راه ترقی

آخرين مطالب

آنچه گردشگری را تهدید می‌کند «سیل» نیست فرهنگی

آنچه گردشگری را تهدید می‌کند «سیل» نیست

  بزرگنمايي:

راه ترقی- غلامحیدر ابراهیم بای سلامی با نگاهی به وضعیت موجود گردشگری کشور پس از اخطار برخی کشورها ازجمله وزارت خارجه بریتانیا به شهروندانش برای سفر به ایران در پی وقوع سیل و با توجه به برخی مقررات سیاسی داد، گفت: بدیهی است که بحران‌های طبیعی و امنیتی همیشه بر گردشگری تأثیر منفی دارد، چون تعریف گردشگری به امنیت و رفاه هر مقصدی وابسته است. شاید برخی از کشورها هم به شهروندان خود هشدار بدهند، این امر طبیعی است و نمی‌توان منکر اثر چنین بحران‌هایی در کشور شد. اما مشکل اساسی گردشگری ایران نبودِ برنامه است. با وجود تاکید قانون برنامه ششم توسعه برای تهیه و ارائه برنامه راهبردی گردشگری در سال نخست آن (1396)، متأسفانه تا کنون این اتفاق نیافتاده است، برای همین برنامه‌ریزی‌های گردشگری پراکنده و پریشان است. همین وضعیت باعث شده بسیاری از کشورها از برنامه‌های گردشگری ایران مطلع نباشند.

وی افزود: قطعاً بحران‌های بین‌المللی، تحریم‌ها و کمبود زیرساخت‌ها در کنار بحران‌های طبیعی مثل سیل سفر گردشگران خارجی به ایران را تحت تأثیر قرار می‌دهد و مشکلات این بخش را تشدید می‌کند. در این شرایط دولت و بخش خصوصی باید با حساسیت اطلاعات دقیق را در اختیار آژانس‌های گردشگری خارجی، کشورهای مبدأ و بازار هدف ایران قرار دهند و مقاصد امن که آمادگی لازم برای پذیرش گردشگران را صریح اعلام کنند، با شبکه‌های بین‌المللی نیز در ارتباط باشند تا گردشگران بر اساس اطلاعات واقعی مقصد ایران را در مکان‌هایی که دارای بحران طبیعی نیستند، انتخاب کنند و با این اطلاع‌رسانی دقیق و سریع، اعتبار گردشگری ایران را افزایش دهند.

این استاد دانشگاه گفت: در حال حاضر مناطق زیادی از کشور که هنوز تحت تأثیر بحران طبیعی قرار نگرفته‌اند برای پذیرش گردشگران آماده‌اند اما هنوز سازماندهی نشده‌اند. بازاریابی بین‌المللی همچنان حلقه مفقوده گردشگری ایران محسوب می‌شود و به طور کارشناسی و تخصصی به آن پرداخته نشده است، برای همین در مواقع بحرانی مثل سیل و زلزله نمی‌توانیم برنامه‌ریزی داشته باشیم و یا به آژانس‌های خارجی و کشورهای مبدا این اعتماد را بدهیم که به ایران سفر کنند.

رئیس انجمن علمی گردشگری ایران، صنعت گردشگری را با ضعف بخش دولتی و خصوصی مواجه دانست و اظهار کرد: گردشگری ایران از نا به سامانی و رویکردهای غیرتخصصی و غیرکارشناسی و ضعف برنامه‌ریزی رنج می‌برد. از طرفی بخش خصوصی بزرگی در گردشگری ایران وجود ندارد که بتواند تبادل نظر و تعاملی با بخش‌های گردشگری منطقه‌ای و بین‌المللی داشته باشد و سخن آن قابل اعتنا و از اعتبار بالایی برخوردار باشد. بخش خصوصی فعال در گردشگری به شدت پراکنده و ضعیف است.

عضو شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری سپس درباره برخورد با صنعت گردشگری در سطح کلان کشور با وجود بحث‌های زیادی که درباره اهمیت آن مطرح شده است، گفت: نداشتن شناخت از صنعت گردشگری مهم‌ترین مساله دولت است. هم دولت و هم مجلس، گردشگری را به عنوان بخش اقتصادی در اولویت برنامه‌های خود ندارد، برای همین آسیب فراوانی به گردشگری ایران وارد شده است. متأسفانه تیم اقتصادی دولت، گردشگری را به عنوان بخش اقتصادی کلان و بزرگ که به درآمدزایی و ایجاد اشتغال منجر می‌شود و جلب مشارکت مردمی می‌کند، نمی‌شناسد و تا به حال هم در برنامه‌های دولت محلی از اعراب ندارد. ممکن است در برخی سخنرانی‌ها اظهارنظرهایی کرده باشند اما عملاً در برنامه‌ریزی‌ها به آن پرداخته نمی‌شود.

وی افزود: علت اساسی این است که ما سواد گردشگری نداریم. شناخت از گردشگری معمولاً مبهم است که بر آن اساس مباحث کلی و مطالب سطحی را اعلام می‌کنیم، مثل این‌که گردشگری درآمدزا است و ایجاد شغل می‌کند، درحالی‌که بدون طراحی، برنامه‌ریزی، تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری جدی، گردشگری به جایی نمی‌رسد. شاهد هستید هیچ کسی در سخنرانی‌ها راجع به گردشگری، کم نمی‌آورد اما در برنامه‌ریزی‌ها بویژه در مدیریت اجرا، بسیج منابع و مشارکت‌ها این امر وجود ندارد.

