راه ترقی

آخرين مطالب

دولت برنامه ریزی های مختلفی برای مقابله با تحریم ها انجام داده است مديريت

دولت برنامه ریزی های مختلفی برای مقابله با تحریم ها انجام داده است

  بزرگنمايي:

راه ترقی- «محمود واعظی» روز چهارشنبه در پایان جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران با تشریح مصوبات امروز هیات وزیران افزود: در جلسه امروز مهم ترین بحثی که مطرح شد درمورد خباثتی بود که آمریکا در روز دوشنبه انجام داد و اعلام کرد که مانع فروش نفت ایران می شود، بنابراین در جلسه دولت به این مساله که موضوع مهمی بود، پرداختیم.
وی ادامه داد: این موضوع از دو بعد سیاست خارجی و نوع نگاهی که باید در دولت به طور یکسان به آنچه که اتفاق افتاده است و از بعد دیگر در ارتباط با این که گزینه های مختلفی که در گذشته برای شرایط مختلف تدوین کرده بودیم برای این گزینه هم فکر کرده شده است.
وی گفت: در قانون بودجه سال 98 در خصوص این موارد پیش بینی شده است که بتوانیم کشور را در صورت محدودیت ها به خوبی اداره کنیم.
رییس دفتر رییس جمهوری افزود: این اعلامی که کاخ سفید و وزیر خارجه آمریکا کرد طبیعتا محدودیت هایی را از نظر اقتصادی برای ایران به وجود می آورد اما آنچه که آنها دنبال می کنند تبلیغات گسترده و جنگ روانی هستند.
واعظی ادامه داد: از روز دوشنبه شاهدیم که صدا و سیما اطلاع رسانی خوبی در این زمینه انجام داده است، همچنین باتوجه به آگاهی مردم خیلی این مساله را جدی نگرفتند که نشانه آن هم این است که تاثیر آنچنانی در بازار ارز و بخش های دیگر نداشته است.
وی همچنین گفت: در جلسه امروز دولت راه های برخورد با این مقوله چه در داخل و چه در خارج از کشور بررسی شد.
رییس دفتر رییس جمهوری افزود: قوای سه گانه و نهادهای مختلف باید دست به دست هم بدهیم و در مقابل این فشار آمریکا خودمان را آماده کنیم، اطلاع رسانی به مردم انجام شود که بتوانیم مقاومت کنیم.
وی تاکید کرد: این آخرین تلاش هایی است که آمریکا می کند، در یک سال گذشته هر آنچه در توان داشته انجام داده است و تاثیرات آن را هم دیدید، تاثیری که قبل از 13 آبان بود بقیه انجام اقداماتی که انجام دادند، اقدامات مهمی از نظر تاثیر گذاری نبوده است.

**فکر می کردند اگر سپاه را در لیست تروریستی قرار دهند اتفاق بزرگی می افتد
واعظی گفت: فکر می کردند اگر سپاه را در لیست تروریستی قرار دهند، اتفاق بزرگی در ایران می افتد. در صورتی که هیچ اتفاقی نیفتاد و برعکس شد و باعث وحدت و همبستگی مردم شد.
وی یادآور شد: آنها تلاش کردند که از سیل برای فاصله انداختن بین مردم و مسوولین استفاده کنند که این تلاش آنها هم به شکست انجامید، تردید ندارم آنچه که دوشنبه اعلام کردند این هم باعث همبستگی می شود.
رییس دفتر رییس جمهوری تاکید کرد: مردم مطمئن باشند دولت برنامه ریزی های مختلفی برای مقابله با تحریم ها انجام داده است، دولت و قوای سه گانه و نهادها زیر نظر رهبری به طور قطع امور را به خوبی پیش خواهد برد.

**هیچ اختلافی بین ظریف و زنگنه وجود ندارد
واعظی در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص برخی شایعات مبنی بر وجود اختلاف نظر میان وزرای نفت و امور خارجه خاطرنشان کرد: این موضوع کذب محض است، هیچ اختلافی بین ظریف و زنگنه وجود ندارد؛ آن هم زمانی که وزیر امور خارجه در تهران حضور ندارد و از طرفی هم این موضوع را سخنگوی وزارت امور خارجه نیز تکذیب کرده است.
وی ادامه داد: این که یک نماینده مجلس برداشت خود را از سخنانی به صورت یک طرفه می‌گوید، کار اخلاقی نیست.
رییس دفتر رییس جمهوری تاکید کرد: نه تنها میان وزیر امور خارجه و وزیر نفت اختلافی قطعا وجود ندارد بلکه اتفاقا روابط بسیار خوبی میان ظریف و زنگنه برقرار است.

