دولت آبادی متولد 1365 فارغ التحصیل رشته عکاسی از خانه عکاسان و رشته گرافیک از دانشگاه شهیدبهشتی کرج است و بیش از 15 سال به عنوان عکاس و گرافیست با خبرگزاری ها و مطبوعات مختلفی همکاری داشته است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کربلا در هوای انتظار

شب بود که جشنواره شلوغ شد

آنچه گردشگری را تهدید می‌کند «سیل» نیست

زمان ارسال اثر به نخستین جشنواره ملی حکمت و نیایش تمدید شد

واکاوی راه‌های ارائه آثار ادب فارسی به بازار جهانی

بازگشت آرامش پس از سیل به جاذبه‌های مهم گردشگری کشور

پویش من یک پاسدارم در دانشگاه امیرکبیر برگزار شد

زیبایی‌شناسی در مطبوعات جایگاهی ندارد

رهبر انقلاب درگذشت سیدمحمود محتشمی پور را تسلیت گفتند

ردپای سیل در تعطیلی، تخریب و تخلیه 44 کتابخانه عمومی کشور

اعلام زمان ثبت‌نام بن خرید کتاب استادان حوزه و دانشگاه

استقبال بطحایی از همکاری گروه‌های جهادی در بازسازی مدارس سیل‌زده

بدرقه پیکر کمال‌الملک سینمای ایران

تلاش برای افزایش بودجه و تصویب لایحه مالکیت فکری

دیدار نوروزی وزیر فرهنگ با شفیعی کدکنی

ظریف‌ترین احساسات بشری را هنر تئاتر می‌تواند ارائه دهد

میزبانی ایران از 288 رسانه از 199 کشور

17 میلیون نفر شب اقامت در کشور ثبت شد

رییس مجلس با آیت الله العظمی میلانی و آیت الله مددی الموسوی دیدار کرد

آموزشگاه‌های کنکور به حال خود رها شده‌اند

75 درصد کتاب‌های منتشرشده در سال 97 تالیفی هستند

چهارشنبه سوری منحرف شده است

هنر انقلاب، سفارشی نیست

امکان ثبت نام در کاروان‌های فوق العاده عتبات نوروزی

رایزنی فرهنگی لازمه فرصت سازی برای اقتصاد فضای مجازی

21 میلیون نفر از موزه‌های کشور بازدید کردند

«مشتاق» را از زندگی در کرمان سیر کردند

همایش برنامه ویژه مدرسه محور بوم آغاز به کار کرد

جشنواره زنان و تولید ملی، عرصه حضور کارآفرینان اجتماعی است

بالا و پایین هزینه‌های حج/ راه‌ حل‌هایی برای کاهش هزینه‌ها

توهین به شورای عالی حوزه اهانت به مراجع و رهبری است

بطحائی خبر داد: پرداخت مطالبات حق‌التدریسی‌ها تا پایان سال

چگونه با عکس‌هایمان داستان بگوییم؟

رویکرد جدید وزارت علوم تربیت دانشجویان خودباور و خوداتکا است

افزایش سرعت واگذاری بناهای تاریخی به بخش خصوصی

فرهنگ و هنر کشور برای درخشان ماندن نیاز به زیرساخت علمی دارد

جشنواره ای در سایه

مرگ در جزیره لهجه‌ها قدم می‌زند

مردم باید زمانی که به ما می رسند احساس آرامش کنند

حضرت فاطمه(س)؛ طلایه دار دفاع از حریم ولایت

بررسی شیوه نامه‌های انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات

جشن جهانی نوروز برگزار می‌شود

تیغ تحریم حوزه هنری بر گردن آشغال‌ها دوست داشتنی

بطحائی: با اجرای رتبه‌بندی، حقوق‌ تمامی فرهنگیان دو سه برابر نمی‌شود

رستم خواندن بازیگران معلول از سوی وزیر

تجربه‌هایی بدیع برای ورود به جهان تئاتر نوین

ابلاغ بخشنامه نقل و انتقالات فرهنگیان برای سال تحصیلی آینده

«چیدمان» فرانسه پاسخی هوشمندانه به مخاطبان تشنه ایده‌های بکر

رابطه دانشجویان موسیقی با جشنواره فجر چگونه است؟

نمایش‌هایی از بلژیک، آذربایجان و رومانی