بای‌سلامی تاکید کرد: گردشگری به غایت یک امر سیاسی و وابسته به سیاست‌گذاری‌های دولت است. متأسفانه تیم اقتصادی دولت‌های گذشته و حال چنین باوری نداشته‌اند. برای مثال شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری کشور (که ریاست آن با رئیس جمهور یا معاون اول رئیس جمهور است) سه سال می‌شود که تشکیل نشده است، زمانی بحث اعضای این شورا این بود چرا دستور جلسات در سطوح کلان و مبتنی بر مشارکت مردم نیست اما الان بحث این است که چرا جلسه‌ای تشکیل نمی‌شود. این یک نشانه است و امیدواریم بزودی این شورا تشکیل شود. ما پیشنهادهای خوبی برای برانگیختن مشارکت مردم در کشور برای رونق گردشگری داخلی و ورودی ارائه کرده‌ایم که هنوز جلسه‌ای تشکیل نشده است اما امیدواریم در دستور قرار بگیرد. حداقل این است که رئیس جمهور در یکی از جلسات شورا شرکت کنند و دستور دهند این صنعت در کنار دیگر صنایع رونق پیدا کند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

80 هزارتن کاغذ با ارز 4200 تامین می شود

پایان جاده ابریشم در فرانسه با ساز و فسنجان ایرانی

غیبت معنا دار ایران در جشنواره کن

حوزه فرهنگ و رسانه صاحب شوراهای حل اختلاف شد

پای درد دلِ ناشران قرآنی

دغدغه ویرانی زبان فارسی را جدی‌تر بگیریم

بحران فعلی رسانه‌ها، کمبود کاغذ است

درصدد بازگرداندن تمام الواح گلین هخامنشی از آمریکا هستیم

بطحایی: بر شهریه مدارس غیردولتی به طور کامل نظارت می شود

اعلام نتایج قرعه‌کشی دیدار دانشجویان با رهبر معظم انقلاب در ماه مبارک رمضان

خدمات و محتوا؛ حلقه‌های مفقوده شبکه ملی اطلاعات

بطحایی: سال تحصیلی آینده کمبود معلم نداریم

نهج البلاغه را از غربت خارج کنیم

هیچ رخدادی از دید رسانه‌ها پنهان نمی‌ماند

سالانه 400 هزار تن کاغذ نیاز داریم/ ترخیص 10 هزار تن کاغذ از گمرک

بازخوانی یک داستان شاهنامه، سیاوش در آتش

وزیر فرهنگ قطعیت ارز 4200 تومانی کاغذ را تایید کرد

هر چه می‌توانید قرآن بخوانید

تدوین 29 اقدام در مسیر ارتقای نقش وزارت فرهنگ در فضای مجازی

انتشار «نام کوچک من بلقیس» و «له و علیه ویرایش»

وزیرفرهنگ: ایست در زمان، زمانه را زمینگیر می‌کند

قاضی زاده هاشمی: کمیسیون فرهنگی با جدیت برای تنظیم بازار کاغذ ورود پیدا می‌کند

ورود ضابطان قضایی دانشگاه ها به پدیده پایان نامه فروشی

خدای قاصدِ هدایت

رنگ تازه پرده نقره‌ای در ماه خدا

نماز ظهر و عصر در ماه مبارک رمضان در حسینیه امام خمینی (ره) اقامه می‌شود

رضایی: امسال حج عمره نداریم

عربستان هنوز پاسخ نداده است

پاسخ به انتقاد رییس‌جمهور ازضعف دانش‌آموزان در2درس/ وعده توخالی ندادم

نماینده ولی فقیه در حج تودیع و معارفه شد

تابش: سهم سینمای ایران از بازار جهانی ناچیز است

سیمای رمضان 98 در قاب سریال؛ تلاش برای جذب مخاطب

ایران میزبان نخستین جشنواره خوراک ملل شد

هشدار جدی وزارت فرهنگ به دلالان کاغذ

بازدید رهبر انقلاب از نمایشگاه بین المللی کتاب تهران

ارقام همیشه گویا نیستند

خارجی‌ها هنوز هم به میراث فرهنگی ما دست‌درازی می‌کنند

به شایعه‌ دستگیری‌ها دامن نمی‌زنیم

گالری گردی در ماه کتاب

مشکلات اساسی قوه قضائیه مرتفع شود/ با پرداخت قسط اول مهریه، زوجه باید تمکین کند

چکناواریان: می‌خواهم فیلم بسازم

آغاز مراسم افتتاحیه نمایشگاه کتاب تهران

بطحایی: بنیادی‌ترین مبانی ارتقای سلامت، در مدارس رقم می خورد

دانشگاه های غیردولتی تا پایان 98 برای تجمیع مهلت دارند

کربلا در هوای انتظار

شب بود که جشنواره شلوغ شد

آنچه گردشگری را تهدید می‌کند «سیل» نیست

زمان ارسال اثر به نخستین جشنواره ملی حکمت و نیایش تمدید شد

واکاوی راه‌های ارائه آثار ادب فارسی به بازار جهانی

بازگشت آرامش پس از سیل به جاذبه‌های مهم گردشگری کشور