**با دو نفر برای سخنگویی دولت گفت و گو شد
واعظی درباره انتخاب سخنگوی دولت هم گفت: هفته گذشته چهار نفر را با مشورت کمیته ای که رییس جمهوری گفتند برای بررسی و این که چه کسی از داخل دولت برای سخنگو انتخاب شود، پیشنهاد کردیم که رییس جمهوری خواستند با 2 نفر از آنها صحبت شود.
وی همچنین در پاسخ به این سوال که "با توجه به اعلام آمادگی عربستان و امارات برای جبران کمبود نفت ایران، این اطمینان را می‌دهید که درآمد ارزی کشور به صفر نرسد ؟ " گفت: بله قطعاً ما صادرات نفت را خواهیم داشت.
وی افزود: کاری که عربستان و امارات انجام می‌دهند یک اقدام خصمانه علیه ملت ایران و قطعاً آنها عاقل‌تر از این حرف‌ها هستند که به خاطر یکی - دو سال برسرکار ماندن ترامپ برای خوش خدمتی رییس جمهوری آمریکا بخواهند با کشوری اینگونه دشمنی داشته باشند که برای همیشه همسایه آنها در منطقه است. رییس دفتر رییس جمهوری تاکید کرد: باید منطقه آرام باشد. ما به دنبال درگیری و برخورد نیستیم اما از این دو کشور می‌خواهیم در اقداماتشان تجدید نظر کنند.
واعظی همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با به وجود نیامدن چهره‌هایی مثل بابک زنجانی ها در دوره تحریم‌های اخیر گفت: این نگرانی درست است به هر حال هنگامی که می‌خواهیم نفت را به فروش برسانیم با چنین موانعی رو به رو هستیم.
واعظی یادآور شد: روش‌هایی را پیش می‌گیریم که ممکن است روش متعارف نباشند؛ ما در این دوره تلاش بسیاری کردیم، کمیته‌ای در وزارت نفت تشکیل شده تا بر عملکردها و اقدامات نظارت عالی داشته باشد و از تجربه این دوران حداکثر استفاده را خواهیم کرد که فروش نفت ما به خزانه باز گردد.
رییس دفتر رییس جمهوری از دیگر موضوع های مورد بحث در جلسه امروز هیات دولت را تولید عنوان کرد و گفت: مساله تولید ،صنعت و بیکار نشدن کارگران برای دولت بسیار مهم است. در این میان آنچه که متولی ندارد مساله بازار، ارزاق و نظارت بر کالاها است که امیدواریم مجلس تصمیم بگیرد که این بخش هم متولی داشته باشد چرا که اگر نظارت خوبی داشته باشیم با ارز 4200 نه تنها قیمت ها افزایش نمی یابد بلکه می توانیم قیمت ها را هم پایین بیاوریم.
واعظی در پاسخ به این سوال که در آستانه ماه مبارک رمضان قیمت کالاهای اساسی مثل خرما افزایش یافته است، تاکید کرد: رییس جمهوری هفته گذشته به وزارت جهادکشاورزی و صنعت و معدن دستور داد که نیازمندی های ماه مبارک رمضان تامین شود و آنچه که در داخل می شود تامین شود و آنچه که نمی شود از خارج وارد کنند.
رییس دفتر رییس جمهوری همچنین در پاسخ به پرسشی درباره انتقادها از اظهارات آذری جهرمی وزیر ارتباطات در خصوص اجرای سند 2030 در یکی از همایش های خارج از کشور و تکذیب وزیر ارتباطات، گفت: نمی توانیم در جهان امروز زندگی کنیم ولی بی توجه به اسناد بین المللی باشیم.
وی افزود: اسناد بین المللی که مراحل رسمی خود را در ایران طی کرده و تصویب شده باشد، مورد احترام است و به طور قطع آنها را اجرا می کنیم و آنهایی که مراحل رسمی خود را طی نکرده است مواردی است که نمی شود اجرا کرد، مگر اینکه مجلس و مراجع قانونی دیگر آن را تصویب کند.
وی در عین حال تاکید کرد که در باره اظهارات وزیر ارتباطات با خود وی صحبت کنید.
واعظی درباره مدیریت شبکه توزیع و در پاسخ به این که کالاهای اساسی با ارز دولتی وارد می شود ولی در زمان توزیع توسط دلال ها و رانت ها به شکل گران به دست مردم می رسد، گفت: باید نظارت قوی تری داشته باشیم و به طور حتم در دولت نیز بازار و کالا متولی داشته باشد و قاعدتا برمبنای قانون، وزارت صمت باید این کار را انجام دهد.
وی ادامه داد: گرفتاری های مساله صنعت به قدری زیاد است که تمام توجه وزیر صنعت، معدن و تجارت را به صنعت جلب کرده است و مساله نظارت در درجه دوم قرار گرفته است.
وی همچنین گفت: مجلس طرح (تاسیس) وزارت بازرگانی را که در کمیسیون های مختلف تصویب شده است را زودتر در دستور کار قرار دهد.

**سرمای هوا موجب لغو سفر رییس جمهوری شد
رییس دفتر رییس جمهوری در پاسخ به پرسشی درباره سفر و دیدارهای مردمی رییس جمهوری هم گفت: سردی هوا موجب لغو سفر اخیر رییس جمهوری شد،بارها سابقه داشته که هرجا بخواهیم برویم و دیدار مردمی داریم اگر مطابق پیش بینی، هوا مساعد نباشد سفر را جابجا می کنیم.
واعظی ادامه داد: اتفاقی که دوشنبه افتاد (انتشار بیانیه آمریکا در لغو معافیت فروش نفت ایران) ، لازم بود که رییس جمهوری چند جلسه فشرده برگزار کند که حتی نخستین جلسه را همان شب تشکیل شد که تا پس از ساعت 23 همه مسئولان آمدند و اول وقت روز سه شنبه نیز گروهی اقتصادی را دکتر روحانی دعوت کرد که در این زمینه برنامه ریزی لازم را کنند که نتیجه این برنامه ریزی ها را امروز در دولت مطرح کردیم.
وی افزود: آنها سعی کردند از سیل هم برای جدا کردن دولت و مردم استفاده کنند و نشد. این تصمیم روز دوشنبه آمریکا هم باعث همبستگی بیشتر شد، ما برنامه‌ریزی کردیم دولت و همه قوا تحت زعامت رهبری امور را به خوبی پیش می‌بریم.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

وزارت صمت مسئول بازرگانی بخش کشاورزی شد

عقب‌نشینی 60 متری از ساحل به دستگاه‌ها ابلاغ شده است

روسای جمهور موظفند کابینه خود را حداکثر ظرف دو هفته به مجلس معرفی کنند

صفر تا صد «ناهید»

قرار نیست با شبکه ملی، همه چیز سامان بگیرد

سرپرست آموزش و پرورش: ارزیابی عملکرد مدارس نباید براساس رتبه‌های برتر کنکور باشد

سیر نزولی مهاجرت قطعی برترین‌های کنکور و المپیادهای علمی از کشور

نگران بنزین نباشید

هیات دولت بر تسریع فرایند تخلیه کالاهای اساسی از بنادر تاکید کرد

پول نفت را خوب مدیریت نکرده‌ایم

ایراد مجدد شورای نگهبان به لایحه تابعیت فرزندان زنان ایرانی

جانشینان رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تعیین شدند

مافیای دارو و سکوت سی ساله

استفاده ایران از بیشترین سطح دریای خزر

لاریجانی: فرار مالیاتی در شرایط اقتصادی فعلی خیانت است

حداقل 30 و حداکثر 75 سال ملاک ورود داوطلبان به مجلس است

رمزهای دوم یک بار مصرف به زودی عملیاتی می شود

جلسه ویژه کمیسیون اقتصادی برای بررسی حذف 4 صفر از پول ملی

انتصاب رییس کل دادگستری استان تهران با حکم رییسی

اما و اگرهای افزایش ظرفیت پزشکی در کنکور/ نظر موافقان و مخالفان

آغاز فرآوری زباله‌های بیولوژیک زایمانی برای مصارف درمانی در ایران

بخشنامه واگذاری 30 درصد پست‌های کلیدی به بانوان عملی می‌شود

واعظی: تماس تلفنی مکرون با روحانی 100 دقیقه طول کشید

آذری‌جهرمی: از وظیفه‌ها در شبکه ملی اطلاعات غفلت شده است

لایحه تغییر واحد پول ایران از ریال به تومان تصویب شد

پاداش پایان خدمت فرهنگیان شهریور ماه پرداخت می‌شود

مخالفت صریح وزیر بهداشت با طرح افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی

آینده‌ای سبز در انتظار جنگل‌های ایران

حیف از سرمایه هایی که از دست می روند

بررسی لایحه اصلاح قانون ارتقای سلامت نظام اداری پایان یافت

نرم افزارهای بین‌المللی بر روی اندروید ایرانی قابل نصب است

یک ماهواره آماده پرتاب و دو ماهواره در مراحل پایانی

حذف یارانه دهک‌های پردرآمد کلید خورد

آیین نامه اجرایی اخذ عوارض از کالاهای مخرب محیط زیست ابلاغ شد

سامانه ثبت حقوق مدیران باید توسط سازمان اداری راه اندازی شود

ارتباط همه مدارس حتی کپری‌ها را تا پایان سال برقرار می‌کنیم

بودجه 98 و مشکلات پیش روی دانشگاه‌ها

نامه لاریجانی به روحانی درباره تخلف در اجرای مصوبه افزایش حقوق

ارزیابی کارنامه وزراء در خصوص‌ انتصاب بانوان

عبور دولت تدبیر از گذرگاه های اقتصادی با انسجام و اتحاد ملی

چرا بخشنامه‌ها، مشکلات وثیقه را حل نمی‌کنند؟

وزیران دفاع و نیرو امروز در مجلس حضور می یابند

دولت هرچه سریعتر وزیر آموزش و پرورش را معرفی کند

چه کسی به شما اجازه داده به ارکان نظام بتازید

فرصت خدمت محدود است / بیت‌المال را پایمال نخواهم کرد

تصویب کلیات طرح اصلاح موادی از آیین‌نامه داخلی مجلس

میزان اجاره‌بها در تهران به طور متوسط 30 درصد افزایش یافته است

آذری‌جهرمی: اپراتورها موظف به اخذ گواهی کیفیت هستند

ابوترابی: نظر مجلس غیرقانونی بودن برگزاری انتخابات شورایاری‌ها است

برنامه‌ ویژه‌ای برای جذب دانشجوی خارجی نداریم